» »

Kdaj bodo v šolah nehali uporabljat MS ekosistem?

Kdaj bodo v šolah nehali uporabljat MS ekosistem?

««
«
1 / 6
»»

Testman42 ::

Se v Sloveniji kaj dela na tem da bi se v šolah, tako osnovnih kot srednjih, začelo uporabljat odprte sisteme kot temelj pri računalništvu?

Večina stvari ki se jih počne v osnovni/srednji šoli se da brez težav izvest na vseh bolj uporabljenih distribucijah Linuxa.

IMHO kdor zna načrtovat za malo več kot 5 minut naprej bo videl da za prehodnim obdobjem in z njim povezanimi stroški pride doba miru in svobode in prihrankov.
Predvsem prihrankov.

Ali menite da se nam bolj splača plačevat Microsoftu, da lahko obdržimo železno srajico?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.
  • zaklenil: bluefish ()

bambam20 ::

Sicer ne vem kako je danes z linuxom ampak na njem vse ne deluje. To je razlog. Na linuxu ne morem igrat špilov. Bog si ga vedi, kaj vse ne deluje na njem.

Xpie ::

Jst sm za, da se v šolah uporablja tudi linux, saj s tem pridobiš več zanja v računalnistvu in informatiki. Vemo da smo v informacijski dobi ne več pa v "tehnosloški". Edini problem je v tem da nedelajo vsi programi na linuxu, pa tud to se da rešt.
spletne-novice.si

bambam20 ::

Xpie je izjavil:

Edini problem je v tem da nedelajo vsi programi na linuxu, pa tud to se da rešt.


To je večni problem. Sicer pa če se pogleda % uporabnikov Linuxa ti je jasno, da so to mokre sanje.

hojnikb ::

Kateri je recimo tak program, ki ga rabi šolstvo in ni mogoče najti linux ekvivalenta ?
#brezpodpisa

gendale_sef ::

tisti, ki odločajo, čigavi programi se uporabljajo od trenutne situacije lepo služijo in niso neumni, da bi šli same sebe zajebat

bambam20 ::

Vsi mamo doma Winse. Potem se moraš učiti dva OS-a :). Za kaj? Sicer pa, če bi bil linux res tako zanimiv bi ga že zdavnaj uporabljal na polno.

Unknown_001 ::

Spet jamranje kako se linuxu krivica godi?

MS jeve izdelke bo težko nadomestiti, se bo morala zelo konkurenčna zadeva pojavit. Ampak linux... ko bo vse delovalo kot mora brez nekega zajebavanja pa da bo večina programja delovalo gor bo mogoče kaj bolje.

Kaj linux ima in česa MS nima in obratno se vprašajmo potem pa razmišljat kaj se bolj splača izobraževat.
Za linux bi bilo kvečjem edino prav da se predstavi delo tudi v tem okolju za zamenjati MS... well good luck with that.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

technolog ::

Če bi bla zelenjava tako zdrava, kot pravijo, bi jo že vsi jedli. Ne gre tako, v igri je ogromno drugih dejavnikov. Microsoft zna dobro podmazat ta prave ljudi.

technolog ::

bambam20 je izjavil:

Xpie je izjavil:

Edini problem je v tem da nedelajo vsi programi na linuxu, pa tud to se da rešt.


To je večni problem. Sicer pa če se pogleda % uporabnikov Linuxa ti je jasno, da so to mokre sanje.


% uporabnikov sploh ni tako majhen. Od recimo 2% v sloveniji, 3% v nemčiji pa vse do 10%, recimo na kubi. To ni majhen procent.

borut_p ::

M$ je še vedno 'mainstream' in ga linux verjetno ne bo nikoli dohitel. Na prvem mestu je razlog prevec distribucij. Tistih nekaj % uporabnikov bi bilo potrebno prikazati po distribucijah, verjetno niti ena nebi dobila cel %. Kdor linux uporablja zato ker ga res mora za sluzbo, se ga verjetno nauci za casa sole kot hobi in tako bo verjetno vedno.

[D]emon ::

Windows kot desktop OS se vedno prevladujejo na ~91%.* Ko se bo to obrnilo v prid kakemu Linuxu, se bo pa tudi MS platforma zacela opuscati.


(* Vir: http://www.netmarketshare.com/ (Operating Systems - Desktop Share))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

blackbfm ::

Za nek določen namen je boljši eden, za drugega drug.

