» »

3d printer

3d printer

3dprint ::

Zivjo.

Odločam se za nakup 3d printerja, pa me zanima če mi lahko kdo pomaga. Zanima me na kaj moram biti pozoren pri nakupu printerja, kje ga je najbolje kupiti? Delovna površina naj bi bila nekje 15x15x15cm. Potrebujem ga za domaco uporabo, toliko da malo spoznam kako se dela s tem. Dal bi nekje 400e. Za začetek in za začetnika pravijo da je dovolj :) Upam da se kdo spozna na te stvari.

LP

Kurzweil ::

Za tako malo denarja boš težko dobil kaj, za kar bo kdo dal roko v ogenj, da je vredno kupovat. Nazadnje ko sem precej časa raziskoval stvar, so najbolj hvalili tole. Za kaj več pa boš moral povedat tudi ti kaj več ;)

3dprint ::

Hm...Jaz ne morem povedati ker ne vem, zato pa sprasujem.Pac rad bi da pride ven nek izdelek, toliko da spoznam način delovanja , se naučim naristai kos in ga sprintati. Za začetno uporabo.

Vzdevek ::

Če imaš čas počakati vsekakor priporočam Tiko . Uspela jim je KickStarter kampanja zdaj pa trenutno ne sprejemajo naročil, saj bojda ne folgajo delat. Stanejo pa pod 200€, vsaj tisti na Kickstaterju je bil nekje okoli 170$.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vzdevek ()

stalker ::

Tudi jaz sem se odločal za 3D printer in si postavil zgornjo mejo 400€. Začel sem iskati informacije na spletu in po podatkih te strani sem se odločil počakati, ker od 100 do 200€ več trenutno ne morem zapravit.

3dprint ::

Siddh ::

http://www.ebay.com/itm/231472986888?_t...

Tega sem malo na pamet kupil pred nekaj tedni. Poleg izvirne cene sem še imel 90€ stroškov uvoza. Poštnina je že všteta v ceno, prodajalec je sicer hotel nekaj ekstra zaračunati preko paypala, vendar na neko drugo ime, zato pač nisem plačal. Paket sem vseeno dobil. Sama konstrukcija tiskalnika je zadovoljiva, zelo stabilna. Glava se sicer malo zvija, ampak skoraj ni opazno na končnem izdelku. Sem že narisal nov nosilec za glavo, ki bo bolj stabilen, samo ga moram natisniti. Je pa treba si vzet čas in se igrat z nastavitvami, recimo kake enostavne predmete brez previsov se da tiskati iz škatle brez problema, ko pa hočeš neke mostičke ali previse natisniti, pa je treba vložit malo truda in predvsem časa.

Velik plus je, da zadeva delovala takoj, ko sem sestavil. Program, ki ga snameš z uradne strani že ima na grobo prednastavljene parametre tiskanja in je kvaliteta prvega tiska že bila zadovoljiva (vsaj zame). Edina stvar, ki mi je povzročala probleme je bil kolut z filamentom. Kolut se namreč ni lepo sukal, ko je extruder vlekel filament, ampak se je preveč zatikal in sem ga moral ročno odmotavati. Na izdelkih se je to poznalo kot pomanjkanje materiala. Zato sem natisnil neka kolesca, na katera se natakne kolut in zdaj se lepo vrti, brez upora.
Delovna površina pa je 190x190x200.


I__I ::

Tukaj majo zelo poceni 3d printerje in še zastonj poštnino. Upoštevati pa moraš še davek in mogoče carino. (Če je stvar legit pa ne vem.)
https://www.3dprintersonlinestore.com/

Nekateri opozarjajo, da znajo okvirji iz akrila pokat, tako da se mogoče splača vzet okvir iz aluminija.
Men ni preveč všeč hotend ki je ponavadi na poceni i3 Prusa printerjih.

@Siddh

Si poskusil kakšen dolgočasovni print? (npr 4,5,6 ur?) Dela v redu?

