» »

Vračilo are

Vračilo are

«
1
2

Meizu ::

Znanec ima težavo, za katero sam nisem prepričan, kako bi razrešil oziroma mu predlagal najoptimalnejšo potezo.

Kupuje nov avto. V salonu mu je prodajni referent ustno zagotovil, da bodo njegov star avto vzeli v zakup, vrednost avta pa poračunali na podlagi eurotax cenitve. Na podlagi tega dogovora je (po mojem mnenju) storil napako, ter na izbrani avto položil aro. Prejel je le blagajniški prejemek vplačane are, brez same ponudbe, ki je sicer označena na blagajniškem prejemku pod zaporedno številko xxxxxxx.

Naslednji dan, je star avto pripeljal na cenitev. Cenitve tisti dan, ko so ga navlekli na plačilo are, niso želeli opravljati, načeloma zaradi poznejše ure v dnevu (salon se kmalu zapira). Aro naj bi po njegovih besedah takrat plačal, ker mu je referent zagotavljal (klasika), da naj aro poravna čimprej, saj ni garancije, da bo izbrani avto naslednji dan še tu.

Kakorkoli, za njegov star avto so mu ponudili absurdno prenizko ceno (realna cena na trgu je nekje 4.000eur, ponujenih je bilo v tem primeru 700eur) - meni osebno se je to zdelo absurdno, glede na to, da je avto v normalnem voznem stanju, brez mehanskih težav, tudi kozmetično mogoče tu pa tam kakšna mala praska, sicer redno garažiran, z ugodnimi kilometri glede na svojo starost - 13 let, cca. 145kkm, realnih seveda).

Seveda na takšno cenitev ne želi pristati, problem pa zdaj nastane, ker ga k nakupu vozila veže ara, ki jo je vplačal dan prej, v dobri veri, da bo star avtomobil naslednji dan ocenjen vsaj kolikor toliko spodobno.

Na sami ponudbi pri vplačilu are zelo verjetno ni vpisana tudi storitev odkupa vozila (pa čeprav tega ne vemo, ker trdi, da ponudbe nikoli ni prejel), zato me v tem primeru zanima, kakšne so realne pravne možnosti, da pokažeš avtohiši sredinca, ter zahtevaš polno vračilo are, ker gre tu očitno za neke vrste sprenevedanje iz njihove strani?

AndrejS ::

In kje je problem ? Ce misli da je njegov avto tolko vreden ga naj drugje proda. Ce pa ze more dat stari avto v avtohiso - potem naj kupi neko staro kripo za 100 eur in jo pelje v avtohiso. Nisi niti povedal kateri 13 let stari avto bi naj bil vreden tolko.

Koliko pa je vreden po eurotaxu ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejS ()

Meizu ::

Nisi dobro razumel - eurotax cena je (edit: znatno, precej bolj znatno kot njihovi realni stroški s tem avtomobilom, pa če vključim dober rvc zraven) višja od ponujene cene v salonu, ara je bila pa vplačana na podlagi dogovora oz. obljube prodajnega referenta, da bo avto cenjen na podlagi eurotaxa.

Obljuba torej ni bila izpolnjena, gre pa za ustni dogovor - kakšne so tu pravne možnosti za uspešno vračilo are?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

genesiss ::

Slabe. Za koliko denarja se pa sploh gre in ali je karkoli podpisal?

Naj se poskusi dogovoriti in razloži da je očitno prišlo do nesporazuma, ker je on razumel da bo avto ocenjen po eurotax-u, kar pa se ni zgodilo in se mu zdi njihova cenitev prenizka. Predlaga naj, da mu vrnejo aro, on bo pa poskusil avto prodati sam, po ceni ki se mu zdi primerna in posel speljejo po tem do konca (če bo avto še na voljo).

V 99% primerih se vse da zmeniti, samo piskra ti ne sme snet. Mirno in odločno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

Meizu ::

Hja avto je nov, torej gre za precej denarja, pa seveda tistih nekaj tisoč (četudi 2, recimo, da požreš nekaj vrednosti "like a man") naredi veliko razliko - pri zavarovanjih, registracijah itd.

Tale drugi odstavek se mi pa zdi izjemno zanimiv, bi bilo dobro poskusit.

