» »

UV žarnica

UV žarnica

andrejpeter ::

Pozdravljeni.

V četrtek sem kupil UV žarnico Osram 460W, zraven "dobil" dušilko težko 5.1kg!, starter in okova.

A mi lahko prosim kdo pomaga, ker sem na "nuli", tudi v podjetju kjer sem kupil mi niso vedeli svetovati, nobenih načrtov in nič, sicer zelo prijazni in ustrežljivi. Ker bo žarnica usmerjena, potrebujem nekakšno parabolo/odsevnik/ohišje/... Žarnica se segreje na 300 stopinj Celzija, zanima me, ali se segreva tudi dušilka, kako dati skupaj, ali je že kdo videl kaj podobnega, kam se lahko obrnem, kaj naj naredim sam,...

V glavnem kakršnokoli mnenje, nasvet ali pripomba bo dobrodošla.


Hvala že vnaprej.
 žarnica, dušilka, okovje in starter

žarnica, dušilka, okovje in starter

Brane22 ::

To raiš za fotopostopek ?

andrejpeter ::

Za strjevanje fotopolimera - emulzije za sitotisk.

Brane22 ::

Hm, kako veliko površino pa misliš osvetliti s tem ?

Jaz imam sicer za fotopostopek UV lampo z maso neonk, ki jo pa mislim te dni uporabit tudi za sito...

andrejpeter ::

A4 je predloga, celotne emulzije je malo več še naokoli...recimo dobre A3. Sem videl te sisteme z maso neonk, pa sem se odločil za en vir, ker je ostra svetloba - rez v emulzijo naj bi bil bolj natančen. Pa niti ne vem, če bom imel kaj preveč koristi od tega, ker ne delam takih detajlov. Upam pa, da hitro zakrkne. Svetil sem tudi z zunanjo lučjo 150W, slabe pol ure, pa je tudi nekako bilo...

V glavnem tole je zdaj treba nekako rešit in spravit v pogon :) in če mi lahko pomagaš oz. kakorkoli svetuješ kako narediti ohišje in povezati elemente med sabo, bom zelo vesel.

Brane22 ::

Sem naredil par fotk, sedaj se zezam z postavitvijo serverja za fotke.

Bom postal vse skupaj v rpej ko pol ure.

Brane22 ::

Evo par fotk in podatkov, če te zanima.

Stvar je sveža, v bistvu je beta verzija pravkar narejena.

Lampa je Philips Actinic 36W neonka s točno oznako TL-DK-36W. No, lampe, ker sem jih uporabil 11.

Ta serija ima peak wavelength tik pod 400nm ( mislim da 370-380 nm), zaradi česar je zelo efektna pri filmih za fotopostopek. V primerjavi s prejšnjo Osramovo baktericidno neonko so časi ekspozicije padli 10x.

Konkreten model mi je bil zanimiv zaradi dolžine ( zadosti za osvetlitev A3 filma, a ne predolga ) in cene.
Drugi modeli so praviloma 2x dražji.
Dobil sem jih na svetila.si . Tik po nakupu se je pojavila "Master" upgrade, ki ima izboljšave v fosfornem filmu, zaradi katerih ima 30% večji izkoristek. Actinic Master bo zamenjal navadnega.

Če jih boš klical, povej da te je poslal Brane iz revije Avtomatika.
Tip se je precej potrudil za nas, napisali bomo članek o lampi in lepo bi bilo da ve, da je nek odziv za nejgovo delo.

Uprabljena so poceni elektronska bremena ( 5 dvojnih za 2x 36W in eno enojno), ki jih bo v kratkem vse skupaj zamenjala moja elektronika.

Kot lahko vidiš, smo naredili senčnik, ki omejuje kot sevanja izhodne svetlobe za doseg boljše ostrine.
Seveda je senčnik stvar kompromisa. Čimbolj usmeriš svetlobo na ta način, temvečji del jo zgubiš.
Sam sem ga odmeril tako, da dobim ven 1/10 vse začetne pred senčnikom svetlobe ( 1/2 zgubim že pred tem, ker seva v polico), imam pa možnost "zooma", ker lahko senčnik po potrebi dvignem še za ene 5 centi.

