» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 182
»»

Mitja223 ::

Kot prvo me zanima kje zvem kdo je moj referent na DURS? Ko kličem tja me vežejo sem ter tja na koncu pa nihče več ne dvigne... (s.p. sem odpiral preko evem)

Če sem odpiral s.p. sredi meseca, po 15tem ki je rok za plačilo obroka akontacije... kaj potem plačam? Naslednji mesec dva obroka (za tekoči mesec in pretekli) ali samo en obrok naslednji mesec?

Če imam normiran s.p. in postanem atipični zavezanec zaradi poslovanja s tujino, sem v tem primeru opravičen plačila VAT v tujini (če jaz kupujem storitev al pa neki)?

Invictus ::

Zakaj sploh rabiš referenta? Če nisi siguren v svoje zadeve, najemi računovodjo. Neuraden odgovor FURSa.

Plačaj so pač. Pa nauči se brati eKartico ... Zna FURS vse sam izračunati, pa ti dolgove vpisati gor ...

Če ne posluješ po Sloveniji, je čisto vseeno če si polni zavezanec, ne atipični.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mitja223 ::

To pomeni, da če sem kaj dolžen DURSu bo to prikazano na eKartici? Awesome!

Atipični morem bit, ker bi rad posloval s tujino (bolj kot ne samo s tujino) hkrati pa bi rad bil obdavčen kot normiranc...

Zdaj siguren nisem če sem oproščen plačila VAT v Franciji, kolikor sem gledal so vsi, ki "dostavijo" ID za DDV avtomatsko oproščeni (za USA pa še nisem ziher).

Računovodja ja... se priporočam za kakšno priporočilo koga (po možnosti iz 02), ki obvlada poslovanje preko spleta in s tujino (da ne pokliče gasilce ko sliši PayPal).

Zdaj glede na obdavčitev normiranca je verjetno razumljivo, da mi plačevanje VAT v tujini predstavlja samo "brezvezne" stroške, ki mi niso potrebni - zato bi se rad temu izognil če se da (pa če morem zato samo oddajati DDV-0 in VIES preko eDavkov).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja223 ()

Furbo ::

A si sploh zavezanec za DDV?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Mitja223 ::

Ne še, razmišljam, da bi postal (atipični) v kolikor se lahko s tem izognem plačila VAT v tujini?

Mavrik ::

Em, za kaj točno misliš da si opravičen plačila VAT? A za nakupe, izstavljene račune, uvoz, kaj točno?

Za ta vprašanja pa si pač predvsem poišči računovodjo in se z njim pogovori osebno - tu na internetu boš si samo "prislužil" kazni od FURSa.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Mitja223 ::

Za moje (preko s.p.ja) nakupe v tujini.

CrustyDOD ::

Kaj je zate tujina? EU tujina ali ostale države? Če imaš ID za DDV potem ne boš plačal DDVja za nakupe v EU in tudi če izdaš račun, ne boš dodal DDVja gor tistim, ki imajo ID za DDV (VAT ID). Za ostale non-EU države pa ID za DDV nima veze, ker to velja samo v EU.

Invictus ::

Mitja223 je izjavil:

To pomeni, da če sem kaj dolžen DURSu bo to prikazano na eKartici? Awesome!

Atipični morem bit, ker bi rad posloval s tujino (bolj kot ne samo s tujino) hkrati pa bi rad bil obdavčen kot normiranc...

Zavezanost za DDV nima veze z normirancem.

Mitja223 je izjavil:


Zdaj siguren nisem če sem oproščen plačila VAT v Franciji, kolikor sem gledal so vsi, ki "dostavijo" ID za DDV avtomatsko oproščeni (za USA pa še nisem ziher).

Računovodja ja... se priporočam za kakšno priporočilo koga (po možnosti iz 02), ki obvlada poslovanje preko spleta in s tujino (da ne pokliče gasilce ko sliši PayPal).
Zdaj glede na obdavčitev normiranca je verjetno razumljivo, da mi plačevanje VAT v tujini predstavlja samo "brezvezne" stroške, ki mi niso potrebni - zato bi se rad temu izognil če se da (pa če morem zato samo oddajati DDV-0 in VIES preko eDavkov).

