» »

Inženir Povprečna plača

Inženir Povprečna plača

next3steps ::

xmetallic je izjavil:

GrimReaper je izjavil:

Strojni inženir v eni povprečni firmi s cca. 500 zaposlenimi dobi na začetku 700-800EUR, kakšnih 1000EUR neki.
En konstrukter vem da je enkrat jamral, ko je imel še po več kot 10 letih delovne dobe 1000EUR. Zdaj po 20 letih, ko je vodja konstrukterjev, ne vem če dobi 1500EUR.

OP lahko pričakuje 680-700EUR, ne vem zakaj bi ga kdo plačal 800-1000EUR, mogoče čez 4-5 let, ko pokaže da je sploh koristen za firmo.

Tistim s 7. stopnjo pa sam nisem nič fovš, naj kar imajo tistih borih 900-1000EUR, če pa morajo viset na šihtu do 16-ih ali celo 17-ih, torej cel dan. Eden je ravno iz tega razloga pred kratkim po 20 letih dela v podjetju šel stran, čeprav je ravno iz razloga, da ne bi delal do tako poznih ur, na šiht hodil 6:30, pred sedmo se mu pa itak ni štelo.

Sam imam za SLO razmere optimalno, samo 6. stopnjo (kot rečeno, IMO še bolje), ampak sem se trudil na max, po 4 letih izboril 920EUR (+plačan prevoz in malica), imam pa precej prilagodljiv delovnik, zjutraj od 6-ih do 7-ih, popoldne od 14-ih do 16-ih, če imam dovolj ur, grem brez problema tudi ob 12-ih, pa tudi 4-urni delovnik bi šel pomoje še skozi brez da bi rabil dajat dopust.


Žalost od plače. Za ta denar tudi vstanem ne zjutraj iz postelje.

Te žalosti od plače ti niti dobil ne boš, ker za firmo nisi izključno zaradi izobrazbe nič kaj več vreden, niti se ne boš zjutraj vstal in šel na šiht.

KraitPay ::

JH84 je izjavil:

Spet dokaz da so tukaj sami geniji z bajnimi plačami....

še en strojni inženir in potrjujem slabe plače, to je pod jurja neto na celjskem/mariborkem koncu. So izjeme seveda, ampak če posplošim, je plača med 900 in 1100 za večino inženirjev tukaj, pa če imaš 3 ali pa 10 let izkušenj. Začetniki okoli 800.


Tole lahko potrdim osebno tudi sam. Štajerska; prva zaposlitev, uni. dipl. ing, kmalu mag. in dobi 1300€ bruto. Slabih 900 neto torej. Govorim o popolnem začetniku v malo boljše stoječi firmi. Strojniki so slabo plačani, pridružujejo pa se tudi elektro ing., tudi plače tam nekje podobne.

kingsix ::

Ko se govori o plačah je potrebno obvezno navesti če si v LJ regiji ali MB/MS. LJ pač živijo v svojem balončku znotraj Slovenije.

harmony ::

JH84 je izjavil:

Spet dokaz da so tukaj sami geniji z bajnimi plačami....

še en strojni inženir in potrjujem slabe plače, to je pod jurja neto na celjskem/mariborkem koncu. So izjeme seveda, ampak če posplošim, je plača med 900 in 1100 za večino inženirjev tukaj, pa če imaš 3 ali pa 10 let izkušenj. Začetniki okoli 800.


Ja seveda smo geniji. Eni nismo ostali na jamranju, ampak smo "pljunli u sake" in se zmigal oziroma nekateri spokal iz slovenistana.

Verjem, da je to tvoj problem, da imas placo, katero ima cistilka za "teilzeit" v AT....

eric_cartman ::

harmony je izjavil:

JH84 je izjavil:

Spet dokaz da so tukaj sami geniji z bajnimi plačami....

še en strojni inženir in potrjujem slabe plače, to je pod jurja neto na celjskem/mariborkem koncu. So izjeme seveda, ampak če posplošim, je plača med 900 in 1100 za večino inženirjev tukaj, pa če imaš 3 ali pa 10 let izkušenj. Začetniki okoli 800.


Ja seveda smo geniji. Eni nismo ostali na jamranju, ampak smo "pljunli u sake" in se zmigal oziroma nekateri spokal iz slovenistana.

Verjem, da je to tvoj problem, da imas placo, katero ima cistilka za "teilzeit" v AT....


Sicer naravnost in kruto povedano.. Ampak imaš prav. Najbolj mi je smešno, ko smo se ravno pogovarjali s kolegi, ki pravijo, da nočejo v tujino, hkrati pa jamrajo, da so tukaj slabe plače.

Ne morem ravno pametovati, ker tudi sam še nisem prestopil meje.. Mi je pa čudno ker imam z nekim povprečnim faksom iz grafičnega oblikovanja večjo plačo kot inženir začetnik ali pa tisti s 3-5 leti delovnih izkušenj. In če sedaj primerjam težavnost, ko poleg tega kar delam hodim še na elektro faks, bi moral glede na težavnost napram grafičnemu oblikovanju začeti z 2000 € neto. Žalostno, ko slišiš da ima tukaj glede na osvojeno znanje in hebanje inženir tako nizko plačo.

xmetallic ::

next3steps je izjavil:


Te žalosti od plače ti niti dobil ne boš, ker za firmo nisi izključno zaradi izobrazbe nič kaj več vreden, niti se ne boš zjutraj vstal in šel na šiht.