Kako pa zakonodaja ureja t.i. "skesnino"? Nikjer nisem zasledil člena, ki bi določal tale znesek - to postavlja vsak prodajalec po svoje ali se kar smatra celotna ara kot skesnina?

Predvidevam sicer, da temu ni tako, glede na to, da niti sama višina are ni zakonsko določena, razen z besedami, citiram "ne pretirana".

Miha 333 ::

Če je dana ara, je to odstopnina (skesnina). Če odstopi stranka, ki je aro dala, jo izgubi, če pa stranka, ki je aro sprejela, pa mora vrniti dvojni znesek are (68. čl. OZ).

UganiKdo ::

Tezka bo, ce nima nic pismo glede rabljemega avta. Po vsej verjetnosti ke ravno obratno in je pri ari se posebej specificirano, da gre za nakup novega avtomobila in ni nic govora o vrednosti starega.

Tako da razen s pogovorom bo tezko kaj izsilil.

Sem imel obratno situacijo. Cenilec, ki je avto ocenjeval je bil evidentno trd ko marela, dez, tema in mraz. Prodajalec pa je forsiral, da moramo sklenit pogodbo, ker je lovil kvoto. Avto so ocenili za priblizno tolk kot bi ga s precej srece mogoce prodal na trgu (ravno zqto se nisem hotel zajebavat s prodajo). Naslednji dan, ko sem prisel prevzet nov avto pa kup tezenja in "grozen" ko so videli napake, ki jih je cenilec spregledal. Ampak v pogodbi je bilo jasno zapisano na koliko so ocenili avto preko njihovega cenilca in to je bilo to.

Meizu ::

Saj to je to. Na pogodbi zapisano, seveda.

Kolega je bil malo naiven, pa so se dogovorili ustno, sedaj pa ima situacijo. Jaz osebno nikoli ne bi vplačal are dokler ni črno na belem razvidna tudi dedukcija končnega zneska vozila, z jasno razvidno cenitveno vrednostjo avtomobila, ki ga vzamejo noter.

Hja nič, se mi je kar zdelo, da iz pravnega vidika kaj dosti ne bo možno naredit. Sam so pa vseeno prasci tile salonarji, sicer ne bom razkil za katero podjetje gre, ker končna kupčija še ni zaključena, tako da lahko se iz tega še kaj izcimi, ampak referenti polni obljub, potem pa "brca v rit", ko je ara že vplačana... Ne vem no. Čudi me, da takšni saloni sploh funkcionirajo in da jih ni folk že zdavnaj poštekal.

chucki ::

Klasika...jokate, da bi pa povedal za katero podjetje pa gre pa ne. In za taksne stvari se pravnike vprasa, ne slotech kriptase. Naj gre do odvetnika
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Utk ::

Še pri rabljenem avtu se ne smeš pustit izsiljevat "jutri ga morda več ne bo", kaj šele pri novem, ki jih lahko še 100,000 naštancajo.

belimato ::

Meizu je izjavil:


Kakorkoli, za njegov star avto so mu ponudili absurdno prenizko ceno (realna cena na trgu je nekje 4.000eur, ponujenih je bilo v tem primeru 700eur)


Če bi bilo to res, in je avto res vreden 4.000eur, ga lahko že danes proda na trgu za 3000-3500 EUR. Žal resnica verjetno ni taka in je zgodba malo napihnjena. Naj da "prijatelj" oglas gor, ga jaz kupim za 3000, če je res vreden 4000 ;).

IL_DIAVOLO ::

Za 13 let star avto 4 jurje? Drugace je ta tvoj kolega zdrav?
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Tero ()

Lonsarg ::

Tudi jaz sumim da ni problem slaba cenitev, ampak ze v osnovi nerealno pricakovanje koliko je star avto vreden. Zdaj ce je prodajalec ustno kaj obljubljal glede zneska odkupa starega, potem je ta grda ja...

Amlak tle druge kot pozret ne gre. Vseeno pa se avto splaca prodat sam.

Utk ::

Kolk je pa vreden po eurotaxu? "4000" je vreden "na trgu" (pustimo to), kolk je vreden po eurotaxu?

Valvoline ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Za 13 let star avto 4 jurje? Drugace je ta tvoj kolega zdrav?

