» »

Vodno hlajenje računalnika v kleti

Vodno hlajenje računalnika v kleti

Kootra ::

Lep pozdrav vsem uporabnikom SloTecha. V računalnik imam namen dati vodno hlajenje. Zdaj ker sem dokaj občutljiv glede tišine oz. glasnosti računalnika bi rad, da je računalnik čim tišji ob enem pa, da ima čim manjše temperature(to velja tudi za temperature v sobi poleti). To bi lahko za moje pojme rešil tako da bi vodno hlajenje imel v kleti. Zdaj pa tako... prebral sem si nekaj tem v slovenščini in angleščini o tej stvari in zanima me še vaše mnenje kako bi bilo to izvedljivo. Načeloma je postavitev enaka kot pri custom watercooling v pc-ju samo da je radiator, pumpa, cevi, rezervar vse v kleti. Kako bi se soočil z inštalacijo cevi skozi steno(s tem večinoma mislim, kakšne cevi bi uporabil?(bakrene ali bi bilo izvedljivo z navadnimi watercooling cevmi)? Bi bila pumpa dovolj močna, da bi potiskala vodo do računalnika zgoraj(višinska razlika od spodaj do pc-ja je 3m-4m odvisno ali bo pc na mizi ali na tleh)? Kako bi se soočil z kondenzacijo(večinoma pozimi), ko je v kleti res mrzlo? Že v naprej se veselim odgovorov in nasvetov. Lp

popster ::

lahko tudi nabaviš passivno vodno hlajenje in je neslišno.
ni treba vrtat hiše.

Bi bila pumpa dovolj močna, da bi potiskala vodo do računalnika zgoraj(višinska razlika od spodaj do pc-ja je 3m-4m odvisno ali bo pc na mizi ali na tleh)?

znas imet tezavo

Kootra ::

@popster Če bi imel pasivno hlajenje, bi ob igranju špilov, pa ob overclockanju kr vlko toplote vrgel v sobo. Sem gledal da bi naj mele že same d5 pumpe vse skor head pressure višje od 3m, če bi pa šel 4m pa bi vrjetno mogel imeti kakšno akvarijsko pumpo ali nekaj podobnega. Head pressure mislim vsaj da pomeni višinsko razliko in ne samo razdaljo.

solatko ::

Delo krepa človeka

mtech7 ::

Ukvarjal sem se s popolnoma enakimi vprašanji in rešitvami, takrat sem sistem celo vezal na radiator od klime. Čez leta pa spoznal boljšo rešitev in vse računalnike prestavil v klet, samo dvi in usb kabel do monitorja in je.

I__I ::

mogoče ti bo tole kaj v pomoč:

Er333 ::

V katerem nadstropju pa imaš pc?
Lahko narediš vmesno postajo s pumpo in rezervoarjem, tako da ti spodnja pumpa črpa vodo v rezervoar 3m višje, potem ti pa še ena pumpa iz višjega rezervoarja črpa vodo direkt v pc. Tako imaš 2 pumpi, ki sta pol manj obremenjeni kot ena sama.

ru7 ::

Čene pa obesi radiatorje na steno takoj pod strop pa ne boš imel tolk višinske razlike za premagovat?

fosil ::

Kot že omenjeno, postavi računalnik v klet (ali sosednjo sobo) in potegni gor kabel za monitor in usb.
Ne boš za hlajenje računalnika delal novega vodovodnega omrežja.
Tako je!

Kootra ::

Da bi računalnik dal v klet nisem zelo siguren... kako bi prižgal računalnik z prtličja, če je pc v kleti? Aja, kakšen bo latency z keyboard pa mouse pri igranju, če bom imel potem 4m dolgi kabel? V sosednjo sobo ne morem dat je spalnica+kopalnica med sobo.

Kootra ::

@I__I Točno tako sem imel v mislih ta projekt. Hvala za video. Tako, da imam v mislih potrošiti prb. 500-600€ za ta setup. Pol pa en thick 480mm radiator spodi pa vse fan-e na 100% pa se sploh ne bo slišalo nič. Tile quick dissconnect-i so mi tut zakon. Bi bilo vseeno ali bi potegnil skozi luknji soft tubing ali bakrene cevi, takšne kot so v tem videju?
10/13mm (3/8'' - 1/2'') Tubing
10/16mm (3/8'' - 5/8'') Tubing
12/16mm (7/16'' - 5/8'') Tubing
13/19mm (1/2'' - 3/4'') Tubing

Kje dobiti takšne dimenzije za bakrene cevi če kdo ve ker so večinoma 10mm pa 20mm?

