» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
44 / 44
»
»»

Mato989 ::

slott je izjavil:

Kaj je potem bolj optimalno glede davka, ni ga problem placat ce bo profit samo koko, kaksno razlago bi bilo fajn najt?

Pa se tole newbovsko vprasanje. Se kaj spreminja koncno letno 4% placilo akontacije ce se prijavi neposredne stroske povezane z dejavnostjo, bencin ipd?

Daj si lahlo na netu preberes definicijo normiranca preden to sprasujes... Si res tako len?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

znupy ::

Ales je izjavil:

znupy je izjavil:

To seveda ni res. Dobiček od trgovanja se šteje k prihodkom spja - normiranega ali navadnega. ...

Kaj točno ni res pri tem, da normiran s.p. plača davek od celotnih prihodkov, ne od dobička?

5erson, ni napisal "od prihodkov" ampak od "celotnega zneska" - to ni ni res. To kar praviš ti (in jaz), pa je seveda prav - pod prihodke pa se štejejo dobički od trgovanja ne pa "celoten znesek" (karkoli že to sploh pomeni).

In tudi delno je prav, da normiran sp plača davke od celotnih prihodkov - plača jih od dobička, ki se izračuna kot razlika med prihodki in normiranimi stroški. Povsem lahko imaš v enem letu 500k prihodkov, normiranih stroškov bo v tem primeru 80k in dobička 420k. Torej boš plačal 20% dohodnine od 420k = 84k davka

Zgodovina sprememb…

• spremenil: znupy ()

Ales ::

znupy je izjavil:

Ales je izjavil:

znupy je izjavil:

To seveda ni res. Dobiček od trgovanja se šteje k prihodkom spja - normiranega ali navadnega. ...

Kaj točno ni res pri tem, da normiran s.p. plača davek od celotnih prihodkov, ne od dobička?

5erson, ni napisal "od prihodkov" ampak od "celotnega zneska" - to ni ni res. To kar praviš ti (in jaz), pa je seveda prav - pod prihodke pa se štejejo dobički od trgovanja ne pa "celoten znesek" (karkoli že to sploh pomeni). ...

Po moje mu je hotel povedati, da bo plačal 4% od vsega, kar si bo nakazal nazaj po prodaji. Ne samo 4% od razlike med nakupno in prodajno ceno, pač pa od celotnega zneska.

Ales je izjavil:

Po moje mu je hotel povedati, da bo plačal 4% od vsega, kar si bo nakazal nazaj po prodaji. Ne samo 4% od razlike med nakupno in prodajno ceno, pač pa od celotnega zneska.

Ja, tako ga je bilo razumeti... in to ni res, saj ne funkcionira tako.

Ales ::

znupy je izjavil:

Ales je izjavil:

Kako pa po tvoje funkcionira?

Ales je izjavil:

znupy je izjavil:

Ales je izjavil:

Kako pa po tvoje funkcionira?

Ne po moje, po računovodskih predpisih, ki so v skladu s Slovensko zakonodajo (in podobni v večjem delu sveta). Dobiček, ki ga realiziraš ob vsakokratni prodaji finančnega inštrumenta (pa naj bodo to delnice, ali pa kripto) se šteje v prihodke podjetja (pa naj bo to doo, navaden sp ali pa normiran sp).

jernejl ::

Recimo, da kupiš kripto za 10.000 in prodaš za 11.000. Dobička je 1.000. Praviš, da se ta znesek šteje v prihodke.
Ker si normiranec, potem lahko na ta prihodek uveljavljaš 80% normiranih stroškov, in plačaš 20% davek na preostanek (20% od 200 evrov = 40 evrov)?
Imaš kakšen vir za tako trditev?

jernejl je izjavil:

Recimo, da kupiš kripto za 10.000 in prodaš za 11.000. Dobička je 1.000. Praviš, da se ta znesek šteje v prihodke.
Ker si normiranec, potem lahko na ta prihodek uveljavljaš 80% normiranih stroškov, in plačaš 20% davek na preostanek (20% od 200 evrov = 40 evrov)?

No saj moja logika za normiranca je enaka... če jaz imam prihodek za 50k plačam 4% davka na to, a kdo gleda od kod je ta prihodek?

