» »

Je Apple res kisknil z novimi MacBook Proji?

Je Apple res kisknil z novimi MacBook Proji?

čuhalev ::

NikolormousB je izjavil:

iMac leta 1998 ni imel disketnika. Macbook air leta 2008 ni imel optične enote. Podobna situacija kot z novimi macbook proji.

Moj Lenovo ni imel optične enote leta 2007. Namestitev sistema je bila ena velika sitnost, ki sem jo rešil tako, da sem disk vzel ven in ga dal tja, ker je optična enota bila. Sedaj, deset let kasneje, nimam optične enote nikjer, saj imam takšno na USB.

VaeVictis je izjavil:

Lahko bi pustili tudi disketnik v Macbooku ali pa DVD-Rom, ali pa USB 3.0, ali pa Ethernet.

In bi sedaj še vedno vsi imeli v prenosniku in DVD-Rom in disketnik in USB 3.0 in Ethernet in PS2 in RS-232, pa še VGA, DVI, HDMI, S-Video, itd.

Ne boš verjel, koliko ljudi pogreša RS-232!

NikolormousB ::

Ne boš verjel, koliko ljudi pogreša RS-232!


Sedem?

Lonsarg ::

Switch iz "HDMI, DP in USB-A" na USB-C je eden največjih switchev v sodobni zgodovini elekrtonike.

Za tak konkretni switch je minimalno 2-3 leta prehodnega obdobje z več priključki. Dobro z ukinitvijo HDMIja in DPja niti ni treba čakati, tam imamo že zdaj adapterje(za kar gre krivda HDMI in DP konzorcijema, ki imata preveč priključkov različnih). Ampak ukinitev USB-A pa IMO rabi konkretno prehodno obdobje, 2017 in 2018 napreva pač morajo imeti oboje USB-A in USB-C. In seveda več kot en USB-C!

Če se Apple tako rad špila z uporabniki brez prehodnih obdobji zakaj še vedno podpirajo IPv4, naj ga potem kar ukinejo:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

matobeli ::

Ne morem verjet da na dejansko prenosnih prenosnikih (13" in manj) še vedno na veliko uporabljate stvari kot so USB flash naprave, žične miške...

Čisto resno me zanima kaj tolk prenašate na USB ključkih? Filme, špile, musko, dokumente?
Kaj pa telefon? A ni to mass storage device? Cloudi?

A ločene jacke za slušalke in mikrofon tudi pogrešate? Jaz komaj čakam da vsi leptopi začnejo USB-C furat. Bom končno lahko prišel h kolegu z mojim leptopom in bo power kabelček že ob mizi če se bo baterija spraznila. Tako kot je to zadnja leta v navadi pri mobilnih telefonih.

Adapterji so sicer tečna stvar, ampak pozabljamo da je USB greznica šele zadnja leta vsaj približno dobra.

Že res da si imel na PC strani vedno enak priključek, ampak naprave pa so do nedavne prevlade micro USB ja krepko variirale. Mini USB anyone? Mogoče bi raje kdo še vedno uporabljal kak Sonyjev konglomerat mini, micro in-še-kaj USBja?

Sicer nisem hud fan appla, ampak neke njegove logike pa niso slabe. Ajd, pustmo tiste o zalotanih ramih in bateriji...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

petrus ::

Točno, ein reich, ein book, ein port!
stati inu obstati

matobeli ::

Pej ti rajš v anglijo z svojim Acerjem in ga vtakni v bližnjo vtičnico. Ojoj ne, rabil boš adapter! :))

Res ne vem kako lahko obstajajo ljudje ki ne zagovarjajo določenih unifikacij, ker vse kar prinese razdrobljenost priključkov je višja cena za kupca na koncu.

To da nismo že od začetka nardili prav je pač porodna težava novih tehnologij in teženja gigantov vsakega v svojo smer.

bluefish ::

matobeli je izjavil:

Pej ti rajš v anglijo z svojim Acerjem in ga vtakni v bližnjo vtičnico. Ojoj ne, rabil boš adapter! :))
A za Mac ga pa ne boš?

Invictus ::

čuhalev je izjavil:


Ne boš verjel, koliko ljudi pogreša RS-232!

Samo stari štromarji za katere se je svet ustavil 20 let nazaj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

čuhalev ::

Invictus je izjavil:

čuhalev je izjavil:


Ne boš verjel, koliko ljudi pogreša RS-232!

Samo stari štromarji za katere se je svet ustavil 20 let nazaj.

Potem so vse moderne pametne hiše opremljene z dvajset let staro tehnologijo: RS485, RS232, Ethernet.

matobeli je izjavil:

Bom končno lahko prišel h kolegu z mojim leptopom in bo power kabelček že ob mizi če se bo baterija spraznila. Tako kot je to zadnja leta v navadi pri mobilnih telefonih.