3dprint ::

Se pravi da za tak denar je cisto vredu printer, da spoznas zadevo kako deluje. Katerega bi priporocali iz te povezave.

https://www.3dprintersonlinestore.com/

Glede programa oz. softwera v katerem narises 3d izdelek za tiskanje, je program zraven? Ali ga dobis na internetu?

Ker ste to ze poceli a je tezko narisati nek izdelek in vse nastaviti da lahko potem printas?

I__I ::

Pred nakupom 3d printrja ti svetujem da malo preštudiraš teorijo kako delujejo 3d printerji (elektronika, driverji, koračni motorji, firmware, slicerji, host software, stl, gcode,...). Js sm bral tole knjigo: Brian Evans: Practical 3D printers (knjiga je že stara in ni up to date, ampak osnove so še vedno enake), mogoče najdeš kaj koristnega tudi v knjigi: 3D printing for Dummies (Obe knjigi lahko dobiš v Centralni tehniški knjižnici)
Drgač pa tole: http://www.reprap.org/wiki/RepRap_Optio...
Pa tole: https://www.youtube.com/user/ThomasSanl...

Js ti ne morem nobenega priporočat s te strani, ker nobenega od teh printrjev ne poznam. Mogoče ti bo tole malo pomagalo, kaj lahko pričakuješ pri takšnih poceni printrjih: https://www.youtube.com/user/HiBoson/vi...

Programa za 3d risanje ni zravn. Nekaj zastonjskih: Tinkercad, Openscad, Autodesk 123D, Meshmixer, Blender,... Oziroma če lahko dobiš "študentsko" verzijo kakšnega profesionalnega programa, kot so Solidworks, ProE,...

A je težko? 3D modeliranje: odvisno od kompleksnosti izdelka - preproste oblike je v vseh programih lahko narediti, bolj kompleksne oblike pa veliko težje, predvsem pri nekaterih zastonj programih.
3d printanje: Odvisno od kvalitete printrja, kalibracije, ... Če printr dela, ni težko. Če printr ne dela, rabiš nekaj znanja, da ugotoviš zakaj ne dela in nekaj znanja, da ga popraviš. Predvsem pa vzame veliko časa. To ni tako kot navaden printer, ki ga samo priklopš na računalnik, pritisneš print in dela.

Bodi pripravljen na to, da ti bo vzelo veliko časa in še nekaj denarja. Mogoče ti bo, mogoče ti pa ne bo. Odvisno na kakšen printer naletiš.

3dprint ::

Super. Si bom malo prebral... drugace pa te zadeve malo poznam, glede motorjev, drajverjev in podobno. Glede programov znam uporabljati pro engineer...zanima me potem ko shranis pod stl datoteko, kako potem nadaljujes naprej da printer prebere...kako naredis gcode? V sluzbi delam nc datoteko da jo potem stroj bere...

Spock83 ::

Siddh je izjavil:

http://www.ebay.com/itm/231472986888?_t...

Tega sem malo na pamet kupil pred nekaj tedni. Poleg izvirne cene sem še imel 90€ stroškov uvoza. Poštnina je že všteta v ceno, prodajalec je sicer hotel nekaj ekstra zaračunati preko paypala, vendar na neko drugo ime, zato pač nisem plačal. Paket sem vseeno dobil. Sama konstrukcija tiskalnika je zadovoljiva, zelo stabilna. Glava se sicer malo zvija, ampak skoraj ni opazno na končnem izdelku. Sem že narisal nov nosilec za glavo, ki bo bolj stabilen, samo ga moram natisniti. Je pa treba si vzet čas in se igrat z nastavitvami, recimo kake enostavne predmete brez previsov se da tiskati iz škatle brez problema, ko pa hočeš neke mostičke ali previse natisniti, pa je treba vložit malo truda in predvsem časa.

