» »

Windows 10 bo onemogočil piratske igre in neavtorizirano opremo

Windows 10 bo onemogočil piratske igre in neavtorizirano opremo

WinBeta - Microsoft je v novi verziji operacijskega sistema Windows 10 posodobil pogoje uporabe (Services Agreement) z dikcijo, ki je dvignila precej prahu. Po novem si namreč Microsoft jemlje pravico, da uporabniku prepreči dostop do storitev, igranje piratskih verzij iger ter uporabo neavtoriziranih naprav. Prav tako lahko zahteva posodobitev programske opreme za nadaljnji dostop do storitev.

Zanimiva je definicija piratskih verzij iger in neavtoriziranih naprav, ki očitno izpušča preostalo piratsko programsko opremo. Kaj so neavtorizirane naprave, ni nikjer opredeljeno, kar prav tako vzbuja nelagodje. Zelo verjetno je ta odstavek napisan z mislijo na Microsoftove igralne konzole, kjer je stopnja piratstva precej visoka. Ker bo Windows 10 deloval na osebnih računalnikih, konzolah, pametnih telefonih, tablicah, očalih in še kje, je treba tudi pogoje uporabe zapisati tako, da pokrivajo možne nezakonite rabe na vseh teh napravah. A zelo ohlapne definicije, ki puščajo veliko odprtega interpretaciji, niso najboljši način za to.

Spomnimo, da Windows 10 Microsoftu posreduje podatke o lokaciji naprave, zgodovini brskanja, uporabljenih aplikacijah, adresarju in še številne druge, če tega izrecno ne onemogočimo.

200 komentarjev

«
1
2 3
...
5

mrTwelveTrees ::

Mislim da s tem tipajo mejo do kjer lahko gredo... ker če bo preveč uporabnikov proti, bodo spremenili pogoje....

opeter ::

Ne igram piratskih iger, pa tudi ne uporabljam nič piratskega.

Ampak, če te bodo prisili, da boš recimo moral neko staro napravo zamenjat samo zato, ker zanj ni gonilnikov (oz. ne bodo pustili, da uporabiš gonilnike iz Win7-8.1) potem bom dobro premislil o nadaljnji uporabi.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

šajtrga ::

se pravi če želi kdo igrati stare DOS igre potem so štejejo kot piratske glede na to da jih ni na steamu ali pa jih en moreš več kupiti v prosti prodaji?

Thuban ::

vprašanje kaj smatra kot "piratsko". Sumim, da je govora glede konzol. Na pcju boš namreč (včasih) težko opredelil kaj je igra in kaj ne.

Neavtorizirana oprema.... ali končno govorimo o tem, da ne bo več mogoče uporabljati čungalunga strojne opreme brez pravih gonilnikov?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

technolog ::

Ne, verjetno mislijo naredit v OS vgrajen DRM.

Torej stare DOS igre boš lahko igral, samo novih ne, torej tistih, ki bodo ta OS modul implementirale.

opeter ::

Kako pa veš, da bo OS omogočil npr. zagon emulatorjev, kot je npr. DosBOX, ki se lahko zlorabi za poganjanje piratskih DOS in Win 3.x/9x iger?

Thuban je izjavil:

Neavtorizirana oprema.... ali končno govorimo o tem, da ne bo več mogoče uporabljati čungalunga strojne opreme brez pravih gonilnikov?


To je odlično vprašanje in v bistvu tudi mene najbolj zanima.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

NubCake ::

Če bodo hoteli naredit nekaj podobnega kar ima Apple in Steam (torej, da lahko samo original igre igraš), potem mislim, da se bodo hudo opekli, ker mislim, da so prav zaradi tega začela Steam in ostala podjetja vlagat v Linux itd.

Ker je bilo že rečeno, da bi naj Microsoft to pri Windows 8.1 probaval naredit, kar pomeni, da bi lahko inštaliral igre samo še iz njihovega Store-a, kar pa automatsko pomeni, da bi oni dobili pač nevem, 20% od vsakega nakupa, kar pa ni po godu velikim izdelovalcem iger, in so začeli vlagat v Linux, kar pa nimam nič proti :)

Ampak pri Win 8.1 tega niso naredili, ker ni bil popularen, kar pa za Win 10 ni mogoče reči.