Tako uživam že 7 let. Okrogli rumeni vtikač zmaga. 8-)

Invictus ::

čuhalev je izjavil:


Potem so vse moderne pametne hiše opremljene z dvajset let staro tehnologijo: RS485, RS232, Ethernet.

Hvala , ker si potrdil mojo teorijo (tudi prakso). Z izjemo Etherneta, ja...

Pač zahojeni štromarji, 20 let zadaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

galu ::

petrus je izjavil:

Problem manjkajoče ESC tipke je tudi že rešen:


Boš še tole nucal zraven: http://www.apple.com/shop/product/MJ1M2...
:D
Tako to gre.

next3steps ::

9gag?
Skleda polna smeha.

opeter ::

matobeli je izjavil:

Ne morem verjet da na dejansko prenosnih prenosnikih (13" in manj) še vedno na veliko uporabljate stvari kot so USB flash naprave, žične miške...

Čisto resno me zanima kaj tolk prenašate na USB ključkih? Filme, špile, musko, dokumente?
Kaj pa telefon? A ni to mass storage device? Cloudi?

A ločene jacke za slušalke in mikrofon tudi pogrešate? Jaz komaj čakam da vsi leptopi začnejo USB-C furat. Bom končno lahko prišel h kolegu z mojim leptopom in bo power kabelček že ob mizi če se bo baterija spraznila. Tako kot je to zadnja leta v navadi pri mobilnih telefonih.

Adapterji so sicer tečna stvar, ampak pozabljamo da je USB greznica šele zadnja leta vsaj približno dobra.

Že res da si imel na PC strani vedno enak priključek, ampak naprave pa so do nedavne prevlade micro USB ja krepko variirale. Mini USB anyone? Mogoče bi raje kdo še vedno uporabljal kak Sonyjev konglomerat mini, micro in-še-kaj USBja?

Sicer nisem hud fan appla, ampak neke njegove logike pa niso slabe. Ajd, pustmo tiste o zalotanih ramih in bateriji...


Cenim sarkastične poste ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

matobeli ::

bluefish je izjavil:

matobeli je izjavil:

Pej ti rajš v anglijo z svojim Acerjem in ga vtakni v bližnjo vtičnico. Ojoj ne, rabil boš adapter! :))
A za Mac ga pa ne boš?


Po zaslugi appla in kitajcev, ki mu bodo zvesto sledili, kmalu sploh ne bomo nosili leptop adapterjev sabo. Lahko bomo imeli celo spet to srečo da bodo kar eu veljaki spet predlagali standardizacijo. Podobno se je zgodilo telefonom. Member?

Lonsarg ::

Dejansko kjer najbolj krvavo potrebujemo standardizacijo je USB-C PD polnjenje za telefone in tablete. Šele potem prideji laptopi po vplivu na standardizacijo marketa.

bluefish ::

matobeli je izjavil:

Po zaslugi appla in kitajcev, ki mu bodo zvesto sledili, kmalu sploh ne bomo nosili leptop adapterjev sabo. Lahko bomo imeli celo spet to srečo da bodo kar eu veljaki spet predlagali standardizacijo. Podobno se je zgodilo telefonom. Member?
Kaj ima Apple veze s tem in kako to vtakneš v UK vtičnico?

...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

matobeli ::

Apple ima zveze samo toliko da to tehnologijo tišči naprej in sili uporabnike v nekaj kar je objektivno gledano bolj uporabno.

Manj priključkov in večja standardizacija pa je po vseh kriterijih objektivnosti pozitivna za uporabnika.

Ker pa nekateri uporabniki res ne vedo kaj je za njih najboljše imamo tu google, apple, facebook, janšo in podobne ustanove ki nas vodijo k luči.

xmetallic ::

matobeli je izjavil:

Apple ima zveze samo toliko da to tehnologijo tišči naprej in sili uporabnike v nekaj kar je objektivno gledano bolj uporabno.

Manj priključkov in večja standardizacija pa je po vseh kriterijih objektivnosti pozitivna za uporabnika.

Ker pa nekateri uporabniki res ne vedo kaj je za njih najboljše imamo tu google, apple, facebook, janšo in podobne ustanove ki nas vodijo k luči.

