» »

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone

1
2
»

kronik ::

čuhalev je izjavil:

AC uporablja pas na 5 GHz in signal že fizikalno nese manj.


Dual band je.

ohnowhy ::

Če ma kdo kakšnega pokvarjenega in ga ne uporablja, ga lahko v celoti prevzamem in ga (poskušam!) popraviti.
Sicer ne vem, zakaj natančno bi ga popravljenega uporabljal, ampak to je problem, ki ga bom reševal, ko pridem do njega
;)

čuhalev ::

kronik je izjavil:

čuhalev je izjavil:

AC uporablja pas na 5 GHz in signal že fizikalno nese manj.


Dual band je.

Od kdaj?

kronik ::

imagodei je izjavil:

Da malo slišim mnenja: kateri moderni router bi bil lahko njegov naslednik, vreden tega imena?

Ubiquity?


Linksys je za home use, Mikrotik in Ubiquity pa za enterprise. Namesto Linksysa si nabavi ASUS RT-AC5300 oz bilokater router z hardwarskim NATom (čeprav zdaj tudi z Mikrotikom in omogočenim fastrackom spraviš komot pol gigabita/s v obe smeri skoz, mogoče še več).

čuhalev je izjavil:

kronik je izjavil:

čuhalev je izjavil:

AC uporablja pas na 5 GHz in signal že fizikalno nese manj.


Dual band je.

Od kdaj?


Misliva isti model? https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kronik ()

čuhalev ::

kronik je izjavil:

Misliva isti model? https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-...

Ne, jaz mislim na specifikacije tehnologije.

Gledam datasheet tega modela, a imajo zelo slabo napisano, kaj je na kateri frekvenci. Piše, da podpira a,b,g,n,ac .. kar je očitno unija, mislim pa si da na 2,4 je n, na 5 pa ac.

imagodei ::

kronik je izjavil:

imagodei je izjavil:

Da malo slišim mnenja: kateri moderni router bi bil lahko njegov naslednik, vreden tega imena?

Ubiquity?


Linksys je za home use, Mikrotik in Ubiquity pa za enterprise. Namesto Linksysa si nabavi ASUS RT-AC5300 oz bilokater router z hardwarskim NATom (čeprav zdaj tudi z Mikrotikom in omogočenim fastrackom spraviš komot pol gigabita/s v obe smeri skoz, mogoče še več).


WRT54GL s custom firmware so uporabljala mnoga mikropodjetja. Če je primerno vzdrževan in sproti posodobljen, je kar solidno varen. Jasno pa da ni primeren za 10+ WiFi naprav (PC, Smartphone... ), da ne zmore 10+ Mbit WAN linij, itd. Drži nenormalno visoko ceno (članek navaja 40-50 EUR), po drugi strani dobiš entry level Mikrotik za cca 80 EUR.

Ne vem, no. Cene za Ubiquity sicer ne poznam, ampak menda tudi ni svinjsko drag.
- Hoc est qui sumus -

Spock83 ::

kronik je izjavil:

krho je izjavil:

Jebesh to.. Sem povsod zmetal stran ta jajca. Ter ddwrt-jevo obešanje tudi na novejših EA serijah. Zamenjal vse skupaj z Unifi ac lite.


Jaz isto. Pa mi je žal. Domet unifi anten je nikaki, na linksysu sem brez problema pokril celotni objekt, za unifi ac lite pa z dvema antenama komajda. Tud z mikrotikom sem brez problema pokril celotni objekt. Razlog je seveda ker unifi oddaja z max 20dbi, vsi ostali pa z 30dbi. V kakem blokovskem stanovanju bi verjetno bili rezultati na AC lite boljši, še posebej, če je 2,4 pas zabasan.
Kar pa se tiče hitrosti prenosa na telefonih, sem pa z najbolj cenenim tp-linkom (DD-WRT) dosegel najboljše rezultate.

680x0 je izjavil:


Konkreten primer: Telemachov tehnik ob nadgradnji interneta na 80Mbps pride zamenjat modem/usmerjevalnik, a se na mestu odloči, da pusti priklopljen obstoječ WRT54GL (na katerega so vsi računalniki povezani izključno preko WiFija), češ da je router boljši od tega, ki ga je sicer prinesel s seboj. Tehnik mirno odide in uporabnika, ki je plačal 80Mbps internet pusti priklopljenega na tehnologijo, ki omogoča 20Mbps prenosa. To se ni zgodilo pred 5 leti, temveč prejšnji mesec.


