» »

Punca -> Tehnik računalništva, Vegova LJ

Punca -> Tehnik računalništva, Vegova LJ

1
2
3

bbbbbb2015 ::

BullDozer je izjavil:

Sam ti priporočam, da se, preden se vpišeš na strokovni program računalništva, prepričaš, če te programiranje sploh veseli in če ti gre od rok. Pisanje kode namreč zahteva poseben način razmišljanja, ki ga je marsikomu težko usvojiti. Kot je omenil že nekdo pred mano, je na Vegovi veliko dijakov, ki si ne predstavljajo, kaj programiranje pravzaprav je, in se po zaključku šolanja vpišejo na popolnoma drugačno smer, vmes pa izgubljajo čas z učenjem stvari, ki jim v življenju največkrat ne bodo koristile.


Razvoj softvera zahteva:
- analitično razmišljanje
- dobro razvito abstrakcijo (da veš pisati simbolni jezik)
- inovativnost in samoiniciativnost
- zagnanost in motivacijo, povezano z dobro mero potrpežljivosti (ko iščeš napako)

Na začetku se bolj iščeš. Da neko orodje osvojiš, rabiš 6 mesecev trdega dela, razen če že imaš neke predispozicije (jezik poznaš).

Jaz sem začel v prvem letniku srednje šole delati za računalniško firmo. Najprej med počitnicami. Potem pisal med šolo kaj za njih.

Imel dobre in slabe izkušnje. (Dobre: firma lepo plačala, niso komplicirali, slabe: druga firma nenehno spreminjala zahteve, nalagali so mi dela še in še, na koncu so rekli, da to ni vredno nič in mi dali en modem za plačilo - nato pa isti softver srečam za 3 leta po vseh trgovinah)

Dobro je, da delaš, četudi zelo mlad, na realnem problemu. Nič te ne nauči bolj informatike, kot realen problem.

PrihajaNodi ::

bbbbbb2015 je izjavil:

BullDozer je izjavil:

Sam ti priporočam, da se, preden se vpišeš na strokovni program računalništva, prepričaš, če te programiranje sploh veseli in če ti gre od rok. Pisanje kode namreč zahteva poseben način razmišljanja, ki ga je marsikomu težko usvojiti. Kot je omenil že nekdo pred mano, je na Vegovi veliko dijakov, ki si ne predstavljajo, kaj programiranje pravzaprav je, in se po zaključku šolanja vpišejo na popolnoma drugačno smer, vmes pa izgubljajo čas z učenjem stvari, ki jim v življenju največkrat ne bodo koristile.


Razvoj softvera zahteva:
- analitično razmišljanje
- dobro razvito abstrakcijo (da veš pisati simbolni jezik)
- inovativnost in samoiniciativnost
- zagnanost in motivacijo, povezano z dobro mero potrpežljivosti (ko iščeš napako)

Na začetku se bolj iščeš. Da neko orodje osvojiš, rabiš 6 mesecev trdega dela, razen če že imaš neke predispozicije (jezik poznaš).

Jaz sem začel v prvem letniku srednje šole delati za računalniško firmo. Najprej med počitnicami. Potem pisal med šolo kaj za njih.

Imel dobre in slabe izkušnje. (Dobre: firma lepo plačala, niso komplicirali, slabe: druga firma nenehno spreminjala zahteve, nalagali so mi dela še in še, na koncu so rekli, da to ni vredno nič in mi dali en modem za plačilo - nato pa isti softver srečam za 3 leta po vseh trgovinah)

Dobro je, da delaš, četudi zelo mlad, na realnem problemu. Nič te ne nauči bolj informatike, kot realen problem.


This. Od vseh komentarjev si zadel bistvo. Realen projekt, fajn je če lahko še kaj koga vprašaš sicer je pa jeba če ne veš kaj bi ustvarjal.

jype ::

Ne pozabit na http://mitadmissions.org/blogs/entry/pi... ko pišete neumnosti o spolnih vlogah.

Kathy ::

Zdaj razmišljam, da bom šla kar na Vegovo, ker se mi gimnazija zdi res malo brezvezna, ker potem itak nemoreš še nič.
Sicer pa kakšne so možnosti za zaposlitev, če narediš samo srednjo ali pa npr. če narediš še potem faks ?

SimplyMiha ::

Vsekakor pojdi na faks. Samo s srednjošolsko izobrazbo ne boš prišla daleč. In če boš potem še imela voljo, lahko greš še naprej na magistrski in nato še doktorski študij - in te bodo snubili z celega sveta.

