» »

ADSL po analognih vodih?

ADSL po analognih vodih?

P@VLI ::

Zanima me, če ima kdo kaj več informacij o uvedbi te zadeve. Na enem od zadnjih sejmov o spletnih tehnologijah(Cankarjev dom) so mi pri Iskri povedali, da imajo neko pogodbo z Telekomom in da bo sistem uveden predvidoma čez pol leta(sistem pa izpopolnjen tko, da glava peče). Ko sem se o tem pozanimal pri Siolu(zastopnik za ADSL) me model sploh ni pustil do besede in me hotel prepričat, da takoj investiram v ISDN,ADSL pa še kaj bi mi naložu. Bi znalo bit res da se pripravlja ADSL čez analogno omrežje(tel.)?

cekr ::

Žespet en sanjač! Dajte že nehat.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DSmidgy ::

sistem pa izpopolnjen tko, da glava peče
ADSL je ločen od telefona (navadnega in ISDN). Tako da ne vem kaj je lahko kle izpopolnjenega (pri ADSLju). Standard je pač standard.

Bi znalo bit res da se pripravlja ADSL čez analogno omrežje(tel.)?
ADSL je lahko skupaj z ISDNjem, skupaj z navadnim telefonom ali pa je sam zase. Tako da ni nobenega "čez". Na nizkih frekvencah dela navaden telefon ali pa ISDN, na visokih pa ADSL. Za predstavitev: maš dva kanala na radiju (80 in 90MHz). Na 80 lahko priklopiš navadni telefon ali ISDN, na 90 pa samo ADSL - odvisno od centrale kaj podpira.

Zakaj šele zej poveš, če je bil tisti sejem že kar en čas nazaj - malo sumljivo.

swar ::

Ma jest sm tut slisu podobna natolcevanja in da so celo testiral adsl na analogni liniji in je prevec vn metalo(diskonekti) tu je verjetno mislil da so kej pobolsal oziroma izpilil.Sam ce pogledas politiko telekoma mislm da se to v slo ne bo zgodilo ker telekom hoce menjat te stare analogne centrale za digitalne al kalkor ze...u glavnem oni bojo se naprej postavljal pogoje da mors met isdn...lahko se pa motim...

sash ::

človk ne govorit neumnosti, ADSL in telefonija (PSTN/ISDN) sta dve čist ločeni stvari in delata povsem neodvisno druga od druge, tako je možno (žal ne pri nas) imeti ADSL brez kakšnega telefonskega priključka ker vsaka stvar dela na povsem svojem frekvenčnem pasu.
--------------------
Think different...
TOROiD Group

PaJo ::

sash je povedal pravilno. aDSL sploh ni odvisen od vrste prikljucka, to je samo stvar politike posameznega telkoma, nas se je pac odlocil za ISDN, ker zelijo pac prodat odvecne kapacitete na ISDN centralah in s tem povrnit velike vlozke iz preteklosti;(
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Soprano ::

Slovenija ni edina država, ki ADSL pogojuje s priključkom ISDN. Itak pa je cena analogne linije in ISDNa sedaj že praktično enaka.

romci ::

Pa ne zato, ker bi se ISDN cenil........
-- not all those who wander are lost...

Gandalfar ::

adsl preko analognega voda je izkljucno POLITICNA odlocitev ... in trenutno ni interesa za to resitev.

Dejansko pride Telekom veliko ceneje, ce uporabljate ISDN, ker je vse digitalno in ima manjse stroske. Tako, da mu ubistvu ni v interesu, da bi sploh podpiral analogno tehnologijo.

Poldi112 ::

Ne vem zakaj bi bil pstn drazji od isdn. Fora je v tem da ce imas isdn vec klices, ker je linija redkeje zasedena. Pa vecja narocnina valda. Tako mi je razlagal clovek iz telekoma.
Isdn in pstn sta tudi na razlicnih frekvencah. Tako da imas 3 pasove. pstn, isdn in dsl

LP

Gandalfar ::

Itaq da je isdn cenejsi saj mas vse v elektroniki in je dost modernejsa tehnologija in lazje za vzdrzevat.