Je pa smešno brat komentarje, kako na linux kao "nič ne dela"... a istočasno ima pa 80% ljudi linux na tel. Da ne bomo začel debato o strežnikih.

mihec87 ::

Pa še cel kup ljudi bi bp uporabljali linux-sploh ti ki rabijo računalnik za osnovne zadeve(net,filmi,glasba,mail ipd..) saj v bistvu sploh nebi pogruntali razlike...

technolog ::

[D]emon je izjavil:

Windows kot desktop OS se vedno prevladujejo na ~91%.* Ko se bo to obrnilo v prid kakemu Linuxu, se bo pa tudi MS platforma zacela opuscati.


(* Vir: http://www.netmarketshare.com/ (Operating Systems - Desktop Share))


Ne gledat svetovnega prebivalstva, saj ga konkretno zbijeta dol Kitajska in Japnska. Glej samo Evropo.

http://gs.statcounter.com/#desktop-os-e...

Furbo ::

Testman42 je izjavil:

Se v Sloveniji kaj dela na tem da bi se v šolah, tako osnovnih kot srednjih, začelo uporabljat odprte sisteme kot temelj pri računalništvu?

Večina stvari ki se jih počne v osnovni/srednji šoli se da brez težav izvest na vseh bolj uporabljenih distribucijah Linuxa.

IMHO kdor zna načrtovat za malo več kot 5 minut naprej bo videl da za prehodnim obdobjem in z njim povezanimi stroški pride doba miru in svobode in prihrankov.
Predvsem prihrankov.

Ali menite da se nam bolj splača plačevat Microsoftu, da lahko obdržimo železno srajico?


Torej naj učimo otroke nekaj neuporabnega, kot včasih kake zastarele programske jezike/sisteme na računalniških šolah?

Kako boš razložil mulariji, da so ti eksotični linuxi sicer cenejši, jim pa na njih ne bodo delovale igre?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

[D]emon ::

technolog je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Windows kot desktop OS se vedno prevladujejo na ~91%.* Ko se bo to obrnilo v prid kakemu Linuxu, se bo pa tudi MS platforma zacela opuscati.


(* Vir: http://www.netmarketshare.com/ (Operating Systems - Desktop Share))


Ne gledat svetovnega prebivalstva, saj ga konkretno zbijeta dol Kitajska in Japnska. Glej samo Evropo.

http://gs.statcounter.com/#desktop-os-e...


V letu 2015 ne upostevat globalne statistike je navaden idiotizem.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

šernk ::

Torej naj učimo otroke nekaj neuporabnega, kot včasih kake zastarele programske jezike/sisteme na računalniških šolah?


to da učijo na XPjih in microsoft office 2003 je pa vse cool? na faksu so še 2 leti nazaj na večini računalnikov XPji lawfal, predvidevam da na osnovnih in srednjih šolah kaj dosti bolje ni.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Rok Woot ::

hojnikb je izjavil:

Kateri je recimo tak program, ki ga rabi šolstvo in ni mogoče najti linux ekvivalenta ?


Autocad, Word.

hojnikb ::

>Kako boš razložil mulariji, da so ti eksotični linuxi sicer cenejši, jim pa na njih ne bodo delovale igre?

Na "linuxih" deluje cel kup iger. Sam poglej android ekosistem.

Enkrat bo tako, da desktop kot ga poznamo, nebo več obstajal. Potem tistih 91% microsoftu nebo nič pomagal.
#brezpodpisa

[D]emon ::

Dokler bo MS ostajal industry standard, se to, jasno, ne bo spremenilo.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

technolog ::

Na steamu je baje že 20% vseh iger tudi za linux.

Isotropic ::

za veliko večino uporabnikov je nesmisel uporabljati karkoli drugega kot ms win za desktop. da bos pa zaradi tega dobil ne vem kako hude job skillse, pa tut ni samoumevno (konec koncev si tut v linuxu lahko samo gui-only).
da o tem, da tak low-level sysadmin poklic itak izumira, niti ne govorim.

Testman42 ::

bambam20 je izjavil:

Vsi mamo doma Winse. Potem se moraš učiti dva OS-a :). Za kaj? Sicer pa, če bi bil linux res tako zanimiv bi ga že zdavnaj uporabljal na polno.

