» »

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone

Ars Technica - Redka je računalniška strojna oprema, ki se uspešno upira zobu časa in tudi po desetletju ostaja skoraj tako priljubljena kot ob izidu. Seveda pogosto najdemo zelo stare sisteme, še posebej v kakšnih podjetjih ali javnem sektorju, a ti so tam ostali zato, ker bi bila nadgradnja predraga, prezapletena ali kaj podobnega, ne pa ker bi se tovrstni sistemi še vedno prodajali. Potem pa je tu brezžični usmerjevalnik WRT54GL.

Dobro desetletje star kos strojne opreme se še vedno prodaja v nezanemarljivih količinah in proizvajalcu Linksys še vedno vsako leto navrže lepe denarje. Točnih številk Linksys ne razkriva, še vedno pa z njim zaslužijo več milijonov, je dejal Vince La Duca iz Linksysa. V 14 letih so prodali 31 milijonov usmerjevalnikov iz družine WRT54G, izmed teh pa je WRT54GL edini, ki je še vedno na prodaj. In omenjeni Linksysov usmerjevalnik nima podpore za 802.11n ali 802.11ac, uporablja zgolj nasičeno frekvenco 2,4 GHz in ne zmore več kot 54 Mb/s, ob tem pa še vedno stane 40-50 evrov, kar je več od številnih novih usmerjevalnikov s širšim naborom funkcij.

La Duca pravi, da bodo WRT54GL proizvajali in prodajali, dokler ga bodo ljudje kupovali. Kako dolgo bo trajalo in predvsem kje tiči razlog, pa niti Linksysu ni jasno. Usmerjevalnikov je veliko, zanesljivih pa ne tako zelo veliko. WRT54GL si je ustvaril renome kot eden najbolj zanesljivih. Ena izmed pomembnih lastnosti je gotovo odprtost, saj lahko nanj naložimo alternativni firmware, s čimer lahko že tako ali tako soliden kos strojne opreme precej izboljšamo. Moderni usmerjevalniki, ki podpirajo odprtokodne firmware, so dražji. Problem je tudi FCC-jeva regulativa, ki zapoveduje prepoved uporabe naprav v pasu 5 GHz izven tovarniških parametrov. Večina proizvajalcev je to interpretirala tako, da so onemogočili nalaganje alternativnega firmwara. WRT54GL pa deluje na 2,4 GHz, zato ga to ne omejuje, odprtokodna skupnost pa je živahna in redno posodablja alternative firmware, ki iz usmerjevalnika iztisnejo največ.

Ob tem je zanimivo, da WRT54GL skorajda sploh ne bi bilo. Ko je Cisco kupil Linksys leta 2003, so Linuxov firmware na usmerjevalnikih zamenjali s platformo VxWorks, kar je skoraj popolnoma onemogočilo nadgradnje. Po številnih pritožbah skupnosti je WRT54G leta 2005 spet izšel z Linuxom, od tod tudi ime - WRT54GL (Wireless RouTer 54 Mb/s 802.11g Linux). Ostalo je zgodovina.

77 komentarjev

«
1
2

Furbo ::

Glede na spisek raznih bugov in exploitov ki jih z vsakim popravkom odpravijo za moj (modernejši) usmerjevalnik, sploh nisem presenečen.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Qushaak ::

Imel, preživel čas z njim in me je zadovoljil. Sedaj pa Mikrotik-a z RouterOS-om ne zamenjam za nič. Nobenih zafrkavanj s custom ROM-i in njihovimi muhami. Čipi notri so zmogljivi, OS pa doteran in izredno stabilen. Če ne rabiš vleiko se da pa tudi zelo hitro nastavit, da dela.
WRT54 je ne glede na optimizacijo firmware-a pač zelo prešvoh (strojno) za današnje potrebe, če res nisi stara mama in samo po netu brskaš in si praktično sam gor na usmerjevalniku.

Mare2 ::

Moj WRT54GL še vedno dela, ne prinaša pa milijonov. Ne vem koliko je star, morda 10 let? :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

win64 ::

Pri meni še laufa WRT54G (brez Linux), mislim da revizija 1 ali 2. Za tisti čas nekaj najboljšega kar si lahko kupil za doma. Vse drugo v tem rangu je bilo nestabilno.
Če se prav spomnem je Linux izvedenka vsebovala več Rama.

