» »

matična ali grafična fuč?

matična ali grafična fuč?

«
1
2

turist1 ::

PC je do nedavnega deloval OK.
AMD anthlon, win7, ddr2 itd...

odklopil imel oklopljenega nekaj dni in ga nesel v drugo nadstropje priklopil, prižgal vse črno.
grafično sem kupil približno pred 3meseci, je delovalo ok.
na matični vse LED lučke delajo, ventilatorji tudi, napajalnik tudi..
odklpil vse 3 diske. priklopil, dstranil RAM ni razlike (nič ni piskalo)...
odstranil grafično, vstavil nazaj, ni razlike...
kot da bi se po prvi sekundi vsakič znova restartal imam občutek..ker lučka na škatli poleg "busy" utripa nonstop... prav tako lučka na DVD enoti, kot da bi bralo kaj, a je prazna dvd enota...
torej črn monitro, v bios itd. ne pridem..

kak nasvet? nimam rezervne grafične/matične... monitor je ok.
:8)

mihibo5 ::

Imej priklopljene je osnovne komponente -> Matična, procesor in ram, pa povej rezultat

Pa še to, kaj pa nihanje napetost v priključku, slaba napeljava ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihibo5 ()

turist1 ::

matična+procesor+ram... brez grafične..vklopil napajlani kabel..start...mislim da je bil en dolg pisk, pol stotinke med prvim dolgim še dva kratka...tezko rečem...

kaj mislis s tem nihanje napetosti v prikljcku???? napeljava mislim da je ok v stanovanju...če to sprasujes...?

kixs ::

Ce je piskalo, potem maticna deluje. Izgleda je sla graficna - tudi glede na piske.

lp

turist1 ::

ko vstavim rame, in ni grafične takrat piska... če pa dodam grafično pa ne piska, a tudi ni slike...

sem si ogledal podrobneje matično... videl en kondenzator rahlo "izbočen"- stožičast.. na vrhu "zalepljen prah"... kot bi se napihnil... je možno da je to vzrok??
a pc je deloval BP... sem ga odklopil...imel odklopljenega 5dni.. nato vklopil pa ni šlo... verjetno ni ta kondenzator vzrok?? je grafična ali rami, ali napajalnik, ki je star 1,5leta, močan.....grafična ni stara 3mesece....

solatko ::

Zamenjaj vse kondenzatorje tiste vrste. Lahko je krivec napihnjen kondenzator.
Delo krepa človeka

Nagi Bator ::

Preizkusi graficno v drugem stroju, da potrdis ali izkljucis okvaro na njej.
Katera maticna? Kateri CPU tocno?

Zgodovina sprememb…

Seljak ::

turist1 je izjavil:

ko vstavim rame, in ni grafične takrat piska... če pa dodam grafično pa ne piska, a tudi ni slike...

sem si ogledal podrobneje matično... videl en kondenzator rahlo "izbočen"- stožičast.. na vrhu "zalepljen prah"... kot bi se napihnil... je možno da je to vzrok??
a pc je deloval BP... sem ga odklopil...imel odklopljenega 5dni.. nato vklopil pa ni šlo... verjetno ni ta kondenzator vzrok?? je grafična ali rami, ali napajalnik, ki je star 1,5leta, močan.....grafična ni stara 3mesece....


Če si opazil napihnjen kondenzator je 100% to krivo. Zamenjava le teh pa bo od tebe zahtevala malce mojstra. Jaz nisem nek elektro tehnik,....ampak bi si upal sam zamenjati kondenzatorje,saj sem našel tukaj na slo-tech-u zelo uporaben vodič https://slo-tech.com/clanki/06002/ Upam,da bo odgovor uporaben.

turist1 ::

spodaj na sliki se jasno vidi napihnjen (izbočen) kondenzator, kot piramida na vrhu... in nek siv prah na njemu... (na desni drugi po vrsti zgoraj..)

ga bom poskusil zamenjati... kje v lj. bi lahko dobil nov kondenzator? očitno je to razlog, poskusil sem tudi z drugi grafično ni bilo spremembe...

PS: je kdo kdaj ze menjal kondenzator je rešilo problem?
1)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: turist1 ()

Hayabusa ::

2 imaš zanič



PS: je kdo kdaj ze menjal kondenzator je rešilo problem?

Ne, ti boš prvi.
https://slo-tech.com/clanki/06002/
//rolleyes


IC elektronika
HTE
Just
Nanoelektronika


Na rtv servisih se tudi ukvarjajo s tovrstnimi rečmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Pšenični ::

Hayabusa je izjavil:

2 imaš zanič



PS: je kdo kdaj ze menjal kondenzator je rešilo problem?