Nič ni narobe da tišči TB naprej. Ampak to se lahko naredi na bolj prijazen način. Če predpostavimo, da ljudje svoje prenosnike menjajo na 5 let pri trenutnem applovem pristopu to pomeni, da bodo ljudje vsaj 5 let morali s seboj nositi dongle preden vsi upgrejdajo svoje prenosnike, ki bodo imeli TB (pri tem predpostavimo, da vsi ostali začnejo uporabljat TB). Boljši pristop bi bil, da dajo tako TB kot USB port. Uporabniki lahko še naprej uporabljajo stare USB naprave, ko gredo kupit novejšo bodo vzeli tisto z TB. In še donglov ne bi rabili. Čez 5 let, ko bi večina prenosnikov podpirala TB, in večina uporabnikov imela že nekaj TB naprav doma, pa se lahko neha uporabljat USB porte v novih napravah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

PandaFlow2 ::

matobeli je izjavil:

Manj priključkov in večja standardizacija pa je po vseh kriterijih objektivnosti pozitivna za uporabnika.


Standardizacija ja, manj prikljuckov vprasanje. Ampak a res ni v enem 12/13" laptopu prostora za vec kot 1 USB-C, da bi lahko hkrati polnil in imel prikljuceno se karkoli?

Mavrik ::

Pri takih izjavah se seveda potem popolnoma ignorira, da imamo pa zdaj različne USB-C kable, ki niso kompatibilni med sabo. Apple sam prilaga USB-C kabel, ki lahko samo polni, ne more pa prenašati podatkov. USB 3.1 in TB3 kabla sta tudi drugačna, ampak izgledata isto. Tudi polnilni USB-C kabli niso isti, in čeprav IZGLEDAJO isto, ti eni ne bodo pravilno polnili prenosnika.

To potem privede to takih krasnih absurdov, kjer ti Apple razlaga da naj bereš droben tekst na kablu da veš a ti bo pravilno polnil prenosnik: https://support.apple.com/en-us/HT201700
The truth is rarely pure and never simple.

mihec87 ::

xmetallic je izjavil:

matobeli je izjavil:

Apple ima zveze samo toliko da to tehnologijo tišči naprej in sili uporabnike v nekaj kar je objektivno gledano bolj uporabno.

Manj priključkov in večja standardizacija pa je po vseh kriterijih objektivnosti pozitivna za uporabnika.

Ker pa nekateri uporabniki res ne vedo kaj je za njih najboljše imamo tu google, apple, facebook, janšo in podobne ustanove ki nas vodijo k luči.

Nič ni narobe da tišči TB naprej. Ampak to se lahko naredi na bolj prijazen način. Če predpostavimo, da ljudje svoje prenosnike menjajo na 5 let pri trenutnem applovem pristopu to pomeni, da bodo ljudje vsaj 5 let morali s seboj nositi dongle preden vsi upgrejdajo svoje prenosnike, ki bodo imeli TB (pri tem predpostavimo, da vsi ostali začnejo uporabljat TB). Boljši pristop bi bil, da dajo tako TB kot USB port. Uporabniki lahko še naprej uporabljajo stare USB naprave, ko gredo kupit novejšo bodo vzeli tisto z TB. In še donglov ne bi rabili. Čez 5 let, ko bi večina prenosnikov podpirala TB, in večina uporabnikov imela že nekaj TB naprav doma, pa se lahko neha uporabljat USB porte v novih napravah.


Potem se bojo pa spet neki druga spomnli da ne bo kompatibilno in se bo spet kupovalo...

opeter ::

Zanimiva analiza/razmišljanje:
Bloomberg: How Apple Alienated Mac Loyalists

Približni prevod: Kako se je Apple odtujil od Mac simpatizerjev.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

next3steps ::

PandaFlow2 je izjavil:

matobeli je izjavil:

Manj priključkov in večja standardizacija pa je po vseh kriterijih objektivnosti pozitivna za uporabnika.


Standardizacija ja, manj prikljuckov vprasanje. Ampak a res ni v enem 12/13" laptopu prostora za vec kot 1 USB-C, da bi lahko hkrati polnil in imel prikljuceno se karkoli?

Se morajo lenobni proizvajalci malce podvizati. Pri TB lahko povežeš iz enega konektora zaporedno do 6 naprav.
Ampak ko mora kitajc prvi predstaviti USB-C, se prvi losati 3.5 jacka, prvi začeti prodajati ta pravi bazelless tulifon, se malce vprašaš, kdo strmi bolj k napredku.

matobeli ::

PandaFlow2 je izjavil:

matobeli je izjavil:

Manj priključkov in večja standardizacija pa je po vseh kriterijih objektivnosti pozitivna za uporabnika.


Standardizacija ja, manj prikljuckov vprasanje. Ampak a res ni v enem 12/13" laptopu prostora za vec kot 1 USB-C, da bi lahko hkrati polnil in imel prikljuceno se karkoli?


V mislih sem imel manj različnih priključkov in se popolnoma strinjam da je vsaj en priključek na vsaki strani prenosnika absolutni "praktični" minimum.

Tolk da lahko napajanje prilagodiš temu ali ga imaš na levi ali desni strani mize. Meni gre napajalni kabel ki se ovija okol prenosnika ful na živce, pa še zahaklaš ga lahko in ukriviš.

