» »

Študija: intenzivni uporabniki družbenih omrežij pogosteje depresivni

Študija: intenzivni uporabniki družbenih omrežij pogosteje depresivni

Slo-Tech - Družbena omrežja so postala del našega vsakdana in čeprav imajo krepko prek milijardo uporabnikov, še vedno ni jasno, ali so njihovi učinki sploh pozitivni. Nekaj raziskav je v preteklosti že pokazalo, da uporaba Facebooka negativno vpliva na ljudi. Do podobnih, a manj dokončnih zaključkov so prišli tudi raziskovalci s pittsburške medicinske fakultete, ki so analizirali skoraj dva tisoč uporabnikov enajstih različnih omrežij (Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine in LinkedIn).

Sodelujoči v raziskavi so družbena omrežja uporabljali povprečno 61 minut dnevno in sicer so se nanje priključili 30-krat tedensko - vsaj dan štirikrat torej. Rezultati so pokazali, da tveganje za razvoj depresije raste s količino časa, ki ga uporabniki preživijo na družbenih omrežij. Najbolj aktivni uporabniki so kar 2,7-krat bolj ogroženi, da razvijejo depresijo. Rezultati potrjujejo to korelacijo tudi, ko so kontrolirali za vpliv ostalih spremenljivk, kot so starost, spol, rasa, stan, prihodki, izobrazba itd.

Ob tem je treba poudariti, da je raziskava odkrila korelacijo, niso pa ugotavljali vzročne povezave. Tako ni jasno, ali so depresivni ljudje raje in več na družabnih omrežij ali pa intenzivna uporaba družabnih omrežij spodbuja nastanek depresije. Nekatere raziskave sicer omenjajo efekt FOMO (fear of missing out) in dejstvo, da so predstavitve na družabnih omrežij idealizirane in ne odsevajo realnosti, temveč reklamo našega življenja, kot bi si ga želeli živeti. Primerjava dejanskega stanja s temi idealiziranimi reklamami ostalih uporabnikov lahko ljudi onesreči.

To seveda ne pomeni, da so družabna omrežja nujno slaba in da bi jih morali prenehati uporabljati, kot pojasnjuje vodja raziskave Brian Primack. V današnji družbi imajo pomembno vlogo in predstavljajo njen pomemben del. Pomeni pa to, da jih moramo uporabljati po pameti.

34 komentarjev

R1710 ::

YouTube, Snapchat, Reddit... so družbena omrežja? Potem je tudi Slo-Tech, 24ur, Wikipedia, Gmail, SMS, klicanje...

technolog ::

Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine in LinkedIn


Če so vse to družabna omrežja, bi jaz moral bit sedajle že na ločenem oddelku psihiatrične bolnišnice Polje. S konstantnim 24 urnim nadzorom, da si ne prerežem žil od vse te depresije.

Zgodovina sprememb…

Netrunner ::

Normalno da so depresivni. Družabna omrežja naredijo ljudi antisocialne in jih spravijo v depresijo ko vidijo kaj vse kao "doživljajo" drugi. In vedno bo več tega... Samo še dostopne VR očala da pridejo in bomo imeli matrix beta.

b3D_950 ::

Population Control.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

[D]emon ::

That's because you compare other people's highlights reel to your behind the scenes shots. :P

Drugace je bila ta "novica" prvic objavljena ze vsaj ene par let nazaj. S-T KEEPING UP WITH TIMES PRESS
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: [D]emon ()

RobertDev ::

Meni pa ravno obratno deluje, socialna omrežja me sproščajo, ker je dovolj idiotov gor.

Unknown_001 ::

Netrunner je izjavil:

Normalno da so depresivni. Družabna omrežja naredijo ljudi antisocialne in jih spravijo v depresijo ko vidijo kaj vse kao "doživljajo" drugi. In vedno bo več tega... Samo še dostopne VR očala da pridejo in bomo imeli matrix beta.


