» »

Cene piva skočile v nebo

Cene piva skočile v nebo

1 2
3
4 5

Unknown_001 ::

Nagi Bator je izjavil:

Kupoval pivo pred kratkim na Nizozemsklem - vecjo kolicino razlicnih pirov za en grill party.
Cene so nekje 30% do 50% nizje kot pri nas! Najdrazji, kar sem ga nasel, je bil klasicni Guinness iz piksne 1.7€ za 0.5l
Njihova in Belgijska "šmekerska" piva redko presezejo ceno dobrega evra za 0.33 flaso.
Dolgocasni Heineken je bil 0.7€ za pol litrsko piksno. Nisem mogel verjeti lastnim ocem.


8-O
Pobje ... gremo s kombijem gor, pa gasa.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Nagi Bator ::

Unknown_001 je izjavil:

Nagi Bator je izjavil:

Kupoval pivo pred kratkim na Nizozemsklem - vecjo kolicino razlicnih pirov za en grill party.
Cene so nekje 30% do 50% nizje kot pri nas!


8-O
Pobje ... gremo s kombijem gor, pa gasa.

Natanko na to sem pomislil, ko sem stal tam v trgovini.
Mimogrede, tudi ostale stvari so cenejse kot pri nas, razen mesa in se nekaj malenkosti.
Neverjetno, kako nas lupijo tukaj.

Zgodovina sprememb…

dottor ::

Osebno sem se že navadu dat 4-5€ za pivo naše ali tuje mikoropivovarje/craft pivovarje/kakovstne pivovarne v gostilni in 2-4€ v trgovini.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Scaramouche ::

Logično, nekdo to mora sem transportirati potem pa še za svojo plačo pribiti..

Fantje bi radi da se jim Belgijsko pivo samo nariše v prodajalno..

Nagi Bator ::

Scaramouche je izjavil:

Logično, nekdo to mora sem transportirati potem pa še za svojo plačo pribiti..

Fantje bi radi da se jim Belgijsko pivo samo nariše v prodajalno..

Cuj, Lasko in Union sta tukaj po 1.15EUR. Za to sem tam dobil klaso od piva.
Heineken je po 1.35EUR, kar je skoraj 100% vec in hja, made in Lasko!

Zgodovina sprememb…

dottor ::

Scaramouche je izjavil:

Logično, nekdo to mora sem transportirati potem pa še za svojo plačo pribiti..

Fantje bi radi da se jim Belgijsko pivo samo nariše v prodajalno..


Se strinjam. Nekdo je mogu porihtat vso logistiko za pripeljat zadevo v SLO, plačat vse dajatve, davke in imet še kej profita od tega da se mu sploh splača to delat. Sploh ker kak Fullers, Quinness alpa Leffe ni lih za vogalom.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

SambaShare ::

Nagi Bator je izjavil:


Cuj, Lasko in Union sta tukaj po 1.15EUR. Za to sem tam dobil klaso od piva.


No ja bolj 95c. Za 1.15€ se moraš že zelo potruditi da ga najdeš.

Nagi Bator ::

SambaShare je izjavil:

Nagi Bator je izjavil:


Cuj, Lasko in Union sta tukaj po 1.15EUR. Za to sem tam dobil klaso od piva.


No ja bolj 95c. Za 1.15€ se moraš že zelo potruditi da ga najdeš.

V Sparu je po 1.15 ze dolgo. Tam pac najvec kupujem. No, Lasko vsaj - za unijon ne vem.
Pa naj bo dovolj, v glavnem, gori je precej ceneje.

dottor ::

0,75EUR je na italijanski strani oz. 18EUR za plato Laškega.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

scipascapa ::

nagi: spar je med dražjimi.

Miha 333 ::

dottor je izjavil:

0,75EUR je na italijanski strani oz. 18EUR za plato Laškega.

Lahko poveš, v kateri trgovini?

dottor ::

Diskont na Škofijah takoj čez mejo.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

korenje3 ::

iKst je izjavil:

Za kaj je pa "kaj drugega" 5EUR, "industrijska scalnina" pa 2EUR? O tem, kje tisti "kaj drugega" kupujejo surovine, bomo kasneje.;)


1. Dražje surovine
- Več specialnih sladov, ki niso nujno bistveno dražji (mogoče 5, 10, max. 15%), jih je pa treba imeti na zalogi, kupuješ manjše količine, kar ti dvigne ceno.
- Običajno VELIKO več hmelja, ki je praviloma tudi bistveno dražji.

