» »

Zaščita računalnika, polnilcev, proti strelam

Zaščita računalnika, polnilcev, proti strelam

jalovec09 ::

Kmalu se bo spet začelo obdobje, ko bodo strele šivgale tja in sem, moram zaščiti okol računalnika polnilce in sam računalnik,TV kaj predlagate. Serviser mi je rekel, da samo nakup zaščite proti strelam ne bo dovolj, saj bi moral v vtičnici narest ozemlitev potem bi bilo vredu.

jalovec09 ::

francek1 ::

jalovec09 je izjavil:

Nekaj takega:
http://www.mimovrste.com/artikel/215000...

Ne, ker morajo biti varovane vse linije!
Tole je prava rešitev.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Siddh ::

jalovec09 je izjavil:

Kmalu se bo spet začelo obdobje, ko bodo strele šivgale tja in sem, moram zaščiti okol računalnika polnilce in sam računalnik,TV kaj predlagate. Serviser mi je rekel, da samo nakup zaščite proti strelam ne bo dovolj, saj bi moral v vtičnici narest ozemlitev potem bi bilo vredu.


Če ti je napol sposoben električar delal vtičnice, potem so ozemljene.


jalovec09 ::

Internet je sedaj brezžični, ni telekomovega kabla, problem je samo ena vtičnica iz katere se napaja monitor, računalnik, polnilci in ta brezžični del.
Tud tale razdelilc bi bil vredu, ampak tako ali drugače se bo izklapljal a bolje preventiva.
Antena od TV bom imel ves čas izklopljeno

Sam zakaj ni dovolj samo tist vmesni del, kot na moji povezvai je to bolj primerno za eno napajanje recimo 1 polnilec pri vtičnici in nič več.

MTB ::

Če ni prave ozemljitve, ti nobena zaščita ne pomaga. Če strela udari blizu, tudi nepriklopljene naprave pocrkajo. Govorim iz prve roke.

BlaY0 ::

Jaz sem videl kako je v zvonik cerkve vžgalo, je gavtre v pritličju ven ruknilo 5 m pa še 20 cm kamnitega zidu okoli in okoli. V bajti 10 - 15 m stran je pa v pritličju vse vtičnice iz doz pometalo. TV je bil izključen iz štroma in antene, kabli pol metra od vtičnice pa je iskra preskočila čez in skurila TV. No šele potem je pa FID ven vrglo. Vse ozemljeno po propisima...

Tile razni Belkini in podobna jajca pridejo prav, če strela vžge 100 ali več m od bajte, je pa vseeno bolje kot da nimaš nič.

trek@s ::

Edina prava zaščita je večstopenjsko varovanje (1. stopnja v priključni omarici, 2. stopnja v podrazdelilnikih in 3. stopnja neposredno pri porabniku). Za posredne udare je to visoka zanesljivost zaščite, za direktne udare pa je potreben še pravilno izdelan strelovod v kombinaciji s prenapetostnimi zaščitami.

mirator ::

Tako kot je napisal trek@s. Samo pazi kakšen sistem napajanja inštalacije imaš (TN-C, TN-S ali TT). Za 3. stopnjo zaščite dobiš vtičnice s prenapetostno zaščito, ki jih vtakneš v tisto vtičnico s katero napajaš računalnik.

Spajky ::

trek@s je izjavil:

...za direktne udare pa je potreben še pravilno izdelan strelovod v kombinaciji s prenapetostnimi zaščitami...
Tukaj prenapetostne zaščite praktično nič ne pomagajo !!! Strelovod je tu zaradi poškodb bajte/dimnikov/strehe/požara na ostrešju ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

trek@s ::

Spajky je izjavil:

trek@s je izjavil:

...za direktne udare pa je potreben še pravilno izdelan strelovod v kombinaciji s prenapetostnimi zaščitami...
Tukaj prenapetostne zaščite praktično nič ne pomagajo !!! Strelovod je tu zaradi poškodb bajte/dimnikov/strehe/požara na ostrešju ...


Pravilno izbrana v kombinaciji z dobrim ozemljilom še kako pomaga. Malo se sprehodni po industriji, pa jih vprašaj, če vsako poletje nekajkrat menjajo cele proizvodne linije.

