» »

Nevihta. Izklopite računalnik?

Nevihta. Izklopite računalnik?

Kaboom ::

torej. zunaj je nevihta. ali takrat izklopite računalnik? Zakaj? Imate zaščite?

zadnje par neviht ko je blo sem mirno igral igro za računalnikom. nimam nobene zaščite... ampak se ne sekiram, kaj bi me blo strah celo življenje... živim pa v stanovanjskem bloku.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Predator ::

izklopim ( internet ) samo če se močno bliska ( če sem slučajno doma ), sicer imam vse na prenapetostnih, pač par let nazaj mi je že skurlo ene par stvari in sem dal raje tistih 3*4k za prenapetostne potem, od takrat pa nisem imel še problemov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Predator ()

LoneWolf ::

Kaboom, zdaj vem od kje ti nick. :D

San ::

@Predator:Pa ti je kdaj se že izplačale te zaščite - sej imaš tist vmesnik za vtičnico in ne uno UPS napravo?

Slowenc ::

Če doživiš direktni udar strele v tvojo hišo, ne preživi nič, kar je pod napetostjo in je zelo občutljivo na nihanje napetosti. Pri nas je skurl prenapetostno zaščito in za njo še telefonsko bazo.

Enkrat mi je skurl mmamoplati čez dial-up modem. Vse zapekl. Fora je pa bla da so bli na isti liniji kot moj modem še trije drugi telefoni in en modem, pa ni nobenmu nč nardil. Samo men;((.

Dva dni nazaj sm si reku: Ah zakaj bi ugasnu računalnik? Pol je pa za 5 sekund štroma zmankal, jest pa ravno neki dol vleku (X2) in je blo na 98%. Računalnik se je resetiru, filma pa nikjer. Mrš u PM.

Rajš izklopim zadevo, pa je vse ql.
Skiny gate.

iso2000 ::

Odklopim iz omrežja računalnik, telefonski kabel iz modema in antenski kabel iz TV kartice. Potem me niče več ne skrbi. :D

Tr0n ::

Podobno kot iso2000. S tem se ni za igrat. Slabe izkusnje.

Reso ::

Jaz ponavadi nič ne odklopim. Več kot polovica naprav je brez zaščite in mi dosedaj še ni nič večjega skurlo.
Edino ko sem imel še BNC mrežo postavleno (gor je bilo takrat priključenih okol 10 računalnikov) sem po vsaki drugi nevihti menjal par omrežnih kartic (kabel je speljan med hišama pod zemljo). Tako sem zaradi neviht v 3 letih vrgel preč približno 40 omrežnih kartic, samo to je sedaj preteklost.

Dr_M ::

pr nas u bloku ze 15 let ni popolnoma nc skurilo, pa tut slisu nism da bi komu kej zazgal v okolici. nikol ne ugasam stvari zarad nevihte. mam samo UPS, pa se to zato ce zmanka elektrike:) :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

tha_man ::

Izklapljam. Najbolj nevaren je telefon (sosedu je enkrat poleg modema skurilo še tv kartico in plato). Men je tud enkrat že modem. Brezveze riskirat, ker pride predrago.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

lukslo ::

zelo slabe izkušnje s strelo ;((

vedno izklapljam tudi če samo 2x zagrmi (ni važno kje)

undefined ::

Ne izklopim nikoli. Nisem paranoičen. :)

Trubadur ::

nikoli vsaj pcja ne.mam prenapetostno za telefon (isdn),pc,printer,zvočnike,lučko,...
Berite Thomasa!

undefined ::

> mam prenapetostno za telefon (isdn),pc,printer,zvočnike,lučko,...

In ti resno misliš, da bi to ustavilo strelo? :))

Optimist. ;)

mare_ ::

Hmmmm, kaj pa če bi sam varovalke sklopu?

Azrael ::

Drži IceMan. Ko je 95 leta pri nas strela udarila v hišni žleb, ki je ozemljen je skurilo telefon + hišno centralo, TV, satelitsko in še kup druge elektronike. Zanimivo pa je, da je bila prenapetostna zaščita za telefon in TV nepoškodovana, še varovalke niso pregorele, tako da se mi zdi nakup poceni prenapetostne zaščite proč vržen denar, za direkten udar strele pa itak ni 100% zaščite.
Sicer pa, ker smo bolj na samem (vas) in strele pri nas pogosto treskajo, se ob bližnjih nevihtah izkljaplja iz omrežja praktično vsa elektronika, ziher je ziher.

Lp, Azrael

undefined ::

> Hmmmm, kaj pa če bi sam varovalke sklopu?

Kolk je razdalja od neba do zemlje? Precej velika. Kolk pa je razdalja ob izklopu varovalke? Manj kot 1cm.

