» »

AKOS speedtest - nepotrebno zapravljanje državnega denarja?

AKOS speedtest - nepotrebno zapravljanje državnega denarja?

«
1
2

fosil ::

Na akosu so se spomnili, da je očitno eden večjih problemov s Sloveniji to, da nimamo državnega speedtesta.
In zato so zapravili 70.000 EUR + DDV in postavili svojega.
No toliko so stroški zaenkrat, verjetno bodo z obratovanjem še naraščali.
Zanimivo da ob tem celo priznavajo, da tak brezplačen test že obstaja, ampak naj bi bil njihov bolj napreden.
Še povezava do novice

Se vam torej zdi, da res potrebujemo tako državno storitev, ki je brezplačno na voljo drugje, ali gre spet samo za nepotrebno zapravljanje denarja?
Tako je!
  • spremenil: Mavrik ()

Blum ::

Ni že arnes imel speedtest?

BlaY0 ::

Ja ampak ta ima notri neke hude algoritme, na podlagi katerih ti ta test pa res fulll dobr in full natančno izmeri hitrost. To smo rabili :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

SaXsIm ::

Pri speedtestu se da hitro podvomit o nevtralnosti. Glede na to, da imamo nevtralnost interneta uzakonjeno, je seveda prav, da imamo tudi uradno pot za preverjanje hitrosti.

V samo finančno konstrukcijo projekta se ne bi spuščal, ampak pozdravljam zadevo.
SaXsIm

misek ::

Ko bodo testne strežnike postavili na pravo mesto bo zadeva morda celo delovala. Ampak trenutno stvar deluje po pričakovanju (slabo):
https://www.akostest.net/
  Pritočna hitrost 16 Mbps 
   Odtočna hitrost 230 Mbps 

http://www.speedtest.net/
  Download: 499 Mb/s
    Upload: 776 Mb/s

Povezava v svet je gigabitna.

čuhalev ::

Meni ne zazna dual WAN konfiguracije.

Blum je izjavil:

Ni že arnes imel speedtest?

Citiram njihovo stran: Arnesov strežnik NDT ni več na voljo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

fosil ::

SaXsIm je izjavil:

Pri speedtestu se da hitro podvomit o nevtralnosti. Glede na to, da imamo nevtralnost interneta uzakonjeno, je seveda prav, da imamo tudi uradno pot za preverjanje hitrosti.

Pojma nevtralnost interneta in natančnost merjenja sta dve popolnoma različni stvari.
Sicer pa speedtest ni edini, na netu je še cel kup drugih.
Tako je!

Spajky ::

Spet si je nekdo "omastil" brke ...>:D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

PaX_MaN ::

fosil je izjavil:

Se vam torej zdi, da res potrebujemo tako državno storitev, ki je brezplačno na voljo drugje, ali gre spet samo za nepotrebno zapravljanje denarja?

Je, zato ker je ta test "samo informativne narave".
Z drugimi besedami: neuporaben je.

Nagi Bator ::

Prevec branja glede tega, kaj vse jim dovoljujem z uporabo njihove storitve. Neuporabno.
Sicer pa, kot je Spajky dejal dva posta visje.

cen1 ::

Mogoče pa da speedtest bolj realne rezultate ker imaš tma na voljo 100 različnih strežnikov, tule pa samo enega? Pa še ISP lažje slepari ker je manj IPjev. :D

Glugy ::

Kako to lahk 70 000 evrov+DDV stane? ne razumem...

blindb ::

Glugy je izjavil:

Kako to lahk 70 000 evrov+DDV stane? ne razumem...