Res je ne bom, je precej višja. Iz postelje mi tudi ni treba ustat, rabim samo prenosnik in wifi.

Nikec3 ::

Sicer naravnost in kruto povedano.. Ampak imaš prav. Najbolj mi je smešno, ko smo se ravno pogovarjali s kolegi, ki pravijo, da nočejo v tujino, hkrati pa jamrajo, da so tukaj slabe plače.

To, da ostaneš v Sloveniji ima tudi lahko dolgoročni finančni razlog. Če je v Sloveniji povprečna plača inženirja začetnika 900 € neto, je to v Avstriji med 1700-1800 € neto. Imam nekaj znancev, ki mi povedo iz prve roke. BDP Avstrije pa je več kot 2x večji od slovenskega, tako da relativno gledano slovenske plače niso tako grozne. Če se nekdo preseli v Avstrijo pa si itak na boljšem samo še za kakih 20%. Storitve so precej dražje, najemnine tudi. Registracija avtomobila v Avstriji je tudi svojevrsten finančni samomor. Tako da lahko je pametovati, ko živite 10 km od meje in se vozite 10 km čez mejo.

Še en argument gre v prid delu v Sloveniji. Konkurenca je precej manjša kot v Avstriji. Če želiš celo svoje življenje delat na istem delovnem mestu (inženirski fizični radnik), potem je Avstrija zagotovo boljša. Če pa vidiš pri sebi še kake potencialne vodstvene opcije, in kvalitete ki pridejo iz tega, da znaš dobro komunicirati z ljudmi, ter jih voditi, potem pa je lahko slabše znanje tujega jezika precej velik hendikep.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

kingsix ::

To, da so v AT več kot 2x večje plače ni res.

98% začetnikov v AT začne na 1800 bruto ali pa 2300 bruto, odvisno v katero delovno skupino jih vržejo (AT ali ST1), ampak večino kar v manjšo. No, pri njih 1800 bruto znese slabih 1400 neto, brez olajšave za prevoz. Če kdo trdi, da kot čisti začetnik dobi 1800 neto ali laže, ima neznansko srečo ali pa zna zelo specifično področje, kar pa za začetnika itak dvomim da.
Poznam headhunterko za AT, področje štarjerske - glede začetnikov se podjetja ravnajo striktno po IT kolektivni pogodbi. Kasneje pa se že lahko pogajaš.

adhoc ::

JH84 je izjavil:

Spet dokaz da so tukaj sami geniji z bajnimi plačami....

še en strojni inženir in potrjujem slabe plače, to je pod jurja neto na celjskem/mariborkem koncu. So izjeme seveda, ampak če posplošim, je plača med 900 in 1100 za večino inženirjev tukaj, pa če imaš 3 ali pa 10 let izkušenj. Začetniki okoli 800.


Bla bla, samo jamranje. Mi non-stop zaposlujemo (Maribor) - prave ljudi. Nedoločen čas, ne neka podaljševanja vsake tri mesece. Je pa res, da z ljudmi ki so na termodinamiko/fiziko/matematiko gledali kot izpit za prešpricat ne potrebujemo in pričakovanja so visoka. Oglasa za zaposlitev ne boš našel na ZRSZ. Če koga novega pripelješ dobiš celo solidno finančno nagrado, ker enostavno ne najdemo ljudi.

O plačah ne bom detajlno, ker so tajna podjetja, ampak mislim da lahko povem, da za 800 ne dela nihče pri nas.

Tako da ja, obstajajo podjetja z boljšimi plačami in zaposlitve so, samo če bi si res želel delati v tej panogi bi tako ali tako vedel za nas. Če se fantje iz Ljubljane selijo/vozijo v Maribor zaradi zaposlitve pri nas, ne morem verjeti da resni interesenti iz Štajerske ne vedo tega. Pravzaprav če ne veš za nas, mi to pove da na faksu kaj več kot svojih obveznosti nisi opravil. Če si si pa kdaj kakšno urco v prostem času vzel in prišel na Kuhljeve dneve ali kaj spremljal Formula Student in te dejansko interesira pa ne vem, zakaj še nisi pri nas.

Ajde, zdaj pa dalje, novi izgovori zakaj se več kot 800€ itak ne da dobiti v Mariboru.

kingsix ::

adhoc je izjavil:


Je pa res, da z ljudmi ki so na termodinamiko/fiziko/matematiko gledali kot izpit za prešpricat ne potrebujemo in pričakovanja so visoka.
Ajde, zdaj pa dalje, novi izgovori zakaj se več kot 800EUR itak ne da dobiti v Mariboru.


Saj si si sam odgovoril oz. kar podal izgovor. Sicer pa mislim, da vsak govori nekako za svoje področje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

eric_cartman ::

Nikec3 je izjavil:

Sicer naravnost in kruto povedano.. Ampak imaš prav. Najbolj mi je smešno, ko smo se ravno pogovarjali s kolegi, ki pravijo, da nočejo v tujino, hkrati pa jamrajo, da so tukaj slabe plače.

Tako da lahko je pametovati, ko živite 10 km od meje in se vozite 10 km čez mejo.


Živim v LJ oz. okolici. Hodim na FERI (MB), delam v LJ v centru. 4 dni v tednu sem se vozil v MB, potem pa na šiht popoldne v LJ.. Na srečo imam avtoplin, tako da sem za gorivo zapravil cca. 300 EUR na mesec. Vprašanje je le koliko si pripravljen naredit za to, da nekaj dobiš.

