» »

Vezava kopalniškega stikala

Vezava kopalniškega stikala

M-XXXX ::

Danes sem se lotil zamenjave stikala, pa zgubljam živce in varovalke:D

Prvotna vezava stikalo je bilo vezano:
Zgoraj:


Spodaj:


Novo stikalo:
Navodila:


Trenutna "razdelitev" nule ter faze (tako kot je bilo na prejšnjem)


Takole sem zvezal in ne deluje: (drugega belega probal k rumeni žici vezat- ne pomaga, brez druge bele žice, ne pomaga).


Ne rečem, da sem električar, sem pa že nekaj 10 štekarjev zmontiral, pa so vsi v prvo delal, tole mi pa ne rata.

RejZoR ::

Jezst bi na tvojem mestu pozabil na tistole staro grozo in raje ugotovil kam paše katera žica in nato povsem nanovo vezal na nova stikala brez oziranja kako je bilo zvezano na starem. Pa za začetek pusti tlivke na miru, slednje lahko kasneje vtikaš glede na to al hočeš da skoz gorijo al samo ko je nekaj vklopljeno.

Zadaj na stikalih je označeno z "1", "2" in "L". V "L" zatlači fazo in v "1" nulo. To naj bojo žice od iste naprave logično. "2" pusti na miru ker ga ne rabiš. Rumeno-zeleno žico daj stran, ker nima kaj počet zraven, tako barvo se lahko uporablja sam za ozemljitev (da se izogneš kasnejšim zajebavanjem).

Ko boš zvezal vse 3 se pa pejt igrat s tlivkami. Pol je samo važno al bo imela skoz stik in bo vedno gorela al pa jo boš speljal skozi stikalo in bo svetila samo ko bo stikalo (in posledično naprava) vklopljeno.

Tole vidim imaš Biva stikalo oz od TEM, so simpl za zmontirat če imaš žice vsaj malo pošlihtane.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

M-XXXX ::

Jezst bi na tvojem mestu pozabil na tistole staro grozo in raje ugotovil kam paše katera žica in nato povsem nanovo vezal na nova stikala brez oziranja kako je bilo zvezano na starem. Pa za začetek pusti tlivke na miru, slednje lahko kasneje vtikaš glede na to al hočeš da skoz gorijo al samo ko je nekaj vklopljeno.

Isto vezavo sem hotel zato, ker sem mislil da bo lažje, nič drugega.

Zadaj na stikalih je označeno z "1", "2" in "L". V "L" zatlači fazo in v "1" nulo. To naj bojo žice od iste naprave logično. "2" pusti na miru ker ga ne rabiš. Rumeno-zeleno žico daj stran, ker nima kaj počet zraven, tako barvo se lahko uporablja sam za ozemljitev (da se izogneš kasnejšim zajebavanjem).

Wow. Šele zdajle sem pogruntal kakšno zablodo delam. Pa 5x sem štekar pogledal, če ima oznake pa jih do zdajle nisem najdu. 1:0 za slepoto^^

No zdajle sem pogruntal, da sem čisto narobe razumel vse skupaj. No hvala za vse skupaj in usmeritev na pravo pot.

PS: žice za ozemlitev enostavno odstranim? Gre se za luč + vtičnica + bojler (vsako stikalo svoje).

RejZoR ::

Stikalo nima ozemljitve kakor sem gledal na shemi. Ima samo 2 kontakta za nulo in enega za fazo (menjalno stikalo). Oznaka za ozemljitev je narobe obrnjena črka "T" z dvema črticama spodaj. Če tega znakca ni nikjer potem stikalo nima ozemljitve. In kakor poznam tele Modul stikala ozemljitve nikoli niso imeli.

Se pa stvar delno zakomplicira če je ozemljitev speljana skozi nulo kar se je včasih rado delalo (in po obliki starega stikala sklepam, da hiša ni ravno nova). Kar te je verjetno tud dodatno zmedlo pri vsem skupaj...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

BeremPišem ::

Pozdrav!

