» »

Ogrevanje s klimo?

Ogrevanje s klimo?

max00slo ::

Pozdravljeni

Zanima me, če bi se sploh izplačalo gretje hiše s klimo, recimo takšno kot je priložena spodnja slika.
V osnovi, ker sem precej odsoten, mi gretje z drvmi ne predstavlja stroška ampak to, da pridem domov v mrzlo okolje, in da traja da se segreje hiša itd. Imam možnost dobiti poceni klimo TOČNO TOLE in če bi bila tale ok? Na sliki je pa rdeče obarvana možnost postavitve klime, vsaj po moje? Drugače lahko tudi kam drugam, če imate kakšno idejo.

Hvala za mnenja!

SLIKICA

Slikica
Si non confectus, non reficiat.
  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

STASI ::

"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

lonewolf_ ::

Za gretje bi jaz dal v dnevno, saj sobe za spanje (vsaj meni) ni vredu, če je pretoplo. V kuhinji se zagreje, če vsaj malo kuhaš.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

bbbbbb2015 ::

max00slo je izjavil:

Pozdravljeni

Zanima me, če bi se sploh izplačalo gretje hiše s klimo, recimo takšno kot je priložena spodnja slika.
V osnovi, ker sem precej odsoten, mi gretje z drvmi ne predstavlja stroška ampak to, da pridem domov v mrzlo okolje, in da traja da se segreje hiša itd. Imam možnost dobiti poceni klimo TOČNO TOLE in če bi bila tale ok? Na sliki je pa rdeče obarvana možnost postavitve klime, vsaj po moje? Drugače lahko tudi kam drugam, če imate kakšno idejo.

Hvala za mnenja!
 SLIKICA

SLIKICA

Slikica


Eno stvar se moraš zavedati pri ogrevanju s klimo, ker to ti nihče ne pove, realno pa se pozna pri kvaliteti bivanja.

Klima greje zrak (ki je načeloma toplotni izolator) in toplota se realno ne širi po hiši, zrak imaš sicer topel, vendar so zidovi, mize, stoli - hladni.

V enem poslovnem objektu smo se greli na ta način in so bile pritožbe. Čeprav je zrak topel, je prostor hladen.

Po mojem mnenju je gretje s klimo primerno res, če so zime mile (10 stopinj zunaj) ali na Primorskem.

Ne glede na to, da klima zmore (do -18, ene do -36) se zdi, da gretje ko je termperatura zunaj -10 ni pametno.

Radiatorji, ki toploto sevajo, so ena čisto druga zgodba. Čeprav je temperatura zraka ISTA, se vsem zdi bolj toplo. Ker so dejansko ogreti zidovi in mize in ostalo pohištvo.

Če ti z drvmi ne gre, poskusi s peleti. Avtomatika peletov ti omogoča, da se peč sama prižiga in ugaša in dejansko nimaš težav z mrzlo hišo.

suncer ::

Notranjo enoto klime daj na hodnik ali v kuhinjo usmerjeno da ti piha po hodniku, to je edina možnost, da bi imel prostore nekoliko tople - vrata vseh prostorov boš moral imeti odprta, vendar bodo prostori hladni, saj zrak ne bo krožil tako kakor bi hotel.

Kar boš imel situacijo je, da imaš preprosto premalo moči za 100m2 prostora.

Ogrevanje bo dobro za nekje do +5°C zunanje temperature in 23°C notranje.
V redu če boš dogreval s drugimi ogrevali drugače bo mraz.

Kaj takega zahteva da je klima vklopljena cel čas, saj se stene ne bodo kar tako segrele.
In če nastaviš na 24°C ko odideš, ne boš prišel v mrzlo hišo.

Na koncu boš videl da se ti drv ne splača nalagati, če boš imel klimo vklopljeno. Te odreši vsaj 50% nalaganja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: suncer ()

Magic1 ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Eno stvar se moraš zavedati pri ogrevanju s klimo, ker to ti nihče ne pove, realno pa se pozna pri kvaliteti bivanja.

Klima greje zrak (ki je načeloma toplotni izolator) in toplota se realno ne širi po hiši, zrak imaš sicer topel, vendar so zidovi, mize, stoli - hladni.

V enem poslovnem objektu smo se greli na ta način in so bile pritožbe. Čeprav je zrak topel, je prostor hladen.

Po mojem mnenju je gretje s klimo primerno res, če so zime mile (10 stopinj zunaj) ali na Primorskem.

Ne glede na to, da klima zmore (do -18, ene do -36) se zdi, da gretje ko je termperatura zunaj -10 ni pametno.

Radiatorji, ki toploto sevajo, so ena čisto druga zgodba. Čeprav je temperatura zraka ISTA, se vsem zdi bolj toplo. Ker so dejansko ogreti zidovi in mize in ostalo pohištvo.