Če si oproščen DDV, potem se zavedaj da je amortizacijska doba za DDV 5 let. Če boš prej zaprl s.p, boš moral razliko doplačati. Poleg tega boš moral tudi voditi osnovna sredstva. Sam raje plačam DDV in se ne zafrkavam s tem. Raje manj zapravljam.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mitja223 ::

Račune bom prejemal samo iz EU (pa neki malega iz Slo).

Prihodke pa bom prejemal iz PayPala in Payment processorja v USA, zdaj kolikor berem in če prav razumem slednjega sploh ne morem če nisem vsej atipični zavezanec za DDV?

Invictus, če manj zapravljam morem bolj oversellat ;((

PS: Resno mislim, če ve kdo za kakšno dobro računovodstvo (pa po možnosti, da so iz MB) se priporočam za kontakt (lahko tudi preko PM), ker vidim, da jih je malo morje... :|

Invictus ::

Upam da veš da atipični zavezanec za DDV velja samo do 50k/leto prometa ...

Če boš pa izdelke iz tujine preprodajal naprej v SLO, moraš biti pa navaden zavezanec ... Ali pa plačati slovenski DDV preko samoprijave ... Ali nekaj podobnega.

Od kje boš prejemal prihodke, FURS ne zanima, saj boš moral izdati račune ta to. In jih prijavit.

Predvsem si najdi dobrega računovodjo, ker ti par zadev ni jasno. Iz postov zgleda da tudi da točno ne veš kako boš služil ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mitja223 ::

> Upam da veš da atipični zavezanec za DDV velja samo do 50k/leto prometa ...

Vem, sej 50k letno kot normiranc se ne sliši tak slabo (še vedno lahko lahko potem postanem zavezanec), sploh če mam minimalne stroške.

> Če boš pa izdelke iz tujine preprodajal naprej v SLO, moraš biti pa navaden zavezanec ... Ali pa plačati slovenski DDV preko samoprijave ... Ali nekaj podobnega.
Preprodajal bom "storitev" (in v večini tujcem ne slovencem, delež slovencev bo zanemarljiv, cca. 1,3%).

> Od kje boš prejemal prihodke, FURS ne zanima, saj boš moral izdati račune ta to. In jih prijavit.

Torej PayPalu "izdam" račun ko si prenakažem $$$ na Viso?

> Predvsem si najdi dobrega računovodjo, ker ti par zadev ni jasno.

Ja, opažam... nimam pa prave ideje kje iskati.

> Iz postov zgleda da tudi da točno ne veš kako boš služil ...

Nebo... ni... problem ;)

Mitja223 ::

Also...

> Če si oproščen DDV, potem se zavedaj da je amortizacijska doba za DDV 5 let. Če boš prej zaprl s.p, boš moral razliko doplačati. Poleg tega boš moral tudi voditi osnovna sredstva. Sam raje plačam DDV in se ne zafrkavam s tem. Raje manj zapravljam.

Tudi če sem oproščen VAT v tujini kot atipični davčni zavezanec?

http://www.znajdise.net/index.php/74-cl...

S tem, da v moji situaciji le oni meni izdajajo račune (za serverje recimo), jaz pa ven (v EU) ne izdajam računov nikamor oziroma če prav razumem bom delal samoobdavčitev, ker vse dobim preko Payment processorjev/PayPal-a.

Vprašanje je tudi če moram samoobdavčitev naret za prihodke iz PayPala na TRR al za vse prihodke na PayPal v nasprotnem primeru bi lahko plačeval storitve v EU iz PayPala preden si nakažem znesek na TRR in prijavim FURS sam IMO to nebo vode pilo... sadly ;((

Invictus ::

Za vsak prihodek moraš imeti račun. To ti je osnova. Brez tega boš imel na FURSu fajn zagovore.

PayPal je samo plačilno sredstvo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mitja223 ::

Pol morem za vsako plačilo ki ga prejmem na PayPal izdat račun stranki? Pa ne mi rečt, da še kje mora bit papirnat, ker pol lahko mam enega zaposlenega samo za to lol... no vsej SOAP majo na eDavkih, verjetno se da kak avtomatizirat. Čeprav sem skoraj prepričan, da sem nekje slišal, da lahko nekak narediš samoobdavčitev enx mesečno pa takrat sam sebi izstaviš račun v višini prihodkov za tisti mesec - al neki podobnega temu.