Nekoc sem nekoga slisal razlagat, da za dodatne isdn prikljucke samo dodajo notr dodatno razsiritveno kartico in to je to.. medtem, ko je pri analognem telefonskem prikljucku dosti vec dela

Poldi112 ::

A analogna komunikacija pa ni z elektroniko resena? A tam ena gospa na centrali zicke pretika ?
IDSN ni ravno moderna tehnologija. Star je priblizno 20 let. V bistvu je bil zastarela tehnologija, se predno se ga je telekom lotil.
In v koncni fazi je vsak signal, ki ga prenasas, analogen. Zdaj jaz ne trdim, da ni res, da je isdn cenejsi, glede na to da so zdaj centrale prilaggojene, ampak skoraj ne verjamem da je to razlog, da si ga telekom zeli prodati.
LP

shock ::

Kaj resno ne razumete da telekom hoče imet čimmanj opravka s analogno telelefonijo (PSTN). Vzdrževajne tega je dražje kot za ISDN. ISDN je res stara tehnologija, samo je tudi dost cenejša.

Poldi112 ::

No, jaz vseeno vstrajam pri temu, da cena vzdrzevanja ni primarni vzrok isdn-ja, pac pa povecanje storitev in s tem prihodkov.

MUC ::

Jaz bi shocku dal prav.

Poldi112: se tudi strinjam, le da mislim, da je to v manjši meri. Primarni vzrok je cenejše vzdrževanje. Že samo poraba električne energije je na ISDN liniji mnogo manjša, to pa je Telekomu zelo pomembno, ker vsak mesec dobi manjši račun za el. energijo.

Poldi112 ::

No, sem poklical sosolca, ki je delal prakso na telekomu. In mi je isto rekel. ISND se trzi zato, da ima clovek 2 linije, se vec pogovarja, vec surfa,...
Elektrike se ne porabi nic vec - oziroma zanemarljivo malo. Koliko elektrike pa porabi telefon?
Tko da se kar ostajam pri svojem.
LP

SubOrbit ::

po mojem mnenju je ISDN forsiran zato, ker telekom pride veliko ceneje, ce mora vzdrzevati le eno omrezje (ISDN) kot pa dva (se POTS).

Zdaj hocejo cim vec folka spraviti na ISDN proti placilu, cez par let, ko pa bo ljudi na POTS (oz PSTN kot pravite) malo, bodo pa preostalim na analogni liniji potalali ISDN zastonj...

Poldi112 ::

Ce bi bilo to res, se telekom sploh ne bi lotil isdn-ja. Ker bo pstn se dolgo zivel. Redko kdo potrebuje isdn. Poleg tega je pa je to se vedno isto omrezje. Le dostop do koncnega uporabnika je drugacen. Plus da telekom se dosti drugih tehnologij vzdrzuje, pa nima nobenega namena ukinit jih. Frame relay, atm...

snow ::

Ma isdnja ubistvu sploh ne rabiš, če pa je že toliko mobilnih telefonov in vsega.

No pred leti se je ja rabilo isdn zarad dveh linij in rahlo večjega prenosa, ampak sedaj je to bedarija.

Baje da se za adsl prek analognih linij rabi še ena nadgraditev centrale, ki pa stane isto kot nadgradnja za digitalno. Al nekaj takega. Pač telekom ne da denarja...

Prvo naj omogočijo povsod adsl, potem naj študirajo o kakem analognem...
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

P@VLI ::

sm se mal pozanimu. Zadeva naj bi bla izvedljiva po POSODOBITVI CENTRAL. Odvisno od tega, kdaj bo/če bo Telekom to izvedel.

McHusch ::

Enim še vedno ni jasno. Telekomu je lažje vzdrževati ISDN kot ISDN in PSTN. Zaradi tega nas pač posiljujejo z ISDN-jem.