Ne, ti boš prvi.
https://slo-tech.com/clanki/06002/
//rolleyes





Potrebna je menjava vseh, tud če sta le dva napihnnjena. Vseh v vrsti. Vseh 5.

turist1 ::

good eyes :) hvala obema, torej zamenjam vseh 5 ( šestega ni potrebno? ker je manjši kot prvih 5?, in levo na drugi strani ni potrebno nič menjati? je bolje kakšne "boljše" močnejše kondenzatorje kupiti, trenutno so gor 6.3V in 3300 uF ZG 106stopinj clzija 2a... kako ve kaeri so boljši višjo Voltazo??

kakšen spajkalnik priporočate? nisem še nikoli spajkal pa da vem na kaj biti pozoren...hvala

hojnikb ::

kupiš takšne, ki imajo enake specifikacije. Pa pomožnosti kake kvalitetne.
#brezpodpisa

Pšenični ::

turist1 je izjavil:

good eyes :) hvala obema, torej zamenjam vseh 5 ( šestega ni potrebno? ker je manjši kot prvih 5?, in levo na drugi strani ni potrebno nič menjati? je bolje kakšne "boljše" močnejše kondenzatorje kupiti, trenutno so gor 6.3V in 3300 uF ZG 106stopinj clzija 2a... kako ve kaeri so boljši višjo Voltazo??

kakšen spajkalnik priporočate? nisem še nikoli spajkal pa da vem na kaj biti pozoren...hvala


Če nisi nikoli spajkal, tega ne delaj, ker boš zadevo uničil.

Sicer zgleda enostavno, pa ni, če nimaš prakse. Preden boš očistil spoje, boš vse prežgal. Včasih grejo kondenzatorji zelo težko ven. Zamenjat je treba sam te "velike", 3300 mikroF, 6V. Torej 5 kondičev.

Zgodovina sprememb…

turist1 ::

hmmm... ok če obstaja res velika verjetnost da bi zadevo uničil :|

je kdo tu, ki bi mi bil pripravljen zamenjati kondenzatorje, po možnosti v okolici Ljubljane?

Hayabusa ::

Na rtv servisih se tudi ukvarjajo s tovrstnimi rečmi.

turist1 ::

nesel na servis.. zamenjali 5 kondenzatorjev, a namesto 3300 mikroF, 6V so vstavili 3300 mikroF, 10V je to pomembno?? oz. je lahko problem če je namesto 6V notri 10V??


skratka povezal kable prizgal... no video input :'( očitno vrgel 20€ stran :| .... bi se verjetno bolj splačalo kupit drugo rabljeno matično... grafična pa mislim da ni fuč, saj ni niti 1leto dni stara...

kak nasvet? nimam druge grafične za stestirati....

Duhec ::

Višja voltaža je lahko, manjša ne sme biti.
Si pravilno priklopil še dodatni 12V 4pinski kocka napajalni konektor na robu plate? Na prvi sliki izpred dveh mesecev se mi zdi malo sumljivo vse skup.
Povej model tvoje plate !
http://blackbird.si/

turist1 ::

@duhec... 4pinski napajalni konektor je gotovo pravilno priklopljen saj je ta edini ki ga lahko tja priklopim.
matična:
http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/int...

ko priklopim nič ne piska, mislim da sem pravilno priklopil "činče" za usb, speaker itd...
rdeča led lučka za disk sicer utripa in zelena enakomerno en utrip... kak nasvet še? :(

Nagi Bator ::

Poslikaj kako si priklopil, bo lazje izkljucit napako. Poslikaj tudi kako so popravili. Povej, kateri tocno Athlon imas na plati.
Resetiraj BIOS. Je pa res, da za 20EUR bi v tem cajtu ze nasel rabljeno plato (AM2 ali AM2+).

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Velikokrat je pri tej sestavi zanič CPU.
Delo krepa človeka

Mitch ::

Odstrani hladilnik iz procesorja in preveri, če so vsi pini na CPUju v redu. Potem dobro očisti površino procesorske ploščice in spodnjo površino hladilnika z alkoholom (po možnosti izopropanolom) in ponovno vstavi CPU v ležišče na matični. Nanesi za riževo zrno termalne paste na procesor in ponovno namesti hladilnik...

solatko ::