Kak premium pa visji sredni razred je lahko komot preko 5k. Poglej kake cene majo mece, bmwji, a3, tiguani, skoda yeti superb in podobno. Evo npr enega pacienta:
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...

Zgodovina sprememb…

AndrejS ::

@Meizu Daj povej kateri avto bi naj bil vreden 4k€ , da nas malo nasmejiš.

videc ::

Poznam podoben primer. Na koncu so stari avto prodali sami, dobili veliko več, kot so jim ponudili v salonu. Žal so nekateri prodajalci nepošteni. Me prav zanima, za kateri salon se gre.

prowb ::

Kot so napisali - če je avto na trgu vreden 4k, se bo za 3k prodal v eni uri. Sicer "izgubiš" jurja, ampak je to dosti bolje, kot izgubit 3 jurje :)

Wrop ::

Normalo je, da ti ponudijo drobiž za 13 let star avto. Saj od nečesa pa morajo tudi oni živeti. Kje pa naj te še dodatno oskubijo za 2k €, če ne pri oceni starega avta?
Normalno je tudi, da taki cenitvi pokažeš sredinca in avto prodaš sam. Pa prodajalcem se ne da are, preden ni vse črno na belem napisano. Koliko se jih je že tako nategnilo. Sploh pa kako nekateri padajo na prodajne taktike, da moraš isti dan plačat aro, ker jutri avta verjetno ne bo več, še predno veš koliko bi dobil za star avto? Prodajalcem se nikoli ne verjame na besedo.

link_up ::

lahko se pa proda za 10k in potem jokca, ko te gnjavijo...daj not za tisti denar in prisparaj zivce.
In and Out

fikus_ ::

Premalo info (kater rabljen avto) za konkreten nasvet, tako da se bere kot samo eno jokanje na forumu! In seveda se sprašuje za prijatelja.

Če se ne strinja s cenitvijo, naj ga proda sam. Tako na pamet, če je po eurotaxu 4k€, potem ga bo hitro prodal za npr. 3k€, kar je precej več kot 700€.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

M-XXXX ::

link_up je izjavil:

lahko se pa proda za 10k in potem jokca, ko te gnjavijo...daj not za tisti denar in prisparaj zivce.

To meni nikoli ne bo jasno, ni problem ljudem hodit 1 mesec na šiht za jurja, težava pa je 5 telefonskih klicev in enkrat v živo unih 10 minut za 3 jurje:D

link_up ::

M-XXXX je izjavil:

link_up je izjavil:

lahko se pa proda za 10k in potem jokca, ko te gnjavijo...daj not za tisti denar in prisparaj zivce.

To meni nikoli ne bo jasno, ni problem ljudem hodit 1 mesec na šiht za jurja, težava pa je 5 telefonskih klicev in enkrat v živo unih 10 minut za 3 jurje:D



ne samo tezava, kataklizma! Pridejo gledat avto pa za praske tezijo...to so tezki pacienti.
In and Out

mihor ::

Name & shame...

max00slo ::

Kater avto je vreden 4k ko je star 15 let? Nemški avto, seveda... te so za vekomaj najboljši :D
Si non confectus, non reficiat.

mirator ::

Jaz na ta problem gledam drugače. Mislim da sta ara za novi avto in cenitev starega avtomobila povsem ločeni zadevi. Aro si dal, da preprečiš prodajo izbranega novega avtomobila nekomu drugemu, cenitev če ti ni všeč, je pač ne sprejmeš in stari avto prodaš sam.
Bi pa vseeno preveril, če nimajo v kakšnih reklamnih sporočilih zapisano, da stare avtomobile ocenjujejo pa eurotaxu. Če imajo, potem imaš tudi pravno osnovo, če pa ne, si pač kupoval (kar se cenitve tiče) mačka v žaklju.

kixs ::

A znanec kupuje avto iz zaloge? Odvisno sicer kaj kupuje, ampak vidim, da so za nekatere cakalne dobe tudi vec kot pol leta.

Kaj naj naredi? Avto sam proda. Odvisno kako hitro mora prodati, naj da primerno ceno tudi na net.

Pa napisi za kaksen avto gre...

Sicer pa staro za staro, staro za novo... cena starega pri odkupu je vedno absurdno nizka. Ampak komu se pa da prodajat stara jajca - tako trenutnem lastniku kot kasneje avto hisi.

