» »

Zaporedje, izjave, problem.

Zaporedje, izjave, problem.

tx-z ::

No šola se je začela jst pa sm že mal pozabu stvari :D Pa mam 2 vprašanji. :\
Pri 1. nalogi me sam zanima če sm prav rešu pa kaj je konvergenca, 2. pa ne znam.

1. Razišči omejenost, monotonost in konvergenco zaporedja, podanega s splošnim
členom an = (-n) / (2n+1).
Koliko členov zaporedja je od limite oddaljenih več kot 1/1000 ?

Torej najprej sm zračunu prvih par členov

a1= - (1/3)
a2= -(2/5)
...
Vidm zgorno mejo in kam počas sledi.
Torj zgorna meja je M= -(1/3). (+preizkus, tega nism tle pisu)
Zračunam limito lim an= -(1/2). (pač zračunam)
Torj spodnja meja je m= -(1/2). (+preizkus, nism tle napisu)
Torj zaporedje je omejeno(ima sp. in zg. mejo).
Zaporedje je monotono ker samo pada.
Konvergenca ?!

|an - a | < 1/1000
n < -(249,5)
N=249 - št. členov, ki je od limite oddaljenih več kot 1/1000

2. Veznik A definiramo kot A(p,q,r) = p ۷ (¬q=>r). Ali so naslednji nabori polni:

{A},
{A, ↑},...

Zdej me pa zanima kako sploh zvem keri nabori so v A? Če izraz mal preoblikujem dobim
p ۷ ¬q ۷ r . Sam to še ne pomen da v A nastopata disjunkcija in negacija ne?

Če mi lahko kdo pomaga se mu že vnaprej zahvaljujem! :\ ;)
tx-z

darkolord ::

Zaporedje je konvergentno, če pada in je navzdol omejeno ali če narašča in je navzgor omejeno. Če je konvergentno, ima tudi limito. Dovolj je, da to napišeš (v tvojem primeru: "Zaporedje je konvergentno, ker pada in je navzdol omejeno")

tx-z ::

Hvala za odgovor! No če bi kdo mel kej časa, bi prosu še za 2.nalogo :\ ;) Tole gre res hitr snov na faksu:\
tx-z

sherman ::

Če ti bo kaj pomagalo ...
Zdej me pa zanima kako sploh zvem keri nabori so v A? Če izraz mal preoblikujem dobim p ۷ ¬q ۷ r . Sam to še ne pomen da v A nastopata disjunkcija in negacija ne?

Izraz si narobe preoblikoval. Pravilno je p V q V r. Iz tega je razvidno, da sam veznik A ni poln nabor, ker ohranja resnico (v vrstici, kjer so same enke, ne moreš dobiti ničle) in zato ni mogoče izraziti negacije.
{A, NAND} pa je poln nabor, ker lahko že z NAND izraziš vse ostale logične veznike.

tx-z ::

Uf zmotu sm se;
Prou je : Veznik A definiramo kot A(p,q,r) = p ۷ (q=>r). Ali so naslednji nabori polni:

V tem primeru pa se mi zdi da je p ۷ ¬q ۷ r. Torj,

1 ۷ 0 ۷ 1 ~ 1.
0 ۷ 1 ۷ 0 ~ 1...Torj ohranja resnico, ne ohranja nepravilnosti. A pol to je poln nabor al ne?

Pa da bom lahko rešu celo nalogo, keri vezniki torj nastopajo tle notr, da lahko enostavno pogeldam pr drugih primerih. Recimo kaj je tle A...Mam pol recimo primer {A, < = >}, al pa {A,0} .
tx-z

tx-z ::

Če prou razumm, je nabor poln če pri obeh primerih NE ohranja resnice.

torj {A} ni poln
{A, NAND} je poln, kr je pač NAND oln
{A,۸,1} ni poln, kr A itq ni poln, ۸ tut ni ker ohranja vrednost, 1 pa nč ne pove
{A, 0} ni poln kr A ni, 0 pa nč ne pove
{A,< = >} Ni poln kr A ni, ekvivalenca pa tut ni kr ohranja vrednost
{A, ¬} Kko pa pol tle?
:\
tx-z

sherman ::

Nabor je poln, če za vsako od naslednjih lastnosti logičnih veznikov v naboru obstaja en, ki je nima.