Zgleda, da se bom moral osebno zglasiti na FURSu... pa spet gre en dan :8)

CrustyDOD ::

Ja, za vsako prejeto nakazilo moraš izdati račun. Če boš veliko plačil dobival preko paypala potem uporabi njihov API. Ni težko, gre pa takole: stranka ti plača preko PayPala, PayPal API pokliče X URL, na tem X URLju se ti zgenerira račun v PDF in voila, imaš v slovenščini račun za FURS. PayPal pa itak lahko avtomatsko nastaviš, da ti izda račun. What the problem is? :) Na koncu leta pa vse skozi printer pošleš, da imaš še hard-copy.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CrustyDOD ()

St235 ::

Pol morem za vsako plačilo ki ga prejmem na PayPal izdat račun stranki?


jap, neizdajanje računov je hujši davčni prekršek in temu primerne globe.

Miha 333 ::

CrustyDOD je izjavil:

Ja, za vsako prejeto nakazilo moraš izdati račun. Če boš veliko plačil dobival preko paypala potem uporabi njihov API. Ni težko, gre pa takole: stranka ti plača preko PayPala, PayPal API pokliče X URL, na tem X URLju se ti zgenerira račun v PDF in voila, imaš v slovenščini račun za FURS. PayPal pa itak lahko avtomatsko nastaviš, da ti izda račun. What the problem is? :) Na koncu leta pa vse skozi printer pošleš, da imaš še hard-copy.

Ne pozabi še, da mora programska oprema, na kateri se izda račun, ustrezati zahtevam 38. čl. ZDavP-2 (glej tistega, ki velja od lanske spremembe). Prav tako se seznani z novostmi, ki pridejo z 02.01.2016.

Poslovni Paypal račun moraš registrirati pri FURSu. Obravnava se enako kot TRR, zato ideje o fakturiranju zneskov šele ko pridejo iz Paypala na TRR, odpadejo.

Preberi tudi člene 30c do 30e ZDDV-1 ter prilogo 1a, če gre morda za elektronske storitve in se seznani s posebno ureditvijo in administrativnimi obveznostmi, ki jih to zahteva.

Najemi računovodjo, ampak ne kar enega, ker večina se jih spozna samo na domače poslovanje in rutinske zadeve, najti moraš enega, ki se spozna na poslovanje s tujino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Mitja223 ::

St235 je izjavil:

Pol morem za vsako plačilo ki ga prejmem na PayPal izdat račun stranki?


jap, neizdajanje računov je hujši davčni prekršek in temu primerne globe.



CrustyDOD je izjavil:

Ja, za vsako prejeto nakazilo moraš izdati račun. Če boš veliko plačil dobival preko paypala potem uporabi njihov API. Ni težko, gre pa takole: stranka ti plača preko PayPala, PayPal API pokliče X URL, na tem X URLju se ti zgenerira račun v PDF in voila, imaš v slovenščini račun za FURS. PayPal pa itak lahko avtomatsko nastaviš, da ti izda račun. What the problem is? :) Na koncu leta pa vse skozi printer pošleš, da imaš še hard-copy.


No to bi bila super rešitev...

Miha 333 je izjavil:

CrustyDOD je izjavil:

Ja, za vsako prejeto nakazilo moraš izdati račun. Če boš veliko plačil dobival preko paypala potem uporabi njihov API. Ni težko, gre pa takole: stranka ti plača preko PayPala, PayPal API pokliče X URL, na tem X URLju se ti zgenerira račun v PDF in voila, imaš v slovenščini račun za FURS. PayPal pa itak lahko avtomatsko nastaviš, da ti izda račun. What the problem is? :) Na koncu leta pa vse skozi printer pošleš, da imaš še hard-copy.

Ne pozabi še, da mora programska oprema, na kateri se izda račun, ustrezati zahtevam 38. čl. ZDavP-2 (glej tistega, ki velja od lanske spremembe). Prav tako se seznani z novostmi, ki pridejo z 02.01.2016.

