» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
47 / 187
»»

BorutF ::

Kje najdem podatke za placilo mesecne akontacije dohodnine?

Na edavki najdem samo to:
DDD-DDD Obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti

Vendar to je mislim, da letni obracun.

juroz ::

jaz ko sem odprl sp povedal približne prihodnke in mi je referentka potem povedala koliko naj plačujem.
za nadaljna leta pa potem ob letni oddaji bilance potem vidiš koliko plačuješ.

Ales ::

BorutF je izjavil:

Kje najdem podatke za placilo mesecne akontacije dohodnine?

Na edavki najdem samo to:
DDD-DDD Obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti

Vendar to je mislim, da letni obracun.

Ne oddaja se obrazec posebej za to. Enkrat na leto dobiš odločbo z odmerjeno akontacijo dohodnine, potem pa se ob zapadlosti pojavi tudi postavka v tvoji kartici v eDavkih. Akontacija je enaka vse do naslednje letne odločbe...

Te je to zanimalo ali rabiš dejansko št. bančnega računa itd. za nakazilo?

Beli_Zajcek ::

Beli_Zajcek je izjavil:

"Spoštovani,


V Zakonu o pravilih cestnega prometa (Ur.l.RS, št. št. 109/10 in 57/12; v nadaljnjem besedilu: ZPrCP) ni določbe, ki bi izrecno urejala prepoved vožnje pod vplivom alkohola v povezavi službenimi vozili, v smislu kot izhaja iz vašega vprašanja, zato se v zvezi s tem smiselno uporabljajo določbe 104. in 105. člena ZPrCP.
V 104. členu ZPrCP je namreč določeno, da voznik ne sme voziti vozila v cestnem prometu, niti ga začeti voziti, če je pod vplivom alkohola. Učitelj vožnje ne sme usposabljati kandidata za voznika motornega vozila in spremljevalec ne sme spremljati voznika, če je pod vplivom alkohola. Pod vplivom alkohola je voznik, učitelj vožnje oziroma spremljevalec, ki ima v organizmu več alkohola, kot dovoljuje ta zakon, in voznik, ki tudi pri manjši koncentraciji alkohola kaže znake motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu. Količina alkohola v organizmu je določena s koncentracijo alkohola v krvi ali tej ustrezno koncentracijo alkohola v izdihanem zraku. Ali je voznik, učitelj vožnje ali spremljevalec pod vplivom alkohola, se ugotavlja z ustreznimi sredstvi, napravami ali s strokovnim pregledom.
V prvem odstavku 105. člena ZPrCP je taksativno našteto, kateri so vozniki, ki jim je določena meja alkohola 0,0 g/kg krvi ali 0,0 mg/l. Drugi vozniki pa imajo lahko do vključno 0,5 g alkohola/kg krvi ali 0,5 promilov — ob pogoju, da ne kažejo znakov motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu.
V kolikor torej v vašem primeru ne gre za voznika iz prvega odstavka 105. člena, se uporablja določba drugega odstavka 105. člena. Ob tem pa velja opozoriti na morebitno kršitev delovnopravne zakonodaje (uživanje alkohola med delovnim časom)."


Lep pozdrav.

Služba za odnose z javnostmi
Ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo


Torej če je s službenim avtom službeno potovanje in je v avtu več oseb = 0,0%, če pa imaš zasebno vožnjo potem so običajne omejitve.



Pomota, v bistvu če nisi nič od naštetega, lahko voziš službeno vozilo v službenem času z 0,5 alkohola, če službeni pravilniki to dovoljujejo:

(1) V cestnem prometu ne sme imeti alkohola v organizmu:
1. voznik motornega vozila ali skupine vozil kategorije C1, C, D1, D, BE, C1E, CE, D1E, DE;
2. voznik vozila, s katerim se opravlja javni prevoz potnikov ali blaga ali prevoz oseb za lastne potrebe;
3. voznik vozila, s katerim se prevaža nevarno blago;
4. poklicni voznik motornega vozila, kadar opravlja ta poklic;
5. voznik, ki preizkuša avtomatizirano vozilo ali sistem za avtomatizirano vožnjo;
6. učitelj vožnje med usposabljanjem kandidata za voznika v vožnji motornega vozila;
7. kandidat za voznika med usposabljanjem v vožnji motornega vozila;
8. spremljevalec;
9. voznik začetnik;
10. voznik motornega vozila, ki nima vozniškega dovoljenja;
11. voznik motornega vozila, ki v vozniškem dovoljenju nima vpisane kategorije motornega vozila, ki ga vozi;
12. voznik motornega vozila, ki se mu izvršuje prepoved vožnje motornega vozila ali mu je vozniško dovoljenje odvzeto;
13. voznik, ki prevaža skupino otrok.

facepalm ::

Ales je izjavil:


Te je to zanimalo ali rabiš dejansko št. bančnega računa itd. za nakazilo?

