» »

Kako carina ve vrednost izdelka?

Kako carina ve vrednost izdelka?

1
2
3

Pithlit ::

Mimogrede, v primeru tvojega linka z ebay-a...

Plačaš 22% DDV (tko kot bi ga plačal Carinski Pošti). S tem da uporabiš ebayev GSP pa se prodajalec zaveže da bo poskrbel za _pravilno_ odpremljeno pošiljko zato da se tebi ne bo treba jajcat.

Čist isto dosežeš če ti nek random kitajc _pravilno_ odpremi pošiljko.

Od kje ti ideja da se odšteje 19% nemškega ddv pa ne vem.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Fritz ::

Pithlit je izjavil:

Mimogrede, v primeru tvojega linka z ebay-a...

Plačaš 22% DDV (tko kot bi ga plačal Carinski Pošti). S tem da uporabiš ebayev GSP pa se prodajalec zaveže da bo poskrbel za _pravilno_ odpremljeno pošiljko zato da se tebi ne bo treba jajcat.

Čist isto dosežeš če ti nek random kitajc _pravilno_ odpremi pošiljko.

Od kje ti ideja da se odšteje 19% nemškega ddv pa ne vem.

No, daj mi prosim razloži kako plačam DDV v Sloveniji, če pošiljko dobim iz Nemčije. Artikel je bil uvožen, v EU, v Nemčiji, tam so bile plačane dajatve in od tam naprej ni več dvojne obdavčitve. Tista cca. 2% gresta na račun podjetja, ki zagotavlja uvoz v EU in dostavo do končnega uporabnika. Za Pošto Slovenije in CURS je to pošiljka iz EU.

Isto vrednost plačaš, če naročaš v Nemčijo ali Slovenijo.

Mimogrede, za random Kitajca nisem odgovoren a se je že zgodilo, da je lepo napisal CN22 pa je bilo treba še vedno pošiljati izpis računa/spletne strani.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

krneki0001 ::

Fritz je izjavil:

DHL je dražji tudi in predvsem zato, ker gre za dejansko ekspresno pošiljko s sledenjem in tega ne gre mešati z običajnimi pošiljkami. Kar je meni presenetljivo je, da pri DHL-u nisem dobival obvestil in nisem rabil plačevati DDV-ja tudi za izdelke, katerih vrednost je presegala 22€.

Kar se tiče običajnih pošiljk pa skoraj naključno izbran primer tukaj:
http://www.ebay.de/itm/NEW-CRUCIAL-SSD-...

Pri ceni 190 USD, skupaj s poštnino, se doplača 40 USD (glej Einfuhrabgaben oz. dajatve uvoza) in pošiljka pride na dom iz naslova v Nemčiji, brez dopisovanja s carinsko pošto, brez plačevanja stroškov izpisa in pošiljanja 1 (enega) standardnega lista obvestila, brez dodatne izgube časa in brez dodatnih stroškov postopka.

Morda sem pa res jaz čuden in je ravnanje Pošte Slovenije ter R. Slovenije pri tem popolnoma normalno. Morda nam bodo kmalu na carini zaračunali pregled vozila ob prehodu zunanje meje EU ali pa nam bo DARS začel zaračunavati kontrolo vinjet na AC, kajti tudi oni imajo s tem kar nekaj stroškov.


Na banggoodu imam jaz sledenje tudi za pošiljke, ki so 2 evra vredne. Samo moraš vklopit. Za tiste nad 20 evrov pa že sami vklopijo in sledenje deluje brez problemov.

harigast ::

Kako je v tem primeru? So to vsi stroški in nimam z davkarijo in carino nobenega opravka več?
http://www.ebay.com/itm/Mazda-MazdaSpee...

Pithlit ::

Fritz je izjavil:

No, daj mi prosim razloži kako plačam DDV v Sloveniji

DDV se plača v ciljni državi.
Life is as complicated as we make it...

menjalnik ::

Jaz sem naročil izdelek iz kitajske z vrednostjo 20,99$, kitajec je na pošiljko napisal, da je vrednost 5$. S carine so mi poslali dopis, da si želijo videti račune itd. Mam lahko kakšne težave? poslal sem kar po emailu "screenshot" računov ...

darkolord ::

Težav ne boš imel, verjetno (ne pa nujno) boš pa moral plačati nekaj evrov za stroške postopka.

