» »

Koliko dobri programerji iscejo delo

Koliko dobri programerji iscejo delo

1
2
»

lukapivk ::

Tujce imajo radi ja, to mislem da je sam nek predsodek da jih ne marajo. Nisem še srečal Švicarja, ki nebi maral tujcev. Vsaj v teh krogih kjer se gibljem. Kar se tiče pa Nemščine :) Jest znam naročit pivo pa pico, začnem s učenjem drugo leto ( to se odločam že odkar sem tu ). Vse lavfa v angleščini in mi je tko čist všeč :) v trgovini pa že najdeš kar rabiš čene drugače s slovarjem :)

kunigunda ::

lukapivk je izjavil:

Tujce imajo radi ja, to mislem da je sam nek predsodek da jih ne marajo. Nisem še srečal Švicarja, ki nebi maral tujcev. Vsaj v teh krogih kjer se gibljem. Kar se tiče pa Nemščine :) Jest znam naročit pivo pa pico, začnem s učenjem drugo leto ( to se odločam že odkar sem tu ). Vse lavfa v angleščini in mi je tko čist všeč :) v trgovini pa že najdeš kar rabiš čene drugače s slovarjem :)

Sej nism mislu da jih kot turistov ne marajo, ampak kot sodelavcev bolj, raje imajo svoje :) Tud anglesk znajo po celi svici, se da, ampak ce isces zaposlitev sem mislu, tam je vecinoma v razpisih pogoj nemscina

mojca ::

Predstavljaj si, da bi v CERNu postavili pogoj, da moraš znati francosko, če želiš sodelovati pri iskanju Higgsovega bozona. Ali da moraš znati japonsko, če želiš razvijati detektor delcev. Seveda moraš znati lokalen dialekt, če želiš kandidirati za delovno mesto kelnarce, za mesto programerja ali drugega visoko profiliranega delavca pa nihče ne bo zahteval znanja retoromanščine. Jaz sem celo (v Sloveniji) imela sodelavce iz Bosne in Srbije, ki so po več letih še kar govorili angleško.

SimplyMiha ::

Ja, si mislite, da so od mene zahtevali znanje programskega jezika?! Svašta! :|

kunigunda ::

mojca je izjavil:

Predstavljaj si, da bi v CERNu postavili pogoj, da moraš znati francosko, če želiš sodelovati pri iskanju Higgsovega bozona. Ali da moraš znati japonsko, če želiš razvijati detektor delcev. Seveda moraš znati lokalen dialekt, če želiš kandidirati za delovno mesto kelnarce, za mesto programerja ali drugega visoko profiliranega delavca pa nihče ne bo zahteval znanja retoromanščine. Jaz sem celo (v Sloveniji) imela sodelavce iz Bosne in Srbije, ki so po več letih še kar govorili angleško.

Swisscom je ze ena takih firm, k ne prids samo z Anglescino zravn (oz.z zelo malo znanja nemscine)

Isotropic ::

če bi rad delal v nemčiji ali švici redno, moraš kar lepo znati tekoče nemško.
poznam sicer primere, ko jim lavfa tudi z anglo, vendar na račun višine plače.

jan_g ::

Ja, marsikje tudi dajo kot dodaten pogoj za zaposlitev znanje jezika na malo višjem nivoju -> "business German", ne zgolj osnovno.

kunigunda ::

Isotropic je izjavil:

če bi rad delal v nemčiji ali švici redno, moraš kar lepo znati tekoče nemško.
poznam sicer primere, ko jim lavfa tudi z anglo, vendar na račun višine plače.

Take mam tud jest izkusnje. Mogoce kak contractor zravn strika z anglescino, ampak to so bolj zacasne variante :)
Sem pa slisal za Svico, da je nenapisano "pravilo", da zivis firmi in placi primerno, nekako tako, da ce si dost visok na polozaju neradi vidijo,
da prides z busom in da zvis na rakovi jelsi :P Ce ima kdo izkusnje s Svico, bi prou rad slisal, ce to drzi

lukapivk ::

Nikoli še nisem slisal da bi se kak sodelovec prtoževal ker nisem švicar. Pa tudi takega občutka ne dobiš. Če rabijo kader jih čisto nič ne briga s kje si.

@kunigunda: prvič slišim kaj takega. Kvečjem raje vidijo če si s busom kot pa da smrdis okoli s avtom :-)

noraguta ::

Za hitech jobe v švici je angleščina čist dost.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

AndrejO ::

kunigunda je izjavil:

Sem pa slisal za Svico, da je nenapisano "pravilo", da zivis firmi in placi primerno, nekako tako, da ce si dost visok na polozaju neradi vidijo,
da prides z busom in da zvis na rakovi jelsi :P Ce ima kdo izkusnje s Svico, bi prou rad slisal, ce to drzi

Malo drugače. Iz druge roke, od sodelavcev, ki delajo v Zurichu.

