» »

FRI ali ne?

FRI ali ne?

lostinvoid01 ::

Razmisljam o studiju na FRIju in me zanima ce ima kdo kaksne izkusnje, recimo kdo ki je tam studiral oz. studira.
Glede matematike bolj tko, mi je zanimiva ampak se ne ucim in mam 4. Glede programiranja nimam problemov, Phyton, JavaScript, Java, nekej Cja.. sam fizka mi pa sploh ni, sm nekak bl umetniske sorte kaj pa vem. Drugace hodim na klasicno gimnazijo.

amacar ::

Še imaš dve leti da se zjasniš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: amacar ()

sandmat ::

Sem hodil na klasično gimnazijo in potem na FRI. Če imaš kakšna specifična vprašanja, PM me :)

bluefish ::

Če te zanimajo na faksu obravnavana področja (oglej si recimo predmetnik) in se zavedaš, da FRI ni učenje kucanja kode, potem vsekakor razmisli o morebitnem vpisu.

BivšiUser2 ::

Glede matematike bolj tko, mi je zanimiva ampak se ne ucim
Se boš pa moral, in to kar.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

lostinvoid01 ::

Ja se mi je zdelo.. :P zdej ce je to neka visja matematika bo mal jeba, kok pa je kej usipa na letnik ce je kej?

sandmat ::

lostinvoid01 je izjavil:

Ja se mi je zdelo.. :P zdej ce je to neka visja matematika bo mal jeba, kok pa je kej usipa na letnik ce je kej?


ni hudega. Predvsem je težavnost odvisna od predznanja. Jaz nisem blestel v matematiki na srednji šoli, pa sem matematične predmete naredil brez problemov na FRI UNI programu.

A120 ::

mah fri matematika ni noben bavbav

Heavy ::

Če imaš voljo se vsesti za knjige ni matematika in statistika huda. Pa žrtvuješ kakšen konec tedna da se učiš.
#TeamFelix

Blinder ::

Bolj je vprasanje kaksno korist bo imel od FRI-ja..
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: sandmat ()

BivšiUser2 ::

sandmat je izjavil:

lostinvoid01 je izjavil:

Ja se mi je zdelo.. :P zdej ce je to neka visja matematika bo mal jeba, kok pa je kej usipa na letnik ce je kej?


ni hudega. Predvsem je težavnost odvisna od predznanja. Jaz nisem blestel v matematiki na srednji šoli, pa sem matematične predmete naredil brez problemov na FRI UNI programu.

Mam glih kontra problem. Any guide?

Bolj je vprasanje kaksno korist bo imel od FRI-ja..
Če ne drugo, bo factory code monkey.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Blinder je izjavil:

Bolj je vprasanje kaksno korist bo imel od FRI-ja..

Če se ne bo učil, nič...

Če bo pa diplomiral, in celo kaj znal, bo imel pa prednost pred garažnimi "mojstri", oz. mu bo odprta pot na višje položaje. Tam garažnih "mojstrov" ni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

S4ul3 ::

Invictus je izjavil:

Če bo pa diplomiral, in celo kaj znal, bo imel pa prednost pred garažnimi "mojstri", oz. mu bo odprta pot na višje položaje. Tam garažnih "mojstrov" ni...


Ne drži - po mojih (strokovnih) izkušnjah je diploma vedno manj pomembna. Za biti dober v IT rabiš logično razmišljanje (ki je v večini primerov prirojeno in ne priučeno), interes in predanost. Papir je (v veliki večini primerov) optional.

pickle_rick ::

Matematika na FRI je v primerjavi z ostalimi tehničnimi faksi med lažjimi.

Kar se pa tiče kakšno korist boš imel od FRI - v Sloveniji je faks zastonj poleg tega pa ti status študenta prinese toliko ugodnosti in različnih priložnosti (študentsko delo, prakse, izmenjave, hackathoni etc) da res ne vidim smisla da se sam zapreš nekam in študiraš xy jezik/tehnologijo. Tudi če ga ne dokončaš.

BivšiUser2 ::

Matematika na FRI je v primerjavi z ostalimi tehničnimi faksi med lažjimi.