Fritz ::

harigast je izjavil:

Kako je v tem primeru? So to vsi stroški in nimam z davkarijo in carino nobenega opravka več?
http://www.ebay.com/itm/Mazda-MazdaSpee...

Plačaš še tistih 52,85$ in dobiš pošiljko na dom, mimo carinske pošte in jajcanja z njimi. Nobenih dodatnih stroškov - preverjeno.

Pithlit je izjavil:

Fritz je izjavil:

No, daj mi prosim razloži kako plačam DDV v Sloveniji

DDV se plača v ciljni državi.

Ja, seveda..a si prepričana v to? A misliš, da eBay oz. njihov posrednik za uvoz v EU nakazujeta DDV za slovenske naslove DURS-u ali CURS-u?
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fritz ()

St235 ::

Normalo, komu pa misliš da ga? Indiji koromandiji? DDV se plača v ciljni državi in če nekaj kupuješ z Global shipping programe je stvar samo v tem, da špedicijska služba opravi uvoz in plača dajatve. DDV je v obeh primerih enak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Fritz ::

St235 je izjavil:

Normalo, komu pa misliš da ga? Indiji koromandiji? DDV se plača v ciljni državi in če nekaj kupuješ z Global shipping programe je stvar samo v tem, da špedicijska služba opravi uvoz in plača dajatve. DDV je v obeh primerih enak.

Če je to res, so še vedno cenejši od Pošte Slovenije in ni nobenih zamud s pošiljanjem dokazil etc.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

St235 ::

Kdo zdaj? Global shipping program? Normalno, da ni nobenega zafrkavanja z carino, saj to je primarni namen.

krneki0001 ::

Fritz je izjavil:

St235 je izjavil:

Normalo, komu pa misliš da ga? Indiji koromandiji? DDV se plača v ciljni državi in če nekaj kupuješ z Global shipping programe je stvar samo v tem, da špedicijska služba opravi uvoz in plača dajatve. DDV je v obeh primerih enak.

Če je to res, so še vedno cenejši od Pošte Slovenije in ni nobenih zamud s pošiljanjem dokazil etc.


Niso. Za paket sem plačal 50€, potem pa še 17€ stroškov in davka. Torej skupaj 67€. Če bi preko DHL-a dobil, bi plačal 30€ njihovih stroškov in poštnine, kar pride potem 13€ več kot čez našo pošto.

Fritz ::

Ne govorimo o DHL-u temveč o eBay GSP (Pitney Bowes et. Co.).

Če si količkaj imel opravka s pošiljanjem pošiljk v tujino in/ali sprejemanjem le teh, potem veš, da sta DHL in UPS precej dražja od navadne pošte.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

AndrejO ::

St235 je izjavil:

Normalo, komu pa misliš da ga? Indiji koromandiji? DDV se plača v ciljni državi in če nekaj kupuješ z Global shipping programe je stvar samo v tem, da špedicijska služba opravi uvoz in plača dajatve. DDV je v obeh primerih enak.

Hmmm... kolikor vem je osnovno pravilo v EU, da nastane obveznost plačila DDV v državi, na ozemlju katere je bilo blago vnešeno v EU. Šele od tega splošnega pravila naprej, pa so možne izjeme. Nikakor ni samoumevno, da PB zapadejo ali izkoristijo katero izmed teh izjem. Sam bi dejansko rekel, da je zelo verjetno, da so te pošiljke obdavčene nekje v DE ali UK.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Ribič ::

Se pravi, če v EU plačamo DDV potem so vsi izdelki na AliExpress s cenami brez DDV-ja?

darkolord ::

Seveda.

krneki0001 ::

AndrejO je izjavil:

St235 je izjavil:

Normalo, komu pa misliš da ga? Indiji koromandiji? DDV se plača v ciljni državi in če nekaj kupuješ z Global shipping programe je stvar samo v tem, da špedicijska služba opravi uvoz in plača dajatve. DDV je v obeh primerih enak.