Got the idea? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: undefined ()

sharp ::

Ja jst tud odklapljam komplet iz vtičnic ,adsl,tv kabl...enkrat mi je modem skurlo,sam ni nič v primerjav če mi zdaj skur comp.

Azrael ::

Izklop varovalkv primeru udara strele v neposredni bližini ne bi pomenil nič. V tem trenutku so električne poljske jakosti zelo visoke in kot take v omrežjih inducirajo visoke napetosti, ki uničijo priklopljene naprave. Torej če ti bo strela udarila v hišo ali v neposredno bližino (max. 10 m), odklop varovalk ne bo rešil ničesar. Če pa strela udari bolj stran pa izklop varovalk že lahko zadostuje. Kam pa bo strela udarila pa ne vesta ne Bog in ne ciganka, zato jaz raje izvlečem vtikač iz vtičnice pa je.

Lp, Azrael

Sh4D0w ::

Js se pa ne sekiram za komp. Ok, zvecer ga ze ugasnem, drgac pa ne

undefined ::

Je Azrael podal še dolgočasno verzijo, da boste ja vsi razumeli poanto. ;)

MadMax ::

Kolk je razdalja od neba do zemlje? Precej velika. Kolk pa je razdalja ob izklopu varovalke? Manj kot 1cm.

In če iztakneš vtikač iz vtičnice, povečaš razdaljo iz 1 cm na pol metra.
Kaj je to v primerjavi nebo-zemlja?



Mi je strela že vsekala direkt v hišo (strelovod).
Skurjeno: radio-ura, vredna 2kSIT (20 minut dela-zamenjal trafo, pa je) in pa SAT receiver, ki je bil vklopljen samo v 220V (zrihtano v 15 minutah-upor, dioda in varovalka). Materialnih stroškov niti za jurja.
Preživelo: 6 navadnih telefonov, 1 daljinc z tajnico, 3 TVji, 2 VCRja, 1 SAT, 2 radio-uri, PC komplet z opremo, gorilec na peči centralne..... Seveda vse priklopljeno.
Uporabljene zaščite: 220/TV na enem TV+VCR, 220/tel na enem navadnem telefonu-220 še za drugi TV, SAT, VCR. Ostalo brez zaščit. Aja: seveda so to poceni zaščite...

Ne izklapljam ničesar. Kdo bo pa potem nastavljal ure na 10ih napravah??? :)
Edino PC ugasnem, ko začne štroma zmanjkovat. Ni še UPSa...

/edit:
Ne bi pa našteval, kaj je naredilo okolišnjim sosedom, ki nimajo strelovodov... Preveč za pisat...

Skratka, strelovod naredi svoje, čeprav 100% zaščite seveda ni.
Če bi stanoval kje na samem, pa če bi telefonske in elektro žice prišle do mene po zraku, bi bilo verjetno drugače. Najbrž bi odklapljal...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

blue96 ::

...ko začne stroma zmanjkovat, in ni UPSa? meni se ni uspelo.
.

undefined ::

> In če iztakneš vtikač iz vtičnice, povečaš razdaljo iz 1 cm na pol metra.
> Kaj je to v primerjavi nebo-zemlja?

To je malo druga stvar, ker iz vtičnice ven ne bo strela več skočila in "lovila" tvoj vtikač. Bi prej padla na kak drug, bližji in večji, kovinski element. :)

Arkadij ::

Jst nikol ne ugasnem compa, če grmi...pa tudi zaščite nimam, pač upam na naj boljše :).

Tr0n ::

Heh, vi se kr igrajte.

the_unborn ::

ce strele tolcejo po sosednjih hisah ugasnem, sicer pa upam na najboljse:D

|CyGNUS-x ::

Jst ga tud nikol ne izklopim. Sej računalnik tko al tko financira fotr :D :D
Če se pa bi kej slabega skurlo bi bil pa prav vesel >:D >:D
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: |CyGNUS-x ()

Red_Mamba ::

jaz izklopim vedno vse. če ti strela direkt v napeljavo vseka ti ne bo nobena zaščita pomagala. pomaga samo če pride kakšen manjši sunek po napeljavi. meni je že enkrat skurilo mrežno kartico pa sosedu. strela je pa udarila nekaj km stran od hiše. Se pobliska belo nekje skozi okno, takoj zatem pa rdeče iz računalnika. Sreča je takrat sam mrežna crknala :)
V našem koncu imamo vsi slabe izkušnje z strelo. Sosedom je pred leti vso napeljavo izpod ometov pometalo ko jim je strela udarila v hišo. Poleg tega da jim je zgorelo vse kar je bilo na 220 priključeno.
Našim drugim sosedom je naredilo 1.5m okroglo luknjo skozi streho. Si našel strešne cigle še pri sosednji hiši tako jih je odneslo. Sreča se jim ni podstrešje vžgalo.
Spet drugim sosedom je že dvakrat dimnik podrlo.
Enkrat je v transformator na telegrafnici udarilo.
pa tako naprej bi lahka do jutri zjutraj našteval :D

jjohny ::

