» »

Menjava maticne, procesorja in rama

Menjava maticne, procesorja in rama

«
1
2

creed ::

Pozdravljeni
Na racunalniku bom menjal omenjene komponente, ostanejo mi SSD disk z winsi in cel kup programja ter 3je HDD z vso "saro". Je mogoce zadeve samo zamenjati in postimat registre in ostalo, da bi sistem deloval naprej brez ponovne namestitve op. sistema in vseh programov? Je smiselno ali bi bilo prevec zajebancije in bo najbolje in najhitreje use skupaj na novo nalozit?

Hvala
LP

Mitch ::

Če je isti ali podoben "chipset" potem ja, drugače je pa preveč zajebancije...

r3dkv1c4 ::

gigabytove plate ponavadi to sprejmejo, ni pa nujno


Lahko podaš info o stari in novi plati, bo lažje presodit.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

creed ::

Trenutno imam Gigabyte GA-945p-s3 maticno, socket 775 z intelom core2duo procesorjem...menjam za asrock h97 pro4 z xeon procesorjem.

Verjetno bo prevec zajebancije, da bi se splacalo jajckat....bom verjetno prej na novo nalozu vse skupaj.

LP

hojnikb ::

naredi fresh install...
#brezpodpisa

solatko ::

Ne rabiš delat nič, sistem poženi in sam bo poiskal tisto kar rabi.
Delo krepa človeka

nejclp ::

Jaz sem na enmu računalniku menjal plato in procesor iz amd na intel (ASRock 960GCFX AM3+ na GIGABYTE GA-B85M ) pa je šlo brez problema v winse sedmica, gonilniki so se inštalirali sami, samo ponovno sem moral winse aktivirat.

Sami ::

Če imaš SSD ti verjento ni težko narediti fresh installa, da bo sistem deloval kot je treba.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sami ()

mat xxl ::

Tole ne bo šlo, brez novega sistema.....

solatko ::

mat xxl - Zakaj ne, bi razložil!
Windows to go teče na vseh možnih platformah, samo, da mašina podpira w7 ali 8, ne glede na konfiguracijo. Porabi cca 5 minut, da se konfigurira in lahko začneš delat.
Delo krepa človeka

hojnikb ::

glede na to, da ma dost star sistem, ki nima verjetno niti AHCI, bo že tukaj problem.
#brezpodpisa

creed ::

NImam ahci. To moram vklopi preden istaliram winse na novo? Pozneje bodo verjetno problemi z nalaganjem winsow?

lP

SuperVeloce ::

AHCI boš imel na novi plošči že vključen (vseeno preveri). Pred menjavo komponent v trenutnih Windowsih vključi driverje za ahci v registru. Načeloma problemov nebi smel imeti, tudi če zaenkrat ne nameščaš sistema na novo. Računaj seveda na ponovno aktivacijo sistema. Popucaš še stare driverje, namestiš nove. Če bi bil tukaj kakšen problem, imaš še windows repair pri zagonu.

Je pa seveda precej bolj idealno, če zadevo namestiš na novo.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

mat xxl ::

Iz iskušenj, lahko tunaš stari sistem 6 ur in ne bo Ok, ali pa postaviš novega v 3 urah ....

hojnikb ::

3h ?

Če si iznajdljiv, gre pod eno uro (ninite, inštalacija iz usb3...)
#brezpodpisa

SuperVeloce ::

mat xxl je izjavil:

Iz iskušenj, lahko tunaš stari sistem 6 ur in ne bo Ok, ali pa postaviš novega v 3 urah ....

Zanimivo, jaz sem za to potreboval 10minut
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

creed ::

Se tole...glede na to da imam poleg SSDja se 3 HDD diske...nekaj berem da pri instalaciji winsow ni smiselnoi priklapljat ostalih diskov...da se znajo pojavljat problemi z BSOD. Torej naj imam pri instalaciji sam SSD vklopljen ali vse diske? Imam lahko kake druge probleme ce diske priklopim sele po instalaciji windowsow?

Hvala
LP

SuperVeloce ::

Tista o bsod je malo obskurna, ampak mogoče je res... Bolj kot to je problem, da si glup windoze včasih vzame plac za boot particijo na drugem disku. Na koncu si vezan na dva diska za svoj sistem.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

solatko ::

SuperVeloce - Velike bučke kakaš. Sistem se naloži tja, kamor hočeš ti, se pa zgodi, da označiš napačno particijo, ko ti pokaže vse diske, ki so na voljo ob instalaciji. Če imš particije poimenovane, ni problema, sicer pa moraš ob izbiri vsaj vedet, kolikšne particije imaš, da ne narediš napako in formatiraš kaj važnega.
Vedno OS uporablja en disk, ne moreš sistema razbit na dva ali več.
To so edini problemi pri več diskih, seveda pa zna bit problem, če imaš kak disk okužen.
Delo krepa človeka

Dr_M ::

Bolj kot to je problem, da si glup windoze včasih vzame plac za boot particijo na drugem disku. Na koncu si vezan na dva diska za svoj sistem.