Hmmm... kolikor vem je osnovno pravilo v EU, da nastane obveznost plačila DDV v državi, na ozemlju katere je bilo blago vnešeno v EU. Šele od tega splošnega pravila naprej, pa so možne izjeme. Nikakor ni samoumevno, da PB zapadejo ali izkoristijo katero izmed teh izjem. Sam bi dejansko rekel, da je zelo verjetno, da so te pošiljke obdavčene nekje v DE ali UK.


Ali to pomeni, da če kitajc pošlje v nemčijo in plačaš tam 16% DDV boš, ko pride v slovenijo, plačal še razliko, ker je pri nas DDV višji?

Pithlit ::

Če kitajc nardi izvoz v Nemčijo, tam prepakira in pol pošlje na tvoj naslov... boš plačal dajatve Nemčiji. Drugače pa pri nas.
Life is as complicated as we make it...

krneki0001 ::

Zakaj pa potem za avto, ki ga kupiš v nemčiji plačaš razliko davka še pri nas?

Pithlit ::

Če ste novo vozilo kupili v drugi državi EU in ga nameravate odpeljati v državo EU, v kateri živite, vam v državi, v kateri ste vozilo kupili, DDV ni treba plačati.

DDV boste morali plačati v državi, kjer boste vozilo registrirali.

,,Novo vozilo" je vozilo z manj kot 6 000 prevoženimi kilometri ali vozilo, ki je staro manj kot šest mesecev.


Če kupite rabljeno vozilo od fizične osebe, vam ni treba plačati DDV.

Če vozilo kupite pri trgovcu z avtomobili, morate plačati DDV, ki velja v državi nakupa. V matični državi vam DDV ni treba plačati.

Vozilo je rabljeno, kadar je starejše od šestih mesecev in ima več kot 6 000 prevoženih kilometrov.


Logično, če mene vprašaš. Al mogoče kdo misli da se za vse avte ki jih v luki pretovorijo plača naš DDV? Masovni uvoz je mal drugačen kot individualni.

Včasih so nam za nakupe v Italiji povrnili italijanski DDV... pa nabili našega.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

AndrejO ::

Mislim(!), da se tukaj naplete kar nekaj stvari.

Vozila, energenti, alkohol, tobak, ... so specifične zadeve za katere tudi v EU ne velja prost pretok blaga in so vedno obravnavane kot izjeme. B.v. graditi primerjave na teh izdelkih.

Kadar pride pošiljka neposredno do tebe, ne da bi "vstopila" v EU pred Slovenijo, se jo tipično prelaga iz enega v drugo carinsko skladišče. Npr. za DHL pride v carinsko skladišče DHL v Nemčiji, od tam se jo premakne v carinsko skladišče DHL v Sloveniji in šele v Sloveniji se jo "sprosti", kar za seboj (med drugim) potegne tudi davčno obveznost. To je ena izmed izjem.

Pitney Bowes je logistično podjetje, ki živi od prodaje pisarniške opreme in organiziranja prekladanja pošiljk med dejanskimi kurirskimi in/ali poštnimi podjetji. Zaradi tega je *zelo* verjetno, da bo ena firma dostavila pošiljko npr. do DE, kjer bo pošiljka ocarinjena/obdavčena, nato pa jo bo tam prevzela čisto tretje podjetje, ki jo bo iz DE prineslo do SI. Ni to edina možnost, ampak glede na zunanje simptome, se mi zdi, da to počno tako.

St235 ::

AndrejO je izjavil:

St235 je izjavil:

Normalo, komu pa misliš da ga? Indiji koromandiji? DDV se plača v ciljni državi in če nekaj kupuješ z Global shipping programe je stvar samo v tem, da špedicijska služba opravi uvoz in plača dajatve. DDV je v obeh primerih enak.

Hmmm... kolikor vem je osnovno pravilo v EU, da nastane obveznost plačila DDV v državi, na ozemlju katere je bilo blago vnešeno v EU. Šele od tega splošnega pravila naprej, pa so možne izjeme. Nikakor ni samoumevno, da PB zapadejo ali izkoristijo katero izmed teh izjem. Sam bi dejansko rekel, da je zelo verjetno, da so te pošiljke obdavčene nekje v DE ali UK.