Kje si doma?


Torej vsi ostali kršijo zakon. Komot jih lahko prijaviš.

Snegec ::

imagodei je izjavil:

Da malo slišim mnenja: kateri moderni router bi bil lahko njegov naslednik, vreden tega imena?

Pa niti ni treba, da lahko nanj naložiš custom firmware, ampak predvsem da je vsestranski, prilično varen, cenovno dostopen domačim potrošnikom, da zanesljivo deluje IN - da ima jasen ter pregleden vmesnik (ne pomeni to, da nastavitve narediš z Wizardi, lahko ima tudi CLI; ampak enostavno da nastavljanje ni dvoumno in da ne brskaš po internetu 2 uri za to, da nastaviš nekaj tako preprostega, kot so VLAN-i).

Mikrotik routerji teh zahtev (še) ne izpolnjujejo - zaradi pomanjkljive dokumentacije sem za nastavitev VLAN-ov na RB951G-2HnD potreboval 3 dni (dost easy je nastavit VLAN-e tako, da jih kontrolira procesor, s čimer hitrost "switchanja" znatno pade; precej težje je bilo pa najti navodila, po katerih VLANe nastaviš na nivoju vgrajenega Switcha - s tem prideš do Wire-speed switchanja).

Ubiquity?


Z Ubqt mam jest same dobre izkunsnje, je pa res, da je WRT54GL se vedno kralj kar se tice velikosti pokritosti. Zal prevec novejsih usmerjevalnikov menja "hitrost" za "pokritost".
Snegec & Snežinka, mala potepinka.

kronik ::

čuhalev je izjavil:

kronik je izjavil:

Misliva isti model? https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-...

Ne, jaz mislim na specifikacije tehnologije.

Gledam datasheet tega modela, a imajo zelo slabo napisano, kaj je na kateri frekvenci. Piše, da podpira a,b,g,n,ac .. kar je očitno unija, mislim pa si da na 2,4 je n, na 5 pa ac.


Tudi n standard je na 5Ghz. Stari iphone 5 recimo se poveže na 5Ghz pa ne podpira ac standarda. Govorim o AC lite. Omembe vredna funkcija teh AC lite je "Airtime fairness" - rešitev, da ti počasne naprave ne bremzajo celega networka oz. ostalih klientov. Zalo dobro imajo porihtan tudi RF scan, ki zazna RF motnje na vseh uporabnih kanalih - tudi, če izvor ni sosedov wifi.

Mavrik ::

ASUS RT-ACxxU načeloma imajo vsi kar nameščen poskinnan dd-wrti po defaultu, zato so kar dobra izbira za uporabo v manjših podjetjih in hišah. Vse kar najdeš na dd-wrtjih (vključno z VPNji, captive portali, etc.) je na voljo brez modifikacij.
The truth is rarely pure and never simple.

miroB ::

@imagodei:
Mikrotik routerji teh zahtev (še) ne izpolnjujejo - zaradi pomanjkljive dokumentacije sem za nastavitev VLAN-ov na RB951G-2HnD potreboval 3 dni (dost easy je nastavit VLAN-e tako, da jih kontrolira procesor, s čimer hitrost "switchanja" znatno pade; precej težje je bilo pa najti navodila, po katerih VLANe nastaviš na nivoju vgrajenega Switcha - s tem prideš do Wire-speed switchanja).
Navodila so zelo lepa... :)
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Sw...

Je pa res, da se s switch vlani, na teh ''majhnih'' mikrotik routerjih, nisem ukvarjal. Če hočeš ''advanced'' switching in vse kar pride zraven, je najboljše, da vzameš enega CRSja...
http://www.centerbrezzicnosti.si/mikrot...

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:CR...

edit: obstaja tudi 8portni CRS...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miroB ()

darkolord ::

Pa niti ni treba, da lahko nanj naložiš custom firmware, ampak predvsem da je vsestranski, prilično varen, cenovno dostopen domačim potrošnikom, da zanesljivo deluje IN - da ima jasen ter pregleden vmesnik (ne pomeni to, da nastavitve narediš z Wizardi, lahko ima tudi CLI; ampak enostavno da nastavljanje ni dvoumno in da ne brskaš po internetu 2 uri za to, da nastaviš nekaj tako preprostega, kot so VLAN-i).
Če smo iskreni, pri WRT54G(L) je dejansko enostavno samo nastavljanje osnovnih parametrov za povezljivost in Wifi. Vse ostalo bolj ne. Pri VLAN-ih sem obupal (delalo mi je nekaj napol).

imagodei je izjavil:

po drugi strani dobiš entry level Mikrotik za cca 80 EUR.
:)

hAP lite je 21 EUR, hAP ac lite pa 52 EUR.

