» »

monitor, svetli uničevalec oči = kakšnega izbrati

monitor, svetli uničevalec oči = kakšnega izbrati

Ikspe ::

Nobeden monitor ni dober za zdravje, pa vseeno me zanima kaj vse se lahko pazi pri nakupu monitorja, da bo škodljivost gledanja v monitor manjša.
Osveževanje slike danes ni več problem, za sevanje ne vem.
Pred časom sem nekje zasledil da nekateri monitorji vsebujejo neko škodljivo snov ki skozi izhlapevanje prihajajo do človeka po zraku.
Na mojem monitorju me naprimer moti piskanje napajalnika ki je vgrajen v monitor.

Ker se mi je skozi leta vid že nekoliko poslabšal mi kvaliteta monitorja pomeni vedno več. Soseda je dala za očala 400 €. Jaz dam raje 500 € za dober monitor kot pa za očala.

Tudi velikost monitorja vpliva na vid. Večji kot je monitor in s tem večja površina luči v katero oči zrejo več ur, slabše je.
Velikost površine monitorja zato meni ne pomeni luksus. Idealna bi bila površina ki zadostuje za delo ki ga v tistem trenutku izvajaš.
Ali obstaja monitor pri katerem lahko zmanjšaš delovno površino monitorja? Naprimer če ima monitor fizično 22 col, skozi nastavitve pa zatemniš del monitorja in ti ostane naprimer 17 col za surfanje po spletu? Za tak monitor primaknem dodatnih 200€.

technolog ::

Maš kakšne raziskave, ki bi potrdile ta tvoj vu vu?

Ta tvoja druga zahteva pa je itak softverska. Linux ziher zna to naredit na vsakem monitorju, za Win ne vem.

Zgodovina sprememb…

stapler rump ::

Kot je namignil technolog, stoji precej tvojih predsodkov na bolj trhlih nogah.

Sevanje je osnovni namen monitorja - brez tega, da seva vidno svetlobo pač na njem ne bi nič videl. Kar se ostalih valovnih dolžin tiče, moderni (flat-panel) monitorji ne sevajo nič več kot ostala elektronika. Mogoče imaš v mislih stare monitorje na slikovne elektronke. Ti so sevali nekaj rentgenskih žarkov, a tega pri tehnologiji LCD ni več.

Za kake nevarne hlapljive snovi, specifične za monitorje, še nisem slišal. To je sicer tveganje pri kateremkoli izdelku, ampak upal bi si trditi da bo kaka omara iz lepljene plošče v tvoji pisarni oddajala več organskih topil v zrak kot nov monitor.

Tvoj argument o velikosti monitorja je precej nenavaden. Ne vem, zakaj bi bila svetloba, ki jo oddaja monitor, kaj bolj škodljiva kot sončna. Če imaš monitor z LED osvetlitvijo, bo celo njen spekter zelo podoben svetlobi, ki jo oddaja moderna LED žarnica. Večji monitor po drugi strani pomeni, da imaš lahko na njem dovolj veliko pisavo (sliko, itd.) za udobno branje in delo.

Kakšen monitor je dovolj dober je precej odvisno od tega, kaj boš delal z njim. Jaz bi ti predlagal, da gledaš predvsem na kontrastno razmerje in dovolj visoko ločljivost. Izberi monitor z mat zaslonom. Na utrujanje oči pri dolgotrajnem delu zelo vpliva tudi pravilna postavitev (višina, kot, svetlost monitorja glede na svetlost okolice, odsevi v zaslonu, itd.) in način dela (odmor vsako uro, itd.) To povejo na kakem bolj resnem tečaju varnosti pri delu, najdeš pa na to temo tudi precej literature na spletu. Tudi okulist ti običajno lahko svetuje na to temo.

technolog ::

BTW, svetloba monitorja je like 20x šibkejša kot sonce opoldne. Svetlost konkretno tu ne igra nobene vloge.

