» »

Umetna inteligenca kdaj?

Umetna inteligenca kdaj?

Area_51 ::

Mene zanima ena stvar. Kdaj bo umetna inteligenca tako razvita, kot so cloveski mozgani, kdaj se bo lahko racunalnik z nami sporazumeval brez napak (ne mislim tistih online chatoh, ki so narejeni na osnovi if stavkov).
Danes se UI tazvija dokaj hitro, ali je mogoce, da bo lahko racunalnik razmisljal kot clovek v prihodnjem desetletju?
Area 51

BigWhale ::

Brez napak? Startrek like? Dvomim, da bova docakala... Zato ker bi bilo potrebno narediti tudi UB - umetno bluzenje.

Thomas ::

Antropomorfno AI rabimo kot toliko kot tigra v hišo. Priden muc, priden! Vendar jo bomo s prvim uploadom dobili, IMO najkasneje do 2020.

Še pred tem časom bomo pa imeli razne "alien concept" AI, za katere pa bo večina trdila, da niso AI. Take imamo že zdaj in vsak dan so močnejše, ljudje pa pravijo:

- Ah, to je navadno izračunavanje, to ni noben AI!



In niso zadovoljni. Toda bistvo inteligence je v izračunavanju in v nobeni magiji.

Zame je relevantno vprašanje: Kdaj bo (NN, EA ..) izračunavanje (computing) postalo dominantno v R&D?

Prej kot v 10 letih!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Po moje bo to ze naslednji cetrtek.

Se strinjam s Thomasom:

Dave. Open the pod bay doors, please, Hal...Open the pod bay doors, please, Hal...Hello, Hal, do you read me?...Hello, Hal, do you read me?...Do you read me, Hal?...Do you read me, Hal?...Hello, Hal, do you read me?...Hello, Hal, do you read me?...Do you read me, Hal?
Hal. Affirmative, Dave, I read you.
Dave. Open the pod bay doors, Hal.
Hal. I'm sorry, Dave, I'm afraid I can't do that.
Dave. What's the problem?
Hal. I think you know what the problem is just as well as I do.
Dave. What're you talking about, Hal?
Hal. This mission is too important for me to allow you to jeopardise it.
Dave. I don't know what you're talking about, Hal.
Hal. I know that you and Frank were planning to disconnect me, and I'm afraid that's something I cannot allow to happen.
Dave. Where the hell'd you get that idea, Hal?
Hal. Dave, although you took very thorough precautions in the pod against my hearing you, I could see your lips move.
Dave. Alright, Hal. I'll go in through the emergency airlock.
Hal. Without your space- helmet, Dave, you're going to find that rather difficult.
Dave. Hal, I won't argue with you any more. Open the doors.
Hal. Dave, this conversation can serve no purpose any more. Goodbye.
Dave. Hal? Hal. Hal. Hal! Hal!

Ker HAL ve nekaj, cesar Dave ne. Ampak Dave je "a stubborn human" in vseeno zamoci misijo.

BigWhale ::

> Po moje bo to ze naslednji cetrtek.

Mislis?

EMET ::

hehe ...

AI da, toda nezmotljiva?

nezmotljivost sama po sebi ne obstaja

torej sta dve šansi - ali jo ustvari nekdo (po lastni podobi) ali se ustvari predstava o nezmotljivosti

gumby ::

tole je sicer staro in offtopic, ampak vseeno: klik:D

perci ::

AI da, toda nezmotljiva?

nezmotljivost sama po sebi ne obstaja

Da ne bo pomote - Hal9000 se ni zmotil, mal so ga prekonfiguriral za namene misije in se je zato pokvaril. Ce tega ne bi storili, bi normalno funkcioniral.

