» »

Počasen zagon sistema

Počasen zagon sistema

GummyBear ::

Od trenutka, ko se skrije BIOS logo do trenutka, ko se pokaže Windows bootscreen traja celo minuto, če ne še več. V tem času v zgornjem levem kotu utripa kurzor tipkovnice (kot pri tipkanju v DOS-u). Ko pa je računalnik vklopljen, vse dela tekoče. V računalniku z operacijskim sistemom Windows 10 je resda navaden disk, ampak tudi to ni razlog, da bi zagon trajal tako dolgo. Računalnik je star 2 leti in izpolnjuje sistemske zahteve za omenjeni Windows. Mislite, da bi pomagal reinstall Windowsov (možnost Recovery preko nastavitev)? Ali gre bolj za problem strojne opreme?

Riff ::

mogoče je treba dat v biosu first boot device na disk, da pol ne išče sistem iz kje se bo zagnal win

smacker ::

Če gre za laptop z dvema grafama, probaj drivere reinstallirat. ;)
Meni laptop pri bootu 1 minuto kaže black screen, ker ne ve na kero grafo mora sliko predvajat. Reinstall driverjev za grafo načeloma pomaga, ampak čez par dni win10 zmrda driverje in sem na istem.

Duhec ::

Izštekaj usb ključ ali zunanji disk pa bo.
Kako je z varnim zagonom, je tam hitrejši?
http://blackbird.si/

GummyBear ::

Gre za prenosni računalnik z eno grafično kartico, ni priklopljenih kakšnih usb naprav, kot so ključki ali diski. Ne vem na katerem mestu na boot listi je disk, ampak to skoraj zagotovo ni problem... jaz imam doma vrstni red USB - DVD - HDD (disk je torej 3rd boot device) pa zaradi tega ni počasnega zagona.

janezvalva ::

zgleda da chekira nek hardware. poskusi z drugim hdd, če se isto obnaša.

Riff ::

lahko da disk poslavlja

Mare2 ::

GummyBear je izjavil:

V računalniku z operacijskim sistemom Windows 10 je resda navaden disk, ampak tudi to ni razlog, da bi zagon trajal tako dolgo.


Ojoj, leta 2016 še vztrajaš brez SSD diska?
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

mtosev ::

jaz se strinjam. kupi si en ssd. cena so ~60eur za 256gb
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

GummyBear ::

>> Ojoj, leta 2016 še vztrajaš brez SSD diska?
>> jaz se strinjam. kupi si en ssd. cena so ~60eur za 256gb

Prehitevata. Svetujeta mi, da si kupim SSD, nikjer pa nisem napisal, da je računalnik moj.

Kot rečeno, računalnik je dolgo časa stal nerabljen in nihče se ne spominja, kako je nazadnje delal. Mene samo zanima kako naj vem kje je napaka - ali se s tisto minuto zamudi še v BIOSu ali že boota Windowse. Prva opcija bi pomenila, da bo nek hardware kmalu odpovedal, za drugo možnost pa gre vzrok iskati tudi v sistemu.

Mare2 ::

Ena minuta je odčičen start brez SSD-ja. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

GummyBear ::

Mare2 je izjavil:

Ena minuta je odčičen start brez SSD-ja. :)


Eno minuto (če ne še več) prikazuje črn ekran z utripajočim kurzorjem na vrhu. Tega ne bi smelo biti! Šele po minuti pokaže boot screen in začne nalagati windowse.

Invictus ::

Vlopi FastBoot v BIOSu in izklopi preverjanje hardwara.

In kupi SSD. Oz. prepričaj kogarkoli pač moraš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

d4vid ::

Poglej boot nastavitve, mogoce caka kak DVD pogon (poglej ce je kaj noter).
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Vice ::

Koliko je še prostega na disku je tudi lahko eden od razlogov.

GummyBear ::

Zdaj sem naredil clean windows... preko nastavitev sem izbrisal vse podatke na disku in nato se je windows ponovno naložil. Pred tem sem dal še default settings v biosu. Kljub temu, da so privzete nastavitve in disk skoraj prazen, že prvi zagon po čiščenju oz. nameščanju sistema traja minuto in pol.

