» »

Na YouTubu prvi posnetek v ločljivosti 8K

Na YouTubu prvi posnetek v ločljivosti 8K

Slo-Tech - Googlov YouTube je dobil prvi posnetek, ki je za ogled na voljo tudi v ločljivosti 8K (oziroma 7680 x 4320 točk). Medtem ko so 4K podprli že pred petimi leti in danes ne manjka posnetkov v tej resoluciji, smo morali na 8K počakati.

V Googlu so sicer povedali, da je YouTube ločljivost 8K formalno podpiral že od leta 2010, da pa so letos dodali napis 4320p v meni. Uporabniki po svetu ugotavljajo, da se je zadnja sprememba zgodila šele pred dnevi. Glede podpore posnetkov pa ne moremo reči ni konkretnega, ker do včeraj ni bilo naloženega nobenega posnetka v tej ločljivosti, torej je tudi podpora bolj filozofsko vprašanje.

Kakorkoli, posnetek Ghost Towns, dasi 8K za zdaj deluje le v Chromu. Posneli so ga s kamero RED Epic Dragon 6K v pokončni orientaciji in potem v Adobe After Effects zložili skupaj v 8K. Nekaj kadrov so preprosto preskalirali s 6,1K na 8K in izostrili. Problem je, da je kamer s podporo 8K trenutno sila malo, več pa jih pričakujemo konec leta in zlasti prihodnje leto. Prav tako razen nekaj prototipov zaslonov z ločljivostjo 8K. Google upa, da bo tudi z YouTubom uspe pospešiti prehod k višjim ločljivostim, a najprej bomo tako ali tako morali osvojiti 4K.

86 komentarjev

«
1
2

amacar ::

1230v3+280x+chrome = zatikanje

DarwiN ::

Lol men se je sesul ves sistem ob kliku na povezavo do posnetka: :SSS Zvok se je slišal, zaslon pa poln artifactov, dokler nisem resetiral. :)

Don't try this at home, kids. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Phantomeye ::

meni se zatika, minimalno. ful lepo drgač. sicer skoda k nimam 8k zaslona, ampak samo 1080p

6151 ::



Ta je pa prvi ki sem ga jaz (2. junija) našel na youtubu, po tem ko sem ugotovil da obstaja 5K posnetek, in me je zanimalo če najdem tudi 8K video. Tako da zagotovo to ni prvi uploadan 8K video. (In že pred 4 meseci je bila 8K opcija v meniju sodeč po komentarjih)
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 6151 ()

nikjozo ::

Kaj je namen te teme?

Ti testi so merodajni le na 8K ekranih. Sicer je brezveze komentirati...Tudi meni "dela" 8K na Špar-ovi tablici za 100€.

Phantomeye ::

nikjozo je izjavil:

Kaj je namen te teme?

Ti testi so merodajni le na 8K ekranih. Sicer je brezveze komentirati...Tudi meni "dela" 8K na Špar-ovi tablici za 100€.


Dokaži. Meni na mojem nexusu 5 in na moji tablici, ki je malo boljša kot šparova tablica za 100€, NE kaže nastavitve za 8K.

lovro535v2 ::

Phantomeye je izjavil:

nikjozo je izjavil:

Kaj je namen te teme?

Ti testi so merodajni le na 8K ekranih. Sicer je brezveze komentirati...Tudi meni "dela" 8K na Špar-ovi tablici za 100€.


Dokaži. Meni na mojem nexusu 5 in na moji tablici, ki je malo boljša kot šparova tablica za 100€, NE kaže nastavitve za 8K.

Meni tudi ne kaže opcije na nexus 7 in oneplus one ker imasta samo full hd ekran tako da na šparovi tablici ne deluje.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

Phantomeye ::

6151 je izjavil:



Ta je pa prvi ki sem ga jaz (2. junija) našel na youtubu, po tem ko sem ugotovil da obstaja 5K posnetek, in me je zanimalo če najdem tudi 8K video. Tako da zagotovo to ni prvi uploadan 8K video. (In že pred 4 meseci je bila 8K opcija v meniju sodeč po komentarjih)


Tale ni 8K (downloadaš 8k, na youtubu je 4k, kar je tudi v nastavitvah max)

nikjozo ::

Phantomeye je izjavil:

nikjozo je izjavil:

Kaj je namen te teme?

