» »

SP račun podjetju iz ZDA

SP račun podjetju iz ZDA

user4683 ::

Ali lahko s.p. nezavezanec izda racun podjetju iz ZDA (opravljanje storitve - programiranje), ali mora biti zavezanec za DDV?
  • spremenil: Mavrik ()

Yohan del Sud ::

To tudi mene zanima. Citat bi prosil, ker moj hitri gugl-fu ne najde nič za ali proti.
www.strancar.com

Mavrik ::

user4683 je izjavil:

Ali lahko s.p. nezavezanec izda racun podjetju iz ZDA (opravljanje storitve - programiranje), ali mora biti zavezanec za DDV?


Ne, ker opravljaš storitev se zaradi 25. člena ZDDV DDV NE zaračuna, niti ne rabiš biti DDV zavezanec. Zavezanec moraš postati ko izdajaš račune drugim zavezancem znotraj EU (za izdajanje računa fizičnim osebam znotraj EU ne vem, ti bo moral kak računovodja povedati).

Ameriškemu podjetju izdaš račun, kjer imaš napisan "VAT 0" in pripis da zaradi prvega odstavka 25. člena ZDDV DDV ni obračunan.


Za poslovanje s tujino moraš biti DDV zavezanec.


A bi ti že res počasi nehal trositi neumnosti po tem forumu?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

LJ4L ::

LP from LJ

user4683 ::

Da ne obračunavaš ddv mi je jasno, nisem pa (bil) čisto prepričan če si lahko tudi nezavezanec. Sem že nekajkrat dobil in različne informacije glede tega (enkrat, da ne rabiš biti zavezanec, nazadnje pa je kolegu računovodja govorila, da mora biti).

Vice ::

user4683 je izjavil:

Da ne obračunavaš ddv mi je jasno, nisem pa (bil) čisto prepričan če si lahko tudi nezavezanec. Sem že nekajkrat dobil in različne informacije glede tega (enkrat, da ne rabiš biti zavezanec, nazadnje pa je kolegu računovodja govorila, da mora biti).


Če je ta kolega vsaj malo pameten naj čim prej zamenja računovodjo

user4683 ::

Sem dobil odgovor še od računovodkinje, ki mi občasno pomaga razjasniti kakšno zadevo. Njen odgovor se strinja z odgovorom Maverika (in Vicea). Ni potrebno biti zavezanec in račun izdaš brez kakršnihkoli posebnosti.

d179 ::

user4683 je izjavil:

Sem dobil odgovor še od računovodkinje, ki mi občasno pomaga razjasniti kakšno zadevo. Njen odgovor se strinja z odgovorom Maverika (in Vicea). Ni potrebno biti zavezanec in račun izdaš brez kakršnihkoli posebnosti.

Ali zgornje še vedno velja?

Torej, odprl bom normirani s.p. s katerim bom izvajal elektronske (programerske) storitve za podjetje v ZDA. Glede na to, da bo davčna osnova podjetja na leto več kot 50.000 eur, me zanima ali moram postati DDV zavezanec in ali moram obračunati DDV. Hvala!

XLapse ::

kaj ni da je normiran s.p. limit 50.000€ income letno? (oz. ne 2x zaporedoma 50 al več k 50k)

d179 ::

Kolikor so mi povedali na davčni je meja 100.000 eur, če je ena oseba zavarovana vsaj 5 mesecev oziroma prihodki ne smejo preseči 300.000 eur v dveh zaporednih letih (150k + 150k).

jype ::

d179 je izjavil:

Ali zgornje še vedno velja?
Ja, še vedno.

d179 je izjavil:

Torej, odprl bom normirani s.p. s katerim bom izvajal elektronske (programerske) storitve za podjetje v ZDA. Glede na to, da bo davčna osnova podjetja na leto več kot 50.000 eur, me zanima ali moram postati DDV zavezanec in ali moram obračunati DDV. Hvala!
Ja, moraš se prijaviti za zavezanca za DDV, ker boš imel več kot 50.000 evrov prometa - a šele, ko to mejo dosežeš. Seveda je lažje, če se že pred doseženim pragom prijaviš za zavezanca za DDV na določen dan, kar baje olajša reči za računovodjo.

Ko si enkrat zavezanec za DDV, postane takole:

DDVja podjetjem iz ZDA ne zaračunavaš nikoli, temveč na račun napišeš: "Reverse Charge - VAT exempt under Article 44 Directive 2006/112/EC"

Če pošlješ račun podjetju iz EU, ki ni iz Slovenije: "VAT not settled according Article 30(c) of ZDDV-1."

Prodaja storitev fizičnim osebam iz EU, ki niso iz Slovenije, je precej bolj komplicirana, meni jo računovodja odsvetuje (zaračunati moraš DDV države, iz katere prihaja fizična oseba, opraviti neke dodatne registracije, ter DDV eventuelno plačati FURSu, ki ga potem plača državi kupca).

Fizični osebi in podjetju iz Slovenije izstaviš običajen račun z DDV.