Bolj me zanima kako se pri nas pogajate za plačo? Ko vas vprašajo (če vas vprašajo) kakšno plačo bi si zaslužili na začetku? Kako odgovorite..

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

Oni morajo dati prvo ponudbo. Beri - http://www.kalzumeus.com/2012/01/23/sal...

"Verjamem, da boljše poznate razmere v branži kot jaz in mi boste ponudili primerno plačilo ob katerem mi bo v interesu še dolgo delati za vas."

Alien123 ::

adhoc je izjavil:

JH84 je izjavil:

Spet dokaz da so tukaj sami geniji z bajnimi plačami....

še en strojni inženir in potrjujem slabe plače, to je pod jurja neto na celjskem/mariborkem koncu. So izjeme seveda, ampak če posplošim, je plača med 900 in 1100 za večino inženirjev tukaj, pa če imaš 3 ali pa 10 let izkušenj. Začetniki okoli 800.


Bla bla, samo jamranje. Mi non-stop zaposlujemo (Maribor) - prave ljudi. Nedoločen čas, ne neka podaljševanja vsake tri mesece. Je pa res, da z ljudmi ki so na termodinamiko/fiziko/matematiko gledali kot izpit za prešpricat ne potrebujemo in pričakovanja so visoka. Oglasa za zaposlitev ne boš našel na ZRSZ. Če koga novega pripelješ dobiš celo solidno finančno nagrado, ker enostavno ne najdemo ljudi.

O plačah ne bom detajlno, ker so tajna podjetja, ampak mislim da lahko povem, da za 800 ne dela nihče pri nas.

Tako da ja, obstajajo podjetja z boljšimi plačami in zaposlitve so, samo če bi si res želel delati v tej panogi bi tako ali tako vedel za nas. Če se fantje iz Ljubljane selijo/vozijo v Maribor zaradi zaposlitve pri nas, ne morem verjeti da resni interesenti iz Štajerske ne vedo tega. Pravzaprav če ne veš za nas, mi to pove da na faksu kaj več kot svojih obveznosti nisi opravil. Če si si pa kdaj kakšno urco v prostem času vzel in prišel na Kuhljeve dneve ali kaj spremljal Formula Student in te dejansko interesira pa ne vem, zakaj še nisi pri nas.

Ajde, zdaj pa dalje, novi izgovori zakaj se več kot 800€ itak ne da dobiti v Mariboru.


več kot 800? kaj a 850? 900?..
Verjetno je boga plača da v istem postu ne omeniš ne firme in ne dejanske plače.

Rok Woot ::

Pa zakaj skoz enačite kraje. Važna je kupna moč glede na plačo. V zagorju je 700€ najbrž več kot 1200€ v Ljubljani. V Mariboru, so stanovanja vsaj enkrat cenejša, kot v Ljubljani. Tudi zrak je slabši v Ljubljani, že za to bi bile lahko višje plače. Če primerjamo z Londonom, koliko rabim plačo, da kupim 200 m^2 v strogem centru v roku 10-ih let? Recimo, če delaš na Dunaju, imaš pač veliko kupno moč ... Ni pa povsod tako.

harmony ::

kingsix je izjavil:

To, da so v AT več kot 2x večje plače ni res.

98% začetnikov v AT začne na 1800 bruto ali pa 2300 bruto, odvisno v katero delovno skupino jih vržejo (AT ali ST1), ampak večino kar v manjšo. No, pri njih 1800 bruto znese slabih 1400 neto, brez olajšave za prevoz. Če kdo trdi, da kot čisti začetnik dobi 1800 neto ali laže, ima neznansko srečo ali pa zna zelo specifično področje, kar pa za začetnika itak dvomim da.
Poznam headhunterko za AT, področje štarjerske - glede začetnikov se podjetja ravnajo striktno po IT kolektivni pogodbi. Kasneje pa se že lahko pogajaš.

No to traja 2 leti in si ze na vsaj 1600-1800€ neto.
Koliko pa pri nas traja, da prilezes na taksno cifro?

Pa saj ne delamo vsi v IT podjetjih, obstajajo tudi druge kolektivne pogodbe.

Ja, zivljenje v AT je drazje, ampak zagotovo se da na koncu leta vec prisparati. Sicer AT bi bila tudi bolj sranje, ce ne bi bilo 13 in 14te polne place oziroma neto na koncu pride se malo visji.

Mato989 ::

KraitPay je izjavil:

JH84 je izjavil:

Spet dokaz da so tukaj sami geniji z bajnimi plačami....

še en strojni inženir in potrjujem slabe plače, to je pod jurja neto na celjskem/mariborkem koncu. So izjeme seveda, ampak če posplošim, je plača med 900 in 1100 za večino inženirjev tukaj, pa če imaš 3 ali pa 10 let izkušenj. Začetniki okoli 800.


Tole lahko potrdim osebno tudi sam. Štajerska; prva zaposlitev, uni. dipl. ing, kmalu mag. in dobi 1300€ bruto. Slabih 900 neto torej. Govorim o popolnem začetniku v malo boljše stoječi firmi. Strojniki so slabo plačani, pridružujejo pa se tudi elektro ing., tudi plače tam nekje podobne.


