» »

enopolno stikalo - luč

enopolno stikalo - luč

BRBR ::

Slika:
http://www.elektro-pirnat.si/index.php/...

Če gledam gornjo sliko in moje novo stikalo:

Na stikalu so označene puščica noter in puščica ven,se pravi s tem stikalom samo prekinjam fazo do luči ?

Na jetra mi gre pač ker so na vsaki strani stikala 4 luknje, na vsaki strani po 2 s kontakti (označeni s puščico noter in ven), 2 pa prazni.
Če drži da samo prekinjam fazo , zakaj imam potem še dva kontakta tam, na zalogo ?

Anney ::

Za vezavo dveh stikal za isto luč na različnih koncih prostora.

BRBR ::

Hmja, specifično so mi v štacuni rekli da tole stikalo ni za to, ampak samo za eno stikalo - ena luč, zato sem predvideval da so one prazne luknje, na takem za prižiganje z večih koncev,tedaj zapolnjene s kontakti.

mirator ::

Lahko bi dal tudi sliko tvojega stikala, bi bilo veliko lažje. Sicer pa so ohišja stikal delana za različne vrste stikal (serijska, izmenična, križna), zato imaš tudi proste luknje.

BRBR ::

Slika:
 slika

slika

cekr ::

Včasih malo pameti v roke in boš videl, da so ene luknje prazne-brez kontaktov. Ne delaj problemov tam, kjer jih ni.
Pa četudi bi bili štirje kontakti, v tvojem primeru ne bi bil prav noben problem za uporabit. Samo malo pameti.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

Stari maček ::

Odlitek plastike je predviden tudi za dvojna in izmenična stikala. Kontaktov v tvojem za to ni.

FX6300B ::

cekr je izjavil:

Včasih malo pameti v roke in boš videl, da so ene luknje prazne-brez kontaktov. Ne delaj problemov tam, kjer jih ni.
Pa četudi bi bili štirje kontakti, v tvojem primeru ne bi bil prav noben problem za uporabit. Samo malo pameti.


enako ker če bi prebral je napisal da so nekatere prazne :D
May the force be with you!

yayo ::

BRBR je izjavil:

Slika:
 slika

slika



obujam temo, ker rabim pomoč, slika pa je pravšnja. Dajte prosim bedaku pojasnit kako fiksiraš žice na tako stikalo, imam izkušnje samo s stikali kjer žice pritrdiš z vijaki... Anybody?

K0l1br1 ::

Pritisneš tisto plastiko (kaveljček) noter, vtakneš žico, spustiš plastiko.

bigbada ::

A mi lahko kdo po "domače" razloži kaj pomeni "masa"? Ponavadi električarji po uporabljajo pri + pa - ? Je to isto? Kaj pa pomeni zemlja?

yayo ::

K0l1br1 je izjavil:

Pritisneš tisto plastiko (kaveljček) noter, vtakneš žico, spustiš plastiko.

hvala!

K0l1br1 ::

bigbada je izjavil:

A mi lahko kdo po "domače" razloži kaj pomeni "masa"? Ponavadi električarji po uporabljajo pri + pa - ? Je to isto? Kaj pa pomeni zemlja?

+ in - enosmerni tok


pri izmeničnem toku (nula, faza, zemlja)
zemlja - zemlja kot planet zemlja, žica, ki gre iz mase (kovinski del luči, ki ga lahko primeš) direkt v zemljo, kjer imaš ozemljilo (valjanec) - če ti faza ali nula prebijata na maso, raje kot da te otrese, steče električni tok v zemljo (seveda bi moralo pred tem FID stikalo izklopiti).


masa kot masa, pleh od avta je masa, nanj je vezan hm, pozabil, kateri pol.

bigbada ::

K0l1br1 je izjavil:

bigbada je izjavil:

A mi lahko kdo po "domače" razloži kaj pomeni "masa"? Ponavadi električarji po uporabljajo pri + pa - ? Je to isto? Kaj pa pomeni zemlja?