Poldi112 ::

@imagodei
Meni se zdi Mikrotik povsem spodobna alternativa, glede na to, da je wrt54gl mišljen kot home router. Če te ne moti, da imaš precej več funkcij...
Pa glede na to, da bom verjetno čez kakšen mesec v podobni situaciji glede vlanov - a daš še link? :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Qushaak ::

Mikrotik je praktično najbolj racionalna izbira za mala in mikro podjetja in tudi domačo rabo (ni potrenbo switch-a, ker za dost ugodno ceno dobiš 10-port router).
Je pa res, da je v prvi vrsti namenjen uporabnikom z znanjem, ampak dokler rabiš samo vzpostavit povezavo z modemom in nastaviti WiFi nni nič težje kot na navadnih domačih router-jih. Že RB2011 ima precej močan čiset, RB3011 pa je prava zverinica.
Sam preferiram, da modem in router nekje ležita, da jih nihče ne vidi, access point-e pa se preko gigabit CAT kabla odpelje v tiste prostore kamor se WiFi rabi. Tako se poveča "modularnost omrežja", WiFi signal je močan tam kjer se rabi in še vse skupaj je hitro (če se ne škrtari preveč pri AP-jih).
Konec koncev pa je to oprema, ki se jo ne menja pogosto in nekaj deset evrov več vložka, ki prinese zelo stabilno, hitro in varno zadevo upraviči, da se špara živce kasneje.

Tomay ::

Imaš kaka dobra navodila za vlane na mikrotiku? Imam CRS125 24port. In bi tudi rad v switchu nastavil vlane.

imagodei je izjavil:

Da malo slišim mnenja: kateri moderni router bi bil lahko njegov naslednik, vreden tega imena?

Pa niti ni treba, da lahko nanj naložiš custom firmware, ampak predvsem da je vsestranski, prilično varen, cenovno dostopen domačim potrošnikom, da zanesljivo deluje IN - da ima jasen ter pregleden vmesnik (ne pomeni to, da nastavitve narediš z Wizardi, lahko ima tudi CLI; ampak enostavno da nastavljanje ni dvoumno in da ne brskaš po internetu 2 uri za to, da nastaviš nekaj tako preprostega, kot so VLAN-i).

Mikrotik routerji teh zahtev (še) ne izpolnjujejo - zaradi pomanjkljive dokumentacije sem za nastavitev VLAN-ov na RB951G-2HnD potreboval 3 dni (dost easy je nastavit VLAN-e tako, da jih kontrolira procesor, s čimer hitrost "switchanja" znatno pade; precej težje je bilo pa najti navodila, po katerih VLANe nastaviš na nivoju vgrajenega Switcha - s tem prideš do Wire-speed switchanja).

Ubiquity?
Voodoo 4Ever

krho ::

kronik je izjavil:

krho je izjavil:

Jebesh to.. Sem povsod zmetal stran ta jajca. Ter ddwrt-jevo obešanje tudi na novejših EA serijah. Zamenjal vse skupaj z Unifi ac lite.


Jaz isto. Pa mi je žal. Domet unifi anten je nikaki, na linksysu sem brez problema pokril celotni objekt, za unifi ac lite pa z dvema antenama komajda. Tud z mikrotikom sem brez problema pokril celotni objekt. Razlog je seveda ker unifi oddaja z max 20dbi, vsi ostali pa z 30dbi. V kakem blokovskem stanovanju bi verjetno bili rezultati na AC lite boljši, še posebej, če je 2,4 pas zabasan.
Kar pa se tiče hitrosti prenosa na telefonih, sem pa z najbolj cenenim tp-linkom (DD-WRT) dosegel najboljše rezultate.


Mnja meni dela bolje, kot je prej EA3200 s DDwrtjem, pa je bil EA kar precej drag. Bom pa postavil še enega, kar je sploh fino je, da ima PoE in gre do njega ena sama žnora. KAr pomeni, da ga lahko postavim tja, kamor prejšnjega nisem mogel. LAN extenderi so šala.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Qushaak ::

Prav patetični ste s temi ultra dometi. Je pa ja bolje več normalnih AP-jev z nastavljenimi kanali, da se frekvence ne prekrivajo kot pa en z daljšim dometom. Ni ceneje, je pa bolje več posameznih.

gslo ::

zame je novi wrt54gl tp-link 1043nd v2+. poceni (rang 50e), dobra podpora openwrt/ddwrt in hardware, primeren za leto 2016.