Področje približno enakomerne osvetlitve pokrije vsaj 35 x 45 cm, kar je zadosti za film velikosti A3 ( 420 x 300 mm).

Pogruntal sem kombinacijo, ki mi dovoljuje printanje detajlov velikosti 4 mil na folijo z inkjetom, sedaj se ukvarjam s postopkom, s katerim to mejo lahko spustim nižje - spreminjam driver in printer.

Trenutno printam s starim Epson Stylus Photo R800, končna verzija bo imela WF-7110 ali kaj iz te serije.

 LAMPA1

LAMPA1



 LAMPA2

LAMPA2



Kar se ohišja tiče, sem prišel do tega, da je najpriročnejša montaža direktno v obstoječi rack.

Kupljen je bil elccheapo sistem polic mislim da v bauhausu in en ta rack sem namenil fotopostopku itd.

Za spodnjo polico sem montiral kar vezani les enakih dimenzij ( da se ne upogiba med osvetljevanjem).

Če bo treba, bom s spodnje strani zalepil rebra.

Zgoraj bi naredil pečice za sušenje fotolaka in filmov, spodaj pa majhen CNC za vrtanje in sistem temperaturno nadzorovanih kadičk za razvijanje in jedkanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Aja, senčilo je iz navadnega črnega kartona ( 1m2 je cca EUR1 v papirografiki mislim )

Neonke so montirane precej skupaj, ker se ne zezam z odbojniki in stvar rešujem z grobo silo.

Kar se elektronike tiče, so elektronska bremena montirana v polico.

Obstoječa polica je obrnjena na glavo in nanjo so montirane neonke.

Elektronike so postavljene v volumen njene hrbtne strani.

Začasno smo nanjo postavili še eno tako polico, nismo se pa še odločili, če bo to tako ostalo.

Če bo zgoraj mini CNC, jo bo zamenjala še ena deska iz vezanega lesa.

Dila zgleda v redu, je bila pa v Bauhausu kar draga za to dimenzijo (EUR20), zato bi mogoče kazalo poiskati zadevo kje drugje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

BTW, če pogledaš podrobneje fotke, lahko takoj vidiš prostor za tuninge in izboljšave.

Recimo bela stena za lampo dodatno prši svetlobo, zato bi jo kazalo pokriti, mogoče kar z enakim kartonom.

Tudi karton bi mogoče lahko dodatno prebarval s čem, kar bi zmanjšalo reflesije.

PA okenčka kartona niso lepljena ampak kar tako stojijo. Te bomo enkrat poravnali in zalepili.

Ampak tudi taka kot je sedaj ta zadeva zgleda v redu.

Ker smo jo ravnokar zmontirali, nisem še imel časa pomeriti potrebno ekspozicijo.

Brez senčnika in na ene 2/3 te razdalje stvar dela zelo hitro in osvetli film v manj ko minuti.

Deklarirana moč je 11 * 36W = 392W

Brane22 ::

Glede dobavitelja, zajebal sem URL, gre za SVETILA

Kot rečeno, če jih boš klical, povej da te je poslal Brane iz revije Avtomatika.
Tip se je precej potrudil za nas, napisali bomo članek o lampi in lepo bi bilo da ve, da je nek odziv za njegovo delo.

Konkretna uporabljena lampa je:

PHILIPS ACTINIC BL TL-DK 36W-10 UV-A G13

Pozanimaj se, koliko stane Actinic Master, če ti je pomembno tistih extra 30%, je pa tako da ta ni bil dobavljiv v vseh oblikah, močeh in dimenzijah Actinic serije.

Lahko pogledaš tudi druge serije, samo so bistveno dražje, imajo pa praktično isti spekter izsevane svetlobe.