Jaz sem vedno razumel da je POINT normiranca ravno to, da se obdavči ves prihodek do 50k z 4% flat rate ne glede na to od koder je... zato glih se ne splača bit normiranec nekom ki ma ogromno input robe... ampak se najbolj splača bit normiranec če imaš skoraj samo storitev.

carota ::

jernejl je izjavil:

Prihodka imaš 11.000.
Normiranih stroškov: 80% x 11.000 = 8800,
dobiček: 20% x 11.000 = 2200,
davek: 20% x dobiček = 440 (20% x 20% x 11.000 = 4% x 11.000 - od tukaj pride 4%).

Ne obračunavaš svojega vplačila 10.000, ker imaš stroške normirane - 80% od prihodka.

carota je izjavil:

jernejl je izjavil:

Prihodka imaš 11.000.
Normiranih stroškov: 80% x 11.000 = 8800,
dobiček: 20% x 11.000 = 2200,
davek: 20% x dobiček = 440 (20% x 20% x 11.000 = 4% x 11.000 - od tukaj pride 4%).

Ne obračunavaš svojega vplačila 10.000, ker imaš stroške normirane - 80% od prihodka.

Točno taka je tudi moja logika

jernejl ::

Tudi meni se zdi tako, ampak če prav razumem, znupy zgoraj pravi, da je drugače, pa bi rad videl kak vir.

Zna biti pa sitno, če se kot normiranec greš daytrading in pobiraš majhna nihanja vrednosti. Če kupiš za 10.000 in prodaš za 10.300, plačaš več davka kot si zaslužil.

belimato ::

V zgoraj opisanih primerjih, zamenjajte "kriptovalute" z valutami, pa boste videli kakšne debilizme pišete. Znupy ima seveda prav.

Jao no, ni čudno da vas lupijo :)

jernejl ima prav, obdavčijo ti tistega jurja razlike. Zakaj? Ker 10.000, ki si jih vrgel na začetku v kripto ne moreš šteti kot prihodek, saj si ta keš že imel v štartu. Vir: jaz, z delnicami (kripto je isto sranje) in 6-mestna številka dobička, ki mi ga je FURS štel v prihodke iz normiranega s.p. (potrjeno s strani generalne uprave fursa in naknadno še ministrstva za finance).

jernejl je izjavil:

Tudi meni se zdi tako, ampak če prav razumem, znupy zgoraj pravi, da je drugače, pa bi rad videl kak vir.

Zna biti pa sitno, če se kot normiranec greš daytrading in pobiraš majhna nihanja vrednosti. Če kupiš za 10.000 in prodaš za 10.300, plačaš več davka kot si zaslužil.

Evo sem boldal ključno besedo. Davke se vedno plača od zaslužka.

Zgodovina sprememb…

pingme ::

znupy je izjavil:

Jao no, ni čudno da vas lupijo :)

jernejl ima prav, obdavčijo ti tistega jurja razlike. Zakaj? Ker 10.000, ki si jih vrgel na začetku v kripto ne moreš šteti kot prihodek, saj si ta keš že imel v štartu. Vir: jaz, z delnicami (kripto je isto sranje) in 6-mestna številka dobička, ki mi ga je FURS štel v prihodke iz normiranega s.p. (potrjeno s strani generalne uprave fursa in naknadno še ministrstva za finance).

jernejl je izjavil:

Evo sem boldal ključno besedo. Davke se vedno plača od zaslužka.

Očitno ne veš kaj pomeni biti normiranec. Zamenjaj kripto z recimo avtomobilom, če je to bolj razumljivo.
Kot normiranec kupiš avto za 10.000€.
Naslednji dan ta isti avto prodaš na 11.000€.

Dejanskih stroškov imaš torej 10.000€, ampak to sploh ni pomembno, ker uveljavljaš normirane stroške, torej imaš priznanih 20% od 11k oz. 8.800€.
Tvoj dobiček (prihodki minus normirani stroški) je torej 2.200€.
Ta dobiček je obdavčen cedularno 20%, torej plačaš 440€ končnega davka.

Očitno ne razumeš kaj pomenijo dejanski stroški in kaj normirani stroški.
In ja, če bi kupil avto za 10k in prodal za 10k boš dejansko plačal 400€ davka in boš, kar se DEJANSKIH stroškov tiče, v minusu, ampak ponovno ... ti si se kot normiranec odločil, da dejanskih stroškov ne boš uveljavljal.
Izdal si fakturo za 11k ali 10k in to so tvoji prihodki, od njih se odšteje 80% in preostanek je tvoj dobiček, ki je cedularno obdavčen 20%.

