» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
46 / 187
»»

jabe ::

Imaš 40 evrov "preplacila". Včasih malo zamujajo, pa plačaš račun, za katerega se oni sploh še niso zrajtali, da si/boš dolžan. 30.8. je valuta, do takrat si v dobtem. Oziroma ta app prikaže kartice se bolj zmešano kot eDavki na spletu. Poglej čez nekaj dni in bi morala biti ničla.

Je pa za nekaj ta app odličen - zapomni si, da če je cifra zelena, je vse ok, če je rdeča (torej na rdeči podlagi) pa poglej, če si kaj pozabil plačati...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

BorutF ::

Kje lahko najdes navodila kako voditi evidence knjigovodskih listin?

TheBlueOne ::

Pa imas sploh knjigovodstvo pri normirancu? Samo hranis racune in odvedes nek pavsal?

Za hec dodam, prosim ne vzeti kot navodilo:
"Kaj ni pri normirancu vse bolj enostavno? Ampak kar je enostavno za normirance, ni niti enostavno niti dvostavno knjigovodstvo za ostale. :D"

prozac ::

če boš imel v letu prihodkov več kot 50k (večino iz tretjih držav), moraš postati davčni zavezanec?

BorutF ::

TheBlueOne je izjavil:

Pa imas sploh knjigovodstvo pri normirancu? Samo hranis racune in odvedes nek pavsal?

Za hec dodam, prosim ne vzeti kot navodilo:
"Kaj ni pri normirancu vse bolj enostavno? Ampak kar je enostavno za normirance, ni niti enostavno niti dvostavno knjigovodstvo za ostale. :D"


Ja, mislil sem evidenco racunov, nekje sem videl, da se uporablja tudi izraz evidenca knjigovodskih listin. Obstajajo kaksna navodila kako hraniti evidenco racunov? Racune je treba zgolj hraniti ali vnesti v edavke naprimer?

Sluzil bom vecinoma preko portalov Freelancer, upwork placila v razlicnih valutah.

hehe ne razumem heca :D

Okapi ::

Hec je v tem, da v knjigovodstvu poznamo enostavno in dvostavno knjigovodstvo. Ampak enostavno ni poimenovano, ker bi bilo "enostavno" (preprosto), čeprav je enostavnejše od dvostavnega, ampak ker je eno(1)- stavno.

Pri enostavnem vsak račun vpišeš samo enkrat (po časovnem zaporedju), pri dvostavnem pa dvakrat, v dve ločeni evidenci (po časovnem zaporedju in glede na to, ali si račun prejel ali izdal).

Če si normiranec, samo hraniš račune, to je vse. Za svojo evidenco se seveda splača, če si v eno tabelo vse sproti vpisuješ, da imaš sproten pregled, koliko si zaslužil.

TheBlueOne ::

Hec je kakor pravi @Okapi. :D

Recordman ::

BorutF je izjavil:

Kje lahko najdes navodila kako voditi evidence knjigovodskih listin?

Verjetno na internetu, sem 100% da vsaj na fursovih straneh, ce ne se kje drugje.

Sicer pa zadeva izgleda takole, naredis enostavno razpredelnico z naslednjimi postavkami (stolpci):
Zap. št. vpisa
Datum vpisa
Št. knjigovodske listine
Datum knjiženja
Opis poslovnega dogodka
Poslovni partner
Znesek listine
Znesek prihodkov po Zdoh-2
Znesek popravka prihodkov
Datum plačila
Opombe

Skopiral sem jih direktno iz moje evidence poslovnih listin, za katere me v vseh letih ziv bog ni povprasal ali jih imam.

mat xxl ::

prozac je izjavil:

če boš imel v letu prihodkov več kot 50k (večino iz tretjih držav), moraš postati davčni zavezanec?


NE ZAVAJAJ !!! Davčni zavezanec si vedno, ni možno, da ne bi bil.

DDV zavezanec, pa zavisi, kaj delaš, če gre za oproščen promet v tretjih državah, tudi po preseženih 50.000 eur takega prometa ne postaneš DDV zavezanec !

Moraš pa ločiti tretje države in prodajo znotraj EU, kar nikakor ni enako !