Velik plus je, da zadeva delovala takoj, ko sem sestavil. Program, ki ga snameš z uradne strani že ima na grobo prednastavljene parametre tiskanja in je kvaliteta prvega tiska že bila zadovoljiva (vsaj zame). Edina stvar, ki mi je povzročala probleme je bil kolut z filamentom. Kolut se namreč ni lepo sukal, ko je extruder vlekel filament, ampak se je preveč zatikal in sem ga moral ročno odmotavati. Na izdelkih se je to poznalo kot pomanjkanje materiala. Zato sem natisnil neka kolesca, na katera se natakne kolut in zdaj se lepo vrti, brez upora.
Delovna površina pa je 190x190x200.


S čim narediš oz kater softwre uporabljaš za načrtovanje nekega izdelka?

3dprint ::

Jaz kateri software imam v sluzbi? To so nc stroji...

Spock83 ::

Kaj pa za doma? Recimo da nabavim 3d printer. V čem oblikuješ in printaš? AutoCAD? Kaj pa kakšen Rhino?

3dprint ::

Nimama se printerja. Znam samo risati v pro engineer, katerega lahko uporabljas pri modeliranju za 3d printer.

I__I ::

@Spock83
Vsi 3D programi, ki lahko izvozijo datoteko s končnico .stl, .obj ali .amf

@3dprint
Za izdelavo gcode iz .stl, .obj ali .amf datotek potrebuješ "slicer" (Slic3r, Cura, KISSlicer, Skeinforge,(vsi zastonj) Simplify3D(plačljiv),... ).
Potem pa rabiš še G-code sender. Oz. če ima printer opcijo za SD kartico, tega ne rabiš in daš samo na kartico. Tukaj so vsi našteti: http://reprap.org/wiki/RepRap_Options#S...

Js uporabljam predvsem Repetier-Host, ki ima že vgrajen Slic3r. Poskusil sem tudi Curo.
Ta program prednastavljen za določen printer ponavadi pride skupaj s printerjem (oz. dobiš link za download). Odvisno od printerja. Preveri preden kupiš.

mih@ ::

Ko sem jaz kupoval 3d tiskalnik sem šel na tole delavnico http://www.3d-tisk.si/S2300/prijava+na+... . Začuda ni bila prodajno usmerjena, glede na izkušnje iz drugih področij... Sem pa dobil en splošen pregled, pa še po predavanju smo si malo izmenjali izkušnje.

Siddh ::

I__I je izjavil:


@Siddh

Si poskusil kakšen dolgočasovni print? (npr 4,5,6 ur?) Dela v redu?


Najdaljši print je bil dobrih 7 ur in sicer neki nosilčki, ki sem jih sam narisal. Kvaliteta je bila vsaj zame zadovoljiva. Nič ni bilo zvito itd. Prvi layer je bil malo razmazan in se je poznal rob okrog spodnje ploskve, vendar je to moja krivda, ker nisem ustrezno nastavil začetne pozicije Z osi. Tiskal pa sem z PLA plastiko. Gcode pa je pošiljal računalnik. Iz SD akrtice še nisem poskušal.


Led tehnik ::

Imam tiskalnik AzureFilm 3D, slovenski proizvod z dobrimi navodili za uporabo in mi tiskalnik zelo dobro funkcionira.
Priporočali so mi program Cura, s katerim tudi nimam problemov. Enostavno se v njega naloži stl. file in že lahko tiskaš.
Zanima me, če kdo pozna kje so kakšne učinkovite in poceni delavnice za 3D risanje?
To znanje mi namreč primankuje.

3dprint ::

Led tehnik mi poves kje si kupil tiskalnik?

Spock83 ::

I__I je izjavil:

@Spock83
Vsi 3D programi, ki lahko izvozijo datoteko s končnico .stl, .obj ali .amf

@3dprint
Za izdelavo gcode iz .stl, .obj ali .amf datotek potrebuješ "slicer" (Slic3r, Cura, KISSlicer, Skeinforge,(vsi zastonj) Simplify3D(plačljiv),... ).
Potem pa rabiš še G-code sender. Oz. če ima printer opcijo za SD kartico, tega ne rabiš in daš samo na kartico. Tukaj so vsi našteti: http://reprap.org/wiki/RepRap_Options#S...