Miha 333 ::

znupy je izjavil:

Za delnice in podobno tole sicer drži (ker gre za kapitalske dobičke in ne prihodke v klasičnem smislu). Ne moreš pa tega posplošiti. Recimo da kot normiranec kupiš trgovsko blago za 1000 in ga nato prodaš za 1100. V tem primeru davek ne bo 4% od 100 ampak 4% od 1100. Tudi če bi ga prodal z izgubo za 900, bi plačal 4% od 900 davka (kljub temu da ne bi nič zaslužil).

Poleg tega moraš plačati še prispevke, ki ti v primeru nenormiranega s.p. gredo v strošek. Ter pri normirancu ni splošne olajšave, ki je po novem kar precejšnja.

Na žalost me je minilo razlagati, saj vam že osnovne računovodske stvari niso jasne.

Vajina primera nimata veze z valutami, delnicami in kriptom.

Zgodovina sprememb…

pingme ::

znupy je izjavil:

Na žalost me je minilo razlagati, saj vam že osnovne računovodske stvari niso jasne. Oba vajina primera sta napačna.

Kar se pa tiče tvojih kapitalskih dobičkov in/ali dividend, ki si jih prijavljal kot s.p. ...:

https://unija.com/wp-content/uploads/20...

Kapitalski dobički in dividende NISO prihodki s.p., ampak se obdavčijo na ravni fizične osebe kot dohodek iz kapitala.

Še zadnji poizkus.

Ko podjetje "kupi" drugo valuto, delnico ali kripto ta nakup ni strošek ali odhodek podjetja - kapital (gotovina) je samo spremenila obliko, še vedno je kapital. Ko to isto podjetje čez nekaj časa proda kripto/delnico nazaj v denar, je kapital spet samo zamenjal obliko, razlika v vrednosti (dobiček), pa se šteje kot prihodek podjetja.

pingme, ja to, da niso prihodki sp je v 99% res, razen v točno določenih primerih, ko FURS presodi, da so bile delnice pridobljene v okviru opravljanja dejavnosti. Kot je bilo v mojem primeru, ki je precej bolj kompleksen kot osnovni primer o katerem govori Unija. (beri: šlo je za delniške opcije)

Kakorkoli že, prvotno je bilo govora o kriptu, ki ni izjema v ZDOH-2 in ga FURS lahko smatra kot dejavnost (oziroma lahko dejavnost prijaviš tudi sam), v tem primeru pa stvari potekajo točno tako, kot jih že cel čas opisujem.

5erson ::

Znupy ima prav. Ono sem narobe napisal, pri kapitalskih naložbah je drugače.

carota ::

znupy je izjavil:

Še zadnji poizkus.

Ko podjetje "kupi" drugo valuto, delnico ali kripto ta nakup ni strošek ali odhodek podjetja - kapital (gotovina) je samo spremenila obliko, še vedno je kapital. Ko to isto podjetje čez nekaj časa proda kripto/delnico nazaj v denar, je kapital spet samo zamenjal obliko, razlika v vrednosti (dobiček), pa se šteje kot prihodek podjetja.

pingme, ja to, da niso prihodki sp je v 99% res, razen v točno določenih primerih, ko FURS presodi, da so bile delnice pridobljene v okviru opravljanja dejavnosti. Kot je bilo v mojem primeru, ki je precej bolj kompleksen kot osnovni primer o katerem govori Unija. (beri: šlo je za delniške opcije)

Makes sense, vendar si tudi nakup kripta opravil na račun podjetja. OP je kolikor sem razumel dodati dejavnost in tja le prodajo knjižit, nakup zgleda, da je opravil že prej.

carota je izjavil:

znupy je izjavil:

Še zadnji poizkus.

Makes sense, vendar si tudi nakup kripta opravil na račun podjetja. OP je kolikor sem razumel dodati dejavnost in tja le prodajo knjižit, nakup zgleda, da je opravil že prej.

Tako je, tocno to sem izpostavil ze takoj na zacetku, predno so (me) zaceli bombardirati z racunovodskimi dezinformaciji :)
««
44 / 44
»
»»

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16426519 (1394) Recordman
»

YouTube Zaslužek - Kam in kako prijaviti davke?

495290 (836) RS4
»

Freelance, sp, in davkarija (strani: 1 2 3 )

10410192 (3538) maticb492
»

Prispevki s.p.-ja (strani: 1 2 3 4 )

15028080 (9306) Invictus
»

Prihodki iz tujine in dohodnina (kot fizična oseba)

4311222 (9909) Vikking

Več podobnih tem