Če je že kaj problem je odsotnost mežikanja (in s tem vlaženja oči) ter to da maš skos fokus na isti razdalji. Strokovnjaki priporočajo, da vsako uro uporabe računalnika pogledaš v daljavo, skozi okno.

To je res kratek povzetek, ker imam malo časa.

Zgodovina sprememb…

fujtajksel ::

Tudi meni se zdi tu en kup vprašljivih predsodkov. Pri nekih boleznih okulisti celo priporočajo čimveč svetlobe. Pa neka nedavna študija menda ugotavlja da otroci postajajo očalarji zato, ker niso izpostavljeni zadostni količini dnevne svetlobe, pri čemer naj bi bil pomemben UV del spektra (ki ga v zaprtem prostoru za monitorjem ni). No buljenja v monitor res ne priporočajo ;)

Trololololol ::

Do slabšanja vida pride zaradi fokusa na eno in isto razdaljo (v tem primeru ekran) in ne zaradi ekrana samega. Članek je gor, naj ga nekdo najde.
"Potem se pa dojel, da so tukaj
vključena tudi določena čustva
... kar pa orenk spremeni zadevo. "

Furbo ::

Vse kar ti rabiš je f.lux

https://justgetflux.com/
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

737 ::

Na začetku uporabe LED osvetlitve panela so uporabljali pulzno širinsko modulacijo (PWM) nastavitve jakosti osvetlitve, ki ni blagodejna za oči, ker osvetlitev utripa. Pazi na oznako "flicker free."

Spock83 ::

Od majhnega sem non stop za monitorjem in se mi vid še ni poslabšal. Vse kar sem delal je da sem zraven imel še en stalni vir svetlobe.

737 ::

Pravilno. Najboljša za to je tehnična (risarska, pisarniška) luč s halogensko žarnico, obrnjena v steno za monitorjem. Zakaj halogensko? Ta svetloba je od vseh najprijaznejša očem, ker je najbližje sončni svetlobi, pa tudi utripa ne

noraguta ::

technolog je izjavil:

Maš kakšne raziskave, ki bi potrdile ta tvoj vu vu?

Ta tvoja druga zahteva pa je itak softverska. Linux ziher zna to naredit na vsakem monitorju, za Win ne vem.

Močno dvomim da imajo linuxova jedrca podporo proti izhlapevanju že vgrajeno. Sicer me pa zanima kako je to narejeno.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

AndrejO ::

Ikspe je izjavil:

Osveževanje slike danes ni več problem, za sevanje ne vem.

Pri LCD zaslonih osveževanje načeloma ni problem, vendar pa lahko utrujajoče utripanje dobiš tudi zaradi poceni načinov regulacije osvetlitve. Gl. PWM.

Ikspe je izjavil:

Pred časom sem nekje zasledil da nekateri monitorji vsebujejo neko škodljivo snov ki skozi izhlapevanje prihajajo do človeka po zraku.

Nič več, kot pa vsako ostalo plastično smetje. Najbolj nevarne snovi pa so že leta in leta prepovedane. Če boš kupil monitor, ki ga boš kupil pri običajnem prodajalcu in ne sam iz Alibabe, boš lahko zaupal CE nalepki in za njo se skrivajo tudi prepovedi znanih snovi, ki so škodljive.

Ikspe je izjavil:

Na mojem monitorju me naprimer moti piskanje napajalnika ki je vgrajen v monitor.

Torej najdeš takšnega, ki mu napajalnik ne bo piskal ali pa takšnega, ki ima zunanji napajalnik, ki ga lahko odložiš nekje pod mizo, kjer ga čez dan ne boš slišal.

Ikspe je izjavil:

Ker se mi je skozi leta vid že nekoliko poslabšal mi kvaliteta monitorja pomeni vedno več. Soseda je dala za očala 400 €. Jaz dam raje 500 € za dober monitor kot pa za očala.