Imam podoben problem.
Menjavam podobno staro stikalo z podobnim novim. Vezava starega pa je drugačna kot imaš na sliki.
Uspelo mi je povezati stikalo za luč in stikalo za vtičnino za pralni stroj(prej infra). Težavo pa imam s vezavo bojlerja. Fazo postavim na eno stran, nulo in še eno žico pa skupaj. Pa je šla varovalka. Prej je povezovala ena modra žica še stikalo za luč in stikalo za bojler. Ni mi čist jasno čemu je bila namenjena, mogoče kakšnemu ničeju?.

Mi lahko razložiš kako si povezal vse žice med seboj in kako narediš, da tlivke(lučke na stikalu?) gorijo ko je bojler prižgan? Uspelo mi je samo obratno.

p.s. Kabel od bojlerja gre naravnost v zid in ni nobene škatlice.

kondezator ::

Dokler si ne boš na jasnem kaj pomeni nula, faza... Nimaš kaj sam. Lej takole ti bom na hitro odgovoril. Če imaš enopolna stikala(verjetno imaš takšna), potem gredo nule direktno to pomeni mimo stikal, faze so pa vezane preko stikal(bojler, pralni stroj...). Za ozemljitev te pa naj tudi ne skrbi saj stikala nimajo veze z ozemljitvijo tako da tudi ozemljitev gre direkto na napravo. Če ti ni čisto jasno, bolje da ti pride zvezati kakšen električar. Če si pa doma blizu Laškega oziroma Celja ti pa lahko skočim na pomoč(elektrotehnik).

Highlag ::

Običajno gre takole. Za stikalo za tri porabnike (3 tipke) rabiš 5 žic. Fazo, nulo, ter tri ki gredo proti porabnikom. Fazo moraš naštrikat čez vse tri stikala, porabnike priključiš na posamezna stikala. Na isto stran kjer so porabniki vežeš še eno žico posamezne tlivke, drugo žico tlivk pa moraš vse vezati na nulo.

Ko boš stikalo sklenil bo posvetila določena tlivka in prižgal se bo določen porabnik.
Never trust a computer you can't throw out a window

RejZoR ::

Odvisno. Stikala namenjena velikim porabnikom (bojlerji, infra grelci) so ponavadi z dvojno prekinitvijo. Torej prekinjajo nulo in fazo. Stikala za manjše porabnike ala luči in podobno pa običajno prekinjajo samo fazo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

BeremPišem ::

Iz zidu pride 7 žic. 1 rdeča, 3 črne in tri sive.
Črne so faze, saj ima vsak porabnik svojo varovalko
1 siva je za vtičnico pralnega stroja
2 sivi pa sta bili vezani za bojler.
Na stikalu pa je bila še ena modra žica, ki je povezovala stikalo za luč in stikalo za bojler.


Takorekoč prej je bilo stikalo z dvojno prekinitvijo, sedaj pa sem kupil stikalo z enojno prekinitvijo. In vezava naj bi takole zgleda (če sem prav razumel):


Sedaj pa me samo še zanima, kako lahko preverim, katera je za porabnika bojler in katera je nula. Lahko vežem fazo in eno sivo žico skupaj preko porabnika (žarnice 40W) in zašraufam varovalko 10A? Če žarnica sveti, je siva žica nula, če pa ne sveti je to porabnik (stikalo na bojlerju je ugasnjeno).

Vsekakor pa hvala za dobre razlage.

Highlag ::

Ja pozabil sem, da ima lahko vsak porabnik svojo varovalko. Potem je faznih žic seveda več. Ničlo je najenostavneje ugotoviti z faznim preiskuševalcem. Na njej ne sveti. Da ne boš kuril varovalk se da pomerit z inštrumentom - če ga imaš. Fazo lahko določiš, ker bo preiskuševalec svetil, med nulo in fazo pa boš izmeril 230V +/-10V. Če je napetost drugačna žici nista faza in nula.
Never trust a computer you can't throw out a window

kondezator ::

Ko vidim takšne sheme mi gre kar na bruhanje. Sploh pa tele barve vodnikov niso to to(verjetno gre za staro inštalacijo), ali je pa kar po domače blo narejeno.