2. Trošarine
Tole sicer ni nujno res, ampak veliko craft piv ima višje alkoholne stopnje, kar se pozna pri trošarinah. Zaradi tega so npr. tista najcenejša piva v diskontih vedno okoli 4%.

3. Višja produkcijska cena
- Za varjenje 1000 litrov piva in 10000 hektolitrov piva je potrebno vložiti podobno število ur. Postopek je enako intenziven, le velikost opreme se spreminja. To pomeni, da je cena dela pri velikih pivovarnah praktično zanemarljiva, pri mikro pivovarnah pa predstavlja precej velik del prodajne cene.

- Podobno je s stroški. Poraba energije, velikost prostora itd. ne narašča premo sorazmerno z outputom končnega izdelka.

- Majhne pivovarne praviloma polnijo v steklenice, ki so precej drage. Pa še to ponavadi na precej primitivnih polnilnih linijah. Velike pivovarne velik del piva polnijo v pločevinke in v sode.

- Amortizacija za opremo je pri manjših pivovarnah veliko daljša. Cena opreme ne narašča premo sorazmerno s kapaciteto. Za mikropivovarno s kapaciteto 15000 litrov daš recimo 50 jurjev. Za 10x večjo pivovarno plačaš samo 2 ali 3x več.

4. Vložen trud, skrbnost itd.
Nekateri ljudje pač cenimo trud, ki gre v izdelek in smo za to pripravljeni plačati več. Radi preizkušamo nove recepte, ki jih craft pivovarji ustvarjajo, da se lahko potem pogovarjamo o razlikah, primerjamo itd.


steklenice niso drage, draga je oprema za proizvodnjo in pa potrošni material (voda, elektrika).
mikropivovarna s kapaciteto 15000 litrov ni mikropivovarna. te so od 100 do 3000l, stenajo pa od 50 do 150k€ ali pa tudi 500k€ če imajo avtomatske ventile.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

korenje3 ::

iKst je izjavil:

Farsa pred par leti z bio pridelki (& izdelki) na Ljubljanski tržnici povsem potrjuje tvoje trditve.


Ne vidim povezave. Ti očitno trdiš, da hipster burger jointi lažejo od kje jim sestavine in, da v resnici ne znajo spečt mesa kot se spodobi, čisto po naključju jim vedno znova rata.

Skratka imamo pivo iz optimalne in napredne industrijske proizvodnje in iz amaterske učimo-se-na-napakah industrijske proizvodnje, slednje je zaradi tega dražje in pa kao boljše? Dvomim.


2 faila.

1. Cilj industrijske proizvodnje ni optimalen okus ali optimalna kakovost, ampak optimalna proizvodna cena.

2. Precej pogumna trditev, da so craft pivovarji amaterji, ki ne vejo kaj delajo. Taka, precej tipična za slo-tech vsevede. Velike korporacije kljub temu na veliko kopirajo craft piva, delajo svoje linije craft piv in po tekočem traku kupujejo male pivovarne. Mogoče zato, ker ena tipična mikropivovarna zaposluje toliko pivovarjev kot Laško ali Union? Ali mogoče zato, ker tipičen craft pivovar porabi neprimerno več časa za razvoj receptov in sourcing sestavin kot pivovar v industrijskem obratu, kjer je njegovo delo več ali manj nadzor mašin.


glede na to da sem imel jaz (kot slo-tech vseved) prste vmes pri skoraj vsaki slovenski mikropivovarni lahko rečem da so mikropivovarji začetniki, bistven jim je pa zaslužek ali promocija. Je pa res da imajo proste roke pri izdelavi piva in je to lahko kakršno koli, medtem ko imajo industrijski zaklenjene in mora biti vsako pivo popolnoma enako po istem receptu.
industrijska proizvodnja ima minimalne marže, zato so cene tako nizke in ne prilagajajo sestavin prodajnim cenam.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

korenje3 ::

Daniel je izjavil:

Moj sosed ima mikropivovarno in povpraševanje že zelo dolgo presega proizvodne zmogljivosti, če bi želel proizvajati več bi moral pustiti službo. Prodaja pa po 2,5 Eur/L ali 2 Eur/L če se izposodi sod. Prodaja pa samo doma in v dveh barih.


od katerega proizvajalca je pivovarna?