>Vsi imamo
[citation needed]
Recimo jaz nimam, in ~30% ljudi ki jih poznam tudi ne, tako da ne vem zakaj bi se pa moji otroci morali učiti dva OS-a.
Se opravičujem, sem pozabil da ti določaš standarde in objektivna merila.

[D]emon je izjavil:

Windows kot desktop OS se vedno prevladujejo na ~91%.* Ko se bo to obrnilo v prid kakemu Linuxu, se bo pa tudi MS platforma zacela opuscati.

Kje drugje kot v šoli naj bi se pa začelo obračat?

Furbo je izjavil:

Torej naj učimo otroke nekaj neuporabnega, kot včasih kake zastarele programske jezike/sisteme na računalniških šolah?

Kako boš razložil mulariji, da so ti eksotični linuxi sicer cenejši, jim pa na njih ne bodo delovale igre?

>nekaj neuporabnega
>ne bodo delovale igre
prav imaš, vse kjer se ne da poganjat iger bi morali pometat v smeti ker je neuporabno
Ne, sicer ne vem če si od 2008 naprej kdaj pogledal kakšno novico v zvezi z Linuxom, ampak trenutno je 1200+ iger za Linux na Steamu, s tem da jih je ogromno ki niso na Steamu.
>m-m-moj Ameriško Streljanje 7: Teroristi v Vesolju
Se strinjam, ni še popolnoma primeren za čisto igralniško platformo
A nekako se iz svojih šolskih dni ne spomnim da bi me učili igrat igre

Rok Woot je izjavil:

Autocad, Word.

>AutoCAD
Se strinjam, CAD orodja so še precej bolj v povojih kot bi si želel
>Word
Kaj je to LibreOffice?
>a-a-ampak ne dela čisto vsaka stvar tako kot v Wordu
Kaj morajo v osnovni šoli kakšne hude makroje dajat v dokumente ali kaj tako zelo Wordu specifičnega delajo da Writer (del paketa LibreOffice ki skrbi za besedila) tega ne bi mogel naredit?
Enako vprašanje ostaja za ostale dele MS Office paketa.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Isotropic ::

mah, libre in open sta proti zadnjim edicijam worda v kameni dobi. že 2010 je svetlobna leta naprej.

Aston_11 ::

Za boldat text je vseeno.

Isotropic ::

to imaš pa wordpad dost. tut libre ne rabiš, maš zih v linuxu kakšen wordpad-like lightweight editor.

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

No vidiš.

Testman42 ::

Isotropic je izjavil:

mah, libre in open sta proti zadnjim edicijam worda v kameni dobi. že 2010 je svetlobna leta naprej.

Prosim bodi tako dobrosrčen in mi povej nekaj podrobnosti, zakaj tako meniš

Aston_11 je izjavil:

Za boldat text je vseeno.

A delajo v osnovni/srednji kaj drugega kot boldajo, spremenijo barvo, spremenijo velikost in nalimajo sliko notr?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Unknown_001 ::

Testman42 je izjavil:

Isotropic je izjavil:

mah, libre in open sta proti zadnjim edicijam worda v kameni dobi. že 2010 je svetlobna leta naprej.

Prosim bodi tako dobrosrčen in mi povej nekaj podrobnosti, zakaj tako meniš

Aston_11 je izjavil:

Za boldat text je vseeno.

A delajo v osnovni/srednji kaj drugega kot boldajo, spremenijo barvo, spremenijo velikost in nalimajo sliko notr?


Kokr se spomnem 4 leta nazaj smo mel oblikovanje dokumenta, vstavljanje in spreminjanje elementov (posnetki, slike...), uporaba glave/noge, prelome strani, potem v excellu uporabo osnovnih funkcij, vrtilne tabele, oblikovanje celic, izdelava tabel s funkcijami, grafe... pa pri power pointu smo neki čaral z slajdi, animacijami, filmčki, oblikovanjem,...

V glavnem 60% vsega so banalnosti, ki se jih nauči vsak ki prvič malo čara po teh zadevah in se mu vsaj približno sanja kaj dela, ostalih 40% bi pa rekel da je nekaj "novega" za povprečnega uporabnika da zna še kaj drugega kot pa samo tipkat tekst, slike nametat v powerpoint pa primitivne tabelce risat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

šernk ::

z libreoffice sem diplomo naredu. brez težav in še hitreje kot v wordu sem jo oblikoval.


autocad je pa res toliko uporabljen da tudi če ga v tej temi ne bi omenjali. Do konca strojnega faksa (in srednje strojne) sem ga videl natančno 2x po 2 uri. če se ne bi sam učil delat z njim bi vedel da obstaja, to je pa to.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Isotropic ::

v osnovni zih ne.
smo pa mi tut mel oblikovanje teksta ja in take zadeve.

