» »

nakup radiatorjev

nakup radiatorjev

zero_max ::

Eden od radiatorjev v stanovanju je začel puščati. Rada bi zamenjali vse radiatorje.
Nimam pojma kaj kupiti.

Na Merkurjevi spletni strani imajo 2 vrsti rad. v ponudbi: aluminijaste (Aklimat: recimo je tale radiator vreden svojega denarja?) in pločevinaste (Dunaferro).

podatki o stanovanju itd.:
- radiatorji so tisti še stari železni
- stanovanje je zgrajeno konec 70ih let
- velikost stanovanja: 54 m2
- gre za dvosobno stanovanje

Torej kaj kupiti (katera znamka, katere vrste radiatorjev)? Na kaj je treba biti pozoren, da nabavim neko solidno zadevo?

Hvala za pomoč in lep pozdrav!

Furbo ::

A jih ne bi raje kupil preko mojstra, ki ti bo to delal in dobil še montažo zraven za isto ceno, zaradi nižje stopnje DDV?
Pa še svetuje ti lahko, kaj je ustrezno zate.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

fraising ::

IKA ima radiatorje za cca 90EUR. Mere radiatorjev so 100x60. Potrebno je dokupit še nosilce. To pa ja ni noben problem sam zmontirat..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fraising ()

marsovcek ::

Furbov nasvet je kar na mestu.

Za določitev velikosti radiatorja moraš izračunati potrebno moč. Potrebni podatki so vsaj
- način ogrevanja; temperatura ogrevane vode in tipična temperatura prostora
- velikost posameznih prostorov
- izolacija zunanjih sten, okna
- lega stanovanja v zgradbi

Ko izračunaš moč, po tabelah proizvajalcev izbereš ustrezno velikost. Seveda moraš pri adaptaciji poznati še razmak med cevmi, način obešanja, kakovost zidu itd. itd.

fosil ::

Novi so slabši.
Smo imeli pri nas enako situacijo in nam je bilo žal, da smo zamenjali vse.
Na tvojem mestu bi zamenjal samo tistega, ki pušča.

Stari litoželezni dolgo ohranjajo toploto. Novi je mrzel takoj ko ga zapreš.
Starih ni bilo treba nikoli odzračevat, nove je treba vedno na začetku vsake sezone.
Stare se je dalo relativno enostavno očistit (od zunaj), novih se ne da.
Itd.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

fikus_ ::

Najprej moraš vedeti kakšne radiatorje imaš, potem moraš dobiti tabele za toplotne moči teh radiatorjev, zmeriti moraš razdaljo med cevema, potem se odločiš za tip radiatorjev in nazadnje iščeš ustrezne (moč, dimenzija).
Verjetno boš ime problem s priključnimi merami pri montaži na zid, ker cevi ne bodo na pravem mestu! Pišeš v stanovanju, torej v bloku ne moreš kar sam odklaplati radiatorjev, ker moraš potem dotočiti vodo v sistem, odzračiti. Če boš menjal radiatorje, je dobro da menjaš ventile.
Tako da je kar na mestu, da pokličeš kakšnega mojstra.

Fosil: tvoje pripombe glede novih radiatorjev; novi vsebujejo precej manj vode in se zato prej ohladijo in že manjša količina zraka vpliva na njihovo gretje/pretok vode.

mujek ::

fosil je izjavil:

Stari litoželezni dolgo ohranjajo toploto. Novi je mrzel takoj ko ga zapreš.

Poanta radiatorja je, da čimprej spravi toploto vode v okolico (zrak). Čim bolj mu to uspeva bolj bo hladen. Stari litoželezni se tudi segrevajo dosti dlje kot novi.

cebelar123 ::

Jaz sem letos zamenjal vse radiatorje in ventile v stanaovanju. Stare železne sem zamenjal za Alu radiatorje od Aklimata.
http://www.termotehnika.si/prenosi/ceni... tukaj si poglej tabele in cene. Na te cene se dobi še ponavadi popust. Pri teh radiatorjih lahko člene dograjuješ oz. odstranjuješ. Po dva člena gresta dol ali gor.

Če neboš menjaval ventilov ne rabiš spustiti vode iz sistema. Najbrž cevi nebodo pasale zato boš moral to reševeti s tem
 radiatorski excenter

radiatorski excenter



Jaz nisem kompilciral kaj dosti z izračuni. Dal sem enako velike radiatorje že zaradi tega je prekrilo luknje od starih radiatorjev. Moji so imelli noge skozi parket v estrih zalite.