Če si iz gimnazije, si pozabil dodati.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Mavrik ::

Kaj pa ma to od kod si prišel veze s težavnostjo? V primerjavi z ostalimi tehničnimi faksi je matematika res bolj osnovna in se tudi hitro konča.
The truth is rarely pure and never simple.

A120 ::

Saj tudi na drugih faksih (z izjemo mogoce fizike pa se to se da nauciti brez problema) matematika ni nek bavbav

BivšiUser2 ::

@Mavrik
Poglej si količino snovi, ki jo obdelamo tehniki in količino iste snovi, ki jo obdelajo v gimnaziji. Gimnazijci imajo v tem pogledu prednost. Za foro primerja e-učbenik na openprof med gimnazijci in tehniki. Pa tudi težavnostno se razlikujejo naloge.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

bluefish ::

Ja, res je. Vendar si še enkrat preberi, kaj je dejansko napisal Mavrik.

A120 ::

BivšiUser2 je izjavil:

@Mavrik
Poglej si količino snovi, ki jo obdelamo tehniki in količino iste snovi, ki jo obdelajo v gimnaziji. Gimnazijci imajo v tem pogledu prednost. Za foro primerja e-učbenik na openprof med gimnazijci in tehniki. Pa tudi težavnostno se razlikujejo naloge.

nekdo se prej malo bolj potrudil (ce temu lahko tako recemo), nekdo se bo pac pozneje. na koncu morata znati enako

BivšiUser2 ::

Kaj je sploh fora matematike na faksu? Selekcija?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

noraguta ::

Pojma nimam kako je sedaj, ampak njega dni nas je bilo pri analizi po dveh kolokvijih od 180 ravno 18 pozitivnih.
Fizika je bila pa smešno lahka, ampak so bila predavanja in vaje tako zabavna, da se je splačal hodit. Ampak tega je že nekaj let.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

A120 ::

Matematika jeeden redkih če ne celo edini predmet ki te uči uporabljati možgane in razmišljati brez ovinkarjenja in odstopanja. je ali pa ni. imaš problem, reši ga. način ponavadi ni važen. In ravno to ti pride potem zelo prav v življenju. in ravno zato menim da bi bilo potrebno ze v srednje sole dati se vec ur matematike na teden oziroma zvečati potem težavnost na faksih

noraguta ::

Dejansko je tko da je vprašanje ali si lahko privoščiš. Bernik je bil zelo strikten, naučil so se precej ampak za kolokvij si zabil precej časa. Preveč. Zato so ga po dveh semestrih kot asistenta tudi zamenjali. So senpa znjim mučili tudi fiziki.
Je pa na fri poleg analize še par vej matematik katere na drugih tehničnih faksih zgolj ošvrknejo ali pa še to ne. Niso bile pa nanevem kako zahtevnem nivoju.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

x128 ::

Imaš kakšno idejo, kaj bi rad delal oz. kje se vidiš čez npr. 10 let? Veliko lažje je, če na faks gledaš samo kot na stopničko na poti do tega. Za FRI poglej katedre in laboratorije in boš dobil približen občutek, kaj okvirno pričakovati od študija - vsaj če govoriš o FRI UNI. Mogoče pojdi še čez druge fakse in naredi podobno - poglej laboratorije in s čim se ukvarjajo ... Te kakšna od teh stvari pritegne? Če da, poglej kam te lahko pelje ta pot, kje so končali ostali s tem faksom (za to lahko uporabiš npr. iskanje po LinkedIn) itd.

V praksi je sicer tako, da je večina programerskih služb v Sloveniji iz tehničnega vidika relativno nezahtevno code monkey delo, kjer ne potrebuješ ne vem kakšnega globokega razmišljanja ali univerzitetne podlage - ampak to ni nujno pomemben faktor zate, odvisno kaj te motivira. Je pa tako, da več kot znaš matematike, težje probleme v računalništvu lahko rešuješ. Če želiš delati na raziskovalnem nivoju je obvladanje matematike nujno. Če želiš delati kot programer, potem na veliko podorčjih v praksi ne rabiš veliko matematike, ampak vseeno pride prav vsaj kak FRI VSŠ, že zato ker ti faks odpre veliko več vrat.

