» »

Strela skurila modem in en LAN port routerja

Strela skurila modem in en LAN port routerja

He-Man ::

Pozdravljeni!

V soboto med kratko nevihto je udarilo tako, da sem pok slišal skozi zvočnike in se res prestrašil, bilo je ZELO naglas. Napetost sem izgubil za sekundo ali dve, potem je prišlo vse nazaj in mislil sem, da je vse OK.

Ni bilo povezave z internetom, pogledam modem - tema - skurjen (ko ga je prišel ISP tehnik zamenjat je ugotovil, da je skurilo modem in adapter).

Zdaj pa najbolj čudna zadeva. Poleg modema mi je skurilo tudi en port na routerju. In to ne WAN port (kar bi bilo mogoče logično), ki je povezan preko UTP kabla z modemom pač pa LAN port, ki je povezan z mojim PC-jem. PC-jev NIC je OK, sedaj mi internet dela normalno preko iste opreme (razen modem je bil menjan, kot rečeno), s tem, da sem moral priklopiti PC v drugi LAN port.

Na routerju svetijo lučke, če vklopim kabel v LAN2, LAN3, LAN4 ali/in WAN port, ko vklopim v LAN1 port pa tema. In takrat tudi ni povezave. Po kakšni logiki je lahko skurilo samo LAN1 port, preko katerega je bil takrat priklopljen PC? WAN, NIC, vse dela sedaj, tisti en LAN port pa ne.

Ima kdo kakšno takšno ali podobno nenavadno izkušnjo oz. mogoče razlago zakaj bi skurilo ravno tisti port?

Se da takšen nedelujoč port mogoče popraviti na kakšen enostaven način? Ne vem, če si upam odpirati router ampak če je kaj malega bi mogoče poizkusil. Če kod ve iz izkušenj, kaj bi lahko bilo oz. kaj je najpogosteje vzrok za kaj takega.

Operater ISPja mi je preko telefona svetoval naj si kupim kakšno prenapetnostna zaščito - ampak ali to sploh pomaga proti streli? Slišal sem, da ko strela udari nič ne pomaga, kakšne so vaše izkušnje s tem?

Hvala!

#000000 ::

Men je naredlo enako pred leti, sem samo dodal eno omrežno stikalo, ker je pač en lan port zmanjkal.

Če pa bi ti zakurilo wan port pa tud ni takega problema, tomato firmware in verjetno še kak drug enako, podpira swap portov, pač en delujoči lan spremeniš v wan in vse dela naprej.

najbolj pomaga da ga fizično izklopiš iz omrežja, med nevihtami, jest to delam vedno od tega dogodga.

LP

Ribič ::

Meni se je že tudi večkrat zgodilo, da je skurilo modem (točno trikrat). Enkrat pa je šel še celoten router in zadaj še switch. Če imaš možnost, preklopi na optični internet - tu ne rabiš prenapetostne zaščite.

lp

Saintek ::

Ribič LOL ??? Kaj bo modemu pomagala optika, če ga bo skurilo po električnem kablu ? :D

dukedl ::

bratrancu se je tko zgodilo že parkrat...mislm da je zamenjal 3 routerje, 2x so zamenjali modem, pa trikrat mrežno kartico
lp dukedl

Ribič ::

Aaaah, razumel sem, da je strela priletela po telefonski liniji. Meni se je to zgodilo že trikrat, pa sem nato preklopil na kabelski internet (optike žal nimam) in od takrat ni več težav.

He-Man ::

Hvala vsem za odgovore!

Ampak, a mi lahko kdo razloži po kakšni logiki je skurilo ravno tisti LAN port? Samo tistega. Wan, ki je prej na udaru pa ne. In router (na srečo) deluje še naprej brezhibno, razen tisti en LAN port. Kaj se ponavadi zgodi, ko strela skuri port? Prekine nekaj ali kaj? Kako, da ne skuri cele naprave?

