» »

Zdravilo za staranje

Zdravilo za staranje

1
2
3 4 5

nevone ::

Zbrcanje dohtarjev iz piedestala bogov na rang tehnikov, ki izvajajo pisarniške posle, zdravljenje pa vodi, usmerja in izvaja mašina, bo prvi resen korak proti temu cilju.


Meni je pa vseeno, če tudi dohtarji stojijo zraven teh mašin, in se vzajemno nadzorujejo. Konec koncev so nas klasični zdravniki in drugi medicinci pripeljali do tu, in nekako ni fer če se jih potem, ko jih imaš možnost nadomestiti z nečim pogojno boljšim, ki itak bazira na preteklem znanju in razvoju, želiš kar odkrižati.

Z razvojem tehnologije, ki človeku omogoča boljše pogoje za življenje se bo potrebno prilagoditi na vključevanje in ne izključevanje. Samo ni treba zdaj tega zagrabiti z vsemi štirimi. Pač razmislek bo _moral_ v to smer.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

DarwiN ::

Manjša "težava" je, da bomo za ta cilj moral spremenit taktiko. Dosedanja strategija, ko imajo buildanje življenske dobe v rokah človeški dohtarji dosega "le" linerano podaljševanje življenske dobe: 50 let v 200ih letih. oz skoraj konstantno 3 mesece na leto.

Tukaj ravno nastopijo te napredne terapije pomlajevanja. Brez njih ne moremo prilezti dlje od 110-120 let. Ampak brez skrbi, te terapije zagotovo prihajajo. IMO ni absolutno nobenega dvoma. Edino vprašanje je KDAJ. Ali še v tem stoletju, ali naslednjem. Človeško telo je stroj, sicer zelo kompleksen stroj, ampak ga bo še vedno moč vzdrževati v nedogled. Če bo potreba, bomo imeli tudi nanobote v žilah in bodo skrbeli za maščobne obloge na stenah žil in opravljali druga dela, da ne bi prišlo do infarkta/kapi. Vse človeške organe bomo izdelovali na podlagi lastnih pacientovih celic, tako da ne bo prišlo do zavrnitve. Ni vprašanje ČE, ampak KDAJ?

Če se prej ne uničimo!
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

pegasus ::

dexterboy je izjavil:

Ne boš verjel, ampak to pri pujskih uspešno deluje že nekaj let.
Vem :) Vem tudi da je hudič v detajlih, tako kot vedno. Zato pa pravim, da je postopek od laboratorija do ulice potreben premisleka in prenove ...

WarpedGone ::

Meni je pa vseeno, če tudi dohtarji stojijo zraven teh mašin, in se vzajemno nadzorujejo. Konec koncev so nas klasični zdravniki in drugi medicinci pripeljali do tu, in nekako ni fer če se jih potem, ko jih imaš možnost nadomestiti z nečim pogojno boljšim, ki itak bazira na preteklem znanju in razvoju, želiš kar odkrižati.


Fer? Iz čiste "poštenosti" naj tvegam svoje lastne življenje, da bo nek dohtar ki je vstal z levo nogo, stisnu napačn knof in me 'odrešu trplenja'?
Že če bi vsakega pacienta, vedno hkrati obravnavala vsaj dva dohtarja in ne en sam, bi bil World of Difference, tko od oka ene 90% manj smrti in zapletov zaradi direktnih zdravniških napak. Čist banalen rak: kolk ljudi na onkološem posluša zgodbo "če bi prej prišli, bi imeli več šans", prej so pa od svojega dohtarja poslušal "dejte s temle namazat, pa pridte nazaj čez mesec, če ne bo bolje".

Del problema je naše znanje, precej večji problem je pa dnevna ZANESLJIVA implementacija tega znanja. Vsak tristoti človek, ki prestopi prag bolnišnice, umre zaradi zdravniške napake. Ampak ta tema je tabu in se o tem ne sme govorit.

Dokler bo tabu, bodo dohtarji rablji.
Zbogom in hvala za vse ribe

prox ::



Saj nismo tako daleč od tega. Nekdo je baje že preživel bogate operacije 6 src.
>>Rajš sn od slo-tech/a odvisn kot pa od Facebooka<<
|Asus K55VJ | Intel i5-3210m | 8Gb ram | nVidia GT635m|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prox ()

nevone ::

Del problema je naše znanje, precej večji problem je pa dnevna ZANESLJIVA implementacija tega znanja. Vsak tristoti človek, ki prestopi prag bolnišnice, umre zaradi zdravniške napake. Ampak ta tema je tabu in se o tem ne sme govorit.

Dokler bo tabu, bodo dohtarji rablji.