Daniel ::

Tudi jaz imam še zmeraj dva v uporabi. Eden je 54G v2, drugi pa je že novejši GL. Na enem sem celo delal modifikacijo, da je delal z SD kartico :)

Dr_M ::

Večina proizvajalcev je to interpretirala tako, da so onemogočili nalaganje alternativnega firmwara.


No, za zdaj se je od bolj znanih za to odlocil Tp-link.
Asus bo omogocil alternative, tudi netgear obljublja to.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Mavrik ::

Problem v 21. stoletju s temi routerji je to da se prepustnost 802.11g Wifija ustavi nekje pri 20Mbit/s za vse naprave. Kar je v časih ko 50Mbit+ internet ni več redek že precej malo, da niti ne govorim o tem da bi kdaj hotel kaj skopirati z ene naprave na drugo.
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

pa tudi prepustnost wan-lan je precej svoh z 200mhz procom
#brezpodpisa

Ahim ::

Mavrik je izjavil:

Problem v 21. stoletju s temi routerji je to da se prepustnost 802.11g Wifija ustavi nekje pri 20Mbit/s za vse naprave. Kar je v časih ko 50Mbit+ internet ni več redek že precej malo, da niti ne govorim o tem da bi kdaj hotel kaj skopirati z ene naprave na drugo.


Ne skrbi glede tega, WAN port WRT54GL po mojem preizkusanju itak ni sposoben spraviti skozi 50 Mbps, kaj sele nominalnih 100 Mbps, tako da kilavega wifija niti ne bos opazil.

gregor_m ::

Torej kar je pri hardware WRT54GL je pri software win XP (oziroma bo win 7).

Tudi jaz sem imel WRT54GL, samo se mi je pri torrentih pogosto obešal, čeprav sem imel precej omejeno število povezav in "samo" 18Mb linijo. Sedaj imam en 30€ vreden TP-link in dela ok.

Klemen86 ::

Za 1 Mbps linije je bil super, za 10 Mbps sprejemljiv, ostalo pa ni niti za poskušat :)

rdecaluc ::

Imel ga dolgo časa, dokler ni en lep dan izdahnil :/.
Est modus in rebus. ,typos

čuhalev ::

Glede na svojo ceno jim lahko prinaša milijone. Vreden je pa osmino manj. :))

flyby ::

Kudos, dober članek, ta router si ga definitivno zasluži. Ne pomnim števila teh routerjev, ki sem jih postavil, ne dvomim pa v to, da jih 99% po vseh teh letih še vedno opravlja svojo funkcijo.

deadbeef ::

Jaz sem ga lepo zamenjal z Linksys WRT1900ACS :) legend never dies!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: deadbeef ()

noraguta ::

Mavrik je izjavil:

Problem v 21. stoletju s temi routerji je to da se prepustnost 802.11g Wifija ustavi nekje pri 20Mbit/s za vse naprave. Kar je v časih ko 50Mbit+ internet ni več redek že precej malo, da niti ne govorim o tem da bi kdaj hotel kaj skopirati z ene naprave na drugo.

Za srfat povsem dovolj, za množično krast je pa boljš žica.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: paket ()

Dejan99 ::

Moj je 9 let star in še vedno deluje brezhibno (24/7).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dejan99 ()

bajsibajsi ::

Tudi pri meni se dela s Tomato FW + Wall watcherjem.

Malajlo ::

Jajca že dve leti po splavitvi. Tole se nam fajn zdi (da, tudi meni) samo zato, ker laufa custom rom gor. Sicer pa moram notebook na kabel priklopiti, če hočem večje fajle premetati.
Tole bo detata, kako je golf IID (iz TAS-a, jasno) boljši od novih tdi/jtd/cdti nekaj jajc.
Tale linksys bo iz moje bajte letel takoj, ko se na optiko priključim (upam, da že čez teden, dva). Ga bom dal med oglase, za en six pack uniona.