En primer iz prve roke. Staro za novo. Stari avto (Fiat Punto 1.2 16V L.04) ocenjen na 400€. Dam na net za 1100€, prodam nekem dilerju za 800€. Potem vidim, da ga on prodaja za 1800€. Za koliko ga je potem on prodal ne vem, je pa imel oglas gor vec kot mesec dni, potem pa nisem vec gledal. Me je pa vseeno presenetila cena na avto.netu. Avto je bil kupljen star 4 leta za 5k€. Po 10-ih letih je bil se vedno "vreden" dobrega jurja - moj oglas za 1100€ je bil namrec med najnizjimi - pa z avtom naceloma ni bilo nic narobe. Res pa sem ga moral prodati v 5-ih dneh in cas ni bil najbolj ugoden, zacetek januarja. Klicali so pa itak samo dilerji in tisti za izvoz v Bosno/Srbijo.

Machete ::

BMW
Preis (€) 4000-5000
Erstzulassung 2008-2009

620 Angebote
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Utk ::

Če bi dal ceno do 9000, bi imel 3000 angebote. To ni NIČ ne pove. Niti nisi povedal cene po eurotaxu.

Likalnik ::

Hoče povedati, da glede na to kako ste si vsi zgražali, da je cena 4000EUR za 13 let star avto hudo preterana....da pač v osnovi ni preterana...odvisno za kateri avto gre...audi, BMW,MB, VW, Škoda...pač dobiš za ta denar...jaz sem ravno par mesecev nazaj kupil Audi A4 karavan, letnik 2008 za 4500EUR

če pa prodaja 15 let starega cliota...potem se pa strinjam, da je cena 4000EUR previsoka

ampak kot rečeno, če se mu zdi, da so mu ponudili premalo...naj proda avto v lastni režiji...in še vedno kupi avto za katerega je dal aro....

mogoče pa nima denarja za cel avto...in je računal še na teh 4000EUR...sedaj pa verjamem, da je težava..če je aro že dal...manjka mu pa še 4000EUR, da v celoti odplača avto....čez noč ga pač ne more prodati

v SLO je pač praksa...da do zadnjega EUR gre vse v avto...nekaj lizinga....za polog se pa da stari avto oziroma denar od starega avtomobila....in tu je sedaj šla računica po gobe...ker je ta kolega narobe ocenil vrednost svojega starega avtomobila...sedaj ni dovolj "penez" za nova kola...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

urosz ::

jaz mislim da je vse v redu in tvoj prijatelj še vedno lahko uveljavi aro in si zagotovi avto po ceni ki je bila za ta nov avto dogovorjena na dan vplačila are. edina razlika je, da bo star avto namesto tej avtohiši, prodal drugi avtohiši ali fizični osebi.

ara za nov avo pa je še vedno veljavna, cena na nov avto še vedno velja.

Machete ::

Utk je izjavil:

Če bi dal ceno do 9000, bi imel 3000 angebote. To ni NIČ ne pove. Niti nisi povedal cene po eurotaxu.


Ja ok no, ma fora je, da folk se čudi, da obstaja avto star 12, 13 let vreden 4k. Na tisoče jih je, to je point. Nevem kaj jim ni jasno.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

mahoni ::

Pripelje naj eno staro kripo in bo se zasluzil. To je to.

Je definirano vozilo? Pisno ali ustno isti kurec. Ce recejo jah zmenili smo se za ta in ta model, pa naj on rece nazaj, zmenili smo se tudi, da bo ocenjen po evrotaksu. In potem pac se malo ping pongate, znanec pa naj ponudi resitev in samo pove, da bo najbolje za obe strani, da vrnejo aro in on gre k drugi avtohisi.

Drugace pa naj vzamejo staro kripo ali pa naj riskirajo slabo ime.

Povej ime firme, jih jaz poklicem, ce znanec nima jajc.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

Utk ::

Pa sej nihče ne ve kolk je vreden po eurotaxu. Ajde, najbrž ni 700 eurov, vprašanje pa tudi če 4000.

bbbbbb2015 ::

Meizu je izjavil:

Znanec ima težavo, za katero sam nisem prepričan, kako bi razrešil oziroma mu predlagal najoptimalnejšo potezo.