Mogoče bodo čez nekaj let vsi PSTN-jevci zastonj dobili ISDN. Bomo videli.

plavko61 ::

Enim še vedno ni jasno, da ADSL ni stvar opreme ampak stvar politike telekoma. Vsi pa poznamo kako se vedejo velike svinje pri koritu - bolj je debela bolj je požrešna. TELEKOM SUX , jaz si bom nabavil kabel in še v tisti sekundi odjavil telefon.....

wishmaster ::

McHusch.tega nekaterim ne moreš dopovedat.Če bi jaz bi glavn na telekomu,že ne bi bilo nobene analogne centrale več.Uporabnike bi pa prisilil da bi vzeli isdn paket.Sam sem si imel možnost ogledat našo analogno centralo (sedaj 45 uporabnikov) in digitalno (560 uporabnikov).Zdaj mi pa naj kdo reče da se splača zarad 45 izjem nadgradit centralo.

shock ::

Če ne bo itak naročnina analogne linije tako visoka, da se bojo uporabniki izpisali al se bojo preselili na ISDN.

plavko61 ::

Če bi Telekom delal tako kot v Evropi, bi nas zastonj preselil na ISDN sranje, pač bi v vsaki hiši , ker nimajo ISDN telefonov naredili prehot na analogno linijo. Ne pa da nas izsiljujejo z ADSL.....

wishmaster ::

Sam problem je v tem ker nismo v Evropi.:D

McHregec ::

Ja in kaj naj bi potem Telekom kar vsakemu šenkal po en isdn telefon?
Destroyer Of The Worlds.

DSmidgy ::

Preber kaj je plavko61 napisov.

Gandalfar ::

Telekom to bo naredil .. v trenutku, ko se mu bo bolj splacalo dati tistih par sto analognih prehodov kot vzdrzevati analogne centrale..

pivmik ::

ČE bi bli pri telekomu pametni bi vse uporabnike preklopili na ISDN.
Pač se bi nabavilo pretvornike za staromodneže, ki ne bi želeli zamenjati starega telefonskega aparata.

-Ljudje bi več klicarili(dve liniji), več surfali(htirjša/boljsa povezava na net)
-Klic v čakanju, pogovarjaš se z enim osebkom, drugi pa čaka na zvezi(impluzi tečejo dvakrt, ne samo enkrat)
-Izpis številke klicočega(te ni doma, vidiš telefonske ki so te klicale in jih pokličeš - novi impulzi $$$!)
-Lažje vzdrževanje(samo ene tehnologije) - valda so ISDN zasnovali tako, da je vzdrževanje cenejše kot PSTN.
-Bi imel še en dober razlog za povišanje naročnine :)
-En kup dodatnih storitev,za kateri bi uporabniki zapravljali denar(npr kakšna podpora SMS sporočilom preko navadnih telfonov :) )
LP, Gregor GRE^

Gandalfar ::

Se ne strinjam:

-Ljudje bi več klicarili(dve liniji), več surfali(htirjša/boljsa povezava na net)

Ljude klicarijo kolikor rabijo. Ce rabijo vzporedno klicat uporabljajo gsm. Jaz sploh nikoli vec ne klicem iz navadnega telefona ampak vedno gsm2gsm.

-Klic v čakanju, pogovarjaš se z enim osebkom, drugi pa čaka na zvezi(impluzi tečejo dvakrt, ne samo enkrat)

Ali znas uporabljat to funkcijo na mobitelu? Ljudi je potrebno nauciti to uporabljat. Ljudje se nocejo uciti takih kompliciranih stvari.

-Izpis številke klicočega(te ni doma, vidiš telefonske ki so te klicale in jih pokličeš - novi impulzi $$$!)

Rabis telefon, ki to podpira. Ga bos podaril uporabnikom? Vidim, da si me klical par ur nazaj in te poklicem gsm2gsm, ker ne morem vedt, ce si se vedno doma..

-Lažje vzdrževanje(samo ene tehnologije) - valda so ISDN zasnovali tako, da je vzdrževanje cenejše kot PSTN.

Seveda .. ampak vprasanje, ce ne bi bil vecji strosek, da uporabnikom podaris isdn kot, da vzdrzujes star tip centrale.

-Bi imel še en dober razlog za povišanje naročnine :)

Se ne strinjam. Ljudje si ne zelijo vseh teh novih funkcij in jih ne bodo pripravljeni placat.