Letalec ::

Ravno v naši stroki se da tudi samo s srednjo šolo priti daleč. Za razliko od družboslovnih poklicev, delodajalce tukaj zanima predvsem samo če znaš narediti in če dela.

Možno je dobiti službo samo s srednjo šolo, vendar s tem, da se sam specializiraš za določeno nišo. Niti na srednji niti na faksu te ne bodo naučili kako se sprogramira aplikacijo za android (kar bi recimo lahko bila ena taka niša).

Računaj na faks, če te bo po zaključku srednje še mikalo. V primerjavi z gimnazijo si po zaključku srednje tehnične šole svetlobna leta bolj zaposljiv.

bluefish ::

Če ima človek po srednji le tisto minimalno znanje, ki ga podajo v šoli, bo ravno tako nezaposljiv.

Invictus ::

bluefish je izjavil:

Če ima človek po srednji le tisto minimalno znanje, ki ga podajo v šoli, bo ravno tako nezaposljiv.

Bolj bo zaposljiv, ker ga bodo lažje zaposlili delodajalci, ki nikoli niso dokončali faksa. Poleg tega je plačna osnova manjša zaradi manjše izobrazbe.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Kathy je izjavil:

Zdaj razmišljam, da bom šla kar na Vegovo, ker se mi gimnazija zdi res malo brezvezna, ker potem itak nemoreš še nič.
Sicer pa kakšne so možnosti za zaposlitev, če narediš samo srednjo ali pa npr. če narediš še potem faks ?

Ce imas res cilj delati pri googlu ipd. potem ne iskati najlazje poti, ampak tisto, kjer se bos najvec naucila. Izberi gimnazijo in nato faks.

Gimnazija ti omogoca tudi vecjo fleksibilnost, ce se morda v naslednjih letih zacnes videti na kaksnem drugem podrocju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Red_Mamba ::

Kathy je izjavil:

Sem 9. razred in seveda se moram odločit kam bom šla naprej in že od lani sem si zamislila, da bi v življenju rada nekaj počela z računalniki oz. programirala igre, programe ali spletne strani,..,moja zamisel je bila tudi, da bi delala pri kakšnih zelo velikih podjetjih kot so electronic arts,google,... kar bi bilo super :D haha, itd.
Me pa zanima koliko je treba pri tem imet znanja matematike in takih predmetov. Sicer sem že od zmeraj odličnjakinja imam letos še kar slabše ocene. Ter ali je zelo težka in če se jo da naredit tudi, če bi imela bolj slabše znanje matematike. Zanima me pa tudi, kako je kaj s puncami na Vegovi, ker bi mi bilo zelo čudno, če bi bila v razredu s samimi fanti (verjetno dajo v razred skupaj punce, če se jih več vpiše ali kaj ?).
In ja kakšno je vaše mnenje o Vegovi in če mi kaj svetujete v zvezi s tem. :)


v racunalnistvu je k sreci tako, da ce nudis delodajalcu kar potrebujes te bodo zaposlili.
mene do sedaj doben se ni vprasal kako solo in kake ocene sem imel. faksa sploh nikol nisem koncal po drugi strani mi pa tko ne koristi v IT ker sem studiral kemijo.

za delo pri firmah, ki jih omenjas je samo ena pot. studij v tujini (UK ali ZDA)!
Poleg tega je tueje univerze lazje naredit kot Slovenske, vsaj tako pravijo ljudje, ki so delali oboje ;)

vsekakor naj te to ne odvrne od sanj. Kar ti univerza nudi je slaba podlaga za programerja.
Treba je delat na konkretnih zadevah in si nabrati kilometrine. V tvojem primeru C++ ce zelis delati v gaming industriji.
Poleg tega pa C++ ni dovolj saj je potrebno znanje tudi OpenGL in/ali DX

Dobijo je tako imenovani indie frameworki, s katerimi lahko pricnes z izdelavo enostavnih iger.
Dvomim, da bi te kdorkoli zaposlil na lepe oci brez, da jim pokazes kaj si ustvarila.
Lepe oci pridejo v upostev samo ce koncas prestizno univerzo z odliko ;)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Smurf ::

Red_Mamba je izjavil:


za delo pri firmah, ki jih omenjas je samo ena pot. studij v tujini (UK ali ZDA)!
Poleg tega je tueje univerze lazje naredit kot Slovenske, vsaj tako pravijo ljudje, ki so delali oboje ;)

Cudno, vecina slovencev, ki jih jaz poznam in delajo na googlu/facebooku ipd. ima narejeno diplomo tukaj in so sli v USA kasneje.

