» »

kako do samostojnega podjetnika?

kako do samostojnega podjetnika?

boss-tech ::

kakšni so pogoji da lahko postaneš samostojni podjetnik- SP? dobre in slabe lastnosti? se splača?

Caligula ::

Ja odvisno od tega kaj bi rad pocel ane?
Kaka dejavost, kaj zaposlenih,.. imas na voljo lasten kapital in koliko,..

D.O.O je vredu zadeva sam rabis kar nekaj kapitala,..
Ce kot S.P zaserjes kaj odgovarjas z svojim premozenjem pri D.O.O pa samo toliko kolikor ima firma,..

Ce bi rad samo malo prckal pa kaj malega preprodajal,.. je S.P dovolj.

BigWhale ::

> Ce kot S.P zaserjes kaj odgovarjas z svojim
> premozenjem pri D.O.O pa samo toliko kolikor
> ima firma,..

Ne uci krive vere, ker stvar ni taka...

boss-tech ::

jst mislim sp! kak servis rač opreme in podobno!

Microsoft ::

O tem ne vem prakticno nic. Mislim pa, da je en pogoj, da si star 18 let pa mogoce se to, da mas koncano vsaj V. stopnjo izobrazbe (4 letna sola).

Kolko pa stane kaj ta papirologija, da postanes SP? Pa da registriras logotip, ime podjetja, imena artiklov, itd.?
In kaksne so potem obveznosti? Racunovodske recimo.

Pa se nekaj sem slisal. Da mores v dolocenem casu poslovat pozitivno. Recimo, da ne mores postavt firme, potem pa ta 10 let ne funkcionira.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Redkvica ::

Pojdi vprašat na območno enoto obrtne zbornice, tam ti bodo gotovo vedeli svetovati.
Predlagam ti tudi, da si čim prej prebereš vso dosegljivo zakonodajo s tega področja. Našel jo boš zbrano na http://zakonodaja.gov.si/. Za prvo silo ti bo koristil obrtni zakon, ki ga najdeš na http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r05/predpis_ZAKO355.html. Bolj spodaj na strani je povezava na prečiščeno besedilo v Uradnem listu.
Nekaj bolj konkretnega boš našel tudi na strani PCMG, recimo http://www.pcmg.si/index.php?id=853.

Caligula ::

Big Whale, mogoce da sem ze malo za casom,... samo popravi kar sem napisal tako, da bo prav.

SkIDiver ::

BigWhale ti si za časom.

D.O.O. - družba z omejeno odgovornostjo. Ima fikstno stopnjo davka, ki ga more dat državi in če firma gre adijo se dolgovi, ki bi lahko obstajali poravnajo iz imetja, ki ga ima firma v trenutku, ko je propadla (beri; šla v stečaj) in lastnik ne utrpi nobene premoženjske izgube, ki se ne navezuje na firmo in je on njen lastnik (beri; hiša, ki je nate pisana, avto, vikend in nima nobene zveze z firmo).

D.N.O. - družba z neomejeno odgovornostjo. Isto ko d.o.o. samo, da odgovarjaš z vsem svojem imetjem (beri; hiša, ki je nate pisana, avto, vikend in nima nobene zveze z firmo gre lahko vse, da se poravnajo dolgovi).

S.P. samostojni podjetnik pa odgovorja z vsem svojim imetjem, če me spomin ne vara in more državi odvajat davek, ki pa je odmerjen glede na zaslužek, ki ga S.P. ustvari. Zaradi tega večinoma S.P. kopuje bencin in razne zadeve na davčno številko in daje vse v stroške S.P.-ja in tako niža stopnjo davka, ki ga more vrnt državi, ker si tako ustvarja stroške, ki zmanšujejo zaslužek, ki ga je S.P. ustvaru.

Če maš srečo lahko tudi zaslediš, da se je nekdo iz S.P. preimenoval v D.O.O. ker je imel kljub stroškom velik dobiček in je tako moral dajat državi večji davek kot pa bi ga dajal, če bi bil D.O.O. pa še razbremeni se odgovornosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

Vikking ::

SklDriver:
Če maš srečo lahko tudi zaslediš, da se je nekdo iz S.P. preimenoval v D.O.O. ker je imel kljub stroškom velik dobiček in je tako moral dajat državi večji davek kot pa bi ga dajal, če bi bil D.O.O. pa še razbremeni se odgovornosti.


SklDriver je in ni tako:
Da razložim zakaj JE tako, pri d.o.o. nimaš lestvice in imaš 25% davek, pri s.p. pa imaš lestvico in od višine dobička plačaš davek (lahko tudi 50%).

Zakaj NI tako, pri s.p. se smatra da daš "denar v žep" ki ga zaslužiš, pri d.o.o. pa če hočeš si izplačat dobiček moreš plačati spet 25% davek in tako te pride isto 50%... Če pa pustiš dobiček v podjetju pa pridobiš več kot s.p.!!!

pri s.p. lahko več zaslužiš tim. "na roko" brez računa svojim rednim strankam, ki jim zaupaš.

zakaj d.o.o. in ne s.p. kot so že vsi povedali pri s.p. odgovarjaš z vsem svojim premoženjem... Če gre s.p. v stečaj oz. podjetje propade, ga NI delavca, ki ne bo tožil podjetja da dobi ves denar nazaj! in tukaj se začne kalvarija če si s.p.,,,, en delavec ki si mu dolžan, denarja nimaš, s.p. ti je propadu, te toži za obveznosti za nazaj in kaj kmalu ostaneš brez svojega stanovanja, hiše, avta, psa, mačke.....

pri d.o.o. pa imaš osnovni kapital 2.100.000 SIT in se lahko samo iz tega da denar... se pravi ostaneta ti pes in mačka (če mačka že ni pobegnala)...

boss-tech: svetujem ti da greš vprašat na svojo UE pa ti bodo vse povedali, ker odvisno od dejavnosti je tudi izobrazba in mogoče še kakšni certifikati, licence... na UE ti bodo točno povedali kaj rabiš za odprtje tvoje dejavnosti.