Tudi zdravnik lahko naredi napako. Niso oni vsemogočni, kakor bi si ljudje želeli. Brez napak pa v začetku ne bo niti stroj, zato potrebuje tudi ljudi, ki bodo prispevali k čim bojši izvedbi. Ampak to se ne dela tako, da se reče, e zdej bomo pa naredil mašino, pol bomo pa z..bal vse zdravnike.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

DarwiN ::

Rak proizvaja določene proteine in druge makromolekule, ki jih je moč zaznati v krvi. Stvar že deluje, ampak še seveda ni dodelana. Nekega dne kmalu boš naročil en tak detektor na Ebayu za 25€, ki bo zaznal vse? oblike raka, še preden se bo bolezen razvila in postala nevarna. Potem pa samo preventivni ukrep, dve tabletki, ena injekcija in boš imel clean bill of health. Coming soon. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

nevone ::

DarwiN je izjavil:

Rak proizvaja določene proteine in druge makromolekule, ki jih je moč zaznati v krvi. Stvar že deluje, ampak še seveda ni dodelana. Nekega dne kmalu boš naročil en tak detektor na Ebayu za 25€, ki bo zaznal vse? oblike raka, še preden se bo bolezen razvila in postala nevarna. Potem pa samo preventivni ukrep, dve tabletki, ena injekcija in boš imel clean bill of health. Coming soon. :)


Čestitam za držanje štrene ob vseh teh distrakcijah.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

poweroff ::

pegasus je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Ne boš verjel, ampak to pri pujskih uspešno deluje že nekaj let.
Vem :) Vem tudi da je hudič v detajlih, tako kot vedno. Zato pa pravim, da je postopek od laboratorija do ulice potreben premisleka in prenove ...

Ja ni.

Klinični testi, randomizacija, metodologija,... so kar dobro premišljene zadeve. Alternativa so pa bluzatorji tipa "THC zdravi vse vrste raka, dej še men eno džolo".

DarwiN je izjavil:

Nekega dne kmalu boš naročil en tak detektor na Ebayu za 25€, ki bo zaznal vse? oblike raka, še preden se bo bolezen razvila in postala nevarna.

Saj tole poznaš: https://slo-tech.com/forum/t427404/49 ?

Edit, našel tole: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

DarwiN ::

Poznam, hah, nice find. The future is nigh. :P

10x nevone.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

poweroff ::

Drugače tile VOC senzorji stanejo od 300, 400 EUR dalje. Mislim, da so se nekaj z njimi igrali tudi na IJS v SenzorLabu.
sudo poweroff

PrihajaNodi ::

DarwiN je izjavil:

Rak proizvaja določene proteine in druge makromolekule, ki jih je moč zaznati v krvi. Stvar že deluje, ampak še seveda ni dodelana. Nekega dne kmalu boš naročil en tak detektor na Ebayu za 25€, ki bo zaznal vse? oblike raka, še preden se bo bolezen razvila in postala nevarna. Potem pa samo preventivni ukrep, dve tabletki, ena injekcija in boš imel clean bill of health. Coming soon. :)



In tista tabletka in inekcija bosta kaj? Mimogrede encimi popravlajo Dna celic, kjer se pojavljajo napake pri delitvi celic, s starostjo pa je teh napak vedno vec. Kar je prav, saj ce bi ziveli 200 let bi bila zemlja prenasicena. Ti pa imas sedaj mokre sanje o dolgotrajnem zivljenju cloveka. Oglasi se ko bokaj na trg prislo in bo to na voljo tudi v nerzviti Sloveniji. Do takrat pa ne odpiraj vsak mesec nove teme: "znanstveniki so odkrili"...

Superboyy ::

DarwiN je izjavil:

Kmalu bodo ljudje pri 200 letih lepi in vitki kot najstniki ter bodo skupaj igrali tenis.


Kaj je kmalu? A jutr?

DarwiN ::

In tista tabletka in inekcija bosta kaj?

Take a pick. Na primer T-celice oz. imunoterapija. BTW, te imunske celice se lahko tako natrenirajo za vsako obliko tvojega osebnega raka. Ti javim, ko bomo dovolj daleč.

Kaj je kmalu? A jutr?

Če gledaš, da smo bili ljudje 200.000 praktično nespremenjeni in v povprečju živeli ~25 let, zdaj pa nepredstavljiva eksplozija v pičlih 200 letih, potem je vsaka številka "kmalu". Naj bo 100, 500 ali 1000 let. Ponovno - Če se prej ne uničimo!
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

tikitoki ::

DarwiN je izjavil:

Hu, ste me kar presenetili s pozitivnim odzivom. Tega nisem pričakoval.

Desetljetja se ze dela na zdravilu za Alzheimerjevo bolezen, ki ga se nimamo. Delez oseb, ki jih ta bolezen prizadane pa eksponentno narasca s starostjo...

Pravzaprav se niti ne razumemo nastanka bolezni, kaj sele, da bi se lahko pogovarjali o preprecitvi ali zdravilu. In to je samo en izmed primerov...


Stvari prav lepo napredujejo in poznamo vzrok za bolezen. Na miškah se marsikaj dogaja in tudi sicer.


To samo pomeni, da ne ves kaj veliko o Alzheimerjevi bolezni (AB).