Red_Mamba je izjavil:


vsekakor naj te to ne odvrne od sanj. Kar ti univerza nudi je slaba podlaga za programerja.
Treba je delat na konkretnih zadevah in si nabrati kilometrine. V tvojem primeru C++ ce zelis delati v gaming industriji.
Poleg tega pa C++ ni dovolj saj je potrebno znanje tudi OpenGL in/ali DX

Rabis oboje. Znanje faksa (ki ga sicer lahko dobis tudi sam, ampak take so bolj izjeme) ter kilometrino.

Red_Mamba ::

Smurf je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:


za delo pri firmah, ki jih omenjas je samo ena pot. studij v tujini (UK ali ZDA)!
Poleg tega je tueje univerze lazje naredit kot Slovenske, vsaj tako pravijo ljudje, ki so delali oboje ;)

Cudno, vecina slovencev, ki jih jaz poznam in delajo na googlu/facebooku ipd. ima narejeno diplomo tukaj in so sli v USA kasneje.

Red_Mamba je izjavil:


vsekakor naj te to ne odvrne od sanj. Kar ti univerza nudi je slaba podlaga za programerja.
Treba je delat na konkretnih zadevah in si nabrati kilometrine. V tvojem primeru C++ ce zelis delati v gaming industriji.
Poleg tega pa C++ ni dovolj saj je potrebno znanje tudi OpenGL in/ali DX

Rabis oboje. Znanje faksa (ki ga sicer lahko dobis tudi sam, ampak take so bolj izjeme) ter kilometrino.


jih je pac pozno pamet srecala, kaj ces :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Yacked2 ::

Red_Mamba je izjavil:

Smurf je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:


za delo pri firmah, ki jih omenjas je samo ena pot. studij v tujini (UK ali ZDA)!
Poleg tega je tueje univerze lazje naredit kot Slovenske, vsaj tako pravijo ljudje, ki so delali oboje ;)

Cudno, vecina slovencev, ki jih jaz poznam in delajo na googlu/facebooku ipd. ima narejeno diplomo tukaj in so sli v USA kasneje.

Red_Mamba je izjavil:


vsekakor naj te to ne odvrne od sanj. Kar ti univerza nudi je slaba podlaga za programerja.
Treba je delat na konkretnih zadevah in si nabrati kilometrine. V tvojem primeru C++ ce zelis delati v gaming industriji.
Poleg tega pa C++ ni dovolj saj je potrebno znanje tudi OpenGL in/ali DX

Rabis oboje. Znanje faksa (ki ga sicer lahko dobis tudi sam, ampak take so bolj izjeme) ter kilometrino.


jih je pac pozno pamet srecala, kaj ces :D


Po ponavadi praviji tisti, ki jim na faksu ni zneslo.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Red_Mamba ::

Yacked2 je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

Smurf je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:


za delo pri firmah, ki jih omenjas je samo ena pot. studij v tujini (UK ali ZDA)!
Poleg tega je tueje univerze lazje naredit kot Slovenske, vsaj tako pravijo ljudje, ki so delali oboje ;)

Cudno, vecina slovencev, ki jih jaz poznam in delajo na googlu/facebooku ipd. ima narejeno diplomo tukaj in so sli v USA kasneje.

Red_Mamba je izjavil:


vsekakor naj te to ne odvrne od sanj. Kar ti univerza nudi je slaba podlaga za programerja.
Treba je delat na konkretnih zadevah in si nabrati kilometrine. V tvojem primeru C++ ce zelis delati v gaming industriji.
Poleg tega pa C++ ni dovolj saj je potrebno znanje tudi OpenGL in/ali DX

Rabis oboje. Znanje faksa (ki ga sicer lahko dobis tudi sam, ampak take so bolj izjeme) ter kilometrino.


jih je pac pozno pamet srecala, kaj ces :D


Po ponavadi praviji tisti, ki jim na faksu ni zneslo.


faks ni merilo inteligence/sposobnosti
enim to ocitno pac nikoli ne bo jasno, kar pa avtomatsko potrjuje mojo teorijo
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

jype ::

Kathy> Zdaj razmišljam, da bom šla kar na Vegovo, ker se mi gimnazija zdi res malo brezvezna, ker potem itak nemoreš še nič.

Pejt na gimnazijo. Če se le da na Bežigrajsko, kjer še vedno držijo neke minimalne standarde. Ja, težko je in ne, ni pretežko, pa za službo naj te ne skrbi - inteligentni in razgledani ljudje vedno lahko dobijo službo, kadar je ne morejo dobit si jo pa lahko ustvarijo.