Ales ::

Ljudje mešajo izraze "davčni zavezanec" in "registriran za plačilo DDV", to se je zgodilo tukaj... Mislijo to drugo, rečejo pa prvo.

prozac ::

Ales hvala za popravek - imaš prav.
Malo sem si prebral o oproščenem prometu. Kot razumem IT storitve in svetovanje ne spada v to kategorijo. Zato moram postati zavezanec za DDV?

BorutF ::

Recordman je izjavil:

BorutF je izjavil:

Kje lahko najdes navodila kako voditi evidence knjigovodskih listin?

Verjetno na internetu, sem 100% da vsaj na fursovih straneh, ce ne se kje drugje.

Sicer pa zadeva izgleda takole, naredis enostavno razpredelnico z naslednjimi postavkami (stolpci):
Zap. št. vpisa
Datum vpisa
Št. knjigovodske listine
Datum knjiženja
Opis poslovnega dogodka
Poslovni partner
Znesek listine
Znesek prihodkov po Zdoh-2
Znesek popravka prihodkov
Datum plačila
Opombe

Skopiral sem jih direktno iz moje evidence poslovnih listin, za katere me v vseh letih ziv bog ni povprasal ali jih imam.


Hvala, vse je ocitno se lazje kot sem si predstavljal.

Bom poskusal najti tudi na internetu navodila.

Recordman ::

@BorutF: res ni rocket science. V evidenco vpisujes vse listine, ki so osnova za prihodke. V praksi to pomeni izdane racune.

Dodatno tudi morebitne subvencije (tu je listina npr. pogodba o prejemu subvencije) in prejete obresti na poslovnem racunu (tu je listina npr. bancni izpisek / obvestilo o izplacanih obrestih). Za slednje nisem 100% kako jih pravilno vkljuciti v evidenco, zagotovo pa jih moras vkljucit med prihodke v letnem obracunu. Na to marsikateri normiranec namrec pozabi.

chort ::

Živjo, poslovni partner od mene želi Errors & Omissions zavarovanje, ima kdo kakšne izkušnje z našimi ali tujimi ponudniki teh zavarovanj?

Okapi ::

Zanima te zavarovanje poklicne odgovornosti. Je zelo odvisno od tega, kaj počneš, in kakšno škodo lahko narediš. Za kritje škode do 100 jurjev računaj kakšnih 15-20 evrov na leto. Ponujajo praktično vse zavarovalnice, osebnih izkušenj pa nimam.

prozac ::

Jaz sem rabil zavarovanje poklicne odgovornosti za vsaj 1 mio škode in me je prišlo nekaj več kot 1kEUR za eno leto.

@Okapi - pri kateri zavarovalnici si pa to sklenil?

Okapi ::

Saj sem napisal, da osebnih izkušenj nimam - moj podatek o 15-20 evrih za kritje do 100k škode je za smučarske vaditelje.

d0rK ::

Peebral sem dve strani teme in upam da ne bo kdo lajal, ce se moje vprasanje ponavlja.

V avgustu sem odprl sp ki je bil do pred kratkim normiran popoldanski, zdaj moram pa odpreti polnega. Ce prav razumem moram ma SPOT urediti odjavo M12 in prijavo M1? Klical sem na furs pa se s stricom tam nisva povsem razumela. Rekel mi je da akontacije davka se ne rabim plačati za avgust ze zdaj ampak prvič šele v naslednjem mesecu. Je to res? Prispevke za pop SP pa že ta mesec do 20.

Druga stvar ki mi jo je povedal je da ker sem bil 8 dni se na popoldancu v sept moram placati polovicne pokojninske in polne zdravstvene prispevke za popoldanski sp. Tudi to drži? In potem redne prisoevke za preostanek meseca. Torej dvojni prispevki.

Do konca leta želim uveljavljati krajsi delovni čas dokler otrok ne dopolni treh let. Za to vem da potrebujem odlocbo CSD. Mi je pa gospod na FURS rekel da je potem potrebna odjava sp za polni delovno čas in nova registracija sp za 20 ur. Jaz se ne spomnim da bi na SPOT pri prijavi kje navesti koliko je bom delal. Je res to postopek ki je potreben. Ker moram oddati obrazec M1 za polni sp v osmih dneh ziher ne bom dobil odločbe CSD v temu času. Pomeni da ne čaka še dodatna birokracija ali lahko kako pohitrim zadevo?