Sicer obstajata dve glavni teoriji, ki poskusata pojasniti vzrok za nastanek AB. Nihce pa se ni dokazal, da katera izmed njiju dejansko drzi. Tudi zdravila, ki so bila na podlagi teh teorij razvita so spodletela. Obstaja pa mnogo spekulacij o vzrokih in verjetno je AB posledica vecih faktorjev.

Ce se ne motim, se cepivo ni najbolje obneslo. Mogoce, ker ne resuje vzroka.

In nabiranje amiloidnih plakov in tau proteina ne pomeni, da je prevec celic. Od kje ti ta dezinformacija? Problem je, da je premalo celic, ker odmrejo :S. Nabiranje pa je posledica slabe regulacije signalnih poti, genetskih okvar,....

Se pa strinjam, da je bolj smiselno imeti vitalno in aktivno prebivalstvo, kot kup nepokretnih geriatrikov. Kar pa se vedno ne resi problema s prenaseljenostjo. Skoda, da se ne da umetno se IQ povisati.

DarwiN ::

To samo pomeni, da ne ves kaj veliko o Alzheimerjevi bolezni (AB).

Sicer obstajata dve glavni teoriji, ki poskusata pojasniti vzrok za nastanek AB. Nihce pa se ni dokazal, da katera izmed njiju dejansko drzi. Tudi zdravila, ki so bila na podlagi teh teorij razvita so spodletela. Obstaja pa mnogo spekulacij o vzrokih in verjetno je AB posledica vecih faktorjev.

Ce se ne motim, se cepivo ni najbolje obneslo. Mogoce, ker ne resuje vzroka.

Well, precej kompleksna zadeva, ta bolezen. Ta članek lepo opisuje patologijo AB

Cepivo pa bojda deluje, no, vsaj na mišjem modelu. Fascinantno branje.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Aston_11 ::

A staranje je bolezen (naslov teme)? Sem mislil, da je feauture.

DarwiN ::

Aston_11, kakor gledaš, oziroma definiraš:

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tikitoki ::

DarwiN je izjavil:

To samo pomeni, da ne ves kaj veliko o Alzheimerjevi bolezni (AB).

Sicer obstajata dve glavni teoriji, ki poskusata pojasniti vzrok za nastanek AB. Nihce pa se ni dokazal, da katera izmed njiju dejansko drzi. Tudi zdravila, ki so bila na podlagi teh teorij razvita so spodletela. Obstaja pa mnogo spekulacij o vzrokih in verjetno je AB posledica vecih faktorjev.

Ce se ne motim, se cepivo ni najbolje obneslo. Mogoce, ker ne resuje vzroka.

Well, precej kompleksna zadeva, ta bolezen. Ta članek lepo opisuje patologijo AB

Cepivo pa bojda deluje, no, vsaj na mišjem modelu. Fascinantno branje.


Dovolj dobro poznam AB. Ne potrebujem dodatnega ctiva.

Prvo podas link na teorijo, ki zavraca glavno vlogo betaamiloidnih plakov, nakar zacnes zagovarjati cepivo, ki temelji na drugi teoriji. Ne mores imeti obojega hkrati.

Pri misjem modelu,... to je zelo pomembno. Kot prvo je model in ima lastnosti, ki niso nujno kljucne za nastanek te bolezni pri ljudeh. Morebiti povecano izrazanje prekurzorja betaamiloidnega peptida. Ce je kljucna deregulacija tau proteina, pol je prava tarca ze zgresena.

Kakorkoli, tema je podaljsanje zivljenja. Moja poanta je, da nam ze taki, neprimerno mansji problemi predstavljajo velike tezave, razumevanje delovanja nasega telesa pa je se zelo v povojih. VEcina raziskav je zelo specificnih, ko isces povezave oz. sirso sliko pa vidis kaj vse se manjka. Sem pa preprican, da se dela na tem in bodo tudi rezultati.

Menda eno izmed zdravil za diabetes podaljsa ziljensko dobo, lahko tam zacnes:). Kastracija tudi;). Nekaj malenkosti je torej ze na voljo.

DarwiN ::

Prvo podas link na teorijo, ki zavraca glavno vlogo betaamiloidnih plakov, nakar zacnes zagovarjati cepivo, ki temelji na drugi teoriji. Ne mores imeti obojega hkrati.