Pol meni, da podpisem narocilnico, pol tebi da izvedes zadevo. Pol tvoje polovice da si poplacas trud in lahko tankas jahtico na Krku, ostala 1/4 za firmo, ki to izvede. In potem smo na realni ceni. Zal tako to je v Slo. Dokler bomo davkoplacevalci to podpirali.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

S4ul3 ::

O sami smiselnosti projekta sicer ne bi, je pa 70.000EUR kar hitro naklepanih - piše, da so postavili 4 strežnike, kar je samo po sebi verjetno polovica teh 70.000EUR. Razvoja aplikacije pod 10.000EUR ni, tu je še app za iOS in Android. 70.000EUR gre preden rečeš keks. Da ne omenjam, da dve gigabitni povezavi s SLA staneta konkreten znesek.

Jasno, da se to vse naredit z manj denarja, samo kateri projektni vodja bo tak projekt podpisal nisem prepričan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

nejcek74 ::

Tudi jaz berem OP takole:
70.000 smo dali za nekaj (nimam pojma za kaj, ampak ni vazno), drzava (?kaj je to drzava, tudi o tem nimam pojma?) me je okradla. Mene, mene osebno. Se huje pa je, da me bodo na osnovi tega se bolj okradli v prihodnosti.

SeMiNeSanja ::

Iz firbca šel pogledat ta fancy novi speedtest.

Pa moram reči, da sem razočaran.

a) test ni multiprotokolaren - ali testira na IPv6 ali na IPv4, ne pa oba protokola ločeno, če ju imaš podprta.

b) testira se izključno https hitrost - odvisno od tipa požarne pregrade se lahko hitrost prenosov zelo razlikuje, glede na uporabljeni protokol. Komot bi lahko testirali tudi nekaj drugih protokolov, nenazadnje tudi UDP prepustnost.

c) graf, ki ti ga izrišejo na koncu je popolnoma neuporaben, saj iz njega ne moreš ničesar razbrati. Če imaš hitrost npr. 20Mbps, vidiš zgolj, da si 'nad 10Mbps', koliko točno pa ne. Namesto razpona od 0-100Mbps bi morali graf skalirati na tisto območje, ki se sklada z meritvami za tvoj test.
Takšnen graf, kot so ga vključili, bi lahko tudi izpustili.

Glugy ::

V bistvu jim dajaš ideje za anekse. Bo takoj novih 30 000 stroškov.
Jz bi zadevo razumel če bi potem izmerjena hitrost štela kot uradna hitrost. Informativnih meritev je pa polno na internetu in ne razumem kaj so hoteli zdej dosečt z to informativnostjo? A se je to nardil zato da ima nekdo posel al bomo zdej želi dodatno korist ki smo jo s to pridobitvijo dobili?

Tilen ::

 SpeedTest

SpeedTest



https://www.akostest.net/

Pritočna hitrost 290 Mbps
Odtočna hitrost 240 Mbps
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Bellzmet ::

Verjetno imajo en star HDD v serverju, ki niti ne zmore hitrejšega pisanja/branja :) Jebiga tako je bilo v razpisu, da so "tapravi" dobili 70.000 EUR :)

čuhalev ::

S4ul3 je izjavil:

Razvoja aplikacije pod 10.000EUR ni, tu je še app za iOS in Android.

Če se malo poglobiš v izdelovalca, ugotoviš, da je imel aplikacijo že pripravljeno. Dejansko je zadevo le poslovenil in pripravil dokumentacijo.

Tilen je izjavil:

 SpeedTest

SpeedTest



https://www.akostest.net/

Pritočna hitrost 290 Mbps
Odtočna hitrost 240 Mbps

Ker je speedtest.net strežnik pri Amis, akostest pa pri Arnesu, to očitno pomeni, da imata za pol gigabita na sekundo poddimenzionirano medsebojno povezavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

PaX_MaN ::

Tilen je izjavil:

 SpeedTest

SpeedTest



https://www.akostest.net/

Pritočna hitrost 290 Mbps
Odtočna hitrost 240 Mbps

misek je izjavil:

Ko bodo testne strežnike postavili na pravo mesto bo zadeva morda celo delovala. Ampak trenutno stvar deluje po pričakovanju (slabo):
https://www.akostest.net/
Pritočna hitrost 16 Mbps
Odtočna hitrost 230 Mbps

http://www.speedtest.net/
Download: 499 Mb/s
Upload: 776 Mb/s

Povezava v svet je gigabitna.