Dajatev nastane v drzavi kjer je izdelek dan v promet. Torej dokler samo potuje po carinskih skladiscih ni dano v promet in se ddv se ne racuna. Je pa seveda mozno da ima prodajalec tako zastavljeno mrezo, da izdelek da v promet v drzavi ki ima nizji ddv in potem preposlje naprej. So pa tukaj potem omejitve glede letnega prometa preden mora obracunavat ddv koncni drzavi uvoza.

krneki0001 je izjavil:

Zakaj pa potem za avto, ki ga kupiš v nemčiji plačaš razliko davka še pri nas?

Ne mesat avtov v to zgodbo. Za avtomobile ne velja prost pretok blaga (vsaj ne v celoti).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

St235 ::

Ribič je izjavil:

Se pravi, če v EU plačamo DDV potem so vsi izdelki na AliExpress s cenami brez DDV-ja?

To je stvar drzave izvoznice. Kaj ti zaracunajo kitajci nima veze z EU. V grobem si kot izvoznik oproscen placila ddv v izvorni drzavi oziroma imas pravico zahtevat povracilo DDV. Je pa stvar posamezne drzave na kaksen nacin to uredi (ce sploh).

AndrejO ::

St235 je izjavil:

Dajatev nastane v drzavi kjer je izdelek dan v promet. Torej dokler samo potuje po carinskih skladiscih ni dano v promet in se ddv se ne racuna. Je pa seveda mozno da ima prodajalec tako zastavljeno mrezo, da izdelek da v promet v drzavi ki ima nizji ddv in potem preposlje naprej. So pa tukaj potem omejitve glede letnega prometa preden mora obracunavat ddv koncni drzavi uvoza.

Prodajalec je izven EU in se nanj notranje zadeve glede DDV v EU ne nanašajo sploh.

Logistično podjetje je samo to: logistično podjetje.

Morda so notri kakšne omejitve glede kupca, ki bo moral plačati DDV, jih pa ne poznam.

menjalnik ::

menjalnik je izjavil:

Jaz sem naročil izdelek iz kitajske z vrednostjo 20,99$, kitajec je na pošiljko napisal, da je vrednost 5$. S carine so mi poslali dopis, da si želijo videti račune itd. Mam lahko kakšne težave? poslal sem kar po emailu "screenshot" računov ...



Plačal sem 5€ carini. Menim, da je to rop! Zdaj lahko zadržijo vsako pošiljko in prebivalstvu pošiljajo pisemca in nato računajo. Zaslužek je lahko lep.

Pithlit ::

Plačal si pošti. Izstavi račun kitajcu ki je nekaj čaral z obrazci. Rop?
Life is as complicated as we make it...

St235 ::

menjalnik je izjavil:

menjalnik je izjavil:

Jaz sem naročil izdelek iz kitajske z vrednostjo 20,99$, kitajec je na pošiljko napisal, da je vrednost 5$. S carine so mi poslali dopis, da si želijo videti račune itd. Mam lahko kakšne težave? poslal sem kar po emailu "screenshot" računov ...



Plačal sem 5€ carini. Menim, da je to rop! Zdaj lahko zadržijo vsako pošiljko in prebivalstvu pošiljajo pisemca in nato računajo. Zaslužek je lahko lep.


Placal si storitev zato, ker niso bili urejeni papirji za uvoz izdelka. Tako, da ce je o kom mogoce govorit, da ropa (krsi predpisa) sta to vidva s kitajcem.

BladE_ ::

Zakaj pa je potrebno plačilo, če ne presega 22€? Točno to sem dobil včeraj iz carine... vsebina "documents", navedena vrednost pa 5$... Sicer ne vem kaj sploh je v paketu(sem poslal naj dajo opis vsebine) ampak nikakor pa ne preseže 22€... Če pa kitajec napiše 5$ pa ni moja stvar... ???
Akcija - Reakcija

Pithlit ::

Če kitajc zajebe ga naša pošta bolj težko pobara po dodatnih dokumentih, kajne? Bodo pač tebe... pa ja pol tvoja stvar kako/če boš s kitajci reševal problem.
Life is as complicated as we make it...