Kupuje nov avto. V salonu mu je prodajni referent ustno zagotovil, da bodo njegov star avto vzeli v zakup, vrednost avta pa poračunali na podlagi eurotax cenitve. Na podlagi tega dogovora je (po mojem mnenju) storil napako, ter na izbrani avto položil aro. Prejel je le blagajniški prejemek vplačane are, brez same ponudbe, ki je sicer označena na blagajniškem prejemku pod zaporedno številko xxxxxxx.

Naslednji dan, je star avto pripeljal na cenitev. Cenitve tisti dan, ko so ga navlekli na plačilo are, niso želeli opravljati, načeloma zaradi poznejše ure v dnevu (salon se kmalu zapira). Aro naj bi po njegovih besedah takrat plačal, ker mu je referent zagotavljal (klasika), da naj aro poravna čimprej, saj ni garancije, da bo izbrani avto naslednji dan še tu.

Kakorkoli, za njegov star avto so mu ponudili absurdno prenizko ceno (realna cena na trgu je nekje 4.000eur, ponujenih je bilo v tem primeru 700eur) - meni osebno se je to zdelo absurdno, glede na to, da je avto v normalnem voznem stanju, brez mehanskih težav, tudi kozmetično mogoče tu pa tam kakšna mala praska, sicer redno garažiran, z ugodnimi kilometri glede na svojo starost - 13 let, cca. 145kkm, realnih seveda).

Seveda na takšno cenitev ne želi pristati, problem pa zdaj nastane, ker ga k nakupu vozila veže ara, ki jo je vplačal dan prej, v dobri veri, da bo star avtomobil naslednji dan ocenjen vsaj kolikor toliko spodobno.

Na sami ponudbi pri vplačilu are zelo verjetno ni vpisana tudi storitev odkupa vozila (pa čeprav tega ne vemo, ker trdi, da ponudbe nikoli ni prejel), zato me v tem primeru zanima, kakšne so realne pravne možnosti, da pokažeš avtohiši sredinca, ter zahtevaš polno vračilo are, ker gre tu očitno za neke vrste sprenevedanje iz njihove strani?


To je sicer rešljivo zelo enostavno. Pogodba, sicer ustna, je bila da mu stari avto ocenijo po evrotaxu.
Naj gre nazaj, cenilci imajo poseben softver, noter je potrebno dati korektno podatke - pa naj mu dajo prav izpisano vrednost po evrotaxu. To se da sprintati, pa to je cenitev po evrotaxu. Seveda se pri tej cenitvi marsikaj da variirati - je bil avto redno servisiran na pooblaščenem servisu, ni bil, ipd. Pri vnosu podatkov v evrotax naj bo zraven, ker ti ljudje imajo trike, kako ceno znižati/zvišati.

Ko dobi to evrotax cenitev - sprintano v nulo - je to ta cenitev. Če je to 700€, potem pač naj požre cmok in naredi kupoprodajo ali izgubi aro.

Če pa ne dobi original izpiska iz evrotaxa, če mu tega nočejo narediti vpričo njega, potem naj pisno zahteva odstop od pogodbe. Če ne bodo hoteli dati are nazaj - jih seveda mora tožiti - za dvojno aro.

Namreč nasprotna strani ni izpeljala svoje strani pogodbe - cenitev po evrotaksu.

In to je to.

Utk ::

Ali pa če sam reskira par evrov in poišče po eurotaxu in že s tem pride k njim.

bbbbbb2015 ::

Utk je izjavil:

Ali pa če sam reskira par evrov in poišče po eurotaxu in že s tem pride k njim.


Torej. Point je v tem, da če nasprotna stran ne izvede svojega dela pogodbe, lahko po obligacijskem zakoniku od pogodbe odstopiš brez škode. Avtohiša torej mora dati cenitev PO EVROTAXU in ponudbo za odkup starega avta. Če tega ne naredijo, potem je to pogoj, da lahko on odstopi od pogodbe.

Aro seveda dobi nazaj dvojno. Namreč, če nasprotna stran pobere aro in ne naredi, kot je obljubila, mora vrniti dvojno aro. Ara učinkuje v obe strani hkrati.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Mislim, folk da aro, preden je sploh jasno za kako finančno transakcijo gre...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Utk je izjavil:

Ali pa če sam reskira par evrov in poišče po eurotaxu in že s tem pride k njim.


