» »

Izšel Applov iOS 10

Izšel Applov iOS 10

Slo-Tech - Apple je po pričakovanjih danes izdal novo verzijo svojega mobilnega operacijskega sistema iOS 10, ki je brezplačno na voljo za vse lastnike iPhonov 5, iPod touch 6. generacije, iPad mini 2, iPad 4. generacije ter vseh novejših. Z malo predrznosti smemo zapisati, da z iOS 10 lastniki starejših iPhonov dobijo nov telefon, le da jim bo priključek za slušalke ostal. Novosti namreč ni malo.

O iOS 10 smo se na dolgo in široko razpisali že junija, ko ga je Apple na WWDC uradno napovedal. Gre za eno največjih nadgradenj iOS doslej, zato si še enkrat poglejmo, kaj je tako revolucionarnega. Kot je danes običaj, je revolucionarno predvsem pakiranje, saj iOS prinaša same že videne stvari, ki pa jih doslej v tej kombinaciji in na mobilnih napravah nismo imeli. Digitalna pomočnica Siri je prenovelja in pametnejša, saj lahko pokliče Uber, hitreje in bolje piše sporočila ali telovadi z nami. Siri odslej razume tudi druge aplikacije, ne le samo Applovih.

Univerzalno odložišče je izjemno dobrodošla novost, ker je končno mogoče kopirati in lepiti vsebino z mobilne naprave kar na Mac in nazaj. Telefon se odslej zbudi tudi, če ga dvignemo z mize, da lahko pogledamo obvestila brez tipkanja po zaslonu (a le na novejših telefonih). Obvestila so nasploh pametnejša, saj se je mogoče nanje odzivati, ne da bi aplikacijo zares odprli. Aplikacije so sicer precej prenovljene, dobrodošla pa je zlasti možnost odstranitve večine integriranih aplikacij. Grafični in ponekod tudi funkcionalni dodatek pa so dobile praktično vse - recimo sporočila imajo odslej kopico novih emojiev in podpirajo integracijo z aplikacijami tretjih proizvajalcev. Novosti so še v Music, Photos (prepoznavanje vsebin) in drugod.

Na Gizmodu so naredili zanimiv spisek majhnih (in tudi malo večjih) novosti, ki jih prinaša iOS 10. Z njim dejansko iPhone postane še bolj uporaben, kot je bil doslej. Ob tem omenimo, da iOS 10 zbira več podatkov o nas kot dosedanje verzije. Differential Privacy bo za začetek pomagala izboljšati QuickType in predlaganje smeškov, Lookup Hints in Notes, kar bo Apple lahko storil, če bo prejel čim več podatkov o uporabi telefona. V Cupertinu zagotavljajo, da se podatki dovolj anonimizirajo, da bojazni ni. Tehnologija je privzeto izključena.

99 komentarjev

«
1
2

shadeX ::

Še 2 uri nazaj je bil 9.3.5 "up to date", zdej je pa res na voljo. Že downloadam.

Update je 1.1GB velik :)

...:TOMI:... ::

Očitno so vse verzije OS-ov s številko 10 ena velika špijonaža za userji, oz. še večja, kot doslej.
Tomi

shadeX ::

Ker v prejšnih verzijah tega ni bilo? Če misliš pa to novo zadevo je pa itak "opt-in". In prej al slej se bo potrebno sprijaznit, da bodo za nami špijonarli tudi hladilniki in pralni stroji. Čez npr 2 desetletji boš težko dobil pralni stroj, hladilnik, ali pa avto, ki ne bo imel teh "featurjev". Welcome to 21th century.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Saul Goodman ::

danes si lahko hardcore z android telefonom brez google ekosistema. doable. mal se najebeš, ampak gre.

drgač pa zbereš svoj strup in živiš z njim. Microsoft, Google, Apple. Če si se izognil vsem trem, good for you. Če ne. Meh. Updejtaš, da si varen pred exploiti. Apple user vsaj lahko. Android user? Hehe.

shock ::

Mene bolj zanima koliko je počasnejši in koliko več baterije požre ta iOS 10.

Mavrik ::

Baje tokrat CELO ni :) - Glej http://arstechnica.com/apple/2016/09/go...


For the first time in a while, I’m comfortable recommending the latest version of iOS for the oldest-supported iPhone without major caveats or qualifications. Yes, newer iPhones are faster and can do more things, but if you’re still using an iPhone 5 or 5C (or if you’ve handed your old one down to someone else in your circle of family and friends), iOS 10 will treat the hardware about the same as iOS 9 did—not bad, given that the iPhone 5 is four years old.