Ribič ::

Malo na originalno temo... nekje sem slišal, da večinoma odpirajo pakete, kuverte pa prepuščajo mimo. Se pravi, če ti kitajec zapakira kakšno manjšo stvar v folijo z mehurčki in vrečo za smeti (kot včasih tudi počnejo), naj bi obstajala večja verjetnost, da bo šla pošiljka čez, kot pa če se uporabi kartonasti paket.

darkolord ::

Kuvert je seveda precej več, v njih so pa večinoma manjše in cenejše zadeve.

Ampak to še nič ne pomeni. Tudi kuverte odpirajo, še posebej, če je noter kakšna težja/bolj kompaktna zadeva. In obratno, tudi velik paket gre mimogrede čez, če po teži ni kaj dosti več kot zrak noter ...

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

Mah kitajci vse fuknejo v kuverto iz folije in se jim jebe, prav tako kot je njihov odnos do tebe, če ne bi blo ratinga.
No tud jakno za 100€ so vrgli kr v večjo kuverto iz folije.
Med tem ko iz nemčije ali anglije ponavadi dobiš stvar lepo v kartonasti škatlici, lepo zloženi, gor nalepka, skratka že na daleč vidna čisto druga kultura!

Furbo ::

stara mama je izjavil:

Mah kitajci vse fuknejo v kuverto iz folije in se jim jebe, prav tako kot je njihov odnos do tebe, če ne bi blo ratinga.
No tud jakno za 100€ so vrgli kr v večjo kuverto iz folije.
Med tem ko iz nemčije ali anglije ponavadi dobiš stvar lepo v kartonasti škatlici, lepo zloženi, gor nalepka, skratka že na daleč vidna čisto druga kultura!


Za trojno ceno ti bo tudi kinez dal zadevo v karton.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Ribič ::

Eto, pa so me upalili za 23 EUR, od tega je samo 13€ DDV, potem pa še dobrih 7€ carinjenje in 1€ plačilo. Sam izdelek je bil vreden 66€.
Tole carinjenje bi lahko komot financirali z DDV-ja, ki ga poračunajo...

Skratka na paketu ne piše nič kaj posebnega. Obstaja CN22 obrazec, katerega vrednost je napisana na 3$. Potem je gor še masa izdelka (napačna), moj naslov, št. pošiljke, naslov pošiljatelja, kratek opis izdelka in OrderID cifra (zgleda drugačna, kot na spletni strani). Nikjer pa ne vidim kakšne reference na transakcijo oz. spletno trgovino kjer je bila zadeva kupljena.

lp

St235 ::

Referenca je razvidna na izpisu iz paypala ali ebaya. Včasih kitajc priloži račun.

Zakaj točno pa naj bi se trošil DDV za to, da boš ti ceneje uvažal izdelke pa presega mojo domišlijo. Najboljše, da ti iz DDVja še kruh in mleko plačamo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Okapi ::

Newsflash - mnoge storitve javne uprave se bodisi povsem ali delno financirajo iz davkov.

O.

St235 ::

Od kdaj točno pa poštne storitve sodijo med storitve javne uprave? Imaš še kakšno neumnost na zalogi?

Siddh ::

Carinjenje sodi med storitve javne uprave.


St235 ::

Hvala za tole infroamcijo. Prec jutri grem barabe na špediciji tožit, ker mi že 20 let neupravičeno zaračunavajo stroške pri uvozu blaga.

/facepalm

AndrejO ::

Evo nekaj, da poskusim speljati debato drugam, preden postane resno "resna" ...

Na poti iz ZDA imam pošiljko, katere transport "koordinira" Pintey Bowes (a.k.a. eBay GSP). Dva izmed vnosov v sledenju sta bila relevantna za to debato:
- Iz ZDA je v EU prispela na letalu, vstopno letališče je bilo LHR (London TW6 1AP).
- Status v LHR: "Customs Cleared".

To se mi bere tako, kot da je bila stvar ocarinjena in popedenana v UK. Če je temu res tako in, če ni še kje kakšnega meni neznanega dela davče zakonodaje, ki te stvari potem prerazporeja med članicami, se je SI za carino in DDV vsaj pri tej pošiljki verjetno obrisala pod nosom.

Tam je bila stvar predana naslednjemu logistu v verigi (Arvato/Artis) z še enim nedelujočim sledenjem (hvala eBay-u in PB-ju za kompliciranje do onemoglosti). Po občutku bi rekel, da je to verjetno GLS ampak tega verjetno ne bom vedel, dokler ne bo dostava pozvonila na vratih. Lowest bidder in to ...