Poslovni Paypal račun moraš registrirati pri FURSu. Obravnava se enako kot TRR, zato ideje o fakturiranju zneskov šele ko pridejo iz Paypala na TRR, odpadejo.

Preberi tudi člene 30c do 30e ZDDV-1 ter prilogo 1a, če gre morda za elektronske storitve in se seznani s posebno ureditvijo in administrativnimi obveznostmi, ki jih to zahteva.

Najemi računovodjo, ampak ne kar enega, ker večina se jih spozna samo na domače poslovanje in rutinske zadeve, najti moraš enega, ki se spozna na poslovanje s tujino.


Kaj pa..

Če zavezanec Word oziroma Excel uporablja le za vnos in izpis podatkov (kot pisalni stroj), brez avtomatizacije opravil in uporabe izdelanih namenskih aplikacij, ki npr. omogočajo avtomatsko knjiženje, izdelavo in vodenje poročil in evidenc, implementacijo kontrol, itd., ne moremo govoriti o elektronskem obdelovanju podatkov. V tem primeru določbe 8. in 9. člena ZDavP-2 in Pravilnika zanj ne veljajo.


program bi mi samo creiral .pdf fajle, lahko tudi .doc če je to pogoj za FURS... :|

Ja elektronske storitve... vidim, da bo še tole pestro :8)

Mitja223 ::

> Ne pozabi še, da mora programska oprema, na kateri se izda račun, ustrezati zahtevam 38. čl. ZDavP-2 (glej tistega, ki velja od lanske spremembe). Prav tako se seznani z novostmi, ki pridejo z 02.01.2016.

To so t.i. davčne blagajne? Ki jih za PayPal ne potrebuješ kolikor sem razbral... http://podcrto.si/davcni-inspektorji-po...

Invictus ::

Mitja223 je izjavil:


To so t.i. davčne blagajne? Ki jih za PayPal ne potrebuješ kolikor sem razbral... http://podcrto.si/davcni-inspektorji-po...

Davčne blagajne so za poslovanje z gotovino. Daj se malo že izobrazi ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mitja223 ::

Resno? Kreditne kartice so tudi gotovina?

http://www.protisiviekonomiji.si/filead...
http://podcrto.si/nespameten-nacin-uvaj...

AFAIK je PayPal izjema, po popravku zakonodaje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja223 ()

Miha 333 ::

Mitja223 je izjavil:

Resno? Kreditne kartice so tudi gotovina?

Glede na to, da lahko predplačniški anonimni mastercard kupiš na bencinski ali v trafiki za gotovino (smartpaycard), je kar prav tako.

CrustyDOD ::

PayPal se ne šteje kot gotovinsko plačilo in ne bo nobene spremembe v letu 2016, če gre verjeti izjavam FURSa.

Mare3 ::

Pozdravljeni, mene pa zanima kako je z akontacijo dohodnine. Tole sem našel: Podjetnik lahko akontacijo dohodnine plača po Univerzalnem plačilnem nalogu - UPN. Preko sistema eDavki pa podjetnik odda obrazec Obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti (DDD-DDD). Je to ta obrazec: http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet... , ki ga potem preko e-davkov uvozim?

Ker prvič sam to izpolnjujem bi mi prav prišla kakšna pomoč kaj vse je potrebno izpolniti oz. je potrebno še kaj razen tega obrazca. zanima me pa tudi koliko davka naj plačam do 10. v tem mesecu glede na to da sem prejšnje leto plačeval po 80€ na mesec ker je bilo to prvo leto odkar imam s.p. To leto sem glede na zaslužek prejšnjega leta izračunal mesečni obrok 92,30€. sedaj p ne vem ali za januar plačam še vedno kot prejšnje leto ali ne. Prosim za pomoč.

Invictus ::

Za oddajo DDD-DDD obrazca rabiš program Silvester Fineus, ki je v bistvu kopija tistega PDF obrazca. Niti ni slab, ker preverja manjkajoče zapise.

https://edavki.durs.si/OpenPortal/Doc/D...

Lahko si pa sprintaš obrazec, izpolniš (normiranec nima skoraj nič dela) in ga neseš na davčni urad osebno.


Za naprej akontacijo plačuješ toliko kot doslej, dokler ne dobiš nove odločbe od FURSa.