Torej. Point je v tem, da če nasprotna stran ne izvede svojega dela pogodbe, lahko po obligacijskem zakoniku od pogodbe odstopiš brez škode. Avtohiša torej mora dati cenitev PO EVROTAXU in ponudbo za odkup starega avta. Če tega ne naredijo, potem je to pogoj, da lahko on odstopi od pogodbe.

Aro seveda dobi nazaj dvojno. Namreč, če nasprotna stran pobere aro in ne naredi, kot je obljubila, mora vrniti dvojno aro. Ara učinkuje v obe strani hkrati.

Vse to je res, ampak ara je bila dana za nakup novega avta. Cenitev in odkup starega avta tukaj nima nobene zveze. Bi rekel, da gre za dve različni (ustnio sklenjeni) pogodbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

bbbbbb2015 ::

Invictus je izjavil:

Mislim, folk da aro, preden je sploh jasno za kako finančno transakcijo gre...


Invictus, ti si že dolgo na tem forumu... Odvisno za kaj gre. Poznal sem gospo, ki je dala aro za hišo, ki je imela sredi kuhinje velikansko razpoko. Mislim tako, da je že mala miš lahko šla skozi razpoko.
Hiša je bila nevarna za gledati, kaj šele za notri živeti. Pa tako. Ljudje ravnajo po občutku.

GupeM je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Utk je izjavil:

Ali pa če sam reskira par evrov in poišče po eurotaxu in že s tem pride k njim.


Torej. Point je v tem, da če nasprotna stran ne izvede svojega dela pogodbe, lahko po obligacijskem zakoniku od pogodbe odstopiš brez škode. Avtohiša torej mora dati cenitev PO EVROTAXU in ponudbo za odkup starega avta. Če tega ne naredijo, potem je to pogoj, da lahko on odstopi od pogodbe.

Aro seveda dobi nazaj dvojno. Namreč, če nasprotna stran pobere aro in ne naredi, kot je obljubila, mora vrniti dvojno aro. Ara učinkuje v obe strani hkrati.

Vse to je res, ampak ara je bila dana za nakup novega avta. Cenitev in odkup starega avta tukaj nima nobene zveze. Bi rekel, da gre za dve različni (ustnio sklenjeni) pogodbi.


Ne bi rekel. Tako iz prakse bi rekel, da bo to sodišče obravnavalo kot eno pogodbo, ne dve. Pogodbe lahko imajo več elementov, ustne, pisne, ipd.

Seveda se lahko zgodi, da bo avctohiša rekla, neee, kakšen evrotax, mi smo rekli bomo dali ponudbo. Samo mislim,da bo sodišče sledilu temu nesojenemu kupcu. Da se zaneseš na evrotax, ni napačno. Zavarovalnice delajo s tem, ko ocenjujejo škode, policija, ipd. Saj ta sistem je z namenom tu, drugače je vse arbitrarno vredno.

Tako da ne... Ni dveh pogodb. Ena je, oziroma če že hočeš ena pogodba za nakup novega avta, z enim bistvenim odložnim pogojem - to je poračun (odkup) starega avta po EVROTAXu.

Zgodovina sprememb…

UganiKdo ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Utk je izjavil:

Ali pa če sam reskira par evrov in poišče po eurotaxu in že s tem pride k njim.


Torej. Point je v tem, da če nasprotna stran ne izvede svojega dela pogodbe, lahko po obligacijskem zakoniku od pogodbe odstopiš brez škode. Avtohiša torej mora dati cenitev PO EVROTAXU in ponudbo za odkup starega avta. Če tega ne naredijo, potem je to pogoj, da lahko on odstopi od pogodbe.

Aro seveda dobi nazaj dvojno. Namreč, če nasprotna stran pobere aro in ne naredi, kot je obljubila, mora vrniti dvojno aro. Ara učinkuje v obe strani hkrati.

Super, zdaj pa samo se dokazi da ta ustna pogodba o cenitvi obstaja in kaj je njena vsebina... za aro za novo vozilo je vse crno na belem.

Potem pq se dokazi da sta pogodbi vezani.

