» »

Firefox OS je mrtev

Firefox OS je mrtev

Slo-Tech - Mozilla je že pred dobrim letom obupala nad telefoni s Firefoxom OS in projekt v celoti preusmerila na pametne, v internet povezane naprave. Ari Jaaksi, zadolžen za področje povezanih naprav, je tedaj jel zatrjevati, da to pomeni zatona Firefoxa OS. Dobro leto pozneje Mozilla ukinja enoto za Firefox OS, Jaaksi pa si bo s petdesetimi drugimi zaposlenimi v tej enoti moral poiskati novo službo.

Mozilla je včeraj potrdila, da so enoto ukinili. Firefox OS pač nikoli ni zares zaživel. Da na telefonih nima prihodnosti, smo videli že zelo kmalu, na pametnih napravah pa je največji uspeh predstavljala uvrstitev v nekatere Panasonicove televizorje. Drugih smelih načrtov, kot sta bila usmerjevalnik Firefox Hub in tipkovnica Firefox Pi, pa nismo zares dočakali.

Tako glavni Mozillin izdelek še vedno ostaja brskalnik, kjer pa tudi ne gre vse gladko. Čeprav Mozilli dolgujemo priklon za zrušitev Microsoftovega primata z Internet Explorerjem, jo je v zadnjih letih Googlov Chrome v celoti povozil. Mozilla sedaj novo priložnost išče v razvoju in raziskavah prihajajočih tehnologij (emerging technologies) za internet stvari (IoT).

25 komentarjev

opeter ::

Čeprav Mozilli dolgujemo priklon za zrušitev Microsoftovega primata z Internet Explorerjem, jo je v zadnjih letih Googlov Chrome v celoti povozil.


Morda ga je povozil, a jaz se Chrome-a ne dotaknem.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

svecka ::

Mene Firefox je čisto razočaral....gledanje livestreamom na računalnikih je slabše (Tvin, t2go), v IE in Cromu vse poteka gladko in brez zatikanja. Odkar so začeli ločevati procese zavihkov, gre Firefox samo še navzdol. Včasih je delal bolje.

hojnikb ::

men opera deluje super (ceprav je pod pokrovom chrome) in se ne dotaknem firefoxa sploh.
#brezpodpisa

Gregor P ::

Sam imam nameščene vse zgoraj omenjene brskalnike in jih redno uporabljam (najmanj IE oz. zgolj za specifične zadeve, največ pa FF in Chrome, Opera pa je nekje vmes).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Seljak ::

Kaj to je tudi obstajalo?

mtosev ::

pri meni je firefox/pale moon glavni brskalnik. ima pa še vivaldija, opero, chrome in seveda IE/Edge
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Poldi112 ::

Še Slimjet ti manjka.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

janezvalva ::

Poldi112 je izjavil:

Še Slimjet ti manjka.


 .

.

IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

kow ::

Sam ste hecni, da se hvalite kolikor brskljalnikov uporabljate. Idealno bi uporabljal samo enega.

Gregor P ::

Odvisno pač od narave tvojega dela.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Izi ::

Trenutni podatki deležev:
Chrome - 57,94%
Internet Explorer - 19,71%
Firefox - 11,77%
Edge - 5,48%
Safari - 3,47%
Opera - 1,31%

Firefox ima še vedno 12% delež in ga torej Chrome še ni v CELOTI povozil, kot je omenjeno v članku.
Meni osebno je Chrome celo najbolj zanič od vseh šestih splošno uporabljanih brskalnikov. Sam uporabljam pretežno Firefox in pa občasno Edge, če v FF-ju kaj slučajno ne deluje zaradi vseh najnovejših varnostnih ukrepov.

TESKAn ::

IE nima opcije, da odpreš nazaj zadnje zaprte zavihke. Ali je pa jaz ne najdem. Enivej, zaradi tega IE sux.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

WarpedGone ::

Idealno bi uporabljal samo enega.

OS drkanje je povzročilo, da vsak mulc nardi svoj fork, nekaj teh forkov pritegne dost folka ampak zadeva ni nikolk fertig ampak je samo flika na fliko. Posledično je vse kar primeš le bol ali manj smrdeč kup dreka z veliko mozoljavcev ki ga hvalijo kot super namaz za kruh. Ker je čredni nagon močan, tri mesece stara verzija pa itak čisti klump, so resne firme postale enostavno nekonkurenčne. Na trgu preživi tisti, ki folk najbolje napumpa. Operi to nikol ni uspelo. FFju je, dokler mu Google ni pokazal ogledala kolk je pravzaprav vreden.