Nauči se brati eKartico zavezanca, da boš vedel koliko si dolžan FURSu. Ti prihranicel kup živcev in časa.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

M.B. ::

Pa še en nasvet da neboš tak neumen kot jaz. Ko preneseš program Silvester Fineus (ki seveda ne deluje na Linuxu ampak samo na Windowsih katere licence začuda ne dobiš zastonj ob ustanovitvi firme) in napišeš svojo davčno v iskalnik zavezancev se ne čudi da ne najde nič. Vse podatke o zavezancu je namreč potrebno vnest ročno. Sam sem namreč neumno pričakoval da bom vpisal davčno program pa bo sam izpolno ime, matično SKD etc. Le zakaj bi stvar naredil enostavno če pa lahko kompliciraš.

Zanima me kaj sploh program počne.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Invictus ::

Končni rezultat je XML za DDD-DDD oddajo preko eDavkov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mare3 ::

Hvala za pomoč ampak polovice stvari očitno ne razumem kaj je potrebno izpolniti tako, da bom moral kakšnega znanca, ki se ukvarja s tem vprašati... Sem še preveč nov v tem da bi vedel kaj počnem tako da raje ne bom nič sam pošiljal.

Mavrik ::

Zakaj tega ne daš računovodstvu, ki je za to usposobljeno?
The truth is rarely pure and never simple.

steev ::

A razliko pa plačaš na isti račun, kot se samo akontacijo dohodnine?
:|

ChawaSi ::

Enkrat sem našel navodilo kako se izpolni Davčni obračun, po tem sem tudi naredil davčni obračun za 2014 in 2015 pa je bilo v redu, meni je pomagalo :)

KRATEK POVZETEK KAKO SE IZPOLNI OBRAZEC ZA DAVCNI OBRACUN !
Aktualno: Davcni obracun
Edina obveznost, ki jo morajo normiranci oddajati, je davcni obracun.

Davcni obracun bodo normiranci prvic sestavljali za leto 2013, zato smo pripravili prakticna navodila, kako pravilno pripraviti in porocati obracun dohodnine iz dejavnosti.

Splošne informacije o davcnem obracunu
•Rok za oddajo davcnega obracuna je 31.03.2014.
•Davcni obracun za normirance za leto 2013 je možno predložiti na DURS v papirni ali elektronski obliki preko sistema eDavki. Za elektronsko oddajo obracuna potrebujete digitalno potrdilo, oddaja pa bo možna predvidoma po 17.3.2014.
•Za prenos in pripravo davcnega obracuna je na spletni strani eDavkov objavljena nova verzija programa Silvester Fineus. Program namestite na racunalnik.

Navodila za delo v programu

Vnos podatkov o zavezancu: odprite zavihek zavezanci.

Vnesite podatke o zavezancu. Vsi podatki so objavljeni na spletni strani AJPES.

Podatki zavezanca:
•davcna številka;
•ime, priimek in naslov fizicne osebe (normiranca).

Podatki obratovalnice:
•maticna številka;
•naziv (v primeru da je naziv enak imenu in priimku se doda koncnici s.p., sicer se vpiše polni naziv, pod katerim je normiranec registriran);
•naslov na katerem ima normiranec registrirano dejavnost;
•datum registracije, oziroma vpisa pri registrskem organu:
1.SKD po 01.01.08: izbere se šifra glavne dejavnosti normiranca;
2.SKD do 31.12.07: vnos je obvezen, priporocamo uporabo tabelo: SKD2008-SKD2002. V tej tabeli so navedene šifre glavnih dejavnosti, ki so bile v veljavi do konca leta 2007;
•davcna izpostava;
•obcina, v kateri ima normiranec registrirano dejavnost.

Podatke shranite.