Saul Goodman je izjavil:

Android user? Hehe.


Joj joj, vse moje Android naprave so se posodobile več kot teden pred iOS napravami. KAJ PA ZDAAAJ? O.o
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

leiito ::

Fantastično, točno tako kot je napisano v članku, dobesedno kot bi dobil nov telefon, samo polnilec je ostal isti.

Tudi barve so zdaj še bolj žive, resnična softverska magija. Kaj bo šele iOS11.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leiito ()

shadeX ::

shock je izjavil:

Mene bolj zanima koliko je počasnejši in koliko več baterije požre ta iOS 10.


Po reviewih sodeč na iPhone 6S hitrejši, na iPhone 5, pa ga vsaj jaz ne bi stavil, ker zgleda dokaj počasnejši.

leiito je izjavil:

Fantastično, točno tako kot je napisano v članku, dobesedno kot bi dobil nov telefon, samo polnilec je ostal isti.

Tudi barve so zdaj še bolj žive, resnična softverska magija. Kaj bo šele iOS11.


Sarkazem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Mavrik ::

Pojavljajo se poročila da OTA posodobitev brickne telefone in jih je potrebno restorati v iTunesu - https://t.co/Un54fEyA0C

Priporočena je posodobitev z iTunes :)
The truth is rarely pure and never simple.

shadeX ::

Ja? Moj ravnokar končuje updejt, ni pa še zaključil..

leiito ::

To je pa zdaj že prehitro, sploh nalaganje spletnih strani, klikneš, in še preden si dokončal klik, je stran že tu, ali pa prehod ni več viden s prostim očesom. Morda je kje v nastavitvah rookie mode, da za nekoga, ki je prebegnil z androida ni prevelik šok.

shadeX ::

Evo updejtalo :)

Prvi vtisi na 6S. Zagotovo hitrejši kot 9. Glede baterije pa bomo videli na dolgi rok. Zanimiv je tudi nov feature kjer telefon obrneš in se pali ekran (potegneš iz žepa in že delaš) :)

no comment ::

Mavrik je izjavil:

Pojavljajo se poročila da OTA posodobitev brickne telefone in jih je potrebno restorati v iTunesu - https://t.co/Un54fEyA0C

Priporočena je posodobitev z iTunes :)

Meni je namestilo 10.0.1. Mogoče je vmes že bil fix?

leiito ::

Pa iMessages, tisto prej zgleda zdej k črnobela televizija.

shadeX ::

no comment je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Pojavljajo se poročila da OTA posodobitev brickne telefone in jih je potrebno restorati v iTunesu - https://t.co/Un54fEyA0C

Priporočena je posodobitev z iTunes :)

Meni je namestilo 10.0.1. Mogoče je vmes že bil fix?


Hm... Ko grem v software update, meni piše iOS 10.0.1, pa sem updejtal takoj ko sem videl to novico.

Furbo ::

Jaz bom še počakal kak teden ali dva.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

kotnikd3 ::

A mogoče kdo ve, kako Siri v iOS 10 prepričam, da mi ob ukazu npr. "Drive me home" namesto Maps odpre Google Maps?

dotomaz ::

Google bo moral posodobiti Google Maps app, da bo uporabljal novi SiriKit API.

Looooooka ::

O lej. Nihce se ne pritozuje nad tem, da zbirajo vec podatkov. Hypocracy much? :)

amacar ::

shadeX je izjavil:

no comment je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Pojavljajo se poročila da OTA posodobitev brickne telefone in jih je potrebno restorati v iTunesu - https://t.co/Un54fEyA0C

Priporočena je posodobitev z iTunes :)

Meni je namestilo 10.0.1. Mogoče je vmes že bil fix?


Hm... Ko grem v software update, meni piše iOS 10.0.1, pa sem updejtal takoj ko sem videl to novico.


Izdan je bil kot 10.0.1. Enak kot zadnja GM verzija, ki je prišla na dan predstavitve iphona (7.9.2016).
Na 6ki, 6s, air 2 izgleda kot da deluje ios10 hitreje (tudi na račun pohitrenih animacij), baterija pa je tu nekje, mogoče malo slabša (ali ap ga samo bolj uporabljam, ko iščem novosti).

bluefish ::

Looooooka je izjavil:

O lej. Nihce se ne pritozuje nad tem, da zbirajo vec podatkov. Hypocracy much? :)
Ker je opt-in. Za razliko od neke druge firme, kjer popoln izklop sploh ni možen.

sandmat ::

ravnokar update-al na iPad Air 2. Stvari delujejo precej počasneje.

drvo ::

kdo preizkusil na ipad mini2?

shadeX ::

sandmat je izjavil:

ravnokar update-al na iPad Air 2. Stvari delujejo precej počasneje.