Matematika na FRI UNI ni "težka" samo, če se jo učiš po principu mehaničnega guljenja nekih postopkov po liniji najmanjšega odpora z namenom narediti izpit - to dela večina ljudi in v veliki meri žal to faks tudi spodbuja s svojim sistemom. Če se poglobiš in želiš razviti intuicijo za stvari - npr. zakaj je Shannonova teorija informacij taka kot je in od kod pride matematika za digitalnim procesiranjem signalov - je to druga zgodba. Vprašanje je bolj, če resnično hočeš na FRI UNI, če ti ni do matematike. Programiranje je namreč zelo majhen del vsega skupaj. Mogoče poglej še ostale sorodne programe npr. na FE, ki lahko vodijo do zelo podobnih karier.

Fizike na FRI ni veliko (poglej si predmetnik), tako da glede tega ni neke panike. Presek računalništva in umetnosti so pa npr. igre. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: x128 ()

nightrage ::

A120 je izjavil:

mah fri matematika ni noben bavbav


Od kar se je začel bolonski program matematika sploh ni problem. Stari program je imel 7 vrst matematike + fiziko na zelo težavnem nivoju.

Unknown_001 ::

S4ul3 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Če bo pa diplomiral, in celo kaj znal, bo imel pa prednost pred garažnimi "mojstri", oz. mu bo odprta pot na višje položaje. Tam garažnih "mojstrov" ni...


Ne drži - po mojih (strokovnih) izkušnjah je diploma vedno manj pomembna. Za biti dober v IT rabiš logično razmišljanje (ki je v večini primerov prirojeno in ne priučeno), interes in predanost. Papir je (v veliki večini primerov) optional.


Faks je pomemben vsaj za razširjanje obzorij. Da ti dodatno širino ki ti pride prav, če si dejansko študiral ne pa serijsko plonkal in orepisoval. Če ne drugega te oboroži z nekimi standardnim naborom znanj za katere ti diploma jamči da si jih vsja minimalno osvojil. Ostalo je 100% na oosamezniku koliko ga zanima in koliko odnese od sistema izobraževanja.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Invictus ::

S4ul3 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Če bo pa diplomiral, in celo kaj znal, bo imel pa prednost pred garažnimi "mojstri", oz. mu bo odprta pot na višje položaje. Tam garažnih "mojstrov" ni...


Ne drži - po mojih (strokovnih) izkušnjah je diploma vedno manj pomembna. Za biti dober v IT rabiš logično razmišljanje (ki je v večini primerov prirojeno in ne priučeno), interes in predanost. Papir je (v veliki večini primerov) optional.

Kar je seveda totalen bullshit...

Nič ni prirojeno ampak pridobljeno. Vpliv genov na vedenje so že zavrgli. Važna je okolica...

Danes je v ITju najbolj pomembno da znaš telefonirati. In poklicati zunanjega izvajalca. Časi, ko se je vse delalo in-house, so precej mimo. Zato je večina zaposlenih v ITju računalniško popolen pofl...

Nihče ne bo zaposlil direktorja ITja v firmi s par tisočimi računalniki, ki ne bo imel diplome. No, mogoče v Sloveniji. Ker ima ata črno knjižico... V tujini mora tudi tak mulc narediti faks da dobi službo.

Diploma je pomembna predvsem na začetku. Ker startaš tam, kamor brez nje sploh ne moreš priti. Če pa nekdo pač rad dela poceni za 1-5 band, ki jim je višek opreme laptop, star 6 let, ki prčka nekaj po Sloveniji, potem pa be-my-guest...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

S4ul3 ::

Invictus je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Če bo pa diplomiral, in celo kaj znal, bo imel pa prednost pred garažnimi "mojstri", oz. mu bo odprta pot na višje položaje. Tam garažnih "mojstrov" ni...


Ne drži - po mojih (strokovnih) izkušnjah je diploma vedno manj pomembna. Za biti dober v IT rabiš logično razmišljanje (ki je v večini primerov prirojeno in ne priučeno), interes in predanost. Papir je (v veliki večini primerov) optional.

Kar je seveda totalen bullshit...

Nič ni prirojeno ampak pridobljeno. Vpliv genov na vedenje so že zavrgli. Važna je okolica...