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

Pri zamenjavi radiatorjev je treba pazit na notranji presek toka vode! Zakaj? Ker če daš tanjšo cev, se pri enakem pritisku v sistemu zmanjša pretok vode in s tem učinkovitost gretja! Razni adapterji iz večje cevi na manjšo naredijo prav to.

Tipičen primer je, ko folk zaradi izgleda v stanovanju gre iz onih debelejših na tanjše "bolj šminkerske" cevi in potem jokajo, da jim več ne greje kot bi moralo! En par takih problemov imamo pri nekaterih tudi tu v našem bloku ;) ...

Torej nabavit novejše radiatorje z enakim notranjim presekom priključka, kot je bil tastari! (če glih ne gre nabavit enake zamenjave za starega ali popravit puščanje na dotičnem) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

fosil ::

mujek je izjavil:

fosil je izjavil:

Stari litoželezni dolgo ohranjajo toploto. Novi je mrzel takoj ko ga zapreš.

Poanta radiatorja je, da čimprej spravi toploto vode v okolico (zrak). Čim bolj mu to uspeva bolj bo hladen. Stari litoželezni se tudi segrevajo dosti dlje kot novi.

Poanta radiatorja je, da prijetno greje.
Novi radiatorji imajo v praksi dve stopnji, zelo vroči ali mrzli, kar je oboje neprijetno.
Najbolj prijetno je, če so nekaj vmes, topli. In pri tem so stari veliko boljši.
Tako je!

stara mama ::

Dobro je izračunat toplotno moč radiatorja, lahko pa greš po bolj primitivni poti in daš gor predimenzioniran radiator in termostatski ventil.
Vse bo grelo, logično pa da če daš premalega gor pač ne bo dosti.
Če se gre za izgleda da bo majmanjši potreben, potem pač dobit nekoga ki se spozna.

Utk ::

fosil je izjavil:

mujek je izjavil:

fosil je izjavil:

Stari litoželezni dolgo ohranjajo toploto. Novi je mrzel takoj ko ga zapreš.

Poanta radiatorja je, da čimprej spravi toploto vode v okolico (zrak). Čim bolj mu to uspeva bolj bo hladen. Stari litoželezni se tudi segrevajo dosti dlje kot novi.

Poanta radiatorja je, da prijetno greje.
Novi radiatorji imajo v praksi dve stopnji, zelo vroči ali mrzli, kar je oboje neprijetno.
Najbolj prijetno je, če so nekaj vmes, topli. In pri tem so stari veliko boljši.

wtf? Resnica je ravno obratna. Stari so tudi z termostatskimi ventili ostajali vroči in greli še pol ure ko jim ne bi blo več treba. Novi se pa prilagodijo v par minutah, no, odvisno kolk ti voda kroži.

mancini ::

fraising je izjavil:

IKA ima radiatorje za cca 90EUR. Mere radiatorjev so 100x60. Potrebno je dokupit še nosilce. To pa ja ni noben problem sam zmontirat..


ti še nisi slišal na podlagi katerih kriterijev se izbirajo radiatorji

100x60 ti je lahko ali premajhen ali pa prevelik za posamezen prostor, tako da ne dajat takšnih nasvetov

next3steps ::

Bi bilo kar na mestu, da ti bodoči izvajalec del kar sam nabavi radiatorje. Namreč za radiator v vrednosti 90 eur se da dobiti v Merkurju tam od 10 do 25 evrov popusta.

DV_cam ::

Torej vsekakor narediti izračun glede na prostornino prostora. Izračun lahko narediš tukaj. Ko dobiš moč se odločiš glede na prostor ki ga imaš v sobi kakšne radiatorje rabiš. Recimo pogledaš to tabelo. Glede tega mnenja da so strai radiatorji boljši se ne strinjam saj so stari radiatorji imeli večjo prostorninop vode in jo je bilo treba več segreti + da imajo novi tako obliko prav zaradi boljšega oddajanja toplote v prostor. Prav tako priporočam termostatske ventile da z njimi omejiš temperaturo vsake sobe posebej. Sicer ima pa tudi zelo velik vpliv na ogrevanje kakšna temperatura vode pride v radiator in kako deluje pumpa ki pošilja vodo po radiatorjih. Uglavnem ni neka znanost.
DV_cam

tony1 ::

fosil je izjavil:

Novi so slabši.
Smo imeli pri nas enako situacijo in nam je bilo žal, da smo zamenjali vse.
Na tvojem mestu bi zamenjal samo tistega, ki pušča.


Zelo, zelo narobe.