Kratko in jasno. Res je tako. Mel en čas podoben problem, ko sem si rekel ja pa saj moj život ni neki baš, čeprav sem imel kar nekaj obstranskih dejavnosti, hobijev s katerimi se nisem ven metal, ampak glede na maso hvaljenja in poziranja raznih modelov, dokelr jih ne spoznaš bolje res dobiš občutek kot da ti nič ne dogaja. Zdaj pa probam kdaj pa kdaj kontro vžgat in neverjetno je, kako se da manipulirat s splošno sliko o sebi pri znancih ali kolegih s katerimi nisi tako osebno povezan. Neke vrste osebni marketing. Iz neke banalne stvari, kot recimo da greš s kolegom na kofe se da celo senzacijo narest. Slikaš kofetek, mal zapoziraš, sliko retuširaš na sepio/črno belo/naviješ barve/se igraš s filtri, kak nesmiselen (brskanje po retoriki) komentar, ki se dobro sliši zraven in evo vam reklamo o vašem življenju za širšo javnost. Je pa tako hvaljenje izjemno nizko početje - če govorimo o samoponosu. Delaš kar ti paše, boli te kara, uživaš po svoje, greš kam, mimogrede koga povabiš, če se mu ne da, greš vseen BTK in živiš tako kot si zamisliš. Sam da se nehaš drugim podzavestno prilagajat je takoj vse bolje. Kdo pa pravi da moraš ravno s kolegi it, jebiga spoznaš nove na mestu dogodka, če nimajo časa pojdeš sam, narediš kako si si zamislil. In ko je posameznik to zmožen narest, se neha tista zgodba o safru in ne vem kakšnem bediranju če se lahko po slengovsko izrazim. Ker se samega sebe zaveda in ve da ni odvisen od drugih - po domače povedano ne špila prikolice v kompoziciji kolegov ampak je samostojna enota ki lahko vseeno prispe na želeni cilj brez drugih.

RobertDev je izjavil:

Meni pa ravno obratno deluje, socialna omrežja me sproščajo, ker je dovolj idiotov gor.


Hobby trololo ? :D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Jupito ::

Kadar koga povozim se izgovrajam na alkohol.


RobertDev je izjavil:

Meni pa ravno obratno deluje, socialna omrežja me sproščajo, ker je dovolj idiotov gor.


Ta se po drugi strani ne izgovraja na alkohol.

Hmmm... hmmm...
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()

jype ::

Raptor F16> Hobby trololo ? :D

To tut js delam, pa eni kolegi pravjo, da jim ni všeč, drugi pa, da jim je.

Ne morm se odločt.

kotnikd3 ::

Unknown_001 je izjavil:


Sam da se nehaš drugim podzavestno prilagajat je takoj vse bolje. Kdo pa pravi da moraš ravno s kolegi it, jebiga spoznaš nove na mestu dogodka, če nimajo časa pojdeš sam, narediš kako si si zamislil. In ko je posameznik to zmožen narest, se neha tista zgodba o safru in ne vem kakšnem bediranju če se lahko po slengovsko izrazim. Ker se samega sebe zaveda in ve da ni odvisen od drugih - po domače povedano ne špila prikolice v kompoziciji kolegov ampak je samostojna enota ki lahko vseeno prispe na želeni cilj brez drugih.


Se podpišem pod tole. Podobnega mnenja sem tudi jaz.
Pol leta nazaj sem se odpovedal vsem socialnim omrežjem. Sedaj jih vidim kot antisocialna ne pa socialna ...

jype ::

Socialna omrežja so sicer zelo koristna za vzdrževanje stikov z družino, ki je razseljena. Moji bratje in starši živijo drugje kot jaz, a se praktično vsak dan vidimo na internetu.

Unknown_001 ::

jype je izjavil:

Socialna omrežja so sicer zelo koristna za vzdrževanje stikov z družino, ki je razseljena. Moji bratje in starši živijo drugje kot jaz, a se praktično vsak dan vidimo na internetu.