No, v čisto vzporedni zgodbi sem na isti dan naročil še nekaj stvari iz ZDA v približno enako veliki in težki škatli. Je pa bila razlika, da to ni bil nek eBay levak, ampak podjetje, ki ima veliko prakse pri urejanju izvoznih papirjev (torej nobenih fake papirjev ali neumnosti v deklaracijah). Zadevo so speljale "nacionalne pošte" in sicer je začel USPS, potem pa je pošiljka danes zjutraj pristala iz NYC via VIE na LJU. Sedaj pa že ima status, da je bila oddana v carinski postopek.

Odvisno od hitrosti kurirja, bo to tesna časnovna tekma med dražjo poštnino in nižjimi dajatvami GSP na eni strani ter nižjo poštnino, (trenutno višje ocenjenimi) dajatvami USPS/Pošta Slovenije na drugi strani.

Bom napisal kako se bo tekma končala in kdo bo zmagovalec.

Ribič ::

St235 je izjavil:

Zakaj točno pa naj bi se trošil DDV za to, da boš ti ceneje uvažal izdelke pa presega mojo domišlijo.
Odgovor si že napisal točno v tem stavku. In poleg tega je to *moj* DDV - se pravi tisti, ki sem ga plačal jaz in ne ti.

Sicer sem pa pisal kitajcu oz. trgovini, kjer sem kupil originalni izdelek. Vprašal sem jih, če jih carina kdaj kontaktira o vrednosti določenega izdelka, ki je bil pri njih kupljen, pa so mi odgovorili, da ne. Se pravi očitno naši cariniki izdelke ocenjujejo kar na pogled - če se jim zdijo vredni več kot 22€ potem zahtevajo kopijo računa, sicer pa gre stvar avtomatsko skozi.

MIHAc27 ::

Lej verjetno se carinikom ne ljubi kontaktirat Kitajce. Zakaj le. Da jim bodo nekaj odgovorili v polomljeni angleščini. Če bo do odgovora sploh prišlo. Da pogledaš na spletu ti vzame minutko, in vidiš vrednost.
Ali še lažje, kar dejansko delajo... zahtevajo od kupca račun.

Glede kuvert in paketov se ne strinjam povsem. Sem ravno nekaj dni nazaj dobil paket od Kitajcev poln legic. Vrednost 20€, napačno izpolnjen CN22 (vrednost 8$) pa je šlo čez, brez da bi vprašali za račun.

Je pa res, da se na lahkih kuvertah včasih prav vidi, da jih niso niti odpirali.

Morem pa začeti prodajalcem težit, da napišejo pravo vrednost na CN22, saj ponavadi naročam stvari, ki so pod 22€

Okapi ::

Predvsem roba, ki pride k našim carinikom, ni več od Kitajca, ampak od Slovenca, saj jo je že kupil. Nimajo se torej kaj pogovarjati s Kitajcem, ampak po vrednosti vprašajo Slovenca. In ja, carinik od oka oceni, koliko je vredna roba, in ali hoče dobiti točnejše podatke. Zgodi se, da za nekaj tisoč evrov vredno kitajsko uro ne zahteva nobenih papirjev, ker pač misli, da so vse kitajske ure poceni, na drugi strani pa hoče za nekaj, kar je vredno 5 evrov, račun, ker pač ne prepozna izdelka in ne ve, koliko je vreden.

Odvisno od hitrosti kurirja, bo to tesna časnovna tekma med dražjo poštnino in nižjimi dajatvami GSP na eni strani ter nižjo poštnino, (trenutno višje ocenjenimi) dajatvami USPS/Pošta Slovenije na drugi strani.
Tu je, vsaj pri cenejših in manjših pošiljkah, v igri še carinska loterija. Pri GSP plačaš uvozne dajatve v vsakem primeru, pri navadnih poštah pa morda ne plačaš nič.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Fritz ::

Po mojih izkušnjah bolj pogosto pri DHL-u ne plačaš nič DDV in carine, ker se jim verjetno mudi sprocesirat pošiljko in ne težijo za vsako malenkost. Plačaš pa toliko več za ekspress carrier-ja, da se uporaba DHL dejansko splača samo kadar se ti res mudi.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

AndrejO ::

Ker se gre v mojem primeru za zneska v okolici 500 EUR in predmete, ki imajo carinsko stopnjo različno od 0%, sta DDV in carina praktično muz. Zelo bom šokiran, če bi te stvari prišle skozi brez brez odmere.