+ in - enosmerni tok


pri izmeničnem toku (nula, faza, zemlja)
zemlja - zemlja kot planet zemlja, žica, ki gre iz mase (kovinski del luči, ki ga lahko primeš) direkt v zemljo, kjer imaš ozemljilo (valjanec) - če ti faza ali nula prebijata na maso, raje kot da te otrese, steče električni tok v zemljo (seveda bi moralo pred tem FID stikalo izklopiti).


masa kot masa, pleh od avta je masa, nanj je vezan hm, pozabil, kateri pol.

Zdaj sem še bolj zmeden kot prej :D

Še kakšna bolj dummy razlaga?

A ni masa = črna(minus) ? Rdeča pa je plus.. ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bigbada ()

K0l1br1 ::

Enosmerni tok ima + in -. Enosmerna je baterija.

Izmenični tok - elektrika v hiši (sinusno nihanje med + in -, 50HZ pomeni, da se 50x v sekundi obrne od max + preko 0 do max-)

Pri enosmernem toku imaš dve žici. Ena vezana na +, druga vezana na -. Barve so del dogovora. Rdeča, črna pri enosmernem, rumenozelena je zemlja pri izmeničnem (hiša).


Pri izmeničnem toku imaš dve ali tri žice. Če sta dve, imaš fazo, v kateri je tok in nulo, v kateri toka ni. Tretja žica je ozemljitev. Služi varnosti.

Masa je telo, ki ga ozemljiš. ozemljiš npr. kovinske dele el. naprav zaradi varnosti, če faza prebije na kovinski del npr. štedilnika. Lahko te strese. Da se to prepreči, se veže kovinski del na zemljo, da tok steče po najlažji poti s čimanj škode. FID stikalo zazna razliko med fazo in nulo, ker se skozi nulo ne vrača enak tok, kot gre skozi fazo, kar pomeni, da je nekaj narobe, da prebija proti zemlji - nekaj takega, detajlov ne poznam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Anney ::

Po domače, masa (zemlja) je (ponavadi) rumenozelen kabel (3-ji kabel), ki se priklopi na kovinske dele, da te slučajno ne strese, če je starogranja ga verjetno ni.

Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()

mirator ::

yayo je izjavil:

BRBR je izjavil:

Slika:
 slika

slika



obujam temo, ker rabim pomoč, slika pa je pravšnja. Dajte prosim bedaku pojasnit kako fiksiraš žice na tako stikalo, imam izkušnje samo s stikali kjer žice pritrdiš z vijaki... Anybody?

Kot ti je že zapisal @KOl1br1. Preprosto stišneš plastična vzvoda in v luknjoporineš deizoliran konec žice. Na sliki imaš enopolno stikalo, ki ima funkcijo vklop - izklop. Do stikala pripelješ samo fazni vodnik in vodnik, ki gre od stikala na luč.

mirator ::

bigbada je izjavil:

A mi lahko kdo po "domače" razloži kaj pomeni "masa"? Ponavadi električarji po uporabljajo pri + pa - ? Je to isto? Kaj pa pomeni zemlja?

Termin masa neustrezno uporabljajo elektroniki in avtoelektričarji. V NN električnih inštalacijah mase ni. Je pa zelo pomembna ozemljitev, ki se ponavadi naredi z vkopom pocinkanega valjanca v zemljo ali položitev kar v temelj. Potem sledi izenačevanje potencialov, ki se izvede izključno z vodniki rumeno-zelene barve. Z izenačitvijo potencialov se vse kovinske dele (n.pr. kovinski odtoki, banje, pipe, pomivalna korita itd) poveže direktno na zbiralnico PE. Na ta način dobiš, v primeru preboja faze na kakšen kovinski okrov, povsod enak potencial in je možnost električnega udara zmanjšana.

fikus_ ::

Barve elekričnih vodnikov za izmenični tok:
https://www.google.com/search?q=barve+k...

Za enosmerni je ponavadi črni vodnik - pol, rdeč + pol, če je pa več vodnikov za + so pa še druge barve.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektroinštalacija stanovanja 30m2 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10511541 (8617) s1m0n
»

Električni tokokrog

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
376127 (4231) lara2
»

Moje nerazumevanje elektrike (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
9732716 (29994) jest10
»

priključitev FID stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3611979 (11199) Aston_11
»

"Prebija" mi elektrika!?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
258434 (7665) mjanez

Več podobnih tem