Yacked2 ::

Izklopi, ko bo treskalo. 100 % zaščita!
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

einstein :P ::

Yacked2 je izjavil:

Izklopi, ko bo treskalo. 100 % zaščita!


Kar seveda ni res.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

fujtajksel ::

BlaY0 je izjavil:

Jaz sem videl kako je v zvonik cerkve vžgalo, je gavtre v pritličju ven ruknilo 5 m pa še 20 cm kamnitega zidu okoli in okoli. V bajti 10 - 15 m stran je pa v pritličju vse vtičnice iz doz pometalo. TV je bil izključen iz štroma in antene, kabli pol metra od vtičnice pa je iskra preskočila čez in skurila TV. No šele potem je pa FID ven vrglo. Vse ozemljeno po propisima...


A si videl tisto iskro kako je skočila čez, ali je bil vzrok mogoče inducirana napetost/tok v nepriključeni elektroniki zaradi električnega/magnetnega polja ki spremlja strelo? Proti EM valovom štiti oklop oz Faradayeva kletka, pa še to ne popolnoma, ker gre za hudo dinamične, ne statične pojave.
Ampak statistično vzeto se veliiiko več ljudi srečuje s problemi od manj direktnih udarcev, kjer razni ukrepi pomagajo.

Invictus ::

Yacked2 je izjavil:

Izklopi, ko bo treskalo. 100 % zaščita!

EM polje ti še vedno lahko inducira dovolj napetosti v napravi da skuri elektroniko.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Yacked2 ::

Invictus je izjavil:

Yacked2 je izjavil:

Izklopi, ko bo treskalo. 100 % zaščita!

EM polje ti še vedno lahko inducira dovolj napetosti v napravi da skuri elektroniko.


Jaz sem imel "protinapetostno zaščito" pa mi je ravno tako skurilo. Odkar fizično izklopim računalnik (kable za net ter štrom ven) mi ga še ni presmodilo.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

einstein :P ::

Yacked2 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Yacked2 je izjavil:

Izklopi, ko bo treskalo. 100 % zaščita!

EM polje ti še vedno lahko inducira dovolj napetosti v napravi da skuri elektroniko.


Jaz sem imel "protinapetostno zaščito" pa mi je ravno tako skurilo. Odkar fizično izklopim računalnik (kable za net ter štrom ven) mi ga še ni presmodilo.


Seveda ne, ker izklop učinkuje precej bolje, kot zaščita, ampak hočem reči, da 100% še vedno ni, kot je invictus rekel.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

driver_x ::

Yacked2 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Yacked2 je izjavil:

Izklopi, ko bo treskalo. 100 % zaščita!

EM polje ti še vedno lahko inducira dovolj napetosti v napravi da skuri elektroniko.


Jaz sem imel "protinapetostno zaščito" pa mi je ravno tako skurilo. Odkar fizično izklopim računalnik (kable za net ter štrom ven) mi ga še ni presmodilo.


Meni je pri izključeni napravi strela stalila vse spoje.

Yacked2 ::

driver_x je izjavil:

Yacked2 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Yacked2 je izjavil:

Izklopi, ko bo treskalo. 100 % zaščita!

EM polje ti še vedno lahko inducira dovolj napetosti v napravi da skuri elektroniko.


Jaz sem imel "protinapetostno zaščito" pa mi je ravno tako skurilo. Odkar fizično izklopim računalnik (kable za net ter štrom ven) mi ga še ni presmodilo.


Meni je pri izključeni napravi strela stalila vse spoje.


A ti strela preskoči 20 cm iz utičnice na kabel ?
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

BorutK-73 ::

Najbolj sigurna protistrelna zaščita je "izklop" vseh kablov ki pridejo do računalnika.
Veliko folka pa pozabi na kabelsko/telefon in jim skuri vse.

Osebno uporabljam belkin in UPS ko me ni doma. Če sem doma, vedno izklopim vse.

driver_x ::

Yacked2 je izjavil:


A ti strela preskoči 20 cm iz utičnice na kabel ?