Pithlit ::

Unknown_001 je izjavil:

Kaj linux ima in česa MS nima

Svobodo.

Unknown_001 je izjavil:

in obratno

Igrice.

Saj razumem. FB generacija itak rade volje proda svojo svobodo za pol minute zabave.

Odprt ekosistem je v vsakem primeru boljši od vendor lock-ina. Zakaj? Zato ker ti nihče ne onemogoča prehoda iz odprtega v zaprt sistem. Probaj pa obratno izvest (good luck with that sucker). Zato je bolje da se učimo na odprtih sistemih.
Life is as complicated as we make it...

Jerry000 ::

Večina jih ma windowse doma. Če to misliš na sredno šolo potem se mi zdi res brezveze. Če pa misliš na računalniške šole potem pa že mogoče

Unknown_001 ::

Pithlit je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Kaj linux ima in česa MS nima

Svobodo.

Unknown_001 je izjavil:

in obratno

Igrice.

Saj razumem. FB generacija itak rade volje proda svojo svobodo za pol minute zabave.

Odprt ekosistem je v vsakem primeru boljši od vendor lock-ina. Zakaj? Zato ker ti nihče ne onemogoča prehoda iz odprtega v zaprt sistem. Probaj pa obratno izvest (good luck with that sucker). Zato je bolje da se učimo na odprtih sistemih.


Svoboda je zunaj...

Oh come on. Kje naj pa jaz CATIO pa MasterCAM poganjam? Kje je kakšna Linux distribucija ki ne komplicira na polno in ne zahteva od tebe šaranja po komandni vrstici samo zato da lahko opravljaš osnovna opravila normalno in da zadeva dela tako kot mora. Naj si pol linux gledam kok je lep pa se po rit praskam ker ne bi imel s čim nič za narest? Ajde koliko uporabnega zastonj software-a gor dela. Recmo Deamon tools za ISO datoteke, pa še je tega. Zame osebno je Linux preštorast in daleč od uporabnega. Sem mu že dal priložnost 5x pa sem vedno pogruntal da je praktično zame neuporaben.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

mihec87 ::

catia,mastercam so osnovna opravila?

web,filmi,glasba,office dela brez stakanja konzole...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

darkolord ::

Zato ker ti nihče ne onemogoča prehoda iz odprtega v zaprt sistem.
Še iz ene v drugo različico ti onemogočajo prehod.

noraguta ::

Unknown_001 je izjavil:

Testman42 je izjavil:

Isotropic je izjavil:

mah, libre in open sta proti zadnjim edicijam worda v kameni dobi. že 2010 je svetlobna leta naprej.

Prosim bodi tako dobrosrčen in mi povej nekaj podrobnosti, zakaj tako meniš

Aston_11 je izjavil:

Za boldat text je vseeno.

A delajo v osnovni/srednji kaj drugega kot boldajo, spremenijo barvo, spremenijo velikost in nalimajo sliko notr?


Kokr se spomnem 4 leta nazaj smo mel oblikovanje dokumenta, vstavljanje in spreminjanje elementov (posnetki, slike...), uporaba glave/noge, prelome strani, potem v excellu uporabo osnovnih funkcij, vrtilne tabele, oblikovanje celic, izdelava tabel s funkcijami, grafe... pa pri power pointu smo neki čaral z slajdi, animacijami, filmčki, oblikovanjem,...

V glavnem 60% vsega so banalnosti, ki se jih nauči vsak ki prvič malo čara po teh zadevah in se mu vsaj približno sanja kaj dela, ostalih 40% bi pa rekel da je nekaj "novega" za povprečnega uporabnika da zna še kaj drugega kot pa samo tipkat tekst, slike nametat v powerpoint pa primitivne tabelce risat.

problem šol ne programja. Office je ekosistem. Zato se ga v industriji uporablja. Od templatov, do uvoza json "dokumentov". Na ms se to da in dela sokaj univerzalno na xyzOfficih je pa kup programckov vmes po moznosti za vsako diatribucijo svoj stack.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Pithlit ::

darkolord je izjavil:

Zato ker ti nihče ne onemogoča prehoda iz odprtega v zaprt sistem.
Še iz ene v drugo različico ti onemogočajo prehod.

