» »

i5 v prenosniku - se pregreva?

i5 v prenosniku - se pregreva?

SkyEye90 ::

V prenosniku Lenovo G570 imam CPU i5 2430M. Računalnik je ob vklopu prvih nekaj minut precej tih, potem pa začne ventilator delovati s polno močjo in deluje neprekinjeno.
Tudi, ko je računalnik v IDLE in procesor popolnoma neobremenjen (task manager), ventilator deluje s polno močjo.
Računalnik je bil že formatiran, tako da procesi v ozadju ne morejo delati težav. Zanimivo je to, da iz računalnika piha vroč zrak, torej procesor se dejansko greje.
Prahu ni, računalnik sem odprl, spihal vse dele, odstranil heat-pipe (je ok), očistil in zamenjal pasto.. Še vedno se greje. Temperature v IDLE so nad 80 stopinj.
Računalnik ni nikoli pretirano obremenjen, uporablja se za internet itd., vendar ugasne se ne nikoli.

Kaj bi bil lahko vzrok? Je lahko v okvari procesor? Drugega mi ne pade na pamet.

solatko ::

Okvara heatpipe je počen in je iztekel plin. Hladilnik zaradi tega ne odvaja toplote dovolj hitro.
Delo krepa človeka

SkyEye90 ::

Poškodb ni vidnih, prav tako sem ga, ko sem ga odstranil, poskusil greti z vžigalnikom - ni se pregreval lokalno ampak po celotni cevi od začetka do konca enako.

Kebo ::

Probaj posodobit bios, probaj dat ubuntu na ključek, pa botat iz ključka, da vidiš, da je res hardware.

Jirzy ::

Na kakšni frekvenci pa lavfa? Moj Lenovo je imel podobne probleme, ko sem imel nastavljen High Performance power plan - proc je ves čas tekel na max frekvenci, čeprav je bil load 5%.

SkyEye90 ::

Naložil Lenovo Energy Management in ko nastavim hitrost CPU-ja na nizko, se temperature znižajo za 20 stopinj! Ventilator pa deluje recimo s polovično močjo. Frekvenca, s katero deluje je sedaj 800MHz in je kar nizka, namreč že scroolanje po spletni strani ni več gladko. Vmesne opcije ni, na samodejno, kot je bilo prej, pa večinoma teče na 2300MHz. Preklaplja pa samo med tema dvema frekvencama. Kako bi lahko dobil neko vmesno?

Zanimivo pa je to, poskusil sem kot je dejal Kebo, v ubuntu se ventilator v IDLE skoraj ustavi (deluje res na minimumu). Kako bi tam preveril temperature?

Torej hlajenje predvidevam deluje solidno, problem je v frekvenci, ki bi lahko bila nekoliko nižja?

SkyEye90 ::

Pripenjam še sliko:
 slika

slika

Kebo ::

Probaj Generic power management, dobil zdraven na laptopu in ima ene 4 stopnje.

Čebelar ::

Drugace to ni nobena napaka ampak ze dlje casa znano, da se druga generacija i5 in mnogi i7 lepo grejejo

Malo pomaga menjava za boljso pasto, druge resitve ni

Get used to it...

SkyEye90 ::

Kebo, zraven katerega laptopa, Lenovo? Programa na spletu ne najdem.

Torej rešitev bi bila, da bi lahko frekvenco nastavil na neko vmesno (recimo okoli 1,5GHz), ter imel možnost zmanjšati obrate ventilatorja. Če sedaj pri 800MHz hladim na 60 stopinj, je dovolj rezerve za nižje obrate ventilatorja. Vendar nimam programa, s katerim bi to lahko nastavljal, original od Lenovo omogoče le izbiro frekvence 800 ali 2300, ventililatorja pa niti kaže ne, kaj šele da bi ga lahko nastavljal (tudi HWmonitor ventilatorja ne kaže) :|

SkyEye90 ::

S katerim programom bi lahko nastavljal željeno frekvenco CPU-ja ter obrate hladilnega ventilatorja? Prosim za nasvet, če obstaja kaj enostavnega? Hvala.

solatko ::

V bios-u imaš nastavitev, če želiš, ti ventilator, ko je prenosnik pod napetostjo električene napeljave, deluje skoz na najvišjih obratih. Tam odmakni kljukico in ventilator se bo zaganjal samo ob obremenitvi. Za procesor je enako - imaš možnost stalnega polnega delovanja ali uporabiš možnost zmanjševanja, glede na potrebe.
Potem se sam regulira od 8x do 28x - 800-2800Mhz (turbo način).
Delo krepa človeka

SkyEye90 ::

V biosih nimam nobene opcije za CPU ali vent. Vse kar se da nastavljati v zvezi s CPUjem je Intel Virtual Technology.
Lenovo Energy Management lahko nastavim na avtomatsko prilagajanje, a kaj, ko večinoma teče s polno frekvenco. Ena opcija nižje pa je kot sem že napisal, stalno 800MHz (kar je občutno premalo).
Bom poskusil zamenjati pasto z neko boljšo, sporočim, če bo kaj uspeha.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blokiran multiplier CPU

Oddelek: Strojna oprema
6609 (470) venson
»

Baterija in Energy Management

Oddelek: Pomoč in nasveti
7896 (776) Gutjerez
»

Težave s HP 6735s (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
527270 (5544) jan01
»

E8400 se ustavi pri 3,6GHz ?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
505093 (3550) TOP
»

Navijanje amd athlona(tm) 64 ×2 dual core processor 4400 (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
936821 (5147) Goldee

Več podobnih tem