» »

Je zaniča samo napajalnik, ali tudi osnovna plošča?

Je zaniča samo napajalnik, ali tudi osnovna plošča?

ttommy ::

Sem dal lani enemu električarju zamenjati kondenzatorje na osnovni plošči. In, ko sem računalnik sestavil in ga prižgal, se je čez par sekund pokadilo iz ohišja in zaželo smrdet, zato sem ga hitro izklopil iz elektrike. No, šele zadnjič sem pa vzel ven napajalnik in ga sprobal v drugem računalniku in se samo ventilator vrti ter začnejo lučke goret, računalnik se pa ne zažene. Potem sem iz računalnika vzel še osnovno ploščo in sem videl, da je na hrbtni strani zažgano okrog kondenzatorjev. Sumim, da je bil stik med dvema kondenzatorjema ali pa med obema nogicama kondenzatorja. S čim bi to očistil, da bi videl stike? Ali je možno, da je plata preživela in je samo napajalnik crknil?





Gamer

Invictus ::

Nesi zadevo nazaj električarju ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ttommy ::

Itak mi je zastonj naredil. Sprašujem, če je uničilo tudi plato? Ker na sprednji strani se na kondenzatorjih nič ne vidi.
Gamer

MadMax ::

Saj ni električar plato nazaj v ohišje šraufal ter pri tem med plato in plehom pozabil šrauf, ali pač? :P

Je pa načeloma težje uničit napajalnik kakor pa mamoplato...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

ttommy ::

Na ohišju od računalnika sta vidni dve pikici v tistem zažganem. Kot da bi bili nogici od kondenzatorja predolgi. S čim bi to očistil s hrbtne strani osnovne plošče, da bi videl, če je slučajno kak stik med prispajkanimi nogicami? Bom potem poskusil z drugim napajalnikom zalavfat računalnik.
Gamer

MadMax ::

Mehansko moraš očistit.
Zdrgneš s papirnatim robčkom (ali koščkom WC papirja).
Lahko uporabiš alkohol/nitro/aceton/..., po pameti (po kapljicah).
Bolj zjebat itak skoraj ne moreš...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

MIHAc27 ::

Škoda časa... tole se ne bo več popravilo.

ttommy ::



Sem očistil z alkoholom in zobno ščetko. Torej ni več pomoči plati?
Gamer

korenje3 ::

glede na to da ti je na spodnji strani zakadilo, predvidevam da je prišlo do kratkega stika? so bile žičke predolge in so se dotaknile ohišja?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

B-Stard ::

Da delal je en n00b

mat xxl ::

Poglej, tipičen kratek stik, sploh ni nujno, da je kaj uničilo, lahko pa je.

Torej izoliraj sedaj ohišje ponovno sestavi, vklopi najprej napajalnik in malo pomeri izhode. Lahko je kaka varovalka odletela, lahko res napajalnik. Jaz bi z istim napajalnikom še enkrat štartal, če se kaj še smodi itd. ne probavaj niti z drugim napajalnikom. Če pa samo ne štarta pa probaj z drugim napajalnikom. Če bi kondiče spravil v stik, bi jih razneslo ali napihnilo.

Tu je šlo za klasičen kratek stik štroma na ohišje računalnika.

ttommy ::

Ja, ampak sedaj je v rdečem krogu pri nogicah kondenzatorja cel krog in najbrž je zaradi tega stik?
Gamer

M1tj4 ::

Zdaj je jasno kaj se je zgodilo. Tip, ki je menjaval kondenzatorje je poškodoval tiskanino, oziroma skoznik. Tudi meni ni uspelo na čisto vsaki plošči uspešno zamenjati kondenzatorjev (pred leti, ko je to še bila klasična okvara). Te tiskanine so vsaj 4 slojne in ravno v tem delu so največje bakrene površine, ki jih je težko dovolj in hitro ogreti. Spajkalnik mora biti vsaj 50W, preveč segrevanja pa tudi vodi do poškodb. Lahko poskusi odstraniti ta kondenzator in na sosednjem pomeriti (so v paraleli), če ni več kratkega stika. Najpametneje pa ploščo v smeti, da ne bo še več stroškov z napajalniki ipd.

ttommy ::

Res bi jo najraje zavrgel (v zbirni center, da ne bo kakšnih pomislekov glede o osveščenosti). Je pa škoda, ker je iz Medionovega super ohišja in to ima ravno obrnjeno vse skupaj, tako, da klasične osnovne plošče ne pašejo noter. Bom pač uporabil procesor in RAM ter nabavil rabljeno ploščo s 775 podnožjem, ohišij pa tako imam enih par doma.
Gamer


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se mi ne zažene (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5214716 (4467) acookook
»

Popravilo LCD zaslona (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7214143 (10984) Telbanc
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
9944 (734) d4vid
»

PC se ne požene (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1077315 (5878) Šolar
»

matična ali grafična fuč? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
517872 (6618) solatko

Več podobnih tem