-En kup dodatnih storitev,za kateri bi uporabniki zapravljali denar(npr kakšna podpora SMS sporočilom preko navadnih telfonov :)

Wtf? Dej povej kaksno bolj smiselno :>

Sahel ::

Hehehe...točno tko Gandalfar...meni če bi mobitel ojačal omrežje bi se odnaročil od telekoma...ma pač živim na kmetih in tam mobitel ne seže ne vem kako dobro...tako da moram veliko klicarit iz fiksnega in iz gsm na dom (na fiksno)...eh in telekom...referendum je odločil da telekom povrne keš ki ga je folk dal zato da je telekomu omogočil zaslužek...meni je telekom dolže glih tolko, da si mi da 4xni ISDN in ta najhujši ADSL!!! Telekom..... čakam teee...zdaj tudi vidiste zakaj ni povsod podpore ADSL pri meni je ni in verjetno tudi povsod tam kjer so pač tolko plačali zato, da jim je telekom potegnil 2 žici do bajte!!!!!>:D ;(( ;(( ;(( >:D

shock ::

Gand.: Na to moraš gledat dolgoročno. Saj se bi jim prej al slej splačalo to za podarjenje telefonov. Kot je rekel piknik je lažje zdrževanje ene tehnologije kot pa dve. OK jst raje kličem nekoga na GSM če je doma in pol ga pokličem domov. To mi je ceneje kot da bi se pogovarjal ene 5 min po GSM-u. Kar se tiče novih funkcij meni pridw samo ena vpoštev in to je prikaz klicočega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shock ()

Gandalfar ::

To ze imas na analogni liniji..

pivmik ::

Se ne strinjam:

-Ljudje bi več klicarili(dve liniji), več surfali(htirjša/boljsa povezava na net)

Ljude klicarijo kolikor rabijo. Ce rabijo vzporedno klicat uporabljajo gsm. Jaz sploh nikoli vec ne klicem iz navadnega telefona ampak vedno gsm2gsm.

O,k, recimo da pri temu je zamudil telekom vlak.
Ampak vseeno je dokaj uporabno imetti dve liniji.
Vsekakor obsta večja možnost da bodo porabili več impulzov kot pri eni samo liniji. (jazst druge linije NIKOLI nisem uporabil, imam 2 leti)
Več surfanja ker imajo boljsi dostop do neta - tle bi zaslužili malo več.

-Klic v čakanju, pogovarjaš se z enim osebkom, drugi pa čaka na zvezi(impluzi tečejo dvakrt, ne samo enkrat)


Ali znas uporabljat to funkcijo na mobitelu? Ljudi je potrebno nauciti to uporabljat. Ljudje se nocejo uciti takih kompliciranih stvari.

Jazst sem pogovarjam na zvezi, tlefon mi zapiska in vidim da imam drugi klic, povem prijstlu da naj počaka na zvezi trenutek, stisnem EN GUMB in se javim na drugi zvezi. Bolj enostavno kot tako se ne da! Če znajo to neumni americani uporabljat ne vem zakaj en kmet tega ne bi vedu.

-Izpis številke klicočega(te ni doma, vidiš telefonske ki so te klicale in jih pokličeš - novi impulzi $$$!)

Rabis telefon, ki to podpira. Ga bos podaril uporabnikom? Vidim, da si me klical par ur nazaj in te poklicem gsm2gsm, ker ne morem vedt, ce si se vedno doma..

Jebatga, veliko jih bi kupilo nov ISDN telefon(ob mamljivi telkom ponudbi). In tudi če nimajo, še vedno obstajajo simple zaslončki ki izpišejo številko(BTW, tudi za PSTN).
Kakšen beden primer si dal. Je možen, samo vseeno bi se dalo s tem zaslužit.

-Lažje vzdrževanje(samo ene tehnologije) - valda so ISDN zasnovali tako, da je vzdrževanje cenejše kot PSTN.

Seveda .. ampak vprasanje, ce ne bi bil vecji strosek, da uporabnikom podaris isdn kot, da vzdrzujes star tip centrale.

MA kaj mislis da je ISDN, nekaj za jest?
Thniki grdo na centralo, malo nastimajo in ISDN je tle!
Pri masivnem spreminjanju PSTN v ISDN pa bi bilo to še toliko cenejše.
Pa s tem bi popolnoma izbrisali stroske vzdrzevanj PSTN, stroske za ISDN pa itak že zdej placujejo.