Danes je v ITju najbolj pomembno da znaš telefonirati. In poklicati zunanjega izvajalca. Časi, ko se je vse delalo in-house, so precej mimo. Zato je večina zaposlenih v ITju računalniško popolen pofl...

Nihče ne bo zaposlil direktorja ITja v firmi s par tisočimi računalniki, ki ne bo imel diplome. No, mogoče v Sloveniji. Ker ima ata črno knjižico... V tujini mora tudi tak mulc narediti faks da dobi službo.

Diploma je pomembna predvsem na začetku. Ker startaš tam, kamor brez nje sploh ne moreš priti. Če pa nekdo pač rad dela poceni za 1-5 band, ki jim je višek opreme laptop, star 6 let, ki prčka nekaj po Sloveniji, potem pa be-my-guest...


Po tej logiki, da je važen samo vpliv okolice, bi lahko štancali nove Einsteine, Tesle,... Pa jih ne - zato, ker se taki ljudje rodijo "enkrat na 100 let". Sem imel do sedaj kar precej opravka z ljudmi v poslovnem kontekstu - nikogar nisem uspel naučiti logičnega razmišljanja, ne glede na to kaj počneš in kakšne možnosti ljudem daš. S faksom ali brez faksa. Z doktoratom običajno še slabše. Na drugi strani pa sem imel tudi izkušenje z ljudmi, katerim ne rabiš razlagat praktično nič - poveš mu/ji cilj in počakaš, da sam/a nekaj pogrunta. Je pa slednjih seveda zelo (zelo) malo.

Mogoče kot zanimivost - v 12 letni karireri me ni nikol nihče niti vprašal za diplomo.

Strinjam se, da je na začetku mogoče nekoliko lažje z diplomo. Je pa seveda alternativa, da začneš stopničko nižje in od tam plezaš po lestvici. Imaš 4,5 let prednosti (razmišljajoč, da začneš delat takoj po srednji šoli namesto da greš na faks). Cilj podjetij je zelo enostaven - make profit. Tega te na faksu ne učijo (tudi če bi te, ti v praksi ne bi pomagalo)...

Se mi zdi, da se midva pogovarjava o povsem drugačnem kalibru podjetja. Kar ti opisuješ je podjetje, kateremu je popolnoma vseeno kaj počne z IT - podjetja, ki zgolj (pogojno) sledijo trendom. Jaz govorim o podjetjih, katera so del tehnološkega razvoja. Tam pač ne bo dovolj samo podpisat neko pogodbo in klicati nekoga, da jim reši vse njihove težave (kar je po sami definiciji utopija).

Invictus ::

S4ul3 je izjavil:

Jaz govorim o podjetjih, katera so del tehnološkega razvoja.

Ravno tukaj ne rabijo garažnih mojstrov... Rabijo nekoga s kolikor toliko znanja teorije, ne samo code-monkeya.

Inžernirsko razmišljujoči garažni mojstri so pač redki... Predvsem, ker težko pridejo do komplekdnih projektov...

Nekdo, ki bo šel po srednji šoli delat, se bo težko tako discipliniral, da bo zraven še študiral dodatno literaturo. Vonj denarja in posledično večji kup p**k pač mulariji zmeša glavo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

sarma832 ::

Fiziko imaš le pol leta na začetku v prvem letniku.

Meni je skrajno brezvezna, naloge pa so mi težke. Je pa res da nisem imel fizike na maturi in je predznanje bolj slabo.

Programiranje se začne od začetka tako da četudi nimaš izkušenj od prej ne bi smel imeti problemov (vsaj sedaj pri Javi...za C nevem kako bo :D).

Pomoje je to prava izbira če te zanimajo bolj številke in logični problemi ter ne uživaš ravno v piflanju biologije.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Finančna Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5012003 (9240) neverlucky
»

Bo šel letos kdo študirati izredni študij računalništva na FIŠ?

Oddelek: Šola
357975 (7095) Yacked2
»

Matematika FRI vs FS?

Oddelek: Šola
247497 (5327) o3n3o
»

Izbira med FRI, FE in FS

Oddelek: Šola
127087 (5902) lemonaid
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146506 (34026) awy

Več podobnih tem