Pri sosedi so delali prenovo 40 let starega stanovanja v bloku. Zamenjali so vse radiatorje, razen tistega v njeni sobi, ker je po besedah monterja centralne kurjave "še čisto OK in ni razloga, da bi ga menjali".

Čez eno leto je ta radiator začel puščati do amena. Uničen je bil parket, in večina omar, ker jih preprosto nismo mogli kam dati. Že da smo klavir prenesli ven iz prostora, smo se matrali ko zmešani.

(Edina sreča v nesreči je bila, da je stanovanje v pritličju...)

Skratka: ko se menja radiatorje, se menja vse po vrsti. In še: vsak radiator bo enkrat začel puščati.

CMpunk ::

mene pa zanima glede teh navadnih ventilov: ali so to binarni ventili on-off ali je možna nastavitev odprtosti ventila? Imam jih namreč doma pa ne vem kako to deluje, meni se zdijo bolj binarni.

Okapi ::

??? Na vsakem radiatorskem ventilu lahko nastaviš odprtost (se pravi temperaturo radiatorja).

marvin42 ::

Okapi je izjavil:

??? Na vsakem radiatorskem ventilu lahko nastaviš odprtost (se pravi temperaturo radiatorja).


na vsakem termostatskem ventilu, na običajnem pa ne.
Mostly Harmless

krneki0001 ::

Sem imel alu, pa sem jih zamenjal z železnimi, ali pa vrgel v kanto. Pozimi se železni segrejejo , termostatski ventil zapre dovod in še vedno nekaj časa oddajajo toploto. Alu pa se po drugi strani zelo hitro ohladijo.

Res da dajo alu hitro toploto od sebe in se prej ogreje v prostoru, vendar če rabiš da bo nekaj časa še energijo zadrževal in jo počasi oddajal od sebe, so boljši železni ali plehnati.

Okapi ::

marvin42 je izjavil:

Okapi je izjavil:

??? Na vsakem radiatorskem ventilu lahko nastaviš odprtost (se pravi temperaturo radiatorja).


na vsakem termostatskem ventilu, na običajnem pa ne.

???? Na vsakem. Razlika je samo, da se pri navadnih ventilih toplota radiatorja ne prilagaja temperaturi v sobi, ampak ostaja takšna, kot si jo nastavil z obračanjem ventila, pri termostatskih pa se samodejno prilagaja.

Ali, drugače povedano, pri navadnem ventilu nastaviš temperaturo radiatorja, pri termostatskem pa temperaturo sobe.

marsovcek ::

Tudi navadni radiatorski ventil lahko poljubno (zvezno) odpiras/zapiras, no.

Za op: ce zelis menjati tudi ventile, bo potrebno izpustiti vodo iz sistema (etazno ogrevanje) ali zamrzniti cev (toplarna).

marvin42 ::

Okapi je izjavil:


???? Na vsakem. Razlika je samo, da se pri navadnih ventilih toplota radiatorja ne prilagaja temperaturi v sobi, ampak ostaja takšna, kot si jo nastavil z obračanjem ventila, pri termostatskih pa se samodejno prilagaja.

Ali, drugače povedano, pri navadnem ventilu nastaviš temperaturo radiatorja, pri termostatskem pa temperaturo sobe.


Pri navadnem nastaviš samo kako hitro se bo radiator segrel. Če malo odpreš, se bo počasi segreval, če pa na polno odpreš, se bo pa hitreje segrel. Končna temperatura bo pa ista (ob konstantnem kroženju tople vode).
Mostly Harmless

Okapi ::

krneki0001 je izjavil:

Sem imel alu, pa sem jih zamenjal z železnimi, ali pa vrgel v kanto. Pozimi se železni segrejejo , termostatski ventil zapre dovod in še vedno nekaj časa oddajajo toploto. Alu pa se po drugi strani zelo hitro ohladijo.

Res da dajo alu hitro toploto od sebe in se prej ogreje v prostoru, vendar če rabiš da bo nekaj časa še energijo zadrževal in jo počasi oddajal od sebe, so boljši železni ali plehnati.

Energijo zadržuješ v zalogovniku, ali tako, da nehaš kurit. Zadrževanje energije v radiatorju ti samo zmanjša kakovost bivanja, in ni ekonomično (ker ostajajo topli, tudi ko to ni več potrebno). Energije porabiš natanko toliko, kot je toplote v sobi (+ izgube). Če ventil ves čas odpira in zapira radiator, ne boš porabil nič več energije, kvečjemu obratno.

BorutK-73 ::

krneki0001 je izjavil:

Sem imel alu, pa sem jih zamenjal z železnimi, ali pa vrgel v kanto. Pozimi se železni segrejejo , termostatski ventil zapre dovod in še vedno nekaj časa oddajajo toploto. Alu pa se po drugi strani zelo hitro ohladijo.