Rok Woot je izjavil:

Okapi je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Nekako mi ne leži ideja, da eni kemiki not mešajo različne kemikalije in to prodajajo kot kao pivo...

:)) Laboratorij ne pomeni, da mešajo kemikalije v pivo. Pomeni, da znajo določiti genom kvasovk in hmelja in točno vedo, iz česa zvarijo pivo. Mikropivovar pa samo upa, da mu je trgovec res prodal dober hmelj, in da se mu niso kakšne divje kvasovke zaredile.


Tudi večina malih pivovarjev fermentira pivo v bioreaktorjih, tu mislim na pivovarje, ki pivo prodajajo. Kar se tiče kvalitete hmelja, si lahko prepričan, da carlsberg ne kupuje visoko kvalitetnega. Pa še to, raje imam pivo, ki fermentira v lesenem sodu, pa sigurno varira okus in kvaliteta.


bioreakator? kaj je to? misliš fermentor iz nerjavečega jekla?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Okapi ::

Ali po domače kotel.:))

dottor ::

Imam kolega ki vari in kolega od sodelavca ki vari, tako da vsako tolko dobim kej piva na test :))
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

c3p0 ::

Unknown_001 je izjavil:


8-O
Pobje ... gremo s kombijem gor, pa gasa.


Zakaj pa tako daleč? Kvalitetno in dobro pivo sem na poljskem kupoval tudi po 20c, nefiltrirano, nepasterizirano, več vrst.

vostok_1 ::

Nagi Bator je izjavil:

Kupoval pivo pred kratkim na Nizozemsklem - vecjo kolicino razlicnih pirov za en grill party.
Cene so nekje 30% do 50% nizje kot pri nas! Najdrazji, kar sem ga nasel, je bil klasicni Guinness iz piksne 1.7€ za 0.5l
Njihova in Belgijska "šmekerska" piva redko presezejo ceno dobrega evra za 0.33 flaso.
Dolgocasni Heineken je bil 0.7€ za pol litrsko piksno. Nisem mogel verjeti lastnim ocem.


Wait, what???




Ima kdo tu izpit za C kategorijo?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Konlov ::

dottor je izjavil:

Osebno sem se že navadu dat 4-5€ za pivo naše ali tuje mikoropivovarje/craft pivovarje/kakovstne pivovarne v gostilni in 2-4€ v trgovini.

Imam občutek, da bi se ti z veseljem navadil tudi na ceno 10€ po steklenici:D.
Kot sem rekel: 0,5€ v trgovini, 1€ v lokalu. Ostalo so lobiji, ki se nam krohotajo v fris...

dottor ::

Če je zadeva zame vredna 10€ bi dal.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

m0LN4r ::

Pejte v Lenti (Hun), je ena lokacija kjer prodajajo pivo (ja tudi lasko in union in nase slovenske radlerje).
Sam se veckrat letno tja zapeljem, ker so cene dobesedno smesne. Kupim nekaj platojev nase ponudbe in nekaj madzarske (visnjev, hruskov, bezgov), kozli, heinekeni ipd. Pa se kake fine druge stvari se najdejo oz. dajo narocit.

Pogosto vidim tudi kakega "gostilnicarja" oz. organizatorja neke "feste" drustva iz slovenije ki nafila pol Europalete piva v svoj avto.
Tablice sn pa videl ze tut "CE" "MB" itd. - Ocitno se tut takim iz Celja splaca it tja po pijaco.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

...:TOMI:... ::

Saj to je isto v IT, takoj čez mejo. Veliko ljudi hodi čez mejo.

Meni sicer zelo sede madžarsko pivo, celo boljše mi je, kot češko. Govorim za piksne, ne za v pivovarni kupljeno sveže pivo.
Tomi

Unknown_001 ::

c3p0 je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:


8-O
Pobje ... gremo s kombijem gor, pa gasa.


Zakaj pa tako daleč? Kvalitetno in dobro pivo sem na poljskem kupoval tudi po 20c, nefiltrirano, nepasterizirano, več vrst.


Sem popravil na Garminu.

vostok_1 je izjavil:

Nagi Bator je izjavil:

Kupoval pivo pred kratkim na Nizozemsklem - vecjo kolicino razlicnih pirov za en grill party.
Cene so nekje 30% do 50% nizje kot pri nas! Najdrazji, kar sem ga nasel, je bil klasicni Guinness iz piksne 1.7€ za 0.5l
Njihova in Belgijska "šmekerska" piva redko presezejo ceno dobrega evra za 0.33 flaso.
Dolgocasni Heineken je bil 0.7€ za pol litrsko piksno. Nisem mogel verjeti lastnim ocem.