Če je procesor zanič, ne bo nič pomagalo. Preizkusi procesor na kakšni drugi, delujoči plošči, če imaš možnost, drugače pa nesi samo proc na nek bližnji servis, da ti ga sprobajo, boš dal mojstru za kavico pa je.
Delo krepa človeka

helo ::

ps: sicer nerelevantno a ker gre grafična v 1 x PCI-E x16 Slot ( lahko predlagate kakšno (free) orodje ki ga lahko poženem in mi izpiše vse specifikacije pcja?... (recimo da imam pred seboj 20 PCjev in bi rad na vsakem pognal program brez da jih odpiram da vidim kakšen slot imajo za grafično itd..)hvala

sva poskusila s turistom vse odklopiti in še enkrat priklopiti in isto.... prklop lahko rečeva da je skoraj 100% pravilen, vsak kakor sem jaz videl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: helo ()

gddr85 ::

Probaj CPUZ.

hojnikb ::

speccy
#brezpodpisa

B-Stard ::

20eu lepa gesta za stroška 1eu

turist1 ::

kot rečeno priklopljeno je vse pravilno...

nisem resetiral biosa... ker kolikor vem to naj ne bi vplivalo na prikaz slike... PROBLEM JE
da ko prizgem PC je cel zaslon ČRN in piše no video input.

procesor je : AM2 AMD Athlon™ 64 X2 Dual-Core 3800+ ADA3800IAA5CU 2000Mhz 2000Mhz 89W

pregledal pine na CPU (bodice na CPU) vse zgleda OK... čistil nisem z alkoholom in nisem dodajal paste...
ker mislim da to ne bo rešilo ničesar.. vsaj v tej fazi še ne...

@solatko, hmm na kater servis bi pa lahko nesel da potestirajo CPU? mislim da nikjer ne bodo želeli za kavo pogledat CPU..:|

ja na servis v Lj so mi zaračunali 20€ sem bil presenečen ker bi rabljeno dobil za ta denar... a sem upal da bo to rešilo problem...

še kaj lahko poskusim? lahko bi poslikal ploščo, a mislim da je OK spajkal kondenzatorje...

rok86 ::

Sem imel podoben primer, kriv je bil napajalnik.

turist1 ::

ko prižgem PC se ventilatorji v napajalniku vrticjo, in ventilatorji na grafični in matični se vrtijo.. lučke na UTP portu utrpajo itd.... torej napajalnik dela....:|

rok86 ::

Moj racunalnik je kazal iste znake zivljenja, a na ekranu tema. Po menjavi napajalnika je pa zacel delat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rok86 ()

turist1 ::

bom poskusil z drugim napajalnikom /starim iz drugega pcja)...mislim da še dela...-čeprav je tisti pc fuč ,napajlnik mislim da je ok..

lahko priključim drug napajalnik čeprav ima "veliki kabel " namesto 24 pinov le 20 pinov ...priklopi se direkt na matično.....pravokonik...(na zgornji sliki se vidi tisti priklop tik pod kondenzatorji ki sem jih menjal).... verjetno lahko??

turist1 ::

sem priklopil ... torej poskusil drug napajalnik 350w namesto 600w....
priklopljeno imel le grafično proc in rame.... črn zaslon...:(
verjetno mi ostane le še če nesem nekam da pogledajo če dela procesor?
AM2 AMD Athlon™ 64 X2 Dual-Core 3800+ ADA3800IAA5CU 2000Mhz 2000Mhz 89W
...:|

hojnikb ::

proc ziher ni odletel, ker je to res mala šansa..

pregledal pine na CPU (bodice na CPU) vse zgleda OK... čistil nisem z alkoholom in nisem dodajal paste...
ker mislim da to ne bo rešilo ničesar.. vsaj v tej fazi še ne...


čak, čak, ti goniš tole mrcino BREZ termalne paste ?!?!? 8-O


Krivci (v tem vrstnem redu):
Napajalc -> Grafika -> Matična plošča

Ker očitno nimaš proper napajalca, testiraj z kakim spodobnim. brez 24 pinskega prikjučka in 350W pač stvar nemore delat ok.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

BorutK-73 ::

Imaš noter grafično ali si na onboard grafiki? Lahko ti je video izhod v BIOS-u zmešalo.

solatko ::

AMD procesorji nimajo samodejnega izklopa zaradi temperature. Eno pregretje je dovolj za nedelujoč proc. Sicer pa je možnost, da so fuč RAM-i, matična plošča, napajalnik....., ohišje.

Zadevo je najlažje sprobat, če pobereš vse komponente ven in sestaviš na antistatični podlagi. Lahko je zanič tudi kabel, ki gre iz grafične v monitor.