Snegec ::

Qushaak je izjavil:

Prav patetični ste s temi ultra dometi. Je pa ja bolje več normalnih AP-jev z nastavljenimi kanali, da se frekvence ne prekrivajo kot pa en z daljšim dometom. Ni ceneje, je pa bolje več posameznih.


Ce mas isti SSID, pustis isti kanal ;)
Snegec & Snežinka, mala potepinka.

Daniel ::

Narobe. Isti SSID in različni kanali, da se ne tepejo med sabo.

eVro ::

Se strinjam z Danielom. In to specifično kanali 1, 6 in 11 - ne glede na ostala omrežja se izbere najboljšega iz nabora teh treh. Avtomatski algoritmi, ki na APjih nastavijo kanale izven teh nam vsem čisto po nepotrebnem kratijo airtime...

Drugače (odgovor še na par postov višje) 802.11ac obstaja le na 5GHz, podobno kot bodo prihajajoči 802.11ad le na 60GHz, 802.11af le na ISM900 pasu, itd. Zadnji 2.4GHz standard je še vedno 802.11n, naslednji ki bo to spremenil pa je šele 802.11ax (torej še 5+ let neučinkovite rabe 2.4GHz pasu, upam pa da vsaj končno kaj pametnega spesnijo...).

Vsem ki iščete naslednike WRT54GL pa: tudi sam sem bil navajen stabilnosti WRT54GL, imel pa sem tudi že omenjenega WL500gP, ki je tudi meni dobro služil in še vedno služi nekje. Večino glavnih firmwarov (Tomato, DD-WRT, OpenWrt, RouterOS) sem s parimi kandidati za naslednika skozi leta preizkusil in uporabljal tudi v malo zahtevnejših konfiguracijah (IPTV, VPN...). Lahko rečem da se res dobro obnese TP-Link+OpenWrt kombinacija. OpenWrt se je sicer potrebno malo učiti, tudi poznavanje (administracije) Linuxa je potrebno, na koncu pa je to edini spodobno podprt in dovolj "customizable" sistem za malo zahtevnejšega uporabnika.

Najraje imam TL-WR842ND, ki stane pod 30€, ima 8MB flasha za firmware komfort, Ethernet 100Mb/s (dokler nimaš v omrežju strežnika, do katerega bi rad dostopal po kablu trdim da je to v praksi tudi čisto zadosti), 2x2 2.4GHz, USB za sekundarni WLAN vmesnik ali WWAN modem. Še dizajn je dosti umirjen pa ledice nenasilne. Za 55€ pa se dobi TL-WR1043ND, ki ima še giga mrežo in 3x3 2.4GHz. Ne vem če se ga še dobi v starem ohišju, ampak ta nov je malo vesoljski. No pa saj to je border router ki je nekje skrit, za AP-je imaš pa bele WR842ND po stenah. Ali celo WR703N v vsaki sobi kjer se WLAN uporablja...

Za 5GHz pa bi se splačalo pretestirati TP-Link Archer serijo, vendar je potrebno že paziti da OpenWrt podpira 5GHz vmesnik na napravi. Če ima kdo kake izkušnje z alternativnimi firmwari ter 5GHz vmesnikom pri teh modelih, naj prosim napiše...

seminal ::

Sam imam tp link C7 AC1750, orignal firmware pa dela 1A. 2xUSB, Giga porti, 3x antene na obeh kanalih. Danes kupit router brez AC podpore je bvz.

RuskiSnajper ::

Mavrik je izjavil:

Problem v 21. stoletju s temi routerji je to da se prepustnost 802.11g Wifija ustavi nekje pri 20Mbit/s za vse naprave. Kar je v časih ko 50Mbit+ internet ni več redek že precej malo, da niti ne govorim o tem da bi kdaj hotel kaj skopirati z ene naprave na drugo.