In se zadnja rec. Izdane imam tri račune za avgust. Ali moram jaz karkoli sam prijavljati FURSu glede teh računov?

chort ::

prozac je izjavil:

Jaz sem rabil zavarovanje poklicne odgovornosti za vsaj 1 mio škode in me je prišlo nekaj več kot 1kEUR za eno leto.

@Okapi - pri kateri zavarovalnici si pa to sklenil?

Kje si pa vzel zavarovanje? Mene nihče od naših noče zavarovat, očitno sem odd case :)

prozac ::

jaz sem kar pisal na info@advisio.si
potem pa dobiš en kar dolg vprašalnik za rešit in potem gre postopek dalje

je tudi meni čudno, da naše zavarovalnice tega ne ponujajo (vsaj ne za sp in mala podjetja). ko pa sem govoril z rekruterjem, mi je pa rekel, da je to v tujini standard

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prozac ()

Okapi ::

Saj je pri nas tudi. Za zdravnike, odvetnike, notarje, nepremičninske posrednike in še koga je sploh obvezno. Vse naše zavarovalnice imajo v ponudbi zavarovanje poklicne odgovornosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

prozac ::

naše zavarovalnice imajo v ponudbi zavarovanje poklicne odgovornosti samo za zakonsko obvezne poklice. Ker jaz nudim IT svetovanje, mi takega zavarovanja ne ponudijo.

chort ::

prozac je izjavil:

naše zavarovalnice imajo v ponudbi zavarovanje poklicne odgovornosti samo za zakonsko obvezne poklice. Ker jaz nudim IT svetovanje, mi takega zavarovanja ne ponudijo.

Točno taka je tudi moja izkušnja. Ko vidijo, s čim se ukvarjam, je odogovor "Oprostite, ne moremo vam ponuditi nikakršnega produkta". Do pogovora o ceni sploh ne pridemo.

prozac ::

če imaš smolo ti predlagajo zavarovanje splošne odgovornosti, kar je pa nekaj čisto drugega.

Maximus ::

chort je izjavil:

prozac je izjavil:

naše zavarovalnice imajo v ponudbi zavarovanje poklicne odgovornosti samo za zakonsko obvezne poklice. Ker jaz nudim IT svetovanje, mi takega zavarovanja ne ponudijo.

Točno taka je tudi moja izkušnja. Ko vidijo, s čim se ukvarjam, je odogovor "Oprostite, ne moremo vam ponuditi nikakršnega produkta". Do pogovora o ceni sploh ne pridemo.


Ali se je možno zavarovati na kaki drugi zavarovalnici, ki deluje znotraj EU?

chort ::

Maximus je izjavil:

Ali se je možno zavarovati na kaki drugi zavarovalnici, ki deluje znotraj EU?


Je, vendar na tem področju spet nastopi zmeda - tri UK zavarovalnice, ki bi me sicer zavarovale za Professional Indemnity (poklicno odgovornost), zavarujejo samo za primere znotraj UK pravnega reda, kar mi ne koristi (moja pogodba se sklepa znotraj Švedskega pravnega reda).
Na odgovor ostalih še čakam.

tony1 ::

d0rK je izjavil:

Peebral sem dve strani teme in upam da ne bo kdo lajal, ce se moje vprasanje ponavlja.

V avgustu sem odprl sp ki je bil do pred kratkim normiran popoldanski, zdaj moram pa odpreti polnega. Ce prav razumem moram ma SPOT urediti odjavo M12 in prijavo M1? Klical sem na furs pa se s stricom tam nisva povsem razumela. Rekel mi je da akontacije davka se ne rabim plačati za avgust ze zdaj ampak prvič šele v naslednjem mesecu. Je to res? Prispevke za pop SP pa že ta mesec do 20.

Druga stvar ki mi jo je povedal je da ker sem bil 8 dni se na popoldancu v sept moram placati polovicne pokojninske in polne zdravstvene prispevke za popoldanski sp. Tudi to drži? In potem redne prisoevke za preostanek meseca. Torej dvojni prispevki.

Do konca leta želim uveljavljati krajsi delovni čas dokler otrok ne dopolni treh let. Za to vem da potrebujem odlocbo CSD. Mi je pa gospod na FURS rekel da je potem potrebna odjava sp za polni delovno čas in nova registracija sp za 20 ur. Jaz se ne spomnim da bi na SPOT pri prijavi kje navesti koliko je bom delal. Je res to postopek ki je potreben. Ker moram oddati obrazec M1 za polni sp v osmih dneh ziher ne bom dobil odločbe CSD v temu času. Pomeni da ne čaka še dodatna birokracija ali lahko kako pohitrim zadevo?