Mene zanima če ti meniš da delaš toliko profita da si za to službo naredil toliko RVCja da si vreden višje plače :)

Invictus ::

harmony je izjavil:


Ja, zivljenje v AT je drazje, ampak zagotovo se da na koncu leta vec prisparati. Sicer AT bi bila tudi bolj sranje, ce ne bi bilo 13 in 14te polne place oziroma neto na koncu pride se malo visji.

Odvisno v kateri pokrajini živiš. Se da prav poceni tudi v Avstriji živeti. In Slovenija glede na plače sploh ni poceni. pa tudi po absolutnih cenah ne..
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

KraitPay ::

Mato989 je izjavil:

KraitPay je izjavil:

JH84 je izjavil:

Spet dokaz da so tukaj sami geniji z bajnimi plačami....

še en strojni inženir in potrjujem slabe plače, to je pod jurja neto na celjskem/mariborkem koncu. So izjeme seveda, ampak če posplošim, je plača med 900 in 1100 za večino inženirjev tukaj, pa če imaš 3 ali pa 10 let izkušenj. Začetniki okoli 800.


Tole lahko potrdim osebno tudi sam. Štajerska; prva zaposlitev, uni. dipl. ing, kmalu mag. in dobi 1300€ bruto. Slabih 900 neto torej. Govorim o popolnem začetniku v malo boljše stoječi firmi. Strojniki so slabo plačani, pridružujejo pa se tudi elektro ing., tudi plače tam nekje podobne.


Mene zanima če ti meniš da delaš toliko profita da si za to službo naredil toliko RVCja da si vreden višje plače :)


Sploh nimam kaj za dodati. Imaš sicer prav, vendar se meni to ne zdi pošteno. Kako boš z delodajalcem uskladil njegov RVC in tvojo plačo? Linerno, exponentno? Mislim da ne bo šlo. Delodajalec bo dal malo nad minimalca, malo dodatkov, da je delavec tiho in je to to. Ne glede na znanje in specifiko dela. (osebno govorim za strojno in elektro smer, ostale smeri ne poznam oz. nisem bil tam nič zaposlen). Če zavrneš delo za minimalca, te nadomesti pač nekdo drug. Na stolčkih sedijo eni in isti, napredovanje je v teh strokah zelo zelo težko. Moraš biti ali zares dober, ali pa zares priden (dnevno 12h+ dela).
Na žalost je zmerom manj firm, ki bi inženirja ustrezno plačala (po svojih merilih). Konkretno: Gorenje, razvoj; 8h delovnik po 10letih dobiš ven 1100€ plače, nič manj in niti centa več.

Seveda so managerji in projektni managerji čisto drug svet.

harmony ::

Invictus je izjavil:

harmony je izjavil:


Ja, zivljenje v AT je drazje, ampak zagotovo se da na koncu leta vec prisparati. Sicer AT bi bila tudi bolj sranje, ce ne bi bilo 13 in 14te polne place oziroma neto na koncu pride se malo visji.

Odvisno v kateri pokrajini živiš. Se da prav poceni tudi v Avstriji živeti. In Slovenija glede na plače sploh ni poceni. pa tudi po absolutnih cenah ne..

Place se tudi od pokrajine do pokrajine razlikujejo.

Mato989 ::

KraitPay je izjavil:

Mato989 je izjavil:

KraitPay je izjavil:

JH84 je izjavil:

Spet dokaz da so tukaj sami geniji z bajnimi plačami....

še en strojni inženir in potrjujem slabe plače, to je pod jurja neto na celjskem/mariborkem koncu. So izjeme seveda, ampak če posplošim, je plača med 900 in 1100 za večino inženirjev tukaj, pa če imaš 3 ali pa 10 let izkušenj. Začetniki okoli 800.


Tole lahko potrdim osebno tudi sam. Štajerska; prva zaposlitev, uni. dipl. ing, kmalu mag. in dobi 1300€ bruto. Slabih 900 neto torej. Govorim o popolnem začetniku v malo boljše stoječi firmi. Strojniki so slabo plačani, pridružujejo pa se tudi elektro ing., tudi plače tam nekje podobne.


Mene zanima če ti meniš da delaš toliko profita da si za to službo naredil toliko RVCja da si vreden višje plače :)


Sploh nimam kaj za dodati. Imaš sicer prav, vendar se meni to ne zdi pošteno. Kako boš z delodajalcem uskladil njegov RVC in tvojo plačo? Linerno, exponentno? Mislim da ne bo šlo. Delodajalec bo dal malo nad minimalca, malo dodatkov, da je delavec tiho in je to to. Ne glede na znanje in specifiko dela. (osebno govorim za strojno in elektro smer, ostale smeri ne poznam oz. nisem bil tam nič zaposlen). Če zavrneš delo za minimalca, te nadomesti pač nekdo drug. Na stolčkih sedijo eni in isti, napredovanje je v teh strokah zelo zelo težko. Moraš biti ali zares dober, ali pa zares priden (dnevno 12h+ dela).
Na žalost je zmerom manj firm, ki bi inženirja ustrezno plačala (po svojih merilih). Konkretno: Gorenje, razvoj; 8h delovnik po 10letih dobiš ven 1100€ plače, nič manj in niti centa več.

Seveda so managerji in projektni managerji čisto drug svet.


