» »

Windows RT bo dobil nadgradnjo, ki ne bo Windows 10

Windows RT bo dobil nadgradnjo, ki ne bo Windows 10

Slo-Tech - Že nekaj časa je znano, da je Windows RT, kakor se imenuje verzija Osmice za arhitekturo ARM, nekakšno slepo črevo, saj njegovi uporabniki ne bodo imeli možnosti nadgradnje na Windows 10. Vseeno pa to ne pomeni, da ne bodo deležni nobene nadgradnje, saj Microsoft za prihodnji mesec načrtuje izid Windows 8.1 RT Update 3, ki bo prinesel manjšo podmnožico dobro it Desetice.

Zdi se, da se pri Windows od leta 1995 vse vrti okrog menija Start, pa če ga aktualni uporabniški vmesnik ima ali ne. Zato ni presenetljivo, da nova nadgradnja prinaša izboljšan meni Start tudi za Windows RT, hkrati pa še prenovljen zaslon za zaklep (lock screen). Podobno je Microsoft poskrbel tudi za uporabnike Windows Phone 7, ki niso mogli nadgraditi na Windows Phone 8; dobili so Windows Phone 7.8, ki je prinesel določene funkcionalnosti iz nove verzije. A vendarle, mobilna verzija letošnjega sistema se imenuje Windows 10 Mobile in ne sodi v isto linijo kot RT.

Svetle prihodnosti Windows RT vseeno nima. Operacijski sistem že takoj po izidu ni uspel pritegniti množic in proizvajalci strojne opreme so se mu kmalu odpovedali. Trenutno tablične računalnike z Windows RT izdeluje le Microsoft, pa še ta ima ogromne težave s slabimi prodajnimi številkami. Razlogov za slab sprejem Windows RT je več; čeprav je bil videti podobno kot Windows 8, na njem niso tekle klasične aplikacije za Windows, torej je bil de facto nova arhitektura kljub poznanemu videzu. Ker pisci aplikacij niso množični prepisovali svojih izdelkov za Windows RT, je izostal zelo pomemben faktor pri izbiri sistema - podprtost aplikacij. Drugi problem je napredek strojne opreme, saj so poceni Atomi in ostali x86 čipi že postali tako zmogljivi in hkrati varčni, da jih lahko uporabljamo v mobilnih napravah, s tem pa tudi pravi Windows.

In pri prvi točki se ne bo spremenilo nič. Uradna pozicija v Redmondu je, da Windows RT ne bo poganjal novih aplikacij (Universal Windows apps), ki prihajajo v Windows 10 Store in bodo tekle na vseh verzija Desetice - tudi ARM-jevski. Windows RT bo torej dobil še zadnjo nadgradnjo pred odmrtjem.

Po drugi strani bo v Windows 10 zgodba popolnoma drugačna. Tu bodo tekle tudi aplikacije za ekosistema Android in iOS, Microsoft pa je celo odprl kodo Windows Bridge, ki vse to omogoča.

11 komentarjev

mtosev ::

RT je bil tak strel v prazno. long live x86
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

getfe ::

a rt je ta na telefonih?

mtosev ::

getfe je izjavil:

a rt je ta na telefonih?
nope na telefonih je windows phone 8.1
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

getfe ::

a ni to tud arm

Lonsarg ::

Je ja, kar pomeni da bi oni lahko praktično brez dela Windows 10 Mobile ruknili na RT tablice če bi hoteli.

Ampak so se nalašč odločili, morda zaradi kake donacije Intela, morda zaradi prevelike zmede na trgu da bodo ARM verzijo uporabljali samo na sub 8" napravah.

Namreč vse Windows 10 naprave bodo poganjale sedaj stare desktop aplikacije. Windows 10 Mobile pa bo poganjal samo nove + android porte. Rezultat je precej manjša zmeda za povprečnega laika.

getfe ::

lastniki tablic z win rt so sigurno veseli

mtosev ::

Lonsarg je izjavil:

Je ja, kar pomeni da bi oni lahko praktično brez dela Windows 10 Mobile ruknili na RT tablice če bi hoteli.

Ampak so se nalašč odločili, morda zaradi kake donacije Intela, morda zaradi prevelike zmede na trgu da bodo ARM verzijo uporabljali samo na sub 8" napravah.

Namreč vse Windows 10 naprave bodo poganjale sedaj stare desktop aplikacije. Windows 10 Mobile pa bo poganjal samo nove + android porte. Rezultat je precej manjša zmeda za povprečnega laika.
rt naj bi bil recompiled x86 verzija windovsov, phone pa naj prišel iz windows embedded
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Lonsarg ::

mtosev je izjavil:

rt naj bi bil recompiled x86 verzija windovsov, phone pa naj prišel iz windows embedded

Windows Embedded je bil Windows Phone 7 in je z njim tudi umrl, ko je Microsoft se odločil vse stavit na NT kernel. Od Windows Phone 8 je torej jedro isto kot Windows 7/8, samo zmodulirano na manjše kose in skompajlano za ARM. Windows 10 Mobile gre še korak dlje in vsebuje ne samo kernel, pač pa še veliko druge kode iz zloglasnega desktop Windows folderja, recimo podpira nekatere printerje in podobne fore.

Looooooka ::

getfe je izjavil:

lastniki tablic z win rt so sigurno veseli

Sem jo mislil kupit. Kako neskončmo sem vesel, da je nisem :)

BT52 ::

Verjetno pa se da vsako tablico preko piratskega posega nadgradit (seveda v koliko HW dopušča) t RT na kako pravo verzijo WIn10?

hojnikb ::

ne
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lenovo izdal prvi ARM-prenosnik z Windows in 5G

Oddelek: Novice / Matične plošče
366963 (3878) AštiriL
»

Windows 8.1 RT umaknjen zaradi težav, že popravljen (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11742428 (38482) Looooooka
»

Windows RT in Windows 8

Oddelek: Programiranje
61333 (1102) mailer
»

Cene Surface RT tablic padajo

Oddelek: Novice / Windows Mobile
4113188 (9654) techfreak :)
»

Microsoft predstavil Windows Phone 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
5919596 (15925) Jst

Več podobnih tem