Kar se pa tiče različnih C priključkov in standardov ki so zadaj pa je res, zaenkrat res greznica. Upam da bodo na non-apple izdelkih to malo bolje izpeljali. Ker itak ne nameravam imet appla in me praktično bk za njegove leptope:))

Lonsarg ::

Dejansko je firmeware in/ali driver od novega Macbooka dost buggy. Tisti USB-C to HDMI adapterji ko štekajo ali ne delajo teh problemov na Lumia 950 naprimer nimajo.

mojca ::

Invictus je izjavil:

čuhalev je izjavil:


Potem so vse moderne pametne hiše opremljene z dvajset let staro tehnologijo: RS485, RS232, Ethernet.

Hvala , ker si potrdil mojo teorijo (tudi prakso). Z izjemo Etherneta, ja...

Pač zahojeni štromarji, 20 let zadaj...


Da bomo še malo off-topic. Iz par sto metrov oddaljene lokacije imam napeljane optične kable, po katerih potrebujem hitrost prenosa cca. 2 b/s (dva bajta na sekundo), čim nižjo porabo elektrike in čim nižje EM motnje. Na eni strani je računalnik, na drugi katerikoli iz nabora merilnih inštrumentov, vključno z arduinom. Kateri standard nezahojenih štromarjev naj uporabljam?

Sicer sem apple-fan-girl, ki pa dela na 7 let stari, ampak popravljivi kišti. Po tem lepljenju baterij in lotanju diskov mi hardware, za katerega moraš odšteti 3k EUR, postaja vedno manj všeč. Včasih si dal 1k EUR in (takoj ali čez par let) za 200 EUR dokupil disk/ram, zdaj pa dobiš za 1k EUR povsem neuporaben hardver, ki ga čel eno leto lahko vržeš v kanto.

Všeč mi je OS. Menjavo portov bi že nekako preživela (leta 2006 sem tudi uporabljala dongle za modem in ta hip itak ne preživiš brez donglov za zunanji monitor / projektor, ker imajo itak "vsi" v predavalnicah še vedno napeljan samo priključek za VGA). Ampak nepopravljivost hardvera ...

Za vse, ki govorite o nekem 5-letnem ciklu menjave prenosnika. Vaše teorije ne pijejo vode. Uporabniki Applovih računalnikov morajo računalnike menjati na tri leta. (Moj hardver recimo ni več podprt, čeprav mu čisto nič ne manjka, ima precej več diska in enako rama kot novi modeli, enak zaslon kot model, ki se je prodajal še dva meseca nazaj, ...)

vostok_1 ::

mojca je izjavil:

Invictus je izjavil:

čuhalev je izjavil:


Potem so vse moderne pametne hiše opremljene z dvajset let staro tehnologijo: RS485, RS232, Ethernet.

Hvala , ker si potrdil mojo teorijo (tudi prakso). Z izjemo Etherneta, ja...

Pač zahojeni štromarji, 20 let zadaj...


Da bomo še malo off-topic. Iz par sto metrov oddaljene lokacije imam napeljane optične kable, po katerih potrebujem hitrost prenosa cca. 2 b/s (dva bajta na sekundo), čim nižjo porabo elektrike in čim nižje EM motnje. Na eni strani je računalnik, na drugi katerikoli iz nabora merilnih inštrumentov, vključno z arduinom. Kateri standard nezahojenih štromarjev naj uporabljam?

Sicer sem apple-fan-girl, ki pa dela na 7 let stari, ampak popravljivi kišti. Po tem lepljenju baterij in lotanju diskov mi hardware, za katerega moraš odšteti 3k EUR, postaja vedno manj všeč. Včasih si dal 1k EUR in (takoj ali čez par let) za 200 EUR dokupil disk/ram, zdaj pa dobiš za 1k EUR povsem neuporaben hardver, ki ga čel eno leto lahko vržeš v kanto.

Všeč mi je OS. Menjavo portov bi že nekako preživela (leta 2006 sem tudi uporabljala dongle za modem in ta hip itak ne preživiš brez donglov za zunanji monitor / projektor, ker imajo itak "vsi" v predavalnicah še vedno napeljan samo priključek za VGA). Ampak nepopravljivost hardvera ...

Za vse, ki govorite o nekem 5-letnem ciklu menjave prenosnika. Vaše teorije ne pijejo vode. Uporabniki Applovih računalnikov morajo računalnike menjati na tri leta. (Moj hardver recimo ni več podprt, čeprav mu čisto nič ne manjka, ima precej več diska in enako rama kot novi modeli, enak zaslon kot model, ki se je prodajal še dva meseca nazaj, ...)