Na starejših napravah je treba mal review pogledat. Npr iPhone 5 definitivno ne bom updejtal, ker zgleda da deluje počasneje.

sandmat ::

shadeX je izjavil:


Na starejših napravah je treba mal review pogledat. Npr iPhone 5 definitivno ne bom updejtal, ker zgleda da deluje počasneje.


iPad air 2 se mi ni zdel ravno tako strašno star (mogoče kot WP/Android user percepiram starost drugače kot Apple :) )

DeeJay ::

Kokr gledam reviewe na youtubu, ki so si naložil iOS 10 na Air 2, dela vsem ko šus.
Ne vem zakaj teb počasnejš dela. Bom jutr še na svojga Air 2 inštaliru.

Saul Goodman ::

jaz sem opazil nekaj laga. ni konstantno, vendar je bil. bomo vidl.

Stipex ::

Včeraj sem preko iTunesa updejtal iPhone 6 in iPad Air 2 iz 9.3.5 na 10ko.

Prvi vtisi: UI dela precej bolj tekoče, window animacije in odprinje appov po filingu 2x hitrejše in bolj gladke. Battery life zanenkrat nekje podoben kot prej.

tomaz- ::

jaz - update na iPhone 6 plus : tekoče, vse OK, deluje definitivno hitreje ..
family - update na iPad air 2 : tekoče, hitrost IMHO tam-tam..
žena - update na iPhone 5 : presenečen, praktično brez upočasnitve, vse deluje res lepo , pa me je kar skrbelo.. no, tole sem pa res presenečen, dosedaj ni bilo tako, so starejše naprave res "počepale" pod težo iOS-a :-)

skratka, z moje strani, kar prijetno presenečen..

BoLhCa ::

Zanimivo kako vse te trditve prihajajo po celih 10ih minutah uporabe. En je celo neki pisal o battery life-u :D Dej resno... Hitrost appu in samega sistema, sploh pa battery life absolutno ne moreš določit po 10ih minutah. Anyway, updejtal svoj iPad Air 2 ampak bolj zato ker hočem met povsod zadnje verzije, kakšne spremembe v uporabi dvomim da bom deležen :) aha ja zdej namest enga okna za "home" maš dva. uuu

Furbo ::

Placebo efekt, jaz sem enkrat nasedel tem bučmanom in si naredil iphone 4S skoraj neuporaben zaradi zadnje verzije ios.

Ne more ena verzija ios kar za 2x pospešiti stvari.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Stipex ::

Telefon sem do sedaj imel 8h standbya in 2h uporabe, približno vem za koliko % je padla baterija na iOS 9ki in koliko je sedaj padla na 10ki. Na podlagi tega sem sklepal. Seveda pa bom videl s časoma kako se obnese na dolgi rok.

BoLhCa ::

Isto sr**** bo ti kr zdej povem. Kaj pa bo iz tistih lolipol mAh baterije? Lohk ti podaljša za eno uro pa je to še vedno useless, še vedno moraš vsak dan polnit. Ja.. vem da zdrži iPhone cel dan na stand-byu.

Stipex ::

meni ajfon 6ka zdrži 2-3 dni pri 5-6h SOT. Polnim vsak drug dan, na Nexusu 5 in 5X pa sem polnil 1x - 2x dnevno :)

amacar ::

BoLhCa je izjavil:

Zanimivo kako vse te trditve prihajajo po celih 10ih minutah uporabe. En je celo neki pisal o battery life-u :D Dej resno... Hitrost appu in samega sistema, sploh pa battery life absolutno ne moreš določit po 10ih minutah. Anyway, updejtal svoj iPad Air 2 ampak bolj zato ker hočem met povsod zadnje verzije, kakšne spremembe v uporabi dvomim da bom deležen :) aha ja zdej namest enga okna za "home" maš dva. uuu


Eni imamo pa ios 10 gor že od 7.9.2016 (GM verzija, ki je enaka tisti, ki je včeraj izšla), tako da lahko primerjamo.

no comment ::

Meni po skoraj treh letih 5S drži 2 dni. Je pa res, da imam usage tipično samo okrog 5-6ur (očitno ne spadam v skupino, ki stvar mora skoz valjat po rokah). Imam pa prižgano vse, razen BT.