Invictus ::

Če boš šla na gimnazijo, malo poglej katera je najboljša. Bežigrajska ni več to kar je bila, oz. so jo ostale ujele in prehitele.

Je pa na bežigrajski najlažje narediti maturo, saj so praktično vsi profesorji v maturitetni komisiji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Če boš šla na gimnazijo, malo poglej katera je najboljša. Bežigrajska ni več to kar je bila, oz. so jo ostale ujele in prehitele.

Je pa na bežigrajski najlažje narediti maturo, saj so praktično vsi profesorji v maturitetni komisiji.

Se zmeraj imajo v povprecju najvisjo omejitev tock in pobirajo najvec nagrad na drzavnih prvenstvih (vsaj naravoslovnih podrocjih).

Na Bezigradu je najraje naresti maturo predvsem to, ker poberejo boljse dijake, katerih osnovni cilj ni naresti maturo, ampak jo naresti cimbolje. Na ustnih zagovorih (kjer imas dejansko svoj stik s profesorji) bos na boljsih gimnazijah dobil manj poklonjenih tock, kot na slabsih.

technolog ::

Bežigrajska spi na lovorikah, tud po številu zlatih maturantov so jo prehitele mnoge druge. Ne boš falila z njo, ampak ne se pa pretvarjat, da je najboljša.

Tud omejitev za vpis je dost večja na Viču, se pravi oni poberejo ta boljše.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Fizikalna olimpijada, matematicna, kemijska, bioloska. Ne vidim ravno vica.

Za tocke sem nasel po hitrem pregledu (ocitno so te seznami skoraj drzavna skrivnost, tipicno slovensko) za leto 2013/2014, kjer je imel Bezigrad visjo omejitev kot Vic.

Ce se komu da zbrskat seznam za zadnjih 5 let za tocke/zlate maturante, se priporocam za linke.

jype ::

V resnici pojma nimam kakšne so gimnazije danes, ampak Bežigrad je po javno dostopnih številkah še vedno videti daleč najboljša gimnazija, na kateri se motiviran dijak zagotovo lahko ogromno nauči.

Isotropic ::

OP, pejt raje na gimnazijo, kot na eno šolo, ki jo dijaki tam z razlogom kličejo "Fegova"
zraven si preberi še to http://www.amazon.co.uk/How-Study-as-Ma...
in kakšno drugo knjigo od iste avtorice.

Yacked2 ::

Red_Mamba je izjavil:

Yacked2 je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

Smurf je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:


za delo pri firmah, ki jih omenjas je samo ena pot. studij v tujini (UK ali ZDA)!
Poleg tega je tueje univerze lazje naredit kot Slovenske, vsaj tako pravijo ljudje, ki so delali oboje ;)

Cudno, vecina slovencev, ki jih jaz poznam in delajo na googlu/facebooku ipd. ima narejeno diplomo tukaj in so sli v USA kasneje.

Red_Mamba je izjavil:


vsekakor naj te to ne odvrne od sanj. Kar ti univerza nudi je slaba podlaga za programerja.
Treba je delat na konkretnih zadevah in si nabrati kilometrine. V tvojem primeru C++ ce zelis delati v gaming industriji.
Poleg tega pa C++ ni dovolj saj je potrebno znanje tudi OpenGL in/ali DX

Rabis oboje. Znanje faksa (ki ga sicer lahko dobis tudi sam, ampak take so bolj izjeme) ter kilometrino.


jih je pac pozno pamet srecala, kaj ces :D


Po ponavadi praviji tisti, ki jim na faksu ni zneslo.


faks ni merilo inteligence/sposobnosti
enim to ocitno pac nikoli ne bo jasno, kar pa avtomatsko potrjuje mojo teorijo


Se strinjam, se merimo nesposobnosti, če nisi sposoben narediti tistih izpitov...
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

vostok_1 ::

Em, guys (and gals)...Koliko pa ste dejansko odnesli iz vseh teh šol (gimnaziji)?

bluefish ::

Toliko, kolikor nas je zanimalo. :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

SimplyMiha ::

Računalnikov iz računalniške sobe mi niso pustili odnesti... Dali so mi samo en kos papirja :(

Smurf ::

vostok_1 je izjavil:

Em, guys (and gals)...Koliko pa ste dejansko odnesli iz vseh teh šol (gimnaziji)?