Kakšne buče si to napisal. Klima segreje zrak veliko hitreje kot radiatorji in zato se da še dodatno šparati, kar pa seveda vpiva na počutje. Če ti misliš da boš klimo uporabljal pozimi le kakšnih 8 ur ko si doma, da ti segreje zrak na 23°C, boš seveda imal vse stene in tla mrzla. Prišparal boš ogromno, počutje pa bo kot bo.
Če pa uporabljaš klimo, kot normalen človek ogrevanje, jo boš nastavil na 23°C, ko si doma in 20°C, ko si drugje. V tem primeru bo zrak seveda vedno med 20-23°C in stene ne bodo nič mrzle. Poraba bo seveda večja, a še vedno veliko nižja kot s drugimi energenti.
Če imaš hišo dobro izolirano, potem problema s mrzlimi stenami nimaš.


Glede OP, tvoja situacija je problematična, preveč prostorov za eno klimo. Po mojem bi bilo edino smotrno postavit v dnevno nasproti vrat na hodnik.
Magic

šernk ::

Imamo dokaj podobno razporeditev in imamo klimo v kuhinji. delat mora na 30° da v dnevni dvigne na 22°. Priporočam montažo klime v dnevno, ter dodaten grelec za kopalnico. Potem imaš v dnevni prijetno toplo 2 minuti po tistem ko klimo prižgeš.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

terezijslo ::

Pred nakupom klime se ti splača obiskat tole stran: http://www.pozitivnaenergija.si/koristn..., kjer ti lahko svetujejo glede nakupa klime in kako močna bi ti zadoščala.

suncer ::

Prikrito oglaševanje

terezijslo ::

@suncer: nikakršno oglaševanje, ker oni od tega izračuna nimajo itak čisto nič (ne prodajajo klim), še manj pa jaz. Za moje pojme se splača narest izračune, ker proizvajalci sicer dajo neke podatke, koliko so zanesljivi pa jaz osebno precej dvomim

čuhalev ::

Kje je na tej strani kakšno vnosno polje?

turk1990 ::

Kaksna je temperatura izpihanega zraka klime, pri polnem ogrevanju(na max). Torej 31 stopinj in 3 stopnja ventilatorja? Če ve kdo koliko bi moralo biti, oziroma ce lahko izmirite s kaksno temperaturo pihajo vase klime.

Ashrack ::

turk1990 je izjavil:

Kaksna je temperatura izpihanega zraka klime, pri polnem ogrevanju(na max). Torej 31 stopinj in 3 stopnja ventilatorja? Če ve kdo koliko bi moralo biti, oziroma ce lahko izmirite s kaksno temperaturo pihajo vase klime.

Mislim da je moja imela ko so jo merili pred dobrim letom tam blizu 60C.
....

S!lentHunter ::

No se moja izkušnja, vsa leta smo se v stanovanju greli na električne radiatorje to sezono se prvič s klimo, razlika očitna, verjetno električnega radiator na ne bom več vklopil, večina mojih sosedov se greje s klimo, vsi so zadovoljni, pa se stanovanje hitreje ogrejes če ga je potrebno na hitro ogreti...
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

sulaco ::

Jaz bi pa tole vprašal: Do sedaj sem 40m2, dobro izolirano "garažo/delavnico" segreval za občasna dela, s plinsko pečjo, ki je dvignila temperaturo iz +3 (zunaj je bilo -10) na +15...ampak sedaj mi je crknila plinska peČ (nova stane 100€). In malo razmišljam o nabavi rabljene klime za ogrevanje (poleti tudi hlajenje); katere se na bolhi dobi že od 200€ naprej...
Rabil bi jo samo občasno, da mi temperaturo dvigne na +15/+18, recimo 3,5kW (za 50m2 prostore)...recimo, da jo zjutraj prižgem in na daljincu naštimam +15C:
1. Koliko časa bo trajalo, da segreje prostor?
2. Koliko elektrike takšno segrevanje požre?
3. A se zelo pozna, če je klima inverterska?
4. Kako "garažni prah" vpliva na delovanje klime=Ali se lahko lamele zamašijo ?

Hvala za info. LP

šernk ::

1. Koliko časa bo trajalo, da segreje prostor?
15-30min da bo prijetno notri

2. Koliko elektrike takšno segrevanje požre?
za 30min recimo nekje cca 0,6kWh (1kWh je cca 0,11-0,13€)

3. A se zelo pozna, če je klima inverterska?
razen da prilagodi moč gretja ko pride do nastavljene temperature druge razlike mislim da ni. pomembno je grelno število COP.

4. Kako "garažni prah" vpliva na delovanje klime=Ali se lahko lamele zamašijo ?

klima ima filter, ki ga moraš pač občasno čistit.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

sulaco ::

Hvala za odgovore šernk.
Še tole..glede 2.; Torej če klima lauafa 12h pri zunanjih +2 (toliko je povprečna januarska temp.v LJ.) bo porabila cca. 15kW (kar 2€ elektrike) ?

