» »

IoT - standardna komunikacija

IoT - standardna komunikacija

matobeli ::

Ali že obstaja kakšen standardni protokol za IoT? Mislim na to da bi več naprav napravo od x proizvajalcev lahko upravljal preko x aplikacije oziroma kontrolerja?

Me že dalj časa mika malo spimpati flet, ampak vse narejene rešitve imajo vsaka svoj kontroler, vsaka svoj app... nič uporabnega. Npr. gretje ne zna uporabljati istih senzorjev za odprtost okna kot pa alarm in podobno, če želim notri vtaknit še vtičnice, razsvetljavo, kakšno ip kamero, babyphone, radio... sem kmalu na miljon aplikacijah/kontrolerjih.

Je že kaj, ali bom še malo čakal da se google spravi to končno nardit? :D
  • spremenilo: matobeli ()

SeMiNeSanja ::

Dejansko en velik Babilon vse skupaj.

Sploh pestro postane, ko so te fancy I(di)oT napravice odvisne od nekega Cloud servisa, da na koncu ne moreš prižgati luči, ker ti je padla internetna povezava na routerju.

Poleg tega večina teh I(di)oT zadev sploh (še?) ne govori IPv6, kar bo lahko čez nekaj let še resen problemček.

čuhalev ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Dejansko en velik Babilon vse skupaj.

Seveda, podobna zgodba kot oblak. Vsi govorijo o tem, a nihče točno ne ve, o čem.

matobeli je izjavil:

Vse se narejene rešitve imajo vsaka svoj kontroler, vsaka svoj app... nič uporabnega.

Ravno zaradi tega (nestadardiziranega) obnašanja je vsaka nova rešitev stvar zase.

Standardna komunikacija je RS232, RS485 ... Ethernet. Vse ostalo brezžično ne pride v poštev, kajti potrebuješ zanesljivost.

matobeli ::

Zakaj pa ne brezžično? Sej protokol ni vezan na to ali je wireless ali wired, recmo tcp/ip je protokol ki ga razumejo čist vse žične in brezžične naprave.
Če pač ni komunikacije izvaja tisto kar je bilo.

Mogoče sem narobe napisal, protokol bo še vedno tcp/ip, ampak v kakšni obliki naprave servirajo/dobivajo podatke bi pa lahko tudi bil "standardni"

avian2 ::

Apple poiskuša nekaj na tem področju:

https://developer.apple.com/homekit/

Se pa strinjam, da trenutno bolj ali manj vsak proizvajalec sili vsak na svojo stran. Že o tem, da bi bila komunikacija proti uporabniku kakorkoli standardizirana, je danes težko govoriti. To, da bi se pa različne naprave znale pogovarjati med seboj (t.i. "machine to machine" komunikacija) je pa sploh znanstvena fantastika.

misek ::

Saj tole ste verjetno že videli:

matobeli ::

Smo. Ubistvu sem hotel slišat če google ali kater drug večji proizvajalec pripravlja karkoli v tej smeri.

Ker če google nardi potem se bodo hitro najdli kompatibilni proizvajalci.

Tist od epla bi bilo za pogledat, ampak sem prepričan da potrebuješ vsaj eno jabolčno napravo za upravljanje.

matobeli ::

avian2 ::

Thread je zanimiva tehnologija. Osnovana je na prilagojenem IPv6 protokolu za vgrajene naprave (6LowPAN) in uporablja IEEE 802.15.4 fizični in MAC nivo, kar pomeni da so že na trgu poceni in preverjene hardverske rešitve, ki ga podpirajo.

Meni se zdi problem predvsem v tem, da večina proizvajalcev trenutno razmišlja predvsem o svojem produktu in je kompatibilnost z ostalimi bolj postranska zadeva. Tudi če niso striktno proti sodelovanju z drugimi napravami (kar ni tako samoumevno iz prodajnega vidika) se polna IPv6 implementacija vidi kot nepotrebna komplikacija in strošek. Nek enostaven radijski protokol za temperaturni senzor ti bo kak študent natipkal v enem tednu. Imeti zanesljiv IPv6 stack na poceni mikrokontrolerju, ki ne bo dvakrat na dan padel iz mreže, je pa trenutno delo cele ekipe za pol leta ali več.

Predvsem pa, čisto nedoumljivo se mi zdi, da je Google eden od pobudnikov projekta z tako neprimernim imenom. Najti na spletu kaj o tem Threadu je čisto nemogoče, ker se vsi rezultati tičejo multithreadinga.

čuhalev ::

Nezanemarljivo dejstvo je, da je večina avtomatizacije/komunikacije svoj čas, ko še ni bilo Interneta potekala skozi RS-232C. C kot control. Vsi ukazi so bili dokumentirani v prilogi priloženega priročnika. Na koncu se potrebuje samo en kontroler, ki ima en kup RS-232 priključkov ter plugini izpeljani iz priloženega materiala. Recimo jaz imam Hi-Fi amp, audio matrix switcher, projektor vse z RS-232C. 8-)

Sedaj se tega ne more več pričakovati, saj vsak proizvajalec hoče človeka zapreti v svoj imperij - ga prisiliti v uporabo njegovega programa. Dokumentacije praktično več ni. Bog ne daj imeti opravka z besedo Google v hišni avtomatizaciji. Se bo vse beležilo.

SendID ::

matobeli je izjavil:

Ubistvu sem hotel slišat če google ali kater drug večji proizvajalec pripravlja karkoli v tej smeri.

V bistvu Bosch tudi nekaj pripravlja v tej smeri, ampak naj bi bilo nared čez dobre 4 leta.:)

http://www.engadget.com/2016/03/10/bosc...

avian2 ::

Mozilla je pred kratkim tudi začela neke projekte na to temo. Bolj ali manj so v vapourware fazi, še posebej če sklepam po tem, da na njih trenutno dela več project managerjev in designerjev kot inženirjev:

https://blog.mozilla.org/blog/2016/03/0...

srus ::

MQTT je standardni način za komunikacijo med IoT devici, IoT gatewayi in oblakom.

Gre za subscribe/publish, client/broker komunikacijo, ki je bazirana na TCP/IP.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IPv6 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
36386810 (4825) Klemen86
»

Ko pametne naprave zastarijo na ukaz iz daljave

Oddelek: Novice / Ostale najave
347786 (5167) Apple
»

Mediji in težave s prehodom na https (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
6012170 (9074) AndrejO
»

IoT

Oddelek: Programiranje
153989 (3180) 111111111111
»

Še Severni Ameriki zmanjkalo naslovov IPv4

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3912764 (9035) Bakunin

Več podobnih tem