» »

Pirhi tudi v pametnih avtomobilih

Pirhi tudi v pametnih avtomobilih

Slo-Tech - Avtomobili postajajo čedalje pametnejši in čedalje bolj podobni računalnikom, kar vključuje tudi pirhe (easter eggs). Gre za skrito funkcionalnost v programski opremi, do katere lahko pridemo le s posebnimi ukazi, in sega od preprostih slik ter seznamov programerjev do simulatorjev letenja v Excelu 97. Svoj čas so bili pirhi zelo priljubljeni, dandanes pa zaradi strožjega nadzora koda, h kateremu so botrovali tudi čedalje domiselnejši virusi, pirhov ne najdemo več tako pogosto. Razen v Tesli. Nova posodobitev programske opreme za Teslo Model X in Model S prinaša v avtomobile dva nova pirha.

Če v Tesli Model X na kontrolnem zaslonu pet sekund pritiskamo na logotip, potem pa vnesemo kodo holiday ali modelxmas, aktiviramo disko sekvenco (original). Ko avtomobil parkiramo in zaklenemo, vozilo zaigra glasbo in uprizori šov luči in vrat, ki utripajo oziroma se premikajo po taktu. Drugo skrivnost pa najdemo tudi v Modelu S, če kot kodo vnesemo mars. V tem primeru navigacijski sistem prikaže površino Rdečega planeta, avtomobilom pa med vožnjo navidezno res potuje po Marsu kakor rover.

Obe skrivni funkcionalnosti sta prisotni šele v najnovejši posodobitvi, ki jo moramo namestiti pred aktivacijo. Zadnja pirha nista prva, ki ju je Tesla vgradila v svoja vozila. Videli smo že skeče iz Saturday Night Live in tudi aluzije na Jamesa Bonda. Z njimi Tesla doseže več ciljev: lastnike avtomobilov prepriča v nadgradnjo, svoje programerje zabava, hkrati pa celemu svetu kaže, kako kul je. Moderni avtomobili bodo torej bolj podobni računalnikom kakor lokomotivam. Čas je že bil.


10 komentarjev

war-dog ::

imel bi Teslo, ampak bomo še počakali kakih 10 let, ko postanejo mainstream.
Object reference not set to an instance of an object.

Magic1 ::

jaz bi tudi takoj imel Teslo, sam če mi jo kdo kupi.
Magic

p0ki ::

Bo potrebno sprobati ob naslednji priložnosti
"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

hojnikb ::

jst pa nebi tesle, nekak je fino da avto ni 1/3 časa na popravilih.
#brezpodpisa

...:TOMI:... ::

Razvoj gre v napačno smer. Izbor glasbe je pa dober :)
Tomi

matobeli ::

hojnikb je izjavil:

jst pa nebi tesle, nekak je fino da avto ni 1/3 časa na popravilih.


Baterije so itak kisle :P
Ampak tale "predstava" skoraj nekako upraviči vse slabosti, kaj ti bo BMW M5 če v showoutu spušiš prot sesalcu :))
Če je to prihodnost se je res veselim.

war-dog ::

Meni osebno je všeč kam to gre, samo je pa tudi res da taki avto "doma" ne morem polnit, ker sem v najemu...

Drugače pa:
Object reference not set to an instance of an object.

Miki N ::

Še en izdelek, ki bo uporabnika gnjavil s stalnimi nadgradnjami SW, ki niso uporabnikova ideja - ni niti več smešno.

Notranjost modela X je mimogrede, za moj okus, obupna. So bili oblikovalci na dopustu in so kar programerji malce narisali zadeve?

EDIT: izgleda ni samo moj okus, sedaj Tesla razmišlja, da bi glede notranjega oblikovanja najela koga iz Volva. Bolje kot nič.
http://www.autoblog.com/2016/12/20/tesl...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Markoff ::

Čakamo še easter egg "Allahu Akbar!", ki se bo sprožil z detonatorjem in katerega funkcija bo...

...no, saj vsi vemo, kakšna bo ta funkcija, a ne? :O
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Spajky ::

Sproženje AirBaga brez veze kar med vožnjo? :))
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lastniki Tesel ostali pred zaklenjenimi vrati (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
13920329 (13618) jype
»

Tesla Model 3 na preizkusu najvarnejši avtomobil vseh časov

Oddelek: Novice / Ostale najave
207525 (3757) krneki0001
»

Tesla se približuje postavljenim ciljem

Oddelek: Novice / Rezultati
3817757 (14728) Utk
»

Iz Tesle: vpoklic X, prenova S, napoved 3

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4311436 (8881) Manu

Več podobnih tem