Wait, what???




Ima kdo tu izpit za C kategorijo?



Me, right over here
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Daniel ::

m0LN4r je izjavil:

Pejte v Lenti (Hun), je ena lokacija kjer prodajajo pivo (ja tudi lasko in union in nase slovenske radlerje).
Sam se veckrat letno tja zapeljem, ker so cene dobesedno smesne. Kupim nekaj platojev nase ponudbe in nekaj madzarske (visnjev, hruskov, bezgov), kozli, heinekeni ipd. Pa se kake fine druge stvari se najdejo oz. dajo narocit.

Pogosto vidim tudi kakega "gostilnicarja" oz. organizatorja neke "feste" drustva iz slovenije ki nafila pol Europalete piva v svoj avto.
Tablice sn pa videl ze tut "CE" "MB" itd. - Ocitno se tut takim iz Celja splaca it tja po pijaco.


Povej bolj točno lokacijo, imam slabo urco do tja po lokalnih cestah.

vostok_1 ::

Unknown_001 je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:


8-O
Pobje ... gremo s kombijem gor, pa gasa.


Zakaj pa tako daleč? Kvalitetno in dobro pivo sem na poljskem kupoval tudi po 20c, nefiltrirano, nepasterizirano, več vrst.


Sem popravil na Garminu.

vostok_1 je izjavil:

Nagi Bator je izjavil:

Kupoval pivo pred kratkim na Nizozemsklem - vecjo kolicino razlicnih pirov za en grill party.
Cene so nekje 30% do 50% nizje kot pri nas! Najdrazji, kar sem ga nasel, je bil klasicni Guinness iz piksne 1.7€ za 0.5l
Njihova in Belgijska "šmekerska" piva redko presezejo ceno dobrega evra za 0.33 flaso.
Dolgocasni Heineken je bil 0.7€ za pol litrsko piksno. Nisem mogel verjeti lastnim ocem.


Wait, what???




Ima kdo tu izpit za C kategorijo?



Me, right over here


Mater ej...nekateri imajo vso srečo v lajfu. Ali rit dobro prodajo ali biznis z uvozom piv laufajo. Not fair!
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BuDi79 ::

Unknown_001 je izjavil:

in še vedno se LAGER pivo vari in skladišči na ta način.
Em, in kako je v cenene lagerje potem prišla koruza?

c3p0 ::

Daniel je izjavil:


Povej bolj točno lokacijo, imam slabo urco do tja po lokalnih cestah.


+1, nazadnje sem bil tam v Sparu, cene nič pretresljivo nižje kot pri nas.

Se pa splača skočit še v Lenti terme, okoli 9€ je celodnevna karta, nafto torej hitro dobiš not.
http://lentifurdo.hu/ujweb/?setlang=slo

NikolormousB ::

Unknown_001 je izjavil:

iKst je izjavil:

Za kaj je pa "kaj drugega" 5EUR, "industrijska scalnina" pa 2EUR? O tem, kje tisti "kaj drugega" kupujejo surovine, bomo kasneje.;)


1. Dražje surovine
- Več specialnih sladov, ki niso nujno bistveno dražji (mogoče 5, 10, max. 15%), jih je pa treba imeti na zalogi, kupuješ manjše količine, kar ti dvigne ceno.
- Običajno VELIKO več hmelja, ki je praviloma tudi bistveno dražji.

2. Trošarine
Tole sicer ni nujno res, ampak veliko craft piv ima višje alkoholne stopnje, kar se pozna pri trošarinah. Zaradi tega so npr. tista najcenejša piva v diskontih vedno okoli 4%.

3. Višja produkcijska cena
- Za varjenje 1000 litrov piva in 10000 hektolitrov piva je potrebno vložiti podobno število ur. Postopek je enako intenziven, le velikost opreme se spreminja. To pomeni, da je cena dela pri velikih pivovarnah praktično zanemarljiva, pri mikro pivovarnah pa predstavlja precej velik del prodajne cene.

- Podobno je s stroški. Poraba energije, velikost prostora itd. ne narašča premo sorazmerno z outputom končnega izdelka.

- Majhne pivovarne praviloma polnijo v steklenice, ki so precej drage. Pa še to ponavadi na precej primitivnih polnilnih linijah. Velike pivovarne velik del piva polnijo v pločevinke in v sode.

