» »

Hišna inštalacija CK namesto vodne pumpe in radatorja

Hišna inštalacija CK namesto vodne pumpe in radatorja

GUFY ::

Včeraj sem se pogovarjal s prijateljem in prišla sva na zanimivo idejo, kako bi namesto radiatorja in vodne pumpe pri izdelavi vodnega hlajenja uporabil v hiši obstoječi sistem centralne kurjave. 8-O
Vsi vemo, da v poletnih mesecih v naših hišah ne kurimo, zato je temperatura vode v napljavi in hišnih radatorjih cca na temperaturi okolice, zato bi lahko vodo iz tega sistema pripeljali v računalnik in ga z njim hladili.

Jaz v tem vidim "samo" 3 probleme.
1. kako pripeljati vodo v rčunalnik
2. kako prepričati črpalko centralne kurjave da bo delala tudi poleti
3. v primeru da živiš v "bloku" je ta ideja malo težje izvedljiva

Če ima kdo že podobne izkušnje ali kakšno idejo glede tega naj mi jih prosim posreduje.

SoNgOkO ::

Pozdravljen!

Tak sistem sem pred kratkim uredil pri kolegu. Izmenjevalnik ima nekaj metrov pod zemljo tako, da je temperatura vode vedno okoli 8-10 C. Kupil pa je novo vodno crpalko ter nekaj cevi ter naredi priklop vode na centralno. Vse skupaj pa sva povezala z racunalnikom. Vmes pa sva se dela en ogromen kondenzor iz klimatske naprave tako, da vode ohljajuje še proster poleg CPU-ja

Vesoljc ::

to s CK je rahlo komplicirano...

boljša varjanta je uporaba naše zemljice :)
temperature 2m pod zemljo so vedno okol 8-10C, tko da rabiš samo en večji rezervoar (200l?) in pa dovolj močno pumpo (220V/300W/8m dviga:D), ki bo gnala to vodo dovolj visoko... z lahkoto pozabiš tud na radiator, če je le rezervoar dovolj velik...

no ja moj fotr se ne strinja z uno 300W pumpo :)
res škoda ka nimam sobe v pritličju, bi bla že 100W pumpa zadost :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

TESKAn ::

Vesoljc, sej ne rabiš take pošasti...sej ne dviguješ vode, jo samo poganjaš po ceveh, zato ne rabiš 300W pumpe. Ena čist navadna, kot je za centralno kurjavo, je povsem zadosti...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Vesoljc ::

kašne so pa kej specifikacije takih pumpic?
"jest" bi rabu vsaj 6m dviga...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

GUFY ::

Vesoljc: Ne vem zakaj se ti zdi enostavneje vodo vlečt iz zemlje kot pa iz CK?!
Pa še cena;(( ;(( tega podviga je bistveno višja ( rezervoar, pumpa, cevi, izdelava...)kot pri varjanti, ki jo jaz omenjam.

V primeru CK rabiš samo 3 metre cevi 2 ventila, pumpo pa imaš že v CK ter izdelava kar pa ne znese več kot 5000 SIT.:\

TESKAn ::

Hm, zakaj bi pa rabil 6m dviga? Rabiš le tolk moči, da ti premaguje upor cevi in blokov...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

VASkO ::

kaj pa bos potem pozimi brez kompjutera ali v hisi ne boste kurili?

GUFY ::

VASKO: Sm kr čaku na eno tako izjavo kot je tvoja. 8-O 8-O

Seveda bomo pozimi kurili, vodo v mojem računalniku pa bo hladil radiator od "Yugeca" in dva 120 mm ventilatorja. Vendar najbrž tudi sam veš da pozimi nimaš v sobi 27 do 30 stopinj ampak kvečemu 22, tako da voda ki bo krožila po sistemu ne bo presegla 27 stopinj. Pa dobi sedaj 27 stopnij v sistemu z navadnim hladilnikom. Sedaj v tej vročini (v sobi je 27 stopinj) pa je voda v CK prijetno hladna cca 23-24 stopinj.

matias ::

A ni voda v ceveh CK ZELO umazana? :\ prej ko slej bi ti zamazal blok... al ne? :)

GUFY ::

Na to pa še pomislil nisem:\ , bi pa uporabil kakšen primeren filter.8-O 8-O

Golden eye ::

pol bi se pa filter zapacal pa bi bli sami problemi. To sem tud že jet premišljeval in ugotvil da je zaprt sistem v računalniku še najbolša rešitev:D

Daniel ::

Zagotovo je najceneje in najboljše če ohraniš to varianto z hladilnikom od jugeca, ker črpalka za vodo centralne kurjave ni tako zelo poceni, več elektrike bi ti pokurla + redna menjava filtrov, ker je voda res umazana, vglavnem ne splača se.