Očitno nisi prebral. Oba linka govorita tako o amiloid beta kot o tau proteinu... Tudi testno cepivo deluje proti amyloid beta + tau, oziroma gre za dva cepiva v enem.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Cervantes ::

Ok, jaz jih imam 70.
Počasi me je vse skupaj že začelo dolgočasiti.
Razen občasnih finančnih katastrof in inslamskih razčefukov se pravzaprav nič zanimivega ne dogaja.
Ljudje me počasi začenjajo dolgočasiti, ko se dobim s frendi, moram poslušati iste stare štorije kot pred dvajsetimi leti.
Ko sem odraščal sem prebiral Clarka in Asimova in sem bil prepričan, da bomo leta 2016 že zdavnaj na Marsu, jaz pa že davno pokojni.
Mlade frče so res čedne, ampak za starca s srednjo penzijo se nobena ne vname. Sploh pa ne razumem, kaj govorijo, nekakšen newspeak.
Tehnološki napredek je res fascinanten, ampak od ajfona in HD televizije naprej ni nič resnično novega.
Internet mi dela zadosti hitro, že leta, nobenega napredka.
In ko mi povzroča težave že najpreprostejše programiranje enega bednega ardiunota, me res ma, da bi...
Saj ni frke. Edino, kar si res želim, je odplačat kredite pred RIP, da ne bi obremenjeval zanamcev.
Pes mi je lani poginil.
In zdaj naj živim še 50 let? WTF for?

nevone ::

In zdaj naj živim še 50 let? WTF for?


Saj ti ni treba. Lahko pa drugim pustiš, če jih veseli.

Nekateri pa v isti sapi vpijejo medicina je samo za bogate in itak nočem živeti ali nas je preveč. WTF?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Cervantes ::

nevone je izjavil:

In zdaj naj živim še 50 let? WTF for?


Saj ti ni treba. Lahko pa drugim pustiš, če jih veseli.

Nekateri pa v isti sapi vpijejo medicina je samo za bogate in itak nočem živeti ali nas je preveč. WTF?

o+ nevone

Vsakemu tisto, kar ga zabava.
V tem je bistvo.

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

@Cervantes, jaz bi danes takoj podpisal, da živim še 100 milijard oziroma večno.

Dokler verjameš v napredek, pa četudi se ta izredno upočasni, prej ko slej bomo razvozljali možgane, zavest, zapisovanje spominov, doživetij.

Poiščeš neko doživetje, ki te najbolj osrečuje. Nekaj povsem novega, razburljivega 100 na uro. To počneš cel dan, neskončno uživaš, nakar si daš čez noč izbrisat te spomine, vse kar si doživel ta dan.

Se zbudiš, ponoviš vajo. Vsak dan enako, 100 milijard let. Podpišem takoj. Ignorance is a bliss. :)

Ok, back to reality. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Cervantes ::

Če bi že rad doživel kaj razburljivega, priporočam tabletko LSDja.8-)
Pohodi v inner world so lahko zanimivi, vsaj v začetku.
Se pa čez čas tudi to začne ponavljat, tako da...

tikitoki ::

DarwiN je izjavil:

Prvo podas link na teorijo, ki zavraca glavno vlogo betaamiloidnih plakov, nakar zacnes zagovarjati cepivo, ki temelji na drugi teoriji. Ne mores imeti obojega hkrati.

Očitno nisi prebral. Oba linka govorita tako o amiloid beta kot o tau proteinu... Tudi testno cepivo deluje proti amyloid beta + tau, oziroma gre za dva cepiva v enem.


Res je, sem prebral sam na kaj se nanas. Sem pa prebral clank, ki se nanasa na to cepivo in je bil naveden izkljucno betaamiloidni peptid. Ocitno je napaka v enem izmed clankov. Lahko pa preveris originalni prispevek in razcistis zadevo:).

Je pa smesno, da nekdo, ki trdi, da je problem AB, da je stevilo celic preveliko, nekomu ocita, da ni prebral linka. Ti ocitno nisi prebral niti kaj AB sploh je. Ker to je tko, k da reces, da je nekdo umrl reven zaradi prevec denarja na bancnem racunu.

tikitoki ::

Sicer pa je nekdo ze napisal. Ignorance is bliss. Glede na nekatere trenutne smernice je bolj verjetno, da se bo zivljenska doba skrajsala.

http://www.forbes.com/sites/timworstall...

Ah ne, se ze dogaja.>:D
Sem se prepozno rodil, sem ze izgubil 5 let zivljenja. :'(

Kakorkoli, who cares. Kot si rekel, za nas je ze prepozno, mogoce za kaksno prihodnjo generacijo, sam ne v takih utopicnih razseznostih.

BigWhale ::

Tema je zanimiva, just don't feed the trolls.

.:joco:. ::

WarpedGone je izjavil:

Po slovensko: pričakovana življenska doba se v enem letu podaljša za več kot eno leto.
Manjša "težava" je, da bomo za ta cilj moral spremenit taktiko.
...
Hitrost moramo početverit, kar samo 4x več denarja v zdravstvu ne bo zadostovalo.