SkIDiver ::

Vikking to so pa že podrobnosti v katere se nisem nikoli poglabljal, ker jih ne potrebujem za enkrat.

Vseeno pa vem nekaj več.

BigWhale ::

SKI:

Kar poizkusi v svojem podjetju nekomu povzrociti neko poslovno skodo. Ali pa vzemi 25mio kredita in ga zapravi, ter ga ne odplacuj.

Mislis, da bos ti kot lastnik podjetja poslal podjetje v stecaj, ostali bodo pa rekli shit happens, se zgodi?

Ja seveda, pa se ena horda svizcev jim bo cokolade zavila v folije...

Caligula ::

Big Whale, ce gre za ocitne zlorabe in namerno povzrocanje skode drugim podjetjem z namenom goljufije in poskus skrivanja za D.O.O strukturo pol se bop zakon ze potrudil, da pride mimo tega. Obicajnim ljudem z D.O.Oji pa zakon zagotavlja, da je njihovo imetje povsem loceno od imetja podjetja.

BigWhale ::

V vsakem primeru direktor oz tudi lastnik d.o.o.-ja odgovarja za svoje pocetje. Ce ne s svojim premozenjem, pa kako drugace.

Gre se samo zato, da ce imas d.o.o. nisi glih free as a bird. Ja tvoje premozenje je do neke mere zasciteno ampak ne vedno. Ti, pa kot lastnik podjetja odgovarjas za pocetje podjetja.

Ziga Dolhar ::

Iz firbca sem se spregled pravne osebnosti odločil pogledat v zakonu ...


Spregled pravne osebnosti
6. člen

(1) Ne glede na določbe prejšnjega člena odgovarjajo za obveznosti družbe tudi njeni družbeniki v naslednjih primerih:
- če so družbo kot pravno osebo zlorabili za to, da bi dosegli cilj, ki je zanje kot posameznike prepovedan, ali
- če so pravno osebo zlorabili za oškodovanje svojih upnikov, ali
- če so v nasprotju z zakonom ravnali s premoženjem pravne osebe kot s svojim lastnim premoženjem, ali
- če so v svojo korist ali v korist kake druge osebe zmanjšali premoženje družbe, in so vedeli ali bi morali vedeti, da ta ne bo sposobna poravnati svojih obveznosti tretjim osebam.

(2) Določba prejšnjega odstavka se smiselno uporablja tudi za odgovornost tihega družbenika.


Klik
https://dolhar.si/

SkIDiver ::

BigWhale in kaj bi rad povedal?

Če ga ti z D.O.O. serješ in namerno povzročaš škodo drugim seveda da boš odgovarjal. V prvi meri z kapitalom. Če pa še to ne bo dost oškodovancem pa te lahko tožijo tudi civilno, če se ne motim. To je pa spet druga stvar pr vsej zgodbi ali pač?

PhotoBlaz ::

Točno tako je,.......najprej kapital d.o.o.-ja, velikokrat pa gre potem se tozba na fizicno osebo(lastnika/direktorja), ce si res zasral BigTime.

Caligula ::

Aja BigWhale. My bad. Ker jaz sem pa rekel, da je d.o.o edina stvar na svetu, ki daje ljudem polno imuniteto pred zakoni!?! :\

WTF?

BigWhale ::

Dajte si prebrat kaj sem vam jaz napisal, kaj ste vi pisali in potem kaj vam je Zig^3a napisal...

ThinMan ::

E bogami ima ludih ljudi na tem svetu...


Pa kaj boste delali firme zato da bodo propadle ?

Moj predlog za vsakeda (sej je bilo ze povedano ampak vseeno)

SP - itak si sam sebi šef in kaj boš rabil delavce, no ja če že potem kakšnega sorodnika ali podobno - sam prijatelja ne

DOO - ko vidiš da ti gre kot SP in imaš dovolj kapitala pa sem. Vse je odvisno s čim se boš ukvarjal...



LP,

Flade

darh ::

A je izobrazba, ki jo ima tisti, ki hoče odpret SP povezana z dejavnostmi ki jih bo opravljal?
Ne najdem nič pametnega po netu, če ima kdo kak link pri roki mu bom hvaležen.
Excuses are useless! Results are priceless!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darh ()

BigWhale ::

Hm, v nekaterih primerih je. Podjetje ne more prodajat zdravil, ce tam ni zaposlen kak farmacevt.... Recimo...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013397 (8885) Vikking
»

s.p. ali d.o.o

Oddelek: Loža
3510303 (9471) Chelios
»

dno ali doo

Oddelek: Loža
356406 (5625) djordjevic
»

S.p. ali d.o.o.

Oddelek: Loža
62712 (2490) BigWhale
»

Ustanovitev računalniške firme

Oddelek: Loža
293274 (2398) DJroky

Več podobnih tem