O fino, se že kršijo pogoji iz razpisa:
testni sistem mora zagotavljati točne in verodostojne rezultate tudi pri uporabnikih, kjer jim ponudnik storitve zagotavlja dostop z najmanj 100 Mbit/s povezavo,

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

S4ul3 ::

čuhalev je izjavil:


Če se malo poglobiš v izdelovalca, ugotoviš, da je imel aplikacijo že pripravljeno. Dejansko je zadevo le poslovenil in pripravil dokumentacijo.



Težko reči, odvisno od tega kaj so od njih zahtevali na AKOS-u. Ni vse samo v tem, kar se vidi. Verjetno pa nam IP lahko omogoči vpogled v pogodbo.

SeMiNeSanja ::

Bellzmet je izjavil:

Verjetno imajo en star HDD v serverju, ki niti ne zmore hitrejšega pisanja/branja :) Jebiga tako je bilo v razpisu, da so "tapravi" dobili 70.000 EUR :)

Zakaj bi sploh rabil pisati na disk, če te itak samo zanima hitrost prenosa preko mreže? Bil bi čisti nonsense, če bi v to zgodbo vpletal še disk.

Phantomeye ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

Verjetno imajo en star HDD v serverju, ki niti ne zmore hitrejšega pisanja/branja :) Jebiga tako je bilo v razpisu, da so "tapravi" dobili 70.000 EUR :)

Zakaj bi sploh rabil pisati na disk, če te itak samo zanima hitrost prenosa preko mreže? Bil bi čisti nonsense, če bi v to zgodbo vpletal še disk.


ker ti server file na PC in ga potem uploada. Če prav razumem.

sandmat ::

zakaj pa ne v RAM?

SeMiNeSanja ::

sandmat je izjavil:

zakaj pa ne v RAM?

Še v RAM ni treba, pravzaprav sploh ni treba FILE transportirati sem in tja, če te samo zanima prepustnost omrežja za podatke - generiraš data stream in ga pošlješ enkrat v eno, drugič v drugo smer - kjer se samo sprejema in zavrže.

wini ::

Smešnica
speedtest.net:
test na telekom strežnik: 453/756

test na akostest.net: 160/17

mat xxl ::

To je možno samo v banana republiki, da bi šel pa nek majhen del denarja za prevode raznih brezplačnih programov, to pa ne , nikakor... nič prijatelji naročnikov ne zaslužijo....

MacGyver141 ::

Zgleda, da to ne dela pravilno samo pri velikih povezavah.

Akostest: 21/2
Speedtest: 20.89/2.04

Zgodovina sprememb…

lonewolf_ ::

akos 15 / 1.5
Speedtest 15.3 / 1.55
testmynet 15.8 / 0.51

keremu naj zdaj verjamem? Če pokličem ponudnika KRS pa mi rečejo, da je linija brez problemov in da pri njih kaže 15/2
internet pa mi več kot mesec, dnevno ne deluje kot bi moral (tudi drugim ne, ki so na KRS-ju)
Na koga se lahko obrnem v tem primeru?
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

techfreak :) ::

Mislim da ta stran obstaja ze vsaj kaksno leto, mislim da je tudi na ST bila tema oz. vsaj omenjen je bil. Mi pa definitivno ni jasno kje so zapravili 70k za taksno zadevo.

PaX_MaN ::

S4ul3 je izjavil:

Težko reči, odvisno od tega kaj so od njih zahtevali na AKOS-u. Ni vse samo v tem, kar se vidi. Verjetno pa nam IP lahko omogoči vpogled v pogodbo.

Ta pogodba je že javno objavljena. Lahko jo primerjaš z vzorcem pogodbe iz razpisne dokumentacije (tam nek 19. stran).