šernk ::

odvisno od moči same klime, ki se gibljejo za 3,5kW med 0,8kW in 1,2kW se mi zdi.

je pa v osnovi tvoj izračun pravilen, vendar klima dela morda 2 uri dnevno na max, potem pa samo še vzdržuje temperaturo če je izolacija dobra.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

sulaco ::

Potem bo pa to ceneje kot vsak mesec plinska bomba, ki stane 20eur, da o smradu sploh ne izgubljam besed...
Hvala Šernk
P.S. Se pravi, da pri rabljenih klimah gledam na čim večji COP faktor?

Magic1 ::

Glej na firmo. Mitsubishi, Toshiba, Panasonic, Hitachi, Daikin,... Sam te ne bodo 200€. Se pa da dobit novo osnovni model z montažo pod 500€.
Kaj ti pomaga klima za 200€, če boš kupil klump in bo kmalu crknila. Popravilo te bo stalo takoj 100-200€ pa še vedno boš imel klump.
Kako jo misliš namontirat? Montaže so cca. 150-200€.
Magic

shmandi ::

Magic1 je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:




Kakšne buče si to napisal. Klima segreje zrak veliko hitreje kot radiatorji in zato se da še dodatno šparati, kar pa seveda vpiva na počutje. Če ti misliš da boš klimo uporabljal pozimi le kakšnih 8 ur ko si doma, da ti segreje zrak na 23°C, boš seveda imal vse stene in tla mrzla. Prišparal boš ogromno, počutje pa bo kot bo.
Če pa uporabljaš klimo, kot normalen človek ogrevanje, jo boš nastavil na 23°C, ko si doma in 20°C, ko si drugje. V tem primeru bo zrak seveda vedno med 20-23°C in stene ne bodo nič mrzle. Poraba bo seveda večja, a še vedno veliko nižja kot s drugimi energenti.
Če imaš hišo dobro izolirano, potem problema s mrzlimi stenami nimaš.


Glede OP, tvoja situacija je problematična, preveč prostorov za eno klimo. Po mojem bi bilo edino smotrno postavit v dnevno nasproti vrat na hodnik.


Buče so tole. Ob klimi je toplo, dokler dela. Ko ugasne, se prostor hitro ohladi. Le zakaj?

sulaco ::

Take v Veliki Britaniji sami montirajo:
http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje-...

tule piše da je DIY : http://www.orionairsales.co.uk/kfr36gw-...

Magic1 ::

Buče so tole. Ob klimi je toplo, dokler dela. Ko ugasne, se prostor hitro ohladi. Le zakaj?

Grelno telo na klimi ima par kil, radiator ima takoj petdeset kil. Hmm, kje je shranjenjo več toplote?
Kar pa ne igra nobene vloge, če ti konstantno ogrevaš ali imaš dobro izolacijo. Sam folk prižge klimo za pol ure, porabijo za pet centov elektrike in potem mislijo, da je to to.

@sulaco: Sam to stane že 380€, verjetno brez garancije in efektivnost je zaradi take montaže manjša. Pri ogrevanju se pa kar gleda na izkoristek.
Magic

Okapi ::

Sam folk prižge klimo za pol ure, porabijo za pet centov elektrike in potem mislijo, da je to to.
Če jim je dovolj toplo, v čem je problem?

O.

Magic1 ::

Okapi je izjavil:

Sam folk prižge klimo za pol ure, porabijo za pet centov elektrike in potem mislijo, da je to to.
Če jim je dovolj toplo, v čem je problem?

O.

Problem je v fiziki. Ta minimalna količina toplote je shranjena v zraku in to se zelo hitro razgubi. Če jim je super, potem je vse ok. Če jim pa ni, naj ne jamrajo, da klima ne dela kot je treba, saj jo le narobe uporabljajo.
Magic

šernk ::

pri kurilnem olju napram drvam je hiša tudi mrzla pol ure po izklopu peči. medtem ko pri drvah ostane topla še 4 ure po tem ko zadnjič zakuriš. vsaka stvar pač deluje na nek princip.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Okapi ::

Če imaš dovolj dobro izolacijo, je itak bedarija hraniti toploto v nekem ogrevalnem telesu.

Dzhimen ::

Iščem neko cenovno ugodno rešitev za hlajenje in ogrevanje enega prostora (13m2).
Ima kdo mogoče kaj izkušenj/nasvetov kako bi ta izoliran prostor ogreval pozimi in hladil poleti na neko normalno sobno temperaturo? Iščem kakšno elegantno rešitev (čim bolj cenovno ugodno).

Vsak nasvet je dobrodošel.

Hvala :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cena ogrevanja s klimo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21655069 (30188) facepalm
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042496 (34478) kixs
»

Izkušnje s toplotno črpalko regija, moč, delovanje, vrsta izolacije etc. - samo eno m (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8733486 (30379) konspirator
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6615522 (13312) T_F_7
»

Zakaj se z radiatorjem ne da hladiti prostora ?

Oddelek: Loža
457855 (6340) Zion10

Več podobnih tem