Mene bi zanimalo tudi to:)
Hvala

slodreamer ::

FireSnake ::

Okapi je izjavil:

DDV za reprezentanco (pogostitve) se ne odbija. Za bencin tudi ne.
Če si normirani sp, te amortizacija ne zanima, niti "nabijanje" stroškov s poslovnimi kosili, potnimi stroški in podobno, ker ne uveljavljaš dejanskih stroškov.

Za televizor, igralno konzolo, telefon in ostale stvari, ki jih uporabljas tudi privatno, DDV ne smeš odbijati, ker boš imel samo probleme, če pride kontrola.


Prenosnik pa, torej, ni problem.
Očitno bom še počakal z nakupom, da zadeva steče v tej smeri.

Verjetno ste že odgovorili: ali za nakazila rabiš poseben račun? Poslovni?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

opeter ::

FireSnake je izjavil:

Verjetno ste že odgovorili: ali za nakazila rabiš poseben račun? Poslovni?


Moraš imeti račun, ki ima oznako T.
https://www.ajpes.si/novica/Uporaba_ene...

Še nekaj branja na to temo:
https://data.si/blog/ajpes-objavljen-ra...
https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k...

Oznake:
https://www.ajpes.si/Registri/Transakci...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

FireSnake ::

Uf, najlepša hvala.
Sem si shranil in preštudiram.

Kje je T račun najcenejši?
N26?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

FireSnake ::

Mislil sem, da je tole najcenejše:
https://n26.com/en-eu/plans-business
N26 Business Standard

Prejšnjo objavo mi je zalimalo na staro objavo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

prozac ::

malo preveri.
Ko sem podpisoval zadnjo pogodbo z angleško rekrutersko agencijo, so zahtevali, da imam bančni račun odprt v državi , kjer je sedež podjetja. Mogoče se da to spremenit, samo se meni s tem ni bilo potrebno ukvarjat, ker itak uporabljam banko v Sloveniji.

Ales ::

prozac je izjavil:

malo preveri.
Ko sem podpisoval zadnjo pogodbo z angleško rekrutersko agencijo, so zahtevali, da imam bančni račun odprt v državi , kjer je sedež podjetja. Mogoče se da to spremenit, samo se meni s tem ni bilo potrebno ukvarjat, ker itak uporabljam banko v Sloveniji.

Pri kateri agenciji so taki idioti?

krneki ::

Tudi pri Googlu so taki idioti. Za Adsense ali Google Play hočejo slovenski transakcijski račun. Za razliko od Appla :)

FireSnake ::

Zanimivo.
Kaj ne to vižo pravi država za potrebe normiranega SP?
Bo treba poklicat pa se malo pozanimat.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

O tem:
https://slo-tech.com/forum/t696755/p734...
raje tu neprej:
a ni POGOJ za odprtje "T" račun?

Jaz ne bi rad težav.

Ker potem raje zaprem običajen račun na N26 on odprem business.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

jabe ::

če imaš račun v tujini, ga prijaviš na FURS in zraven označiš, ali gre za račun ki bo uporabljan tudi v poslovne namene ali ne. Tam daš kljukico in zadeva rešena. Takrat se tudi potem tretira kot T račun. če pogledaš na ajpes pod s.p., vidiš te račune.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Miha 333 ::

jabe je izjavil:

če imaš račun v tujini, ga prijaviš na FURS in zraven označiš, ali gre za račun ki bo uporabljan tudi v poslovne namene ali ne. Tam daš kljukico in zadeva rešena. Takrat se tudi potem tretira kot T račun. če pogledaš na ajpes pod s.p., vidiš te račune.

Da, še vedno pa moraš upoštevati tudi pogodbo z banko, ali je račun lahko v poslovne namene ali ne.