Precej. Imel sem moznost delati/tekmovati z najboljsimi iz moje generacije. Itak, da potem tudi sam napredujes precej hitreje. Da dam primer, pri fiziki smo lahko vkljucili notri ze integrale, ceprav le te ni bilo potrebno znati za normalen srednjesolski program/maturo. Na faksu je bil potem program ponovno bolj prilagojen "povprecju" in ni prinasal toliko izzivov.

Heavy ::

vostok_1 je izjavil:

Em, guys (and gals)...Koliko pa ste dejansko odnesli iz vseh teh šol (gimnaziji)?



Precej, še posebej pri matematiki. Med leti sem nihal med 2 in 3 (da je kdo 5 dobil je bilo tako pogosto kot muhe pozimi), na maturi točka zmanjkala do 5, na fri brez problema pri matematičnih predmetih. Se je takoj videlo, kdo je prišel iz računalniške srednje in kdo iz gimnazije. Z znanjem matematike se lahko naučiš hitro programirat, tisti ki so 'znali' for zanko od prej napisat pa so težko pogruntali pri statistiki, da če jaz jem zelje in on klobaso je to v povprečju jota :D

Informatika je bila ok, celo smo nekaj malega .bat skripte programirali. Pa efektivna uporaba bližnjic za delo z računalnikom (drži ctrl in klikaj kar hočeš premetat iz mape v mapo), nekaj htmlja in css-a. Ostalo pa morija z Wordom.

Edino škoda je bilo zgodovine, ker so dajali tak poudarek na dogodkih iz 1000 let nazaj. Osamosvajanje naše države so povzeli na pol strani. Dogajanje zadnje 100 let sem se v glavnem naučil iz knjig in dokumentarcev.

jype ::

vostok_1> Em, guys (and gals)...Koliko pa ste dejansko odnesli iz vseh teh šol (gimnaziji)?

Ogromno. Prebral sem vso pomembno svetovno literaturo, požrl ogromno znanja iz psihologije, filozofije, umetnostne zgodovine in bil soočen z matematiko, fiziko, kemijo, zgodovino in zemljepisom na bistveno višjem nivoju kot velika večina vrstnikov. Zaradi vsega tega nisem postal https://de.wikipedia.org/wiki/Fachidiot

Verjamem, da obstaja možnost, da množico tako izjemnih profesorjev lahko srečaš tudi v manj splošnih šolah, a verjetnost za kaj takega je bistveno manjša.

AndrejO ::

vostok_1 je izjavil:

Em, guys (and gals)...Koliko pa ste dejansko odnesli iz vseh teh šol (gimnaziji)?

Meni so ostale osnove psihologije in filozofije kot odlični pripomočki pri delu z naročniki, ki svojega problema ne razumejo najbolje ali pa ga ne znajo najbolje definirati.

Matematika + fizika + kemija kot različni predmeti, ki terjajo sočasno disciplino pri vajah, sposobnost pomnenja različnih podatkov in sposobnost "proceduralnega" razmišljanja, ko je potrebno posamezne naučene fakte "zložiti" v celoto, ki te pripelje do odgovora. Praktično opis programiranja, samo da so kockice drugačne.

Širokem naboru meni na začetku nezanimivih predmetov (zgodovina, geografija, biologija) pa pripisujem dovoljšnjo razgledanost, da sem začel uporabljati t.i. "lateralno razmišljanje" še preden sem sploh prvič slišal, da kaj takšnega sploh obstaja.

V programiranju sem se zverziral nekje spotoma med šolo, žurkami in biljardno mizo.

Kaj od tega sem dobil zaradi gimnazijskega programa, ne bom vedel nikoli, kot tudi ne bom nikoli vedel, če bi v kakšni drugi šoli razvil kakšen drug potencial.

Na koncu bo tako ali tako najbolj pomembno, kje se bo posameznik samega sebe videl.

Če bi to poskusil samemu sebi razložiti pri 14. letih .... b.v. Itak ne bi sploh vedel o čemu je govora. Izbereš po občutku in z nekaj pomoči staršev. To pa zato, ker mislim, da je ni šole, ki bi bila toliko "boljša", da bi kompenzirala drek, ki si ga narediš, če se vpišeš v šolo, kjer se ne vidiš.

bela120 ::

Glede na to ,da čutim da te skrbi ker boš šla na moško šolo je mogoče boljša izbira gimnazija pa tudi v 4letih se lahko tvoji cilji spremenijo.Če pa boš šla pa veš ,da je malo deklet če boš imela srečo boš imela še kakšno žensko družbo v razredu.Sicer boš pa imela biti privilegij biti edina ženska v razredu kar tudi ni slabo fantje kot fantje različni so ampak ne boš imela težav