Misliš B/s? Ker dva bita na sekundo je hitrost dimnega signala.
Če maš napeljane optične, po EMI je nonstarter.
Standard? Za serijsko komunikacijo boš rabla 2 data kabla ali multiplexer.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

OrkAA ::

mojca je izjavil:


Za vse, ki govorite o nekem 5-letnem ciklu menjave prenosnika. Vaše teorije ne pijejo vode. Uporabniki Applovih računalnikov morajo računalnike menjati na tri leta. (Moj hardver recimo ni več podprt, čeprav mu čisto nič ne manjka, ima precej več diska in enako rama kot novi modeli, enak zaslon kot model, ki se je prodajal še dva meseca nazaj, ...)


Hm? Zakaj bi moral menjat na 3 leta? Kater hardware tocno ni vec podprt? Kako imas na 7 let starem macbooku enak zaslon, kot na tem, ki je sel ravnokar iz prodaje? Gre za macbook retina, ki je bil prvic predstavljen 2012.

NikolormousB ::

Meni doma leži Macbook pro iz začetka 2011. Sicer je na zunaj že precej zdelan, ampak gor tekoče teče zadnja verzija Sierre. Če prav vidim Sierra teče na računalnikih iz leta 2009.

AndrejO ::

matobeli je izjavil:

Ne morem verjet da na dejansko prenosnih prenosnikih (13" in manj) še vedno na veliko uporabljate stvari kot so USB flash naprave, žične miške...

Čisto resno me zanima kaj tolk prenašate na USB ključkih? Filme, špile, musko, dokumente?
Kaj pa telefon? A ni to mass storage device? Cloudi?


Pa saj je še kaj drugega, ne samo to. Npr. marsikdo se sedaj čoha po glavi kaj sedaj s temle.

matobeli je izjavil:

A ločene jacke za slušalke in mikrofon tudi pogrešate? Jaz komaj čakam da vsi leptopi začnejo USB-C furat. Bom končno lahko prišel h kolegu z mojim leptopom in bo power kabelček že ob mizi če se bo baterija spraznila. Tako kot je to zadnja leta v navadi pri mobilnih telefonih.

Ja, univerzalnost je edina praktična zadeva. Žal pa se je svet poenotil na nekaj, kar je vsaj za nerode mojega tipa skrajno nepraktično. "Nerode" zato, ker sem že nehal šteti kolikokrat sem z nogo zataknil napajalni kabel in ... se oddahnil, da je magnetni prikljucek izpolnil svojo sekundarno funkcijo in brezceremonialno obvaroval moj (ali pa kakšen drug) prenosnik pred padcem iz višje ali nižje mize na vedno preveč trda tla.

matobeli je izjavil:

Sicer nisem hud fan appla, ampak neke njegove logike pa niso slabe. Ajd, pustmo tiste o zalotanih ramih in bateriji...

Mnjah ... če več ne morem uporabljati 2kf ključka, ker ga v USB vrata več ne morem vtakniti, če pa ga, pa mi adapter štrli tako grozljkivo ven, da ga notri ne morem pustiti, če po novem več ne morem vedeti, da prenosnika med napajanjem ne bom slučajno sklatil po tleh, če moram po novem telovaditi s preklapljanjem, odklapljanjem in "donglanjem", da lahko sočasno polnim in priključim še karkoli drugega na edini USB ...

Verjetno se bom starega držal, dokler bo še delal (hvala Apple, da mu SSD-ja po pričakovanem "crkotu" ne bom mogel zamenjati) in potem našel nekaj, kar je manj jajce, kot pa to, kar so v imenu napredka predstavili tokrat.

Žal.

Kot je bilo napisano: za podjetje, ki je tudi pri meni imelo bonus pike, ker so mi njegovi produkti šli še najmanj na jetra, mi je zadnja serija produktov začela iti preveč na jetra, je to zame do nadaljnega konec nakupovanja. Bom pa prepečenec jedel namesto rezanega kruha, ampak si vsaj ne bom lomil zobe na orehovih lupinah v potici.

NikolormousB ::

Ja, univerzalnost je edina praktična zadeva. Žal pa se je svet poenotil na nekaj, kar je vsaj za nerode mojega tipa skrajno nepraktično. "Nerode" zato, ker sem že nehal šteti kolikokrat sem z nogo zataknil napajalni kabel in ... se oddahnil, da je magnetni prikljucek izpolnil svojo sekundarno funkcijo in brezceremonialno obvaroval moj (ali pa kakšen drug) prenosnik pred padcem iz višje ali nižje mize na vedno preveč trda tla.


Uradna razlaga prodajalca v Apple storu. MacBook Pro ma dost avtonomije za "all day computing" in ga tako ali tako ne polniš med tem, ko delaš :) I shit you not.