"Popravljeni" Hal9000 cist dobro deluje 9 let kasneje :D .

pirat ::

Umetna inteligenca (kot to poimenujemo samozavedajoče se gmote bazirane na vodi in ogljiku) se razvija postopoma. Posamezni algoritmi, postopki, procesi, protokoli kažejo vse več znakov inteligence oz. so vse bolj sposobni tako ali drugače odreagirati na nek input iz okolja. Tako kot deluje pravzaprav človek. Vsak naš gib, razmišljanje, dejanje je odziv na nek dražljaj iz okolice, ki je lahko mehanski, čuten, čustven… Sistem naše percepcije je sicer vsaj nekoliko random generated (na žaljivko se npr. ne odzovemo vsi enako, ampak recimo neko vzorčenje (morda celo Gallusova krivulja) pa obstaja… Tudi umetna inteligenca bo morala biti deležna neke kvazi random predpostavke, da jo bo ljudska večina smatrala kot AI. Zakaj? Random bo vnesel občutek nepredvidljivosti, oz. verjetnostna porazdelitev odzivov AI bo na zunaj izgledala precej bolj človeško, kot izključno vnaprej predeterminirani in preračunani odzivi, kar bo med človeško raso verjetno povečalo verjetnost sprejema tovstne 'dejavnosti' za AI (čeprav je po drugi strani logično, da bo AI vseeno preddeterminirana, in bo na vsak enaki sprejeti dražljaj (signal) odreagirala enako….., kar bi jo pravzaprav postavilo superiorno naši inteligenci, vendar pa bi manjkala ena podrobnost. Vključitev občasne random spremenljivke skupaj z možnostjo pomnenja namreč pomeni možnost učenja in nadaljnjega razvoja AI brez posega generatorja razvoja od zunaj - človeka). Ravno ta random ima kar velik vpliv tudi pri razvoju človeka…..

Je pa tako, da če enkrat v kalkulacije vneseš občasno random predpostavko (s čimer prideš do občasne navidezne spontanosti, presenečenj…) in čas za kalkulacije končno omejiš, prideš do vzorca, ki je pravzaprav identičen vedenjskemu vzorcu človeške rase. Morda smo pa tudi homo sapiensi zgolj projekt neke druge oblike inteligence, energije, duha, zavedanja, ali kakorkoli že hočemo to imenovati…

lp, pirat

octane ::

jype


Link
:D :D

Thomas ::

> Da ne bo pomote - Hal9000 se ni zmotil, mal so ga prekonfiguriral za namene misije in se je zato pokvaril.

Kakšen pomen ima, kaj si je za SF film zmislil team z Arthurjem C.(harlesom) Clarkeom na čelu?

Nobenega velikega. Tisto je bil samo film. No ta korekcija o kateri govori Perci, je pa iz 2010. V 2001 ni bilo mišljeno tako.

Ampak kakorkoli že - ne gre tega HALa jemati resneje kot Verneovega Poleta na Luno. Tistega dela s topom, recimo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gumby ::

kako bi sploh definirali "nezmotljivo" in "brez napak" AI?

BigWhale ::

Nezmotljivosti ni.

Vsak AI, al butas ali pameten, ima ON/OFF switch. Masine ne bodo zdivjale tako kot divjajo v filmih. Nikoli. Ce bo kaka pokazala tendenco, da to stori, jo bomo ugasnili, reciklirali in iz nje naredili kanto za smeti.

Thomas ::

> Nezmotljivosti ni.

Si bil takrat, tisti trenutek ko si napisal citirani stavek (ne)zmotljiv?


Sicer pa tudi jest mislim, da mašine ne bodo kar podivjale. Bi jim bilo treba nekako prlotat to lastnost, da bi.

Cestni valjar je že ušel in povaljal ljudi. Principielne razlike med stroji pa tako ni. Ljudje vključeni.

Najverjetneje pa bi podivjal upload. To pa zelo verjetno. Vprašanje je le, v katero smer.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Area_51 ::

:)) Torej popolne umetne inteligence ne bo.

Mislite da bi lahko človek kdaj ustvaril inteligenco(robota) kot je v filmu A.I. titsi mali, ki so ga nadomestili za otroka? Ti bi bilo lahko izvedljio kdaj?
Area 51

Vesoljc ::

kako kdaj? mi jih mamo doma ze ceu kup. lepo pridno delajo, skrbijo za zivino, mi se pa cohamo...
8-)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

octane ::

Ti bi bilo lahko izvedljio kdaj?


Takrat ko se ti bodo na vratih začeli pojavljati mišičasti tipi z sončnimi očali, ki bodo spraševali če tukaj stanuje Sarah Connor.8-)

Thomas ::

Nekaj prej že. Pa sploh jih ne bo naokrog, da bi kaj spraševali, ker bodo vedeli. Razen mogoče: Želite da vam pokosimo travo, pomijemo posodo ali karkoli?