Aston_11 ::

Kaj tele splošne pogoje bodo sproti spreminjali, kot se jim bo zazdelo?

mtosev ::

pirat softwara in gamov na kompu nimam. imam kakšen game al sw iz torenta,če sn izgubil cd, je uničen ali se mi ga ne da iskati. aja mam pa kakšen piratski film na kompu druzga pa nič
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Mordecai ::

Imam občutek, da bo 7 novi XP. Jaz čeprav kupim igro, igram piratizirano, ker koliko problemov mi original povzročajo je svetovno. Kupil darkness 2 v dvd obliki in sem prek steama inštaliral 5-6 ur. Zadnjič Bioshock 2(imam 2 original kopiji), in se aktivira nek checker, ki mi javi da je prišlo do napake. Pred tem sem s crack verzijo že 2x preigral. Ostajam na 7 in upam, da jih bo veliko šlo nazaj.

vostok_1 ::

Super. Tako ali tako vedno manj uporabljam MS izdelke. Za 90% dnevnih opravil, obstajajo izredno dobre alternative.

Dr_M ::

vostok_1 je izjavil:

Super. Tako ali tako vedno manj uporabljam MS izdelke. Za 90% dnevnih opravil, obstajajo izredno dobre alternative.



Katere pa so te alternative? Svincnik in papir?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bMozart ()

Yacked2 ::

Meni se zdi pa čudno, da se tako zapenjate zaradi piratskih iger, mene osebno bolj moti "Windows 10 Microsoftu posreduje podatke o lokaciji naprave, zgodovini brskanja, uporabljenih aplikacijah, adresarju in še številne druge"
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Jerry000 ::

Še dobro, ostal bom na win8.1. Adobe imam piratski ker ne mislim plačevati zato da se malo špilam gor, služim pa tako ali tako ne s tem. Igre pa igram na steamu ampak potegnem piratsko dol da jo prvo testiram, potem če mi je všeč pa kupim

vostok_1 ::

Dr_M je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Super. Tako ali tako vedno manj uporabljam MS izdelke. Za 90% dnevnih opravil, obstajajo izredno dobre alternative.



Katere pa so te alternative? Svincnik in papir?


Če je 90% tvoje dnevne aktivnosti brskanje po netu, potem je praktično vsak drugi OS zadosten.
Za light office work, je prav tako Libre Office dober nadomestek.
Za popularne programske jezike isto.

Če si game developer, design artist, umetnik itd. potem res, drugega kot windows nimaš.
Če imaš neke čudaške I/O naprave v sistemu, same as above.

Stari maček ::

Bomo pač ostali na sedmici. Slabo zanje!

Thuban ::

Stari maček je izjavil:

Bomo pač ostali na sedmici. Slabo zanje!


zato ker ne moreš imeti piratskih iger? S tem si jasno povedal da sodiš v starost pod 15 let in si ne moreš privoščiti niti 1 original igre.

Starost pod 15 let pa tako ali tako Microsoftu ne prinaša nobenega denarja.

vostok_1 je izjavil:

Dr_M je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Super. Tako ali tako vedno manj uporabljam MS izdelke. Za 90% dnevnih opravil, obstajajo izredno dobre alternative.



Katere pa so te alternative? Svincnik in papir?


Če je 90% tvoje dnevne aktivnosti brskanje po netu, potem je praktično vsak drugi OS zadosten.
.


za tvoj opis ZASTONJ windows 10 povsem zadostuje. Za dnevne aktivnosti brskanja po netu ne rabiš piratskih iger.

Yacked2 je izjavil:

Meni se zdi pa čudno, da se tako zapenjate zaradi piratskih iger, mene osebno bolj moti "Windows 10 Microsoftu posreduje podatke o lokaciji naprave, zgodovini brskanja, uporabljenih aplikacijah, adresarju in še številne druge"


to se da izklopiti.