Problem takih zadev je, da je vsak naslednji korak exponentno bolj zahteven kot prejšnji. Higiena je bil prvi low hanging fruit, ki je drastično podaljšal življenjsko dobo. Cepiva in antibiotiki so bili naslednji. Danes ubistvu zdravniki že delajo samo bolj rutinske zadeve, preboji se ustvarjajo v velikih farmacevtskih multinacionalkah, kjer lahko vlagajo miljarde v robote, simulatorje in high end znanost, da naredijo molekulo, ki bo naredila nekaj kar prejšnja generacija te molekule ni bila zmožna. Kompleksnost kako se da manipulirat naravo, da se podaljša življenjska doba, z vsakim podaljšanim letom samo narašča, tako da to, da je linearno podaljševanje življenjske dobe, je kar spodbudno.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: .:joco:. ()

WarpedGone ::

Ja, zahtevnost eksponentno raste, hkrati pa eksponentno rastejo tudi naše tehnološke sposobnosti - rezultat je linearen napredek, ne zadnje 2 ali zadnjih 20 ampak kr zadnjih 200 let, ko lahko sploh govorimo o nekem organiziranem zdravstvu.
Linearen napredek je pri tem problemu na srečo čist dovolj, le prenizko strmino ima - potrebno ga je pohitrit za fakor 4. To ta problem dejansko naredi "enostaven", kakšen drug problem se žal ne more pohvalit z linearnostjo ampak so krepko eksponentni al pa še kej hujšega (umetna inteligenca itd).

Kako ga pohitrit?
Moj kratek pogled seže le do tega kar sm omenu že zgoraj - dohtarju v ednini od katerega je direkt odvisno preživetje mnogih, pomagat, da so bo pogosteje bolje odločil.
Če se bo zmotil samo pol tolkokrat kot se danes, smo naredil konkreten prelom v premici i.e. njen k dvignili nad 1/4.

Vsi se osredotočamo na to kar ne poznamo. To kar poznamo pa ni več seksi in je prepuščeno posameznikom, da se implementira v praksi. Posledično so v bolnicah cele horror stories, v principu povsem po nepotrebnem. Ker ni problem pomanjaknje denarja, niti pomanjkanje znanja. Je enostavno problem pomanjkanja podpore pravilnemu odločanju. Pravilnemu glede na to, kar že vemo da je prav.
Zbogom in hvala za vse ribe

Spajky ::

Nekatere rock legende so umrle mlade (bile še lepo truplo); torej zdravilo za staranje je samomor; ta prepreči, da se postaraš ... /s_Off ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

DarwiN ::

Res je, sem prebral sam na kaj se nanas. Sem pa prebral clank, ki se nanasa na to cepivo in je bil naveden izkljucno betaamiloidni peptid. Ocitno je napaka v enem izmed clankov. Lahko pa preveris originalni prispevek in razcistis zadevo:).

Je pa smesno, da nekdo, ki trdi, da je problem AB, da je stevilo celic preveliko, nekomu ocita, da ni prebral linka. Ti ocitno nisi prebral niti kaj AB sploh je. Ker to je tko, k da reces, da je nekdo umrl reven zaradi prevec denarja na bancnem racunu.

Dobro, razumem, junka iz proteinov je preveč, ne celic. Sem se napačno izrazil. Kakorkoli, napredek okrog AB kar lepo napreduje, čeprav berem, da bi naj bila vlaganja v iskanje zdravila še vedno neke 10 ali 100x manjša kot vlaganja v raka.

Ni pa fer, da v google napišeš "life expectancy falling" in prilepiš en članek glede ene izmed držav. To je tako kot bi napisal "fish are falling from the sky". Jasno, da boš našel tak članek, ampak to ne spremeni dejstva, da življenjska doba še vedno raste za ~3 mesece na leto.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

@joco & WarpedOne, v bistvu sta vse lepo povedala. Kompleksnost se dviguje eksponentno na obeh straneh, življenjska doba pa posledično linearno. In tako bo tudi v prihodnje. Japonske ženske so menda že pri 87. No, lahko da se bo krivulja v naslednjih desetletjih celo malo upočasnila. Who knows. Dokler znanost ne razvozlja omenjenih sedmih bioloških procesov staranja. Takrat dosežemo longevity escape velocity in takrat se bo krivulja dvignila eksponentno. To je vsa poantna. Kdaj bo do tega prišlo? Nobody knows, ampak je pa fascinantno spremljat razvoj, vse večja vlaganja, Venter, Google, itd. IMO smo zelo blizu. 30,50,100 ali 200 let.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

Ok, vzemimo pod drobnogled eno teh kategorij staranja - senescentne celice (moja kategorija 4). Kot rečeno, gre za iztrošene celice, ki so se jim toliko skrajšali telomerji, da so se prenehale deliti in zdaj povzročajo samo škodo, saj izločajo škodljive molekule in proteine, povzročajo vnetje ter škodujejo sosednjim celicam in tkivu/organom. Načeloma te celice hitro sprožijo postopek apoptoze (samomor) oziroma jih uniči imunski sistem, razen v primeru določenih mutacij, ko se to ne zgodi. Tako te celice ostajajo in se jih z leti nabira vedno več. In več ko jih je, hitreje se kopiči škoda in več sosednjih celic postane senescentnih. Nekak domino efekt. Imunski sistem postane nemočen. Posledice so logične. Padec funkcionalnosti tkiva/organov, degenerativne bolezni in staranje organizma.