Ti testi so merodajni le na 8K ekranih. Sicer je brezveze komentirati...Tudi meni "dela" 8K na Špar-ovi tablici za 100€.


Dokaži. Meni na mojem nexusu 5 in na moji tablici, ki je malo boljša kot šparova tablica za 100€, NE kaže nastavitve za 8K.


tudi meni ne kaže te resolucije, kljub kliku, zato ker mi v resnici skalira dol na dejanskih bednih 720HD.
Zato pa pravim, da nima smisla, dokler nimaš res 8K ekran.

eric_cartman ::

Nesmiselno.. Kot je rekel že predhodnik zgoraj.

Če nimaš ekrana, ki to podpira, ti to ne koristi. Torej..Kdo od vas ma doma ekran, ki to podpira?

Tut Viba film ima že zdaj kamero Arri Alexa za 60k EUR, ki zmore 8k. Pa mislim, da 8k filma ne bomo dočakali še vsaj 10 let.

Zgodovina sprememb…

6151 ::

Phantomeye je izjavil:

6151 je izjavil:



Ta je pa prvi ki sem ga jaz (2. junija) našel na youtubu, po tem ko sem ugotovil da obstaja 5K posnetek, in me je zanimalo če najdem tudi 8K video. Tako da zagotovo to ni prvi uploadan 8K video. (In že pred 4 meseci je bila 8K opcija v meniju sodeč po komentarjih)


Tale ni 8K (downloadaš 8k, na youtubu je 4k, kar je tudi v nastavitvah max)


?
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Phantomeye ::

6151 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

6151 je izjavil:



Ta je pa prvi ki sem ga jaz (2. junija) našel na youtubu, po tem ko sem ugotovil da obstaja 5K posnetek, in me je zanimalo če najdem tudi 8K video. Tako da zagotovo to ni prvi uploadan 8K video. (In že pred 4 meseci je bila 8K opcija v meniju sodeč po komentarjih)


Tale ni 8K (downloadaš 8k, na youtubu je 4k, kar je tudi v nastavitvah max)


?


haha, nevermind, na hitro sem pogledal samo 4320p in ne 8k zraven. my bad :D

Glugy ::

"Medtem ko so 4K podprli že pred petimi leti " Ja in še zdej ni splošno razširjen standard....čeprav očitno čez naslednjih 5 let bo postal tako običajen kot je 720p. Takrt se bo verjetno eksperimentiral z preko 10K.

Phantomeye ::

eric_cartman je izjavil:

Nesmiselno.. Kot je rekel že predhodnik zgoraj.

Če nimaš ekrana, ki to podpira, ti to ne koristi. Torej..Kdo od vas ma doma ekran, ki to podpira?

Tut Viba film ima že zdaj kamero Arri Alexa za 60k EUR, ki zmore 8k. Pa mislim, da 8k filma ne bomo dočakali še vsaj 10 let.


Seveda, ce nimas ekrana pac ne vidiš v tej resoluciji, ampak vseeno bolj mašino goni. Tko, da če bi tablico forcal, da video goni kot 8k, potem ne bi delalo. end of story.

carota ::

Sedaj samo še telefone z 8k ekrani rabimo, da bomo lahko to predvajali.

shadeX ::

Wow..ful me je presenetlo da se mi tako zatika, medtem ko 4k dela popolnoma normalno.

i7 hq4710 2.5Ghz
GTX 850M
8GB RAM
250GB SSD.

4k dela popolnoma normalno, neslišno. Pri 4k zalaufa grafo ampak se zatika še zmer. lol :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

6151 ::

Za 4K ima intel od ivy bridga dalje HW dekoder, zato ti 4K predvaja normalno
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Qushaak ::

shadeX je izjavil:

Wow..ful me je presenetlo da se mi tako zatika, medtem ko 4k dela popolnoma normalno.

i7 hq4710 2.5Ghz
GTX 850M
8GB RAM
250GB SSD.