Redno prekinjaj nepremično strmenje v predmet, ki ga imaš pol metra pred svojim nosom. Naredi nekaj korakov naokoli, zazri se skozi okno v daljavo, spreminjaj fokus med blizu in daleč, zaokroži z očmi po prostoru. Oči upravljajo mišice, te mišice niso nič posebnega in tako, kot katerakoli druga mišica v telesu, bodo zakrnele, če z njimi ne migaš. Preostanek pa naredi EMŠO, ki me ne boš pobegnil.

Ikspe je izjavil:

Tudi velikost monitorja vpliva na vid. Večji kot je monitor in s tem večja površina luči v katero oči zrejo več ur, slabše je.

Če ga nisi ravno spremenil v reflektor, potem to ni res. Bistveno bolj pomembno je, da je osvetlitev zaslona usklajena z osvetlitvijo prostora. Podnevi je zato svetlejši, zvečer primerno bolj zatemnjen. Tako ti oči ne bo potrebno napenjati, kar ti bo zagotovo pomagalo. Če se ti tega ne da spreminjati ročno, dobiš modele s senzorjem osvetlitve, ki se avtomatično prilagajajo.

Ikspe je izjavil:

Velikost površine monitorja zato meni ne pomeni luksus. Idealna bi bila površina ki zadostuje za delo ki ga v tistem trenutku izvajaš.
Ali obstaja monitor pri katerem lahko zmanjšaš delovno površino monitorja? Naprimer če ima monitor fizično 22 col, skozi nastavitve pa zatemniš del monitorja in ti ostane naprimer 17 col za surfanje po spletu? Za tak monitor primaknem dodatnih 200€.

Nastaviš si črno ozadnje in pomanjšaš okno brkljalnika. Rešitev te stane 0 EUR.

korenje3 ::

Ikspe je izjavil:

Nobeden monitor ni dober za zdravje, pa vseeno me zanima kaj vse se lahko pazi pri nakupu monitorja, da bo škodljivost gledanja v monitor manjša.
Osveževanje slike danes ni več problem, za sevanje ne vem.
Pred časom sem nekje zasledil da nekateri monitorji vsebujejo neko škodljivo snov ki skozi izhlapevanje prihajajo do človeka po zraku.
Na mojem monitorju me naprimer moti piskanje napajalnika ki je vgrajen v monitor.

Ker se mi je skozi leta vid že nekoliko poslabšal mi kvaliteta monitorja pomeni vedno več. Soseda je dala za očala 400 EUR. Jaz dam raje 500 EUR za dober monitor kot pa za očala.

Tudi velikost monitorja vpliva na vid. Večji kot je monitor in s tem večja površina luči v katero oči zrejo več ur, slabše je.
Velikost površine monitorja zato meni ne pomeni luksus. Idealna bi bila površina ki zadostuje za delo ki ga v tistem trenutku izvajaš.
Ali obstaja monitor pri katerem lahko zmanjšaš delovno površino monitorja? Naprimer če ima monitor fizično 22 col, skozi nastavitve pa zatemniš del monitorja in ti ostane naprimer 17 col za surfanje po spletu? Za tak monitor primaknem dodatnih 200EUR.


kupi monitor z led osvetlitvijo. te imajo zelo omejen barvni spekter, ki seva. torej nič UV svetlobe ipd. sicer pa večji krivec za tvoje oči je tvoja starost kot pa monitor.

sicer pa kar se tiče količine svetlobe, monitor ti seva v oči 5% tistega kar ti seva ko hodiš podnevi zunaj.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

najmanj škodljiv monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
545720 (2648) Gagatronix
»

osvetlitev monitorja in oči

Oddelek: Zvok in slika
182465 (1647) 2dark
»

Problemi z očmi - kriv računalnik?

Oddelek: Loža
192584 (2024) Frufru
»

Glavobol ter računalnik

Oddelek: Loža
212996 (2508) demon#666
»

Monitor prijazen očem

Oddelek: Kaj kupiti
4010286 (9457) bluefish

Več podobnih tem