In potem zraven vidiš Pogodba št. 4300-14/2015/14: Posodobitev spletne aplikacije za spremljanje kvalitete storitev širokopasovne povezave na podlagi zahtev informacijske pooblaščenke
(-.-)

lonewolf_ je izjavil:

Če pokličem ponudnika KRS pa mi rečejo, da je linija brez problemov in da pri njih kaže 15/2
internet pa mi več kot mesec, dnevno ne deluje kot bi moral (tudi drugim ne, ki so na KRS-ju)
Na koga se lahko obrnem v tem primeru?

Tržni inšpektorat. Sam bo to potem odvisno od inšpektorja, a bo to vzel kot dokaz al ne, ker kot pravi agencija, ta test ni vreden piškavega oreha:
Z njim ni mogoče operaterju dokazovati, da je hitrost povezave slabša od obljubljene ali da so se dogajale upočasnitve. Za kaj takega ni podlage niti v zakonu o elektronskih komunikacijah niti kje drugje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

PaX_MaN ::

PaX_MaN je izjavil:

In potem zraven vidiš Pogodba št. 4300-14/2015/14: Posodobitev spletne aplikacije za spremljanje kvalitete storitev širokopasovne povezave na podlagi zahtev informacijske pooblaščenke
(-.-)

Mal sem šel brskat.
To naročilo je bilo oddano brez predhodne objave obvestila o naročilu, po 5. odstavku 29. člena ZJN-2 (1. točka, pri 2. točki gre za ponovitev podobnega, zato se IMO ne aplicira; ta možnost tudi ni navedena "v postopku oddaje naročila" kot bi morala bit, tam pod "Informacije o podaljšanjih oziroma možnih ponovitvah naročila", pa prej bi moral še zračunat vrednost teh dodatnih del):
(5) Postopek s pogajanji brez predhodne objave se lahko uporabi za javna naročila gradenj in javna naročila storitev tudi v primeru:
1. za dodatne gradnje ali storitve, ki niso vključene v prvotni projekt ali v prvotno naročilo, vendar so zaradi nepredvidenih okoliščin postale potrebne za izvedbo naročila gradenj ali storitev, zajetih v tem projektu ali naročilu, pod pogojem, da se naročilo odda ponudniku, ki izvaja prvotno naročilo;

Kaj pa so te nepredvidene okoliščine? Tole:
Zaradi pripomb Informacijske pooblaščenke na osnutek vodenja osebnih podatkov v sistemu AKOS Test Net, je potrebno dodatno programiranje s strani izvajalca Specure.

Zdaj, če je AKOS sam poslal ta osnutek v mnenje IP-RS, pa nazaj dobil HELLNOPE, to nikakor in in ne more bit nepredvidena okoliščina.
Poleg tega je že s tem, ko(če? - nikjer ne piše kdaj je bilo to poslano in dobljen odgovor) ni imel že pred pogodbo izdelanih dokončnih specifikacij (osnutek(!) vodenja o.p.), kar je neposredno povzročilo dodatno javno naročilo in posledično porabo javnih sredstev, ravnal neučinkovito in negospodarno.
Predpostavke, predpostavke. Gremo ZDIJZ zakurblat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

dr.Akula ::

A je test še vedno neuporaben za hitre povezave? (jaz ne morem probat)
Tule se na veliko hvalijo, da strežejo tudi "najzahtevnejšim uporabnikom".
ni podatka

Tilen ::

Akostest:

Measurement result from Oct 13, 2015 1:05:02 PM ?
Download speed 280 Mbps
Upload speed 210 Mbps

 Speedtest

Speedtest



Še vedno je enako.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

sandmat ::

Laptop:
Pritočna hitrost 520 Mbps
Odtočna hitrost 65 Mbps
Ping 5,2 ms

Server:
Pritočna hitrost 330 Mbps
Odtočna hitrost 52 Mbps
Ping 1,9 ms


Speedtest laptop
 speedtest

speedtest



Server
http://www.speedtest.net/my-result/4741...