Tole lahko potrdim, da se dogaja.
Sistem nalozen na pravem disku, boota se pa iz drugega. Ponavadi, ce se le da, ob novi instalaciji odklopim vse ostale diske, za ziher.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

solatko ::

Dr_M - Še en z bučkami.
Tole bi rad enkrat videl v živo. Instaliram že 20+ let, pa mi še ni ratal, da bi za Windows lahko uporabil 2 diska.:D
Delo krepa človeka

Dr_M ::

Bucke ti prodajas tuki. 2x v zivljenu si instaliral windowse in si cel strokovnjak? Bravo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

solatko ::

Dr_M - Če nimaš pojma, se ne smeši na tehničn:Oem forumu. Bi pa vseeno rad videl v živo, kako ti uspe instalirat sistem, da uporabi za zagon dva diska.:O
Delo krepa človeka

hojnikb ::

Lahko potrdim; sem vidu že večkrat podobne štose, da je blo nekaj na disku1 in disku2.

No, tisti ki jih emšo že mal tepe, pač tega ne vejo :)
#brezpodpisa

solatko ::

Od OS-a in ne zalaufa, če en disk vzameš ven - ne seri.
Sicer pa lahko vse mape uporabnika - dokumenti, prenosi, slike, video,.... preneseš na drug željeni disk in sistem bo normalno zalaufal, če vzameš ta disk ven, vendar na C ne boš imel teh map.

hojnikb - če si pismen si prebral, da bi to rad videl v živo, zaenkrat no goo.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

hojnikb ::

Lej, če se ti nisi srečal s takim problemom, še ne pomeni, da ne obstaja :)
#brezpodpisa

BorutK-73 ::

Dr_M je izjavil:

Bolj kot to je problem, da si glup windoze včasih vzame plac za boot particijo na drugem disku. Na koncu si vezan na dva diska za svoj sistem.


Tole lahko potrdim, da se dogaja.
Sistem nalozen na pravem disku, boota se pa iz drugega. Ponavadi, ce se le da, ob novi instalaciji odklopim vse ostale diske, za ziher.

To še jaz lahko potrdim. Najlažje je da imaš samo SSD priklopljen med inštalacijo OS-a.

solatko ::

Res me zanima kako vam to uspe? Nikoli na več 100 desktopih, nisem nikoli diskov odklapljal, pa sem instaliral na vse možne načine, od ključka, CD, DVD, slike sistema z Acronisom in prenose sistema z Aomei partition assistent in mi to v dolgih letih ni uspelo.
Fantje vi ste dejansko geniji, to moraš namreč bit, če hočeš en OS spravit na dve particiji ali diska.
Vedno mi je po instalu označilo disk s C, tudi če sem instaliral na particijo D ali na disk, ki je bil prej označen z Z.
Vedno samo na eno particijo ali en disk.

Torej vam sistem ne zažene, če vzamete po firšnem instalu iz mašine ostale diske?

Al pa kar malo trolate, ker je slabše vreme in nimate kaj počet.
Delo krepa človeka

r3dkv1c4 ::

solatko je izjavil:

Dr_M - Še en z bučkami.
Tole bi rad enkrat videl v živo. Instaliram že 20+ let, pa mi še ni ratal, da bi za Windows lahko uporabil 2 diska.:D

fantje imajo prav...se je dogodilo podobno kolegu

hojnikb je izjavil:

Lej, če se ti nisi srečal s takim problemom, še ne pomeni, da ne obstaja :)

Po njegovo to pomeni, da vsi kakajo bučke....edino on kumare.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

SuperVeloce ::

@solatko, jap, sistema ne zazene, ce vzames druge diske ven. Sistem ustvari loceno skrito particijo za boot, zakaj se vcasih zgodi, da ta pristane na drugem disku, kot sistem, je pa dobro vprasanje...
Ima Microsoft kaksne netransparentne fore, ko ti sistem instalira update ali instaliras office, pa vcasih instalacijske datoteke spoka na druge diske, ali celo na zunanje usb diske... zakaj bi to svinjanje developerji dovolili, je pa drugo vprasanje.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

solatko ::