BeremPišem ::

@ kondenzator

Verjamem, da bi Vi naredili boljšo in natančnejšo shemo, ki bi bila hkrati bolj razumljiva. Še enkrat se vam zahvaljujem za vaše razlage in nasvete.

milica ::

Te sheme so narisane zelo razumljivo. Sem videla že dosti slabše.

lebang1 ::

Zakaj nebi raje električarja dobil da zveže?
Pomembna zadeva pri vsem tem so tudi dobri kontakti, da ne bo vse žmigalo in tlelo...

marjan_h ::

Pozdrav,

jaz bi samo vprašal, če pravilno razumem kako vezati kopalniško stikalo, ker nimam varovalk, da bi jih zamenjal. Torej mi mora ratati v prvo.
Star modul: stikalo 1
To stikalo je slikano od zgoraj, rjavi, črni in beli kabel je faza. Ti kabli pridejo zavijačeni na levi vijak. Desni vijak je prazen.
Spodaj na stikalih pa pridejo en rjavi ter dva črna kabla na levem vijaku. Spodaj na desnem vijaku pride moder, kar je nula.

Torej sklepam, da gre tukaj za enojno prekinitev, saj imamo 2 žici za fazo in eno nulo za posamezno stikalo. S tem da bi moral biti zadnji spodnji fazni vodnik bel, saj je zgoraj tudi.
Tole je nov modul: stikalo 2

Postopam takole:
V en "L" vežem en fazni vodnik ni važno kateri, v drugi "L" pa drugi fazni vodnik. V "1" vežem modri vodnik (nula). To naredim za vsa tri stikala. Ne vem pa čemu služi "2"? Nekdo je napisal v tej temi, da tega ne potrebujemo. Sicer ni nobenih električnih kontaktov znotraj lukenj za "2". Za tlivko pa vežem eno žico v "1", drugo pa moram dati v "L" ni važno katero, ampak bom moral vtakniti zraven ene druge žice, saj sta samo 2 luknji za fazo.

To je to, je karkoli tukaj narobe napisano? Nekdo je omenil, da se bojler in pralni stroj veže preko dvojne prekinitve, tukaj pa je vse enojna prekinitev? Ali je to v skladu s pravili?

Hvala za pomoč.

jure3000 ::

(nisem štromar)
Si kr prav naštudiral.
2. Ne rabiš, uporablja se za izmenična in križna stikala.
Gede dvojne prekinitve meni ni znano, bo mogel kdo drug povedat.

Pa samo za informacijo, modri kabel v tvojem primeru ni nula, ampak izhodna faza iz stikala. Ko je stikalo vklopljeno, gre po njem faza.

gavrin ::

Mislim da ti nimaš tukaj nule. Povej kaj si prižigal z stikali in kot se vidi stari modul ni imel svetilk na stikal. Ali se motim?

Po sliki sodeč imaš tri faze, in štiri žice na porabnike. Z enim stikalom si prižigal dve stvari v kopalnici.
Res se slabo vidi stari set stikal.

marjan_h ::

Skrajno levo stikalo je bojler, potem na sredini je infra grelo ter desno je luč. Pralni stroj nima stikala, vezan je direktno, če ga hočem izklopiti moram vzeti ven varovalko. Ostalih porabnikov v kopalnici ni.

Stari modul ima tudi svetilke na stikalih.

Ne razumem kako ni nule, če zgoraj uporabniki Highlag, kondenzator in RejZor govorijo tudi o nuli. Pa še modra je.

strumf666 ::

Če imaš brljivke imaš tudi nulo. Al pa kako hudo domačo vezavo na najbližjo ozemljitev ;)
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Odvisno od vezave. Lahko uporabiš nulo, lahko dela lučka tudi brez nule, vendar je drugačna vezava.

V teh primerih, ko vam niso jasne osnove, ste brez orodja, samo pustite vse in kličite električarja.

gavrin ::

Potem imaš nulo.
Res ste pogumni fantje da s lotite take stvari delat pod napetostjo brez osnovnega znanja. (Potem pa speče vsake tolk časa koga v banji)

strumf666 ::

starfotr je izjavil:

Odvisno od vezave. Lahko uporabiš nulo, lahko dela lučka tudi brez nule, vendar je drugačna vezava.