Mozoljavci sicer v jok in na drevo ampak takle mamo. Softver je nekoč bil umetnost, danes je kič.

//razkritje: uporablam Palemoon, za bančne zadeve pa Chrome
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

TESKAn je izjavil:

IE nima opcije, da odpreš nazaj zadnje zaprte zavihke. Ali je pa jaz ne najdem. Enivej, zaradi tega IE sux.

Ctrl-shift-t ni to?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WhiteAngel ::

Jaz uporabljam FF že od začetka in nikoli nisem imel težav z njim. Chromu ne zaupam. Tako pač je.

Na raspberry PI pa res uporabljam chromium, ker je bistveno bolj odziven. Poleg tega je RPi foundation implementiral podporo za strojno dekodiranje videa, tako da tudi youtube deluje. Lepo.

Highlag ::

In kaj ima FF v zvezi z Firefox OS? Razen imena seveda.

Težko je reči, da je nekaj umrlo, če še zaživelo ni dobro.
Never trust a computer you can't throw out a window

Saso007 ::

Prisegam na FF, že od začetka. Nimam nikoli nobenih problemov. Chrome in Google nasploh pa špionira za nami, tako da se ga izogibam.

LeQuack ::

Chrome še ločenih proxy nastavitev nima in jih deli z IE lol. Totalno neuporabno. Poleg tega inštalira Windows background procese, ki tečejo vedno v ozadju, tudi ko je Chrome zaprt. Res nadležen brskalnik.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Stipex ::

Hvalabogu za Safari na macu, čist drug nivo brskanja in syncanja z iOS napravami. Na službenem Win10 PCju se vedno matram z polizdelki od spletnih brskalnikov.

steev ::

Safari je pa tud en drek. Če so kje problemi z JS, so v safariju. To kar je bil včasih IE, je danes safari.
:|

Ganon ::

Stipex je izjavil:

Hvalabogu za Safari na macu, čist drug nivo brskanja in syncanja z iOS napravami. Na službenem Win10 PCju se vedno matram z polizdelki od spletnih brskalnikov.


Odstrani plašnice in odpri oči.

njyngs ::

Če že o kromu govorite ... se še komu dogaja, da mu zadnje par dni trokira in jamra, da mu je med prikazom spletne strani zmanjkalo pomnilnika? Čeprav je tega na razpolago še več giga?

Ribič ::

No, pa sem ravno želel kupiti en panasonic TV, da vidim kako zgleda tale Firefox OS. Očitno ne kaj breveč svetlo. :(

Stipex ::

Ganon je izjavil:

Stipex je izjavil:

Hvalabogu za Safari na macu, čist drug nivo brskanja in syncanja z iOS napravami. Na službenem Win10 PCju se vedno matram z polizdelki od spletnih brskalnikov.


Odstrani plašnice in odpri oči.


Sem odprl oči in ugotovil da se mi ne da ubadati z muhami chroma in firefoxa, Safari dela ko urca, na MBP15 pa porabi cca pol manj baterije od drugih browserjev. Res je da ima svoje muhe z JS ipd. Ampak na macu in iOSu je daleč najhitrejši in lightweight.

klinker ::

Stipex je izjavil:

Ganon je izjavil:

Stipex je izjavil:

Hvalabogu za Safari na macu, čist drug nivo brskanja in syncanja z iOS napravami. Na službenem Win10 PCju se vedno matram z polizdelki od spletnih brskalnikov.


Odstrani plašnice in odpri oči.


Sem odprl oči in ugotovil da se mi ne da ubadati z muhami chroma in firefoxa, Safari dela ko urca, na MBP15 pa porabi cca pol manj baterije od drugih browserjev. Res je da ima svoje muhe z JS ipd. Ampak na macu in iOSu je daleč najhitrejši in lightweight.


Bo kr drzalo.
Tudi sam sem na OSXu vedno Safari fural in nikoli imel potrebe po cem drugem.

Samo, kaj imajo zdaj brskalniki veze s FirefoxOS pa ne vem 8-O


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Firefox OS prihaja na nove naprave

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
74733 (3967) korenje3
»

Mozilla obupala nad telefoni s Firefox OS

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
1712484 (10541) Orias
»

CES 2014: Mozilla in Panasonic pripravljata televizorje s Firefox OS

Oddelek: Novice / Android
219449 (7488) ...:TOMI:...
»

Firefox OS

Oddelek: Mobilne tehnologije
459069 (7257) SLO_Matej

Več podobnih tem