SuperVeloce - Če sistem instaliraš na novo, ti ponudi izbiro diska, na katerega se inštalira, ko disk pobrišeš - delete in ustvariš nov disk, ti praviloma naredi dve particije - vista, w7 in naprej, XP pa je naredil samo eno, tista druga je velika 300MB, ostalo je sistem. Obe particiji mi je do sedaj še vedno naredilo na enem disku in to tistem, ki sem ga označil, ne glede na število diskov, ki so bili v mašini - od 2 do 6.
Imel sem tudi že primer 3-eh instaliranih OS, na treh različnih diskih in mi je ob instalaciji ravno tako naredilo dve particiji.

Morda se to zgodi, če ne postavite particije-diska na novo in je na kakšnem drugem disku že ustvarjena 300MB sistemska particija, da sistem ob instalaciji to zazna in jo uporabi kot prvo.
Vendar to spada pod napačno instalacijo - napaka uporabnika in ne kot instalacijski feler zaradi več diskov.
Kadarkoli se sistem postavlja pravilno, do take anomalije ne more priti.
Potem sistem tudi ne zažene, če vzamete tisti disk ven, ker je aktivna ravno ta 300MB velika particija.

Zaradi takih napak uporabnikov ni potrebe po odstranjevanju drugih diskov, temveč je potrebno pogledat, kako se sistem nalaga.
Pri restore iz slike pa je ta particija velika med 600 in 650MB.

To, da ti update faile downloada na drug disk se pa dogaja, vendar nima vpliva na delovanje sistema - tisto mapo, ki je po navadi naslovljena s številkami, enostavno pobrišeš in je ni.

Dejstvo pač je, da ob pravilni instalaciji in pripravi diska med instalacijo, sistem ni nikoli na dveh diskih in nehajte blusit z odstranjevanjem diskov, temveč se navadite pravilno instalirat sistem.
Delo krepa človeka

Dr_M ::

Morda se to zgodi, če ne postavite particije-diska na novo in je na kakšnem drugem disku že ustvarjena 300MB sistemska particija, da sistem ob instalaciji to zazna in jo uporabi kot prvo.


Nop, lahko je popolnoma nov, prazen disk, pa ti naredi boot na njemu.

Vendar to spada pod napačno instalacijo - napaka uporabnika in ne kot instalacijski feler zaradi več diskov.


Narobe, beri zgoraj.


Dejstvo pač je, da ob pravilni instalaciji in pripravi diska med instalacijo, sistem ni nikoli na dveh diskih in nehajte blusit z odstranjevanjem diskov, temveč se navadite pravilno instalirat sistem.


Se enkrat ti bom povedal, nimas blage veze. Vse bolj kaze na to, da se nisi nikoli instaliran sistema na comp.
Sem preprican, da ce si kdaj res instaliral windowse na kaksen comp, da se ti je to ze zgodilo, samo opazil nisi, ker nisi drugega diska ven vzel.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Dr_M ::

The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

solatko ::

Dr_M - Lahko, če samo označiš particijo-disk in daš instal, kar pa ni v redu.
V redu je, ko ti prikaže diske, daš na delo z diski, zbrišeš disk na katerega boš instaliral in potem pritisneš new. Dobiš sporočilo, da bo sistem morda naredil več particij zaradi svojih potreb. Označiš next in dobiš dve novi particiji 300MB z že zasedenimi cca 50MB (to so podatki o boot-anju, instalciji - pot in podatki, ki jih sistem rabi ob zagonu) in drugo xGB, na katero se naloži sistem.

Če delaš tako, ti nikoli ne bo zasralo instalacije. Pri UEFI bios-u pa ti naredi 4 gpt particije, na eno se ob instalaciji zapiše recovery.

Ko pogledaš v disk managerju, lahko opaziš da ti na 300MB particiji piše aktivna, primarna, na sistemu pa samo primarna.
Če si pa ob postavljanju diskov v sistem uporabil logično postavljanje particij in ne primary, se ti vpis na drugi disk sploh ne bo naredil, ne glede na to kako instaliraš.

V vsakem primeru pa so to napake uporabnikov in ne sistema.

Ob prenosu sistema na nov disk, ti program za prenašanje - uporabljam Aomei-ev partition assistent, pa ti avtomatsko namesti vse particije, ki so povezane s sistemom (tudi če bi jo imel na drugem disku) in naredi lep popoln clon sistema.
Tudi ob izdelave slike ti naredi sliko vseh particij, ki so potrebne za restore in delovanje sistema ob obnovitvi.