FireSnake ::

jabe je izjavil:

če imaš račun v tujini, ga prijaviš na FURS in zraven označiš, ali gre za račun ki bo uporabljan tudi v poslovne namene ali ne. Tam daš kljukico in zadeva rešena. Takrat se tudi potem tretira kot T račun. če pogledaš na ajpes pod s.p., vidiš te račune.


Imam digitalni certifikat.
Potem bi lahko to sam uredil.

Miha 333: ravno to je tudi moj pomislek.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

amacar ::

Ogromno slovencev ima(mo) N26 Business/Revolut Business/... za poslovni račun že par let brez problemov. Ne vem zakaj misliš, da si ti kaj posebnega, sploh pa za dve nakazili na leto.

FireSnake ::

@amacar: sploh ne vem, zakaj se ti napihuješ nekaj. Se znaš se razpočiti, jebote.
Če nisi sposoben razumeti kaj sem jaz želel vprašati sploh ne odgovarjaj.
Sploh pa tvoje napihovanje ne prinese nobene nove informacije. Drugič se raje vzdrži, ne bo nič narobe.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

srus ::

Glede sp, poslovnega računa in plačevanja davkov in prispevkov pa tole. Sem škrti Gorenjec, sicer normirani sp, sem pred časom pri Abanki imel poslovni in osebni račun, ter državi plačeval prispevke in davke s poslovnega računa, če se spominjate so bila včasih za plačilo prispevkov potrebna štiri nakazila in štiri provizije. Potem mi je banka naenkrat povišala provizije za nakazila s poslovnega računa za trikrat in sem začel vse državi nakazovati z osebnega računa. To sedaj počnem že dlje časa in ne država, ne banka se ne pritožujeta.

Sedaj sem si za prispevke uredil eračun, mi ga država direktno pošlje na moj osebni račun, spet brez problemov.

SP prihodki mi seveda grejo vsi na poslovni račun.

velikBrokoli ::

Dobil sem ponudbo za delo, kjer bom po približno pol leta presegel mejo 50k€ in bom moral postati DDV zavezanec. Zanima me, če se mi bolj splača postati DDV zavezanec kar na začetku ob ustanovitvi normiranega s.p.ja, ali je bolje, da to naredim takrat, ko bom presegel mejo? Zaenkrat bi moral biti samo atipični DDV zavezanec, ker bom račune pošiljal stranki v EU.

Gre seveda za programiranje, zato nimam nekih hudih stroškov, ki bi si jih lahko odbil z nakupom opreme ali podobnih zadev.

Ali ima sploh smisel, da pol leta furam atipičnega DDV zavezanca, ali je bolje, da kar prostovoljno vstopim v sistem DDV, da ne bom po pol leta rabil tega ponovno početi in spreminjati nove račune.

amacar ::

Ce imas stranko iz EU se ti storitev ne steje pod teh 50k€ obdavcljivega prometa, tako da je dovolj, da si samo atipicni ddv zavezanec.

Okapi ::

Bolje, da si takoj pravi zavezanec. Ker birokracije imaš v obeh primerih enako - dva e-obrazca na mesec.

sandmat ::

Bolje je, da vstopiš, ko presežeš. Če vstopiš prostovoljno, še 5 let ne smeš izstopit.

velikBrokoli ::

Hmm, res bom imel samo eno podjetje iz EU, ki mu bom izdajal račune. To pomeni, da sem lahko vedno atipični DDV zavezanec, ne glede na to, da bom presegel 50k?

Ziga Dolhar ::

velikBrokoli je izjavil:

Hmm, res bom imel samo eno podjetje iz EU, ki mu bom izdajal račune. To pomeni, da sem lahko vedno atipični DDV zavezanec, ne glede na to, da bom presegel 50k?


Upoštevaje dejstvo enega samega naročnika, vsekakor poskrbi, da bodo v pogodbi kolikor se le da izključeni elementi delovnega razmerja.
https://dolhar.si/

SloKin ::

Ziga Dolhar je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Hmm, res bom imel samo eno podjetje iz EU, ki mu bom izdajal račune. To pomeni, da sem lahko vedno atipični DDV zavezanec, ne glede na to, da bom presegel 50k?


Upoštevaje dejstvo enega samega naročnika, vsekakor poskrbi, da bodo v pogodbi kolikor se le da izključeni elementi delovnega razmerja.

A ni ze dovolj, da je podjetje v tujini? A bi lahko drzava zahtevala, da ga firma v drugi drzavi zaposli?