Potem pač iščeš naprej... jaz nisem nek ultra izobražen kader imam pa specifična znanja od programiranja CNC strojev do servisa strojne opreme, VI. stopnjo izobrazbe (kmalu še drugo) in kar nekaj izkušenj v treh branžah (CNC, prodaja, IT-entry level) Sem bil na razgovoru so me klicali da rabijo CNC operaterja sem prišel tja sem se vsedel in poslušal kaj ponujajo (nisem strojnik po osnovni izobrazbi imam pa certifikat programiranja v 3 jezikih CNC) ko so povedali pogoje sem vprašal po delovnem času... 2 izmensko... ok, sem vprašal kakšna je bruto plača, so rekli 850€ bruto sem se nasmehnil vstal ponudil roko in rekel da hvala za čas... naenkrat smo bli na 1.000€... no potem sem dejal da bom premislil, 14 dni, sem klical da ne, sem dobil v ITju kjer je bolj čisto delo, so me klicali če bi vseeno delal za 1.200€ bruto....

Pa sem no name, amater z 1 leto izkušnjami kot CNC operater...

Enako sem zavrnil v Avstriji delo za 1.450€ na mesec za junior operaterja malo severno od Graza, ker raje delam v zvezi z ITjem za 700€ neto in imam 5 min do šihta namesto 2 uri vožnje dnevno.... pa še na hrupu delam pa na umazanem... pač priorities. Pa ne jamram da je slaba plača... no firma kjer delam je konec leta razdelila dobiček delež v obliki božičnice (500€) in se mi je zdelo ok, dobili smo del RVCja za dobro delo... če ne bi dobili nič, bi počakal do konca leta potem bi pa šel do nadrejenega...

Pogajaš se lahko najbolje takrat ko si koristen in zaposljiv v večih branžah, jaz recimo vem da ne bom dolgo brez šihta... ker sem pač razvijal svoja znanja v treh smereh, seveda nisem nikjer strokovnjak visokega nivoja ala magister, ampak tega ne rabim, ker čim si tak strokovnjak imaš v SLoveniji dostikrat težave, kot se vidi tudi na forumih. Slovenija potrebuje ljudi ki ustvarjajo RVC tam kjer lahko, ne pa ultra izobražene, ki se jim zdi izpod časti delat za 800€ neto... in ja, ko si enkrat UNI DIPL je to res problem, da si porabil 3-4 leta da dobiš 50€ več kot jaz z VI. stopnjo ali nekdo z poklicno, ampak krivda ni v delodajalcu ampak v tem ker nimaš takega RVC doprinosa kot si morda misliš zaradi stopnje izobrazbe...

l0g1t3ch ::

Kolegi, ki so strojniki mi pravijo da trenutno podjetja v Škofji Loki in okolici na veliko iščejo kadre z znanjem strojništva.
Tako, da če nisi omejen samo na LJ in MB pridi v najlepše slovensko mesto :)

l0g1t3ch ::

Pa tudi plače niso tako slabe kot tu pišete, ker so velike potrebe in podjetja tekmujejo za kadre.
Sploh se mi zdi da je v Šk Loki in okolici precjšni razcvet industrije oz. podjetij, ki rabijo strojnike.

koli99 ::

Tudi v Vipavski dolini podjetja iščejo strojnike, plače pa se vrtijo okrog povprečne bruto plače navzgor...

l0g1t3ch ::

Nevem za tisti konec, tu ima kolega 1500€ neto z malico in brez prevoza (je preblizu). V podjetju pa je mislim da 4 leta.
Pravi pa da nov zaposleni izpogajajo še občutno boljše plače, ko le uspejo koga dobiti. Večinoma si jih "kradejo" med seboj.

TheKekec ::

Odlična novica, končno se stvari obračajo tako kot je treba. Glede na to, da je vsako leto na novo vpisanih samo 200 novih študentov na RRP, bodo stvari čez nekaj let verjetno še boljše.

Nikec3 ::

TheKekec je izjavil:

Odlična novica, končno se stvari obračajo tako kot je treba. Glede na to, da je vsako leto na novo vpisanih samo 200 novih študentov na RRP, bodo stvari čez nekaj let verjetno še boljše.

Kot sem že malo prej napisal. Za elektro inženirje boljši časi zagotovo prihajajo. V podjetju, ki me štipendira so mi v kadrovski službi kar priznali, da imajo velike težave, da jim avstrijska podjetja žrejo kader, energetika bo slej kot prej morala v večje investicije, prihaja še Magna. Pogajalskih izhodišč za dobit službo bo dovolj.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

l0g1t3ch ::

Seveda moraš tudi nekaj pokazat. Al znanje ali pa vsaj da si priden in željan učenja če si frišen.

Sicer vzamejo skoraj vsakega ampak če od tebe ni haska oz. ne kažeš potenciala boš po parih mesecih letel. Pomanjkanje kadra gor ali dol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Invictus ::

Nikec3 je izjavil:


Kot sem že malo prej napisal. Za elektro inženirje boljši časi zagotovo prihajajo. V podjetju, ki me štipendira so mi v kadrovski službi kar priznali, da imajo velike težave, da jim avstrijska podjetja žrejo kader, energetika bo slej kot prej morala v večje investicije, prihaja še Magna. Pogajalskih izhodišč za dobit službo bo dovolj.

Tako kot so šli Slovenci v Avstrijo, bodo v Slovenijo prišli Romuni in Bolgari, če ne bo Slovencev.