XLapse je izjavil:

kaj ni da je normiran s.p. limit 50.000€ income letno? (oz. ne 2x zaporedoma 50 al več k 50k)
Če gre za "popoldanca", potem je drugače - če si pa "polno zaposlen" v svojem s.p., potem pa ne.

XLapse ::

ta popoldanski je tak Win da peče glava.

d179 je izjavil:

Kolikor so mi povedali na davčni je meja 100.000 eur, če je ena oseba zavarovana vsaj 5 mesecev oziroma prihodki ne smejo preseči 300.000 eur v dveh zaporednih letih (150k + 150k).

ti govoriš za popoldanski al keri? navaden normiran s.p. je tako? od kdaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

jype ::

XLapse je izjavil:

od kdaj?
Od 1. 1. 2018.

d179 ::

XLapse je izjavil:


ti govoriš za popoldanski al keri? navaden normiran s.p. je tako? od kdaj?

Govorim za polni normiran s.p. Tako so mi rekli na davčni in tako tudi piše v 14. odstavku 48. člena ZDoh-2.

XLapse ::

sorry živim pod kamnom. So spremenili.

d179 ::

Je pa res da je, po mojem mnenju, napisano zelo dvoumno saj v 3. odstavku 48. člena piše tudi to:

če v davčnem letu pred tem davčnim letom, njegovi prihodki iz dejavnosti, ugotovljeni po pravilih o računovodenju, ne presegajo 100.000 evrov in je bila pri zavezancu v skladu z zakonom, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, obvezno zavarovana vsaj ena oseba za polni delovni čas, neprekinjeno najmanj pet mesecev,
in ni z drugimi določbami tega člena ali zakonom drugače določeno.

Torej tukaj jasno piše, da če je obvezno zavarovana ena oseba potem je zgornja meja 100.000 eur. A v 14. odstavku 48. člena pa piše da prihodki ne smejo presegati 300.000 eur v dveh zaporednih letih skupaj. (?) :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d179 ()

Pegaz ::

Da popravim nekaj nepravilnosti v tej temi.

Za poslovanje s tujino moraš biti DDV zavezanec.

To ne drži. DDV zavezanec (ali normalni ali atipični) moraš nujno biti za izdajo računov v EU, ni pa potrebno to biti za izdajo izven EU.

Torej, odprl bom normirani s.p. s katerim bom izvajal elektronske (programerske) storitve za podjetje v ZDA. Glede na to, da bo davčna osnova podjetja na leto več kot 50.000 eur, me zanima ali moram postati DDV zavezanec in ali moram obračunati DDV. Hvala!

Ja, moraš se prijaviti za zavezanca za DDV, ker boš imel več kot 50.000 evrov prometa


To ne drži. Sešteva se vsota prihodkov iz SLOVENIJE, ne iz tujine! Lahko imaš torej 100k prihodkov iz ZDA ali iz GER in ti ni potrebno postati normalni zavezanec za DDV (za GER pa moraš postati seveda vsaj atipični zavezanec za DDV). Šele ko presežeš 50k prihodkov v SLO moraš postati normalni zavezanec za DDV. Tako sta mi rekli (nepovezano) dve osebi s FURSa.

Če pošlješ račun podjetju iz EU, ki ni iz Slovenije: "VAT not settled according Article 30(c) of ZDDV-1."

Mislim, da to ne drži. Mislim, da podjetjem iz EU, ki niso iz Slovenije, prav tako napišeš Reverse Charge, kot podjetjem iz ZDA. Glej tu.

To vse velja za podjetja - v primeru fizičnih oseb se stvar (kot rečeno) malo zakomplicira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pegaz ()

jype ::

Pegaz je izjavil:

To ne drži. Sešteva se vsota prihodkov iz SLOVENIJE, ne iz tujine! Lahko imaš torej 100k prihodkov iz ZDA ali iz GER in ti ni potrebno postati normalni zavezanec za DDV (za GER pa moraš postati seveda vsaj atipični zavezanec za DDV). Šele ko presežeš 50k prihodkov v SLO moraš postati normalni zavezanec za DDV. Tako sta mi rekli (nepovezano) dve osebi s FURSa.
Zanimiva razlaga. Moja računovodja meni, da je napačna.

user4683 ::

Tudi meni so na ušesa prišle informacije, ki jih podaja Pegaz. Seveda nekaj let po tem, ko sem odprl tole temo in že postal zavezanec za DDV :)

Na računovodje zanašat je pa bolj tako tako. Konec koncev je računovodja, ki je vodila svetovanja na področju računovodstva (organizirano s strani ministrstva, za subvencije za zaposlitve) moji boljši polovici razlagala, da je 100.000€/leto absolutna zgornja meja zaslužka pri normirancih. Da osebno pozna nekoga, ki ima več kot to, je označila za neresnico in da to ni mogoče :)

jype ::

user4683 je izjavil:

Da osebno pozna nekoga, ki ima več kot to, je označila za neresnico in da to ni mogoče :)
AJPES pravi, da je le en prijavil toliko za leto 2017, za 2018 pa res nisem pogledal.

tony1 ::

Normiranec ničesar ne prijavlja na AJPES...

jype ::

Direktno ne, vseeno pa ajpes vzdržuje to statistiko na podlagi podatkov, ki jih normiranci sporočajo skozi edavke.

tony1 ::

Torej imamo res samo enega Invictusa v tej državi? :)

martincek1 ::

Jaz se imam namen ta teden prijaviti za atipičnega davčnega zavezanca (poslovanje v EU območju)

Kakor razumem - izpolniti moram DDV-P2 obrazec, vnesti datum začetka in svoje podatke ter pri točki 19. obkljukati 'Opravljene in/ali prejem storitev znotraj Skupnosti po četrtem odstavku 78. člena ZDDV-1'.