4k dela popolnoma normalno, neslišno. Pri 4k zalaufa grafo ampak se zatika še zmer. lol :D

Najbrž misliš napisat, da ti 4k dela popolnoma gladko na tem hw-ju, 8k pa ne več?
Pomoje bodo tudi 8k toliko spimpali (v dokaj bližnji prihodnosti), da bo predvajalo na takem hw-ju kot je napisano. Konec koncev, če se gremo strojno dekodiranje je napisan laptop zmožen predvajat še kaj večjo resolucijo.

P.S.: Kako pa je kaj dobro podprto dekodiranje posnetkov "nativno v HTML5" v primerjavi s Flash-om.

gapipro1 ::

Qushaak je izjavil:


P.S.: Kako pa je kaj dobro podprto dekodiranje posnetkov "nativno v HTML5" v primerjavi s Flash-om.


YouTube ima sedaj že nekaj časa 60fps posnetke, ki so kompletno dekodirani brez flasha in se hitreje začnejo predvajati kot 30fps posnetki.

PandaFlow2 ::

Res ne vem kak smisel ima v tem momentu 8K, če ljudje še 4K televizorjev nimajo doma, da ne omenjam da večina gleda YouTube primarno na računalnikih/mobilnih napravah, ki so svetlobna leta od 8K - pa tudi nekega pretiranega smisla nima imeti 5" telefon z 4K, kaj šele 8K zaslonom.

Da ne omenjam, da nima ravno vsak bandwidtha, ki je potreben za 8K@30/60fps... Če je pa poanta gledanja filmčkov na YouTubeu, da čakaš par minut bufferinga samo zato, da gledaš 8K na FullHD ekranu, potem se pa opravičujem.

Tr0n ::

Kaj 4k, se vecina TV postaj ni na 1080p. :)

hojnikb ::

kaj ti nuca 8K, če je pa bitrate debiln
#brezpodpisa

m0LN4r ::

Bitrate je itak sam za statične posnetke glih tok da se kaj premika.

Ampak mimogrede, meni to ne dela ! Črna slika.



Tu je razlika v kakovosti tekstur in detajlov dokaj opazna tudi na FHD, posneto pa je blo z 4k kamero.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

opeter ::

Res je nesmiselno, ker trenutno nas večina nima naprave, točneje ekrana, ki bi to prikazal. Ali pa se to da prelisičit z dvema 4k ekranoma?
Sicer niti 4k ekran nimam, tako da ... :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

nikolahodin ::

Men tale posnetek deluje na 2160p video ločljivosti na firefoxu. Preko Ie 11 pa mi posnetek deluje na 720p hd večja resolucija ni možna. Imam Intel q6600 2,4 ghz, 4gb ram, grafična nivida quadro 600, disk Seagate baracuda 5400 rpm sata 3 gb/s, Uporabljam monitor hp lp2475w preko kabla displayport 1.0. Nekako sem ga potegnil iz youtuba dol na računalnik pa je stanje sledeče; Windovs media player ga ne more predvajati, ali pa napiše da je napaka ker kodeka nima. V Vlcju je stanje boljše vendar mi predvaja samo zvok brez slike.

Bellzmet ::

Eh brez veze. Se vidmo (mogoče) čez 5 let.

Machete ::

Meh sem se dal ob tej novici (spet) 4k vsebino iskat po YT, da bi kak pameten dokumentarec gledal, ker sem že pozabil da mam 4k tv. O vesolju so trije, ostalo so clipi po 10 min. Skratka trenutno je žalost tudi za 4k vsebino. Še ene dve leti je brezveze 4k kupovat, razen če imaš za gejmat dovolj močen build.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Markoff ::

carota je izjavil:

Sedaj samo še telefone z 8k ekrani rabimo, da bomo lahko to predvajali.

In bionične oči, da bomo ločili med 2k, 4k in 8k na tako majhnih zaslonih.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

m0LN4r ::

Jah kak Terminator v 4K bi bil za pogledat... al kaj starejšega remastered, če je možno. Pa to bo itak zapakirano v h.265, ker drugače brezveze.
Lastnikom gtx 960 se recimo za predvajanje takih vsebin ne muči računalnik niti malo:
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

WamPIRe- ::

Ko bi le vsi TV programi šli na 1080p... kje je še 4K, da ne govorimo o 8K :)
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

stara mama ::

Mah... doma mamo še kr katodnika... itak ne gledam TV
Monitor bi pa mel ja, sam boljš da ne grem v kako trgovino, me zagrabi depresija ko gledam nove prenosnike.