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity

frenk ::

jest sm razmišlou da bi loh radiator pomoču u potoček če bi meu kšnga bliz ampak jest ga nimam k sm u bloku, kšn k ga pa ma pa loh proba:)

Vesoljc ::

jest mam potoček, sam je zadeva kr usrana in bi rabu že ceu čistiln sistem...
sam, spet je višinska razlika vsaj 6 metrov...
sej pravm da se bom v barako preselu, od tem bi že maxijet1000 moru vlečt :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

bosstjann ::

sej lohka nardiš dva ločena vodotoka tako da se voda iz rač hladi v potoku

frenk ::

ja sj jest sm mislu ločen vodotok...pa kolkrat je še treba povedat da višinska razlika ni problem...loh je tud 100m:D

Blisk ::

Jst predlagam, da če ma kdo doma bazen, da s tem ogreva vodo u bazenu.
Bol igraš igrce, bol je topla voda u bazenu.
:D

frenk ::

blisk: oodličn predlog...poj ti fotr začne težit da morš dol z računalnika, ti maš pa za izgovor, da voda še ni dost topla:D

Keyser Soze ::

An ne no.

Zmeri temperaturo vode pozimi ko kurite CK na izhodu radiatorja.

Pomoje ni 22 stopinj.

Seveda inštalacija s tistimi tremi metri cevi tudi ni tako preprosta. Ti boš prvo spustil vodo/antifirz iz vašega ogrevanja veselo "našraufal" ventil in evo ti ga.

Ni tako preprosta montaža.

Vesoljc ::

pa kolkrat je še treba povedat da višinska razlika ni problem
heh

naša CK greje vodo na 70C...

še vedno ostajam prepričan da je "sub-earth cooling" najboljši in predvsem najtišji...
edina stvar ki bi lahko povzročala probleme je kondenzacija... temperaturni delta med ambientom in vodo zna znašat že konkretnih 10-15C

glede cene:
kaj torej rabimo?
- ene vrste plinsko bombo (prazno če se le da :D, the bigger the better ), ki jo nafilamo z vodo ter jo zmodamo da ima še dva priključka za cevi
- hudo pumpo (odvisn od tega kje "živiš")
- cevi

to je to, rabiš sam še eno orng luknjo v katero zadevamo bombico :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

frenk ::

vesoljc: zdej si pa ti predstavlej da maš 10m nad jezerom črpalko, ki je z dvemi cevmi povezana v vodo...dokler voda ni v obeh ceveh je višinska razlika pomembna, ko je pa voda v obeh ceveh pa tista voda, ki je v tisti cevi, ki gre iz pumpe, POTEGNE za sabo še uno vodo, ki je v tadrugi cevi...sej se mau zakompliciran sliš ampak ni zakompliciran...nej to še kšn drug razloži k zna razlagat:D

morphling1 ::

V zaprtem tokokrogu višinska razlika nima vpliva, pumpa mora premagovati samo pretočne upore, edino pri polnjenju je lahko problem če nimaš celotnega sistema napolnjenega. Drugače pa ja, eden boljših načinov imeti vodo celo leto pod ambientom in meti popolnoma tih sistem, ja da imaš rezervoar oz. mrežo bakrenih cevi položenih kak meter ali še več pod zemljo. Samo za nekatere je to nesprejemljivo ker hočemo imeti računalnik mobilen, drugače je pa zadevica super. Deset ali več stopinj nižja voda se kaže v dosti višjem stabilnem navitju proca in vsega kar je še pod vodo.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Vesoljc ::

mate prav fantiči... priznam svojo zmoto.

torej je moj maxijet čist zadost? juhu, jutr začnem kopat luknjo :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vodno hlajenje računalnika v kleti

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
162378 (1637) Vanadium
»

Vodno hlajenje z vodo 'iz pipe'

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
422985 (2170) lakotnyk
»

Na kaj pazit, ko delaš vodno hlajenje!!! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
1018366 (6466) Jackass
»

Kako se eni zajebavamo z mislijo, kako bi hladili hladilnik.Preberite si, kaj je nare

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
332264 (1495) Nejc Pintar
»

Odlična ideja!!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
291527 (1137) Klemenn

Več podobnih tem