In kaj pravite glede prenapetostne zaščite? Se splača ali ne pomaga nič v primeru udara strele? Ker se je to sedaj zgodilo prvič po 15-ih letih ne bom nič izklapljal, če se pa še enkrat zgodi v roku enega leta potem pa vedno. :P

Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: He-Man ()

Dr_M ::

Na mojmu asusu rt-n66 je en lan port umiral 2 dni po nevihti. Najprej je delal zelo pocasih, potem zgubljal povezavo, nato cisti umru, na 1gbit switchu pa en port dela le na 100mbit, ostali 4 pa normalno. Na compu mi je pa zvocno skuril, vse to v isti nevihti.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

He-Man ::

Zelo nakjljučno vse skupaj. Meni je nenavadno. Hvala za pojasnilo, upam, da ne ugotovim, da je še kaj šlo po gobe oz. da ne misli še kaj crknit zaradi preteklega udara...

Kaj ::

Samo teoretično me zanima. Če ti skuri modem preko električnega omrežja, kriješ ti stroške menjave modema ali ponudnik (T-2)?
Ker razne napake modema vem da oni, za to pa nevem...

Kaj ::

Pa še nekaj. (razmišljam o takih malenkostih, ko se nevihta bliža)
Da lahko udar preko elektrike v modem, dalje preko uptja do pcja letega skuri, razumem.
Me oa zanima, ali bi šlo tudi po daljsi poti: Butne preko elektrike v modem, iz modema po utp do tv komunikatorja, iz tega dalje po hdmi do projektorja, od tega nazaj po druhem hdmi do pcja. Direktno vez med pcjem in modemom, torej utp vedno izklopim, a modem pustim vedno prizgan kadar je nevihta, da se lohk vsaj wlan uporabla na mobitelu. Sem pa šele zdajle pomislil, da je tu še druga pot do pcja (preko tv komunikatorja, projektorja in nazaj)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

connel ::

Meni ga je Amis brez problema in kompliciranja zamenjal, povedal da je šlo za udar strele. Modem itak ni tvoja last, če bi bil tvoj, bi pa bilo na tebi, da ga zamenjaš.

Dr_M ::

Eni operaterji jih menjajo po vec na leto, eni samo enega, ostale placas. Pa ce se ne motim, ravno amis casti samo enega letno.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

konspirator ::

http://www.amis.net/web3/pomoc-in-podpo...

01.05.2015
ZAŠČITITE OPREMO PRED NEVIHTAMI!
V poletnem času je zaradi nestanovitnega vremena povečana možnost neviht in neurij, zato vsem naročnikom svetujemo, da v času neviht izklopite vso telekomunikacijsko opremo iz električnega napajanja in telefonskega priključka (računalniška oprema, modem, digitalni TV sprejemnik, telefonski aparati, opremo za povezavo v brezžično omrežje idr.) oziroma uporabljate ustrezno prenapetostno zaščito.

S pravilnim in odgovornim ravnanjem lahko tako sami bistveno pripomorete k zmanjšanju okvar na telekomunikacijski opremi ter poskrbite za nadaljnjo nemoteno delovanje vaših storitev.
--

BorutK-73 ::

Kaj je izjavil:

Pa še nekaj. (razmišljam o takih malenkostih, ko se nevihta bliža)
Da lahko udar preko elektrike v modem, dalje preko uptja do pcja letega skuri, razumem.
Me oa zanima, ali bi šlo tudi po daljsi poti: Butne preko elektrike v modem, iz modema po utp do tv komunikatorja, iz tega dalje po hdmi do projektorja, od tega nazaj po druhem hdmi do pcja. Direktno vez med pcjem in modemom, torej utp vedno izklopim, a modem pustim vedno prizgan kadar je nevihta, da se lohk vsaj wlan uporabla na mobitelu. Sem pa šele zdajle pomislil, da je tu še druga pot do pcja (preko tv komunikatorja, projektorja in nazaj)

Jaz imam tudi vse med sabo povezano (2pc-ja in TV) in pred nevihto izklopim 2 električna podaljška in kabelsko pred modemom. Čeprav imam protistrelno zaščito na obeh podaljških, raje izklopim.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Udar strele

Oddelek: Omrežja in internet
81600 (1211) _Denny_
»

nevihta in grafična

Oddelek: Pomoč in nasveti
161554 (917) Spajky
»

WAN port na routerju ne dela - kaj zdaj ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
91458 (1280) oyoy69
»

Buffalo router skurjen port

Oddelek: Strojna oprema
7960 (851) jan01
»

udar strele - vse uničeno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
939644 (7089) gregor

Več podobnih tem