Js uporabljam predvsem Repetier-Host, ki ima že vgrajen Slic3r. Poskusil sem tudi Curo.
Ta program prednastavljen za določen printer ponavadi pride skupaj s printerjem (oz. dobiš link za download). Odvisno od printerja. Preveri preden kupiš.


Hvala za info.

Sem se pa prijavil na tisto delavnico danes, ki je mih@ pokazal. Hvala :)

Led tehnik ::

3dprint - oglej si na strani www.azurefilm.com

I__I ::

@Led tehnik
Kok pa stane tale printer? Na njihovi strani ne najdem cene.

@Spock83
Kako je bilo na delavnici? Je bilo zanimivo/koristno?

Spock83 ::

Ej fajn je bilo. Tko v dobri uri in pol sem marsikaj izvedel. Čisto vse lepo razložijo in na koncu se še nekaj malega sprinta. Tako da mi je zdaj mariskaj jasno. Priporočljivo za nekoga, ki nima čisto nič pojma. :)

Recimo priporočljivo je da je 3d printer v komori, da se med printanjem materijal enakomerno hladi. Če ne nastane težava itd. Kakor vidim Azure tega nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

BlackMaX ::

Led tehnik je izjavil:

3dprint - oglej si na strani www.azurefilm.com


Mene tudi zanima cena in kako je z končnim izdelkom ali ga treba veliko brusiti?

I__I ::

Spock83 je izjavil:


Recimo priporočljivo je da je 3d printer v komori, da se med printanjem materijal enakomerno hladi. Če ne nastane težava itd. Kakor vidim Azure tega nima.


Redkokateri printer ima komoro. To imajo ponavadi le višjecenovni printerji(2000+€). Nekje sm bral, da je to povezano z nekim patentom (http://www.google.com/patents/US6722872...
Js mam svoj printer v omari z vitrino, tako da ga lahko popolnoma zaprem, hkrati pa vidim kaj dela. Lahko pa si tudi narediš pokrov iz npr. pleksi stekla, kartona,... primer: http://www.instructables.com/id/3D-Prin...
Tako da to ni ponavadi prioriteta pri nakupu 3d printerja.

Siddh ::

Jaz sem sprva hotel tiskalnik zapreti, ravno zato, da se material bolj enakomerno ohlaja. Pa sem ugotovil, da dokler ni prepiha, pa da je temperatura v prostoru višja kot 20°C in ne niha, se da čisto lepo tiskati.


Led tehnik ::

Glede komore se ne strinjam, s tiskalnikom Azurefilm je izdelek zelo dober, ni potrebno čisto nič brusiti.
Tiskalnik je narejen zelo kompaktno in je zato izdelek dober. Slike printov lahko pošljem na mail.

Siddh ::

Na imgur jih naloži, da vsi vidimo. Me res zanima kako zgleda.


I__I ::

Potreba po komori ni odvisna samo od kvalitete printerja, ampak tudi od temperature okolice, vetra oz. prepiha, nastavitev temperatur ekstruderja in mizice, hitrosti, ventilatorja, 3d modela, predvsem pa od vrste in kvalitete materiala (Za PLA komora ni potrebna, za ABS pa se jo priporoča. )

@Led tehnik
Kaj printaš? PLA ali ABS? Še vedno me zanima cena tega printerja, vsaj tok da vem ali se pogovarjamo o visoko cenovnem ali nizko cenovnem printerju.

Led tehnik ::

Printam oboje PLA, ABS ...cena printerja je 1250€ + ddv.