Podatki, ki jih potrebujete za pripravo obracuna
•Znesek prihodkov doseženih v letu 2013. Tu velja omeniti, da prihodki po SRS nastanejo takrat, ko je opravljena storitev ali dobavljeno blago. To pomeni, da v prihodke vkljucimo vse izdane racune, pri katerih je opravljena storitev v letu 2013, ne glede na datum izdanega racuna. Normiranci, ki so prejeli subvencijo za samozaposlitev, le-to vkljucijo med prihodke v sorazmernem delu.
•Znesek obracunanih prispevkov v letu 2013. Podatek je dostopen na spletni strani DURS-a in na portalu eDavki, najdete ga v zavihku vpogledi: kartica zavezanca. Podatke lahko izvozite v .csv datoteko in na ta nacin seštejete vse obracunane prispevke.
•Znesek obracunane akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti. Enako kot velja za prispevke, je tudi ta podatek dostopen na portalu eDavki, predstavlja pa mesecno obveznost za placilo dohodnine, ki je bila ugotovljena v izracunu višine akontacije dohodnine ob zacetku priglasitve ugotavljanja davcne osnove na podlagi normiranih stroškov.

Priprava obracuna
•izberemo zavezanca
•izberemo predlagano obdobje od dneva vpisa v register do 31.12.2013
•naložimo obrazec

Vrsta dokumenta: obvezen vnos: original

I. oznacimo N-normirani

II. Osnovne podatke o zavezancu je potrebno v prvem delu dopolniti z elektronskim naslovom, oziroma telefonsko številko

Podatki o sedežu in dejavnosti podjetja se prepišejo iz podatkov o normirancu.

V drugem delu oznacimo nacin vodenja poslovnih knjig. Glede na to, da je pri normirancih obvezna evidenca izdanih racunov in vodenje registra osnovnih sredstev, gre v vecini primerov za enostavno knjigovodstvo.

Vrsta obveznega socialnega zavarovanja:
•samozaposleni normiranci oznacijo prvo možnost in vpišejo znesek obracunanih prispevkov;
•normiranci, ki opravljajo dopolnilno dejavnost izberejo drugo možnost (obracunani prispevki se ne vpisujejo).

III. Normiranci ne uveljavljajo dodatnih olajšav, zato ostane rubrika III neoznacena

IV. Oznacimo redni letni obracun

VI. Priloga 1.VI.-Izracun N: priloga namenjena davcnemu obracunu

VII.B Oznaci se le v primeru spremembe ugotavljanja davcne osnove na podlagi dejanskih stroškov v letu 2014

Izjave ne oznacimo, saj normiranci ne oddajajo bilance stanja in izkaza poslovnega izida.

Podatke shranimo in dodamo Prilogo 1.VI.-Izracun N

VI. Priloga 1.VI.-Izracun N:

1. Vpišemo znesek prihodkov leta 2013

2. Se ne izpolnjuje: podatki se nanašajo na pretekla obdobja (2.1; 2.3; 2.5; 2.6) ali jih ni oziroma niso obicajni pri poslovanju normirancev (2.2; 2.4; 2.6; 2.7)

3. Ce normiranec posluje s povezanimi osebami je potrebno upoštevati 16/3 clen ZDoh-2 in Pravilnik o transfernih cenah, ter ustrezno povecati davcno osnovo

4. Izracun prihodkov za dolocitev davcne osnove

8. Izracun odhodkov v višini 70%

9. Osnova za izracun dohodnine

11. in 12. Se ne izpolnjuje, ker se podatki nanašajo na pretekla leta.

13. (9=13=16) Osnova za izracun dohodnine

23. Izracunana davcna obveznost

25. Vpiše se znesek obracunanih akontacij dohodnine v letu 2013

26. Izracuna se obveznost za doplacilo dohodnine za leto 2013

27. Izracuna se presežek placane dohodnine

29. – 31. Izracuna se akontacija dohodnine za leto 2014. Akontacije dohodnine ki znaša do 400,00 €, se placuje v trimesecnih, sicer pa v mesecnih obrokih.

Zakljucek in oddaja na eDavke

Dokument shranite in preverite pravilnost vnesenih podatkov z izbiro tipke preveri. V primeru, da so podatki napacni ali pomanjkljivi, vas program na to opozori. Pri pravilno vnesenih podatkih program javi, da je bilo preverjanje uspešno.
Tipka priprava za DURS vam ponudi dve možnosti: direktno povezavo z eDavki oziroma možnost, da datoteko shranite na svoj racunalnik. Pri izbiri prve možnosti vam datoteko uvozi direktno v eDavke. Vložen dokument preverite in podpišete z vnosom izpisane kode.