Če ti delajo vsi ventilatorji, naj bi praviloma tudi vse ostalo. Ko si menjal kondenzatorje, si sigurno vse obrnil prav. Si menjal vse, lahko je pokvarjen tudi kakšen od tistih, ki zgledajo v redu. Plošča je stara in je čisto možno, da imaš še nekaj suhih.

Drugače pa brez veze se zajebavat, če za 30€ dobiš na bolhi delujoč komplet.
Delo krepa človeka

turist1 ::

je zelo malo posusene paste na procesorju...če za 2min prizgem toliko da sprobam če pokaze sliko mislim da ne bo škode...

hmmm ja drugega napajalnika pa nimam.... nimam pa nikogar od koga bi si lahko sposodil napajalnik600w :|
oz. kaj je važno, da je 24pinski napajalnik, če je manj npr. 350w to ni tako važno?


grafična je ločena, ni integrirana...torej nima veze z biosom... niti ne morem do njega priti...black screen:(

turist1 ::

antistatične podlage nimam...

kabel VGA je ok sprobal monitor na drugem PCju dela.

konedenzatorje je menjal mojster na servisu, mislim da je pravilno vse obrnil... sklepam to počne poklicno... ja a sedaj sem ze vrgel 20e za menjavo kondenzatorjev... bom poskusil dobiti drug napajalnik od koga če mislite da bi to znalo bit problem... preden grem kupovat drugo ploščo...8-)

solatko ::

Če je kondenzatorje menjal mojster, je verjetno ploščo preizkusil. Nesi mu nazaj in reklamiraj, da pač zadeva ne deluje.
Če je plošča delovala b.p. pri mojstru, potem je verjetno fuč procesor.
Delo krepa človeka

Nagi Bator ::

Ce si dal hladilnik s posuseno pasto gor na CPU, potem sploh nima pravega stika.
Da si vsaj spucal tisto posuseno stvar dol in potem namestil brez paste,
bi bilo dosti bolje in samo za test dovolj dobro. Laufat tak pa seveda ni priporoceno.

Zamenjani kondenzatorji so obrnjeni prav. Ce ne bi bili, bi izvedel takoj, ko si priklopil ;((
Nihce ni omenil, ampak zna biti, da je poleg kondenzatorjev crknilo se kaj v tem napajalnem delu plosce.
Odsraufaj ven iz ohisja in poglej plato z druge strani, ce ni morda - predvsem v delu kjer so ti kondenzatorji
zamenjani, rahlo potemnjena (zelena barva za odtenek ali dva temnejsa). Dostikrat se ne opazi na zgornji strani.
Ce je, je skurjen cel napajalni del (Mosfeti, itd.)
Mojster je v najboljsem primeru samo preizkusil, ce deluje del, kjer je lotal .
Da bi priklopil celo plato in testiral, to skoraj sigurno ni pocel.

Ne vem zakaj se zmeraj nisi resetiral BIOS-a. Vzame ti 'lih 15 sekund pri odprtem ohisju.
Ce je mojster lotal po plati z vstavljeno baterijo, plata ziher ni skakala od veselja zaradi tega.

Si testiral graficno v drugem stroju, ce ni z njo kaj narobe?

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Če je pravi mojster, je stestiral delovanje plošče s procesorjem. Mora priti vsaj v bios brez problemov, ravno tako mora bit bios nastavljiv, če tega ni naredil, je mojsterstvo pod vprašajem.
Po navadi mojstri vzamejo baterijo ven ob vsakem lotanju in menjavanju nedelujočih delov. Lahko je tudi problem, če je zamenjal samo vidno okvarjene kondenzatorje in ne vseh iste vrste.
Delo krepa človeka

turist1 ::

@nagi bator... ja pasta je posušena, a za test to nima veze..bi vsaj sliko pokazalo...
na plati ni videti na bi bilo kaj temno zeleno ali "skurjeno"... zamenjal vseh 5 kondentzatorjev v vrsti..
ne vem kako se resetira bios na tej plati?
grafična je OK, potestirana na drugem pcju..

"mojster" je pač en rtv servis v ljubljani...ni zamenjal le tiste 3 skurjen temveč vseh 5 v vrsti...

očitno bom moral celo plato menjati... :( poskusim še z resetom biosa, če uspem pogruntati kako... razen če ima kdo še kak predlog...

siicer pa niti ne vem katero plato lahko vgradim v ta PC? na kaj morma biti pozoren pri menjavi oz. ogledu na bolhi?

gddr85 ::

izklopš psu, vzameš baterijo iz matične, počakaš par sekund in daš nazaj, al pa prestavš cmos jumper, vklopš power gumb, prestavš nazaj jumper

turist1 ::

hvala gddr85 bom posksuil...

ps: katero plato lahko vgradim v ta PC? na kaj moram biti pozoren pri menjavi oz. ogledu na bolhi?katere plate pridejo v postev? (rad bi da je "ista" velikost da bodo vijaki se ujemali..)