In ne sodisce ne bo v obligacijskem sporu sledilo eurotaxu, ker ne obstaja nikakrsna zaveza ali praska da morajo avtohise odkupovqt rabljena vozila po eurotaxu. Obicajnq praksa je da se jih odkupi po vrednosti cenitve. Ravno tako je v obligacijskem raznerju dokazno breme na tistem ki teditev postavlja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Stipex ::

Najprej se naredi cenitev nato zdila za končno ceno, ne pa da vnaprej dajaš aro, brez dogovora o odkupni ceni staro za novo. Eurotax cenitve so pa običajno smešno nizke napram prodajni ceni na trgu.

bbbbbb2015 ::

UganiKdo je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Utk je izjavil:

Ali pa če sam reskira par evrov in poišče po eurotaxu in že s tem pride k njim.


Torej. Point je v tem, da če nasprotna stran ne izvede svojega dela pogodbe, lahko po obligacijskem zakoniku od pogodbe odstopiš brez škode. Avtohiša torej mora dati cenitev PO EVROTAXU in ponudbo za odkup starega avta. Če tega ne naredijo, potem je to pogoj, da lahko on odstopi od pogodbe.

Aro seveda dobi nazaj dvojno. Namreč, če nasprotna stran pobere aro in ne naredi, kot je obljubila, mora vrniti dvojno aro. Ara učinkuje v obe strani hkrati.

Super, zdaj pa samo se dokazi da ta ustna pogodba o cenitvi obstaja in kaj je njena vsebina... za aro za novo vozilo je vse crno na belem.


Ahhahah. Ti povem, kako se to rešuje na sodišču. Zgleda smešno, samo tako je. Sodišču predlagaš pričo, svoje otroke, moža, ženo, ki bo potem pričala, da ji je ta nesojeni kupec avta rekel, da je avtohiša obljubila odkup po evrotaksu. Potem imajo oni papir, ti pa pričo. Oboje je dokaz.

Če misliš, da to ne zdrži... Oče mojega prijatla (doktor sicer) je bil pravnomočno obsojen, ker je zahteval podkupnino v invalidski komisiji. Oseba ga je prijavila policiji, ter kot pričo navedla svojega moža. Sodišče je sledilo priči in doktorja obsodilo. Doktor je sicer do zadnjega trdil, da ni rekel, da mu morajo podkupnino plačati.

Tako mi je rekel moj prijatelj.

bbbbbb2015 ::

UganiKdo je izjavil:

In ne sodisce ne bo v obligacijskem sporu sledilo eurotaxu, ker ne obstaja nikakrsna zaveza ali praska da morajo avtohise odkupovqt rabljena vozila po eurotaxu. Obicajnq praksa je da se jih odkupi po vrednosti cenitve. Ravno tako je v obligacijskem raznerju dokazno breme na tistem ki teditev postavlja.


Tveganja zagotovo obstajajo. Torej, da sodišče NE BO sledilo dokaznim predlogom. Sigurno pa je na tožniku dokazno breme. Jaz sem osebno že več takih nakupov izpeljal in res nisem šel dajat are.

Držim se tistega, kar je moj nekdanji šef rekel... Za denar zapraviti ni nikoli prepozno. Če en avto odide... Bo pa prišel drug avto. Sploh če je nov.

UganiKdo ::

In kaj ima to s konkretnim primerom? Razen brezveznega posplosevanja o stvareh, ki jih ne razumes?

bbbbbb2015 ::

UganiKdo je izjavil:

In kaj ima to s konkretnim primerom? Razen brezveznega posplosevanja o stvareh, ki jih ne razumes?


Razumem jaz stvari več kot odlično.

Kot sem rekel. Najprej cenitev po evrotaxu. Če avtohiša da na videlo, se ve, kakšna je cenitev. Potem gre posel naprej po tem dogovoru. Lahko bo eurotax nizek, morda res samo 700€. Potem kupec pač mora požreti cmok ali aro izgubi.
Če eurotaxa ne bo, potem pa tožba za vračilo dvojne are, skupaj s predlogi prič.
Potem pa pač videti, kako se bo tožba razpletla.

Avtohiša pa seveda lahko trdi: da ni bilo obljube odkupa, da je bila obljuba, po lastni ocenjeni vrednosti, da odkup starega nima veze z nakupom novega.

UganiKdo je izjavil:

In kaj ima to s konkretnim primerom? Razen brezveznega posplosevanja o stvareh, ki jih ne razumes?