Imaš tudi serijo, specializirano za repro delo, samo nisem našel prednosti, ki bi upravičila razliko v ceni.
Sploh pa repro lampe so dolge, ponavadi tipično 120cm.

Meni je ta lampa točno prav. Manjši modeli ne pokrijejo A3, večji so preveliki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

andrejpeter ::

Najlepša hvala za izčrpno poročilo o tvojem svetilnem sistemu. Verjetno sem bil nejasen, ampak skupaj bi rad spravil žarnico, dušilko, starter in okovje, ki sem jih dal na fotografijo. Kartona ne morem uporabiti za usmerjanje svetlobe, ker se žarnica segreje na 300 stopinj Celzija in se mi bo vse skupaj vžgalo saj je gorišče kartona že pri 218 stopinjah Celzija. Potrebujem kovinski odbojnik in pa seveda načrt kako povezati vse skupaj. Hvala še enkrat za ves trud.

Zgodovina sprememb…

Brane22 ::

Moj point je bil da zamenjaj žarnico, drugače bo verjetno preveč težav in stroškov.

In rebrastega senčila pri uni tvoji lampi niti rabil ne bi, ker je itak že točkovni vir.

Zadostovala bi enostavna maska iz tankega rostfraja ali aluminija recimo, čeprav je ta lahko že precej mehak pri visokih temperaturah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

andrejpeter ::

Žarnica ostane ista, ker je namenjena točno zato, za kar jo bom uporabljal. Težave so, zelo velike že od samega začetka, tako da je tole pač še en izziv, za v red spravit. Zaenkrat sem se uspešno spoprijel z vsem kar mi je prišlo naproti. Traja pa včasih malo dlje. A imaš v mislih kakšno obliko te maske - lahko mogoče skiciraš?

Brane22 ::

V bistvu ni. Namenjena je za tiste aplikacije, ki zahtevajo veliko moč na malih površinah.

Recimo za polimerizacijo znatnih debelin namenskih lepil ali za osvetlitev na tekočem traku.

V tiskarnah so osvetllevali plošče s fluo lampami in ne točkastimi svetili.

Varianto s Hg sijalko kot jo imaš ti imam v mislih za naslednjo aplikacijo za druge stvari- polimerizacijo namenskega lepila.

Kar se oblike maske tiče, nimam ideje. Odvisno od geometrije vsega ostalega.

andrejpeter ::

No...uporabljam diazo emulzijo, -Exposure of diazo film material and print masters - tole je pa eden od namenov žarnice. Res pa je, da ne morem z njo loviti insektov in muh, kot lahko to recimo ti s svojimi lampami. Verjamem, da so v tiskarnah uporabljali fluo lampe, morda se motim, ampak točkasto svetilo se mi je zaenkrat izkazalo kot odlično, le namensko in jakostno je bilo neustrezno.



To pa je link od sjalke, ki sem jo prevzel na sedežu Svetil v Alplesu v Domžalah skupaj z "dodatno" opremo.
http://www.svetila.com/sl/arnice-in-sij...

steev ::

Še potrebuješ vezavo?

 Vezava

Vezava

:|

andrejpeter ::

Vsekakor! :) Hvala

Brane22 ::

andrejpeter je izjavil:

No...uporabljam diazo emulzijo, -Exposure of diazo film material and print masters - tole je pa eden od namenov žarnice. Res pa je, da ne morem z njo loviti insektov in muh, kot lahko to recimo ti s svojimi lampami. Verjamem, da so v tiskarnah uporabljali fluo lampe, morda se motim, ampak točkasto svetilo se mi je zaenkrat izkazalo kot odlično, le namensko in jakostno je bilo neustrezno.



To pa je link od sjalke, ki sem jo prevzel na sedežu Svetil v Alplesu v Domžalah skupaj z "dodatno" opremo.
http://www.svetila.com/sl/arnice-in-sij...


Točkasto svetilo je lahko odlično za majhne predmete.