A iz linux v linux to misliš? Meni uspeva brez problema.
Life is as complicated as we make it...

Pithlit ::

Unknown_001 je izjavil:

Oh come on. Kje naj pa jaz CATIO pa MasterCAM poganjam?

V OŠ nikjer. Ker nobenega ne rabiš. V srednji pa čist mogoče. Ampak spet na le majhnem procentu šol.

Unknown_001 je izjavil:

Kje je kakšna Linux distribucija ki ne komplicira na polno in ne zahteva od tebe šaranja po komandni vrstici samo zato da lahko opravljaš osnovna opravila normalno in da zadeva dela tako kot mora.

Na netu jih imaš na voljo en kup. "Samo en klik stran". Če si pa ti nesposoben ti pa ne moremo pomagat. Še Ubuntu ne rabi kucanja po konzoli.

Unknown_001 je izjavil:

Zame osebno je Linux preštorast in daleč od uporabnega. Sem mu že dal priložnost 5x pa sem vedno pogruntal da je praktično zame neuporaben.

Verjamem vse. Ampak za pouk računalništva v OŠ je pa čez glavo zadost.
Life is as complicated as we make it...

[D]emon ::

Zakaj bi na vsako silo rinil okoli riti v zep in si otezeval delo, samo zato da se potem lahko tolces po prsih in vpijes "LINUX!" ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Pithlit ::

V izogib vendor lock-in? Pa ni važno kaj vpiješ... zarad mene tud "MICROSOFT!" (ko bo odpravil vendor lock-in). Al pa "JABUK!". Nima veze.
Life is as complicated as we make it...

AnotherMe ::

Najboljše, da se v šoli učijo "linux" (oz "računalništvo", ki bi se ga dalo potem z minimalnim prilagajanjem uporabit na kateremkoli sistemu)...
Da bojo potem starši lahko jamrali, da se njihova lena, razvajena mladina v šoli ne nauči nič uporabnega... Tak ko že sedaj jamrajo zaradi matematike, fizike, slovenščine, ..

njyngs ::

Unknown_001 je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Kaj linux ima in česa MS nima

Svobodo.

Unknown_001 je izjavil:

in obratno

Igrice.

Saj razumem. FB generacija itak rade volje proda svojo svobodo za pol minute zabave.

Odprt ekosistem je v vsakem primeru boljši od vendor lock-ina. Zakaj? Zato ker ti nihče ne onemogoča prehoda iz odprtega v zaprt sistem. Probaj pa obratno izvest (good luck with that sucker). Zato je bolje da se učimo na odprtih sistemih.


Svoboda je zunaj...

Oh come on. Kje naj pa jaz CATIO pa MasterCAM poganjam? Kje je kakšna Linux distribucija ki ne komplicira na polno in ne zahteva od tebe šaranja po komandni vrstici samo zato da lahko opravljaš osnovna opravila normalno in da zadeva dela tako kot mora. Naj si pol linux gledam kok je lep pa se po rit praskam ker ne bi imel s čim nič za narest? Ajde koliko uporabnega zastonj software-a gor dela. Recmo Deamon tools za ISO datoteke, pa še je tega. Zame osebno je Linux preštorast in daleč od uporabnega. Sem mu že dal priložnost 5x pa sem vedno pogruntal da je praktično zame neuporaben.


Šaranje po terminalu je izbira in že lep čas ni nujna. Bi bilo lepo, če bi zadeve preveril namesto govoril v prazno. Prenapihuješ bolj kot kak novinah za 24ur. Običajni uporabnik (99% plebov) ima linux čisto dovolj. Vse kar tak pleb rabi je browser in office z osnovnimi funkcijami. To z linuxom imaš.

No koliko babic, dedkov in staršev pa poznaš, ki so delali z ISO datotekami? Jaz nobenega.