Res da dajo alu hitro toploto od sebe in se prej ogreje v prostoru, vendar če rabiš da bo nekaj časa še energijo zadrževal in jo počasi oddajal od sebe, so boljši železni ali plehnati.

Pri železnih moraš pa 1 uro prej zakurit da se bodo segreli.

Magic1 ::

Toploto shranjuješ v zidu ne v radiatorju, vendar za to potrebuješ izolacijo.
Magic

Malajlo ::

Magic1 je izjavil:

Toploto shranjuješ v zidu ne v radiatorju, vendar za to potrebuješ izolacijo.

V zadnjih parih postih pa toliko nebuloz, da je grozno...
Radiatorje se montira nizkovolumske, s termostatskim ventilom. Zadeva vzdržuje želeno temperaturo prostora. Okapi je prav razumljivo napisal.
Litoželezni res oddajajo toploto dlje časa, ampak tega nočeš. Termostatski ventil zapre dotok, težka jeba pa še kar kuri. Ali se pa ne segreje takoj.
Navadni ventil spreminja pretok (tople) vode. Če je priprt, bo v mrzlem prostoru radiator hladen. Ampak folk itak regulira temperaturo kar s kuriščem kotla. Ko je toplo, nehaš nalagat. Pred spanjem pa prezračiš.
in še na citat ... Zakaj vraga bi hotel, da te zid greje? Zid kvečjemu duši nihanja temperature prostora, ne pa greje (ali hladi)

Magic1 ::

Aja, če pozimi duši nihanja pa počne kaj drugega kot shranjuje toploto?!??
Magic

Magic1 ::

Vse je odvisno od tvojih potreb. Za ugodje potrebuješ konstantno temperaturo in to dosežeš tako, da segreješ zidove. Za šparat, greješ samo zrak, ko si doma. Če hočeš udobje v starem neizoliranem bloku, boš pač preferiral masovne stare radiatorje, ki grejejo še par ur po izklopljenem ogrevanju (potrebujejo pa kakšnih 15min več da se segrejejo). Seveda je to bolj potratno.
Če pa hočeš kot je treba, pa potrebuješ kvalitetno izolacijo in potem imaš relativno konstantno temperaturo neglede na to kdaj kuriš.
Magic

Metulj-1 ::

Poleg sten so pomembna tudi tla katere zelo hitro shladimo z napr. na kip odprtim oknom. Dejansko toplotno energijo akumuliramo v stene,strop,tla in pa pohištvo.

fraising ::

mancini je izjavil:

fraising je izjavil:

IKA ima radiatorje za cca 90EUR. Mere radiatorjev so 100x60. Potrebno je dokupit še nosilce. To pa ja ni noben problem sam zmontirat..


ti še nisi slišal na podlagi katerih kriterijev se izbirajo radiatorji

100x60 ti je lahko ali premajhen ali pa prevelik za posamezen prostor, tako da ne dajat takšnih nasvetov



Glede na to da je stanovanje letnik okrog 70 in da sem živel v istem stanovanju in da smo imeli take radiatorje kot sem opisal in kolikor poznam so takrat vgrajevali vsi podobne/iste radiatorje sem to predlagal.

Anney ::

Sam sem pred kratkim v stanovanju menjal radiatorje, vzel sem navadne pločevinaste, nisem nič kompliciral, prej so bili neki težki hudiči iz jugoslavije, dolgi kot hudo leto in celo dvojni (60kg železa, sem ga vagal-dnevna), 3x predimenzionirani. V kopalnici sem dal malo večjega od prejšnjega (tu imam rad toplo) drugje klasiko 1000x600 in do zdaj je vse ok. Stanovanje je sicer toplo in na sončni strani, tako da s termostatskimi ventili je radiator v dnevni bore malo delal. Kurijo pa že kakšen teden. Nekdo je omenjal, da ne smeš iz debelejših cevi na tanjše, ne vem, meni normalno funkcionira imam pa montirane s hladnim stiskanjem, cevi in spojke iz ogljikovega jekla. Na vseh pa imam Danfoss termostatske glave.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

radiatorska avt. termostatska glava (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21265391 (5199) zpza
»

Radiator ropota

Oddelek: Loža
397161 (5850) lucky13
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338022 (21008) Uporabnix
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722183 (18910) Okapi
»

ogrevanje hiše s termostatskimi ventili

Oddelek: Loža
4821288 (13133) vinetu

Več podobnih tem