SimplyMiha ::

Toliko bolje: ne bo tekmovala z drugimi puncami, kar pomeni, da ji ne bo treba več ur na dan čepet pred ogledalom. Bo ta čas bolj koristno izrabila! :P

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

@Smurf, Jype, Hevy, AndrejO

Edini argument, ki je dejansko pomemben je ta o tekmovanju z sovrstniki oz. sodelovanje. Ker za vse ostale zadeve ne rabiš ždet po 8 ur na dan gledat recitiranje iz učbenikov.
Kot drugo, vse ostalo se da kondenzirat na manj kot 4 leta.
Tretje. Rredke so šole z dobrimi profesorji.
Kot četrto...upam se trdit, da tisto kar vam sedaj prinaša kruh je bil rezultat izvenšolskega dela.

PS. sicer ne trdim, da je šola slaba stvar...ampak šola kot jo poznamo v SLO (in še marsikje drugje) je slaba stvar.

thramos ::

Slaba - slabša kot kaj?

Saj nihče ne pravi, da je naboljša možna. So pa dobro našteli vse njene prednosti. Večina verjetno res počne nekaj drugega, s(m)o pa dobri v tem tudi zaradi vsega, s čimer smo bili soočeni v (dobri) gimnaziji.

bluefish ::

vostok_1 je izjavil:

PS. sicer ne trdim, da je šola slaba stvar...ampak šola kot jo poznamo v SLO (in še marsikje drugje) je slaba stvar.
Srednja šola ni obvezna. Svoje otroke lahko mirne duše po dokončani OŠ izobražuješ sam oziroma upaš, da se bodo sami.

SimplyMiha ::

Predvsem bi pa šolo morali začeti obravnavati kot izobraževalno ustanovo in ne kot vrtec za starejše otroke.

Smurf ::

vostok_1 je izjavil:

Ker za vse ostale zadeve ne rabiš ždet po 8 ur na dan gledat recitiranje iz učbenikov.

Dobri profesorji ne recitirajo po ucbenikih. Jaz sem imel celo nekaj profesorjev, ki so avtorji knjig iz katerih se srednjesolci ucijo. In ugani kaj, nikoli niso brali iz njih, v bistvu niti nisi potreboval teh knjig. Pri dobrih profesorjih se bos zadeve naucil hitreje kot sam (pa sem bil zmeraj med tistimi, ki je hitreje postekal zadeve). Seveda pa nikjer ne bos imel samo dobre profesorje.

vostok_1 je izjavil:


Kot drugo, vse ostalo se da kondenzirat na manj kot 4 leta.

Da se, ampak ni neke potrebe. Raje ostali cas zapolnis se s kaksnim hobijem. Pa to pravim kot nekdo, ki je na faksu preskocil pol leta studija.

vostok_1 je izjavil:


Tretje. Rredke so šole z dobrimi profesorji.

Je pa vecja verjetnost, da bos imel vecjo stevilo dobrih profesorjev na boljsih gimnazijah.

vostok_1 je izjavil:


Kot četrto...upam se trdit, da tisto kar vam sedaj prinaša kruh je bil rezultat izvenšolskega dela.

Obojega.

Kathy ::

Zdaj sem spet v dilemi haha in zdaj bi raje šla na gimnazijo, ker jo imam zelo blizu in mi nebi bilo treba biti v dijaškem domu, kar mi je super :D
Ter hkrati sem začela dvomiti v to z računalništvom in me zanima kaj menite, da je bolje da grem na gimnazijo in se 4 leta sama
učim zadev z programiranjem in grem potem na FRI (razen če bi si premislila in šla v drugo smer) ali da grem v srednjo ?
Mislim pa da imaš boljše možnosti za vpis na faks, če greš na gimnazijo ali ne ?

jype ::

Zagotovo je bolje gimnazija, ker ti da več širine, v globino greš pa lahko po svoje. Poleg tega je cel kup organizacij in ljudi, ki ti bodo z veseljem pomagali, če te zanimata programiranje in računalništvo.

Kathy> Mislim pa da imaš boljše možnosti za vpis na faks, če greš na gimnazijo ali ne ?

Matura je pogoj za večino programov in gimnazije so namenjene temu, da te pripravijo na maturo.

p1nky ::

Pojdi na srednjo, če boš hotela na fax še vedno lahko greš, ne rabiš gimnazije. Vegova pomoje tudi ni tako na izi, tako da nekaj podlage boš imela. Jaz imam fax pa mi niti mal ne pomaga :) Sicer se pa odloči sama, odvisno je tudi od tega, kakšen tip človeka si.