- Amortizacija za opremo je pri manjših pivovarnah veliko daljša. Cena opreme ne narašča premo sorazmerno s kapaciteto. Za mikropivovarno s kapaciteto 15000 litrov daš recimo 50 jurjev. Za 10x večjo pivovarno plačaš samo 2 ali 3x več.

4. Vložen trud, skrbnost itd.
Nekateri ljudje pač cenimo trud, ki gre v izdelek in smo za to pripravljeni plačati več. Radi preizkušamo nove recepte, ki jih craft pivovarji ustvarjajo, da se lahko potem pogovarjamo o razlikah, primerjamo itd.


1. Slab management

2. Možno a ne bi smelo tako vplivati na ceno

3. Pač večna jeba, ko ne zmoreš bit konkurenčen zaradi prenizke produktivnosti in moraš biti dražji da lahko preživiš.

4. No... o skrbnosti bi se dalo pogovarjat, o trudu tudi. Z vidika potoršnika je danes IN da imaš nekaj v kar je bilo vloženega veliko truda. Klasična prodajna fora, sicer legitimna ampak eden od čustvenih vplivov na potrošnika. Da se cena opraviči. Ampak to je spet rezultat nizke produktivnosti. Slabše produktivni se bodo vedno vlekli ven s pojmom kakovosti storitve, ki se bo kazala v detajlih. Ampak overall na koncu dneva, tedna, meseca je vsem važno KAJ smo za isti denar dobili. Kdor pri sebi upraviči višjo ceno za izdelek ki je s stališča izdelave podobne ali celo slabše kakovosti kot fabrški le da je bolj bogat s sestavinami in ima umetniško ime... pač to je že nišni trg.

My point here: velikokrat slišim kako je vse fabriško "nenaravno", "umetno", "nekakovostno", po drugi strani pa se zavedam dejstva da morajo ravno velike firme imeti najbolj poštiman sistem proizvodnje. Pri živilih se ni za zajebavat. Sploh pa ne pri takih količinah, ko odpošiljaš do vrha zapolnjene prikolice za polpriklopnike. Sterilnost prostorov, tehnično izpopolnjen proces... kaj je s takim pivom narobe, res ne vem. Se mi pa zdi da je to rezultat tega, da je okus že generičen oz. Že stalno enak. Ljudje so se očitno naveličali in zdaj se odpira nišni trg sladokuscev ki bi radi brbončice zalivali v nečem posebnem, nekoliko drugačnem napitku kot so ga bili vajeni.



1. Kakšen slab management neki? Recepti, ki jih običajno varijo craft pivovarne enostavno zahtevajo več surovin, ki so dražje.

2. Trošarine na pivo znašajo 12,1€ za 1% VOL alkohola na hektoliter. Torej. Za pol litra laškega pride trošarina 30 centov. Za tipičen IPA je trošarina takoj višja 10 do 15 centov na pol litra, kar je konkretna podražitev.

3. Zato pa imajo višjo ceno.

4. Potrošniki očitno prepoznajo boljšo kvaliteto, raznolikost in vse ostalo, kar ves vložen trud in delo prineseta. Craft beer industrija namreč strmo raste.

http://www.businessinsider.com/samuel-a...

NikolormousB ::

Okapi je izjavil:

Mikropivovarji varijo pivo bolj ali manj "od oka", Carlsberg ima pa vrhunsko opremljen raziskovalni inštitut.
https://carlsberggroup.com/who-we-are/g...



Ti še vedno bluziš o stvareh, o katerih nimaš pojma. Naloga tegale inštituta je, kako iz fabrike spraviti še več podpovprečnega piva za še nižjo ceno.

Boljše craft pivovarne merijo in nadzorujejo bistveno več parametrov kot en Carlsberg.

borisk ::

samo ne mešat bewoga med craft pipvovarne, ker s takšno produkcijo in dobavljivostjo v vsak slovenski vasi to pač ni. craft pivovarne so tam do 500l sarže.

NikolormousB ::

Boston Brewing Company (Sam Adams) se načeloma šteje med craft pivovarne, pa je po prihodkih cca. 10x večji od Pivovarne Laško. Definicije "craft" in "micro" pivovarn po svetu so različne. Če se ne motim je v USA meja za maksimalne davčne olajšave 60.000 sodčkov (cca. 7 milijonov litrov).

500 literski batchi so praktično homebrew nivo.