True true. V bistvu še za kaj več a kaj ko množice začnejo to uporabljat narobe. No ne v smislu da ne bi smeli ampak ... ufff saj veste. Za bedarije (hvaljenje, razkazovanje, zezanje, igrice,...), medtem ko je bil primarni namen predvsem praktične narave (vzdrževanje stikov, obveščanje o dogodkih, deljenje informacij)

Sem bil en čas lepo izoliran od tega sistema in hvalabogu ker ne bi bilo nič pametnega, sem si pa zopet omislil en profil zaradi faksa ker se gor izve dosti uporabnega, pa na tekočem sem z dogodki ki jih organizira študentska skupnost, katerih se prav rad udeležim, če imam čas (paintball, kart, smučanje, izleti...)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Netrunner ::

Socialna omrežja niso napačna stvar le ljudje jih ne znajo uporabljati (z izjemami seveda)

Glugy ::

Problem je ker je preveč zavajanja in laži na družabnih omrežjih. Zavajanja v smislu slikic ki delujejo popolne, ko pa v resnici tisto osebo vidš pa se zaveš da ni nič kej bolj posebna kot si ti, samo da obvlada make up, filtre, prave kote, pravo svetlobo, al pa v skrajnem primeru photoshop (čeprav zdej je že stotine app-ov ki ti to polepšanje svoje slike poenostavjo). Drugo pa je ko ti dajo občutek da vse kar se v njihovem življenju godi je dobro. Ne govorijo o slabih stvareh ki se jim zgodijo. Izpadejo popolni. Na drugi strani imaš pa ljudi ki so nasprotje tega, ki so družbeno občutljivi in ko vidijo da vsi drugi delujejo veliko boljše da je njihovo življenje mnogo boljše od svojega, potem izražajo slabe vidike življenja. V bistvu sta nekje dve skrajnosti. In normalen človek ki se znajde med tema dvema bregovoma ki vidi na eni strani prijatelje ki so super in oh in sploh in na drugi žalostne ljudi normalno da se tud njemu lahko mal obrne vseskp in rata bodisi narcisoiden bodisi depresiven, bodisi izgubi občutek za sočloveka ker če te vedno kdo pumpa z preveč dramatičnimi občutki pozitivnimi in negativnimi se tud neobčutljivost lahko rodi. Tako da ja družbana omrežja so leglo selektivne resnice ki na celotnem občutku do človeka izriše popolnoma drugačno sliko kot če človeka poznaš v živo.

ripmork ::

[D]emon je izjavil:

That's because you compare other people's highlights reel to your behind the scenes shots. :P


Hahaha, Spot on! :D

antonija ::

Nacelno se z novico strinjam ker sem za danasnje case ze stari prdec in me "socialna" omrezja precej motijo zaradi svoje invazivnosti (vkljucijo te not ce hoces ali ne; ce ne drugace za to poskrbijo glupi uporabniki). Ampak grem stavit da so povsem enake raziskave obstajale za branje "cudnih" knjig, za stripe, za radio, za TV, za igrice...

Tako da bo verjetno bolje zakljuciti, da lahko cisto vse skoduje, ce se pretirava. Vse od vode pa do socialnih omrezij.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Unknown_001 ::

antonija je izjavil:

Nacelno se z novico strinjam ker sem za danasnje case ze stari prdec in me "socialna" omrezja precej motijo zaradi svoje invazivnosti (vkljucijo te not ce hoces ali ne; ce ne drugace za to poskrbijo glupi uporabniki).


Ah, nisi stari prdec, ker je to izjavil je očitno res otrok v glavi da ne zna kritike sprejet. Si pač kritičen, kar ni slabo ker potrebujemo obe strani da družba deluje uravnovešeno.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

noraguta ::

Te študije so ble že narejene. Pretirana uporaba družabnih omrežij je prej simptom kot pa vzrok depresij. Depresivcu je pač lažje odklikat na internet kot pa urejat lasten life.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

Enako kot vsaka druga droga, torej.

PrihajaNodi ::

antonija je izjavil:

Nacelno se z novico strinjam ker sem za danasnje case ze stari prdec in me "socialna" omrezja precej motijo zaradi svoje invazivnosti (vkljucijo te not ce hoces ali ne; ce ne drugace za to poskrbijo glupi uporabniki). Ampak grem stavit da so povsem enake raziskave obstajale za branje "cudnih" knjig, za stripe, za radio, za TV, za igrice...