Stanodajalci te bodo v Zurichu najmanj postrani gledali, praktično pa ti ne bodo oddali stanovanja, če bo to "pod tvojim statusom". Tega pa ne počno zaradi hoštaplerije, ampak zato, da zaščitijo najemni trg, ker se smatrajo za osebno odgovorne, da bo stanovanje, ki si ga lahko privošči pripravnik, dejansko zasedel pripravnik in ne nekdo, ki si lahko privošči več.

Na takšen način so se lokalci v Zurichu navkljub navalu tujih in dobro plačanih strokovnjakov zavarovali pred "gentrification", kjer bi najemniški trg dolgoročno nastradal.

Kako je s tem izven Zuricha, nimam pojma, ampak ta pojav je tudi mene precej šokiral.

technolog ::

In kako vejo, da je pod tvojim statusom? Vohajo?

AndrejO ::

Hi, hi. Je videti, da še nisi bil najemnik v Švici. :D

Za razliko od slovenske scene, kjer je vsesplošno obojestransko nategovanje nacionalni šport, boš zunaj moral povedati kar veliko o sebi, da te bo lastnik (ali njegov agent) sploh vzel resno. To pomeni praktično vse, vključno z malenkostmi, kot je podatek o plači (včasih tudi bančni izposek) in zraven potrdilo delodajalca pri katerem delaš in podatkom o delu, ki ga opravljaš. Če se podatki ne ujemajo, raus. Če te ocenijo za neprimernega, raus. Če nimaš predhodnih referenc, raus. Če nimaš urejenih papirjev za bivanje in delo, raus. Če sumijo, da boš pripeljal še kakšnega "člana družine", ki ga na prijavi nisi navedel, raus. Če na hlačnicah opazijo pasje dlake, pa nisi navedel, da imaš psa, raus.

Najemanje v Sloveniji je pravljica. Plačaš tistih nekaj penez, potem pa se te lastnik več do konca življenja ne bo znal znebiti. Da bi kdo preverjal potencialne najemnike je nezaslišano.

Za IE, UK in CH pa lahko iz prve ali druge roke povem, da imeti denar ne pomeni nič, če te ne ocenijo za nekoga, ki mu bodo sploh pustili najeti nepremičnino. Pa naj bo to garsonjera ali pa družinska hiša. Seveda so za cenejše vukojebine kriteriji nižji, višje pa kot greš, bolj lastnik pazi na svojo lastnino in svoje koristi.

lukapivk ::

Nekako tako kot je rekel AndrejO, s tem da imajo še neko nepisano pravilo ki pravi da več kot 25% svoje plače ne smeš dati za stanovanje. Potem pa so tu še cele vrste hišnih pravil :) ki se lahko od hiše do hiše ogromno razlikujejo. Meni je prvo stanovanje zrihtala firma, potem pa sem 2 meseca iskal stanovanje da sem dobil nekaj kar je všeč meni in da sem jest všeč lastnikom. Evo še papirje ki sem jih rabil dodati prošnji za najem stanovanja:

- Pogodba o delu
- Bančni izpisek
- Potrdilo da sem zavarovan ( personal liabilities )
- Pisno potrdilo kdo bo živel v stanovanju ( to se kasneje napiše tudi na pogodbo o najemu )
- Vizo vsaj B

McMallar ::

Kar sta napisala AndrejO in lukapivk plus v Zenevi zahtevajo se potrdilo, da nisi nikomur dolzan najemnine iz preteklosti (za ta kanton). Dejansko imajo pisarno, ki ti za par frankov izda to potrdilo...

Je pa najem stanovanja tu se hujsi, saj je veliko vec ljudi kot stanovanj in posledicno so cene v visavah. Nasveti, ki sem jih dobil so vsi bili v stilu da imej vse papirje pripravljene ze ko gres na ogled in jih samo daj agentu preden gres. Jaz sem imel sreco, vem pa za primere ko so ljudje bili tudi do pol leta (en celo vec) v hotelu preden so nasli nekaj kar jim je bilo vsec ter cenovno in lokacijsko sprejemljivo.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

htertz ::

Gandalfar se podpišem pod tvoj post, sam imam enak način dela oziroma razmišljanja, sicer ne delam tako kot ti Wordpress ampak na drugem (web) področju.
Situacija je pri meni nekako podobna, sem pa tja dobim kakšno ponudbo iz slovenske firme, bodisi izvejo zame preko priporočil prijatelja, ki dela pri njih ali linkedin, ampak vsakič se ustavi pri plači, enostavno se mi ne splača zaposlit pri njih, tako da bom očitno še nekaj časa ostal remote. Da me ne bo kdo narobe razumel, bi načeloma raje "delal" v sloveniji, se usedel na trolo in šel na malico s sodelavci in užival v vseh plusih, ki ti jih prinese delo v lokalnem lociranem podjetju.
Tako da ja kot je point te teme, "dobre" programerje delo išče oziroma je komutativna operacija "dobri" programerji tudi iščejo "še boljše" delo :)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programerska plača (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Programiranje
413129242 (13010) Old Spice
»

Vsa podjetja rabijo "seniorčke" (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713313 (10139) krneki0001
»

Future proof: fakulteta ali samoizobrazevanje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13625821 (23038) AndrejO

Več podobnih tem