BivšiUser2 ::

Router, ki si ga je verjetno lastilo / ga še ima najmanj 95% ljudi na tem forumu vključno z menoj.
Nekega nevihtnega dne pa je strela skurila wan port in sem mogu naredit lan port > wan port. Po nekaj dnevnem delovanju je odpovedal.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Sc0ut ::

Meni pa je po 3 letih crkbil:(
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zmajc ::

Močno dvomim da prinaša "miljone".

eVro ::

Še en popravek: WRT ne pomeni "Wireless Router", ampak "Wireless Receiver/Transmitter"... Glup detajl, ampak tako baje je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: eVro ()

Qushaak ::

noraguta je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Problem v 21. stoletju s temi routerji je to da se prepustnost 802.11g Wifija ustavi nekje pri 20Mbit/s za vse naprave. Kar je v časih ko 50Mbit+ internet ni več redek že precej malo, da niti ne govorim o tem da bi kdaj hotel kaj skopirati z ene naprave na drugo.

Za srfat povsem dovolj, za množično krast je pa boljš žica.

Zelo vprašljivo, razen če nisi stara mama ki ima apr zavihkov. Recimo skupina ljudi v stanovanju opravlja "težko surfanje" z FHD video-ti na YouTube in janso to preko tablic in prenosnikov preko WiFi.
Pa je smao surfanje in dvomim, da bi tale router to zmogel.

borisk ::

Zmajc je izjavil:

Močno dvomim da prinaša "miljone".


Glede na ceno, ki je zelo visoka, za to kar ponuja, da se je linija za proizvodnjo amortizirala že davno, bi kar rekel, da prinaša miljone.

Brias ::

Meni je par let skuzil kot glavni, 4 leta kot extend v dnevno, in zadnje 2 leti zivljenja je prezivel pri mojemu svaku. Pred mesecem pa je zal izdihnil.

10+ let 24/7

Slava mu :)

feryz ::

Kupil par dni nazaj in dela kot šus.
V kleti so trije super duper Tp-linki (če verjameš specifikacijam), ki smo jih morali praktično vsak dan resetirati, da je sploh kaj delalo. Da ne govorim o pokritosti s signalom.
Tako da, optike še leta ne bo in bo ta router še dolgo pri nas.

Daniel ::

TpLink rabi OpenWRT, da je uporaben.

dexterboy ::

Daniel je izjavil:

TpLink rabi OpenWRT, da je uporaben.

Govoriš to iz lastnih izkušenj? Ne mislim žaliti, le zanima me :)
Imamo doma TP-Linka, pa mi NI potrebno vsak dan resetirati router. Pravzaprav ga sploh ne resetiram, pa se po travniku non stop kosi :)
Drugače pa, je bil Asus, ne spomnim se modela, nekaj 500g v imenu, ki je imel samo eno anteno, 4x100 LAN in je bil enakopraven temu Linksysu.
Niti enkrat ga nisem resetiral! Imel bi ga še danes, ampak rabim giga lan za prenašat do nas-a. In sem ga zamenjal za linka 3600...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Daniel ::

Da. Zraven tega je vse preveč tem na forumih kjer se TpLink s tovarniškim firmwarom rad obeša. Ne rečem za nekoga, ki zgolj malce brska po spletu, Youtube ipd. bi tovarniški še kar bil. Kakor hitro je več naprav in obremenitve pa je bolje na OpenWRT.

Sam sicer rabim OpenWRT zaradi prilagodljivosti in več možnosti. (WDS povezave, Udpxy,...)

zee ::

Pa ne vem. Imam TPlinkovega Archerja C1 in dela ko sus ze dobro leto. Uporabljam original firmware ... Predvsem sicer zaradi moje lenobe, ker se mi na namescat OpenWRT in zato, ker sam na vec spletnih straneh zasledil, da so prenosi po ac omrezju pocasnejsi na OpenWRT.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mtosev ::

jaz mam njegovega naslednjika wrt160nl z dd-wrt in mi je cool.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Matko ::

dexterboy je izjavil:

Drugače pa, je bil Asus, ne spomnim se modela, nekaj 500g v imenu, ki je imel samo eno anteno, 4x100 LAN in je bil enakopraven temu Linksysu.

ASUS WL500g in Oleg custom FW
http://oleg.wl500g.info/

dexterboy ::

@Matko; ja, hvala, ta je bil :)
S tistim belim ohišjem je bil že predmet lepote, he he
Še danes mi je žal za njim, ampak zgolj 54Mb po zraku je pa žal too slow.
Odkrito povedamo, pogrešam ruterje takšnih oblik, nekaj v stilu Fractal Design in švedov; less is more.
Vse te antene in diode pa ohišja, kot polizdelki izpod preše...
Ne rečem, so izjeme, ampak mainstream je pa zgubil smer... kot večina tega sveta :(
Najhujše so pa ledice; svetijo se v temi kot mestne svetilke!