In se zadnja rec. Izdane imam tri račune za avgust. Ali moram jaz karkoli sam prijavljati FURSu glede teh računov?


Razen zadnjega odstavka (ne rabiš, ker si še vedno ista pravna oseba, le zavarovan si na drugi podlagi) so dovolj kompleksne, da za nasvet vprašaj plačljivega računovodjo.

BorutF ::

Sem ravno odprl s.p. . 28. avgusta bolj tocno. Moram za avgust tudi placati prispevke? v edavki pri PODO-OPSVZ dobim sporocilo:

Pri preverjanju podatkov v davčnem registru je bilo ugotovljeno: Zavezanec nima podatkov za dejavnost v danem obdobju. DŠ: xxxxxxxx Obdobje OD 01.08.2021 DO 31.08.2021

V avgustu nisem prejel se nobenih nakazil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BorutF ()

Rias Gremory ::

Plačaš sorazmerni delež, če se ne motim.
Če želiš biti siguren, vprašanje naslovi na računovodjo.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

5erson ::

d0rK je izjavil:

Peebral sem dve strani teme in upam da ne bo kdo lajal, ce se moje vprasanje ponavlja.

V avgustu sem odprl sp ki je bil do pred kratkim normiran popoldanski, zdaj moram pa odpreti polnega. Ce prav razumem moram ma SPOT urediti odjavo M12 in prijavo M1? Klical sem na furs pa se s stricom tam nisva povsem razumela. Rekel mi je da akontacije davka se ne rabim plačati za avgust ze zdaj ampak prvič šele v naslednjem mesecu. Je to res? Prispevke za pop SP pa že ta mesec do 20.


Ja uredit si moraš polno ZZ. M1 je ok. preko evem. Akontacijo v najslabšem primeru plačaš za nazaj, redno spremljaj edavke: vpogledi - ekartica in tam kjer je na koncu pozitivna številka si ti dolžen, če je negativna si preveč plačal. Če boš "telovadil" s prijavami in odjavami ZZ glej, da poravnaš, pa tudi če boš potem ko se vse preračuna za nazaj v plusu, ker ti bodo v nasprotnem primeru tekle obresti.

d0rK je izjavil:


Druga stvar ki mi jo je povedal je da ker sem bil 8 dni se na popoldancu v sept moram placati polovicne pokojninske in polne zdravstvene prispevke za popoldanski sp. Tudi to drži? In potem redne prisoevke za preostanek meseca. Torej dvojni prispevki.

Ja prispevke do datuma ko si bil še redno zaposlen moraš plačati kot "popoldanec" in od datuma, ko si izgubil redno zaposlitev izpolniš nov obrazec za polne prispevke. Tam se ti bo tudi vse izračunalo, ko boš oboje izpolnil.

d0rK je izjavil:

Do konca leta želim uveljavljati krajsi delovni čas dokler otrok ne dopolni treh let. Za to vem da potrebujem odlocbo CSD. Mi je pa gospod na FURS rekel da je potem potrebna odjava sp za polni delovno čas in nova registracija sp za 20 ur. Jaz se ne spomnim da bi na SPOT pri prijavi kje navesti koliko je bom delal. Je res to postopek ki je potreben. Ker moram oddati obrazec M1 za polni sp v osmih dneh ziher ne bom dobil odločbe CSD v temu času. Pomeni da ne čaka še dodatna birokracija ali lahko kako pohitrim zadevo?

Ja imel boš malo zabave z M1&M2 obrazci, da se boš ustrezno odjavil/prijavil. Ni to nova registracija s.p. vse kar ti delaš so spremembe zdravstvenega zavarovanja, s.p. je tak kot je.

Če boš res šel na skrajšani delovni čas, moraš CSD sporočiti, da ti na novo preračunajo otroške dodatke vendar ti bodo tu upoštevali fiktivne dohodke v višini polovice minimalne plače. Temu lahko tudi ugovarjaš, če boš dejansko dobil manj - tvoj uradni dobiček je 20% od prihodkov (izstavljeni računi+subvencije+obresti+???). Enako moraš potem, ko ti preneha pravica do skrajšanega delovnika to spremembo sporočiti in ti bodo na novo preračunali OD.

d0rK je izjavil:


In se zadnja rec. Izdane imam tri račune za avgust. Ali moram jaz karkoli sam prijavljati FURSu glede teh računov?