V biosu je možnost Boot speed, kjer lahko izbiram med Fast in Normal, ampak poopisu sodeč se to navezuje samo na bios - dokler je prikazan splash screen proizvajalca. SSD bi postopek res pohitril, a tudi z navadnim diskom, bi se sistem moral zagnati v nekaj sekundah.

Še enkrat, kaj točno se dogaja: splash screen proizvajalca se skrije in normalno bi se moral prikazat windows boot screen. Namesto tega pa vidim utripajoč kurzor tipkovnice, ki utripa kar celo minuto. Vmes se za trenutek izklopi (ali kot bi se izklopil) zaslon, ampak za sekundo se spet vklopi. Čudno vse skupaj. Šele po minuti čakanja v "temi" se prikaže windows boot screen.

janezvalva ::

poskusi še z drugim OS

Scorpia ::

Odklopi komponente ki niso nujne za delovanje, tudi ram, ce sta dve ali tri palcke, vporabi samo eno in po potrebi zamenjaj med seboj. Se boljse ce imas svoje komponente pa zamenjaj.
////

Duhec ::

Za katero firmo in točen model prenosnika se gre?
Poizkusi brez napajalnika, torej vklop zgolj na baterije.
V Win10 poženi MSCONFIG, zavihek Boot in dodaj kljukico pred Safe boot, shrani in restartaj komp. Še vedno utripa kurzor minuto?
Takoj, ampak res takoj ob vklopu tapkaj po F8. Se ti pokaže meni za izbor boot naprave? Če se, potem napiši vse kar se pojavi na zaslonu ali prilepi sliko.
V biosu nastavi prvo boot enoto CD/DVD (ali če lahko takoj ob vklopu boot enoti izbereš preko F8), vstavi nek boot plošček (npr. kako diagnostiko Hiren's cd, LinuxLive itd.), da vidiš, če se potem vsaj boot iz cd/dvdja izvrši takoj in ne čaka minute.
Še kaj več povej.
http://blackbird.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

Duhec ::

p.s. (ne morem več editirat zgornjega posta zato tale nov)
V biosu poglej, če se kje izklopi memory (SD) card reader in ga izklopi, shrani nastavitve (navadno F10), zapusti bios in testiraj.
http://blackbird.si/

Compufreek ::

Kot so ostali napisali

Prvo si rekel da si uredil da je fast boot vklopljen (to je čakanje da pritisneš tipko za bios)
drugo kar moreš pogledat je boot options pa da je na 1st boot device nastavljeno na omenjen disk to je v bistvu najbolj pomembno v tvoji situaciji ker tale utripanje črtice pomeni da išče naprave za zagon
v disku najbrž ni razloga ker se windows normalno nalaga ko enkrat začne nalagat
je pa seveda možnost da je disk pokvarjen in trikrat pregleda vse boot-e preden da zažene disk...
povej pa nam ko zaženeš instalacijo za windows ali tudi tako dolgo obstoji pri tisti točki, ker če ne potem je visoka možnost okvarjenega diska, če pa tudi tam obstoji potem bi pa jaz osebno (poudarjam to je moje mnenje in če ne znaš raje pusti tako kot je) nadgradil bios. Preveri na proizvajalčevi strani ... lahko da ti pod drivers>bios celo piše v opisu točno ta napaka ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predolg zagon

Oddelek: Pomoč in nasveti
231565 (1087) hojnikb
»

Windows 7 - počasen zagon

Oddelek: Pomoč in nasveti
335966 (5532) Tine:)
»

Windows 8 uvaja hitri zagon (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11928027 (22216) Jst
»

Ubuntu cilja na 10 sekund zagonskega časa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10510352 (7105) techfreak :)
»

pomoč z utripanje ob startu

Oddelek: Operacijski sistemi
91281 (1103) nikola tesla

Več podobnih tem