Okapi ::

NikolormousB je izjavil:


Boljše craft pivovarne merijo in nadzorujejo bistveno več parametrov kot en Carlsberg.
S tem si dokazal, da pojma nimaš.

dottor ::

Craft pivovrane hodijo na festivale kjer ljubiteljem predstavljajo nove zvarke, povprašajo in prisluhnejo feedbackom in glede na to pol popravit izdelek če je potrebno. Pa že v hiši imajo cel kup degustacij in testov.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

NikolormousB ::

Okapi je izjavil:

NikolormousB je izjavil:


Boljše craft pivovarne merijo in nadzorujejo bistveno več parametrov kot en Carlsberg.
S tem si dokazal, da pojma nimam.


There, fixed it.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Zahtevam od moderatorja, da izbriše zgornji prispevek, ker je v njem NinjaMig21 ponaredil mojo izjavo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Darko! ::

dottor je izjavil:

Osebno sem se že navadu dat 4-5€ za pivo naše ali tuje mikoropivovarje/craft pivovarje/kakovstne pivovarne v gostilni in 2-4€ v trgovini.


Srečnež :)

Sam se še nisem.
Ker je to kraja.

To je bilo v dobrih starih tolarjih približno jurja.
Za jurja ali dva sem bil v Hound Dogu v Šiški, okoli leta 2002 že fino okajen.

In ne samo s pivom.
Vmes je padal še rokerski Jack Daniels :))

kingsix ::

Cene so takšne ker je dovolj takih, ki so to pripravljeni plačat.

dottor ::

To so pač pive katere spiješ 1-3 na večer in se ne napijaš z njimi ;)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Scaramouche ::

Meni je točen češki Budweiser temen veliko boljši kot kar nekaj Belgijskih ki se jih kupil za 2x do 3x večjo ceno...

Te male flaše ki jih prodajajo za velke denarje so samo marketinška fora da misliš da piješ ekvivalent šampanjca...

Darko! ::

kingsix in dottor:

Razumem in do določene mere sprejmem.

Ampak,
recimo, da gre človek po šihtu na kozarec ali dva.
Pa recimo da je glaž 4 EUR.

Ker eden ni nobeden sta v dobri družbi vsaj dva kozarca, ali dve osebi.

Pa recimo, da narediš to 3x/teden ... da zračunam ...
... je v enemu mesecu samo za ta pir:

2x4x3x4 = cca. 100 EUR

To je 3 x na teden po šihtu za pivo :)

Brez, da si drago peljal na kavo, pa s prijatlji zvrnil še kerega čez vikend.

Ob povprečni slovenski plači se mi zdi to prekleto drago.

Hipsterji zaslužijo torej bolje od povprečnega državljana :))
S tem nisem ciljal na nobenega osebno iz te teme, da ne bo pomote.

Tudi sam rad včasih zvrnem enega ali dva, ki ga varijo v Cankarjevem mestu.
Ampak se mi zdi drag. In vem, da me lupijo.
Ampak stisnem tisti evro ali evro in pol več, ker je želja močnejša.
Gre za običajno "craft" pivo.

In vem, da si ga vsak ne more privoščiti.
In naroči cenejšega.

Tko da mislim, da so cene pira, sploh micro-hipster-craft pira precej zasoljene.

dottor ::

Skadiš 1 škatlo čikov na dan kar je ~3,5€ x7 dni x4 tedene si na ~100€ ;)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

NikolormousB ::

Ampak se mi zdi drag. In vem, da me lupijo.


Kako definiraš "me lupijo"? Razlika v proizvodnji in maloprodajni ceni je pri craft pivovarnah običajno nižja, kot pri velikih pivovarnah. Iz tega stališča te Laško bolj lupi kot Pelicon.

Lahko tudi drugače pogledaš na stvar. Za liter najcenejšega vina daš v gostilni koliko? 10, 12 eur kar je precej dražje kot liter kakovostnega, da ne rečem vrhunskega piva.

Scaramouche ::

NikolormousB je izjavil:

Ampak se mi zdi drag. In vem, da me lupijo.


Kako definiraš "me lupijo"? Razlika v proizvodnji in maloprodajni ceni je pri craft pivovarnah običajno nižja, kot pri velikih pivovarnah. Iz tega stališča te Laško bolj lupi kot Pelicon.