V primeru, da ste datoteko shranili na racunalnik, odprete spletno stran eDavki in izberete vstop za registrirane uporabnike.

Izberete zavihek dokumenti in uvoz dokumenta.


Dokument uvozite, preverite in podpišete z vnosom izpisane kode.

Doplacilo in vracilo akontacije dohodnine

Od datuma oddaje davcnega obracuna je odvisno:
•kdaj mora zavezanec doplacati razliko med izracunanim davkom in vplacanimi akontacijami oziroma
•kdaj dobi zavezanec vrnjeno razliko med vplacanimi akontacijami in izracunanimi davkom.

307.c clen ZDavP-2 namrec doloca, da mora davcni zavezanec razliko med akontacijo dohodnine od dohodka iz dejavnosti in izracunanim davkov doplacati v 30 dneh od dneva predložitve davcnega obracuna. Enak rok je v 97. clenu ZDavP-2 dolocen za vracilo davka. DURS vrne prevec placani znesek v 30 dneh od dneva predložitve davcnega obracuna.

V kolikor znesek vracila ne presega 10,00 EUR, se davek vrne na zahtevo zavezanca v roku 30 dni od vložitve zahteve. Ce zahteve zavezanec ne poda, se prevec placani davek šteje v naslednja placila ali v placila druge vrste davkov.

Invictus ::

steev je izjavil:

A razliko pa plačaš na isti račun, kot se samo akontacijo dohodnine?

Ja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

steev ::

Hvala lepa.
:|

Mare3 ::

@ChawaSi Najlepša hvala. To je točno tisto kar sem potreboval.

Mare3 ::

Mare3 je izjavil:

@ChawaSi Najlepša hvala. To je točno tisto kar sem potreboval.


Kaj tole pomeni: Normiranci, ki so prejeli subvencijo za samozaposlitev, le-to vkljucijo med prihodke v sorazmernem delu.

MadMicka ::

Ma, to so take malenkosti, itak te ne bo noben obesu, če narediš kaj narobe. Te pač na FURSU popravijo in to je to. Verjetno je pogoj za subvencijo, da imaš npr. odprt s.p. vsaj 2 leti in potem pač ta znesek razporediš na dve leti. Se pravi, če imaš recimo prvo poslovno (koledarsko) leto odprt s.p. le 10 mesecev, upoštevaš subvencija/24*10, recimo.

M.B. ::

50% popust pri pokojnini je tudi subvencija?
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Invictus ::

Ne, to ni subvencija. Če zapreš pre, ti ni treba doplačat.

To je popust za tiste, ki na novo odprejo s.p.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

skonto1 ::

Kakšen je davek pri normirancih (npr v prostem času dopolnilna dejavnost na kmetiji, drugače zaposlen v drugi firmi) 6 ali 4 % od vseh izdanih računov ?
Izdani računi so brez DDV če si normiranec?
Primer če bi na leto izdal računov za 1000€ koliko bi plačal davka ?

Lp

mat xxl ::

4% + neka sociala še ene 65 ojrof na mesec ....

sandmat ::

skonto1 je izjavil:

Kakšen je davek pri normirancih (npr v prostem času dopolnilna dejavnost na kmetiji, drugače zaposlen v drugi firmi) 6 ali 4 % od vseh izdanih računov ?
Izdani računi so brez DDV če si normiranec?
Primer če bi na leto izdal računov za 1000€ koliko bi plačal davka ?

Lp


4% (20% davka od 20% normiranega "dobička" - 80% normiranih stroškov)
Zavezanec nima veze z normirancom. Zavezanec postaneš na željo ali ko presežeš 50k€ v 12 mesecih (in še par izjem, ampak iz tvojega vidika verjetno nepomembno).
40€ davka + 780(65*12)€ prispevkov = 820€

Za 1000€ je dopolnilni s.p. nesmiseln zaradi prispevkov. Za primerjavo: pri 10k€ prometa boš plačal 400€ davka in 780€ prispevkov, torej efektivno 11.8% davka.

skonto1 ::