Mordecai je izjavil:

Ostajam na 7 in upam, da jih bo veliko šlo nazaj.


imaš težave na tvojem računalniku, reši jih. Steam navadno deluje povsem brezhibno, se mi zdi zanimivo da tebi v celoti tako NE deluje.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

joebanana ::

Jaz sem kupil operacijski sistem in ne policaja, ki vohuni kaj poganjam na njem. Kako se lahko kdorkoli strinja s tako velikim posegov v zasebnost. A zraven windows dobiš še kamero za v sobo kjer si?

Yacked2 ::

Thuban je izjavil:


to se da izklopiti.


Boljše vprašanje je, zakaj je to po defaultu uklopljeno. Ali gre Microsoftu (glede na rezultate z Nokio) res tako dobro, da lahko software s podporo kar tala na tržnici ? Microsoft ni karitas, kar pomeni, da bo nekje prišel do tega denarja, glede na njihovo politiko zasebnosti se mi zdi, da vem kako.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Stari maček ::

Če ima kdo gor piratski PS za dve fotki porihtat na leto pa res ne vem, zakaj bi ga onemogočili. Sam tega nimam za piratiziranje. Piratiziranje je, ko nekomu delaš škodo.

mtosev ::

Yacked2 je izjavil:

Thuban je izjavil:


to se da izklopiti.


Boljše vprašanje je, zakaj je to po defaultu uklopljeno. Ali gre Microsoftu (glede na rezultate z Nokio) res tako dobro, da lahko software s podporo kar tala na tržnici ? Microsoft ni karitas, kar pomeni, da bo nekje prišel do tega denarja, glede na njihovo politiko zasebnosti se mi zdi, da vem kako.
po defaultu je tudi google history pa še kaj uklopljeno razen, če sam to ne izklopiš samo btw
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Invictus ::

Stari maček je izjavil:

Če ima kdo gor piratski PS za dve fotki porihtat na leto pa res ne vem, zakaj bi ga onemogočili. Sam tega nimam za piratiziranje. Piratiziranje je, ko nekomu delaš škodo.

A lahko pridem 2x - 3x na leto po tvoj avto, da se peljem na morje? Saj to ni kraja/piratiziranje ...

Potem bo pa avto v moji garaži ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AnotherMe ::

Ce rabis ps 2x na leto ga NE rabis! Imas dosti brezplacnih opcij... Ce ga uporabljas pogosto ga pa placaj!

Arctander ::

Dajte nehat primerjat SW z avtomobili, ker je debilno.

On topic: S kakšno pravico se MS postavlja v vlogo organa pregona in sodnika?

Vse kaže, da bo Win7 na privat računalniku moj zadnji MS OS. Potem pa via Linux. Pa tudi v pisarni bo šlo vse na Linux, razen ene mašine za Adobe (ki zna ob naslednji zamenjavi dobiti jabolčni okus, če ga bo MS tako sral).

Truga ::

Thuban je izjavil:

za tvoj opis ZASTONJ windows 10 povsem zadostuje.

To ne obstaja.

Invictus ::

Arctander je izjavil:

Dajte nehat primerjat SW z avtomobili, ker je debilno.

On topic: S kakšno pravico se MS postavlja v vlogo organa pregona in sodnika?

Vse kaže, da bo Win7 na privat računalniku moj zadnji MS OS. Potem pa via Linux. Pa tudi v pisarni bo šlo vse na Linux, razen ene mašine za Adobe (ki zna ob naslednji zamenjavi dobiti jabolčni okus, če ga bo MS tako sral).

Zato ker to zahtevajo drugi vendorji ...

Sicer, če pa lahko na Linuxu uporabljaš zastonj softver, ga pa lahko tudi na Windowsih.

Ampak po postih tukaj se vidi da večina biznisa v Sloveniji laufa na piratskem softveru ...

Arctander je izjavil:

Dajte nehat primerjat SW z avtomobili, ker je debilno.

On topic: S kakšno pravico se MS postavlja v vlogo organa pregona in sodnika?

Vse kaže, da bo Win7 na privat računalniku moj zadnji MS OS. Potem pa via Linux. Pa tudi v pisarni bo šlo vse na Linux, razen ene mašine za Adobe (ki zna ob naslednji zamenjavi dobiti jabolčni okus, če ga bo MS tako sral).