Lahko tudi drugače pogledaš na stvar. Za liter najcenejšega vina daš v gostilni koliko? 10, 12 eur kar je precej dražje kot liter kakovostnega, da ne rečem vrhunskega piva.


dejstvo je da nismo Belgija in če bi imeli veliko mihro pivovarjev nebi mogli prodajat po 4€ ker bi bilo veliko konkurence in bi seveda lažje konkurirali z ponuniki ki morajo uvažati in plačati dajatve...

Potem bi tako pivo bilo malo dražje od uniona, mogoče bi celo začeli njim zbijati cene...

NikolormousB ::

V USA je bistveno več pivovarn kot v Belgiji, pa vseeno craft piva precej dobro držijo ceno. Sem že 2x napisal, zakaj craft pivovarne ne morejo konkurirati s ceno. Takoj, ko začneš variti kaj bolj kompleksnega kot enostavne lagerje, sestavine postanejo precej drage.

Scaramouche ::

NikolormousB je izjavil:

V USA je bistveno več pivovarn kot v Belgiji, pa vseeno craft piva precej dobro držijo ceno. Sem že 2x napisal, zakaj craft pivovarne ne morejo konkurirati s ceno. Takoj, ko začneš variti kaj bolj kompleksnega kot enostavne lagerje, sestavine postanejo precej drage.


v Sloveniji bi Craft sigurno imele prednost pred tujimi ker bi uvozniki tuje morali prodajati za več.

Sigurno nebi morale konkurirati na voLumen proti velikim bi pa lahko odtrgale velik delež in tudi prisilile velike da nehajo uporabljati slabše sestavine, ker bi dosti ljudi ki niso dnevni pivci posegli raje po malih.

Zmagati seveda ne moreš, navadna raja bo vedno gledala ceno, medtem bi se pa sigurno dvignila zavest, poglej kako smo mi ratali izbirčni proti 2o let nazaj ko smo pili samo dva pira...

NikolormousB ::

bi pa lahko odtrgale velik delež in tudi prisilile velike da nehajo uporabljati slabše sestavine


V USA imajo craft pivovarne že cca. 20% tržni delež po prihodkih in cca. 12% po volumnu. Pred 20 leti je bil ta delež zanemarljiv.

The Player ::

JAz načeloma ignoriram vse kar je manj od 0,5l.

Kar se tiče cen so res visoke, ampak vsaj dobiš neko kvaliteto pri craft pivih, tko, da jo je lažje sprejeti. Bolj je problem v visokih cenah v lokalih z "elitno" lokacijo. Sem bil v Romeu v LJ cene piv večinoma 3€+. Še točeno pivo Union je bilo dražje od tistega v steklenici 8-O, da ne omenjam kakšno porazno ponudbo imajo. Npr. Zlata ladjica ima bolj pestro ponudbo. No, sploh ni treba bit v centru LJ, da imaš visoke cene. V horse pubu v Stožcah so cene primerljive z tistimi v centru LJ.

Glede na to, da so nekateri omenili, da so v tujini cene drastično nižje, lahko opravičeno rečemo, da nas lupijo. Na Madžarskem sem bil na eni levi pumpi in so bile cene zlo ugodne, seveda je drugačna zgodba v lokalih v Budimpešti.

Drugače pa ljubitelji craft piv, lahko razvajate brbončice na LJ festivalu piva (in viskija).

dottor ::

V tujini so naše pove cenejše kot doma...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

GrX ::

Konlov je izjavil:

dottor je izjavil:

Osebno sem se že navadu dat 4-5EUR za pivo naše ali tuje mikoropivovarje/craft pivovarje/kakovstne pivovarne v gostilni in 2-4EUR v trgovini.

Imam občutek, da bi se ti z veseljem navadil tudi na ceno 10EUR po steklenici:D.
Kot sem rekel: 0,5EUR v trgovini, 1EUR v lokalu. Ostalo so lobiji, ki se nam krohotajo v fris...


Če si ne moreš privoščiti pivo za 4-5 EUR, ga pač ne kupuj... Jaz na vsake toliko časa rade volje primaknem kak EUR več in poskusim kaj drugega.. V čem je problem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pivo

Oddelek: Loža
325945 (731) Egidij88
»

Male pivovarnice

Oddelek: Loža
312446 (1344) marvin42
»

Ali se kdo dela svoje pivo?

Oddelek: Loža
132952 (2309) errhec
»

Pivo Union

Oddelek: Loža
194388 (3010) [D]emon

Več podobnih tem