Dobro si napisal, da je ZATE neuporaben (mogoče si pa preštorast, da bi naredil kaj več kot kliknil gumb "next"). Za 99% ljudi je linux čisto dovolj, saj ljudje praktično ves čas preživijo znotraj browserja. Nehaj si izmišljevati butaste razloge zakaj bi nekdo moral obvezno imeti 100EUR Windows, če z zastonjskim Linuxom dobi popolnoma vse kar rabi. In ne, ne rabi skakat po nobenih konzolah.

EDIT:
In še nekaj, gre se za uporabo alternativnih OS v šolah, kjer treba otrokom omogočiti širši pogled na tehnologije, da potem ne bodo taki tehnološki zafrustriranci kot si ti. Oprosti izrazu.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Heavy ::

njyngs je izjavil:

zakaj bi nekdo moral obvezno imeti 100EUR Windows



Dajmo živet pod pretvezo, da je 100% kopij Windowsov pri nas legalnih.

opeter ::

Mi smo zadnji razred (4. letnik) na srednji nekajkrat uporabljali jabolčne računalnike.
Na akademiji pa itak samo namiznike z obgrizenim jabolkom.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

njyngs ::

Kateri akademiji pa?
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

issak ::

blackbfm je izjavil:

Za nek določen namen je boljši eden, za drugega drug.

Je pa smešno brat komentarje, kako na linux kao "nič ne dela"... a istočasno ima pa 80% ljudi linux na tel. Da ne bomo začel debato o strežnikih.



Android je skrajno modificiran OS na osnovi Linuxa, ki poganja aplikacija na android frameworku, in ne linux native (seveda tudi nekaj linux native, ampak večinoma so tu intenti in activitiji). Linux itak ni OS, ampak samo jedro, OS je naprimer Debian, Ubuntu, RHEL in seveda tudi Android, Maemo itd.
Glede na to, da android nima nobene veze z OSi na osnovi Linuxa za računalnike, je tvoj komentar čisto faljen.

Če hočeš gledati market share jeder, potem ima Linux oz. kar celo Unix zelo velik del, ker je na linuxu zgrajen Android, iOS pa baje na OSX, ki je osnovan na Darwinu, ki je osnovan na Unixu. V tem primeru imaš samo *nix proti Windows, kjer pa *nix ne zaostaja več pretirano.

V steržniškem svetu je pa linux zakon. Pa spet niti ne linux, ampak RHEL, CentOS, Debian, Ubuntu in drugi.

Native linux programov ni malo, ampak jih je manj kot za Windows. To, da je za Android napisanih 100000000 aplikacij, nima nobene zveze s tem kaj dela in kaj ne dela na desktop linux distribucijah.

Za potrebe šolstva bi se pa magari dalo namestiti MS Office preko Wine na Ubuntu. Kakšen eksotičen program bi tudi znal delati preko Wine, za programiranje in kodiranje je pa Linux itak top, kjer imaš Python in C compiler že privzeto nameščen.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

FrEaKmAn ::



dokler bo MS lepo sponoziral mladino, se bo Windows kar lepo uporabljal v šolah...

Matek ::

Računalništvo ne bi smelo biti tečaj učenja specifičnega orodja. Vsakdo z nekaj računalniškega znanja bo znal uporabljati poljuben moderen operacijski sistem, ki ga postavite predenj, pa naj bo to OS X, Chrome OS, poljubno namizno okolje na Linuxu ipd., vsaj dokler ostanemo pri nekih osnovnih skupnih konceptih grafičnih vmesnikov z okni in ikonami.

In takšno znanje bi morali pridobivati otroci v OŠ - ne znanje Worda in Photoshopa, ampak znanje word processinga in rasterskega grafičnega editiranja. V ta namen ni tako zelo pomembno, na kateri platformi se učijo. Po eni strani je optimalno, da na isti, kot jo imajo doma (MS), da lahko vadijo, po drugi strani pa ravno uporaba različnih prej privede do razumevanja tega, kaj je osnovni koncept in kaj so samo vizualne razlike med orodji.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Italijansko obrambno ministrstvo prehaja na LibreOffice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
6117466 (13965) zmaugy
»

Izšel LibreOffice 5.0.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
10360240 (26005) noraguta
»

Britanski javni sektor za 6,5 milijona evrov z letom dni podpore za Windows XP

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4323906 (21896) chironex10
»

Izšel LibreOffice 3.3 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
8422004 (17248) System
»

Izbrati OpenOffice ali LibreOffice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
8429818 (26496) darkolord

Več podobnih tem