  1. je monoton (nekaj podobnega kot naraščajoča funkcija)

  2. je linearen (vsaka spremenljivka vedno spremeni vrednost v resničnostni tabeli, ali pa nikoli ne spremeni)

  3. ohranja 1

  4. ohranja 0

  5. je sebi-dualen? (če bereš resničnostno tabelo od spodaj navzgor je ravno ekvivalent če bi jo bral od zgoraj navzdol)


Če te zanima bolj podrobno googlaj za functional completeness in Post's functional completenss theorem.

In zdej, če hočeš pokazat, da tvoj nabor ni poln, lahko pokažeš, da imajo vsi vezniki tvojega nabora eno od lastnosti hkrati (recimo da imaš v naboru disjunkcijo in konjunkcijo, potem oba ohranjata 1). Lahko postopaš tudi tako, da veznike nabora za katerega sumiš da ni poln, izraziš z vezniki nabora za katerega veš da ni poln.

Če hočeš pokazat da nabor je poln, izraziš veznike nabora, za katerega veš da je poln, z vezniki nabora za katerega bi rad pokazal, da je.

Pa da bom lahko rešu celo nalogo, keri vezniki torj nastopajo tle notr, da lahko enostavno pogeldam pr drugih primerih. Recimo kaj je tle A...Mam pol recimo primer {A, < = >}, al pa {A,0} .

A in ekvivalenca ni poln nabor, ker oba veznika ohranjata 1.
{A, 0} po drugi strani je. Negacijo lahko izraziš kot A(0,p,0), potem pa mislim da najlažje izraziš Shefferjev veznik (NAND) kot A( A(0,p,0), q, A(0,p,0))

{A, ¬} Kko pa pol tle?

Negacijo že imaš. Mogoče bi pa bil poln nabor. :) Najbolj pametno, zaradi zveze med implikacijo in disjunkcijo, se zdi poskusit izrazit disjunkcijo. A(p, ne q, p) = p V q
Negacija in disjunkcija pa sta poln nabor, torej je tudi nabor {A, ¬} poln.

Upam da se nisem kje zmotil. ;)

rokprodan ::

1. Induktivni razred I nad abecedo Σ = {a, b} je podan z bazo B in pravili P 1 , P2 , P3 , P4 :
B ab ∈ I
P1 XabY ∈ I ⇒ XbaY ∈ I
P2 XbaY ∈ I ⇒ XabY ∈ I
P3 X ∈ I ⇒ aXa ∈ I
P4 aX ∈ I ⇒ aXX ∈ I

Odgovori na naslednja vprasanja:
(a) Kateri od nizov aababbb, abababab, abbabbabb pripadajo razredu I?
(b) Ali je razred I dvoumen?
(c) Poisci konceptualni opis razreda I!

Ali bi mi znal kdo pokazati kako se tako nalogo reši?
Sam sem po neki svoji logiki ugotovil da sta za pripadnost induktivnemu razredu I potrebna dva pogoja in sicer :

št.a-jev v izrazu mora biti sodo oziroma št.a-jev = 2n
št.b-jev v izrau pa mora biti potenca števila 2^n

Ta dva pogoja sta razivdna iz pravil P3 in P4!
Vsakršna pomoč bi mi prav prišla!



2. Imam še eno nalogo A(p,q,r) - Q =>((ne R => Q) => ne P(

Pokazat pa moram, ali so {A},{A, in}, {A, ali} polni nabori. Okey pogoj da nabor NI poln je ta da ohranja logično vrednost. Se pravi A(0,0,0) = 1, torej A je POLN nabor. Jao teh polnih naborov ne bom nikoli štekal. Vem da je neka fora v probavanju in pol izražanju ven, ampak res mi ni čisto jasno, zato ker si IZJAVNEGA VEZNIKA A ne predstavljam enako kot negacijo, konjunkcijo ,...ki so tudi izjavni vezniki.

Prišlo bi mi prav, če bi kdo podau res kakšno razlago za laike :D hvala vsem[/b]

krka321 ::

Zdravo, trudim se najti video na youtube na temo iskanja polnih naborov, pa nevem kako naj napišem da bom dobil kaj zadetkov na to temo. Ali mi lahko kdo pomaga najti kak video, hvala,

Lep pozdrav


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft predstavil nove miške in tipkovnice za Windows 8

Oddelek: Novice / Windows Mobile
398937 (6608) Bor H
»

Diskretna matematika

Oddelek: Šola
81461 (957) technolog
»

Office Starter Edition bo zastonj

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
315172 (3860) Mercier
»

Čip brez tranzistorjev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
364844 (3250) Matevžk
»

Funkcija z logičnimi operaterji.... (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
905159 (4505) CaqKa

Več podobnih tem