Server je precej boljši po performancih in po mrežni opremi

mihec87 ::

Kaj manjka torrent klientu pa .torrent file...?

Bellzmet ::

@mihec87: je prepoceni in se ne da "porabit" (beri: razdeliti) davkoplačevalskega denarja.

one too many ::


Zgleda, da to ne dela pravilno samo pri velikih povezavah.

Akostest: 21/2
Speedtest: 20.89/2.04



akos 15 / 1.5
Speedtest 15.3 / 1.55
testmynet 15.8 / 0.51

keremu naj zdaj verjamem? Če pokličem ponudnika KRS pa mi rečejo, da je linija brez problemov in da pri njih kaže 15/2
internet pa mi več kot mesec, dnevno ne deluje kot bi moral (tudi drugim ne, ki so na KRS-ju)
Na koga se lahko obrnem v tem primeru?


IMHO so to normalna nihanja v hitrosti, še posebno zato ker imata verjetno zagotovoljeno 15 oz. 20 MBit povezavo. Problem je edino pri testmynet uploadu, ampak ker je edini, gre verjetno za kako napako med testom ali prepisovanjem.

Roadkill ::

Tilen: Daj testni server na speedtestu izberi Ljubljana. Da ne boš ravno lokalne mreže od amisa testiral.
Ü

Tilen ::

Ni problema.

Telekom (Ljubljana):

Telekom



VIPnet (Zagreb)
 VIPnet

VIPnet

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

pegasus ::

Lol, meni zadeva reče "Keine UUID!" :)

Assass1n ::

Meni pa pravilno kaže, mi prej speedtest na telefonu malo preveč uploada pokaže.
Mi je pa zelo všeč aplikacija na telefonu, res lično narejena. Če je bilo pa za tole potrebno dat 70k€ bi rekel pa ne. Raje bi popravili 500m ceste proti meni, da ni 1000 lukenj v asfaltu :D
PS: Tilen fouš >:D
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Daniel ::

Aplikacija je obstajala že prej. https://www.netztest.at/en/Test

Bellzmet ::

Yup. Delala je Avstrijska firma. Zgleda je prevod koštal 70.000 EUR.

dr.Akula ::

Bellzmet je izjavil:

Yup. Delala je Avstrijska firma. Zgleda je prevod koštal 70.000 EUR.

Dobro no, nehajte pisat take ekstreme. Sicer je zadeva res bolj polovičarsko narejena in ne koristi najzahtevnejšim, ampak to zgoraj je pa absurd v drugo smer. Saj že samo hardware za tako zadevo ni poceni.
ni podatka

AC_DC ::

Prevod 1k, hw 22k, podkupnina 15k, profit izvajalca 32k :))-
So podpisali večletno pogodbo ? Koliko bo stalo vzdrževanje ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Unknown_001 ::

Sprobal, pa dela pravilno. Optika T2 10/10
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Bellzmet ::

Več kot očitno zadeva ne dela, kot bi moralal in ja to je zame samo 70.000 EUR za prevod. Kot bi plačal 40.000 EUR za avto pa bi peljal max 30 km/h. Bi tudi plačal samo za prevod servisne knjižice. Pač more delat.

RokX ::

Verjetno imajo en server za vse, ki ne zmore pritiska :D
Kdor kuha ta nekaj zakuha
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Merjenje hitrosti downloada/uploada (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Omrežja in internet
447375425 (51036) Tero
»

Hitrost interneta (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6617696 (6707) iwasbilbo
»

A1 TV AS LTE (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Omrežja in internet
21052148 (27487) brez-imenko
»

router-torrent port?

Oddelek: Pomoč in nasveti
61088 (966) Gapi
»

Telekom optika - hitrost (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
13228126 (16503) mojster_joni

Več podobnih tem