Kako pa mora bit to potem zvezano, da ne rabiš nule?
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

marjan_h ::

@starfotr Ali sem karkoli narobe napisal, sploh glede enojne prekinitve?

@gavrin V katerem primeru bi koga speklo v banji? Zemlja gre mimo stikal, je pa tudi odvisno od sistema ozemljitve. Sam nisem električar, sem pa preštudiral teorijo iz učbenika za srednje šole. Sedaj pa samo praksa.

starfotr ::

Če vezava na novem stikalu ni kristalno jasna, potem se nikakor ne lotite dela. Vse vezave so narisane na embalaži.

mirator ::

marjan_h je izjavil:

Pozdrav,

jaz bi samo vprašal, če pravilno razumem kako vezati kopalniško stikalo, ker nimam varovalk, da bi jih zamenjal. Torej mi mora ratati v prvo.
Star modul: stikalo 1
To stikalo je slikano od zgoraj, rjavi, črni in beli kabel je faza. Ti kabli pridejo zavijačeni na levi vijak. Desni vijak je prazen.
Spodaj na stikalih pa pridejo en rjavi ter dva črna kabla na levem vijaku. Spodaj na desnem vijaku pride moder, kar je nula.

Torej sklepam, da gre tukaj za enojno prekinitev, saj imamo 2 žici za fazo in eno nulo za posamezno stikalo. S tem da bi moral biti zadnji spodnji fazni vodnik bel, saj je zgoraj tudi.
Tole je nov modul: stikalo 2

Postopam takole:
V en "L" vežem en fazni vodnik ni važno kateri, v drugi "L" pa drugi fazni vodnik. V "1" vežem modri vodnik (nula). To naredim za vsa tri stikala. Ne vem pa čemu služi "2"? Nekdo je napisal v tej temi, da tega ne potrebujemo. Sicer ni nobenih električnih kontaktov znotraj lukenj za "2". Za tlivko pa vežem eno žico v "1", drugo pa moram dati v "L" ni važno katero, ampak bom moral vtakniti zraven ene druge žice, saj sta samo 2 luknji za fazo.

To je to, je karkoli tukaj narobe napisano? Nekdo je omenil, da se bojler in pralni stroj veže preko dvojne prekinitve, tukaj pa je vse enojna prekinitev? Ali je to v skladu s pravili?

Hvala za pomoč.

Najprej dobrohotno opozorilo, ki ga boš upošteval ali pa tudi ne. Namenjeno pa je predvsem, da pri sebi še enkrat razmisliš, ali ne bi vseeno za pomoč poklical kakšnega izkušenega električarja (saj ni treba, da bo delal on, ampak ti bo praktično pokazal, kaj kam veži) kar je veliko bolje, kot spraševati forum. V nekem svojem spotu praviš, da si naštudiral električne inštalacije po knjigi za srednje šole, sedaj pa želiš pridobiti prakso, tako da začneš teorijo v prakso pretvarjati kar sam. Vidiš, to tvoje razmišljanje je garant za zvezdo v črni kroniki. Nekateri, ki smo se šolali, smo poleg teorije, ki smo jo mimogrede morali dokazati, da jo razumemo, imeli tudi prakso z mentorji. In ko smo šolanje končali in se zaposlili smo zopet dobili za leto ali dve nekoga, ki nas je uvajal v posel. In na koncu še, črna kronika je polna primerov, ko se je električnih inštalacij lotil samozaverovani, samozadostni samouk.
O.K. dovolj moraliziranja in k tvojemu problemu. Imaš tri stikala, ki so v sklopu kopalniške stikalne garniture. Vsako stikalo je tipa vklop - izklop in napaja svojega porabnika. Torej na vsako stikalo pride fazni vodnik, ki je varovan s svojo varovalko in vodnik ki, ko skleneš kontakt, pripelje fazo k porabniku. Nula tu skoraj nima kaj iskati. Nova stikala vežeš pa tako. V priključek z oznako L vstaviš fazni vodnik, v priključek z oznako 1 pa vodnik, ki gre proti porabniku. Ker imaš tri stikala pomeni tudi, da imaš tri enofazne tokokroge. Vsak tokokrog je varovan s svojo varovalko (vsaj moral bi biti). Če hočeš imeti svetlobno indikacijo vklopa, potem tlivko, ki jo namestiš v pripravljeno luknjo v stikalu, priklopiš med kontakta (v prosti odprtini) L in 1. Tlivka bo prižgana, ko bo tokokrog izklopljen, ko bo pa vklopljen ne bo tlela. Če hočeć, da tli takrat, ko imaš vklop, pa moraš k stikalom pripeljati nulo (ampak samo za tlivko)in en konec vežeš v priključek 1, drugi pa na nulo.
Ne razumem, kaj pomeni, da nimaš varovalke? (nimaš denarja za nakup rezervne ali nimaš dostopa do varovalk?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