-Bi imel še en dober razlog za povišanje naročnine :)

Se ne strinjam. Ljudje si ne zelijo vseh teh novih funkcij in jih ne bodo pripravljeni placat.

Vsaj bi bila podrazitev in da bi nekaj uporabniki dejansko dobili. Ne pa samo dosedanje nabijanje cen, brez napredka.


-En kup dodatnih storitev,za kateri bi uporabniki zapravljali denar(npr kakšna podpora SMS sporočilom preko navadnih telfonov :)

Wtf? Dej povej kaksno bolj smiselno :>Vnesite tukaj

A staviš da bi nekaj ljudi sigurno narocilo razne pizdarije. Kaj mislis da vsi mislijo kot ti?
Ne govorim da bo zdej to vsak narocil, ampak sigurno bi zasluzili vec od dodatnih storitev kot pri PSTN,(kjer so tudi za njih drazje)

Kaj me briga če ti uporabljaš TumorGenerator non-stop, ljudje so razlicni!
In čle so se navadili na TumorGeneratorje in TumorReaktorje(antene zraven cerkva, igrišč...) in jih znajo uporabljat ne vidim ovire za ISDN.
LP, Gregor GRE^

Gandalfar ::

Mislm, da sem zgubil rdeco nit debate..

Marsikdo je ze prej omenjal, da ima doma telefon samo zaradi adslja oz. ga sploh nimajo, ce imajo kabel. Vedno vec mladih tako razmislja in pomojem se bo ta trend samo se poveceval.

Sem pa razmisljal, ce morda Telekom naskrivaj tega ze ne dela? Saj jim ni potrebno povedat, da so me dal na pretvornik?

pivmik ::

Sej tudi jazst imam navaden telefon (ISDN :( ) samo zaradi ADSLja.

Ne rečem da to odobravam samo prvim da telekom z nadgradnjo vseh uporabnikov ISDN bi samo več profitiral, ne pa izgubil.
LP, Gregor GRE^

Sahel ::

Telekom se pripravlja na Evropo, ker se boji, da ko bomo tam vstopili bo dobil konkurenco , ki je tle nima. Vsaj pol naročnikov bo igubil..,kr v Evropi so tarife le malce dražje od naših...je pa standard veliko višji

DJG ::

A ob nakupu ADSL ostanejo kabli isti, kot prej, ali morajo še enkrat kable polagati - mislim tiste, ki vodijo od centrale, pa do hiše?

pingec ::

ja men je en telekomovc povedu da se prpravla ena zadeva k bo sla po analogni liniji 500kb/s pa da je en nov patent
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

Zheegec ::

Saj s softwersko komrepsijo bi tudi navaden Dial-up malo bolj vlekel včasih:D
DJG - kabli so čisto isti, tako da vse ostane tako kot je, samo za ISDN dobiš tisto škatlcoŽ
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

pivmik ::

ALIEN3001:
pri prehodu na ISDNju tudi napetost povečajo, tako da če priklopiš star telefonski aparat pred tisti škatlico ti ga lahko skuri.

king:
no, po analogni liniji ZELO težko, kvečjemu si mislil po žicah od analognih linij.

king, spet:
500kb/s?
To ni nič, če pa zdej ponuja SiOL ADSL 8 mb/s
Aja, morda pa si mislil 500 kB/s oz pravilneje 500 kiB/s
Pri takih stvareh pa je tudi pomembno na kakšni razdalji od centrale bo to izvedljivo.

Peezda, sem pikolovski >:D !
LP, Gregor GRE^


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ADSL brez ISDN - končno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11216697 (11324) Tr0n
»

ADSL brez ISDN že prihodnje leto? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
13114221 (10108) Bistri007
»

Govorice o ADSL na analognih linijah resnične? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
674307 (3182) swar
»

Je kdo slišal za ADSL brez ISDNja drugo leto? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
545644 (3932) shock
»

Teličkovo nabijanje!

Oddelek: Omrežja in internet
362510 (1705) madmitch

Več podobnih tem