Red_Mamba,
verjetno je pri vas v zemlji kaj takšnega kar privlači strelo (npr. železova ruda) Ali imate morda v bližini kakšen rudnik?
Pravijo, da strela rada vdari tudi v kakšen hlev za živino oz. okolico. To pa zato, ker tisti plini ;( , ki se širijo iz hleva, baje predstavljajo zelo dober prevodnik za strelo (precej boljši od zraka).
lp, jani

Red_Mamba ::

ni nobenega rudnika, smo pa obdani z gorami. Sem namreč iz zgornje savinjske doline. In možno da kake kamenine z nadpovprečno vsebnostjo železa.

Trubadur ::

če nm skur 600k vredn tv.....
Berite Thomasa!

Dr_M ::

nasmu sosedu na vikendu je skuril kompletno elektroniko,pa use je mel izklopljeno. ce ti strela udari 10m stran od tvja ti ga bo zazgal ce je ali pa ce ni priklopljen na omrezje, zarad mocnega elektromagnetnega sevanja.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

undefined ::

Plecko, daj mi naslov fotra, da mu to sporočim kar si tukaj napisal. :)

buhica1 ::

A kdo ve povedat če je kakšna razlika v verjetnosti udarca strele če si v stanovanjskem bloku v mestu(z par strelovodi) ali v stanovanjski hiši (s strelovodom). Je recimo v bloku manjša verjetnost oz. v vsakem stanovanju napravi manjšo škodo kot v hiši???
LP Buhica

DSmidgy ::

In če iztakneš vtikač iz vtičnice, povečaš razdaljo iz 1 cm na pol metra.
Kaj je to v primerjavi nebo-zemlja?

Stvar je, da bi potem strela skočila iz enega priključka v utičnici v drugega. Če si pa samo varovalko izklopu in ti jo prebije, gre pa tok skozi recimo TV. Ista stvar kot varovalka je gumb za izklop monitorja ali gumb za izklop napajalca. Za ziher je edino da daš kabel ven iz utičnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

DSmidgy ::

verjetnosti udarca strele če si v stanovanjskem bloku v mestu(z par strelovodi) ali v stanovanjski hiši (s strelovodom)

Večja je da udari v blok (ker je višji). Hiše so pa vse pribl. enako visoke in pribl. enaka verjetno da udari v katerokoli. Streovod zaščiti blok/hišo. Samo ne zaščiti pa pred sunkom, ki gre skoti 230V kabel ali telefonski kabel ali kabel od kabelske TV. Zato je pa treba izštekat.

Je recimo v bloku manjša verjetnost oz. v vsakem stanovanju napravi manjšo škodo kot v hiši

Če imaš pravilno nameščen strelovod v hišo/blok strela ne trešči v hišo/blok ampak samo v strelovod in zato ne more narediti škode na hiši/boku. Kot sem napisal - naredi jo samo strela, ki pride po kablih v tvoje stanovanje.

krneki0001 ::

V bloku je vedno manjša verjetnost.
Obstaja že kar nekaj zaščit za te stvari. Eno izmed takih em zasledil v eni trgovini, kjer ti v primeru da jo strela prebije jamčijo do 45k eurov, da bodo vse povrnili, če bi jo res strela prebila. Cena je pa okoli 28k sit.

LP
Nebivedu

Cokolesnik ::

Ziher je ziher. Enkrat mi je skurilo modem na navadni liniji, drugih nevsecnosti pa mi strela se ni povzrocila.

Kadar je nevihta, izklopim kabl za tv/net, elektriko in tel. kabl.

Naprave proti streli so bile in bodo dvorezen mec.

Razmisljajte tudi o zavarovanju - za primer direktnega IN indirektnega (ko vam strela ne udari skoraj v glavo ampak kje blizu in pride pre-napetost tudi do vas) udara strele.
Uporabniki naj pred pisanjem sporočil uporabljajo iskalnik www.google.com.
Čokolešnik ne vsebuje nobenih aditivov, konzervansov ali umetnih barvil.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaščita pred strelo - strelovod (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6717313 (5935) jype
»

Udar strele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4212043 (10399) revvs
»

OMFG - Vse o strelah, praktičnega

Oddelek: Pomoč in nasveti
484403 (2987) Azrael
»

ADSL in nevihta

Oddelek: Strojna oprema
463373 (2301) krho
»

Surgeprotector - ali varuje pred strelo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
424323 (3715) AngelOfDeath

Več podobnih tem