PS: sem priklopil zunanji disk preko esata..a ga ne vidim v my computer..:|, če ga pa prikloppim preko usb ga pa vidim (kopiram stare podatke),,, je potrebno še kaj enablat za esata??

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: turist1 ()

FX6300B ::

turist1 poprosi kakega prijatelja da pri njemu stestiraš grafično. No video input ti pa na monitorju napiše ker monitor ne dobi slike . povej nam še katero grafično kartico imaš . drugače bi pa moralo delati če 20 pinski napajalnik prklopš na 24 pinsko plato tako da ti 4 oini ostanejo vem to ni ravno priporočeno vendar deluje no odvisno kaj vse imaš na matični :D jaz imam doma namesto 8 pinski priklop priklopljen 4 pinski pa vse deluje normalno ker procesor ni preveč požrešen 95W

turist1 ::

grafična dela. stestirana na drugem PCju...

solatko ::

Poizkusi takole - Vzemi ploščo iz ohišja, daj gor procesror (obvezno s termalno pasto), napajalnik, grafično in en RAM.
Z izvijačem narediš zelo kratek stik na priklopu POWER (tam kjer pride kabel iz ohišja). Zadevo mora zagnat in na monitorju se mora pokazat zagonski proces, dokler ti ne izpiše no boot medij.

Če dobiš željeno, so napajalnik, procesor, MB in vgrajeni RAM v redu. Če ne dobiš, ugasneš in zamenjaš RAM. Če tudi po tem ni odziva (slike), je po vsej verjetnosti zanič NB in boš moral kupit novo MB.
Delo krepa človeka

Mitch ::

Če boš kupoval novo ploščo mora kot prvo podpirat ležišče AM2. Na spletni strani "nove" plošče lahko pogledaš, če je tvoj procesor podprt in v kateri različici BIOSa. Tako lahko prodajalca prosiš, da preveri kateri BIOS je nameščen in ga po potrebi posodobi. Prav tako lahko preveriš, katere RAMe podpira plošča samo iz izkušenj lahko povem, da vsaka plošča podpira skoraj vse znamke RAMa. Le tip RAMa je pomemben (DDR, DDR2, DDR3,...). Prav tako preveri, če ima plošča vse potrebne priključke, ki jih potrebuješ (SATA, PCI, PCI-Express, USB 2.0,...). Zaželjeno je tudi, da ti da prodajalec tudi zadnjo ploščico zraven...
Aja pa na voljo sta dve velikosti matičnih plošč ATX in manjša mikro ATX (mATX). ATX plošče imajo ponavadi 4 slote za RAMe, mATX samo dva...

Nagi Bator ::

turist1 je izjavil:

katero plato lahko vgradim v ta PC? na kaj moram biti pozoren pri menjavi oz. ogledu na bolhi?katere plate pridejo v postev? (rad bi da je "ista" velikost da bodo vijaki se ujemali..)

Napravi kot pravi solatko. Sicer pa...
...kar se tice velikosti plate je vseeno, ce le gre cela v ohisje. Mesta za vijake so recimo da standardizirana.
Morda bos le moral kak distancnik prestavit v drugo luknjo na ohisju. Sicer pa glej AM2 in AM2+ plate.
Zdilaj se tam do 20EUR. 25EUR, ce se ti mudi.. Ce hoce kdo vec, te zeli obrat. Ze tak se ne splaca v to kaj vlagat, ampak, ce ze vse ostalo dela...
Bos pa moral nekaj cajta sledit bolho vsaj enkrat dnevno, ob jutranji kavi recimo.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Najprej pa daj preverit procesor, saj je skurjen procesor pri AMD-ju kar pogost pojav, sploh, če si probaval brez termalne paste.
Delo krepa človeka
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Namizni računalnik do 150 EUR

Oddelek: Kaj kupiti
303429 (2768) lonewolf_
»

Težava z matično ploščo

Oddelek: Pomoč in nasveti
276599 (6031) lucky13
»

Zagon računalnika - je že kak majster videl tak problem?

Oddelek: Strojna oprema
192186 (1528) Riff
»

baterija biosa pri računalnikih

Oddelek: Pomoč in nasveti
172118 (1801) Pyr0Beast
»

Ob sestavitvi komponent PC ne zalaufa pravilno

Oddelek: Strojna oprema
221753 (1330) jest10

Več podobnih tem