Delodajalec se ne bo pustil izsiljevat. Ne nekemu povprečnemu delavcu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Nikec3 ::

Invictus je izjavil:

Nikec3 je izjavil:


Kot sem že malo prej napisal. Za elektro inženirje boljši časi zagotovo prihajajo. V podjetju, ki me štipendira so mi v kadrovski službi kar priznali, da imajo velike težave, da jim avstrijska podjetja žrejo kader, energetika bo slej kot prej morala v večje investicije, prihaja še Magna. Pogajalskih izhodišč za dobit službo bo dovolj.

Tako kot so šli Slovenci v Avstrijo, bodo v Slovenijo prišli Romuni in Bolgari, če ne bo Slovencev.

Delodajalec se ne bo pustil izsiljevat. Ne nekemu povprečnemu delavcu.

Vsekakor. Še vedno pa so trenutno razmere, ki bodo pomenile rast plač v sektorju.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

harmony ::

Invictus je izjavil:

Nikec3 je izjavil:


Kot sem že malo prej napisal. Za elektro inženirje boljši časi zagotovo prihajajo. V podjetju, ki me štipendira so mi v kadrovski službi kar priznali, da imajo velike težave, da jim avstrijska podjetja žrejo kader, energetika bo slej kot prej morala v večje investicije, prihaja še Magna. Pogajalskih izhodišč za dobit službo bo dovolj.

Tako kot so šli Slovenci v Avstrijo, bodo v Slovenijo prišli Romuni in Bolgari, če ne bo Slovencev.

Delodajalec se ne bo pustil izsiljevat. Ne nekemu povprečnemu delavcu.

Ocitno, da se tudi delavci ne pustijo izsiljevati,zato pa na veliko kidajo v AT, DE, CH...

Romuni in Bolgari pa naj pridejo, bojo tudi ti scasoma pokazali zobe...pa zakaj bi hodili sploh v SLO, ce lahko tudi oni kidnejo v DE.

Celo juzni bratje preskakujejo Slovenijo.

flyko ::

Invictus je izjavil:


Delodajalec se ne bo pustil izsiljevat. Ne nekemu povprečnemu delavcu.



Nekemu povprečnemu delavcu res ne, kaj pa ko bodo odšli vsi, ki so nadpovprečni? Takrat ostane zgolj povprečnost in takšno bo tudi podjetje/delodajalec, če bo preživel s tem, prav, če pa ne, pa tudi :)

Mato989 ::

harmony je izjavil:

Invictus je izjavil:

Nikec3 je izjavil:


Kot sem že malo prej napisal. Za elektro inženirje boljši časi zagotovo prihajajo. V podjetju, ki me štipendira so mi v kadrovski službi kar priznali, da imajo velike težave, da jim avstrijska podjetja žrejo kader, energetika bo slej kot prej morala v večje investicije, prihaja še Magna. Pogajalskih izhodišč za dobit službo bo dovolj.

Tako kot so šli Slovenci v Avstrijo, bodo v Slovenijo prišli Romuni in Bolgari, če ne bo Slovencev.

Delodajalec se ne bo pustil izsiljevat. Ne nekemu povprečnemu delavcu.

Ocitno, da se tudi delavci ne pustijo izsiljevati,zato pa na veliko kidajo v AT, DE, CH...

Romuni in Bolgari pa naj pridejo, bojo tudi ti scasoma pokazali zobe...pa zakaj bi hodili sploh v SLO, ce lahko tudi oni kidnejo v DE.

Celo juzni bratje preskakujejo Slovenijo.


Tako je, in prvi obris tega se že kaže, to je Revoz... To da je moralo tako veliko (za slovenske razmere) podjetje it jamrat na TELEVIZIJO, češ kako dobre pogoje (kao) nudijo in kako fajn in oh in sploh je tam, ker niso mogli dobit delavcev je prvi pokazatelj da bodo delodajalci morali dvignit plače.... Samo še Štajerska in Prekmuerje sta v povojih, ampak tu ljudi rešuje Avstrija in tudi Mariborska podjetja ne dobijo pravega kadra.

Zdaj bi morala država samo prepovedat podeljevanje kakršnihkoli dovoljenj dokler je v Sloveniji kdorkoli na zavodu s tako izobrazbo kot jo delodajalec išče, potem bi pa morali ponudit dovolj visoke plače in moč bi šla delavcem... bi bil čas da se obrne malo, da delodajalci izkusijo na lastni koži ta njihov free market še v drugo smer :)

Isotropic ::

l0g1t3ch je izjavil:

Nevem za tisti konec, tu ima kolega 1500€ neto z malico in brez prevoza (je preblizu). V podjetju pa je mislim da 4 leta.
Pravi pa da nov zaposleni izpogajajo še občutno boljše plače, ko le uspejo koga dobiti. Večinoma si jih "kradejo" med seboj.

unitech?

Smurf ::

Mato989 je izjavil:


Zdaj bi morala država samo prepovedat podeljevanje kakršnihkoli dovoljenj dokler je v Sloveniji kdorkoli na zavodu s tako izobrazbo kot jo delodajalec išče, potem bi pa morali ponudit dovolj visoke plače in moč bi šla delavcem... bi bil čas da se obrne malo, da delodajalci izkusijo na lastni koži ta njihov free market še v drugo smer :)

Ko bo ratala proizvodnja v slo predraga se bo pac selila drugam, ne bodo sle place bistveno gor. Delovna sila z nizko izobrazbo ne bo nikoli imela moci, ker je prelahko zamenljiva. Jaz bi toplo svetoval tistim, ki delajo v proizvodnjah, da se izobrazujejo, ker najverjetneje ne bodo obdrzali te sluzbe do penzije.