Mene od vsega dejansko najbolj boli ukinitev magsafe oz. dejstvo, da ga drugi proizvajalci ne uporabljajo.

matobeli ::

Glede polnjenja boste mac-uporabniki res krepko na slabšem. Če je bilo kaj genialno je bil magsafe.

OrkAA ::

Mah, jaz pa v resnici ne bom preveč pogrešal magsafe-a.

Dva razloga:

- Izjemno krhek dizajn. Že nekajkrat sem moral kupit novega, ker je stari crknil. Strošek slabih 100 evrov.
- Usb-c/thunderbolt prinaša univerzalen standard (trenutno z nekaj omejitvami) polnenja. Ne bo treba nujno kupit applovega predragega napajalca. V službi boš v macbooka vtaknil le en kabel, prek katerega se bo polnil in povezal na ekran.

NikolormousB ::

Ampak, magneti!

mojca ::

vostok_1 je izjavil:

Misliš B/s? Ker dva bita na sekundo je hitrost dimnega signala.
Če maš napeljane optične, po EMI je nonstarter.
Standard? Za serijsko komunikacijo boš rabla 2 data kabla ali multiplexer.

Pardon, seveda sem mislila 2 B/s (čeprav bi mi tudi podatke s to hitrostjo verjetno lahko prenašale mravlje :D). Zakaj dva data kabla/multiplekser? Tretutno gre "RS232"->optika->"RS232" (ali RS485) po enem optičnem vlaknu, eni 10 cm dolgi žici (oz. eni žici + zemlji ali pa čez en mini adapter optika->DB9; "RS232" je v narekovajih, ker gre zares samo za dve žički). Omenjaš serijsko komunikacijo, ampak vsi pravijo, da je to 20 let zastarela tehnologija, ki jo moram zamenjati. Zanima me, s čim.

OrkAA je izjavil:

Hm? Zakaj bi moral menjat na 3 leta?

Ker Apple tako pravi in Apple ve, kaj je najbolje zate. Telefon se menja vsaki dve leti, prenosnik pa vsake tri. (Pardon, ko sem še enkrat prebrala, sem opazila, da se prenosnike menja na 4 leta.)

Kater hardware tocno ni vec podprt? Kako imas na 7 let starem macbooku enak zaslon, kot na tem, ki je sel ravnokar iz prodaje? Gre za macbook retina, ki je bil prvic predstavljen 2012.


Moj "late" 2009 model ni več. (Early 2006/PPC so bili odpisani že 2009 z 10.6, late 2006-200? pa dve leti kasneje, 2011 s prihodom Liona, ki ni več podpiral 32-bitnih procesorjev, niti precejšnjega števila 64-bitnih.)

Ne, ne mislim retine. Mislim tegale brez retine, ki se je prodajal vse do pred dvema mesecema oz. do booma nove serije letos. Ko mi je letos jeseni v tretje crknil sata kabel, sem se bala, da bo kaj hujšega in sem razmišljala, da bi vzela prav tistega brez retine (samo imela sem cmok v grlu, ker vem, da bo okno podpore tega štiri leta starega modela zelo kratko).

Modri dirkač ::

NikolormousB je izjavil:

Ampak, magneti!

Ki se v primerjavi z USB-C precej bolj grejejo ob polnjenju ...
Everybody lies!

OrkAA ::

mojca, mislim, da si ta članek prebrala čez preveč jezne oči. To, da apple pričakuje menjavo prenosnika vsake 4 leta, ne pomeni, da ljudi aktivno sili v to. Pomeni le, da statistično gledano ljudje menjajo v takem časovnem obdobju, zato apple to lahko pričakuje.

Tako kot štacuna z živili pričakuje, da se bom vrnil tja vsakih nekaj dni. Ne zato, ker bi me vpletli v nek hud scam, temveč zato, ker bom v tem času spraznil hladilnik.

Jaz z macbookom služim kruh in ga zelo aktivno uporabljam večji del dneva. Še nikoli do zdaj se mi ni zgodilo, da bi mi zastaral prej kot v omenjeni življenjski dobi (4 leta). Trenutno sem celo v situaciji, da mi je maček polil kozarec vode po macbooku, zato sem si od punce izposodil starega aira iz leta 2011. Na njem že dva tedna skoraj popolnoma normalno opravljam delo.

Se pa strinjam, da so v zadnji iteraciji vseeno malo preveč navili cene. Lahko za hec probamo naredit en izračun, če bi si privoščil najnovejšo 13ko s touchbarom.

- MacBook Pro 13" Retina W Touch Bar/DC I5 2.9GHz/8GB/512GB, 2369 evrov
- Epl.si prek triglava nudi zavarovanje podaljšane garancije in nenamernih škod, 4 leta, 223 evrov
- Nakup nekaj random adapterjev in dodatkov, 100 evrov

Skupaj: 2.692 evrov

Izdelek bom brez skrbi lahko uporabljal 4 leta, potem ga bom prodal na bolhi. Ob hitrem pregledu se 4 leta stari macbooki prodajajo za 500-700 evrov.