Hipoteza je torej jasna. Kaj se zgodi, če vzameš organizem srednjih let in odstraniš te senescentne celice? In točno to so znanstveniki na različnih preizkusih testirali na miših.

Eden od zaščitnih znakov senescentnih celic je, da proizvajajo zanje specifičen P16 protein, zato so znanstveniki genetsko ustvarili linijo miši, ki ob zaužitvi določenega zdravila, sprožijo samouničenje teh senescentnih celic, ki proizvajajo P16 protein. Počakali so, da so miši dopolnile starost 12 mesecev, nakar so jim vbrizgali to zdravilo in jih dobesedno očistili vseh senescentnih celic. Rezultat? Miši so živele 25% dlje od miši iz kontrolne skupine (tistih, ki niso dobile zdravila). Poleg tega se je izboljšala funkcija njihovih ledvic, jeter, srca in manj je bilo rakastih obelenj.

Že na prvi pogled je jasno, da gre za enega manj kompleksnih procesov staranja, zato je tukaj tudi zelo vroče dogajanje. Ampak kako to terapijo prenesti na človeka? Različni laboratoriji razvijajo več metod in so že zelo daleč. Ustvarjeni sta bili vsaj dve novi podjetji, ki tekmujeta, katera bo prva na trgu s takšno terapijo. Bojda jo lahko pričakujemo v roku petih let, ampak poznamo znanost, zato rečmo previdno do 2025. Jasno je tudi, da pri ljudeh ne moremo pričakovati 25% dodanega življenja, saj tudi calorie restriction in druge metode za podaljšanje življenja pri miših in drugih manjših organizmih prinesejo procentualno več bonusa kot denimo pri opicah. Prav tako ti pionirji, ki bodo prvi preizkusili to terapijo, ne bodo imeli neposrednega dokaza, koliko in kaj so pridobili. In še enkrat - s tem odpravimo le en proces staranja. Končni cilj je odpraviti vseh 7 kategorij in človeško telo obnavljati v nedogled, tako kot lahko v nedogled popravljaš avtomobil.

Torej, ~2025, skupinski "nakup". Nas bo prišlo ceneje. Zbiram prijave. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

slotechar ::

Mislite, da bodo to pustili navadnim ljudem. mislite, da si zelijo se vec prebivalecev na tem planetu. A ni 7 milijard kar ogromna stevilka?

poweroff ::

Sicer zanimivo, ampak jaz bi bil tukaj precej previden z optimizmom. Moja ocena je, da je do resnih kliničnih študij na človeku še vsaj 10 let.
sudo poweroff

nevone ::

mislite, da si zelijo se vec prebivalecev na tem planetu. A ni 7 milijard kar ogromna stevilka?


Zemlja _premore_ toliko in več ljudi. Vendar ravno nestaranje/revitalizacija lahko pripomore k temu, da se populacija naravno omeji oziroma se omeji krivuljo naraščanja.

Mislite, da bodo to pustili navadnim ljudem.


Problem je, ker ravno "navadni" ljudje radi ta razvoj "zavirajo", ker mislijo, da so samo oni tisti, ki jim ni takoj vse na voljo. Mislim, da bodo morali glede tega premisliti predvsem oni sami, ker če (bodo) sistem sabotirali(/jo), to tudi in predvsem zanje ne (bo) pomeni(lo) nič dobrega.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

DarwiN ::

Tehnologije in napredka ne moreš ustaviti. Višje sile jo mogoče lahko zabremzajo za par let, ampak to je pa tudi vse. Jedrske energije in bombe tudi ni bilo moč ustaviti, pa je precej bolj nevarna kot nesmrtnost človeka. Človeštvo se bo prilagodilo. Postopoma, kajti to se ne bo zgodilo čez noč. Kot rečeno, v razvitih državah je nataliteta že danes negativna.

Sicer zanimivo, ampak jaz bi bil tukaj precej previden z optimizmom. Moja ocena je, da je do resnih kliničnih študij na človeku še vsaj 10 let.


Ja, could be. Upam, da bo prej, ker to terapijo bi morali čim prej prestati, saj se ta nesnaga samo nabira in stopnjuje v nas. Vprašanje tudi, ob kateri starosti je optimalno prestati to terapijo. Si predstavljam, da škoditi ne more, zatorej čim prej. Mogoče prvič okrog 30-50. leta starosti in potem vsakih 10 let ponoviti vajo? Po drugi strani pa je pri ~80. let starem človeku veliko škode že storjene, a ima hkrati tudi daleč največ teh senescentnih celic in bo telo močno zadihalo in si oddahnilo po takšni terapiji. I imagine.

In stvar bo samo v začetku draga in težko dostopna. Vsi vemo, kako gre tehnologija. Ko bo minilo ~10 let in boš šel drugič čez to terapijo, bo stvar 100x cenejša in na voljo v Sloveniji v obliki tabletk (v začetku mogoče v obliki genske terapije, ali "kemoterapije" z virusi/vektorji, kdosigavedi).