JC Denton ::

Kootra je izjavil:

Da bi računalnik dal v klet nisem zelo siguren... kako bi prižgal računalnik z prtličja, če je pc v kleti? Aja, kakšen bo latency z keyboard pa mouse pri igranju, če bom imel potem 4m dolgi kabel? V sosednjo sobo ne morem dat je spalnica+kopalnica med sobo.


nabaviš nekaj takega, z daljšim kablom?

http://www.aliexpress.com/item/PC-Power...

šajtrga ::

prižgeš ga z miško ali tipkovnico ... samo v biosu naštimaš

MacGyver141 ::

šajtrga je izjavil:

prižgeš ga z miško ali tipkovnico ... samo v biosu naštimaš


Če imaš PS2 miško ali tipkovnico.

Zgodovina sprememb…

dominuspro ::

Kootra je izjavil:

Da bi računalnik dal v klet nisem zelo siguren... kako bi prižgal računalnik z prtličja, če je pc v kleti? Aja, kakšen bo latency z keyboard pa mouse pri igranju, če bom imel potem 4m dolgi kabel? V sosednjo sobo ne morem dat je spalnica+kopalnica med sobo.


To ti je daleč najboljša varianta. Tudi stikalo daš lahko na poljubno dolg kabel. 4m usb kabla ti ne bo prineslo čisto nič opazne latence. Problem zna bit kvečjemu napajanje za določene naprave. Jst bi si omislil napajani usb hub na tvojem mestu. Se pravi 1 kabel za monitor, 1 usb in opcijsko 1 dvožilni za stikalo. So pa tudi druge opcije za prižiganje. USB miš/tipkovnica zna vsekakor zbuditi iz standby-a, obstaja tudi wake on lan preko npr. smartphona...

BT52 ::

Dati pc v klep? Mislim ni vredno tveganja zaradi kondenzacije. Bolje imeti pravilno dimenzionirano pumpo v kleti, katera ni tako dragocena, kot sam PC.

Koortra lahko ti pomagam dimenzionirati črpalko (cooling blocke če je potrebno). Nmareč tudi sam razmišljam o tem. Sam imam radiatorje od Zastave 101 + ventilatorje (oni manjši za vent "klimo" ne motorni). Tako, da lahko tudi sam skušaš za veliko manj, kot je 600 eur vspostaviš zelo dober silence sistem.

Tako, da bi se lahko zmenila kaj preko ZS?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

Vanadium ::

Dolgo časa (mislim da so bili cajti athlona xp+) nazaj sva pri kolegu točno to naredila in rešila tako, da smo pač prevrtali ploščo in naredili napeljavo iz bakrenih cevi od kište do "avtomobilske pečke", pumpa je bila pa za centralno ogrevanje, ventilatorji so pa tudi bili 4x 220V za industrijo, ki mu jih je fotr zrihtal. Pumpo in ventilatorje je vklopil rele ki se je vključil, ko si prižgal računalnik. Zadeva je funkcionirala več kot dobro samo rabiš malo elektrotehničnega znanja za releje, ter malo znanja vodoinštalaterstva. Res je pa da je stroškovno kar to podvig. Računaj da 2,5m cevi fi 10mm bakrene cevi pride okoli 11€ potem pa še fiting ipd...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero tlačno črpalko kupiti

Oddelek: Kaj kupiti
5747 (618) chort
»

WaterCOOLing goes extreme (aka malo drugačno vodno hlajenje)

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
374732 (2815) Sala1501
»

Kako se eni zajebavamo z mislijo, kako bi hladili hladilnik.Preberite si, kaj je nare

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
332253 (1484) Nejc Pintar
»

Hišna inštalacija CK namesto vodne pumpe in radatorja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241988 (1631) Vesoljc
»

Odlična ideja!!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
291521 (1131) Klemenn

Več podobnih tem