Mesečni strošek: (2692-500)/(12*4) = 45,67.

Torej, za 45 evrov na mesec se da dobit mašino, ki v 4 letih garantirano ne bo zastarala ali prinašala dodatnih stroškov. Meni se to zdi kar dober deal, za napravo s katero služiš denar. Če malo optimiziraš in kupiš macbooka brez touchbara ali pa prejšnji model, ki je še v prodaji, lahko prideš še na veliko nižjo ceno.

Mavrik ::

* Pod pogojem da se ne pokvari. In to sploh ni tako redko.

Popravila Apple naprav so hudo draga (vse je prilotano na matično ploščo) in Apple daje samo eno leto garancije (+ stvarna napaka v EU, ki zna biti kar fun za uveljavljati če se serviserju ne da). Razne 5-letna zavarovanja v Sloveniji so pa katastrofa.
The truth is rarely pure and never simple.

OrkAA ::

Se enkrat preberi moj post :)

Mavrik ::

Ja? :) A tisti Air za rezervo pride v paketu za to ceno? :P Ker meni ga niso hoteli dat ko so mi izdali 600EUR računa za popravilo grafične na prejšnjem Proju, ki je škripnil še pred koncem drugega leta. :P
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

OrkAA ::

Tale del:

- Epl.si prek triglava nudi zavarovanje podaljšane garancije in nenamernih škod, 4 leta, 223 evrov

martincek1 ::

Saj to.. cena. Potem raje kupiš refurbished 2015 rMBP 13'' i5 3.1GHz/16GB/512 za 1989EUR. Bolj kot 5% pri Skylaku ti bo prav prišlo 16GB rama in boljša baterija, če boš z novim laptopom vsaj 4-5 let. Prihraniš praktično 400EUR (če ga zavaruješ) in investiraš v 27' IPS ekran in dva dongla za monitor in ethernet.

Če nisi ravno štor, lahko tudi kupiš original Applovo 3 letno garancijo za malo manj kot 200EUR, pa imaš garancijo za tri leta. Če bo crknil, bo tako v roku enega leta. Edino pri tej redsigned liniji nebi bil tako prepričan, da bo stvar zdržala.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

To je tisti del za katerega sem rekel da so zavarovanja "katastrofa". Prebrati namreč moraš dodatne pogoje. Recimo to da lahko dobiš ekvivalentno napravo (v enem primeru je bil to shitty ASUS prenosnik za 900EUR :) ), to da ni 45 dni garantiranega roka (pač leži laptop tam 3 mesece preden ga pogledajo), to, da so to velikokrat tuje firme... itd. Ker to ni garancija moraš tudi v spor iti s tožbo in te mehanizmi za zaščito potrošnikov ne ščitijo in ne bodo ukrepali.

To NI ekvivalent podaljšanih garancij ki jih imajo Dell, Lenovo in podobni. To je recept za zajebavanje kot BigBang in podobni. Ekvivalent bi bil AppleCare, ki ga v Sloveniji ne smeš kupiti.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

hojnikb ::

za teh 200€, koker je ta garancija je bolje kupit cheap prenosnik in ga uporabljat dokler ne kupiš drugega bolšega.
To je čisti nateg....
#brezpodpisa

OrkAA ::

Tu so splošni pogoji in se lahko vsak sam odloči, če mu to ustreza ali ne: https://epl.si/pogoji.pdf

Na koncu žal res pridemo do tega, da se moraš z zadevo glasno in aktivno ukvarjat, če nočeš, da ti kršijo pravice. To pa itak velja za vse, ni apple nobena izjema.

vostok_1 ::

mojca je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Misliš B/s? Ker dva bita na sekundo je hitrost dimnega signala.
Če maš napeljane optične, po EMI je nonstarter.
Standard? Za serijsko komunikacijo boš rabla 2 data kabla ali multiplexer.

Pardon, seveda sem mislila 2 B/s (čeprav bi mi tudi podatke s to hitrostjo verjetno lahko prenašale mravlje :D). Zakaj dva data kabla/multiplekser? Tretutno gre "RS232"->optika->"RS232" (ali RS485) po enem optičnem vlaknu, eni 10 cm dolgi žici (oz. eni žici + zemlji ali pa čez en mini adapter optika->DB9; "RS232" je v narekovajih, ker gre zares samo za dve žički). Omenjaš serijsko komunikacijo, ampak vsi pravijo, da je to 20 let zastarela tehnologija, ki jo moram zamenjati. Zanima me, s čim.