Kar se tiče pa instalacije sistemov, sem pa pričel z commodore 64, Amigo 5oo-4000 in windows 95 naprej.
Še nikoli pa se mi nikjer ni sistem postavil na dva različna diska.
Imel sem pa na istem računalniku že instalirano - MacOS, ubuntu, visto, w7 in w8 istočasno, seveda vsakega na svojem disku in, če sem katerega vzel ven, so drugi boot-ali in delovali brez problemov.

Nauči se osnov instalacije OS-a, da ne boš sral bučk, kot tisti na forumih, ki si jih nalimal za primerjavo, da imaš prav. So pač taki tepci kot ti, da ne znajo instalirat Windows-a kot je treba.

Predvsem zaradi takih expertov kot si ti, sem imel nekaj let obilo dela in sem precej dobro zaslužil, ko sem uporabnikom popravljal narobe instalirane OS-e.
Delo krepa človeka

SuperVeloce ::

Morda se to zgodi, če ne postavite particije-diska na novo in je na kakšnem drugem disku že ustvarjena 300MB sistemska particija, da sistem ob instalaciji to zazna in jo uporabi kot prvo.

Mogoče, da se tudi tako dogaja, ampak ne v mojem primeru. Tukaj je bil prejšni sistem že nameščen na ssdju (tudi boot particija) in potem popolnoma pobrisan s secure erase, navaden disk ima že par let staro particijo čez cel disk. No pa je vseeno ratalo...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Dr_M ::

Vcasih se zgodi, da setup vcasih zazna diske po napacnem vrstnem redu.
Namesto, da bi bil primarni disk, kjer bo sistem, disk1 ali visja cifra, namesto disk0 in avtomatsko naredi boot particijo na disk0, instalira se pa na drug izbran disk.
Sicer ne dam roke v ogenj, da je to ziher krivo, ampak meni se je ze tako zgodilo.
Sistemski disk sicer vedno priklopim na sata 1.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

solatko ::

SuperVeloce - Ti si dal na pobrisan disk, z že oblikovano particijo, v nastavitvah pri instalu sistema pač nisi postavil dik na novo, tako kot sem opisal zgoraj. disk - delete - new - ustvari dve particije na istem disku in potem označiš večjo za instal. Ker tega nisi naredi, ti je rezerviran sistem posnelo na drug disk.
Nastavitev je pač prepoznala stari disk, instalacija pa je potekala na označeni. Na tem disku si imel po instalu samo eno particijo (skrite 300MB ni bilo), kar je znak, da je instalacija bila izvedena napačno.
Vedno je najbolje, da particije ustvari namestitev sistema in potem ne prihaja do nikakršnih napak.
Namestitev na disk vpiše svoj RMA, ker pa si imel že pripravljen disk, je to vpisalo na drug disk in to prvi po vrsti.
Ni nobene razlike, če je disk priklopljen v SATA0 ali SATA1, itak je potrebno v bios-u nastavit boot disk.
Pri UEFI-ju poteka malce drugače, princip pa je isti.
Delo krepa človeka

Dr_M ::

itak je potrebno v bios-u nastavit boot disk.


Kar pri instalaciji nima niti najmanjse veze.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

SuperVeloce ::

solatko je izjavil:

SuperVeloce - Ti si dal na pobrisan disk, z že oblikovano particijo, v nastavitvah pri instalu sistema pač nisi postavil dik na novo, tako kot sem opisal zgoraj. disk - delete - new - ustvari dve particije na istem disku in potem označiš večjo za instal. Ker tega nisi naredi, ti je rezerviran sistem posnelo na drug disk.
Nastavitev je pač prepoznala stari disk, instalacija pa je potekala na označeni. Na tem disku si imel po instalu samo eno particijo (skrite 300MB ni bilo), kar je znak, da je instalacija bila izvedena napačno.
Vedno je najbolje, da particije ustvari namestitev sistema in potem ne prihaja do nikakršnih napak.
Namestitev na disk vpiše svoj RMA, ker pa si imel že pripravljen disk, je to vpisalo na drug disk in to prvi po vrsti.
Ni nobene razlike, če je disk priklopljen v SATA0 ali SATA1, itak je potrebno v bios-u nastavit boot disk.
Pri UEFI-ju poteka malce drugače, princip pa je isti.