10.000 letnega prometa pomeni 400 € davka sam piše na netu pri dopolnilni dejavnosti na kmetiji od 70 % priznanih stroškov plačaš 20 % davka kar pomeni 6 % od izdanega računa ???
65 € prispevka je pri popoldansekem s.p. pri dopolnilni dejavnost na kmetiji pa je cca 3 € obveznega prispevka

35 € obveznega prispevka ne 3 €

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: skonto1 ()

sandmat ::

skonto1 je izjavil:

10.000 letnega prometa pomeni 400 € davka sam piše na netu pri dopolnilni dejavnosti na kmetiji od 70 % priznanih stroškov plačaš 20 % davka kar pomeni 6 % od izdanega računa ???
65 € prispevka je pri popoldansekem s.p. pri dopolnilni dejavnost na kmetiji pa je cca 3 € obveznega prispevka

35 € obveznega prispevka ne 3 €


my bad, za kmetijo ne poznam specifik.

Mare3 ::

Se opravičujem ker ponvljam uprašanje ampak še vedno nisem dobil odgovora, na spodnje.

Kaj tole pomeni: Normiranci, ki so prejeli subvencijo za samozaposlitev, le-to vkljucijo med prihodke v sorazmernem delu.

Miha 333 ::

Mare3 je izjavil:

Se opravičujem ker ponvljam uprašanje ampak še vedno nisem dobil odgovora, na spodnje.

Kaj tole pomeni: Normiranci, ki so prejeli subvencijo za samozaposlitev, le-to vkljucijo med prihodke v sorazmernem delu.

To pomeni, če si npr. oktobra 2015 prejel subvencijo za samozaposlitev, ki predstavlja subvencioniranje prispevkov za 2 leti, ta prihodek razporediš na 2 leti: v prihodke za 2015 znesek za 2 meseca (november, december), v 2016 za 12 mesecev (jan - dec) in v 2017 10 mesecev (jan - okt). Ne upoštevaš celotnega zneska subvencije kot prihodek v 2015, četudi si celoten znesek prejel v tem letu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Mare3 ::

Stvar je v tem da se subvencija ne dobi v enem znesku ampak je zapisano tako: Zavezanec uveljavlja 50% oprostitev plačila prispevkov na podlagi prvega vpisa v predpisan register.

To pa se pozna pri: Prispevek zavarovanca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (PIZ), ki je 50% nižji kot bi bil brez tega.

To sem dojel tako: firmo imam od 1.4.2015 in če je bil PIZ 202€ jaz pa sem plačeval 101€ vsak mesec. Potem ostalih 101€, ki se smatrajo kot subvencija (popravi me če se motim) za 9 mesecev prejšnjega leta štejem kot prihodek v 2015 (9x101€)?

Invictus ::

Mare3 je izjavil:

Se opravičujem ker ponvljam uprašanje ampak še vedno nisem dobil odgovora, na spodnje.

Kaj tole pomeni: Normiranci, ki so prejeli subvencijo za samozaposlitev, le-to vkljucijo med prihodke v sorazmernem delu.

Subvencija je tvoj dohodek in jo moraš prijaviti v svojem končnem obračunu ter boš na to subvencijo plačal 4% davka.

Mare3 je izjavil:

Stvar je v tem da se subvencija ne dobi v enem znesku ampak je zapisano tako: Zavezanec uveljavlja 50% oprostitev plačila prispevkov na podlagi prvega vpisa v predpisan register.

To pa se pozna pri: Prispevek zavarovanca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (PIZ), ki je 50% nižji kot bi bil brez tega.

To sem dojel tako: firmo imam od 1.4.2015 in če je bil PIZ 202€ jaz pa sem plačeval 101€ vsak mesec. Potem ostalih 101€, ki se smatrajo kot subvencija (popravi me če se motim) za 9 mesecev prejšnjega leta štejem kot prihodek v 2015 (9x101€)?

Ne.

Subvencija je tistih 4k EUR ali kolikor že, ki si jih dobil na račun.

Olajšava ni isto kot subvencija.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Mare3 ::

Torej zame to ne velja ker nisem dobil nič subvencije.

Miha 333 ::

Da, ampak računovodsko se tudi ta oprostitev šteje med prihodke, vendar se potem v davčnem obračunu ti prihodki zmanjšajo. Vir
««
«
1 / 182
»»