Vprašanji:
1) Ali moram vnesti zneske prometa v 3. točki? Preddvidevam da ne?
2) Bodo kej težili, ker vlogi ne bom dodal nobene priloge s predračunom? Ali je najboljše, če pripnem nek pdf z obrazložitvijo, zakaj hočem postati atipični d. zavezanec?

jype ::

tony1 je izjavil:

Torej imamo res samo enega Invictusa v tej državi? :)
Invictus zasluži precej manj od limita.

user4683 ::

jype je izjavil:

Direktno ne, vseeno pa ajpes vzdržuje to statistiko na podlagi podatkov, ki jih normiranci sporočajo skozi edavke.

Potem so podatki napacni ali pa sem edini :) Kje tocno se da priti do teh podatkov? Se vidi tocno koliko prihodkov je bilo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Pegaz ::

2) Bodo kej težili, ker vlogi ne bom dodal nobene priloge s predračunom? Ali je najboljše, če pripnem nek pdf z obrazložitvijo, zakaj hočem postati atipični d. zavezanec?

Kolegu so nekaj težili glede tega, tako da se splača podati obrazložitev. Ne vem sicer zakaj je to potrebno - če se odločiš postati atipični, je pač odločiš. :)

jype ::

user4683 je izjavil:

Potem so podatki napacni ali pa sem edini
V katerem letu? Zdaj nas je že več :)

user4683 ::

jype je izjavil:

user4683 je izjavil:

Potem so podatki napacni ali pa sem edini
V katerem letu? Zdaj nas je že več :)

Od vključno z 2017 naprej.

jype ::

user4683 je izjavil:

Od vključno z 2017 naprej.
Finance so objavile neke grafe na podlagi podatkov AJPES, da je v 2016 le en presegel 100k, pri 40k-50k jih je bilo par 10, velika večina (verjetno delavci v trafikah, ki jih z normiranci prisilijo v nevzdržno delovno razmerje) pa slabše od minimalca (vmes pa seveda še večina običajnih s.p.jev).

Recordman ::

jype je izjavil:

Pegaz je izjavil:

To ne drži. Sešteva se vsota prihodkov iz SLOVENIJE, ne iz tujine! Lahko imaš torej 100k prihodkov iz ZDA ali iz GER in ti ni potrebno postati normalni zavezanec za DDV (za GER pa moraš postati seveda vsaj atipični zavezanec za DDV). Šele ko presežeš 50k prihodkov v SLO moraš postati normalni zavezanec za DDV. Tako sta mi rekli (nepovezano) dve osebi s FURSa.
Zanimiva razlaga. Moja računovodja meni, da je napačna.

V bistvu je logicna, zavezanec postanes le, ce presezes znesek za katerega bi sicer kot zavezanec moral obracunavati ddv. Ker ga pri izdaji racuna v eu ali zda ne obracunas, se ti zneski ne stejejo v 50k.
Pred leti sem tule objavil odgovor fursa na to temo, ker sem bil tudi sam v dvomih ali *moram* postati polni zavezanec ali ne.
Skratka: tvoja racunovodja se moti.

maticb492 ::

Se opravičujem ker odpiram staro temo, mi lahko kdo iz prakse pove, kateri člen napišem na račun, ki ga izdam podjetju izven EU, kot normiran SP (atipični zavezanec, amapk to seeveda nima vpliva)?

https://europa.eu/youreurope/business/t...

Razumem da se DDVn e obračuna, samo kako pa mora izgledati račun?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

krneki ::

Ne rabiš pisat nobenih členov. Samo da je brez DDV in to je to.

maticb492 ::

krneki je izjavil:

Ne rabiš pisat nobenih členov. Samo da je brez DDV in to je to.


Hmm, kaj pa tisti slovenski člen, da nia davka ker sem oproščen?

Namreč poslujem z firmo iz UK, in zdaj po 1.1. so seveda izstopili iz unije.

Torej izdajam račune veselo naprej (spremenim tisto kjer piše "oproščeno ddv po členu XY") in na poročilo o DDV (RP-O) mi ni treba več vpisovat dohodka na njihovo davčno št. ker niso več v EU?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Mike_Rotch ::

Tukaj so praktično vsi scenariji.

https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16440176 (15051) Recordman
»

Prihodki iz tujine in dohodnina (kot fizična oseba)

Oddelek: Loža
4314520 (13207) Vikking
»

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5419590 (18210) LuiIII

Več podobnih tem