PARTyZAN ::

eric_cartman je izjavil:

Tut Viba film ima že zdaj kamero Arri Alexa za 60k EUR, ki zmore 8k. Pa mislim, da 8k filma ne bomo dočakali še vsaj 10 let.


Arri nima 8K kamere. Največjo resolucijo ima Alexa 65, ki zmore 6.5K in sploh ni naprodaj. Samo najameš jo lahko preko Arri Rental.

ST-777 ::

PandaFlow2 je izjavil:

Res ne vem kak smisel ima v tem momentu 8K, če ljudje še 4K televizorjev nimajo doma ...
Film 8K je dober za test, ki pove kako je zmogljiv naš procesor in naša grafična kartica. V ločljivosti 8K se pri meni zatika posnetek. Ko nastavim hitrost na 0,25, se film predvaja skoraj tekoče in zatikanja je precej manj. Imam i5 procesor in internetno povezavo 20/20. Morda je razlog zatikanja v skromni zmogljivosti procesorja in relativno skromni hitrosti internetne povezave.

ST-777 ::

nikolahodin je izjavil:

Men tale posnetek deluje na 2160p video ločljivosti na firefoxu. Preko Ie 11 pa mi posnetek deluje na 720p hd večja resolucija ni možna.
V članku piše, da posnetek Ghost Towns 8K za zdaj deluje le v Chromu.

StarMafijec ::

PARTyZAN je izjavil:

eric_cartman je izjavil:

Tut Viba film ima že zdaj kamero Arri Alexa za 60k EUR, ki zmore 8k. Pa mislim, da 8k filma ne bomo dočakali še vsaj 10 let.


Arri nima 8K kamere. Največjo resolucijo ima Alexa 65, ki zmore 6.5K in sploh ni naprodaj. Samo najameš jo lahko preko Arri Rental.


Ampak s starih analognih 35 mm filmov pa vedno znajo napraviti digitalni posnetek z ustrezno visoko resolucijo. Kak visoko "resolucijo" pa sploh ima analogni film?

Killermode ::

StarMafijec je izjavil:

PARTyZAN je izjavil:

eric_cartman je izjavil:

Tut Viba film ima že zdaj kamero Arri Alexa za 60k EUR, ki zmore 8k. Pa mislim, da 8k filma ne bomo dočakali še vsaj 10 let.


Arri nima 8K kamere. Največjo resolucijo ima Alexa 65, ki zmore 6.5K in sploh ni naprodaj. Samo najameš jo lahko preko Arri Rental.


Ampak s starih analognih 35 mm filmov pa vedno znajo napraviti digitalni posnetek z ustrezno visoko resolucijo. Kak visoko "resolucijo" pa sploh ima analogni film?


CCA 8700 x 5800

negot ::

MacBook Pro Retina Mid 2012, Firefox 38.0.5., gladko, brez zatikanja, :)

ST-777 ::

StarMafijec je izjavil:

Ampak s starih analognih 35 mm filmov pa vedno znajo napraviti digitalni posnetek z ustrezno visoko resolucijo.
To je res. Sem gledal film Planet of the Apes iz leta 1968, ki je bil na plošči blu-ray, in sem bil presenečen nad visoko kakovostjo posnetka.

negot je izjavil:

MacBook Pro Retina Mid 2012, Firefox 38.0.5., gladko, brez zatikanja, :)
Ker si imel nastavljeno na nižjo vrednost. Firefox ne predvaja filmov 8K.:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ST-777 ()

m0LN4r ::

negot je izjavil:

MacBook Pro Retina Mid 2012, Firefox 38.0.5., gladko, brez zatikanja, :)

8K v Firefoxu ne dela. Verjetno ti sploh ne preklopi, preveri stats for nerds pa boš videl.
Ene 40mbs povezava je pa glih na meji za tole.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

black ice ::

Za tehnični forum ste presenetljivo konzervativni. Podobno je bilo s FHD. Potrpljenje je ponvina mast. :)

7982884e ::

lahko kdo prilepi kaksen crop posnetka v nativni resoluciji, recimo 200x200 crop? da vidimo, koliko od tistih pikslov je realnih in koliko jih zjebe youtube kompresija.