@zee; to si imel v mislih C10 ali C1900? Samo to mi je dal pod zadetke archerja C1...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

zk_eu ::

Sem se res nasmejal novici :). Tudi sam ga imam že več kot 10 let (ali tu nekje) in sem šele pred kratkim sploh drug firmware naložil. Ta router je bomba! Do nedavnega sem bil pri T2 in ko sem takrat sklenil razmerje, WiFi routerjev še niso dajali zraven. 10 let je odlično deloval, občasno kdaj zaštekal, ampak nič kaj takšnega. Kabelj ven to je to.

Sedaj so mi pri Telemachu zamenjali Router (dali so mi nek Ubee), sami problemi :).
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

dexterboy ::

Telesmeh še ni dal poštenega routerja za doma :))
Kar je razumljivo, če je dobiček na prvem mestu, zadovoljstvo potrošnikov pa ne obstaja v njihovem narečju...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

jest10 ::

dexterboy je izjavil:

Telesmeh še ni dal poštenega routerja za doma :))
Kar je razumljivo, če je dobiček na prvem mestu, zadovoljstvo potrošnikov pa ne obstaja v njihovem narečju...


V bistvu so nakaj časa dajali tp-link 740N, ki je soliden router.

erunno ::

Furbo je izjavil:

Glede na spisek raznih bugov in exploitov ki jih z vsakim popravkom odpravijo za moj (modernejši) usmerjevalnik, sploh nisem presenečen.

Tudi WRT54G serija je imela veliko bugov oz. exploitov (serija se je pojavljala v večini list naprav za cross manufacturer exploiti), samo če si naložiš altenranivni FW exploitov praktično ni. In na temu si lahko naložiš svoj FW. Je pa stvar da moraš bolje lahke firmware nalagat, ker ima zelo omejen flash memory.

krho ::

Jebesh to.. Sem povsod zmetal stran ta jajca. Ter ddwrt-jevo obešanje tudi na novejših EA serijah. Zamenjal vse skupaj z Unifi ac lite.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

buttplugs ::

Qushaak je izjavil:

noraguta je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Problem v 21. stoletju s temi routerji je to da se prepustnost 802.11g Wifija ustavi nekje pri 20Mbit/s za vse naprave. Kar je v časih ko 50Mbit+ internet ni več redek že precej malo, da niti ne govorim o tem da bi kdaj hotel kaj skopirati z ene naprave na drugo.

Za srfat povsem dovolj, za množično krast je pa boljš žica.

Zelo vprašljivo, razen če nisi stara mama ki ima apr zavihkov. Recimo skupina ljudi v stanovanju opravlja "težko surfanje" z FHD video-ti na YouTube in janso to preko tablic in prenosnikov preko WiFi.
Pa je smao surfanje in dvomim, da bi tale router to zmogel.

Imaš prav, ne zmore. Si lastim dva. Malce boljše jajce od tistega, kar dobiš od ISPja. Enih 5x bolje. Modem/ruter od Siola, Amisa (od vsakega dva različna) sem resetiral tudi po vsaki dan. Tega WRT GLja pa vsakih teden. Če se obesi gor malce preveč ljudi, je konec. finito. ende.
PS Imam tudi Telemach jajca, jbtga, isto so jajca.
Za ruter, če ne AFAIK ne daš stotko ali dve, je pač šestih žlaprtkov vreden. Vsaj takrat, ko ne surfajo gor stare ome.

Zgodovina sprememb…

čuhalev ::

Uf, vam pa dajo krš robo. Meni se je oprema resetirala le ob izpadu električne energije. 8-)

680x0 ::

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone


zk_eu je izjavil:

Sedaj so mi pri Telemachu zamenjali Router (dali so mi nek Ubee), sami problemi :).


Da se WRT54GL še vedno prodaja, so nabolj zaslužni polprofesionalci, ki ga še vedno kot najbolj zanesljivega priporočajo raji.