Poleg tega, ni stvar samo v usmerjenosti ampak tudi v enakomernosti osvetlitve.
Kar boš s tako izvedob težko dosegel.

BTW, ravnokar sem opravil testno osvetlitev nekakšnega test_cookieja, ki ima vezice in presledke od 1-1 do 12-12 milov ( mili inch).

Potrebna ekspozicija se giblje v mejah od 3 do 7 minut ( nisem še upenalil optimum, tole je prva ocena), kar pomeni nekako čez palec 10x več ko prej, torej rebra vpijejo 90% svetlobe.

Detajli so zelo v redu. Tja od 4-4 milov dobim ven točno kopijo filma ( manjših linijš nimam, je bila testna tiskanina manjša od filma za test_cookie in sem izbral tisti konec, ki bo v praksi prišel v poštev, torej 4-12 milov).

Glede na to, da so komercialne tiskanine v "geometriji" 8 milov, je že to _zelo_ dobro.

V bistvu lahko sedaj ven dobim to, kar uspem spravit na film in je sedaj ozko grlo tu.

Moram prepričat tiskalnik skozi nov driver + elektroniko + mehaniko, da bo tiskal na folijo bližje teoretičnim zmogljivostim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

steev je izjavil:

Še potrebuješ vezavo?


Si ziher da je to za njegovo Hg sijalko ? Zgleda kot za navadno fluo lampo.

Brane22 ::

Še ena, mogoče ne tako očitna prednost "lamp proti mrčesu" - varnost.

Te stvari so namenjene postavitvi v vidnem polju, zato imajo filtre za UVB, ker mora biti tega v izsevani svetlobi manj kot 0,1%.

V praksi torej veliko bolj prijazne očem in koži.

Če pogledaš datasheet za svojo lampo, boš videl da je UVBja tam kar precej, verjetno med 10 in 20%.

andrejpeter ::

Steev najlepša hvala za vezavo. Sklepam, da je Ballast - dušilka, S - starter?

Brane22 ::

Tisto na shemi ima 4 priključke. Tvoja Hg sijalka ima AFAIK dva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Update kar se natančnosti tiče.

Sem osvetlil stvar še enkrat in detajli so super.

Celo na 1 mil vidim detajle v filmu.

Optimalen čas ekspozicije je tam nekje 6 minut.

Mogoče ga lahko skrajšam, ko bom lahko nanesel film v uniformni debelini ( skozi sito).

Zaenkrat je rezultat fenomenalen kar se osvetljevanja tiče.

Tudi optimalno koncentracijo in temperaturo razvijalca bo še treba ugotoviti.

Brane22 ::

BTW, a ima kdo kak vir za poceni kremenčevo steklo ?

Te rezultate sem dosegel pri osvetljevanju skozi kos navadnega 3mm stekla, ki seveda absorbira UV.

Domnevam, da bi s kremenčevim zmanjšal izgube in skrajšal čas ekspozicije.

Rabim nekaj v velikosti recimo 35 x 45 cm in debeline 3mm, lahko tudi debelejše.

steev ::

Brane22 je izjavil:

steev je izjavil:

Še potrebuješ vezavo?


Si ziher da je to za njegovo Hg sijalko ? Zgleda kot za navadno fluo lampo.

Hm, imaš prav, glede priključkov. Koliko priključkov pa ima štarter?

Edit: Daj slikaj štarter. Je kakšna shema na njem?
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

ethelred ::


"Opinions are like assholes... everyone's got one
and they all stink" (Brandi Kangiser)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ethelred ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Žarnica za fotopostopek

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111312 (1012) mirch
»

Flourescenčne svetilke v mrazu in izbira dušilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245149 (3215) energetik
»

ulična žarnica za osvetljevanje vezij (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
524928 (4412) korenje_ver2
»

osvetljevanje TIV

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
475145 (4495) Brane2
»

neonka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142148 (1956) Brane2

Več podobnih tem