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Bolje, da si takoj pravi zavezanec. Ker birokracije imaš v obeh primerih enako - dva e-obrazca na mesec.


Plus, takoj lahko odbijas DDV od vse opreme, ki jo nabavis. Ce imas veliko racunov, ki gredo v tujino in obrnjeno davcno obveznost, se ti zna zgoditi, da dobivas nazaj vec DDVja, kot ga placujes. :)

FireSnake ::

Kako je pa pri normirancu?

Lahko nabaviš brez davka?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Okapi ::

Lahko.

FireSnake ::

Hvala.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Ziga Dolhar ::

SloKin je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Hmm, res bom imel samo eno podjetje iz EU, ki mu bom izdajal račune. To pomeni, da sem lahko vedno atipični DDV zavezanec, ne glede na to, da bom presegel 50k?


Upoštevaje dejstvo enega samega naročnika, vsekakor poskrbi, da bodo v pogodbi kolikor se le da izključeni elementi delovnega razmerja.

A ni ze dovolj, da je podjetje v tujini? A bi lahko drzava zahtevala, da ga firma v drugi drzavi zaposli?


Ne, to da je naročnik v tujini, ni dovolj.

Predvsem pa je za podjetnika bistveno večja bojazen, da bi FURS ugotovil, da gre za odvisno razmerje (npr. delovno razmerje), in zahteval (do)plačilo vseh premalo plačanih davkov in prispevkov. In ker naročnik praviloma ni plačnik davka v Sloveniji, bi to pomenilo, da bo podjetnik moral plačati vse premalo plačane davke in prispevke, odmerjene tako, kot da bi šlo za delovno razmerje.
https://dolhar.si/

DePalmo ::

Na podlagi česa se pa FURS to odloči? Ker sam imam isti primer, en naročnik iz EU in delam za njega 99%, ostalih 1% so (zelo) redki naročniki iz drugih držav, tudi izven EU. Delam pa na svoji opremi katero sam kupim (kupim kot fizična oseba zaradi boljših pogojev garancije), sam kupim licence za software (so vezane na podjetje), delam od doma in delam kadar meni paše. Edino iz česar bi lahko smatral kot delovno razmerje je, da mi naročnik odredi kaj je potrebno storiti.

Ker pa vidim da si pravnik in sklepam da še koga drugega zanima, bi lahko podal približno oceno za koliko bi sestavil pogodbo za katero si prepričan da bo FURS zadovoljen z njo?

Ziga Dolhar ::

Ocena FURS-a (in smiselno enako delovnega sodišča, delovnega inšpektorata), ali gre za delovno oziroma odvisno razmerje, ali pa resnično za razmerje z neodvisnim izvjalalcem ni odvisna le od same pogodbe, pač pa tudi od dejanskega načina izvrševanja pogodbe. Uporaba lastne licenčne opreme je recimo že en koristen element, prav tako vezanost na izvedbo projekta namesto na neke ure "obvezne delovne prisotnosti" :). Ti pa (tudi zaradi dejstva, ker se gleda dejanski način izvrševanja) noben odvetnik ne more garantirati, da FURS ne bi štel, da gre za delovno oz. odvisno razmerje.
https://dolhar.si/

koli99 ::

Ziga, bi imel še jaz eno vprašanje;
Sem redno zaposlen v podjetju X. Obstaja možnost, da bi v podjetju Y opravljal občasna svetovanja, etc... Podjetji sta sicer v sorodu (delni lastnik podjetja X je tudi delni lastnik podjetja Y, ampak se podjetja ukvarjata z drugačno tematiko). Razmišljal sem, da bi odprl "popoldanski S.P.; normiranec", ker bi podjetju Y izdajal račune po potrebi; predvidevam da bi šlo za občasna dela, tako da bi šlo na leto za cca 3, oz. 4 račune.
Zanima me, ali bi se opravljena dela v podjetju Y štela kot delovno razmerje ker bi izdajal račune samo podjetju Y, ne bi bilo podjetij Z; W, etc...?

Hvala za odgovor!

DePalmo ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Ocena FURS-a (in smiselno enako delovnega sodišča, delovnega inšpektorata), ali gre za delovno oziroma odvisno razmerje, ali pa resnično za razmerje z neodvisnim izvjalalcem ni odvisna le od same pogodbe, pač pa tudi od dejanskega načina izvrševanja pogodbe. Uporaba lastne licenčne opreme je recimo že en koristen element, prav tako vezanost na izvedbo projekta namesto na neke ure "obvezne delovne prisotnosti" :). Ti pa (tudi zaradi dejstva, ker se gleda dejanski način izvrševanja) noben odvetnik ne more garantirati, da FURS ne bi štel, da gre za delovno oz. odvisno razmerje.