Pa ne, ker bi ne vedeli. Ampak da ne bi bil kdo preveč živčen.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ripmork ::

AI...na to temo mi je dal Terminator velik za misliti,če poznate celo štorijo se vam morda zdi vse skupaj dosti verjetno...ustvarjena umetna ineligenca,tako pametna da se zave samega sebe in ugotovi,da obstajajo osebki na istem planetu ki ne le da so grdi,debeli in smrdijo po piru,tudi on/off switch imajo v rokah...rešitev?-War.Between humans nad Skynet>:D

Umetna inteligenca na principu izračunavanja sigurno enkrat bo razvita do potankosti,pozabljate pa da(ko smo že omenili film AI) stroji ne znajo ljubiti,nimajo čustev-pa ja,lah se jih simulira z random vzorci pa algoritmi..sam to ni to,nikdar ne bodo stroji razmišljali kot ljudje.

Thomas ::

> nikdar ne bodo stroji razmišljali kot ljudje.

Ljudje so stroji, ki razmišljajo kot ljudje. Potreba je po bolje razmišljujočih strojih - ne enako dobro razmišljujočih strojih. Ja?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

octane ::

Pa ne, ker bi ne vedeli. Ampak da ne bi bil kdo preveč živčen.


...j*bi ga, zdaj smo pa mi izvedeli da oni vejo in smo živčni :O Mogoče pa vsaj ne bodo imeli avstrijskega naglasa:D

Thomas ::

> zdaj smo pa mi izvedeli da oni vejo in smo živčni

Ne bi smeli bit. Vsaj večina ki "itak ve da je kaj takega nemogoče", ne bi smela biti nič živčna.

Hm ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Vesoljc:

> mi jih mamo doma ze ceu kup. lepo pridno delajo, skrbijo za zivino, mi se pa cohamo...

Jasno. To je vsa ideja tega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vesoljc ::

brez napak, popolna, bla bla...
jest bi biu zadovoljen ze z 99.999999% 8-)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

jype ::

No, se ene 10 minut, pa bo, samo se luknjo na tilniku mu zasijemo :)

Thomas ::

"Cel dan sem pisal umetno inteligenco, zvečer je izpadla nenaravno neumna!"
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

> nikdar ne bodo stroji razmišljali kot ljudje.

Res je! Ljudlje 95% casa bluzimo v tri dni in vrtamo po nosu.

Startrekovski Data bi bil lep primer umetne inteligence. Taksna bi morala biti, pa se on-off switch ima.

Po glavi se mi pa plete vprasanje, koliko 'registrov' bi rabil, da bi pokril vsa cloveska custva.

jype ::

Odvisno katero clovesko raso bi zeleli emulirati. Za nekatere manj razvite rase bi bila dovolj dva: "SHOP" in "SHIT".

pop SHOP
xfrm SHOP SHIT
push SHIT

(xfrm je instrukcija za genericno transformacijo podatka v garbage)

Vesoljc ::

> Po glavi se mi pa plete vprasanje, koliko 'registrov' bi rabil, da bi pokril vsa cloveska custva.

kaj se zgodi, ko odstranis "koliko" iz zgornje trditve? vprasanje casa...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

korenje_ver2 ::

brez if stavkov ne gre. nic se ne razvije ce ni nobenga "if". vsaka akcija ima reakcijo ne? zakon vesolja.

Thomas ::

Kar se ifov tiče je situacija naslednja:

IMO: Lahko narediš tudi z ifi. Lahko celo brez ifov. Vprašanje nabora ukazov pač, ki pa mora biti kompleten. Tako da imaš GPPL. Sicer pa stvar okusa.

ITO (enih stricev): Samo z ifi se ne da. Moraš imeti rekurzijo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Astronavtom na MVP se bo pridružil AI sodelavec

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
124243 (2943) BigWhale
»

Nemčija legalizirala teste samovozečih vozil na javnih cestah

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
83799 (2277) joze67
»

"Žal mi je Dave"* - kako regulirati algoritme?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2012392 (9704) RejZoR
»

A.I. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
554647 (3692) Thomas
»

Umetna inteligenca

Oddelek: Loža
361731 (1390) Thomas

Več podobnih tem