Ne to boš delal konec marca naslednje leto, ko boš izpolnil DDD-DDD.

BorutF je izjavil:

Sem ravno odprl s.p. . 28. avgusta bolj tocno. Moram za avgust tudi placati prispevke? v edavki pri PODO-OPSVZ dobim sporocilo:

Pri preverjanju podatkov v davčnem registru je bilo ugotovljeno: Zavezanec nima podatkov za dejavnost v danem obdobju. DŠ: xxxxxxxx Obdobje OD 01.08.2021 DO 31.08.2021

V avgustu nisem prejel se nobenih nakazil.


Dokler ne urediš zdravstvenega zavarovanja bo to tako... evem, M1 prijava...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 5erson ()

tony1 ::

Rias Gremory je izjavil:

Plačaš sorazmerni delež, če se ne motim.
Če želiš biti siguren, vprašanje naslovi na računovodjo.


Drži. Za te štiri dni avgusta moraš tudi plačati prispevke.

redtech ::

Za prispevke si avtomatiziraj plačila, ker si brez zavarovanja že prvi dan zamude. Dvakrat sem bil pri zdravniku brez zav. in so me morali obravnavati, pod urgenco...

DePalmo ::

Pameten predlog. Jaz sem iz začetka vse plačeval ročno, nato pa sem odprl trajnike. Referenca in znesek je vedno isti, pa še ceneje je. OK, znesek se ti spremeni enkrat letno.

BorutF ::

5erson je izjavil:


BorutF je izjavil:

Sem ravno odprl s.p. . 28. avgusta bolj tocno. Moram za avgust tudi placati prispevke? v edavki pri PODO-OPSVZ dobim sporocilo:

Pri preverjanju podatkov v davčnem registru je bilo ugotovljeno: Zavezanec nima podatkov za dejavnost v danem obdobju. DŠ: xxxxxxxx Obdobje OD 01.08.2021 DO 31.08.2021

V avgustu nisem prejel se nobenih nakazil.


Dokler ne urediš zdravstvenega zavarovanja bo to tako... evem, M1 prijava...


s.p. sem ustanovil na SPOT tocki, ocitno, da sem bil tam vpisan v evidenco, saj sem dobil M1 obrazec po posti s potrditvijo vpisa dne 31.8.2021. Je to vse glede M1 prijava ali je potrebno se kaj drugega?

Jutri bom klical na vsebinsko podporo ZZZS, mislim, da je to pravi naslov.

BigWhale ::

redtech je izjavil:

Za prispevke si avtomatiziraj plačila, ker si brez zavarovanja že prvi dan zamude. Dvakrat sem bil pri zdravniku brez zav. in so me morali obravnavati, pod urgenco...


Za to sem skoraj preprican, da ni res. Ce placas zadnji dan, potem ni nobene garancije, da bo placilo knjizeno ze takoj naslednji dan. Ce je pa vikend vmes se ti pa lahko zgodi, da placas v petek pozno popoldne, pa bo knjizeno sele v ponedeljek popoldne.

A potem si med vikendom brez zdravstvenega zavarovanja?

Rias Gremory ::

Se strinjam s Kitom.
Torej
Za prispevke si avtomatiziraj plačila, ker si brez zavarovanja že prvi dan zamude.

je MALO verjetno.

Govorim iz izkušenj. Namreč včasih nisem bil ravno priden plačnik, ko sem zamujal s plačili se je zgodilo da sem šel do zdravnika in sem moral doplačati. Seveda mi ni bilo čisto jasno zakaj, če sem pa pazil da sem prejšnji dan (ali še kakšen dan prej) plačal prispevke. Potem sem klical na ZZZS ali FURS (se ne spomnim), kjer so mi obrazložili da imam zadržane pravice, ker sem neredni plačnik.
Potem mi je gospod na FURSu obrazložil, da se to uredi tako da:
plačaš vse zapadle prispevke, v eDavkih zahtevaš potrdilo NF-PorObv, s potrdilom greš osebno na Miklošičevo oz. na lokalno ZZZS izpostavo kjer ti umaknejo zadržane pravice.

Takrat sem zvedel tudi, da delajo te odblokade 3-krat na mesec. Zgornji postopek je potreben samo, če želiš takojšno odblokado.
To je bilo v letu 2019, mogoče se je od takrat že kaj spremenilo.