Ne, ampak sprememba EM polja, ki ga povzroči strela, v vodnikih inducira zadosti veliko napetost.

fujtajksel ::

Yacked2 je izjavil:


A ti strela preskoči 20 cm iz utičnice na kabel ?


Mala malica za strelo, ki je že preskočila 1km iz oblaka na kabel >:D>:D>:D

einstein :P ::

fujtajksel je izjavil:

Yacked2 je izjavil:


A ti strela preskoči 20 cm iz utičnice na kabel ?


Mala malica za strelo, ki je že preskočila 1km iz oblaka na kabel >:D>:D>:D


Jah, ampak to se ponavadi ne zgodi, ker so vtičnice ozemljene, pa že tako gre najraje po poti najmanjšega odpora.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

erkgheoruugh ::

Če nimaš tristopenjske zaščite, tako kot je napisal treks, potem izklopi kable+telefonski kabel, ko se pripravlja na nevihto.

Assass1n ::

A če ti raiden pošlje strelo v stacionarni računalnik ali ti skuri le napajalnik, ali grejo vse komponente s hudičem, ali je odvisno od primera do primera?
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

driver_x ::

Assass1n je izjavil:

A če ti raiden pošlje strelo v stacionarni računalnik ali ti skuri le napajalnik, ali grejo vse komponente s hudičem, ali je odvisno od primera do primera?


Odvisno je od primera do primera. Sam sem videl takega, ko je crknil napajalnik in uničil komplet vse komponente v računalniku, tudi tipkovnico.

erkgheoruugh ::

Od primera do primera.

Pri meni so recimo večkrat šle stvari povezane preko utp kablo.
Seveda, ker tam nisem imel zaščite. Tako sem menjaval modem, switch, mrežno, ruter. Ni mi bilo jasno saj so bile naprave izklopljene ali pod zaščito. Dokler nisem ugotovil, da je seveda telekomov kabel brez zaščite. Od takrat nimam več problemov.

Invictus ::

Mi smo imeli doma indirekten udar strele. Niti ni treščila v bajto ampak zraven pri sosedu.

TV izklopljen iz antene in omrežja.

V anteni se je induciralo dovolj napetosti da je prebilo 30 cm do tal, osmodilo parket in skurilo elektroniko v TVju.

Na srečo imamo danes optiko ... Vsaj en faktor manj za skurit zadeve.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Arctander ::

Radioamater mi je enkrat razlagal, da antenski kabel, ki ga pred nevihtami odvije iz radijske postaje, s konektorjem navzdol postavi v debel steklen kozarec za vlaganje. Tako naj bi preprečil, da bi strela "preskočila" s kabla na postajo in druge elektronske naprave v bližini.

Invictus ::

To definitivno pomaga. Se razleti samo kozarec če je močan sunek.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jebiveter2 ::

Arctander je izjavil:

Radioamater mi je enkrat razlagal, da antenski kabel, ki ga pred nevihtami odvije iz radijske postaje, s konektorjem navzdol postavi v debel steklen kozarec za vlaganje. Tako naj bi preprečil, da bi strela "preskočila" s kabla na postajo in druge elektronske naprave v bližini.


Radioamaterji so enki kekci s posebnim nazivom.

Tisti kozarec bo strela prebila brez kakršnegakoli napora.

fujtajksel ::

Arctander je izjavil:

Radioamater mi je enkrat razlagal, da antenski kabel, ki ga pred nevihtami odvije iz radijske postaje, s konektorjem navzdol postavi v debel steklen kozarec za vlaganje. Tako naj bi preprečil, da bi strela "preskočila" s kabla na postajo in druge elektronske naprave v bližini.


A pol ma na eni polici vložene kumarice, na drugi pa strele?

jebiveter2 ::

Za crknet:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

slabo vreme, Grmenje , strele... ugasnit vse?

Oddelek: Pomoč in nasveti
313260 (1279) floyd1
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Pomoč in nasveti
253989 (3300) shintaro
»

Zaščita pred prenapetostjo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111518 (1256) gumby
»

Skurlo napajalnik, čeprav je bil PC izklopljen

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
161681 (1065) Duhec
»

Udar strele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4212152 (10508) revvs

Več podobnih tem