Tako da bo verjetno bolje zakljuciti, da lahko cisto vse skoduje, ce se pretirava. Vse od vode pa do socialnih omrezij.



Razumem, da nisi studiral psihologije a primeranje FB z branjem Antigone je absurd. Nekaj prispeva h kreativnost drugo pa ti zbika tvoj dolgorocni spomin. Saj pa uporabniki FB niso sposobni prebrati in napisati vec kot dva stavka.

Markoff ::

Na socialna omrežja ne zahajam več, saj se tam nahajajo sami asocialni ljudje. :O
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Unknown_001 ::

Markoff je izjavil:

Na socialna omrežja ne zahajam več, saj se tam nahajajo sami asocialni ljudje. :O


Po novem veljaš za asocialnega, če nimaš FB.

Primer: Ogovoriš deklino se menta, vprašaš za kontakt (misliš na cifro) ona pa "kak maš Fejsbuk. " In kaj pol če nimaš :D ? Si jo že zgubu, gotov fertik, better luck next time.

Zagotovo nisem edini, ki je to opazil.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Invictus ::

Dekline zelo rade dajo FB, ker je tam preprosto dat folk na ignore.

Če ne da telefona, sploh ne šljivim ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

antonija ::

Razumem, da nisi studiral psihologije a primeranje FB z branjem Antigone je absurd. Nekaj prispeva h kreativnost drugo pa ti zbika tvoj dolgorocni spomin. Saj pa uporabniki FB niso sposobni prebrati in napisati vec kot dva stavka.
Ah no, tako napihnjen pa tudi ni treba biti. Predvsem pa upam da ni potreben studij psihologije da pises take neumnosti.

V zgodovini smo namrec imeli ze veliko primerov, ko se je doloceno vsebino dolocilo za skodljivo, se jo je prepovedalo, se je izvedlo "raziskave" s katerimi je bila skodljivost dokazana, itd. To se vlece od pamtiveka, in knjige niso bila nobena izjema.

Ravnotako je tvoje poslosevanje uporabnikov socialnih omrezij precej primitivno (neglede na to, kako slabo mnenje imam sam o uporabnikih socialnih omrezij). Ce jim ti ocitas da ne zmorejo prebrati in napisati vec kot dva stavka, bi glede na tvoje poste lahko isto rekli zate. S tem da ti uspe v dveh stavkih napisati vec neumnosti kot FBjevcem.

Te pa iz psiholoskega vidika povsem razumem da si si nasel tarco, s katero lahko upravicujes svojo navidezno nadvlado, ampak upam da ves da se primerjas z lowest-of-the-low kar se tice branja in pisanja. Tako da ti lahko cestitam: nisi najbolj neumen kar se tice branja pisanja!!
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PrihajaNodi ::

Ce jim ti ocitas da ne zmorejo prebrati in napisati vec kot dva stavka,


Pravzaprav je bilo to dokazano, saj niso sposobni daljše koncentracije.

Torej ne, knjiga se ne more primerjati s socilnimi omrežji, očitno pa res potrebuješ fakulteto da dojameš to.

Pa dejva še enkrat ponovit slabe lastnosti socialnih omrežij:

-Addiction
-Lack of Attention Span
-Decline in Intellectual Abilities
-Stress, Fatigue
-Emotion Suppression

Ti pa naštej podobno za knjige. Bo šlo?

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Invictus je izjavil:

Dekline zelo rade dajo FB, ker je tam preprosto dat folk na ignore.

Če ne da telefona, sploh ne šljivim ...


Pol naj ga sploh ne daje če je zarad tega.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

antonija ::

PrihajaNodi je izjavil:

Ce jim ti ocitas da ne zmorejo prebrati in napisati vec kot dva stavka,


Pravzaprav je bilo to dokazano, saj niso sposobni daljše koncentracije.
Uuu!!! Linkedinov blog! Dokaz! Dokaz! Dokaz! In to trdi oseba ki ima baje osnovno akademsko izobrazbo... :|

PrihajaNodi je izjavil:

Torej ne, knjiga se ne more primerjati s socilnimi omrežji, očitno pa res potrebuješ fakulteto da dojameš to.