SimplyMiha ::

jype je izjavil:

Zagotovo je bolje gimnazija, ker ti da več širine, v globino greš pa lahko po svoje. Poleg tega je cel kup organizacij in ljudi, ki ti bodo z veseljem pomagali, če te zanimata programiranje in računalništvo.

Kathy> Mislim pa da imaš boljše možnosti za vpis na faks, če greš na gimnazijo ali ne ?

Matura je pogoj za večino programov in gimnazije so namenjene temu, da te pripravijo na maturo.

Ni čudno, da se pritožujete, da ni deklet na tehničnih šolah - če pa jih preganjate na gimnazije.

garamond ::

Moj predlog je gimnazija (po možnosti taka z visokim pragom za vpis, glede na ambicije), nič ni pa narobe z Vegovo.

V vsakem primeru je bolj pomembno učenje programiranja doma ... oziroma ukvarjanje z nečim, kar te veseli in kar lahko (idealno) potem delaš za denar.

Scratch je odlična izbira za začetek. Včasih je bil v OŠ LOGO za take začetke. Potem greš naprej z zaresnim programskim jezikom, na Slo-Tech je polno tem, kako začeti. Zadnja tema. (Predlagam najprej python, kasneje C/C++ za boljše spoznanje računalništva.)
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

jype ::

SimplyMiha> Ni čudno, da se pritožujete, da ni deklet na tehničnih šolah - če pa jih preganjate na gimnazije.

Predlagamo ji boljšo (in težjo) možnost. Nismo taki, da bi njene osebne interese podredili nekim abstraktnim idejam o idealni distribuciji spolov.

Smurf ::

jype je izjavil:

Zagotovo je bolje gimnazija, ker ti da več širine, v globino greš pa lahko po svoje. Poleg tega je cel kup organizacij in ljudi, ki ti bodo z veseljem pomagali, če te zanimata programiranje in računalništvo.

Kathy> Mislim pa da imaš boljše možnosti za vpis na faks, če greš na gimnazijo ali ne ?

Matura je pogoj za večino programov in gimnazije so namenjene temu, da te pripravijo na maturo.

Se popolnoma strinjam z jypetom. Jaz sploh ne bi razmisljal, z gimnazijo imas kasneje vec opcij na voljo, hkrati pa prav nic ne zaostanes niti na kaksnem programerskem podrocju.

Edino, ce ti je ze cilj delati v googlu, ne tudi ravno izbirati gimnazijo glede na blizino (sej mogoce je ta gimnazija super, samo za glavni razlog imej kaj drugega kot blizino) ;)

Daedalus ::

Vsekakor pojdi na faks. Samo s srednjošolsko izobrazbo ne boš prišla daleč. In če boš potem še imela voljo, lahko greš še naprej na magistrski in nato še doktorski študij - in te bodo snubili z celega sveta.


Jaz sem prišel (zaenkrat) do ZDA. Gimnazijski maturant in faliran FDV-jevec. Tako da tole o izobrazbi... me vedno znova zabava. Ne rabiš faksa, da si uspešen. Pri nas se s tem tolažijo kvečjemu tisti, ki so kljub faksu (the allmighty Papir) bolj kot ne failali. In pol z raznimi papirnimi dr-ji nimajo za burek. IMHO je boljša izbira malo bolj praktičen pristop, par let izkušenj v RL, pol pa na podlagi tega zgruntat, kateri faks in zakaj. Jaz bom verjetno ostal faliran FDV-jevec, kaj drugega pa ni izključenega. Če punco zanima bolj tehnična smer, naj gre na Vegovo. In sproti zgrunta, kaj naprej. Na gimnazijo zgolj ker gimnazija... je pa neumnost.

Stavim pa, da me bojo oglaševalci the allmighty Papirja preglasili. V Sloveniji je pač tako, da Papir more bit, knede?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

thramos ::

Anekdotna izkušnja je v bolj resni debati o vrednosti papirja nepomembna.

Smurf ::

Daedalus je izjavil:


Jaz sem prišel (zaenkrat) do ZDA. Gimnazijski maturant in faliran FDV-jevec. Tako da tole o izobrazbi... me vedno znova zabava. Ne rabiš faksa, da si uspešen. Pri nas se s tem tolažijo kvečjemu tisti, ki so kljub faksu (the allmighty Papir) bolj kot ne failali. In pol z raznimi papirnimi dr-ji nimajo za burek. IMHO je boljša izbira malo bolj praktičen pristop, par let izkušenj v RL, pol pa na podlagi tega zgruntat, kateri faks in zakaj. Jaz bom verjetno ostal faliran FDV-jevec, kaj drugega pa ni izključenega. Če punco zanima bolj tehnična smer, naj gre na Vegovo. In sproti zgrunta, kaj naprej. Na gimnazijo zgolj ker gimnazija... je pa neumnost.