Tako avto kot softver sta produkta, in primerjava ni debilna.

Razlika je samo v tem, da avta ne moreš pretočiti iz interneta.

Vse ostalo, kar se tiče avtorskih pravic in proizvodnih stroškov, je pa enako ...

Produkt kot produkt ...

Sam ker večina ljudi večinoma v službah meša drek in nič ne ustvarja, jim je ta pojem precej neznan.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

opeter ::

Saj pri avtu lahko vedno ukradeš bencin, registrsko tablico ipd. Lahko se voziš z neregistriranim vozilom, brez vozniškega in veljavnega prometnega dovoljenja ... do sem je vse lepo. Samo v kolikor te pa enkrat zgrabijo ... pol pa več ni heca.

Trenutno pa pri softveru (na srečo mnogih ljudi) še ni takšnih sankcij (razen v nekateri zahodnih državah).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Stari maček ::

Invictus je izjavil:

Stari maček je izjavil:

Če ima kdo gor piratski PS za dve fotki porihtat na leto pa res ne vem, zakaj bi ga onemogočili. Sam tega nimam za piratiziranje. Piratiziranje je, ko nekomu delaš škodo.

A lahko pridem 2x - 3x na leto po tvoj avto, da se peljem na morje? Saj to ni kraja/piratiziranje ...

Potem bo pa avto v moji garaži ...

Taka primerjava dosti pove o tebi...

Meizu ::

design artist, umetnik


Ta trofeja pripada kar lepo macu in mac osu.

BorutK-73 ::

Spomnimo, da Windows 10 Microsoftu posreduje podatke o lokaciji naprave, zgodovini brskanja, uporabljenih aplikacijah, adresarju in še številne druge, če tega izrecno ne omogočimo.

WTF, MS. In potem pričakuješ da kupim to sranje ki bi moralo biti brezplačno z vsem tem spywareom.

ps
Je kdo testiral če se te zadeve res izklučijo ali so samo navidezno off.

Zgodovina sprememb…

oemdzi ::

Yacked2 je izjavil:

Meni se zdi pa čudno, da se tako zapenjate zaradi piratskih iger, mene osebno bolj moti "Windows 10 Microsoftu posreduje podatke o lokaciji naprave, zgodovini brskanja, uporabljenih aplikacijah, adresarju in še številne druge"

Zasebnost je problem pri neukih uporabnikih, ki ga bodo uporabljali kot MS keylogger, ker se jim niti sanjalo ne bo kaj se skriva notri. Glede piratstva pa je tako, da brez piratske vsebine, bi ob mojih prihodkih imel prazne diske. Glih se sekiram, pa tudi gonja zoper piratstva je čisto pretirana, razumem pa, da smo na IT portalu, kot da bi na bankirskem portalu banke kurcal...
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

Dr_M ::

Za vse tin foil hat privrzence.
Guru3d
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Furbo ::

Hahah MS IOS 1.0
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

bambam20 ::

Lahko sanjajo =). To novico bom zvesto posredoval vsem. Me zanima koliko folka pod 15 let si bo šlo nalagat desetko =).

M$ bo oplel.

Arctander ::

Tako avto kot softver sta produkta, in primerjava ni debilna.


Lastninska pravica na avtomobilu je pravica stvarnega prava. Pri programski opremi pa gre za obligacijsko razmerje med avtorjem SW-ja in uporabnikom.

Zato so primerjave med stvarmi, na katerih obstaja lastninska pravica in "stvarmi", ki so predmet drugih civilnopravnih razmerij, že v osnovi zgrešene.

mtosev ::

bambam20 je izjavil:

Lahko sanjajo =). To novico bom zvesto posredoval vsem. Me zanima koliko folka pod 15 let si bo šlo nalagat desetko =).