At the end of the day, špekulirajmo - če si lahko kupiš ~5 let dodatnega življenja, predvsem pa bolj zdravega življenja z manjšo možnostjo obolenj/bolezni/krhkosti/šibkosti. Koliko je to vredno? Koliko bi bili pripravljeni plačati? Povsem možno je, da bo kmalu prišel dan, ko bomo zares postavljeni pred to vprašanje. 8-O
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

WarpedGone ::

Splača se dobro poslušat zgorajh objavljeno predavanje De Grey-a.
Tipo zgleda hipi ampak po parih stavkih opaziš, da gre za genija.

Kdo bo plačal za to zdravljenje? Država.
Ker ko bo enkrat tehnolgija nared, bo volitve zmagal tisti, ki jo bo obljubil zastonj.
Država si tega ne more privoščit? Stvar kompromisa, čemu se bomo odrekli. Sodelovanja na naslednjih OI? Brezplačnemu vrtcu, javnemu prevozu?
Čemurkoli bo treba, samo da ne bo treba še kr takoj umret.

Like it or not, 1 + 1
Zbogom in hvala za vse ribe

DarwiN ::

Aubrey je faca, ja. Ga spremljam že 10 let oziroma skoraj od začetka.. No, "spremljam", občasno preverim, kako kaže. Dečko je ekscentričen do vseh skrajnosti. Ima ~25 let starejšo ženo biologinjo brez zob in zraven nje še dve mladi ljubici. :))) Ampak ko ga poslušaš, ti res hitro postane jasno, da ve o čem govori.. Sicer, kot sam pravi, bi se raje več posvečal samemu researchu, ampak enostavno še ni dovolj fundinga, zato je primoran posvečat veliko časa za te govore po vsem svetu. Tudi ves svoj denar je vložil v ta SENS research, vključno z denarjem, ki ga je podedoval od matere in od prodaje njene hiše. Ampak gre na bolje, zadnja leta letijo milijoni iz vseh strani.

Glede plačila za te terapije pa se bojim, da v začetku ne bo tako enostavno.. V končni fazi seveda bo, ampak mi smo prva generacija in bomo operirali brez neposrednih dokazov, zato boš v začetku zagotovo moral sam financirat te prve terapije. Ali pač vse skupaj ignoriraš. V javnosti se bo gotovo vnela prava vojna med zagovorniki in nasprotniki. Dovolj bo propagande, da boš lahko verjel tisto, kar želiš verjeti.

Tako kot calorie restriction na primer. Že dolgo je jasno, da manj ješ, dlje živiš. To velja praktično za vse organizme. Majhni črvi pod CR programom živijo ~200% dlje, miši mogoče ~50% dlje, ampak tak eksperiment lahko opraviš v nekaj letih. Medtem pa na opicah eksperiment traja že neke 25 let in če se ne motim, so opice iz kontrolne skupine že skoraj vse mrtve, medtem pa je CR opic, ki so vse življenje jedle 30% manj kalorij, živih še kar lepo število. Skratka, pri dlje živečih organizmih je učinek manjši. In če potegneš črto. Kaj zdaj to pomeni za človeka? Najdeš cele skupine ljudi, ki stradajo na ta račun, ampak brez neposrednih dokazov je to napol slepo početje, a ne. In tako na slepo bo verjetno treba sprejet tudi te prve pomlajevalne terapije.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

WarpedGone ::

In tako na slepo bo verjetno treba sprejet tudi te prve pomlajevalne terapije.


Pa kaj potem?

OK, ljudje pri 30ih se pač še ne bodo masovno odločal zanjo. ampak imamo dovolj 'zaloge' 90 letnikov, kjer je že vsem jasno, da se je ura iztekla.
Takrat človek lahko samo še profitira. Ko statistika pokaže, da se 90 letnikom življenje podalša za 5 let če gredo skozi 'pomladitev' al pa kak drug manj obremenjen izraz, bo stvar dobila krila. Za zadevo se bodo začel odločat tut 80 in 70 letniki. Mlajši bomo pa še mal počakal, itak statistično gledano še mamo neki časa do tja, ko je po pravilu konec zabave.

Po eni strani se mam pri svojih 40, že za starega, ampak statistika pravi da imam še ene 30 let aktivnega življenja pred sabo. 30 let nazaj ni bilo nikjer interneta, kaj šele kakega GSM omrežja. Višek tehnike je bila barvna TV.

Meni osebno se zato še ne mudi. Seveda je situacija za starejše danes žal drugačna. Ampak česar ni, še vojska ne vzame. Ko pa bo, bodo z veseljm probal v dovolj velikem obsegu, da se bo stvar spilila v praksi. Nedvomno bodo tudi slepi poskusi, ki se bodo izkazal za problematične. Verjetno bodo vmes tut kakšni, ki bodo nardil nepopraviljov škodo in gen2 ne bo več prijel. Cena razvoja pač. Ni to razlog, da bi užaljeno zavrgli vse to.
Zbogom in hvala za vse ribe

bobby ::

Kot prvo, staranje NI bolezen ampak je del zivljenja, del rojstva in tega dela ni potrebe po zdravljenju oz bi ga bilo potrebno eliminirat ali vsaj omejit na doloceno vrednost, example:150let lahko brcas, potem si brezkompromisno terminiran.