Veze ima toliko, da sicer je pisna pogodba DOSTI boljša, samo tudi če je pogodba ustna, ter obstajajo priče, ki so verodostojne, še bolje pa nepovezane, je to enako dobro, če ne še boljše.

Jaz sem namreč že na sodišču srečal primere, da podpisnik ni spoznal lastnega podpisa kot svojega, da je partnerica podpisovala zanj, pa take.

Tudi pisno še ni 100% zagotovilo.

Zgodovina sprememb…

UganiKdo ::

Lej, ko v obligacijsko razmerje vleces anekdotne primere iz kazenskega prava, nima smisla debatirat, ker ti osnove niso jasne in je vse skupaj pomilovanja vredno.

bbbbbb2015 ::

UganiKdo je izjavil:

Lej, ko v obligacijsko razmerje vleces anekdotne primere iz kazenskega prava, nima smisla debatirat, ker ti osnove niso jasne in je vse skupaj pomilovanja vredno.


Ne vem, zakaj bi bilo pomilovanja vredno. V kazenskem pravu so dokazni standardi višji, kot v recimo obligacijskem pravu. In v kazenskem pravu se sprejme (dovoli) kot priča oseba, ki je tvoj sorodnik, recimo in se izpove, da mu je tožnik nekaj povedal. V tem konkretnem primeruje ravno to problem, da obstaja papir proti ... trditvam. Če so trditve podkrepljene s pričo, je pa to dokaz proti dokazu.

To je še kako relevantno za ta primer.

Zgodovina sprememb…

facepalm ::

Mene so na podoben nacin nategnili pri Citroenu v KP.
Avto sem narocil in zaaral in je bilo zmenjeno, da mi ocenijo starega, ko prispe novo (cca 3m). Prej je itak brezveze ceniti, ker se v 3h mesecih lahko vrednost bistveno spremeni. Mi je pa prodajalec namignil, da v kolikor ne bo sprememb, lahko racunam okoli 5k€+.
Pride dan cenitve. Cenilec pregleda in mi prodajalec pove, da mi kasneje sporoci za koliko ga je ocenil. Tocnih cifer se ne spomnim ampak po telefonu je bilo nekako tako: "Cenilec je ocenil avto na x€, nasa avtohisa ti lahko ponudi max 3k€, ker je tak model, ki se tezko proda naprej (bullshit), lahko pa ti ga JAZ OSEBNO odkupim za 4k."
Rekel sem mu, da ga bom prodal sam.
Prodal sem ga se isti dan v drugi avtohisi (kjer sem ga leta prej kupil) za 5k€ in ze par dni kasneje je bil na cesti (lastnica ena stara gospa 70+). Avto ni videl avtoneta.
Ce mi ne bi prodajalec namignil, da bom dobil 5k€+, bi si vzel cas in ga v tistih treh mesecih prodal sam za 6k€+.

UganiKdo ::

bbbbbb2015 je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Lej, ko v obligacijsko razmerje vleces anekdotne primere iz kazenskega prava, nima smisla debatirat, ker ti osnove niso jasne in je vse skupaj pomilovanja vredno.


Ne vem, zakaj bi bilo pomilovanja vredno. V kazenskem pravu so dokazni standardi višji, kot v recimo obligacijskem pravu. In v kazenskem pravu se sprejme (dovoli) kot priča oseba, ki je tvoj sorodnik, recimo in se izpove, da mu je tožnik nekaj povedal. V tem konkretnem primeruje ravno to problem, da obstaja papir proti ... trditvam. Če so trditve podkrepljene s pričo, je pa to dokaz proti dokazu.

To je še kako relevantno za ta primer.

Za zacetek je ze vse to tvoje nabijanje o pricah irelavantno. Al predlagas , da op najde par ljudi ki so pripravljeni naredit kaznivo dejanje zato da bo par 100 eur prihranil pri nakupu avta?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vračilo "are" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10916692 (4978) Tidule
»

Prodaja avtomobila kot d.o.o.

Oddelek: Loža
251855 (793) DanyRobin
»

ara - nakup avtomobila (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
678561 (6951) RockyS
»

Zavarovanje na dogovorjeno vrednost ... (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5910234 (8890) AndrejO
»

kasko-totalka?

Oddelek: Na cesti
255643 (4684) D3m

Več podobnih tem