Sem se malo nespametno izrazil. Ne pričakujem garancije, ker z garancijo pridejo tudi odškodnine in ostale mahinacije, kar pa vem da ne bo šlo skozi. Ampak sklepam da imaš s tem že izkušnje in veš na kaj je treba biti pozoren. Nekaj sem že sam prebral na to temo in se tega držim, ampak kar se FURSa tiče je bolje biti 110% prepričan kot pa da ocenijo narobe in plačaš kazen.

No, pri meni ni ravno vezanost na projekt, ampak bolj na količino dela. Torej se bi iz tega lahko izhajalo da je delovno razmerje ... Bo treba popravit.

Groot ::

koli99 je izjavil:

Ziga, bi imel še jaz eno vprašanje;
Sem redno zaposlen v podjetju X. Obstaja možnost, da bi v podjetju Y opravljal občasna svetovanja, etc... Podjetji sta sicer v sorodu (delni lastnik podjetja X je tudi delni lastnik podjetja Y, ampak se podjetja ukvarjata z drugačno tematiko). Razmišljal sem, da bi odprl "popoldanski S.P.; normiranec", ker bi podjetju Y izdajal račune po potrebi; predvidevam da bi šlo za občasna dela, tako da bi šlo na leto za cca 3, oz. 4 račune.
Zanima me, ali bi se opravljena dela v podjetju Y štela kot delovno razmerje ker bi izdajal račune samo podjetju Y, ne bi bilo podjetij Z; W, etc...?

Hvala za odgovor!


Če te pravilno razumem, bi ob svoji redni zaposlitvi za podjetje X, delal preko popoldanskega s.p. tudi za podjetje Y. V tem primeru težav z dokazovanjem, da ne gre za delovno razmerje, načeloma ne bi smel imeti, saj boš redno že zaposlen nekje (redna zaposlitev za polni delovni čas pri dveh podjetjih hkrati ni mogoča).

Za vsak slučaj ti pa svetujem še, da si pozoren glede tega kakšne storitve boš zagotavljal podjetju Y. Zakon o delovnih razmerjih namreč v 39. členu določa:

(1) Med trajanjem delovnega razmerja delavec ne sme brez pisnega soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja delodajalec in pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca konkurenco.

(2) Delodajalec lahko zahteva povrnitev škode, nastale z delavčevim ravnanjem, v roku treh mesecev od dneva, ko je zvedel za opravljanje dela ali sklenitev posla, oziroma v roku treh let od dokončanja dela ali sklenitve posla.


Če gre za konkurenčno dejavnost, boš potreboval soglasje svojega trenutnega delodajalca.

koli99 ::

Hvala za odgovor. Podjetji obratujeta v istem sektorju, ampak z razlicnimi produkti in sta si nekonkurencni (kvecjemu kompatibilni). Torej bi lahko mirne vesti izstavljal racune samo temu podjetju, brez straha da me caka povracilo razlike v prispevkih in dohodnini (razlika med klasicnim delovnim razmerjem in sp z normiranimi stroski)?

D3m ::

Res je.
|HP EliteBook|R5 6650U|

koli99 ::

Hvala.

Se eno na temo popoldanski sp; ker bi racuni bili le cca 3 na leto (odvisno od potreb mojega dela), ali je smiselno imeti odprt s.p. celo leto, ali se v takih primerih sp odpira in zapira / prekinitve?

BigWhale ::

Popoldanski sp ima prispevke v visini nekaj deset eur na mesec. Men se zdi, da je vso tisto odpiranje in zapiranje drazje od tega, ce racunas svoj cas. :D Plus, ce vmes dobis se kak sidegig, ne mores izdat racuna. Oziroma mors it spet v odprtje.

D3m ::

Cca. 80 eur
|HP EliteBook|R5 6650U|

jabe ::

rpispevkov je 65€, potem je še dohodnina. 0-4°% praviloma

koli99 ::

Ali ni davek pri normiranem sp obračunan cedularno (končno)? Torej 80% so normirani stroški in nato 20% davek. Kolikor razumem je to to, nobenih dodatnih stroškov, nobene dodatne dohodnine konec leta (ker se prihodki ne štejejo v dohodninsko osnovo)...