EDIT: Še informacije glede zadržanih pravic.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

BorutF ::

BorutF je izjavil:

5erson je izjavil:


BorutF je izjavil:

Sem ravno odprl s.p. . 28. avgusta bolj tocno. Moram za avgust tudi placati prispevke? v edavki pri PODO-OPSVZ dobim sporocilo:

Pri preverjanju podatkov v davčnem registru je bilo ugotovljeno: Zavezanec nima podatkov za dejavnost v danem obdobju. DŠ: xxxxxxxx Obdobje OD 01.08.2021 DO 31.08.2021

V avgustu nisem prejel se nobenih nakazil.


Dokler ne urediš zdravstvenega zavarovanja bo to tako... evem, M1 prijava...


s.p. sem ustanovil na SPOT tocki, ocitno, da sem bil tam vpisan v evidenco, saj sem dobil M1 obrazec po posti s potrditvijo vpisa dne 31.8.2021. Je to vse glede M1 prijava ali je potrebno se kaj drugega?

Jutri bom klical na vsebinsko podporo ZZZS, mislim, da je to pravi naslov.


Danes sem med vlozenimi dokumenti nasel PODO-OPSVZ z racunom za 26 evrov in potem takoj placal preko eplacilo.

Pise, da je bilo vlozeno ze 10.9. Ne vem a sem bil tako povrsen da se pregledal?

5erson ::

Ja, spregledal si..

FURS vsakega 10. v mesecu avtomatsko pripravi PDO-OPSVZ in ga vloži namesto tebe. Če se v spletni banki naročiš na prejemanje e-računov, dobiš tudi e-račun za plačilo v svojo banko.

Za akontacijo dohodnine pa si lahko v banki nastaviš plačilo za vsakega 10. v mesecu.

Težava je edino, če na računu ni vsak mesec dovolj sredstev.
Srečno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 5erson ()

dosy ::

chort je izjavil:

Maximus je izjavil:

Ali se je možno zavarovati na kaki drugi zavarovalnici, ki deluje znotraj EU?


Je, vendar na tem področju spet nastopi zmeda - tri UK zavarovalnice, ki bi me sicer zavarovale za Professional Indemnity (poklicno odgovornost), zavarujejo samo za primere znotraj UK pravnega reda, kar mi ne koristi (moja pogodba se sklepa znotraj Švedskega pravnega reda).
Na odgovor ostalih še čakam.


Če uspeš zavarovati poslovno odgovornost za opravljanje IT Consulting storitve v multi-državah si car. Kot si ugotovil nobena zavarovalnica v SLO tega ne zavaruje, prav tako ne v tujini, ker so omejeni samo na svoje ozemlje. V mojem primeru, ker delujem tako v EU kot izven sem se sprijaznil, da takega zavarovanja ni, zato nekako zahtevam, da omenjene klavzule izločimo iz pogodbe. Da se razumemo, odgovornost ostaja, le zavarovanja ni. Če ti uspe najti možnost zavarovanja, mi prosim sporoči na ZS.
Hvala,

M.

Vice ::

dosy je izjavil:

chort je izjavil:

Maximus je izjavil:

Ali se je možno zavarovati na kaki drugi zavarovalnici, ki deluje znotraj EU?


Je, vendar na tem področju spet nastopi zmeda - tri UK zavarovalnice, ki bi me sicer zavarovale za Professional Indemnity (poklicno odgovornost), zavarujejo samo za primere znotraj UK pravnega reda, kar mi ne koristi (moja pogodba se sklepa znotraj Švedskega pravnega reda).
Na odgovor ostalih še čakam.


Če uspeš zavarovati poslovno odgovornost za opravljanje IT Consulting storitve v multi-državah si car. Kot si ugotovil nobena zavarovalnica v SLO tega ne zavaruje, prav tako ne v tujini, ker so omejeni samo na svoje ozemlje. V mojem primeru, ker delujem tako v EU kot izven sem se sprijaznil, da takega zavarovanja ni, zato nekako zahtevam, da omenjene klavzule izločimo iz pogodbe. Da se razumemo, odgovornost ostaja, le zavarovanja ni. Če ti uspe najti možnost zavarovanja, mi prosim sporoči na ZS.
Hvala,

M.