NikolormousB ::

No ja, "proizvodnja" je precej širok pojem. Tudi pri vas imate kar nekaj proizvodnje, pa dvomim, da bodo fantje, ki delajo na cncjih v kratkem ob službo.

Po drugi strani se pa tistim, ki kos pleha prestavljajo iz ene mašine v drugo ne piše najboljše.

Mato989 ::

Smurf je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Zdaj bi morala država samo prepovedat podeljevanje kakršnihkoli dovoljenj dokler je v Sloveniji kdorkoli na zavodu s tako izobrazbo kot jo delodajalec išče, potem bi pa morali ponudit dovolj visoke plače in moč bi šla delavcem... bi bil čas da se obrne malo, da delodajalci izkusijo na lastni koži ta njihov free market še v drugo smer :)

Ko bo ratala proizvodnja v slo predraga se bo pac selila drugam, ne bodo sle place bistveno gor. Delovna sila z nizko izobrazbo ne bo nikoli imela moci, ker je prelahko zamenljiva. Jaz bi toplo svetoval tistim, ki delajo v proizvodnjah, da se izobrazujejo, ker najverjetneje ne bodo obdrzali te sluzbe do penzije.


Mhm, vse se obrne in vrne, zato se nekatera proizvodnja že seli nazaj v "drage" države ker ugotavljajo daso določene zadeve preslabo narejene in tudi ti. nizkokvalitetni" delavci morajo imeti nivo da dobro opravijo zadeve... in tako kot na Kitajskem rastejo plače se tudi tam ne splača, seveda bo vedno nekdo najcenejši ampak vprašanje je če se bo splačalo oz. bodo njegova znanja dovolj dobra da se bo splačalo tja preselit...

CNC programerji v poceni državah? Vsi srečo... oni so srce proizvodnje, potem pa operaterji, teh še v Sloveniji ni dovolj kaj šele v 3. Svetu.

Smurf ::

V mislih sem imel neizobrazene delavce, ki delajo za tekocim trakom. CNC programerjev ne bi dajal v to skupino.

Isotropic ::

zahtevnejše programe itak delajo inženirji

Invictus ::

flyko je izjavil:


Nekemu povprečnemu delavcu res ne, kaj pa ko bodo odšli vsi, ki so nadpovprečni? Takrat ostane zgolj povprečnost in takšno bo tudi podjetje/delodajalec, če bo preživel s tem, prav, če pa ne, pa tudi :)

Tisti smo že šli. In ne delamo v službah ;). Za plačo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Smurf je izjavil:

V mislih sem imel neizobrazene delavce, ki delajo za tekocim trakom. CNC programerjev ne bi dajal v to skupino.


Veš koliko CNC operaterjev je bilo v mojem bivšem podjetju ki so delali "za trakom" Oz. ki niso le izvajali korekcij, namestili za spremembo proizvodnje ampak tudi delali start/stop --> menjava komada? Ogromno...

TI mogoče lahko preneseš proizvodnjo enega izdelka ki ga neprestano izdeluješ nekemu neukemu ki mu pokažeš start/stop na CNCju pa kako se izdelek očišsti in zmeri, pa nese na kontrolo vsak 20ti recimo... ko pa imaš proizvodnjo ki malo varira, pa si pečen... takrat pa rabiš srednji sloj CNC delavcev, ki znajo kaj več kot to...

Gandalfar ::

A veste kaj mi manjka, ena vzporedna tema, ki bi bila vsaj toliko strani dolga in bi se ljudje med seboj spodbujali in podpirali pri izboljšanju svojih priložnosti. Kaj se splača prebrat, online hangouti za treninge job intervjujev, medsebojno piljenje CV-jev itd.

KraitPay ::

Kvaliteten ing. se bo itak celo življenje dodatno izobraževal. Razne knjige, tečaji, sejmi itd. Pač mora biti na čistem z novostjo. Samo tako je lahko konkurenčen.

Rok Woot ::

KraitPay je izjavil:

Kvaliteten ing. se bo itak celo življenje dodatno izobraževal. Razne knjige, tečaji, sejmi itd. Pač mora biti na čistem z novostjo. Samo tako je lahko konkurenčen.


Odvisno kaj delaš. So teme kjer ni veliko novosti, moraš pa vseeno knjige brat ja ... Jaz vidim problem, ker je veliko ing. del rutina, so ubistvi strokovni delavci in ne znanstveniki. Veliko se naučijo v dveh letih, pol pa štanc. Recimo ing. elektrotehnike, progrmirajo razne scude itd. Tudi na faksu, se obrača tiste slike od rentgenov itd. Namesto, da bi razvijali nove rentgene ali pa še bolje nove naprave za pridobivanje informacij o telesu ... Veliko se gleda na denar, tako da razne primarne raziskave šepajo (npr celice, kako potuje elektrika, magnetni valovi, double helix itd).

Pa računalniška fakulteta, se mi zdi slaba. Premalo matematike. Vem, da tudi od tam pridejo dobri programerji, vendar je to bolj samoiniciativno. Pa pustmo tuki idelovanje raznih portalov in web strani. Če se gre za hard core programiranje, je pač bolje iti na fakulteto za matematiko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

Invictus ::

KraitPay je izjavil:

Kvaliteten ing. se bo itak celo življenje dodatno izobraževal. Razne knjige, tečaji, sejmi itd. Pač mora biti na čistem z novostjo. Samo tako je lahko konkurenčen.