Po updejtu na iOS 10 ne opazim bistvene spremembe. Kaže, da bom brez težav zdržal še eno leto...

amacar ::

Odgovore na notifications ima ios od verzije 8, android pa torej komaj od 7.0 tako da se ne bi preveč hvalil, zaostajajo dve leti ;).
Dejstvo je, da vsi kopirajo drug od drugega, butasto bi bilo če ne bi skopirali dobrih rešitev.

zee ::

Nadgradil svoj iPhone 6+ in zenin 6 ter moj iPad Pro. Zaenkrat vse naprave delajo brez nekih opaznoh tezav.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

          ::

Jaz bom na mojih napravah počakal še kakšen teden. Sicer nisem mislil nadgrajevati, ampak ker po odzivih izgleda, da na 6S deluje hitreje, bom verjetno tokrat naredil izjemo.

CoolBits ::

Najbolje posodobit takoj ob izzidu, ker imas po izzidu samo se kak teden ali dva za se vrnit na prejsnjo verzijo, ce ti zadnja ni vsec. Stare po tem ne podpisujejo vec in namestitev nazaj ni mozna.

Saul Goodman ::

Apple je še enkrat dokazal, da zna updejtat iNapravo v USA, Sloveniji in v Indiji - hkrati. To zmožnost mu Google verjetno močno zavida. Prednosti sicer zaprtega ekosistema.

Je pa še dost prostora za izboljšave - Apple 2FA je npr. joke. Upam, da zadevo čimprej spolirajo na Google nivo.

Skyman ::

Na 6s deluje iOS 10 bolje napram prejsni verziji(9.3.5)

Mavrik ::

Resno, rdeči, nehajte z Android vs. iOS trolanjem.
The truth is rarely pure and never simple.

harmony ::

Skyman je izjavil:

Na 6s deluje iOS 10 bolje napram prejsni verziji(9.3.5)

Mene moti nacin odklepanja. Sedaj je namrec potrebno pritisniti na home tipko, mi je bilo prej bolj vsec. Si samo povlekel in dobil screen za vnos kode.

Mogoce, pa obstaja kaksna opcija, kjer se to da nastimati, da deluje kot prej.

amacar ::

Settings -> Accessibility -> Home Button -> Rest Finger to Open
je opcija, da ni potrebno pritiskati gumba.

gus5 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Očitno so vse verzije OS-ov s številko 10 ena velika špijonaža za userji, oz. še večja, kot doslej.

Celo državne vohljaške službe (tiste iz preteklosti in današnje) se v primerjavi z Jabolkom zdijo prave amaterke. Podobno kot omenjene službe, tudi Jabolko ne mara (javne, strokovne, novinarske) kritike; zdi se celo, da ima sestavljeno črno listo medijev, katerim onemogoča dostop do svojih predstavitvenih dogodkov.

MrStein ::

Furbo je izjavil:


Ne more ena verzija ios kar za 2x pospešiti stvari.

Ti še nikoli nisi optimizal softver?

CoolBits je izjavil:

Najbolje posodobit takoj ob izzidu, ker imas po izzidu samo se kak teden ali dva za se vrnit na prejsnjo verzijo, ce ti zadnja ni vsec. Stare po tem ne podpisujejo vec in namestitev nazaj ni mozna.

Ali pa ključe shrani, pa boš lahko namestil kadarkoli.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Furbo ::

MrStein je izjavil:

Furbo je izjavil:


Ne more ena verzija ios kar za 2x pospešiti stvari.

Ti še nikoli nisi optimizal softver?

Ne nisem, če si pa ti sposoben ios pospešiti za 2x, pa zagotovo pišeš iz 1 Infinite Loop.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

noraguta ::

MrStein je izjavil:

Furbo je izjavil:


Ne more ena verzija ios kar za 2x pospešiti stvari.

Ti še nikoli nisi optimizal softver?

CoolBits je izjavil:

Najbolje posodobit takoj ob izzidu, ker imas po izzidu samo se kak teden ali dva za se vrnit na prejsnjo verzijo, ce ti zadnja ni vsec. Stare po tem ne podpisujejo vec in namestitev nazaj ni mozna.

Ali pa ključe shrani, pa boš lahko namestil kadarkoli.

Zakaj bi to počel. Migriraš ko je večina opravila testiranje apple pa izdal popravke.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WWDC 2019: Applove novosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
12324569 (19082) s1m0n
»

Izšel Applov iOS 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
9922723 (17338)          
»

Applove novosti na WWDC: macOS Sierra, iOS 10, watchOS 3

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
2911952 (9489) hojnikb
»

Applove novosti: iOS 9, OS X El Capitan, Apple Music, watchOS 2, Apple Pay (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
9037998 (33505) m0LN4r
»

Applov WWDC 2012 poln novosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
13438180 (33536) dejanslo

Več podobnih tem