Sekundarno, ce se to definira kot bolezen oz nastavi maximalno limito, potem bo potreba po omejevanju rojstev.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

k4vz0024 ::

Staranje je programiran proces z namenom evolucije razviti izboljšave na vrsti z možnostjo večjega preživetja. V tem smislu ni bolezen. Vendar pa na posameznika deluje kot bolezen in jo tudi generira. Brez genetske manipulacije ne bo dolgoživosti. K4vz0024 @copyright

DarwiN ::

Zanimivi trendi glede populacije. Vse pričakovano.

Danes je na svetu že 30 držav, kjer je 65+ letnikov več kot 15- letnikov.


Globalna projekcija:


Skratka, vse gre postopoma v pričakovano smer in samo vprašanje je, kdaj bomo dosegli "longevity escape velocity" in takrat bo hitro 100+ letnikov precej več kot 15- letnikov in ženske se bodo za prvega otroka odločale mogoče pri 150 letu starosti. Sicer še vedno zna prit do neke prenaseljenosti, ampak niti približno v takšni meri, kot si eni predstavljate, sploh ko upoštevaš vzporeden napredek vseh ostalih tehnologij okrog proizvodnje energije, hrane, ipd.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

prox ::

Ma saj ima prav. Če imaš toliko denarja, da si lahko srce daš presaditi 4-5x potem je res pričakovano, da boš mogoče dosegel takšno visoko starost. Presaditev srca je še najmanj kar si lahko privoščiš, če si bogat.
>>Rajš sn od slo-tech/a odvisn kot pa od Facebooka<<
|Asus K55VJ | Intel i5-3210m | 8Gb ram | nVidia GT635m|

poweroff ::

Pa dajmo no ostat na realnih tleh.

Presaditev srca? Se sploh zavedate kako zahteven in tvegan je ta postopek? Pa stranski učinki?

Štirikrat? Daj si no preberi kaj o presaditvah in imunosupresivnih zdravilih.
sudo poweroff

prox ::

Ej, vse se da če se hoče in če so finance :P kako boš ostal na realnih tleh, če pa ljudje želimo v višave? (vesolje)

In ja se še predobro zavedam kakšen postopek je to, ni potrebe po poučevanju.
>>Rajš sn od slo-tech/a odvisn kot pa od Facebooka<<
|Asus K55VJ | Intel i5-3210m | 8Gb ram | nVidia GT635m|

WarpedGone ::

Presaditev srca je bistveno manj zapletena zadeva kot design CPUja iz nekak milijard logičnih enot, ki tiktakajo nekaj milijardokrat na sekundo in se na koncu proizvede v nekaj milijardah primerkov.

Edini razlog da je presaditev srca kompliciran postopek je to, da ga še vedno izvajajo ljudje na način ki izvira iz 20. stoletja.
Zbogom in hvala za vse ribe

DarwiN ::

Je*eš srce. Srce ni nič druga kot pumpa. Pumpo pri človeku, ali avtomobilu, lahko zamenjaš tudi 10x, pa ti ne bo nič pomagalo, razen v primeru, ko je bila pumpa najšibkejši člen, takrat lahko pridobiš ~10-20 let. Za kaj več bi moral vse dele/organe redno menjavat, vključno s kablovjem/žilami. Pa tudi na ta način bi prišli le do bariere ~120 let, ker možganov - samega bistva človeka - ne moreš zamenjat, a ne.

Drgač pa bomo srca in druge organe v bližnji prihodnosti popravljali z matičnimi celicami. Že danes so ljudem izboljšali funkcijo srca oziroma do neke mere regenerirali srce po infarktu z matičnimi celicami, ampak je stvar jasno še v povojih. Tudi izgubo celic (moja kategorija staranja št. 3) bomo lepo nadomestili z matičnimi celicami. Krčenje mišičnega tkiva, sklepnega hrustranca (artritis), samih kosti.. Tudi krčenje sive ali bele možganovine oziroma demenca. Vse to bo zgodovina. I'm sure of it. Edino še ne vem kdaj. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sekvenciranje genomov

Oddelek: Znanost in tehnologija
304282 (3747) PrihajaNodi
»

Čudežno zdravilo, ki obljublja 120 let življenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6111689 (8235) shadeX
»

A se obolelost z rakom s časom povečuje?

Oddelek: Problemi človeštva
395201 (3951) Map
»

Kako dolgo lahko živimo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013949 (12191) GGGGG
»

Zakaj se celice starajo

Oddelek: Znanost in tehnologija
4311385 (8911) Yosh

Več podobnih tem