Kako je lahko 0-4%? Ali ni 4% fix? Če vzamemo prihodke in pomnožimo s 4% je to končni davek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koli99 ()

jabe ::

za normiranega da. Odgovor se je glasil na popoldanski sp. Potem si pa lahko normirani in plačaš 4% ali pa navadni in prikazuješ stroške. Tam si lahko na nuli, v minus ne greš, ker pridejo na vrata trkat. Čim pa si na več kot 4% pri dejanskem, pa se seveda urno prestaviš na normiranega, torej max 4%.

sandmat ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Ocena FURS-a (in smiselno enako delovnega sodišča, delovnega inšpektorata), ali gre za delovno oziroma odvisno razmerje, ali pa resnično za razmerje z neodvisnim izvjalalcem ni odvisna le od same pogodbe, pač pa tudi od dejanskega načina izvrševanja pogodbe. Uporaba lastne licenčne opreme je recimo že en koristen element, prav tako vezanost na izvedbo projekta namesto na neke ure "obvezne delovne prisotnosti" :). Ti pa (tudi zaradi dejstva, ker se gleda dejanski način izvrševanja) noben odvetnik ne more garantirati, da FURS ne bi štel, da gre za delovno oz. odvisno razmerje.

Za podjetje iz tujine je tako FURS odločil natanko 0-krat v svoji zgodovini.

Ziga Dolhar ::

sandmat je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

Ocena FURS-a (in smiselno enako delovnega sodišča, delovnega inšpektorata), ali gre za delovno oziroma odvisno razmerje, ali pa resnično za razmerje z neodvisnim izvjalalcem ni odvisna le od same pogodbe, pač pa tudi od dejanskega načina izvrševanja pogodbe. Uporaba lastne licenčne opreme je recimo že en koristen element, prav tako vezanost na izvedbo projekta namesto na neke ure "obvezne delovne prisotnosti" :). Ti pa (tudi zaradi dejstva, ker se gleda dejanski način izvrševanja) noben odvetnik ne more garantirati, da FURS ne bi štel, da gre za delovno oz. odvisno razmerje.

Za podjetje iz tujine je tako FURS odločil natanko 0-krat v svoji zgodovini.


Za "podjetja iz tujine" je FURS ne le odločil malo večkrat kot 0-krat, ampak je za nekatera tudi ugotovil, da imajo v Sloveniji zaradi angažiranja "podjetnikov" tudi stalno poslovno enoto.
https://dolhar.si/

Groot ::

Ziga Dolhar je izjavil:

sandmat je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

Ocena FURS-a (in smiselno enako delovnega sodišča, delovnega inšpektorata), ali gre za delovno oziroma odvisno razmerje, ali pa resnično za razmerje z neodvisnim izvjalalcem ni odvisna le od same pogodbe, pač pa tudi od dejanskega načina izvrševanja pogodbe. Uporaba lastne licenčne opreme je recimo že en koristen element, prav tako vezanost na izvedbo projekta namesto na neke ure "obvezne delovne prisotnosti" :). Ti pa (tudi zaradi dejstva, ker se gleda dejanski način izvrševanja) noben odvetnik ne more garantirati, da FURS ne bi štel, da gre za delovno oz. odvisno razmerje.

Za podjetje iz tujine je tako FURS odločil natanko 0-krat v svoji zgodovini.


Za "podjetja iz tujine" je FURS ne le odločil malo večkrat kot 0-krat, ampak je za nekatera tudi ugotovil, da imajo v Sloveniji zaradi angažiranja "podjetnikov" tudi stalno poslovno enoto.


Drži, tudi jaz potrjujem tole.

sandmat ::

Ziga Dolhar je izjavil:



Za "podjetja iz tujine" je FURS ne le odločil malo večkrat kot 0-krat, ampak je za nekatera tudi ugotovil, da imajo v Sloveniji zaradi angažiranja "podjetnikov" tudi stalno poslovno enoto.


Daj primer? Zgolj zato, ker delaš za podjetje iz tjujine, ki nima podružnice v državi, nisi FURSU popolnoma nič dodatno dolžen. Enako delovna inšpekcija ne bo kar pisala kazni. Še več, če delavcu ustreza takšno razmerje s firmo v Sloveniji, delovna inšpekcija zgolj reče "ok" in gre dalje.
««
47 / 187
»»