Stavim pa, da me bojo oglaševalci the allmighty Papirja preglasili. V Sloveniji je pač tako, da Papir more bit, knede?

S tem si povedal popolnoma nic. Ker tudi ljudje s faksom pridejo do ZDA. Prav tako obstajajo v ZDA delovna mesta (tudi v ITju), kjer potrebujes "papir". V bistvu imas vse mozne primere.

Daedalus ::

Anekdotna izkušnja je v bolj resni debati o vrednosti papirja nepomembna.


Isto velja za papirne anekdote. Pa se nihče ne obregne ob njih. Bias muchos?

V bistvu imas vse mozne primere.


Exactly my point. Malo sem podrezal v tale papirni bias. In takoj naletel na dva zelo pričakovana odziva. Papir, ker so boljše možnosti. Kar ni res, največ je odvisno od osebe same. Pasje značke pa po potrebi/interesu. Predvidljivi ste, no fun at all...

Če še malo drugače zasukam. Večina "nasvetov" tule je "pejd na gimnazijo pa faks, dobi Papir, vmes pa zgruntaj nekaj". Jaz pravim da če ima precej jasno idejo o svojih interesih, naj se primarno s tem ukvarja. Na faks komot pride v vsakem primeru, zahteva se nekaj IQ-ja pa discipline. Delati nekaj na zalogo, je pa mimostrel.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Smurf ::

Daedalus je izjavil:


Exactly my point. Malo sem podrezal v tale papirni bias. In takoj naletel na dva zelo pričakovana odziva. Papir, ker so boljše možnosti. Kar ni res, največ je odvisno od osebe same. Pasje značke pa po potrebi/interesu. Predvidljivi ste, no fun at all...

Sej faksa ne delas samo zaradi papirja. Ti pa tudi papir sam po sebi prenese kvecjemu plus, ker kot z omenjeno obstajajo delovna mesta, kjer rabis delovna mesta (pa je to bolj pogosto na zahodu kot v ljubi Sloveniji).

Oz. ce uporabim tvoj ton, tvoj odziv je zelo predvidljiv za nekoga, ki ni naredil faksa, pri tem pa misli, da se je lahko ob faliranju FDVja naucil, vec kot nekdo, ki je naredil tehnicni faks (in je seveda zraven tudi speljal se kaksen projekt). Z argumentiranjem na takim nivoju ne bomo ravno dalec prisli.

Daedalus je izjavil:


Če še malo drugače zasukam. Večina "nasvetov" tule je "pejd na gimnazijo pa faks, dobi Papir, vmes pa zgruntaj nekaj". Jaz pravim da če ima precej jasno idejo o svojih interesih, naj se primarno s tem ukvarja. Na faks komot pride v vsakem primeru, zahteva se nekaj IQ-ja pa discipline. Delati nekaj na zalogo, je pa mimostrel.

Meni se ne zdi, da ze popolnoma ve kaj hoce v zivljenju poceti, glede na njene odgovore.

jype ::

Gimnazija je pomembna. Tudi faks je, če si lahko privoščiš takega, kjer so dobri profesorji. Na FMF so bili, recimo.

thramos ::

Daedalus je izjavil:


Isto velja za papirne anekdote. Pa se nihče ne obregne ob njih. Bias muchos?


Ne, ampak bolj stopnja arogantnosti in pomanjkanja vsebine pisočega.

Da se da uspeti s papirjem (ali brez) je punci verjetno jasno, zgodbice enih in drugih so sicer lahko zanimive, kaj dosti pa iz njih brez kakšnih bolj konkretnih argumentov ne bo potegnila.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bivši in sedanji vegovci, kako je na vegovi?

Oddelek: Šola
436743 (5338) Meizu
»

Vegova tehniška gimazija - izkušnje prosim

Oddelek: Šola
185119 (4361) Unknown_001
»

Prepis iz gimnazije na računalniško šolo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10719286 (17290) Smurf
»

Izbira srednje šole - Računalništvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6014537 (12225) amacar
»

Srednja šola za računalništvo in elektroniko

Oddelek: Šola
276871 (6282) amacar

Več podobnih tem