Led tehnik ::

Na povezavi so izdelki printani z AzureFilm 3D: http://imgur.com/gallery/xo468

stalker ::

Nabavil sem tale 3D tiskalnik: http://www.ebay.co.uk/itm/301596546097?...
Za ceno 300€ in neverjetno hitro dostavo sem zelo zadovoljen. Sestava mi je vzela dobrih 8 ur, po frustrirajočih začetnih tiskanjih pa mi je le uspelo nastavit parametre in sedaj tiska tip-top. Natisnil sem 10x10x10mm kocko in dejanske mere so bile 9,85x9,75x10,00mm. Z malo nastavljanja se da zagotovo še izboljšati toleranco.

V škatli dobiš vse in kar sem najmanj pričakoval: več šraufov kot jih potrebuješ. In neko poceni orodje ter ∼30m PLA plastike.

Pleksi okvir mi je počil samo na enem nepomembnem mestu med zategovanjem, drugače je robusten in med tiskanjem se ne trese. Napajalnika nisem mogel montirati po načrtu, ker mu je na poti motor X osi, zato sem ga prilepil z dvostranskim lepilnim trakom malo bolj stran. Navojne palice Z osi je dobro namazati, povečal sem nekaj lukenj, ker so bile za desetinko milimetra preozke... To bo to, glede težav pri sestavljanju.

Siddh ::

Imam skoraj isti tiskalnik in ne razumem kako je napajalnik na poti motorju za x os? Sploh nista na isti strani


I__I ::

@stalker
A si mogoče tele navpične stranice zamešal, pa si na napačno stran dal PCB in napajalnik?

A ima ta printer kakšen ventilator, ki je usmerjen na objekt? ker na slikah na linku ga ni videti. Zanima me zato, ker vidim, da eni printerji ga imajo, eni pa ne.

stalker ::

Možno, da sem zamenjal, navodila niso ravno jasna.
Ne, ta printer nima ventilatorja, ki bi bil usmerjen na objekt.

gorazdkop ::

Kako se pa obnese takšen model tiskalnika?
Je vreden tega denarja?

Heisenberg ::

Smem vprašati kaj s temi tiskalniki tiskate, da se splača vložiti toliko denarja ? (resno vprašanje,ker mene tudi prsti srbijo,ampak ne vem kaj bi opravičilo nakup)

stalker ::

Kateri slicer uporabljate? Jaz sem iz Slic3rja prešaltal na KISSlicer in razlika je očitna. Z istimi nastavitvami lahko tiskam hitreje, modeli so bolj polni (kar mi pride prav pri tenkih stenah, glej sliko), program je hitrejši in seveda manj pregleden :D

@gorazdkop: Zaenkrat sem z njim zelo zadovoljen. Pri tiskanju nimam nobenih problemov in tiska zelo natančno. Za mene je vreden 300€ in za ta denar dobiš spodoben 3D tiskalnik.

@Heisenberg: Če ne veš, kako bi upravičil nakup, potem ga ne potrebuješ. Razna ohišja za elektroniko, nosilci motorjev, držala in pomagala, dekorativne stvari, brezvezne stvari, popolnoma neuporabne stvari, ma kar čiš ti natisne.


Na sliki levo sem uporabil KISSlicer, pri normalni hitrosti. Na desni strani Slic3r, prvih nekaj plasti normalna hitrost, potem sem dal na minimum. Jasno so vidne luknje na prvi plasti.
 Izdelka

Izdelka



Slic3r in visoka hitrost data take rezultate. Izdelek je bolj fleksibilen, prvih nekaj plasti je prepletenih.
 Izdelek

Izdelek



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3d tiskalnik (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Kaj kupiti
2295351542 (1247) MacGyver141
»

ARDUINO MEGA 2560 Težava

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71771 (1537) m123l
»

3D tiskalnik

Oddelek: Kaj kupiti
307288 (6538) avian2
»

HP napovedal revolucionaren 3D-tiskalnik za leto 2016

Oddelek: Novice / Ostale najave
3012398 (9984) roli
»

RepRap, 3d printer, sposoben 60% avtoreplikacije (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8622622 (18117) WarpedGone

Več podobnih tem