PARTyZAN ::

Killermode je izjavil:

StarMafijec je izjavil:

Ampak s starih analognih 35 mm filmov pa vedno znajo napraviti digitalni posnetek z ustrezno visoko resolucijo. Kak visoko "resolucijo" pa sploh ima analogni film?


CCA 8700 x 5800


Smem vprašat kje si dobil to številko? :)

Pod pogojem, da je bil uporabljen kvaliteten film s kvalitetno lečo je zgornja meja smiselnega scana 4k, če je film v odličnem stanju, seveda. S tem, da se moraš zavedat, da bo digitalna kamera v enaki resoluciji sproducirala lepšo sliko brez zrnatosti. Večina materiala posnetega v preteklosti se ne da smiselno poskenirat v več kot 2k.

Tu imaš še eno zanimivo debato na to temo.

m0LN4r ::

7982884e je izjavil:

lahko kdo prilepi kaksen crop posnetka v nativni resoluciji, recimo 200x200 crop? da vidimo, koliko od tistih pikslov je realnih in koliko jih zjebe youtube kompresija.

Kompresija je variabilna. Torej hitreje kot se premika ozadje (subjekt je ponavad itak vedno na sredini), več bo razmazanih pikslov.
Zakaj pa misliš, da so večina takih šotov statičnih slow paning pa zooming only.

Že pri HD ti zblura celo sliko, če se prehitro speminja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Tr0n ::

m0LN4r ::

Šport, dnevnik, vreme, novice...

Sej kak šport v 4K je hud, ostalo (dnevnik, vreme, novice, reportaže) pa brezveze. Sicer bi osebno bil bolj vesel, da bi bil standard za šport najprej 60fps in šele potem 4K.
Ampak, ker bi potem trebalo iz 1080p@60 it na 2160p@30 in potem šele na 2160p@60 se tega izogibajo. Kaj ti hasne 4K, če zaradi premalo frejmov ne vidiš polovico akcije.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Killermode ::

PARTyZAN je izjavil:

Killermode je izjavil:

StarMafijec je izjavil:

Ampak s starih analognih 35 mm filmov pa vedno znajo napraviti digitalni posnetek z ustrezno visoko resolucijo. Kak visoko "resolucijo" pa sploh ima analogni film?


CCA 8700 x 5800


Smem vprašat kje si dobil to številko? :)

Pod pogojem, da je bil uporabljen kvaliteten film s kvalitetno lečo je zgornja meja smiselnega scana 4k, če je film v odličnem stanju, seveda. S tem, da se moraš zavedat, da bo digitalna kamera v enaki resoluciji sproducirala lepšo sliko brez zrnatosti. Večina materiala posnetega v preteklosti se ne da smiselno poskenirat v več kot 2k.

Tu imaš še eno zanimivo debato na to temo.



Nekateri pro 35mm filmi z dobrim objektivom naj bi dosegla 67MP.(v teoriji) pustmo v praksi glede na to, da nimamo skenerja k bi bil zmožn to poskenirat.

nikolahodin ::

Tr0n je izjavil:

Anglija prva s televizijo v ločljivosti 4K


Nebi rekel, da je Anglija prva televizija v 4k ločljivosti. Bolgarija je prva z glasbenim programom Planeta tv. To je bil moj prvi glasbeni video v 4k ločljivosti, ki sem ga poslušal.V letu 2013 je bil narejen.

Tr0n ::

Samo en video, ali prav TV program, kjer 24/7 pushajo 4k? :)

StarMafijec ::

Ali se samo meni zdi, da resolucije TV programov zadnje čase zelo hitro naraščajo? Nisem slišal, da bi bile v osemdesetih ali devetdesetih kake večje spremembe.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihajajo televizorji z ločljivostjo 8K (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
19948351 (41711) Okapi
»

Prvi televizor z ločljivostjo 8K (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
8926770 (18276) Kaj
»

Zaslon z ločljivostjo 8K in gostoto 510 točk na palec

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
228687 (6702) Invictus
»

Na YouTubu prvi posnetek v ločljivosti 8K (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
8632281 (27603) PrimozR
»

Pripravlja Apple iMace z ločljivostjo 8K? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
13636010 (28109) issak

Več podobnih tem