Če delaš za 1200/mesec, kaj je na netu. Sejmi so za prodajalce.

Naučiš se toliko kot rabiš. In z leti se ti vedno manj da ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kunigunda ::

Invictus je izjavil:

KraitPay je izjavil:

Kvaliteten ing. se bo itak celo življenje dodatno izobraževal. Razne knjige, tečaji, sejmi itd. Pač mora biti na čistem z novostjo. Samo tako je lahko konkurenčen.

Če delaš za 1200/mesec, kaj je na netu. Sejmi so za prodajalce.

Naučiš se toliko kot rabiš. In z leti se ti vedno manj da ;).

S tem se ne bi ravno strinjal (oba zadnja stavka), znanje pa vedno prav pride.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kunigunda ()

Mato989 ::

Gandalfar je izjavil:

A veste kaj mi manjka, ena vzporedna tema, ki bi bila vsaj toliko strani dolga in bi se ljudje med seboj spodbujali in podpirali pri izboljšanju svojih priložnosti. Kaj se splača prebrat, online hangouti za treninge job intervjujev, medsebojno piljenje CV-jev itd.


Sicer sem za, ampak težava bo, ker večina ni pripravljena izpolnjevat svojih sposobnosti in zaposljivosti skozi terciarno in dodatno izobrazbo... Glede CVja bi še šlo, ostalo pa bo prej ali slej prilo na neobjektiven nivo in boste modi brisali :)

Nikec3 ::

Smurf je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Zdaj bi morala država samo prepovedat podeljevanje kakršnihkoli dovoljenj dokler je v Sloveniji kdorkoli na zavodu s tako izobrazbo kot jo delodajalec išče, potem bi pa morali ponudit dovolj visoke plače in moč bi šla delavcem... bi bil čas da se obrne malo, da delodajalci izkusijo na lastni koži ta njihov free market še v drugo smer :)

Ko bo ratala proizvodnja v slo predraga se bo pac selila drugam, ne bodo sle place bistveno gor. Delovna sila z nizko izobrazbo ne bo nikoli imela moci, ker je prelahko zamenljiva. Jaz bi toplo svetoval tistim, ki delajo v proizvodnjah, da se izobrazujejo, ker najverjetneje ne bodo obdrzali te sluzbe do penzije.

Slovenija nima problema z nizko izobraženo delovni silo.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

KraitPay ::

kunigunda je izjavil:

Invictus je izjavil:

KraitPay je izjavil:

Kvaliteten ing. se bo itak celo življenje dodatno izobraževal. Razne knjige, tečaji, sejmi itd. Pač mora biti na čistem z novostjo. Samo tako je lahko konkurenčen.

Če delaš za 1200/mesec, kaj je na netu. Sejmi so za prodajalce.

Naučiš se toliko kot rabiš. In z leti se ti vedno manj da ;).

S tem se ne bi ravno strinjal (oba zadnja stavka), znanje pa vedno prav pride.



Znanje res vedno prav pride oz. rečeno drugače, nikoli ne veš kdaj boš potreboval specifično znanje. Da so pa sejmi za prodajalce se pa nebi ravno strinjal.
Sam na sejmih spoznam konkurenco. Vidim kaj ima konkurenca. Mi dajo nevede kakšno novo idejo, zasnovo itd. Na koncu itak krademo "ideje" eden drugemu, nekdo vodi, drugi "sledimo".
V osnovi so pa sejmi res bolj za prodajalce, ampak tisti ki me razume, ve kaj mislim.

Že posamezna dela znotraj strok so tako zelo različna in zahtevajo specifično znanje. Naučiti se tega v "šoli" je zmota. Splet in knjige so rešitev, poleg sodelavcev seveda.
Da bo firma zaposlila mladiča, da bo po končanem izobraževanju pobegnil, mislim da nebo šlo. In ravno to se podjetja najbolj bojijo. Zato mala plača. Da bi pa plačali da "ostaneš" pa seveda ne. Posledično se krade delavce za 100€ bruto.

Invictus ::

Nikec3 je izjavil:


Slovenija nima problema z nizko izobraženo delovni silo.

Saj tudi z visoko ne. Ker je večinoma že spizdila ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Nikec3 je izjavil:


Slovenija nima problema z nizko izobraženo delovni silo.

Saj tudi z visoko ne. Ker je večinoma že spizdila ;).


Odvisno na katero izobrazbo ciljaš, če gledava le višino izobrazbe, potem daleč od tega da je spizdila... je pa res da je (pre)več (ultra)sposobnih res spizdilo.... ampak mene za te izobražene ne skrbi da so odšli, skrbi me da smo jim častili izobrazbo... tu je potrebno spremenit sistem, namreč če se šolaš na stroške davkoplačevalcev bi moral podpisat da boš vsaj ŽNJ let delal v SLoveniji, če ne plačaj šolanje... Nihče nikogar ne zadržuje da ustanovi tu podjetje in postane ultra uspešen... da se...

Mene bolj skrbi ko odhajajo kvalitetni električarji, vodovodarji, polagalci ploščic, kot pa tile kvazi doktorji, magistri ipd...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Iskra Mehanizmi Brnik plače (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414328 (1305) McBoby
»

Koliko plače za vodjo proizvodnje? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18233285 (7893) solatko
»

Razmere tako hude, da jemljejo vse ki želijo delat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10425123 (20489) Mato989

Več podobnih tem