Pol imaš enosmerno ali haflduplex varjanto. Mislim ja...ne rabiš dva kabla. Or i might be missing something.
Kaj pa fali tem standardom, neglede kolk so stari? Za 232, če bi bila na bakru še razumem, 485 pa nikakor ne. Za tvoje hitrosti je totalen overkill.
"Da ga moraš zamenjat", pa vrjetno se samo bahajo pred teboj.
Če si extremna mazohistka lahko poskusiš s kakim LANom, ampak za 2B/s it's probably the stupidest option out there.
Kake senzorje pa sploh imaš na drugi strani, oz. kaj prenašaš?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Mavrik ::

OrkAA je izjavil:


Na koncu žal res pridemo do tega, da se moraš z zadevo glasno in aktivno ukvarjat, če nočeš, da ti kršijo pravice. To pa itak velja za vse, ni apple nobena izjema.


To ne drži, izkušnje z uveljavljanjem prave podaljšane garancije pri drugih proizvajalcih so precej drugačne. Ker za njo skrbi proizvajalec sam in se mora držati ustrezne zakonodaje kar se tiče rokov popravila in zamenjave delov. (Tu štejem tudi popravljanje Apple naprav ki imajo AppleCare).
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

OrkAA ::

Ok, AppleCare specifik ne poznam, tako da ti verjamem. Je pa res, da mi v primeru politja z vodo AppleCare ne bi pomagal, triglav zavarovanje pa!

Kaj pa če obrnemo zgodbo. Če se odločim za nakup Dell XPS prenosnika, kakšno podaljšano garancijo lahko pričakujem v Sloveniji?

no comment ::

Mavrik je izjavil:

To je tisti del za katerega sem rekel da so zavarovanja "katastrofa". Prebrati namreč moraš dodatne pogoje. Recimo to da lahko dobiš ekvivalentno napravo (v enem primeru je bil to shitty ASUS prenosnik za 900EUR :) )...

Ne se jezit. Uporabijo pač slo-tech "argument". Tist "shitty" nadomestek za epl jajca, ki so ti škripnila, ima namreč 3x boljše specifikacije. Samo spravljajo te na prava pota...

Zgodovina sprememb…

mojca ::

vostok_1 je izjavil:

Kaj pa fali tem standardom, neglede kolk so stari? Za 232, če bi bila na bakru še razumem, 485 pa nikakor ne. Za tvoje hitrosti je totalen overkill.
"Da ga moraš zamenjat", pa vrjetno se samo bahajo pred teboj.

Za moje pojme nič ne fali. Slo-techovci par postov zgoraj pravijo, da je RS232 treba zamenjat, ker je prestar.
Kake senzorje pa sploh imaš na drugi strani, oz. kaj prenašaš?

Različne. Skupno jim je samo to, da se v povprečju prenaša en odčitek na sekundo (česarkoli na ADC-ju: temperature, vlage, napetosti, magn. polja, ...).

@OrkAA: Nisem brala skozi črne oči. Prejšnji prenosnik je bil v roku treh let več kot 10-krat na servisu (menjana matična plošča, 2x baterija, 2x napajalnik, DVD enota, 4x tipkovnica, 2 druga kosa ohišja, na koncu je bila fuč matična in sem ga ene štirikrat peljala na servis, kjer "njim nikoli ni zmrznil"; sama sem dodatno menjala disk in ram v parih iteracijah, vsakič malo več), na koncu sem jim začela toliko najedati, da sem preko AppleCare-a tik pred iztekom treh let dobila novo mašino. Če bi bil to prenosnik nove generacije, bi bila amortizacijska doba za 3 jurje točno 13 mesecev. Na trenutnem prenosniku sem tudi že 2x menjala napajalnik, 2x baterijo (pokvarjena, ne iztrošena), 3x SATA kabel, prostovoljno pa še ram in disk. Če bi bil to nepopravljiv prenosnik nove generacije, bi ga lahko po pretekugarancije samo zabrisala v kontejner.

Za oba prenosnika sem kupila AppleCare v tujini in obakrat se je investicija več kot povrnila. (Stavim tudi, da mi Triglav zavarovanje ne bi dalo povsem novega prenosnika po treh letih, ne glede na vse ostale probleme.)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropski poslanci želijo poenotenje polnilnikov

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
4811012 (8000) Lonsarg
»

S čim priklopit 4k monitor na huawei matebook 13

Oddelek: Zvok in slika
203584 (2864) yellowbe34
»

Bo Apple končno sprejel USB-priključek? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5516080 (12875) boolsheat
»

MacBook 2016 vs 2015

Oddelek: Pomoč in nasveti
458503 (7832) fujtajksel
»

Applovi 12-palčni Retina MacBooki dobili Skylake

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
175930 (4486) Invictus

Več podobnih tem