» »

Udar strele -PC, diski...

Udar strele -PC, diski...

matobeli ::

Zdravo,

Recimo da se zgodi najhujše in moje elektonske igrače doživijo električni udar strele.
Kaj se zgodi z podatkovnimi nosilci v različnih primerih?

-3.5 disk v namiznem PCju, priklopljen na omrežje
-2.5 SSD disk v namiznem PCju, priklopljen na omrežje
-3.5 disk v NAS enoti, priklopljen na omrežje
-3.5 disk v zunanjem USB ohišju, priklopljen z USB na NAS in priklopjen na omrežje (12V napajalc)
-2.5 SSD disk v prenosniku, priklopljenemu na omrežje

Je v praksi kaj razlike če je stvar priklopljena preko vtičnice ki ima zaščit pred strelo ali celo preko UPSa?

smacker ::

Worst case - vžge bajto, vse zgori, podatki izgubljeni.
Razne zaščite pomagajo pri napetostnih nihanjih, pred direktnim udarom nimaš rešitve. Predlagam da pomembne podatke backupiraš na neko tretjo lokacijo ali vsaj na nosilec, ki ni priklopljen v omrežje (čeprav pred poplavo/požarom te to ne reši).

matobeli ::

Pomembni podatki so že na tretji lokaciji in pa na offgrid disku. Nimam bajte, ampak sem v bloku=manj šans da vse zagori. Sploh ker beton ni hudo gorljiv.

Zanima me koliko moram paniko delat glede strele.

smacker ::

Ravno zadnjič bil na preverjeno prispevek o strelovodih v blokih, glede na videno bi te moralo še posebaj skrbet >:D
Drugače pa šanse so male, ampak v nevihtah tvegaš okvaro vseh naprav priključenih v električno omrežje. Samo letos poznam 3 primere, kjer je skurlo kak PC in hladilnik v nevihtah. Če izklapljaš, izklopi vse (internet, antena, štrom) ali nič. Jaz osebno izklapljam ob nevihtah, pa kako knjigo berem tisto urco, dokler ne mine. Ko me ni doma, je pa preventivno ugasnjeno, takrat itak ne potrebujem ničesar.

Mare2 ::

Treba je upoštevati tudi indirektni udar strele. Škodo za te primere se lahko zavaruje že poleg stanovanjskega zavarovanja, torej poznimaj se pri svojem zavarovalnem agentu, ali je tej varianti zajeto tudi to. Doplačilo oz. razlika pa je minimalna.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

gregor_m ::

smacker je izjavil:

Ravno zadnjič bil na preverjeno prispevek o strelovodih v blokih, glede na videno bi te moralo še posebaj skrbet >:D
Drugače pa šanse so male, ampak v nevihtah tvegaš okvaro vseh naprav priključenih v električno omrežje. Samo letos poznam 3 primere, kjer je skurlo kak PC in hladilnik v nevihtah. Če izklapljaš, izklopi vse (internet, antena, štrom) ali nič. Jaz osebno izklapljam ob nevihtah, pa kako knjigo berem tisto urco, dokler ne mine. Ko me ni doma, je pa preventivno ugasnjeno, takrat itak ne potrebujem ničesar.



Iz prakse lahko rečem, da si v povprečju v bloku veliko bolj varen proti strelam, kot v hišah.

noraguta ::

V bloku bolj težko še kaj več narediš kot si že. Si pa manj ogrožen že v štartu.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

kosta ::

20 let nazaj je fotru udarila strela v komp. Zamenjal je mrežno kartico in to je to, pa ni mel nobene zaščite.:) Sicer je mel verjetno veliko srečo, sploh glede na to da je sosedu skurlo disk.

PacificBlue ::

Sem sedel za računalnikom, ko je prišlo do indirektnega udara strele, nekje v bližini hiše je udarilo in je preko adsl povezave(utp kabel) skurilo modem, napajalnik in zvočno kartico. Ostale komponente so bile nepoškodovane. Se je pa fajn zasvetilo v računalniku in počilo, sem bil v štartu prepričan, da je z računalnikom konec. Telefonska vtičnica s katero je bil povezan modem z kablom se je praktično stopila..
Tako, da sedaj imam vse zavarovano kar je mogoče proti indirektnemu in direktnemu udaru strele, se tv imam kasko zavaravovanje, ker smo na taki točki, da ni najbolj varno..Letos je udarilo v žleb stare hiše, raztrgalo je pod nadstreškom les in naredilo veliko luknjo v steni..nemoreš verjet, dokler ne vidiš.
Tako, da v takem primeru ti nobena zaščita skoraj ne pomaga, najbolje da kopiraš važne podatke na drug nosilc, ki praktično ni povezan v omrežje.

Aston_11 ::

PacificBlue je izjavil:

najbolje da kopiraš važne podatke na drug nosilc, ki praktično ni povezan v omrežje.
Pa da ga nimaš v istem kraju kot pc, ker indukcija naredi svoje.

Mare2 ::

Aston_11 je izjavil:

Pa da ga nimaš v istem kraju kot pc, ker indukcija naredi svoje.

Npr pri stari mami. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Ahim ::

smacker je izjavil:

Ravno zadnjič bil na preverjeno prispevek o strelovodih v blokih, glede na videno bi te moralo še posebaj skrbet >:D


Noisem videl prispevka, a zivim v raznih blokih ze dolgo in se nisem imel tovrstnih tezav.

Strelovodi na blokih dejansko obstajajo, za razliko od individualnih gradenj, kjer kar naprej poslusam o skurjenih ADSL modemih, TVjih itd., ko pa pobaram lastnika o strelovodu, me pa debelo gleda kaj sploh to je.

Perkowich ::

Pri nas imamo vse zavarovano. Cca. 3 mesece nazaj mi je udar skuril server z 2x e3-2670 rabljeni ofc. Zavarovalnica pa je pokrila vse stroske, s tem nisem omenil da so proc rabljeni in dobil 1300€ za vsak procesor in kar nekaj za ostale komponente. Se splaca reskirat pa dodatno zavarovat :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaščita pred strelo - strelovod (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6717313 (5935) jype
»

Zaščita pred prenapetostjo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111495 (1233) gumby
»

Zaščita računalnika, polnilcev, proti strelam

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
327769 (7228) jebiveter2
»

Nevarnost strele.

Oddelek: Loža
307530 (6697) jalovec09
»

Nevihta. Izklopite računalnik?

Oddelek: Loža
383125 (2547) Cokolesnik

Več podobnih tem