Mednarodno tega ni. Tudi v praksi to izvajat je praktično nemogoče. Zato so samo lokalno te opcije na voljo, pa še vprašanje se sploh splača?.

prozac ::

Jaz sem kot sp sklenil zavarovanje za rest of world za professional liability, cyber events, ... še veliko dodatnih stvari (opisa za 15 strani brez slik).

tony1 ::

No, zaupaj nam še: kje... :)

prozac ::

malo pod vrhom strani sem napisal:

jaz sem kar pisal na info@advisio.si
potem pa dobiš en kar dolg vprašalnik za rešit in potem gre postopek dalje

Ales ::

To so zavarovalniški agenti, ne? Katera zavarovalnica pa dejansko nudi zavarovanje?

Ziga Dolhar ::

Advisio so zavarovalni posredniki (ne zastopniki, ampak posredniki). Verjetno najbolj top posredniki v Sloveniji za ne ravno "vsakodnevna" zavarovanja. Kot mi je znano, posredujejo predvsem za londonske zavarovalnice.

Problem je tudi v tem, da marsikakega bolj specifičnega zavarovanja (sploh poklicne odgovornosti, D&O odgovornosti ipd.) v Sloveniji ne moreš dobit, oziroma so kritja "tko-tko"... Precej omejena. Še odvetniki smo za najbolj osnovno poklicno zavarovanje preko zbornice zavarovani pri Wiener Stadtische, medtem ko si moramo za mal bolj resne zavarovalne vsote/transakcije zavarovanje urediti ločeno, praviloma pri tujih zavarovalnicah.
https://dolhar.si/

Andre ::

Okapi je izjavil:

Če ne posluješ s fizičnimi osebami, se splača biti zavezanec za DDV. Enkrat na mesec moraš v e-davkih oddati en preprost obrazec, in to je vse delo, ki ga imaš. Oziroma dva obrazca, če posluješ z naročniki iz drugih držav EU. No, pa nakazati državi DDV, če si ga kaj zaračunal strankam.

Prednost je pa ta, da lahko vse, kar potrebuješ pri delu, kupuješ 22% ceneje. Se pravi programer vso računalniško opremo, vso programsko opremo, licence, strokovno literaturo, izobraževanje, tonerje za tiskalnik, papir, potne stroške...

Ravno sem postal zavezanec za DDV(normiran sp), ukvarjam se s programiranjem.
Nekaj vprašanj imam pa sem se spomnil na to temo:

  • Okapi je naštel kar nekaj običajnih stvari. Kako je pa recimo ce zelim kupiti igralno konzolo, televizijo na podjetje? Kosila?

  • Lahko dobim DDV nazaj od goriva, vinjete? Moram dokazovati potne stroške? Kako?

  • Ce prav razumem se vsak nakup nad 400EUR steje med osnovna sredstva. Vsako leto se lahko max 50% amortizira. Kako se vodi evidenco osnovnih sredstev? Je preprost seznam dovolj?

  • Do sedaj sem vse urejal sam, je sedaj smiselno najeti računovodjo? Na mesec sicer izdam 2 računa. Kolikšen strošek je sprejemljiv? Vidim da so cene kar različne, zasledil sem od 30EUR do 80EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Andre ()

Rias Gremory ::

Kolikšen strošek je sprejemljiv? Vidim da so cene kar različne, zasledil sem od 30EUR do 80EUR.

Jaz sem mesečno plačeval 40€ (obračun prispevkov in 1 račun). Enkrat na leto približno 70€ (davčni obračun).

sandmat ::

Andre je izjavil:


Ravno sem postal zavezanec za DDV(normiran sp), ukvarjam se s programiranjem.
Nekaj vprašanj imam pa sem se spomnil na to temo:

  • Okapi je naštel kar nekaj običajnih stvari. Kako je pa recimo ce zelim kupiti igralno konzolo, televizijo na podjetje? Kosila?

  • Lahko dobim DDV nazaj od goriva, vinjete? Moram dokazovati potne stroške? Kako?

  • Ce prav razumem se vsak nakup nad 400EUR steje med osnovna sredstva. Vsako leto se lahko max 50% amortizira. Kako se vodi evidenco osnovnih sredstev? Je preprost seznam dovolj?

  • Do sedaj sem vse urejal sam, je sedaj smiselno najeti računovodjo? Na mesec sicer izdam 2 računa. Kolikšen strošek je sprejemljiv? Vidim da so cene kar različne, zasledil sem od 30EUR do 80EUR.