Potem moraš bil zelo neizkušen da greš sploh probavat pošiljat več GB arhivov med trdimi diski preko wifi. Ful je smešno ko vedno čitam kako se vsi ti samozvani napredni uporabniki bockajo o raznih wifi zadevah in kot neki navijači na tekmah ko se menijo vseh statistikah njihove favorit ekipe, kot v srednji soli lol, debatirajo vse detaile vseh wifi signalov na raznih forumih, tak da imajo vso to dramo in vso to brezvezno debato in vso do zapravlanje časa za neko stiskanje signala ven skozi leta samo zaradi tega ker je to kao pač novodobno in morajo met da bodo zgledali in mislili kak so kul ker majo 300GIGABIT SUPAR DUPAR WIFI OH LOOK AT MY COMMAND CENTER IN MOTHERS BASEMENT OH YEA, ampak ker so tako zabubleni ne vidijo da z tem imajo več problemov ker pač morajo za čredo ostalih ovac, in to je to, samo trend je.

Ko sem jas kupoval router sem gledal na gigabit in možnosti alternativnih fw in na specifikacije kot je EEPROM (flash size), wifi sem ignoriral, in doma je vse na žicah, problem solved. Da sploh ne omenjam kako je wifi zdravju škodljiv.

Wifi je Totalni nateg, ne samo to da zapravlate čas, da morate optimizarovat in nastavlat in stabilizirat in stiskat in pospešit in bla bla bla, še slabo je za zdravje. In seveda zagrizeni bodo tako zdravstvene rizike skušali diskreditirat zato ker bi se drugače počutili depresivno (realno) v tej mikrovalnovi pečici. Vsi se hočete počitit v življenju kao da ste ful super happy, zapravlate čas, sužnji ste, ne morte met več kot eno sobico, pride dars pa naredi avtocesto pa komaj da boste lahko šli drugam, ne morte se vozit z reaktivnim letalom, propal TAM, propal Tekol, propala Metalna, propalo je sve, če bi človek bil svoboden bi se za vikend peljal do lune pa nazaj že pred 20 leti. Vse to kaj vi konsumerji dobite je stara gara ki se daje ven v korporacijsko uporabo počasi in se iz vas iztiska denar (milking) ker dajejo vsake par let počasi ven en delček tehnologije in se to razprosti na več let, kaj te sploh WIFI protocol je druga kot samo neko malo spremenjen način izmenjave podatkov ampak vedno malo zvišana moč antene, vsako leto malo zvišajo FCC dovoljene vrednosti in vsako leto so SUPER NEW TECHNOLOGY MIMO 600GBPS 55555GHZ OMAYGOD, zakaj nebi ze pred 10 leti zvisali na to mero kot je dovoljeno sedaj, industrija vas nabija kot migranti švedske mladoletnice.

Zgodovina sprememb…

buttplugs ::

Tudi sončno sevanje je zdravju škodljivo. Your point?

[D]emon ::

@RuskiSnajper si pozabil tablete vzet ? Nabijas ko zajc po zajklji.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

RuskiSnajper ::

buttplugs je izjavil:

Tudi sončno sevanje je zdravju škodljivo. Your point?


To ni isto, tvoje telo je narejeno da se ščiti pred tem in medtem sprejema življensko potrebno sevanje, zakaj je v rastlinah klorofil in ostali vitamini/minerali, rastline so zgrajene da so nonstop izpostavljene soncu. Če nimaš dovol municije se pač neboš mogel ščitit pred soncem tako kot ostali, torej je škodljivo samo za tebe. Skoraj vse kaj poješ je škodljivo, skoraj vse se mora prečiščevat in filtrirat, navaden človek porabi več energije za prabavo hrane in export strupov in odpadkov, ni čudno da bolehate vse povprek.

Zgodovina sprememb…

BorutK-73 ::

RuskiSnajper je izjavil:

Da sploh ne omenjam kako je wifi zdravju škodljiv.
Wifi je Totalni nateg

;((:))
Kako je wifi nateg? Potem je gps, gsm, umts, lte tudi?

ps
Imam super duper router z 600Mbps po luftu, giga po kablu, pravi command center nekje za omaro.

hojnikb ::

upam da si zaprt v faradejovo kletko, because otherwise i have bad news for ya.

pa veselo branje Non-ionizing radiation @ Wikipedia
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

linksys wrt54gl router ne najde modema

Oddelek: Omrežja in internet
413056 (2253) candy58
»

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7723705 (17575) hojnikb
»

Kateri ROUTER za cim večjo hitrostjo prenosa (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7020840 (15041) broken/link

wireless router predlog?

Oddelek: Pomoč in nasveti
256165 (4242) Galaxy
»

Rabim pomoč glede nakupa Routerja.

Oddelek: Kaj kupiti
91627 (1483) aco111

Več podobnih tem