M$ bo oplel.
15letniki pa kupujejo sploh winse za začetek
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Truga ::

Dr_M je izjavil:

Za vse tin foil hat privrzence.
Guru3d

Ja, to samo potrjuje kar tin foil hat privrzenci kle not govorijo. What's your point?

zmaugy ::

Kako smo presenečeni...NOT!
Sicer se mi žvižga za piratski BS, ker tega ne uporabljam, ampak sem prepričan da bo tole marsikomu deal breaker. Me veseli, ne glede na njihove razloge. Moj razlog je seveda da mi gre na jetra voajerstvo po moji zasebnosti in tega spywarea ne bom inštaliral na svoje računalnike.

destroyer2k ::

Bom dal en banalni primer piratizacije. Kdor uporablja winrar več kot 30 dni(mogoče majn) in ni plačal licence se to smatra kot piratski program, pa čeprav ga še lahko naprej uporabljate.

Glugy ::

Ni problem da bo lahko onemogočal piratske igre. Problem je ker lahko onemogoča tud dobro protivirusno-protitrojansko zaščito če se bilokatera država to spomne. Torej tole prilagodljivost se da še za marsikaj izkoristt zato da se prikaže navidezna svoboda na skrivaj pa se jo omejuje oziroma usmerja.
Windows 10 ima preveč kontrole nad uporabnikom vgrajene v seb da bi mi dišal.

bambam20 ::

Glugy je izjavil:

Ni problem da bo lahko onemogočal piratske igre.


Seveda je problem, ker me potem prisili, da bi moral kupit igro. Men to ne diši. To sem počel 15 let nazaj.

MaticKregar ::

Če se to uresniči, potem ne bo več toliko vojne, koznola vs pc, ker bojo pcješi končno kupili igre :)

leiito ::

Valjda si bojo proizvajalci sw med sabo pomagal, tudi kraja intelektualne lastnine je kraja.

Težki časi za Microsoft, IBM po letih prepirov povsem prehaja na Apple, za svoje uslužbence bojo kupovali 200.000 MacBookov in 50.000 iPadov na leto in lansirali še storitev, da pomagajo drugim firmam pri prehodu.

http://www.wsj.com/articles/ibm-apples-...

Gavran ::

Arctander je izjavil:


S kakšno pravico se MS postavlja v vlogo organa pregona in sodnika?



THIS!!!
Firme so eno, policija in sodišče pa nekaj povsem drugega.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

69charger ::

MaticKregar je izjavil:

Če se to uresniči, potem ne bo več toliko vojne, koznola vs pc, ker bojo pcješi končno kupili igre :)

Ker seveda ne bo noben ustvaril heka za disablanje tega MSjevega špijunanja...
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

technolog ::

Arctander je izjavil:


On topic: S kakšno pravico se MS postavlja v vlogo organa pregona in sodnika?


Saj se ne. Samo avtorjem iger bo omogočil, da svoje igre bolj zaščitijo. Sedaj že avtor ne sme zaščitit svojega dela?

Pa tudi če bi, je to njihova stvar. Če ti ni všeč, te noben ne sili, da Windowse uporabljaš.

Truga ::

technolog je izjavil:

Arctander je izjavil:


On topic: S kakšno pravico se MS postavlja v vlogo organa pregona in sodnika?


Saj se ne. Samo avtorjem iger bo omogočil, da svoje igre bolj zaščitijo. Sedaj že avtor ne sme zaščitit svojega dela?

Kdo govori kle o piractvu?

Rias Gremory ::

No ampak dela pa!
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

MasterTade ::

Ah, itak ne čutim potrebe po win10, mi 7ka še vedno služi kakor je treba..Kar se iger tiče, jaz ne bi nobene kupil, če ne bi prej sprobal piratske verzije, ker te današnje igre niso hec ker te stanejo veliko več kot so včasih

Če se to uresniči, potem ne bo več toliko vojne, koznola vs pc, ker bojo pcješi končno kupili igre :)
al bojo pa ostal win7 :D
Mors omnia aequat
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 Anniversary Update nared (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
32290077 (76127) Malajlo
»

Nova verzija Windows 10 onesposobila šifriranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9932563 (26041) slitkx
»

Legalna/piratska programska oprema

Oddelek: Programska oprema
193693 (3038) D3m
»

Windows 10 bo onemogočil piratske igre in neavtorizirano opremo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20067757 (54764) trnvpeti
»

Microsoft začel vojno proti piratstvu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
8611033 (6602) Mavrik

Več podobnih tem