» »

Največji proizvajalec letalnikov DJI uvaja sistem za kontrolo letalnikov

Največji proizvajalec letalnikov DJI uvaja sistem za kontrolo letalnikov

Slo-Tech - Največji proizvajalec letalnikov (drones) DJI je odprl javno beto novega sistema za nadzor zračnega prostora, ki bo letalnikom preprečeval let v zaprtem zračnem prostoru. Ta se bo dinamično prilagajal razmeram, tako da bodo lahko oblasti ob izrednih dogodkih enostavno zaprle zračni prostor za letalnike, kar bo uporabno na primer nad gozdnimi požari, javnimi dogodki, tekmami itn.

Sistem se imenuje Geospatial Environment Online (GEO) in bo zamenjal trenutni sistem, ki vsebuje zgolj statični zemljevid prepovedanih območij. Hkrati bo GEO omogočal let v zaprta območja, če bo imel uporabnik letalnika ustrezne pravice. Za nekatera področja bo zadoščal potrjen račun z osebnimi podatki in kreditno kartico ter telefonsko številko, kar bo zadoščalo za hitro identifikacijo krivca v primeru težav, za druga področja pa niti to ne bo dovolj in bo treba dobiti posebno dovoljenje oblasti. Tu gre za prelete nad zapori, letališči, jedrskimi elektrarnami in podobno.

Sistem GEO bo deloval v sodelovanju s ponudnikom zemljevidov AirMap, ki bo skrbel za posodabljanje seznama prepovedanih območij v realnem času. Podoben sistem uvaja tudi drugi večji proizvajalec letalnikov 3D Robotics. Sistem bo najprej zaživel v ZDA, kasneje pa tudi v Evropi. Trenutno je na voljo za letalnike Phantom 3 in Inspire 1, ki imajo nov firmware in novo aplikacijo za krmiljenje.

Z letalniki bo, kot kaže, podobno kot z internetom. Tehnologija je bila ob svojem nastanku neregulirana, sčasoma pa se vzpostavijo pravila za varno rabo. Da je to nujno, pričajo incidenti, kot je bil na tekmi v Madonni di Campiglio, ki se primerijo zelo v nadzorovanih okoliščinah.

11 komentarjev

noraguta ::

Ma prepovedat, v osnovi pa zagrozit z solidnimi odškosninmi za snemanje private lastnine. Men je google v street view napopal kompletno privat cesto z dvoriščem vred. Pa ni nikjer kvalificirana kot javna cesta. Niti ni nihče kaj vprašal če lahko snemajo. Lahko odpreš probllem na googlu ampak ni na meni, da bom lovil zastonj podlsege v mojo zasebnost.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

matijadmin ::

Točno in samo na tebi. Tako pač je v vitki državi. Google bo umaknil, če jih opozoriš na to.
Vrnite nam techno!

noraguta ::

Nima kaj na moji zemlji snemat pa objavlat. Ni sam google. Za vsacga klinca z dronom pa nam brskal kje je kršil zasebnost. Uvest drakonske kazni z možnostjo prepovedi opravljanja dejavnosti. Imajo povsem lepo v katastru zabeleženo kaj je javna in kaj zasebna cesta. Ne pametuj, na pamet.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: matijadmin ()

Bor H ::

Torej čez par tednov pričakujemo novico, da so uspešno rootali letalnike?

noraguta ::

Sej to je ta problem. Ob enem pa mora kamera na telefonu imitirat škloc zaslonke. Narobe svet..
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

globoko grlo ::

vse samo zato, da zadovoljimo potrošnika, wait, al zato, da je potrošnik "zadovoljen"
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

MacGyver141 ::

Ta sistem itak deluje samo na dragih pametnejših krmilnikih (od 300€ ali več). Tisti ta poceni krmilniki pa itak nimajo zemljevidov notri, jim GPS služi samo kot pomoč za boljšo stabilizacijo oz. GPS-ja sploh nimajo...

rand ::

MacGyver141 je izjavil:

Ta sistem itak deluje samo na dragih pametnejših krmilnikih (od 300EUR ali več). Tisti ta poceni krmilniki pa itak nimajo zemljevidov notri, jim GPS služi samo kot pomoč za boljšo stabilizacijo oz. GPS-ja sploh nimajo...


Tole deluje z DJI opremo, katera ima svoje krmilnike in ne generičnih...
while(1)fork();

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rand ()

roli ::

rand je izjavil:

MacGyver141 je izjavil:

Ta sistem itak deluje samo na dragih pametnejših krmilnikih (od 300EUR ali več). Tisti ta poceni krmilniki pa itak nimajo zemljevidov notri, jim GPS služi samo kot pomoč za boljšo stabilizacijo oz. GPS-ja sploh nimajo...


Tole deluje z DJI opremo, katera ima svoje krmilnike in ne generičnih...

Drži. Ampak vsi DJIjevi krmilniki tudi nimajo GPSa.

Jaz imam njihov Naza M Lite, ki ga dobiš ali z GPSom ali brez. Jaz sem si vzel tistega z GPSom, pa gor dal firmware za V2. Če jim je te uspelo shekat se nebi čudil, če jim bo uspelo tudi te omejitve "popravit".
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

Superboyy ::

noraguta je izjavil:

Men je google v street view napopal kompletno privat cesto z dvoriščem vred.


Kolk maš pa naslov?

mat xxl ::

noraguta je izjavil:

Ma prepovedat, v osnovi pa zagrozit z solidnimi odškosninmi za snemanje private lastnine. Men je google v street view napopal kompletno privat cesto z dvoriščem vred. Pa ni nikjer kvalificirana kot javna cesta. Niti ni nihče kaj vprašal če lahko snemajo. Lahko odpreš probllem na googlu ampak ni na meni, da bom lovil zastonj podlsege v mojo zasebnost.


Jaz se strinjam, pa vse GSM e z fotoaparatom prepovedati, pa fotoaparate prepovedati, pa računalnike tudi prepovedati, ker lahko kdo shranjuje pedofilsko vsebino na compu, pa avte prepovedati, ker lahko koga z njim povoziš do smrti.... skratka, pojdimo nazaj v kameno dobo, pa še tam prepovejmo kamne, ker ga lahko komu v glavo vržeš ....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stroga regulacija letalnikov v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23169485 (40964) JeBelaCesta
»

Amazon razkriva podrobnosti o dostavi paketov z letalniki

Oddelek: Novice / Ostale najave
3211315 (9790) Jupito
»

Amazon predstavil novo verzijo letalnikov za dostavo paketov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
198229 (6798) Zvezdica27
»

Kako bi Amazon uredil zračni prostor za letalnike

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
138459 (5991) PrihajaNodi

Več podobnih tem