Konkreten primer: Telemachov tehnik ob nadgradnji interneta na 80Mbps pride zamenjat modem/usmerjevalnik, a se na mestu odloči, da pusti priklopljen obstoječ WRT54GL (na katerega so vsi računalniki povezani izključno preko WiFija), češ da je router boljši od tega, ki ga je sicer prinesel s seboj. Tehnik mirno odide in uporabnika, ki je plačal 80Mbps internet pusti priklopljenega na tehnologijo, ki omogoča 20Mbps prenosa. To se ni zgodilo pred 5 leti, temveč prejšnji mesec.

Daniel ::

Saj zanesljiv je, ni pa hiter :)

kronik ::

krho je izjavil:

Jebesh to.. Sem povsod zmetal stran ta jajca. Ter ddwrt-jevo obešanje tudi na novejših EA serijah. Zamenjal vse skupaj z Unifi ac lite.


Jaz isto. Pa mi je žal. Domet unifi anten je nikaki, na linksysu sem brez problema pokril celotni objekt, za unifi ac lite pa z dvema antenama komajda. Tud z mikrotikom sem brez problema pokril celotni objekt. Razlog je seveda ker unifi oddaja z max 20dbi, vsi ostali pa z 30dbi. V kakem blokovskem stanovanju bi verjetno bili rezultati na AC lite boljši, še posebej, če je 2,4 pas zabasan.
Kar pa se tiče hitrosti prenosa na telefonih, sem pa z najbolj cenenim tp-linkom (DD-WRT) dosegel najboljše rezultate.

680x0 je izjavil:


Konkreten primer: Telemachov tehnik ob nadgradnji interneta na 80Mbps pride zamenjat modem/usmerjevalnik, a se na mestu odloči, da pusti priklopljen obstoječ WRT54GL (na katerega so vsi računalniki povezani izključno preko WiFija), češ da je router boljši od tega, ki ga je sicer prinesel s seboj. Tehnik mirno odide in uporabnika, ki je plačal 80Mbps internet pusti priklopljenega na tehnologijo, ki omogoča 20Mbps prenosa. To se ni zgodilo pred 5 leti, temveč prejšnji mesec.


Kje si doma?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kronik ()

Spock83 ::

Pa je lokalno da oddajas z 30dBi?

čuhalev ::

AC uporablja pas na 5 GHz in signal že fizikalno nese manj.

Qushaak ::

Daniel je izjavil:

Saj zanesljiv je, ni pa hiter :)

Ko ga obremeniš se ta zanesljivost izgubi. ;) Tako kot pri vseh napravah. Samo da ta router obremeniš danes ni nek problem.

imagodei ::

Da malo slišim mnenja: kateri moderni router bi bil lahko njegov naslednik, vreden tega imena?

Pa niti ni treba, da lahko nanj naložiš custom firmware, ampak predvsem da je vsestranski, prilično varen, cenovno dostopen domačim potrošnikom, da zanesljivo deluje IN - da ima jasen ter pregleden vmesnik (ne pomeni to, da nastavitve narediš z Wizardi, lahko ima tudi CLI; ampak enostavno da nastavljanje ni dvoumno in da ne brskaš po internetu 2 uri za to, da nastaviš nekaj tako preprostega, kot so VLAN-i).

Mikrotik routerji teh zahtev (še) ne izpolnjujejo - zaradi pomanjkljive dokumentacije sem za nastavitev VLAN-ov na RB951G-2HnD potreboval 3 dni (dost easy je nastavit VLAN-e tako, da jih kontrolira procesor, s čimer hitrost "switchanja" znatno pade; precej težje je bilo pa najti navodila, po katerih VLANe nastaviš na nivoju vgrajenega Switcha - s tem prideš do Wire-speed switchanja).

Ubiquity?
- Hoc est qui sumus -

zee ::

dexterboy je izjavil:



@zee; to si imel v mislih C10 ali C1900? Samo to mi je dal pod zadetke archerja C1...


C1900 (menda)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

linksys wrt54gl router ne najde modema

Oddelek: Omrežja in internet
413026 (2223) candy58
»

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7723557 (17427) hojnikb
»

Kateri ROUTER za cim večjo hitrostjo prenosa (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7020706 (14907) broken/link

wireless router predlog?

Oddelek: Pomoč in nasveti
256143 (4220) Galaxy
»

Rabim pomoč glede nakupa Routerja.

Oddelek: Kaj kupiti
91622 (1478) aco111

Več podobnih tem