1) kupiš lahko vse, če ima smisel za zadeve, ki jih delaš (npr. laptop je smiseln, 10 laptopov za enega zaposlenega pa težje). Lahko greš tudi jest na firmo (reprezentanca aka. poslovni sestanki). V kakšnem obsegu glede na prihodke je to smiselno, vprašaj svojo računovodjo. Seveda moraš znat utemeljit zakaj imaš vsak dan poslovno kosilo (pri milijonski firmi je to logično, pri spju na minimalcu pa recimo, da ni).

2) kilometrina oz. službeno vozilo za službene poti. Izbira je tvoja. Pri službenem vozilu, ki ga voziš v zasebne namene je še par stvari za preverit (npr. razlika v zavarovanju, koliko piješ, ko voziš (0.0!), upoštevanje pri dohodnini - različno za ICE in EV vozila itd). Načeloma je lažje s potnimi nalogi.

3) Amortizacija te zanima predvsem, ko želiš stvar odpisat. Če boš odpisal 10 laptopov na leto po 2 letih, te bo furs začel sumljivo gledat. Če odpišeš 1 laptop na 3 leta, ker kupiš novega, potem je stvar utemeljena.

4) Glede na vprašanja, da. Kaj je sprejemljivo je stvar okusa (koliko lahko zaupaš računovodji, da česa ne zafrkne) in seveda (glede na tvoja vprašanja) koliko ti bo računovodja s kreativnostjo "prišparal".

Okapi ::

DDV za reprezentanco (pogostitve) se ne odbija. Za bencin tudi ne.
Če si normirani sp, te amortizacija ne zanima, niti "nabijanje" stroškov s poslovnimi kosili, potnimi stroški in podobno, ker ne uveljavljaš dejanskih stroškov.

Za televizor, igralno konzolo, telefon in ostale stvari, ki jih uporabljas tudi privatno, DDV ne smeš odbijati, ker boš imel samo probleme, če pride kontrola.

Beli_Zajcek ::

"Spoštovani,


V Zakonu o pravilih cestnega prometa (Ur.l.RS, št. št. 109/10 in 57/12; v nadaljnjem besedilu: ZPrCP) ni določbe, ki bi izrecno urejala prepoved vožnje pod vplivom alkohola v povezavi službenimi vozili, v smislu kot izhaja iz vašega vprašanja, zato se v zvezi s tem smiselno uporabljajo določbe 104. in 105. člena ZPrCP.
V 104. členu ZPrCP je namreč določeno, da voznik ne sme voziti vozila v cestnem prometu, niti ga začeti voziti, če je pod vplivom alkohola. Učitelj vožnje ne sme usposabljati kandidata za voznika motornega vozila in spremljevalec ne sme spremljati voznika, če je pod vplivom alkohola. Pod vplivom alkohola je voznik, učitelj vožnje oziroma spremljevalec, ki ima v organizmu več alkohola, kot dovoljuje ta zakon, in voznik, ki tudi pri manjši koncentraciji alkohola kaže znake motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu. Količina alkohola v organizmu je določena s koncentracijo alkohola v krvi ali tej ustrezno koncentracijo alkohola v izdihanem zraku. Ali je voznik, učitelj vožnje ali spremljevalec pod vplivom alkohola, se ugotavlja z ustreznimi sredstvi, napravami ali s strokovnim pregledom.
V prvem odstavku 105. člena ZPrCP je taksativno našteto, kateri so vozniki, ki jim je določena meja alkohola 0,0 g/kg krvi ali 0,0 mg/l. Drugi vozniki pa imajo lahko do vključno 0,5 g alkohola/kg krvi ali 0,5 promilov — ob pogoju, da ne kažejo znakov motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu.
V kolikor torej v vašem primeru ne gre za voznika iz prvega odstavka 105. člena, se uporablja določba drugega odstavka 105. člena. Ob tem pa velja opozoriti na morebitno kršitev delovnopravne zakonodaje (uživanje alkohola med delovnim časom)."


Lep pozdrav.

Služba za odnose z javnostmi
Ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo


Torej če je s službenim avtom službeno potovanje in je v avtu več oseb = 0,0%, če pa imaš zasebno vožnjo potem so običajne omejitve.
««
46 / 187
»»