joze67 ::

marjan_h je izjavil:

V "1" vežem modri vodnik (nula). To naredim za vsa tri stikala. Ne vem pa čemu služi "2"?

Malo ASCII arta:
       o---- 1             o---- 1
      /      
L ---o              L ---o
                          \
       o---- 2             o---- 2

marjan_h ::

O, mirator. Pri sebi nimam nobene varovalke, ja potem bi jo moral kupiti. Čeprav v tvojem odgovoru nisi povedal glede enojne ter dvojne prekinitve sem narisal svoj diagram kako sedaj razumem: vezava

Nekako bi potem morali pri dvojni prekinitvi imeti 2 žici za nulo, kateri spelješ skozi stikalo. Zato si rekel, da nula nima kaj iskati zraven, saj pri tej gre za enojno prekinitev. Nula gre mimo stikala, ampak če je zraven gre za tlivko.

Verjetno kako razlikovati med fazo in vodnikom ki gre k porabniku, saj sta oba iste barve je tako, da s faznim preiskuševalcem pomerim. Tam kjer sveti je L, tam kjer ne sveti je 1.
Kako sedaj razumem?

starfotr ::

https://www.tem.si/podpora/

Tu so vse možne sheme vezave.

mirator ::

marjan_h je izjavil:

...Verjetno kako razlikovati med fazo in vodnikom ki gre k porabniku, saj sta oba iste barve je tako, da s faznim preiskuševalcem pomerim. Tam kjer sveti je L, tam kjer ne sveti je 1.
Kako sedaj razumem?
Če v dozi ne bi imel tudi nule, bi bilo tako, če pa imaš nulo, tudi nula ne bo zasvetila. In če jo boš vezal v 1 bo ob vklopu naredilo "buuum".
Vsa stikala imaš enopolna - torej enojni vklop-izklop.
Pa daj si dopovedati in eksperimetiraj s kakšnim električarjem.

marjan_h ::

Ja po tej vezavi, katero sem narisal:



bi naredilo bum, saj bi naredil kratek stik. Povezal bi nulo ter fazo skupaj brez bremena. Ja, nula tudi ne sveti, ampak je na srečo obarvana modro, zato vem da je to nula.

Je dvojna prekinitev pravilno narisana?

gavrin ::

Jaz sem tudi preštudiral nekajpriročnikov o centralni, pa še vedno bom dal raje mojstru narest. Vem pa toliko da me ne bo žejnega čez vodo poljal.

Isto je pri elektriki, ne morem verjeti koliko samoukih električarjev premoremo. Ko pa iščeš za zaposlitev pa hodijo taki,da ne veš al bi se smejal al jokal.

Ps. Iščemo štromarja za delo v delavnici, izdelava stikalnih blokov. Več na zs.

marjan_h ::

@gavrin, ja zato jaz ne zaupam preveč "električarjem". Povej kaj je narobe pri moji shemi dvojne prekinitve?

Kot je rekel @mirator bi če bi povezal v "1" nulo bi naredil kratek stik. Ampak zakaj je uporabnik RejZoR dal naslednji nasvet:

Zadaj na stikalih je označeno z "1", "2" in "L". V "L" zatlači fazo in v "1" nulo.

gavrin ::

Tvoje novo stikalo ima enopolno prekinitev.
L - stalna faza
1 - porabnik
2 - nimaš kontakta (če dobro pogledaš sploh nimaš vijaka) Vsaj na sliki je tako videti.
Tlivko pa priklopiš polek porabnika, torej v 1. Drugo žico od tlivke daš pa na nulo.