Me pa zelo zanima kaj bodo na SI carini vzeli za davčno osnovo, ker bodo na računu našli tudi postavko za donacijo neki lokalni ustanovi v ZDA, za katero si ne predstavljam, da bi bila v EU obdavčljiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Pithlit ::

Ribič je izjavil:

če se jim zdijo vredni več kot 22€ potem zahtevajo kopijo računa, sicer pa gre stvar avtomatsko skozi.

Čakaj, CN22 je bil očitno 'po češko' izpolnjen... in zdaj se pritožuješ da si moral dodatno pojasnjevati, oz. da se je nekomu zdelo malenkost sumljivo pa je vaket pokukal in ti zadevo obdavčil (in seveda zaračunal to storitev)?
Life is as complicated as we make it...

Ribič ::

Pithlit je izjavil:

Čakaj, CN22 je bil očitno 'po češko' izpolnjen... in zdaj se pritožuješ da si moral dodatno pojasnjevati, oz. da se je nekomu zdelo malenkost sumljivo pa je vaket pokukal in ti zadevo obdavčil (in seveda zaračunal to storitev)?
Niso ga sploh odprli oz. še pokukali niso noter, ker nisem našel nobenih sledi, da bi bil paket odprt oz. poškodovan. Očitno jih je zmotila masa paketa, ki je bila napisana napačno. Zanimalo me je samo po kakšnem sistemu delujejo, ker ne najdem nobene korelacije med tem kdaj paket z napačno izpolnjenim obrazcem obračunajo in kdaj ne.

Za CN22 žal ne morem vplivati na to kako ga prodajalec izpolni. Lahko mu sicer zatežim, a kaj, ko imajo kitajci na tisoče trgovin, pri katerih kupujem in bi posledično moral težiti vsakemu posebej... tega se mi ne da. Ugibam pa, da jih nalašč izpolnjujejo napačno, ker pride stvar (statistično gledano za vse pakete) cenejše za kupce, ali pač? Se pravi, če bi obrazec bil pravilno izpolnjen, bi verjetno moral zagotovo plačati prispevke. Če je pa obrazec napačno izpolnjen, pa obstaja vsaj majhna verjetnost, da bo zadeva šla čez zastonj. Stvar se očitno splača, če je vsota denarja, ki smo ga tako "prihranili" večja od vsote stroškov, ki jih plačamo za carino, DDV in napačno izpolnjene obrazce.

nejcek74 ::

Glede CN22 je stvar med tabo in prodajalcem.
Kitajcu je v interesu da si ti predstavljas da kupuješ izdelke brez DDV, avtomatično je cenejši 22% kot morebitna slovenska konkurenca a ne. Tako da ja, ali se zmeni z njim ali pa pozri dodatne stroske. Na zacetku je to delovalo, ampak od tega je ze kar nekaj let. Btw, poskusi prepričati ameriško firmo da ti poslje zmanjsan racun ali kot darilo.

Okapi ::

Poslati kinezu copy/paste vnaprej pripravljenega in shranjenega obvestila, naj na pošiljko napiše pravo vrednost (če je ta pod 22 evri), ti vzame 10 sekund časa. Če ne napiše, in imaš zaradi tega dodatne stroške, sprožiš na ebayu spor in zahtevaš povrnitev stroškov. Tistih 5 evrov, kolikor imaš v takem primeru stroškov, ti v večini primerov dajo, da se izognejo slabi oceni.

O.

Ribič ::

No, naslednjič, ko kupim, bom vprašal prodajalca kako pa kaj.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Carinska pošta (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8719383 (2811) ElNuncio
»

Pošta Slovenije in prisilni stroški (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27255766 (38156) AndrejO
»

Carinska pošta (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34498779 (53640) Mare2
»

carinska pošta zaračunala 43€ (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5613052 (11048) mujek

Več podobnih tem