Ne. Slabo bereš
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Cveto ::

V službi in doma sem poinstaliral vsaj 200 sistemov in verjemite da sem se na "hard way" naučil da je bolje odklopiti ostale diske, če je le možno. Saj ne rečem, večino zgoraj napisanega drži, a če bi radi 100% samostojne windowse, je to edina garancija.

solatko ::

Nič nisem narobe prebral, razen to, da je bila tudi boot particija, vse ostalo drži.
Vedno mora boot particijo naredit instalacija in vedno naredi to prav na prazen disk - delete partition in pri instalaciji narejeno na new komando.
Vse kar se dela drugače, nosi riziko nepravilne instalacije.
Lahko pa novo instalacijo naredite direktno v sistemu in tudi ne bo sfalilo, samo stare zadeve so v mapi windows.old, katero je potrebno odstranit.
Cveto - Saj imaš delno prav, tisti ki ne znajo pravilno postavit sistema, so samo na ta način lahko sigurni, da ne bo šlo nič narobe.
Pojavi pa se ti drug problem - če imaš instaliran še drug sistem v raidu in potem ne priklopiš diskov v pravem vrstnem redu, ti neha delovati drug sistem.
Ko instaliraš strežnik z nekaj 10 diski na novo, tudi vse izklopiš?

Velikokrat je bolje, priključenih diskov ne pipat, imaš lahko pol veliko večjo štalo.

Treba se je držat protokola in ne bo šlo nikoli nič narobe.
Delo krepa človeka

hojnikb ::


Treba se je držat protokola in ne bo šlo nikoli nič narobe.


tukaj se enostavno motiš.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: solatko ()

solatko ::

Ne da se mi več ukvarjat s tabo, saj nimaš pojma.
Delo krepa človeka

hojnikb ::

rece nekdo,ki redno izjavla neumnosti...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: solatko ()

BladE_ ::

Od win95/98 pa do win7 mi še ni uspelo, da bi posnel zadevo na dva diska, inštalacij je bilo malo morje pa za kaj takega še nisem slišal oziroma se mi ni zgodilo...
Akcija - Reakcija

SuperVeloce ::

Meni tudi ne (odkar je možno, da instalacija sama ureja po izbiri in ne ročno preko fdisk), do pred kratkim...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Sami ::

Hvala enako, inštaliram vsaj 2-3 Win 7/8 na teden in mi kaj takega ni uspelo, vse se označi med inštalacijo :D
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

solatko ::

Nekaterim to zgleda uspe in potem krivijo sistem, več diskov v mašini in vse drugo, samo svojega neznanja ne. Ko pa jim poveš, kaj delajo narobe, se pa še norca delajo iz ljudi.
Zato imam željo, da bi to na nekem računalniku videl na svoje oči, sem se čez vikend doma trudil na računalniku s 5-imi diski 3-emi sistemi, pa mi nekako ne uspe instalirat w8.1 na dva diska.;(
5 instalacij, na različne načine, pa kurbež skoz na enmu disku instalira.:'(
Delo krepa človeka

BorutK-73 ::

solatko - Če se tebi to še ni zgodilo, še ne pomeni da se ne dogaja.
Problem je "boot" mapa nad katero nimaš nobene kontrole kam jo bo windows zapisal.

solatko ::

Seveda imaš vpliv, saj z izbiro diska, sistemu točno poveš, kam naj zadevo postavi. Kako nekaterim uspe to spravit na drug in ne izbran disk, pa ugotavljam že 4 dni, pa mi nikakor ne uspe. Verjetno me res že leta dajejo, če mi ne rata ena taka enostavna zadeva.:(

Sicer pa se uporabnikom dogajajo čuda tudi drugače, ne samo pri instalaciji. Največkrat niti sami ne vedo kaj so počeli, so pač nekaj klikali in je ratal, kar je ratal.

Tudi prenosnike sem dobil že lepo razdrte v vrečki in posebej v manjši vrečki vijake. Skoraj vsi so trdili, da so odvili samo en ali dva vijaka, pa je vse razpadlo. Sam bi rad ugotovil katera dva vijaka, da mi nebi bilo potrebno vseh 20+, pa mi nihče ni znal pokazat.

Tudi prenosnik ni bil polit, ko ga pa razkoplješ, se ulije pol litra soka ali čaja ven.

Ja vse živo se dogaja.
Delo krepa človeka
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Disk in particije (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
597026 (5398) solatko
»

Prenos sistema iz HDD na SSD (stotič:)) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5716402 (9894) opeter
»

SSD vgrajen, kaj pa zdaj? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
10621159 (13868) MrStein
»

koliko particij priporočate imeti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5811889 (7370) carota
»

Pri urejanju ne pokaže vseh particij

Oddelek: Operacijski sistemi
303332 (2813) Malajlo

Več podobnih tem