» »

Računalnik se ne prižge

Računalnik se ne prižge

recmajkemi ::

Pozdravljeni!

Prosil bi vas za pomoč pri diagnosticiranju težave. Kot omenjeno v naslovu se mi računalnik ne prižge. Kar naenkrat se je ugasnil in se ne odziva. Ko sem preverjal komponente po nenadnem izklopu je bilo po občutku kar vroče na otip. Glede na neodzivnost sem sumil napajalnik, zato sem poizkusil z drugim in novim, še vedno brez odziva. Pri samem testiranju sem ugotovil, da če napajalnik ni priklopljen v pine za napajanje procesorja se normalno zažene (ventilatorji vseh komponent začno delati) v kolikor se povezovalnega mesta dotaknem se vse skupaj ugasne. Je pri pinih in povezavi za napajanje procesorja kakšna varovalka ob pregrevanju, ki bi jo bilo treba resetirati? Mi je šla matična plošča? ali lahko procesor?

Hvala za pomoč.

Sami ::

Je pri pinih in povezavi za napajanje procesorja kakšna varovalka ob pregrevanju, ki bi jo bilo treba resetirati? Mi je šla matična plošča? ali lahko procesor?


Lahko brobaš resetirati BIOS (odstrani baterijo za 5min ali resetiraj z jumperjem).

Glede delovanja procesorja in matične pa se lahko prepričaš tako, da probaš z drugim CPU-jem ali matično.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Excavator ::

Podoben problem, le pri meni matična ni dobro sedela in je kratek stik vedno ugasnil računalnik..drugače pa kar je rekel Sami

AC_DC ::

Komponente in starost ?

HyperKiller ::

Svojčas so matične s piski PC-speakerja sporočile kaj je narobe. Prenosniki danes to počno z power ali caps-lock lučko.
Pogooglaj, če tvoja matična tudi počne kaj podobnega.

Nebi škodilo vedeti katero matično (in ostale komponente) imaš.

Z zagonom brez nepotrebnih komponent (disk, morebitne kartice razen grafične ipd) si že poizkusil, kajne?

Varovalka ob pregrevanju: nimam izkušenj iz matičnih, bi se pa dalo pomerit. Imaš multimeter?
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

recmajkemi ::

Hvala za nasvete, seveda sem tudi omenjen reset naredil, se pravi baterija inu jumper. Problem ostaja. Zanimivo mi je, da se vse skupaj ugasne ko priklopim napajanje procesorja, tudi ko procesorja ni ... se pravi da je najbolj verjeten kratek stik v matični plošči ... ne vem kje je to varovalo, ki vse skupaj izklopi v napajalniku ali na sami plošči?
Kako bi zagnal piskajočo diagnostiko tudi ne vem, ker mi ob pojavu napake izklopi cel sistem, zatorej te možnosti sploh nimam.
Seveda tudi zagon brez vsega, razen CPU ventilatorja (da sem dobil potrditev, da je šel to skozi ob prižigu) sem probal in kot vedno ob kombinaciji z CPU PWR se ne prižge oz. ugasne, če probam priklopiti med delovanjem. Tudi multimeter imam, probal sem le funkcijo piska in na vseh kombinacijah zgleda, da je stik, ker piska. Zaradi nepoznavanja elektrotehničnih načel, mi ni ravno jasno kaj naj bi ugotvil.
Komponente so stare dobrih 5 let, model matične je MSIjev MS-7646.

Na sliki je označen konektor pri katerem pride do kratkega stika. Matična plošča z obeh strani vizualno nima sprememb/deformacij.
 Shema matične

Shema matične



Je kdo že dal popravljati takšen problem in uspešno rešil?

Zgodovina sprememb…

HyperKiller ::

Najprej: recimo bobu bob: To je 5 let stara plošča nižjega ranga. V tvojem primeru bi na bolhi poiskal drugo za ta procesor in zamenjal1.

Tako bi bilo, seveda, če nebi bil bolj firbčen kot je zdravo zame.

Torej, te zanima elektrotehnika?
Če si premeril vse štiri2 kontakte CPU napajanja in vse piska3, potem imava kratki stik na matični (Great detective work!).
Ko vklopiš kabel za napajanje procesorja, se napajalnik samodejno ugasne - to je ene vrste "varovalka". Zato sistem ni odziven.

Vse diši, da je prebila ena izmed komponent na napajalnem sklopu4 za CPU.
Če bi jo hotela poiskusit popravit, bi morala ugotoviti katera je kriva.

Lahko bi vse odspajkala ven in preverila katera je fuč potem pa zamenjala vse, ker so itak tako poceni.
Lahko malo čarala in na konektor pripeljala nekaj toka potem pa potipala katera se greje.
Če bi nama karkoli uspelo bi se verjetno potem pokazalo, da je narobe še kaj drugega5.

Precej če-jev in precej dela za negotov rezultat. Plus tega te bo bolela glava ...
kar pomeni da jo uporabljaš. In to je pomembno.

1 Morda bo operacijski sistem malo jamral.
2 Dva sta za 0 in dva za 12V, tako da so paroma itak v stiku tako na matični kot v napajalniku.
3 Včasih zaradi velikih kondenzatorjev med 0 in 12 V piska tudi par sekund, potem pa neha. To potem ni kratki stik.
4 Sestavlja ga nekaj elementov na matični plošči - v okolici omenjenega konektorja.
5 Recimo zanič tranzistor ali pa kondenzator poleg diode.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

recmajkemi ::

HyperKiller, lepa hvala za izčrpen odgovor. Po tvojem nasvetu sem šel še malo preveriti ploščo in ugotovil, da piskanje ne preneha tudi po desetih sekundah.
Pri podrobnejšem ogledu sem opazil kapljici podoben odsev1 na (predvidevam, da je to omenjena dioda) "čipu", kateremu sem z multimetrom "na piskanje pomeril nogice" in opazil, da edino temu piska med kar nekaj podobnimi (z istimi oznakami). Se pravi menjava tega elementa, ter mogoče še tranzistor ali kondenzator bi morala rešiti težavo?:D

Je to napaka zaradi starosti, pregrevanja (nisem delal nič zahtevnejšega, kot vsak drug večer), morda česa drugega?

1
 Najdena napaka

Najdena napaka

recmajkemi ::

Ugotovil sem, da sem uporabljal TDP 125W procesor na 95W rated plošči. :| Ne bom popravljal plošče, ker se utegne napaka ob enaki kombinaciji uporabe ponoviti.

d4vid ::

Tistle čip je tranzistor in je za napajanje. Je pa sežgan, v kratkem stiku.

Kolega je tudi na 95W maticni mel 125W TDP CPU. Ja, to dela, fino fajn. Ko je pa maticna odletela je bila pa slaba firma Asrock kriva, ler asrock dela samo krš :))
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Maticna plosca asus p5b deluxe se ponovni zaganja

Oddelek: Pomoč in nasveti
181167 (979) solatko
»

Ali je kriv procesor

Oddelek: Pomoč in nasveti
392812 (1887) PIK7
»

Namizni računalnik do 150 EUR

Oddelek: Kaj kupiti
303463 (2802) lonewolf_
»

Računalnik se ne odziva

Oddelek: Pomoč in nasveti
398586 (8033) Pšenični
»

Sestavil PC - monitor neodziven, matične ne piska

Oddelek: Strojna oprema
354865 (2993) Riff

Več podobnih tem