Ps. KAk sp. ki bi bil pripravljen zvezati kar nekaj razdelilcev. Najraje iz Lj ali okolice.

marjan_h ::

@gavrin, razumem tebe in miratorja ampak, zakaj je RejZoR dal drugačen nasvet? Verjetno po njegovi logiki so zvezali predhodni uporabniki in noben ni naredil kratkega stika.

gavrin ::

Sem sedj malo bolje prebral od rejzorja post in ti svetuje narobe. Če je stikalo tako kot sem napisal, 2 brez vijaka, potem zveži tako kot sem ti napisal.
Če bo pa šlus ti pa pridem prezplačno sam osebno zrihtat.;)

marjan_h ::

Ok, hvala.

Me pa še nekaj zanima, za tlivko na starem stikalu je nula prišla vezana na spodnji vijak. Tukaj dejansko ni luknje za nulo, kar pomeni če hočem vezati nulo in eno žico tlivke bi rabil še nekaj kar povezuje žice? Ne vem kako se temu reče, naj da nekdo povezavo na merkur spletni strani.

Je tako?

gavrin ::

Točno. Pomoje če rečes lestenčna sponka, bo vedu prodajalc. Po domače luster klema.

https://www.merkur.si/instalacijska-spo...

marjan_h ::

Hvala gavrin, sedaj razumem. Si pa napisal, da na vsake toliko časa koga speče v banji, če narobe vežeš.

Kaj si mislil s tem? Razumem npr. če fazni vodnik vežeš na ozemljitev, potem ohišje bojlerja/pralnega stroja dobi visok potencial.
Kaj hipotetično pri nuli in fazi bi moral narediti, da koga "speče" v banji?

gavrin ::

To je bilo mišleno na splošno, V smislu vsak ki ima 5 min. časa je električar. KO gre pa kaj narobe pa noben kriv.
Sem imel primer ko je monter kuhinje lepo še montiral elemente in pomivalec sklemal brez zemlje in je vsakič ko se je zagnal motor začelo malo trest gospo če je ravno kaj pomivala zraven.

marjan_h ::

Sedaj sem kupil lestenčno sponko. (vzel sem največje)

Gor piše 15 A, 400 V in 10.0mm. Verjetno je tukaj mišljena medfazna napetost, torej 400 V.
Varovalka za bojler je 16 A. Če izračunam z znanjem srednješolske fizike, kjer je nazivna moč bojlerja 2 kW, dobimo 2000 W / 230 V = 8.7 A.

Verjetno teh 15 A, je najvišji tok ki ga prenese sponka kar pomeni da bo 8.7 A še zdržalo. So pa višji tokovi, ko se voda segreva v bojlerju.

Torej moje vprašanje je, če je ta lestenčna sponka vredu in ali sem kaj narobe izračunal ali ne upošteval?

gavrin ::

Hmmm. Zakaj sedaj rabiš sponko, za nulo v stikalu ali boš tudi bojler vezal kje drugje.
Vsakem primeru bo sponka več kot dovolj.
Verjetno imaš tudi varovalko za bojler 16A.

marjan_h ::

Ja, tako je 16 A varovalka za bojler.

Aja, saj bom vezal tlivko preko sponke na nulo. Verjetno si ti mislil, da bom vezal fazni vodnik bojlerja preko sponke? Ne, to ne bom.

DeeCoy ::

15A prenese pri 400V, pri 220V prenese več.

marjan_h ::

Ali ni tako, da se nazivna napetost podaja kot medfazna? Torej v tem primeru 400 V je medfazna, medtem ko fazna je 230 V. Kar je za tlivko 230 V med nulo in fazo, torej fazna.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129502 (2675) mirator
»

Priklop električnega štedilnika s pečico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4315221 (6376) starfotr
»

FID stikalo odklopi po določenem času

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1812714 (10496) int47
»

Priklop KZS

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2713419 (13031) telexdell
»

starejša menjana stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
93318 (3136) LordTado

Več podobnih tem