Uuuuu!! Zakljucek na podlagi prejsnjega dokaza!! In to se vedno od osebe ki trdi da ima cisto zares osnovno akademsko izobrazbo... :(

PrihajaNodi je izjavil:

Pa dejva še enkrat ponovit slabe lastnosti socialnih omrežij:

-Addiction
-Lack of Attention Span
-Decline in Intellectual Abilities
-Stress, Fatigue
-Emotion Suppression

Ti pa naštej podobno za knjige. Bo šlo?
bom privzel tvoj "dokazni standard" pa sploh ne bo problema:
-Addiction
-Decline in social abilities
-Stress, Fatigue, Withdrawal Symptoms
-Emotion Suppression

Evo en link (sicer ni od The Hindu ampak od Guardiana) in seznam random lastnosti, ki jih lahko pripisemo cemurkoli. A lajkas? :))
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PrihajaNodi ::

Ce bi pogledal link tam ko nastevam bi ti bila situacija bolj jasna. Se pa spominjam da si veckrat izjavil, da uporabljas socialna omrezja a le za izobrazevanja (karkoli pac to ze pimeni). Well, sklepam po tvojem pisanju jih sigurno.

Over and out

Nodi

Zgodovina sprememb…

PrihajaNodi ::

bom privzel tvoj "dokazni standard" pa sploh ne bo problema:
-Addiction


Slow food movement? Really?

antonija ::

Wow, se ko obljubis da bos utihnil ti ne gre najbolje... en fail za drugim. Me pa zelo zanima kje sem napisal da "uporabljam socialna omrezja za izobrazevanje". Ker kolikor je meni znano ne uporabljam socialnih omrezij sploh, razen nekaj forumov (kar pa baje ne spada pod socialna omrezja, ampak ajde, nej ti bo).

In glede na to da ni bilo nobenega ugovora na moje "dokaza" se oba strinjava, da lahko nehas pisat bedarije in da akademsko stroko prepustis drugim.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

[D]emon ::

Pojdita si vidva meriti penise kam drugam, ne pa da derailata debato v bozjo mater.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

PrihajaNodi ::

In glede na to da ni bilo nobenega ugovora na moje "dokaza" se oba strinjava, da lahko nehas pisat bedarije in da akademsko stroko prepustis drugim.


ugovor na tvoj dokaz? Slow Food Movement? Skoga se norca delaš? Sebe? Si sploh prebral kaj si nalepil?

Zgodovina sprememb…

antonija ::

Sem, ampak ti si ocitno preblam samo in izkljucno zadnji odstavek. Vsaj selektivno branje ti gre...

P.S.: Kako je zdaj z obljubo da bos spokal ven iz teme?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

ripmork ::

Let me see:

moja uporaba Facebooka:

- za komunikacijo, predvsem za skupne Evente in spremljanje RL Eventov nasploh (ogromen plus)
- par dobrih muzičkih grup, kjer redno najdem fantastične komade, ki jih sicer nikoli ne bi našel (velik plus)
- občasno kdo deli kaj res zabavnega in/ali informativnega, kar verjetno sam ne bi našel (plus)
- vidim, kaj se kej dogaja z ljudmi, s katerimi nisem v rednem stiku - ko se vidimo na vsake kvatre vsaj približno vem, o čem lahko teče debata (plus)


celodnevno visenje gor, gledanje egotripov pa verjamem, da zna negativno na človeka vplivat.
Ampak tu je prvi faktor - kakšne ljudi imaš sploh gor dodane, pa predvsem, kako posameznik dojema virtualne reprezentacije življenj okoli sebe. AKA - kdor se ob uporabi socalnih omrežij slabše počuti, se zato, ker popačeno gleda na žvljenje. Skratka - problem gre precej globje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uporabniki Facebooka živijo dlje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5412179 (9644) cryptozaver
»

Študija: intenzivni uporabniki družbenih omrežij pogosteje depresivni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
349449 (6941) ripmork
»

Nova raziskava: moderna tehnologija ne povečuje stresa, včasih ga celo zmanjšuje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2115366 (13349) m0LN4r

Več podobnih tem